خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
ستاد مبارزه با چرنديات (31) سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 363
دیروز : 262
افراد آنلاین : 3
همه : 1959094
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس
در اين سري مطالب سعي داريم به بررسي دروغ ها و شايعات مشهوري كه در هر از چند گاهي در فضاي مجازي و شبكه هاي اجتماعي به راه مي افتند بپردازيم و با مستندات آن ها را براي شما تحليل كنيم تا شايد قدم كوچكي در مسير آگاه سازي مخاطبان عزيز باشد.
برترين ها: «ستاد مبارزه با چرنديات» عنوانِ يك جريان بود كه با صفحه اي در فيسبوك شروع به كار كرد و بسيار قوي و حساب شده به جنگ دروغ هاي اينترنتي و شايعاتي كه به عنوان واقعيت به خورد مردم داده مي‌شد، رفت.

در اين سري مطالب سعي داريم به كمك داده هاي اين صفحه و سايت هاي مرتبط، به بررسي دروغ ها و شايعات مشهوري كه در هر از چند گاهي در فضاي مجازي و شبكه هاي اجتماعي به راه مي افتند بپردازيم و با مستندات آن ها را براي شما تحليل كنيم تا شايد قدم كوچكي در مسير آگاه سازي مخاطبان عزيز باشد و باعث شود مِن بعد هر چيزي را كه در شبكه هاي اجتماعي و فضاي مجازي ديديم، سريع باور نكنيم. جدا از اين گونه موارد، سعي در معرفي تكنيك هاي مبارزه با شايعات و مغالطه ها را در اين سري مطالب داريم. با ما همراه باشيد.

******

سوژه اول؛ اميت سركيسيان، اولين شهيد مدافع حرم ارامنه


احتمالا در روزهاي گدشته با عكسي مربوط به شهيد مدافه اهل ارامنه عزيز برخورد كرده ايد، در حالي كه اين تصوير جعلي است و عكس اصلي مربوط به شهيد مدافع حرم هادي شجاع در مشهد مي باشد.

متن شايعه

" اميت سركيسيان اولين شهيد ارامنه مدافع حرم اهل تهران
محل شهادت شمال سوريه "

ستاد مبارزه با چرنديات (31)

پاسخ شايعه

اين تصوير جعلي و محصول نرم افزار هاي ويرايش تصوير است! عدم وضوح حاشيه چهره و ناهماهنگي روي موي اين فرد با زمينه تصوير، مويد اين امر است! فرد حاضر در تصوير لباس فرم سپاه را به تن دارد و طبق قانون استخدامي سپاه، اعتقاد به مباني اسلام ناب محمدي (ص) اولين شرط عضويت در سپاه است كه براي ايشان صدق نمي كرده است!

تصوير اصلي مربوط به شهيد هادي شجاع، از مدافعان حرم است كه قبلا كاربران شبكه هاي اجتماعي آن را منتشر كرده اند.

اين تصوير در حرم امام رضا (ع) ثبت شده است و پنجره فولاد در زمينه تصوير مشخص است.سوژه دوم؛ حقيقت واقعه طبس در بمباران توسط شوروي!

اين ادعاهاي غير مستند با استانادات و دلايل مختلف تكذيب مي شود.

متن شايعه

" حقيقت واقعه ي طبس.... باند واقع در صحراي طبس براي چندين سال مورد بهره برداري ارتش آمريكا قرار داشت كه از طريق آن كمكهاي لجستيكي خود را به مجاهدين افغان مي رساند كه در حال نبرد با ارتش شوروي بودند. روس ها بارها و بارها به شاه اعتراض كردند كه چرا باند صحراي طبس را در اختيار آمريكايي ها قرار داده است و حتا چندين بار نيز تلاش كردند كه هواپيماهاي ميگ ۲۵ خود را براي نابودي تداركات ارتش آمريكا به سوي اين پايگاه بفرستند اما با وجود هواپيماي استراتژيك و فوق مدرن آن زمان يعني اف ۱۴ در نيروي هوايي ايران روس ها نتوانستند هيچ حمله هوايي عليه باند طبس انجام دهند. همانگونه كه مي دانيد هواپيماي اف ۱۴ كه در زمان خودش به مدد رادار قوي و موشك هاي فونيكس يك هواپيماي فوق پيشرفته در دنيا به شمار مي آمد تنها در اختيار نيروي دريايي آمريكا و نيروي هوايي ايران قرار داشت و اصولا فلسفه ورود اين هواپيما به نيروي هوايي ايران تجاوز ميگ هاي ۲۵ روسي به مرزهاي شمالي ايران بود و در آن روزگار ميگ ۲۵ با سرعت سرسام آور خود (۳۵۰۰ كيلومتر در ساعت) و سقف پروازي بسيار بالا از دسترس هر نوع جنگنده اي خارج بود اما با ظهور هواپيماي اف ۱۴ ميگ ۲۵ نيز آسيب پذير شد و از زماني كه اين هواپيما به نيروي هوايي ايران پيوست هواپيماهاي روسي نيز شهامت عبور از نقطه صفر مرزي را از دست دادند.پس از انقلاب بخاطر نبود حكومت مركزي قوي و منسجم در ايران راه براي هواپيماهاي روسي دوباره باز شد و كار بجايي رسيد كه ميگ هاي روسي حتا تا نزديكي مشهد هم گشت زني مي كردند. اين كار ادامه داشت تا اينكه آمريكايي ها تصميم گرفتند كه اين بار از باند صحراي طبس براي انجام عمليات پنجه عقاب استفاده كنند.

ستاد مبارزه با چرنديات (31)

روسها كه تحركات آمريكايي ها رااز مدت ها پيش در اقيانوس هند و خليج فارس زير نظر داشتند متوجه ورود هواپيماها و بالگردهاي آنها به درون خاك ايران شده بودند و در يك فرصت مناسب و درست در جايي كه سالها انتظار آن را مي كشيدند ضربه خود را به ناوگان هوايي آمريكا وارد كردند و درنيمه شب پنجم ارديبهشت ۵۹ باند طبس را بمباران كردند كه در همان بمباران اوليه دو بالگرد و يك هواپيماي آمريكايي نابود شد و اينگونه بود كه ادامه عمليات لغو شد.جالب است كه روز بعد يعني ششم ارديبهشت نيز هواپيماهاي روسي دوباره وارد منطقه طبس شده و اينباردر روشنايي روز دست به بمباران گسترده منطقه زدند و هر آنچه كه از شب قبل سالم بجا مانده بود را نابود كردند و جالبتر اينكه سردمداران انقلاب نوپاي ايران نيز اين بمباران دومي را به نيروي هوايي ايران نسبت دادند كه به دستور بني صدر منطقه را بمباران كرده و در جريان آن شماري از پرس نل سپاه يزد از جمله آقاي منتظر القائم فرمانده سپاه يزد كه تازه متوجه موضوع شده و به منطقه وارد شده بودند كشته شدند. بيچاره خانواده منتظر القائم كه پس از ۳۲ سال هنوز هم بني صدر را لعن و نفرين ميكنند! و اما چرا همه طرفين درگير در اين عمليات اين همه سال سكوت كردند و هيچگاه حاضر به افشاي واقعيت نشدند؟ ۱- جيمي كارتر رييس جمهور وقت آمريكا كه انجام عمليات پنجه عقاب با دستور و نظارت مستقيم او اجرا شد پس از شكست عمليات سريعا در يك نطق تلويزيوني گناه را به گردن طوفان شن انداخت و با اينكه دقيقن مي دانست كه كار روس هاست اما براي فرار از اذهان عمومي آمريكا كه ممكن بود در آن دوران جنگ سرد آمريكا را به سمت رويارويي مستقيم نظامي با جابرقدرت شرق سوق دهد از گفتن واقعيت به مردمش خودداري كرد ۲- روسها نيز طبق عادت هميشگيشان پنهان كاري كردند و هيچگاه نقش خود را در اين ماجرا فاش نكردند چون نمي خواستند كه آشكارا بهانه اي دست طرف هاي غربي بدهند.۳- سردمداران انقلاب نوخاسته ايران نيز كه متوجه شده بودند كه بستر انقلاب بر روي پايه هاي خرافات و امداد غيبي مستحكم تر مي شود و اذهان عمومي مردم ايران را مساعد پذيرش اينگونه حرف ها مي دانستند گفته هاي جيمي كارتر را تكرار كردند و اعلام نمودند اين امداد غيبي از طرف خدا بوده و مانند ابابيل كه بر سر سپاه ابر هه فرود آمده خداوند به ما عنايت فرموده. امان از...... "

پاسخ شايعه

شايعه فاقد استناد است و به سادگي رد مي شود! علاوه بر گزارش شاهدان عيني از محل حادثه، مسئولين محلي نيز بر وقوع و تاثير طوفان شن تاكيد كرده اند. در روز پس از حادثه نيز طوفان شن شديدي در همان محل وزيده است!

رئيس جمهور وقت آمريكا، لغو عمليات را بدون درگيري و صرفا يك تصادف خواند و مقامات ارشدي مانند فرمانده عمليات نيز، طوفان شن را عامل اصلي شكست عمليات "پنجه عقاب" دانستند. افسر ارشد پزشكي عمليات در خاطره اي به صراحت طوفان شن را دليل شكست گروهش مي داند.

در فكت شيت بخش پشتيباني تاريخي نيروي هوايي آمريكا نيز طوفان گرد و خاك غير منتظره دليل حادثه بيان شده است. صفحه 22 بخش عمليات هاي آب و هوايي دكترين نيروي هوايي آمريكا نيز طوفان شن، تنها دليل شكست عمليات و بعنوان يكي از درسهاي اين بخش شناخته شده است.

با فرض پذيرش نقش شوروي، اين ماجرا بهترين فرصت تبليغاتي براي آمريكاييها بود تا خصومت شوروي و مظلوميت خود را تبليغ كنند و روسها قدرت و دست بالاي نظامي خود را در زمان جنگ سرد، به رخ بكشند! اما هيچ كدام اتفاق نيافتاد! با فرض قبل، چرا جنگنده هاي پيشرفته روسي فقط موفق به انهدام يك هواپيما و يك هلي كوپتر از مجموع 6 هواپيما و ۶ هلي كوپتر شدند؟! آنهم بدون وجود سامانه مناسب دفاع هوايي نزد آمريكائيها؟!

با توجه به اقرارهاي مكرر خود بني صدر از همان زمان تا كنون، هيچ شكي در گلوله باران محل حادثه به دستور او نيست و ادعاي حمله مجدد شوروي تكذيب مي شود!سوژه سوم؛ افسانه هارپ و شايعات پيرامون آن

 

همه شما لابد كلمه "هارپ” به گوشتان خورده است. تكنولوژي و سلاح مخوفي كه گفته مي‌شود در اختيار دولت امريكاست. برنامه ي تحقيقاتي شفق قطبي فركانس بالا،پروژه اي كه قادر است مغز انسانهارا كنترل كند،در هر نقطه اي از زمين كه آمريكا اراده كند زلزله و سونامي و طوفان ايجاد كند و بيرحمانه صدها دلفين را بكشد و البته بسياري از امور ديگر.  نمونه اين شايعه را اينجا ببينيد.

 

 

اما هارپ واقعاً چيست؟ از جمعي از محققان ايراني اخترفيزيك در دانشگاه بن/آلمان خواستيم تا در اينباره آگاهمان كنند، آنچه ميخوانيد مقاله اين بزرگواران است:

 

 

پايه گذاري پروژه هارپ به زمان جنگ سرد و استفاده ي نيروهاي آمريكايي و شوروي از زيردريايي ها بازمي‌گردد. زيردريايي هايي كه هرچه پايينتر مي‌رفتند، از ديد دشمن مخفي‌تر مي‌شدند و از طرفي ارتباط با محيط خارج به علت عمق زياد،براي خود زيردريايي هم سخت تر مي‌شد. طبق پيشنهاد فيزيكداني به نام نيكولاس كيريستوفيلوس، با استفاده از امواجي با فركانس بسيار پايين (امواج راديويي) مي‌شد با اشياي اعماق اقيانوسها بسيار راحتتر ارتباط برقرار كرد. همچنين در دهه ي هشتاد ميلادي ثابت شد مي‌توان از جت‌هاي الكتروني به عنوان آنتن مجازي براي ارتباط استفاده كرد. اين دو ايده و تلاش براي دستيابي به آنها، آغازكننده ي طراحي و ساخت پروژه‌ي هارپ بودند. با اتمام جنگ سرد،ديگر نيازي به ارتباط زيردريايي ها احساس نميشد و از هارپ براي انجام تحقيقات در لايه ي يونوسفر به عنوان آزمايشگاهي عالي براي آزمايش بر روي پلاسما استفاده شد.

 

هارپ شامل يك رصدخانه و ۱۸۰ آنتن هركدام به ارتفاع ۲۲ متر است. نكته ي اول قابل توجه اين است كه هيچ چيز مخفيانه و دورافتاده اي به نام "هارپ” وجود ندارد. هارپ در تابستان هرسال براي مدت محدودي براي عموم قابل بازديد است و در ساير مواقع پذيراي دانشمنداني از سراسر دنياست. همچنين دانشگاههاي بسياري مانند استنفورد، هاروارد، آلاسكا، پنسيلوانيا، كورنل و ديگر دانشگاه‌هاي مرتبط با اين پروژه همكاري دارند و اساتيد و دانشجويان متعددي به اين پروژه كمك مي‌كنند.

ستاد مبارزه با چرنديات (31)

 

همچنين، ايستگاه هاي تحقيقاتي مشابهي در سراسر دنيا وجود دارند، مانند تشكيلات "سورا” در روسيه، "ايسكات” در نروژ، رصدخانه "آرسيبو” در پورتو ريكو و "هيپاس” در فيربنكس كه توسط دانشگاه كاليفرنيا در لس آنجلس اداره ميشود. تنها برتري هارپ نسبت به ساير اين مراكز گستره ي امواج قابل استفاده در آن است كه از بين ۲.۸ تا ۱۰ مگاهرتز قابليت تغيير دارد. اين مقدار براي مثلا ايسكات ۳.۹ تا ۸ مگاهرتز است.

 

متاسفانه (!) هارپ قادر به ايجاد تغيير در آب و هواي زمين نيست. فركانس امواجي كه هارپ توليد مي‌كند،قابل جذب توسط تروپوسفر و استراتوسفر نيستند و فقط قابل جذب توسط يونوسفر، كه در ارتفاعي بسيار بالاتر از آخرين لايه ي مربوط به تغييرات آب وهوا  قرار دارد،هستند. امران عنان،پروفسور دانشگاه استنفورد كه گروه تحقيقاتي اش با هارپ همكاري ميكنند در اين باره مي‌گويد : ” مطلقا هيچ راهي وجود ندارد كه ما بتوانيم سيستم آب و هوايي زمين را به هم بزنيم. با وجود اينكه انرژي اي كه هارپ توليد ميكند بسيار زياد است،اين انرژي حتي قابل قياس با انرژي رعد و برقها نيس. و در هرثانيه ۵۰-۱۰۰رعدو برق اتفاق مي افتد.”

 

يونوسفر به طور روزانه توسط تابش خورشيد به وجود مي آيد. در شب كه سطح يونيزه شدن به شدت پايين مي آيد و تنها در ارتفاعاتي در حدود ۳۵۰ كيلومتر يونها هنوز وجود دارند. در طول شب كه يونوسفر در حداقل فعاليت خود است،هارپ قادر به ايجاد شفق هاي قطبي بسيار ضعيف است كه به سختي با چشم غيرمسلح قابل رويت ميباشند.و اين نهايت قدرت هارپ است! آنتن هاي هارپ قادر به توليد امواج راديويي با توان ۳.۶ ميليون وات هستند ،ولي شار اين امواج در يونوسفر به ۰.۰۳ وات بر متر تقليل مي يابد كه اين مقدار صدها بار كمتر از انرژي اي است كه يونوسفر از امواج خورشيد دريافت ميكند. به همين دليل تاثيرات مصنوعي ايجاد شده توسط هارپ،در عرض تنها چند ثانيه توسط خورشيد از بين ميروند.

 

 

هدف فعلي هارپ چيست؟ سيگنالهاي ارتباطي و مكان‌يابي براي طيف گسترده اي از اهداف نظامي و غيرنظامي به اتمسفر فرستاده مي‌شوند. موشكها وابسته به مخابره ي پيامهاي ديجيتالي هستند كه ميتوانند توسط علل مختلف طبيعي و مصنوعي تحت تاثير قرار بگيرند يا حتي مختل شوند. سيستم جي.پي.اس و مخابرات رمزنگاري شده لازم است كه در هر زماني و تحت هر شرايط اتمسفري و الكترومغناطيسي كارايي خود را از دست ندهند. تحقيق بر روي اين شرايط و چگونگي بهبود انتقال پيامها، دليل اصلي سرمايه گذاري سازمانهايي مانند دارپا، نيروي هوايي ايالات متحده،نيروي دريايي و غيره در اين پروژه  است.

 

تئوري توطئه‌ي ديگري در ارتباط با هارپ،نسبت دادن آن به زلزله است.در نوشته ها و فيلمهايي زيبا وجذابي كه معمولا در اين باره موجود است به برانگيختگي جو در هنگام زلزله اشاره ميشود و آن را به هارپ نسبت ميدهند. پديده ي برانگيختگي جو پيش از وقوع زلزله يك پديده ي علمي  اثبات شده است و دليل آن آزاد شدن الكترونهاي آزاد(يونها) موجود در سنگهاي زمين بر اثر فشار زياد و تخليه ي آنها به فضاي بيرون و برانگيخته كردن مولكولهاي هوا است. اشاره به اين نكته نيز بد نيست كه ماكزيمم دامنه ي اندازه گيري شده امواج هارپ انعكاس يافته از يونوسفر به زمين در حدود يك ميليونيوم انرژي پس زمينه ي طبيعي زمين است.

 

 

پس دليل اين همه شايعه و تئوري هاي مختلف چيست؟ پروژه ي هارپ به صورت مستقيم زير نظر نيروي دريايي به كار خود ادامه ميدهد و هرچيزي كه ارتش ، نيروي دريايي، نيروي هوايي و به طور كلي هر سازمان نظامي اي در آن دست داشته باشند؛ پيشاپيش محكوم به سقوط به اعماق دره ي شايعات بي پايان عوام است. بنابراين بدون در نظر گرفتن اينكه هارپ پروژه اي براي تحقيق بر روي يونوسفر باشد يا تنها در كار توليد اردك هاي پلاستيكي براي حمام،سرنوشت تلخي براي آن از قبل معلوم بود.

 

اما دليل دومي نيز براي اين همه شايعه وجود دارد؛ فيزيكداني به نام دكتر برنارد ايستلاند. اين داستان به اوايل  زمانهاي اوليه ي ساخت هارپ باز ميگردد،زماني كه شركت "آركو” برنده ي ساخت تشكيلات هارپ در آلاسكا شد و دكتر ايستلاند يكي از كاركنان اين شركت بود. دكتر ايستلاند در سال هاي دهه ي هشتاد،يك سري اختراع هاي  احمقانه  در رابطه با كاربردهاي يونوسفر،كه يكي از آنها "ابزار و شيوه ها براي ايجاد تغييرات در اتمسفر،يونوسفر و مگنتوسفر”  را به ثبت رساند و پس از ساخته شدن هارپ،مدعي شد كه اين پروژه با استفاده از ايده هاي او ايجاد شده است و افكار او را دزديده اند.او مدعي بود كه پروژه ي هارپ مانندي مي‌تواند با تبديل گازطبيعي موجود در آلاسكا به امواج مايكروويو و متلاشي كردن موشكهاي شوروي،به عنوان سپري دفاعي مورد استفاده قرار بگيرد!! ايده هاي او توسط گروه مشاوره ي دفاعي مورد بررسي قرار گرفت و با عنوان "ابلهانه” ،منتفي اعلام شدند. ايستلاند به علت ايده ها و نظرات افراطي خود از شركت آركو كنار گذاشته شد.

 

يكي از پرشورترين معترضان هارپ، نيك بگيچ، پسر عضو سابق كنگره است. او با نام "دكتر نيك بگيچ” مطلب مينويسد در حاليكه مدرك دكتراي او در پزشكي سنتي است و توسط پست از دانشگاهي غيرمعتبر از هند به او رسيده است و شامل هيچ درس گذرانده اي نيست. بگيچ مدعي تعدادي از روش هاي انرژي درماني نوين كه خود اختراع كرده،است. كتابهاي او سرآغاز بسياري از شايعات مربوط به هارپ است و ايده ي كنترل ذهن اولين بار توسط او منتشر شد.

 

 

منابع:

 

خدانگهدار تئوري‌هاي توطئه اينترنتي

 

تحقيقات يونوسفر امريكا (ژورنال نيچر)

 

 مركز ملي تحقيقات راديويي آماتور

 

شرايط غريب آب و هوايي؟ ديگر گناهي به گردن هارپ نيست (وبسايت تحقيقات زمين و هوا)

 

مركز خبري آلاسكا

 

وبسايت «علم براي همه» و بررسي ادعاي سلاح رازآلود

 

فيزيك اتمسفر: گرم كردن آسمان (نشريه نيچر)

 

بررسي علمي از اتفاقات در ميان عوام؛ افسانه هارپ

 

طرح‌هاي دكتر ايستلاند كه ابلهانه توصيف شد (اينجا و اينجا)

 

بررسي برانگيختگي جو پيش از زلزله (مقاله محققان دانشگاه پرينستون)

 

 سوژه چهارم؛ روش درمان هوميوپاتي: كاملاً بي‌اثر!

بالاترين مركز مطالعات درماني استراليا در‌تازه‌ترين گزارش خود نوشت «پس از گسترده‌ترين تحقيقات در تاريخ پزشكي مي‌توان گفت هومويپاتي براي درمان هيچ بيماري موثر نيست»

درمانگران هوميوپاتي ادعا مي‌كنند كه داروهاي آنها حاوي «خاطره» داروها هستند و اين‌قدر ضعيف‌اند كه اثر جانبي ندارند، اما باعث بهبود كلي فرد مي‌شوند. اين ادعا بارها و بارها توسط مطالعات متعدد مردود شده و هيچ اثري از درمان توسط داروهاي هوميوپاتي اثبات نشده است، اما همواره از جانب مدعيان از آن دفاع مي‌شده و تحقيقات را كافي نمي‌دانسته‌اند. مركز ملي تحقيقات دارويي و سلامت استراليا  NHMRC در تازه‌ترين تحقيق با بررسي كامل بيش از ۲۲۵ تحقيق انجام شده بر روي هوميوپاتي در جهان اعلام كرد:

"بر اساس ارزيابي انجام شده در اثربخشي هوميوپاتي، هيچ نشانه‌اي از تاثير هومويپاتي در هيچ بيماري به‌دست نيامد. كساني كه براي درمان هومويپاتي را انتخاب مي‌كنند ريسك به خطر افتادن سلامتي به دليل عقب‌افتادن روند درمان واقعي كه اثرات قطعي آن بارها و بارها ثابت شده را به جان مي‌خرند."

ستاد مبارزه با چرنديات (31)

پروفسور پاول گلاسيو Paul Glasziou مدير تحقيقات مركز سلامت استراليا در اينباره گفت:

"اميدوارم جلوي فروش اين محصولات را در داروخانه‌ها بگيريم. افراد بسياري هستند كه با توهم توطئه اين نتايج را رد كرده و به كار خودشان ادامه مي‌دهند، اما افراد بسياري هم هستند كه عكس‌العمل مناسبي نشان مي‌دهند و از محصولات بي‌اثر گران‌قيمت دوري مي‌كنند. تحقيقات مشابهي در انگلستان باعث كاهش جدي فروش محصولات هوميوپاتي در اين كشور شد كه ما هم اميدواريم در استراليا به نتايج مشابهي برسيم. گرچه مدعيان ادعا خواهند كرد كه تحقيقاتي وجود دارد كه اثراتي از هوميوپاتي نشان مي‌دهد، اما هر بررسي ما نشان مي‌دهد كه آن تحقيقات به شدت به لحاظ آماري و روش تحقيق معيوب بوده و طراحي اشتباهي داشته‌اند و حتي نتوانسته‌اند ثابت كنند كه قرص هوميوپاتي اثري بهتر از يك حبه قند دارد.”

دكتر كن هاروي Ken Harvey محقق دارويي، وكيل و كارشناس حقوق و سلامت مشتريان مي‌گويد:

"كالج‌هاي غيردولتي و مراكز غيرپزشكي هزاران دلار از دانشجويان و مردم براي برگزاري دوره‌هاي هومويپاتي و فروش اين داروها دريافت مي‌كنند. اميدوارم با تحقيقات گسترد‌ه‌اي كه انجام شده، اين حجم از تقاضا براي چيزي بي‌اثر كم شود. بايستي نهادهاي نظارت بر آموزش و فروش، جلوي هرگونه برگزاري كلاس‌ها و دوره‌هاي اين‌چنيني را بگيرند و از پوشش بيمه براي هوميوپاتي يا هر درمان ديگري كه اثرش اثبات نشده اجتناب كنند. من مشكلي ندارم اگر موسسات خصوصي دوره‌هاي «ديدن آينده در گوي شيشه‌اي» يا «فال‌گيري» يا «هوميوپاتي» برگزار كنند، به شرطي كه مردم اينقدر احمق باشند كه براي آن پول پرداخت كنند، تصميم خودشان است. اما اينكه اين روش‌ها مفيد باشد و توسط يك سازمان معتبر تاييد شده باشد، داستان ديگري است.”

 

منابع:

 

NHMRC releases statement and advice on homeopathy

 

Homeopathy not effective for treating any condition, Australian report finds (the Guardian)

 

Science and Technology Committee – Fourth Report, Evidence Check 2: Homeopathy (www.Parliament.uk)

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۲۵:۵۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
نظرات
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : If you desire to grow your know-how only keep visiting this site and be updated with the newest information posted here.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : My brother suggested I would possibly like this web site. He was once entirely right. This post actually made my day. You can not believe simply how much time I had spent for this info! Thank you!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one? Thanks a lot!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : What's up, just wanted to say, I liked this post. It was funny. Keep on posting!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Appreciating the persistence you put into your blog and in depth information you provide. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed information. Fantastic read! I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent blog. An excellent read. I'll certainly be back.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I will right away grasp your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me understand in order that I could subscribe. Thanks.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Some schools make this a two-stage process.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Certified Monetary Planner Board of Requirements Inc.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hello, its nice post regarding media print, we all know media is a fantastic source of data.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : 6' wood fences run about 1$18.00 a foot.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : 6' wooden fences run about 1$18.00 a foot.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hi there, You have done a fantastic job. I'll definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they'll be benefited from this web site.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : The right recommendation can save you time and money.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You're incredible! Thanks!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : The appropriate recommendation can save you time and money.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : The precise advice can prevent time and money.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : My brother suggested I might like this website. He used to be totally right. This submit truly made my day. You cann't believe just how a lot time I had spent for this information! Thanks!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hi there, I found your website by way of Google at the same time as looking for a similar subject, your web site came up, it seems to be good. I've bookmarked it in my google bookmarks. Hello there, simply became alert to your weblog through Google, and found that it's truly informative. I'm gonna be careful for brussels. I will appreciate should you proceed this in future. Numerous other folks will be benefited out of your writing. Cheers!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : My brother suggested I may like this website. He was totally right. This submit truly made my day. You cann't imagine just how a lot time I had spent for this info! Thanks!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : It is really a nice and useful piece of information. I'm happy that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Heya i'm for the first time here. I came across this board and I to find It truly useful & it helped me out a lot. I'm hoping to present something back and aid others such as you aided me.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Fine way of telling, and pleasant paragraph to take information about my presentation subject matter, which i am going to present in school.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Right away I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast coming over again to read more news.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Good site you've got here.. It's hard to find excellent writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : May I simply say what a comfort to find somebody that actually knows what they are talking about on the internet. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to check this out and understand this side of the story. It's surprising you are not more popular given that you most certainly have the gift.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Appreciating the time and effort you put into your blog and detailed information you provide. It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed information. Great read! I've saved your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I'm curious to find out what blog platform you are working with? I'm experiencing some small security issues with my latest blog and I'd like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I love reading a post that will make men and women think. Also, many thanks for allowing me to comment!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been conducting a little research on this. And he in fact ordered me lunch because I found it for him... lol. So allow me to reword this.... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this issue here on your web page.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back down the road. All the best
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Ahaa, its good conversation about this post at this place at this web site, I have read all that, so at this time me also commenting here.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : This is very interesting, You're a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your website in my social networks!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Can you tell us more about this? I'd care to find out some additional information.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : All kinds of investments include certain risks.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : It's wonderful that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our dialogue made at this time.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Monetary advisors enterprise is folks enterprise.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : All kinds of investments come with certain dangers.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Spot on with this write-up, I really feel this site needs a lot more attention. I'll probably be back again to read through more, thanks for the info!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hi! I could have sworn I've been to this website before but after checking through some of the post I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely glad I found it and I'll be book-marking and checking back often!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hello to every one, the contents present at this website are in fact awesome for people knowledge, well, keep up the good work fellows.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Monetary advisors enterprise is folks business.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Appreciate the recommendation. Let me try it out.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Monetary advisors business is folks business.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : If you are going for finest contents like myself, only visit this website daily as it presents feature contents, thanks
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Buyers do pay direct and oblique costs.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Now it is time to pick your particular investments.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : And this is an funding danger price taking.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Schwab Intelligent Portfolios invests in Schwab ETFs.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I've been browsing online more than 3 hours lately, but I never found any fascinating article like yours. It is lovely value sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content as you probably did, the net will likely be much more helpful than ever before.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Great post! We are linking to this great article on our site. Keep up the great writing.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Thanks to my father who shared with me regarding this website, this web site is truly awesome.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you are a great author. I will always bookmark your blog and will eventually come back down the road. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice evening!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I have been browsing online more than three hours nowadays, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It is lovely price enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made just right content material as you did, the web can be much more helpful than ever before.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : This paragraph will assist the internet people for setting up new blog or even a blog from start to end.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I am curious to find out what blog system you are utilizing? I'm having some small security problems with my latest website and I'd like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will often come back at some point. I want to encourage that you continue your great job, have a nice afternoon!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I was excited to discover this page. I wanted to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely savored every little bit of it and i also have you book-marked to look at new stuff on your blog.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : What's up to every one, the contents existing at this web site are in fact awesome for people experience, well, keep up the good work fellows.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Greetings I am so grateful I found your webpage, I really found you by accident, while I was looking on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb work.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A number of my blog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any tips to help fix this problem?
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I've learn some good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you set to make this type of wonderful informative website.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was truly informative. Your site is useful. Thanks for sharing!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Fuel fireplace additionally retains working in energy outages.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am experiencing problems with your RSS. I don't know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I am genuinely delighted to read this weblog posts which carries lots of useful data, thanks for providing such data.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I'm really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : What's up, I read your new stuff like every week. Your story-telling style is witty, keep it up!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : It's going to be ending of mine day, but before finish I am reading this wonderful piece of writing to increase my knowledge.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I have been browsing online more than three hours these days, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It's lovely worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made excellent content as you did, the web shall be much more useful than ever before.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Fantastic post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit more. Bless you!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely return.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : If you want to obtain much from this post then you have to apply these methods to your won website.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : What you composed made a bunch of sense. However, what about this? suppose you typed a catchier post title? I ain't suggesting your content isn't solid., but suppose you added a headline to maybe grab folk's attention? I mean ستاد مبارزه با چرنديات (31) is kinda boring. You ought to look at Yahoo's front page and note how they create news titles to grab viewers interested. You might try adding a video or a related pic or two to grab readers interested about what you've got to say. In my opinion, it would bring your website a little bit more interesting.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Wonderful post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hurrah, that's what I was seeking for, what a stuff! present here at this web site, thanks admin of this web site.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite certain I'll learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hi terrific website! Does running a blog like this require a large amount of work? I have absolutely no expertise in computer programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off subject however I just wanted to ask. Many thanks!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing. Do you have any points for first-time blog writers? I'd definitely appreciate it.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hey would you mind letting me know which hosting company you're working with? I've loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through articles from other writers and use a little something from their websites.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Currently it sounds like Drupal is the preferred blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : This article provides clear idea in favor of the new visitors of blogging, that actually how to do blogging and site-building.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it ;) I am going to come back once again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I absolutely love your website.. Very nice colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I'm attempting to create my very own site and want to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Kudos!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for rookie blog writers? I'd really appreciate it.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : If some one needs to be updated with most up-to-date technologies afterward he must be pay a visit this website and be up to date daily.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : You are so cool! I do not believe I have read through anything like this before. So great to discover another person with a few original thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with some originality!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I'd like to find out more? I'd love to find out some additional information.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Very good blog you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics talked about here? I'd really love to be a part of community where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I'll immediately seize your rss feed as I can't find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me realize so that I may subscribe. Thanks.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I am not sure where you're getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I was excited to discover this great site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and i also have you book marked to see new things on your website.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : When someone writes an article he/she keeps the image of a user in his/her brain that how a user can understand it. Therefore that's why this article is great. Thanks!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I used to be recommended this web site by means of my cousin. I am now not sure whether or not this publish is written by means of him as nobody else know such distinctive approximately my problem. You are wonderful! Thanks!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hey there would you mind letting me know which hosting company you're utilizing? I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : What's Happening i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has helped me out loads. I'm hoping to give a contribution & assist other users like its helped me. Great job.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I every time emailed this webpage post page to all my contacts, as if like to read it then my friends will too.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hello it's me, I am also visiting this web page regularly, this site is really nice and the users are truly sharing pleasant thoughts.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I'm looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Spot on with this write-up, I really believe this web site needs far more attention. I'll probably be back again to see more, thanks for the information!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I'm not sure exactly why but this weblog is loading very slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later on and see if the problem still exists.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Truly when someone doesn't be aware of then its up to other users that they will assist, so here it occurs.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I have read so many articles concerning the blogger lovers except this paragraph is truly a good paragraph, keep it up.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this sensible paragraph.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Everyone loves it when individuals come together and share thoughts. Great site, continue the good work!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : You actually make it appear so easy along with your presentation however I find this topic to be really something which I feel I'd by no means understand. It sort of feels too complex and very huge for me. I'm looking ahead in your next post, I will try to get the dangle of it!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I really like what you guys tend to be up too. This type of clever work and reporting! Keep up the fantastic works guys I've added you guys to my own blogroll.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I read this piece of writing fully regarding the difference of newest and earlier technologies, it's awesome article.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Right here is the perfect web site for anybody who really wants to understand this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that has been discussed for decades. Wonderful stuff, just great!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hello there, I do think your blog could be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic site!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : WOW just what I was looking for. Came here by searching for سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hi my loved one! I want to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all significant infos. I'd like to look more posts like this .
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I am in fact delighted to read this website posts which includes plenty of helpful information, thanks for providing these data.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing posted at this web page is really pleasant.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : These are truly impressive ideas in regarding blogging. You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I'm extremely impressed together with your writing skills and also with the format for your blog. Is this a paid theme or did you modify it your self? Anyway stay up the nice quality writing, it's rare to look a nice weblog like this one these days..
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Cheers!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I every time spent my half an hour to read this weblog's articles everyday along with a cup of coffee.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Greetings I am so thrilled I found your web site, I really found you by mistake, while I was browsing on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to read through it all at the minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic job.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I've really enjoyed surfing around your weblog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I'm hoping you write again very soon!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Everything is very open with a really clear description of the issues. It was really informative. Your website is useful. Thanks for sharing!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read through articles from other writers and practice something from other web sites.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Wow! Finally I got a website from where I be capable of truly obtain helpful facts concerning my study and knowledge.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : What's up to every one, since I am really eager of reading this weblog's post to be updated daily. It carries fastidious material.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : What's up Dear, are you in fact visiting this web site daily, if so after that you will definitely get good know-how.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hi there, yeah this paragraph is actually nice and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : bookmarked!!, I really like your web site!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I'm extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it's rare to see a nice blog like this one these days.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Article writing is also a excitement, if you be acquainted with then you can write otherwise it is complicated to write.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : This is a topic which is close to my heart... Thank you! Where are your contact details though?
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : And this is an funding threat worth taking.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Awesome blog! Do you have any tips for aspiring writers? I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I'm completely overwhelmed .. Any recommendations? Thanks a lot!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. With thanks
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Great article.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hi there, constantly i used to check weblog posts here early in the break of day, as i enjoy to learn more and more.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Can I just say what a relief to uncover somebody that genuinely understands what they're talking about over the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people need to read this and understand this side of your story. I was surprised you aren't more popular because you most certainly have the gift.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am having difficulties with your RSS. I don't understand why I cannot join it. Is there anyone else getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I always used to read paragraph in news papers but now as I am a user of internet therefore from now I am using net for articles, thanks to web.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Bless you!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Saved as a favorite, I really like your web site!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Awesome post.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : I pay a quick visit day-to-day a few sites and blogs to read posts, however this blog gives feature based posts.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : First off I would like to say excellent blog! I had a quick question that I'd like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had trouble clearing my mind in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thank you!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Keep this going please, great job!
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Appreciate the recommendation. Let me try it out.
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : Hey there! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There's a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thank you
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب