خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 388
دیروز : 262
افراد آنلاین : 2
همه : 1959119
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس
سفر به سرزمين كشتي پهلواني ايران

«قوچان» ميراث دار كهن‌ترين ورزش باستاني است

.

قوچان، شهرستاني در شمال خراسان است، با دهها اثر باستاني، طبيعت زيبا و ديدني‌هاي بسيار، رودها و دره‌هاي سرسبز و پرآب، غارهاي تودرتو و ميراث‌دار كشتي پهلواني، اما تا يادمان نرفته است بايد بگوييم اين شهر زيبا، 4 بازار مهم و سنتي دارد كه در يك ميدان به هم مي‌رسند و جالب اين است كه قوچان، مشهد، سبزوار و عشق آباد، نام اين بازارهاست كه در آنها مي‌توان بهترين و زيباترين و البته ارزان‌ترين سوغاتي‌هاي اين شهرستان را خريداري كرد.

روزنامه توريسم نوشت: قوچان، داراي ييلاقات زيبايي هم هست،‌مانند خان و كلاته گل كه در دره‌اي سرسبز و پرآب قرار گرفته‌اند. در ميان غارهاي ديدني قوچان هم غار «باغچه» واقع در جاده قوچان – درگز، جذابيت بيشتري دارد. اين غار به ده شعبه تقسيم شده و فاقد ستون‌هاي آهكي است.

ديدني‌هاي قوچان:

گشت و گذار در شهر تاريخي و ييلاقي قوچان را از امامزاده سلطان ابراهيم«ع» شروع مي‌كنيم كه مي‌گويند برادر امام رضا «ع» بوده است. اين آرامگاه در شهر كهنه قوچان در 12 كيلومتري شهر جديد قوچان در جاده قوچان- فاروج قرار دارد. شهرستان قوچان با داشتن ارتفاعات و دره‌هاي متعدد و چشمه‌هاي فراوان، از پوشش گياهي متنوعي برخوردار است. از شقايق‌ و لاله‌هاي وحشي تا گياهاني با نام‌هاي محلي چريش، زياني، گزي و كنگر محلي كه در كوهستان‌هاي قوچان فراوان ديده مي‌شود.

در كوههاي شمالي قوچان، خصوصاً در منطقه حفاظت شده اين شهرستان، قوچ و ميش و بز كوهي هم يافت مي‌شود. قوچان داراي تاكستان‌هاي بسيار است و باغ‌هاي زردآلو، گوجه‌سبز، شفتالو و سيب در جاي جاي اين شهرستان، گسترده است. كشمش، برگه زردآلو و شيره انگور از مهمترين صادرات قوچان به شمار مي‌رود.

 چوخه؛ بوسه بر خاك پهلواني:

كشتي با چوخه، ورزش سنتي و ملي ايرانيان است و قوچان، ميراث‌دار هزاران ساله آن به شمار مي‌رود. از روزگاران كهن، ترك‌ها و كردهاي خراسان براي اين كشتي اهميت خاصي قائل بوده و در پرورش پهلوانان اين رشته كوشيده‌اند.
در اين ورزش پهلواني، كشتي گيران جُبّه‌اي از پارچه ابريشمي خشن كه به آن «چوخه» مي‌گويند، به تن مي‌كنند، آستين‌ها را تا آرنج بالا مي‌زنند و كمربندي پارچه‌اي به ميان مي‌بندند و دامن‌هاي چوخه را براي آن كه مانع فعاليت نشود، به پشت برمي‌گردانند و زير كمربند محكم مي‌كنند. شلوار را نيز تا زانو بالا مي‌زنند و با پاهاي برهنه زير نظر داوران، كشتي مي‌گيرند.
در كشتي باچوخه كسي پيروز است كه پشت حريف را به خاك برساند. در اين مراسم، ساز و دهل نيز مي‌نوازند و تماشاگران، كشتي گيران را تشويق مي‌كنند. معمولاّ به برنده اين مسابقات، يك رأس گاو يا گوسفند جايزه مي‌دهند.

پل تاريخي اترك:

پل «اترك» بر روي رودخانه اترك در بازار «عشق آباد» قوچان قرار دارد. بناي اين پل قوسي شكل در سال 1318 توسط آلماني‌ها همزمان با جنگ جهاني دوم با ستون‌هايي از بتن ساخته شده است كه با گذشت دهها سال، همچنان استوار مانده است.
جالب اين است كه در سال 1372 وقتي قرار بود لوله گاز شهري از طريق پل اترك كشيده شود، مهندسان ايراني متوجه شدند كه آلمان‌ها با چه ظرافتي در زير اين پل مستحكم، مكان‌هاي خاصي براي عبور انواع لوله در نظر گرفته‌اند!

بهشت كوچك خراسان:

«دره شمخال» يا بهشت كوچك خراسان در قوچان، با شيبي ملايم، از روستايي به همين نام شروع مي‌شود. چشمه‌سارهاي متعدد، آبشارهاي زيبا، درختان سر به فلك كشيده، جريان آب‌هاي زلال و ديواره‌هاي عظيم و پر صلابت صخره‌اي، تنها بخشي از جذابيت‌هاي اين دره است، اما دالان‌ها و غارگونه‌ها بسياراند و وصف ناپذير.
دره «شمخال» از درون پارك ملي «تندوره» پيش مي‌رود و بعد از حدود ۱۲ كيلومتر، به دره «دُر بادام» مي‌رسد. از اينجا به بعد، دره كمي باز مي‌شود و رود «درونگر» شكل مي‌گيرد. رود «درونگر» با حجم آب زياد به شهرستان درگز سرازير مي‌شود و شما بعد از حدود 7 ساعت گذر در اين تنگه، مبهوت زيبايي‌هايي مي‌شويد كه پشت سر جا گذاشته‌ايد. رودي كه در مسير خود مي‌بينيد، باغ‌هاي ميوه، يونجه‌زارها و شاليزارها را سيراب مي‌كند. بنابراين، ماندگاري زيبايي‌هاي دره شمخال را بايد در گشاده دستي طبيعت جستجو كرد!

آبشار شارشار و دره سراب:

اين آبشار زيبادر 12 كيلومتري جنوب شهرستان قوچان در دامنه ارتفاعات كوه سنگر و محمدبيك روستاي سراب با ارتفاع تقريبي 2840متر سرازير است و در نزد اهالي به «شارشار» معروف است. محيط سرسبز اطراف اين آبشار، چشم انداز بديعي به وجود آمده است. از روستاي سراب تا آبشار، حدود 3 كيلومتر فاصله است و جريان آب آن در دره زيباي سراب با چندين آبشار كوچك درمي‌آميزد و به رودخانه ديدني سراب سرازير مي‌شود.

رودخانه سراب كه از كوه‌هاي اطراف سرچشمه مي‌گيرد، در بهار و تابستان با سرسبزي و رنگ‌آميزي گل‌هاي زيبا، چشم‌اندازي بسيار زيبا و كم نظير ايجاد مي‌كند. نغمه پرندگان و مناظر بكر، به‌ويژه در نيمه اول سال، محيط جذابي براي تفريح و تفرج پديد مي‌آورد.

دره سرسبز يوسف‌خان:

روستاي يوسف‌خان در ده كيلومتري دره زيبا و سرسبز يوسف‌خان امتداد يافته است. اين دره كه از نواحي ييلاقي شهرستان قوچان به شمار مي‌رود، از انواع درختان انبوه و سر به فلك كشيده چنار، سپيدار، گردو، گيلاس، بادام، گلابي و ديگر درختان پوشيده شده است. جريان آب رودخانه يوسف خان ضمن طراوت بخشي به محيط پيرامون، زيبايي دره را دو چندان كرده است. گياهان دارويي و تنوع رنگ‌ها و آب و هواي مطلوب، طبيعت گردان بسياري را در ايام مختلف سال به سوي دره يوسف‌خان جلب مي‌كند.

شگفتي‌هاي گردنه «تيوان»:

يكي از زيباترين مناطقي كه در نزديكي قوچان وجود دارد و عطر گل‌هايش و سرسبزي دامنه‌هاي آن در بهار انسان را سرمست مي‌سازد، گردنه «تيوان» در 50 كيلومتري شمال قوچان و جاده قوچان به درگز است.
تيوان با 2 هزار متر ارتفاع، دقيقاً در خط الرأس شمالي رشته كوههاي هزار مسجد قرار گرفته و از سمت شمال مشرف به دشت‌هاي تركمنستان و دشت‌هاي پهناور آسياي مركزي است. تيوان در واقع، بر بلنداي آخرين ديواره شمال شرقي فلات ايران قرار دارد و هيچ مانعي پيش روي آن در برابر بادهاي سرد شمال و پيشروي بادهاي پرفشار سرد و خشن سيبري و آسياي ميانه قرار ندارد.

تيوان همچنين به دليل بارش مناسب، داراي پوشش گياهي انبوه، علفزار و جنگل‌هاي تُنك سرو كوهي است، دومين پارك بزرگ ملي كشور پس از پارك گلستان نيز در مجاورت اين گردنه قرار دارد و در حقيقت اراضي شمالي گردنه تيوان متعلق به پارك ملي «تندوره»، بزرگترين زيستگاه پلنگ ايراني است. گردنه تيوان به دليل قرار گرفتن در منتهي اليه شمال شرقي و در مسير بادهاي سرد آسياي ميانه، يكي از سردترين و زيباترين مناطق كشور محسوب مي‌شود.

پوستين دوزي:

پوستين‌هايي را كه بر سر در مغازه‌هاي قوچان مي‌بينيم، گرمابخش بسياري از ايراني‌ها در روزهاي سرد زمستان است. در شهر قوچان، استادكاران حاذق پوستين دوز همچنان به كار مشغولند و كالاي خود را در مغازه‌هاي فروش صنايع چرم و پوست متعددي كه در شهر وجود دارد، به فروش مي‌رسانند. پوستين‌ها شايد در سبك زندگي شهري ما زياد جايي نداشته باشند، اما مي‌توانيد از آنها به عنوان دكور يا يادگاري براي عزيزانتان استفاده كنيد.

دوتار قوچاني‌ها:

قوچان يكي از شهرهاي مهم كشورمان در موسيقي نواحي به شمار مي‌رود. شايد اگر بخت يارتان باشد، در سفر به اين شهر، نواي دلنشين دو تارنوازان قوچان را گوش جان بسپاريد.
استاد حاج قربان سليماني، استاد حاج حسين يگانه و استاد اسماعيل ستارزاده، از بزرگ‌ترين استادان موسيقي نواحي كشورمان هستند كه صداي سازشان هميشه در اين شهر به گوش مي‌رسد.
موسيقي نواحي در شمال خراسان برگرفته از باورها و اعتقادات قوميت‌هاي مختلف در طول تاريخ بوده است و مي‌توان آن را در انواع مقامي كرمانجي، مقامي تركي و موسيقي فارسي مورد بررسي قرار داد. نوازندگان موسيقي در قوچان را مي‌توان بر اساس جايگاه و مرتبه‌اي كه به لحاظ اجتماعي دارند، به بخشي‌ها، عاشق‌ها و لوطي‌ها طبقه بندي كرد. همچنين سازهاي رايج در موسيقي مقامي اين خطه شامل دوتار، كمانچه، قوشمه، ني، دهل و سرنا است. بخشي بودن كار در موسيقي نواحي، آسان نيست و تعداد بخشي‌هاي اين سرزمين هم اندك و رو به زوال است و حتي متأسفانه ديگر كمتر جواني دل به اشعار بومي سرزمينش مي‌سپارد، اشعاري كه نسل به نسل و سينه به سينه نقل شده است تا ياد كسي نرود قصه‌هاي خراسان را.

دوتار، ساز دل است، سازي هزاران ساله كه ميراث معنوي قوم خراساني است.دو تار، دو تار دارد؛ تاري بم و مذكر و تاري زير و مونث و چه تركيب شگفتي است وقتي نوازنده زخمه بر تن دو تار مي‌زند تا در هم آغوشي آن دو، صداي شكوه عشق را به گوش عالميان برساند.

خورد و خوراك:

اشكنه «برگه زرد آلو» از غذاهاي محلي قوچان است كه با نان خورده مي‌شود. از غذاهاي ديگر قوچان مي‌توان به انواع آش‌ها، مانند آش دوغ، آش بلغور، آش قيش و آش اماج اشاره كرد. نان سنتي كماج هم از نان‌هاي معروف قوچان است.
«قئيش» يكي از مهمترين غذاهاي محلي قوچاني‌ها است، كه بيشتر در فصول بهار و تابستان كه سبزي‌هاي معطر در دامنه كوهها و كنار رودخانه‌ها مي‌رويد، طبخ مي‌شود. رشته‌هاي «قئيش» مانند رشته آش، از آرد گندم درست مي‌شود، البته با اين فرق كه مانند يك خط كش پهن است. در عين حال، برگ چغندر تازه و دوغ و سير نيز به آن اضافه مي‌كنند و آش خوشمزه‌اي از آن تدراك مي‌بينند.

سوغات قوچان:

انگور و شيره انگور قوچان كه اين روزها شهره جهان شده است، مهمترين سوغات قوچان است. البته در اين ميان نمي‌توان از سيب درختي منطقه «اوغاز» باجگيران قوچان چشم پوشيد. برخي از گردشگران قوچان، معتقدند پنير كردي اين شهرستان هم كه به شيوه‌اي سنتي تهيه مي‌شود، مزه‌اي منحصر به فرد دارد كه نمي‌توان به سادگي از آن گذشت.

البته جاجيم مخصوص اين شهر را كه نوعي پارچه زبر و رنگي اين منطقه است و مردم محلي از آن نوعي كت به نام چوخه تهيه مي‌كنند، از ديگر سوغاتي‌هاي بسيار سنتي اين شهر به شمار مي‌رود. اين پوشش تفاوت خاصي با ديگر كت‌هاي دنيا دارد، زيرا با اين كت به هيچ مجلسي نمي‌توان پا گذاشت و تنها با آن مي‌توان كشتي چوخه گرفت!


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۱۲:۲۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
خبرگزاري ميزان - دانشمندان نوعي كرم به نام لارو كرم زرد را كشف كردند كه نه تنها قابليت گوارش و هضم پلاستيك هاي معمولي را دارد، بلكه پلاستيك هاي غيرقابل تجزيه مانند يونوليت را نيز گوارش مي كند.
به گزارش گروه فضاي مجازي خبرگزاري ميزان به نقل از ايرنا، در حالي كه كره زمين در حال غرق شدن زير انبوه زباله هاي پلاستيكي است، دانشمندان آمريكايي و چيني، لارو كرم زرد را به عنوان راه تازه اي براي بازيافت زباله ها معرفي كرده اند.

كرم هايي كه پلاستيك مي خورند! + عكس

ميكرو ارگانيسم هاي اين لاروها، پلاستيك را تبديل به دي اكسيد كربن و سپس ماده غذايي مورد نياز بدن اين موجود كوچك مي كنند.

محققان معتقدند كه اين كشف مي تواند يك ابزار مهم در جنگ بشر عليه پلاستيك ها باشد؛ ماده اي كه حضور آن در طبيعت خطرات جدي براي انسان ها دارد و صدمات جبران ناپذيري به محيط زيست مي زند.

دكتر وي مين وو، يكي از محققان اين طرح در دانشگاه استفورد مي گويد: نتايج اين تحقيق مي تواند درهاي تازه اي به روي مبارزه جهاني عليه آلودگي پلاستيكي باز كند.

در اين تحقيق نزديك به 40 ميلي گرم از نوعي فوم پلاستيكي غيرقابل تجزيه به 100 لاور كرم زرد خورانده شد. اين كرم ها نيمي از اين پلاستيك ها را مانند غذاي معمولي خوردند و هضم كردند.

به گفته محققان، كرم هايي كه از اين نوع پلاستيك تغذيه كردند، به سلامتي كرم هاي ديگر هستند و به نظر مي رسد از مدفوع آنها نيز مي توان به عنوان كود براي باروركردن زمين استفاده كرد.

نتايج اين تحقيق در نشريه علمي علوم زيست محيطي و تكنولوژي منتشر شده است.

پروفسور «ينگ جون» از دانشگاه پكن مي گويد: سالانه 400 ميليون تن زباله پلاستيكي در سراسر كره زمين رها مي شود و از آنجا كه تجزيه پلاستيك قرن ها طول مي كشد، اين ميزان زباله تهديد بزرگي براي سلامت بشر است.

در سال 2013 ميزان 271 ميليون تن پلاستيك توسط انسان ها در سراسر كره زمين مصرف شده است كه 20 ميليون تن از اين ميزان، پلاستيك غيرقابل تجزيه است.

/انتهاي پيام/

خبرگزاري ميزان: انتشار مطالب و اخبار تحليلي ساير رسانه‌هاي داخلي و خارجي لزوماً به معناي تاييد محتواي آن نيست و صرفاً جهت اطلاع كاربران از فضاي رسانه‌اي منتشر مي‌شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۰۷:۵۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
بزرگترين غار دنيا به نام هانسون دونگ كه با بيش از 200 متر ارتفاع در ويتنام قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اخبارداغ گروه فضاي مجازي باشگاه خبرنگاران جوان ؛  غار "هانگ سون دونگ" در ويتنام داراي يك جنگل داخلي است. اين غار به حدي وسيع است كه براي وارد شدن به آن بايد از يك مسير عمودي به ارتفاع يك آسمانخراش 40 طبقه پايين رفت.در آستانه ورود به "هانگ سون دونگ"، يك ستون غول پيكر از رسوبات كربنات كلسيم همانند برجي بلند در برابر ديدگان مكتشفان اين غار عظيم ظاهر مي شود.

در آوريل 2009 تيمي متشكل از مكتشفان انگليسي و ويتنامي شروع به اكتشاف "هانگ سون دونگ" كردند و دريافتند كه زير جنگلهاي باراني در مرز ميان ويتنام و لائوس غاري خيره كننده به طول بيش از 4 كيلومتر و در برخي نقاط با ارتفاع بيش از 180 متر امتداد يافته است.


تصاويري از بزرگترين غار شگفت انگيز دنيا درويتنام در فضاي مجازي دست به دست شده كه براي شما كاربران عزيز به نمايش مي گذاريم.
بزرگترين غارشگفت انگيز دنيا درويتنام+عكس
بزرگترين غارشگفت انگيز دنيا درويتنام+عكس
براي ورود به اين غار بايد از مسيري به وسعت يك آسمانخراش 40 طبقه پايين رفت
بزرگترين غارشگفت انگيز دنيا درويتنام+عكس
 غار هانگ سون دونگ شايد بزرگترين تونل افقي دنيا را داشته باشد
بزرگترين غارشگفت انگيز دنيا درويتنام+عكس
يك ديوار كچي رنگي در خروجي غار كه شبيه جلبكهاي عظيم به نظر مي رسد
بزرگترين غارشگفت انگيز دنيا درويتنام+عكس
مسيري كه در اثر حركت آبهاي كلسيتي ايجاد شده و با خزه ها و جلبكها پوشانده شده است
بزرگترين غارشگفت انگيز دنيا درويتنام+عكس
  همانند يك قلعه شگفت انگيز، تصوير يك صخره بزرگ در آب افتاده است

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۰۱:۱۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

معرفي و پيشينه‌ي هنر چپري‌بافيهنرهاي دستي مازندران, پارچه‌ي چپري

چپري بافي يكي از صنايع دستي استان مازندران است

 

چپري بافي يكي از شاخه‌هاي نساجي سنتي ايران و رشته‌ي بومي استان مازندران است.

چَپري، پارچه‌اي دست‌بافت با تار پنبه‌اي و پود پشمي است كه كه با دستگاه پارچه‌بافي دووَردي توليد شده و در استان مازندران براي توليد پوشاك محلي كاربرد دارد.
پارچه‌ي چپري، در استان مازندران به ميزان محدود و اغلب توسط زنان بافته مي‌شود.

 

بافت پارچه‌ي چپري، يكدست و يكنواخت بوده و داراي برجستگي‌ نيست. در بافت چپري، نخ‌ها به‌تناوب از روي هم گذر كرده و در اثر پيوستگي نخ‌هاي تار و پود و درگيري آنها با يكديگر، پارچه‌اي با مقاومت مطلوب توليد مي‌شود.


پارچه‌ي چپري مرغوب، بايد داراي ويژگي‌هاي زير باشد:
- بايد تارهاي چپري از جنس پنبه و پودهاي آن، از جنس پشم باشد.


- تمام رنگ‌هاي به‌كاررفته در رنگرزي الياف ايزار بايد از ثبوت كافي برخوردار باشند. رنگ‌هاي طبيعي مزيت بيشتري نسبت به رنگ‌هاي شيميايي دارد.


- پارچه‌ي چپري بايد عاري از عيب‌هاي ظاهري ذاتي ازقبيل گره‌دارشدن، دورنگي، رگه‌دارشدن، غيريكنواختي شديد رديف‌هاي بافته‌شده، تركيدگي و بدقوارگي باشد.


- پارچه‌ي چپري نبايد داراي عيوب ظاهري عارضي ازقبيل پارگي، سوراخ‌شدگي، سوختگي، رنگ‌پس‌دادن، پوسيدگي، آثار رفوگري، ساييدگي، رنگ‌پريدگي، بيدخوردگي و نخ‌كشي باشد.

 

پارچه‌ي چپري، در زمان‌هاي گذشته مصارف گوناگون نداشته و جهت استفاده در پوشاك محلي مازندران بافته مي‌شد.

 

نقوش، طرح‌ها و رنگ‌بندي محصولات چپري‌بافي
در بافت چپري ، از نقشه‌ي خاصي استفاده نمي‌شود.
به‌دليل شيوه‌ي بافت، امكان ايجاد نقوش منحني و پيچيده در چپري وجود ندارد.
اجراي چاپ پارچه در اين هنر- صنعت رايج نيست.
همچنين، با توجه به شيوه‌ي بافت چپري، امكان ايجاد خط‌نوشته در مرحله‌ي بافت وجود ندارد. شيوه‌ي چاپ خطوط نوشتاري نيز روي پارچه‌ي چپري رايج نيست.

 

مواد اوليه‌ي چپري‌بافي
مواد اوليه‌ي چپري‌بافي، شامل نخ‌هاي پنبه‌اي سفيد،نخ‌هاي پشمي رنگرزي‌شده و رنگدانه‌هاي گياهي ، جانوري يا شيميايي است.

چپري با دستگاه پارچه‌بافي دووردي بافته مي‌شود.
منبع:barzaan.com


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۱۶:۳۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

راز زيارت اربعينراز زيارت اربعين,زيارت اربعين,اربعين حسيني,اعمال روز اربعين,

راز زيارت اربعين

با فرا رسيدن اربعين حسيني شور غير قابل وصفي شيعيان و دوستداران حضرت ابا عبدالله عليه السلام را در بر مي گيرد. راز و رمز اين همه دلدادگي و تكاپو براي زيارت كردن سيد الشهداء عليه السلام در روز اربعين چيست؟ اين كشش و ميل دروني فراتر از يك سفارش معمولي از سوي بزرگان ديني است. كه سفارشات بزرگان بر بسياري از اعمال مستحب و حتي واجب بسيار است اما داستان اربعين و زيارت امام حسين عليه السلام در روز بيستم صفر حساب ديگري دارد. چرا در ميان زيارات مخصوصي كه براي امام حسين صلوات الله عليه وارد شده است زيارت اربعين جايگاه ويژه اي دارد. درباره اربعين سۆالات ديگري نيز مطرح است: اينكه چرا بزرگان ديني به زيارت اربعين اين قدر توصيه كرده اند؟ نقش اربعين در تداوم قيام عاشورا چيست؟

 چرا به زيارت اربعين توصيه شده است؟
 در قرآن توصيه شده است كه مۆمنان ايام الله را ياد آور شوند تا اين روزهاي بزرگ الهي فراموش نشود. اربعين در تداوم واقعه كربلا است؛ از اين رو براي پاس داشتن روز عاشورا كه از اعظم ايام الله است در روز اربعين عاشقان حسيني با حركت امام حسين عليه السلام تجديد عهد مي كنند و اين تجديد عهد را در بهترين وجه خود يعني رفتن به زيارت كربلا ابراز مي نمايند.

از اين روست كه در روايت امام حسن عسكري عليه السلام، زيارت كردن امام حسين عليه السلام در روز اربعين را از علائم مۆمن دانسته اند. امام حسن‏ عسكرى عليه السلام فرموده است: پنج چيز از نشانه‏هاى مۆمن است. گزاردن پنجاه و يك ركعت نماز واجب و نافله و زيارت اربعين‏ و انگشتر در دست راست كردن و پيشانى بر خاك ساييدن و بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحيم.   [1]

يكي از دلايلي كه باعث شده اين روز، روز مخصوص زيارتي امام حسين عليه السلام باشد اين است كه در اين روز سر مقدس حضرت به بدن شريفش ملحق شد. «سيد مرتضى در بعضى از مسائل خود فرموده: سر مقدس امام حسين عليه السلام از شام به كربلا برگشت و به بدن مباركش ملحق شد. طوسى فرمود: زيارت‏ اربعين‏ از همان است.» [2]

 اولين احياكنندگان اربعين عاشورا چه كساني بودند؟
در برخي نقل ها آمده است كه اولين زائر امام حسين عليه السلام جابر بن عبدالله انصاري از صحابي جليل القدر رسول خدا صلي الله عليه و آله بوده است كه به همراه عطيه در روز اربعين شهادت امام به كربلا آمد و حضرت را زيارت نمود.


سنت زيارت اربعين توسط اهل بيت عليهم السلام احياء شده است و شيعيان به تبعيت از ايشان هر ساله به زيارت قبر حضرت ابا عبدالله الحسين عليه السلام مي روند و الا زيارت جابر هر چند از اصحاب پيامبر خداست اما موجب ترغيب به خصوص شيعيان نمي توانست باشد. بلكه نگاه مۆمنان به سيره عملي اهل بيت عليهم السلام بوده است و نه كس ديگر

عَنْ عَطِيَّةَ الْعَوْفِيِّ قَالَ‏: خَرَجْتُ مَعَ جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْأَنْصَارِيِّ زَائِرَيْنِ قَبْرَ الْحُسَيْنِ‏ بْنِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ عليهماالسلام فَلَمَّا وَرَدْنَا كَرْبَلَاء.. [3]

عطية بن سعد بن جنادة العوفى از علماي بزرگ زمان خود است كه در مورد او گفته شده است «انه أول من زار الحسين‏ عليه السلام مع جابر الأنصاري‏.» [4] اولين كسي است كه با جابر، امام حسين عليه السلام را زيارت كرد.

عطيه‏ عوفى گويد: همراه جابر بن عبد اللَّه انصارى براى زيارت قبر امام حسين‏ عليه السّلام بيرون شديم، هنگامى كه وارد كربلا شديم جابر به نزديك شط فرات رفت و غسل نمود، بعد لنگى به كمر بست و پارچه‏اى را هم به دوش افكند، و كيسه‏اى بيرون آورد و مقدارى سعد بر خود پاشيد. پس در حالى كه مشغول ذكر خداوند بود به طرف قبر حركت كرد هنگامى كه نزديك قبر رسيد گفت: دست مرا بالاى قبر بگذاريد، من هم دست او را روى قبر نهادم او از حال رفت و بى‏هوش گرديد من مقدارى آب به صورت او پاشيدم و او به حال آمد. بعد از اين گفت: اى حسين، و سه بار اين كلمه را تكرار كردند و بعد گفت: دوست جواب دوست را نمى‏دهد، سپس گفت: چگونه جواب مرا بدهى كه سرت را از بدنت جدا كرده‏اند و رگهايت را قطع نموده‏اند، من گواهى مى‏دهم كه تو فرزند پيامبران هستى و فرزند سرور مۆمنان مى‏باشى. اى حسين تو با تقوى هم پيمان بودى و ريشه هدايت به شمار مى‏رفتى، تو پنجمين نفر از اصحاب كسا هستى، تو فرزند سيد نقباء مى‏باشى، تو فرزند فاطمه زهرائى‏... [5]


همچنين زيارت اهل بيت عليهم السلام در اولين اربعين نيز نقل شده است، هر چند در اينكه ايشان در اولين اربعين به كربلا رفته اند يا اربعين سال بعد اختلاف است اما آنجه داراي اهميت است اين است كه سنت زيارت اربعين توسط اهل بيت عليهم السلام احياء شده است و شيعيان به تبعيت از ايشان هر ساله به زيارت قبر حضرت ابا عبدالله الحسين عليه السلام مي روند و الا زيارت جابر هر چند از اصحاب پيامبر خداست اما موجب ترغيب به خصوص شيعيان نمي توانست باشد. بلكه نگاه مۆمنان به سيره عملي اهل بيت عليهم السلام بوده است و نه كس ديگر.

در نقل ديگر گفته شده است كه عبدالله حرّ جعفي كه از ياري امام در كربلا دريغ ورزيد بعد از ديدار با عبيدالله بن زياد به سمت كربلا حركت كرد و در رساي امام به نوحه سرايي پرداخت.
 
اولين زائر كوفى بر مزار سيد شهيدان‏
 [عبيدالله بن حر از كوفه‏] خارج شد و به كربلا آمد و در آنجا [اشعارى به اين مضمون‏] گفت:

- فرمانده خيانتكار، فرزند خيانت پيشه به من مى‏گويد چرا تو با آن شهيد [فرزند فاطمه‏] جنگ نكردى؟!- آرى، پشيمانم كه چرا او را يارى نكرده‏ام، بلى هر شخصى كه [به موقع‏] توفيق نيابد، پشيمان خواهد گرديد.

- من از اينكه از حاميانش نبوده‏ام حسرتى در خود احساس مى‏كنم كه هرگز از من جدا نخواهد شد.

- خدا روان كسانى را كه در نصرتش كمر همت بسته‏اند از باران [رحمت خويش‏] همواره سيراب گرداند.

- [اكنون‏] كه بر قبور و جايگاه آنان ايستاده‏ام اشكم ريزان است و نزديك است جگرم پاره شود. [6]

 در امتداد عاشورا
پس آنچه مي توان راز زيارت اربعين امام حسين عليه السلام در كربلا دانست نقش اين روز در تداوم قيام حسيني است. شواهد خارجي و نحوه برخورد شيعيان به اين روز نيز همين را تأييد مي كند. اينكه ائمه عليهم السلام عمل جابر را مورد تحسين قرار دادند و بنا بر نقلي خود اهل بيت عليهم السلام  در اربعين به زيارت ايشان رفتند و اينكه زيارتنامه مخصوص براي اربعين از امام صادق عليه السلام وارد شده است همه نشان از جايگاه ويژه اربعين در ماندگاري واقعه عاشوراست.

 پي نوشت ها:
1. نصايح، احمد جنتى‏، ص: 231
2. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى - نجفى، محمد جواد، زندگانى حضرت امام حسن مجتبى عليه السلام (ترجمه جلد 44 بحار الأنوار)، 1جلد، اسلاميه - تهران، چاپ: دوم، 1362 ش. ؛ ص212
3.  عماد الدين طبرى، ‏بشارة المصطفي، نجف: ‏المكتبة الحيدرية، چاپ دوم، 1383 ق‏، ص 75
4.  ابن شاذان، محمد بن احمد، مائة منقبة من مناقب أمير المۆمنين و الأئمة من ولده عليهم السلام من طريق العامة، 1جلد، مدرسة الإمام المهدى عجّل اللة تعالى فرجة الشريف - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1407ق. ص36
5.  مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى - عطاردى قوچانى، عزيز الله، ايمان و كفر،2جلد، انتشارات عطارد - تهران، چاپ: اول، 1378 ش. ج‏1 ؛ ص258
6.  ابو مخنف كوفى، لوط بن يحيى - سليمانى، جواد، نخستين گزارش مستند از نهضت عاشورا / ترجمه وقعة الطفّ، 1جلد، مۆسسه آموزشى پژوهشى امام خمينى - قم، چاپ: دوم، 1380 ش، ص204-205

منبع:tebyan.net


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۱۵:۲۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

پاسخ منفي به يك خواسته غير منطقي  كه قادر به انجام آن نيستيم، به معناي خودخواهي ما نيست.

 

گوشي تلفن شما به صدا در مي‌­آيد. دوستي سلام مي‌­كند و پس از خوش و بشي مختصر از شما درخواستي دارد، درخواستي كه با شرايط زماني، كاري، خانوادگي يا اقتصادي شما به هيچ وجه هم‌خواني ندارد. در معذوريت قرار مي‌گيريد و تحت رو­در­بايستي‌هاي رايج فرهنگ­مان نمي‌­توانيد تقاضاي او را رد كنيد. به او قولي مي‌دهيد كه يا توانايي انجام آن را نداريد يا در صورت انجام آن دچار مشكلات متعددي خواهيد شد.‌چند ساعت بعد مجدداً دوست­تان زنگ مي‌زند و پيگير تقاضايش است. حالا ديگر وي به شكلي از شما طلبكار است؛ چون شما به وي قول داده‌ايد! اين شروع يك تنش در زندگي شما است. شما يا قولي را كه داده‌ايد انجام نمي‌دهيد كه موجب برهم خوردن رابطه شما با دوست­تان و ايجاد تنش در روابط انساني شما مي‌شود يا آن را انجام مي‌دهيد كه باعث تشنج و درگيري در زندگي شخصي يا خانوادگي يا ايجاد مشكلات شغلي، اجتماعي يا اقتصادي براي شما مي‌شود.

پروفسور گرجي-استاد دانشگاه مونستر آلمان و مركز تحقيقات علوم اعصاب نوشت: همه ما از اين تجارب در زندگي مان بسيار‌داشته‌ايم. ولي آيا تا به حال به كلمه طلايي كه از ورود شما به اين جنگ رواني مي‌تواند جلوگيري كند، فكر كرده‌ايد: نه!


به طور حتم خيلي آسان تر است كه به هر خواسته اي جواب مثبت دهيم؛ اما به چه قيمتي؟ در بسياري از موارد گفتن يك نه در ابتداي كار تضمين سلامت رواني شماست و از غوطه ور شدن در ورطه تنش‌ها جلوگيري مي‌­كند. بايستي ياد بگيريم كه پاسخ منفي به يك خواسته غير منطقي يا تقاضايي كه قادر به انجام آن نيستيم، به معناي خودخواهي يا بي معرفتي ما نيست.

اينكه شما تنها در شرايط مناسب حاضر به كمك به ديگران هستيد به اين معنا نخواهد بود كه بايستي به هر خواسته‌اي آري بگوييد. بسياري از ما در صورتي كه پاسخ منفي به درخواست دوست يا يكي از اقواممان بدهيم، به نحوي دچار عذاب وجدان يا شرمساري مي‌شويم. تمرين كردن براي پاسخ منفي در مقابل خواسته‌هاي غير‌منطقي مي‌تواند به شما اين اعتماد به نفس را بدهد تا بدون آن كه احساس بدي در شما ايجاد شود از شر تنش‌هاي ناخواسته و بي‌مورد در زندگي تان رهايي يابيد. گاهي به كار بردن جملاتي نظير «شرمنده ام، قادر به انجام اين كار نيستم» پرونده درخواست نا­به­ جاي اطرافيان را به طور كامل مي‌بندد. سعي نكنيد تا با بهانه تراشي‌هاي غير واقعي براي مدت كوتاهي از اين درخواست­ها رهايي يابيد، چرا كه در خواست كننده راهي براي تحميل خواسته اش به شما پيدا خواهد كرد.

اگر كسي از شما تقاضاي قرض گرفتن پول يا انجام كار غير متعارف يا غيرقانوني كرد، سعي نكنيد با جملاتي نظير «الان پول ندارم … شايد تا چند هفته ديگر» يا «فعلاً در مسافرت هستم، بگذار برگردم» به طور موقت از وي فرار كنيد. او دوباره شما را پيدا مي‌كند و مجدداً شما را تحت فشار و تنش قرار مي‌دهد. «نه» اي را كه بعد از چند روز يا چند هفته تنش مجبور به گفتن آن هستيد، همان اول بگوييد و روح و جان خود را خلاص كنيد.

اهميت نه گفتن

در گفتن كلمه «نه» بايستي صريح و صادق بود و آن را با رعايت ادب به ديگران اظهار داشت.

 

اين مشكل در بسياري از موارد به تربيت دوران كودكي بر مي‌گردد. بسياري از ما در دوران كودكي هنگامي‌كه به درخواست نامعقول يكي از بزرگترها پاسخ «نه» مي‌داديم، از طرف والدين و اقوام متهم به بي ادبي و گستاخي مي‌شديم و گاهي با تنبيه‌هايي نيز روبرو مي‌شديم. اين همان جايي است كه كلمه «نه» با احساس ترس، گناه و بي كفايتي در وجود ما گره خورده است. اين احساس ناخوشايند گاهي چنان وجود ما را در بزرگسالي به تصرف خود در مي‌آورد كه فارغ از وظايف اصلي زندگي و خدماتي كه بايستي به خود يا خانواده بدهيم، تبديل به پادويي براي ديگران مي‌شويم. رد درخواست‌هايي كه توانايي انجام آن را نداريم يا مايل به انجام آن نيستيم، در را به روي فرصت‌هاي جديد در زندگي ما باز مي‌كند، زمان كافي براي لذت بردن از زندگي شخصي را فراهم مي­كند و توانايي ما را در تمركز بر وظايف اصلي زندگي افزايش مي‌دهد.

 

تحقيقات باليني نشان داده اند كه دلايل اصلي ناتواني در «نه گفتن» به عواملي همچون احساس نياز در ياري رساني به ديگران، ترس از بي‌احترامي، سازگاري، ترس از درگيري، ترس از خراب شدن پل‌هاي پشت سر، نگران از دست رفتن فرصت و … مرتبط است.

براي تمرين «نه گفتن»، مي‌توانيد فهرستي از كارهاي مهمي‌كه بايد به آن بپردازيد و جزو اولويت‌هاي زندگي تان است، تهيه كنيد. اول تمام توانايي تان را بر روي اين كارها متمركز كنيد و اگر در پايان فرصتي داشتيد، مي­توانيد صرف كمك به ديگران نماييد. كاغذي برداريد و از تمام موقعيت‌هايي كه به خاطر يك «بله» گفتن بي مورد به تنش و اضطراب مبتلا شديد، فهرستي تهيه كنيد. سپس سعي كنيد خود را در موقعيت قبلي قرار دهيد و پاسخ منفي متناسب با آن را بيابيد. فراموش نكنيد پاسخ تان بايستي صريح و قاطع باشد. اين به شما كمك مي‌كند تا در شرايط مشابه در آينده هميشه پاسخي مناسب در چنته داشته باشيد. سعي كنيد به ضربه‌اي كه تنش و اضطراب يك پاسخ مثبت به يك خواسته غيرمنطقي بر روح و روان و بدن شما و همچنين به خانواده و اطرافيان شما وارد مي‌كند بينديشيد. اين براي از بين بردن احساس گناه يا شرم بعد از «نه گفتن» بسيار كمك كننده خواهد بود.

سعي كنيد در تربيت كودكان به نكته‌هاي ذكر شده توجه كنيد. به آنها ياد دهيد كه در چه مواردي بايستي با شجاعت و بدون ترس از تنبيه يا تحقير حتي به نزديك ترين افراد «نه» بگويند. منطقي بودن دليل رد درخواست ديگران مي‌تواند شرطي قابل قبول براي رفتار وي باشد. تحقيقات نشان داده است كه قدرت «نه گفتن» از كودكان در مقابل بسياري از صدمات از جمله سوءاستفاده جنسي محافظت مي كند.

در گفتن كلمه «نه» بايستي صريح و صادق بود و آن را با رعايت ادب به ديگران اظهار داشت. در اين صورت احتمال اينكه در خواست كننده از پاسخ شما رنجيده شود به حداقل خواهد رسيد. براي شما كه ياد نگرفته ايد «نه» بگوييد، در ابتدا گفتن آن خيلي سخت خواهد بود. ولي نگران نباشيد، تمرين كنيد. با اولين «نه گفتن» چنان احساس قدرتي وجود شما را فرا مي‌گيرد كه لذت آن به شما توانايي رد درخواست‌هاي غير منطقي يا ناممكن بعدي را خواهد داد. مطمئن باشيد آدم‌هايي كه قدرت گفتن اين كلمه طلايي را دارند، زندگي آرام تر و بي دردسرتري را تجربه مي‌كنند و كمتر در دام تنش و اضطراب گرفتار مي‌شوند.


منبع:سلامت نيوز

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۱۳:۴۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

تبلت چه بلايي سر كودكان مي‌آورد؟بازي كودكان با تبلت,مضرات استفاده از تبلت كودكاني كه بيش از حد از تبلت استفاده مي كنند از دنياي واقعي دور مي شوند

 

دليل سكوت كودكان هيچ يك از اين مسائل نيست. آن‌ها به اقتضاي شرايط سني‌شان بايد كمي سر و صدا و تحرك داشته باشند. اما واقعا چرا ساكت يكجا نشسته‌اند؟ وسايل الكترونيكي از جمله گوشي و تبلت كه امروزه ديگر دست هر بچه‌اي هست.

درست است كه اين وسايل مي‌توانند در امر سرگرمي و آموزش به كار بيايند، اما بايد به جنبه‌هاي ديگر آن نيز نگاه كرد. اگر والدين بيش از حد به كودكان خود اجازه كار كردن با گوشي و تبلت را بدهند، آن‌ها از دنياي واقعي فاصله خواهند گرفت.
 
خيره شدن به صفحه نمايشگر
خود نمايشگر شايد مسئله اساسي نباشد. زيرا پيش از گوشي و تبلت، كودكان به تلويزيون عادت مي‌كنند. بنابراين نمايشگر گوشي و تبلت چيز عجيبي نيست. مشكل زمان استفاده از آن است. انجمن متخصصين اطفال آمريكا مي‌گويد كه كودكان پيش از دو سالگي نبايد از به هيچ نمايشگري نگاه كنند. اما تقريبا 90 درصد كودكان تا قبل از دو سالگي به طور منظم تلويزيون نگاه مي‌كنند. زمان مشاهده تلويزيون نيز به تدريج بيشتر مي‌شود.
 
براي ديدن تاثير اين رويه مخرب نيازي نيست جاي دوري برويد؛ كافي است نوجوانان امروزي را نگاه كنيد! نوجوانان امروزي نمي‌توانند روابط خوبي را در دنيايي واقعي به وجود آورند. آن‌ها به جاي اينكه به صورت حضوري با دوستانشان حرف بزنند، در حال صحبت با گوشي شخصي خود هستند كه در اغلب موارد غيرضروري است.
 
آمار بالاي توليد
امروزه تقريبا در تمام خانه‌ها مي‌توان تلويزيون، گوشي، تبلت، لپ‌تاپ و يا تركيبي از آن‌ها را مشاهده كرد. بنابراين كودك به راحتي مي‌تواند بين گزينه‌هاي فراوان موجود يكي را انتخاب كند، زيرا هر طرف كه سرش را مي‌چرخاند مي‌تواند يك وسيله الكترونيكي داراي نمايشگر را ببيند. كارخانه‌هاي توليدكننده نيز كار را براي كودكان راحت‌تر كرده‌اند. آن‌ها براي كسب سود بيشتر دستگاه‌هاي متناسب با علاقه‌ي كودكان را توليد كرده‌اند.   مضرات تبلت,مضرات تبلت براي بچه ها

  آموزش الكترونيكي و بازي‌ها اصلا براي كودكان در سنين پايين مناسب نيست

 

  چه بلايي سر كودكان مي‌آيد؟
بهتر است ديگر حاشيه نرويم. آموزش الكترونيكي و بازي‌ها اصلا براي كودكان در سنين پايين مناسب نيست. در واقع مي‌توان گفت كه كودكان هنگام كار با وسايل الكترونيكي هيچ چيزي نمي‌آموزند. آن‌ها در عوض با بازي كردن و خواندن و شنيدن مطالب، چيزهاي بيشتري مي‌آموزند. كودكان بايد در سنين پايين اجتماعي شوند و آن‌ها اين كار را با تقليد از رفتار والدين خود انجام مي‌دهند. اما اگر قرار باشد كه مدام به گوشي و تبلت خيره شوند، ديگر زماني براي يادگيري باقي نمي‌ماند.


علاوه بر اين موارد به مهره‌هاي گردن، توانايي كلامي، شور و شوق اجتماعي، ميزان تمركز و روابط عاطفي كودكان آسيب وارد مي‌شود. اوتيسم نيز يكي ديگر از عواقب احتمالي استفاده بيش از حد وسايل الكترونيكي است. بنابراين، اگر دفعه بعد خواستيد براي ساكت كردن كودك، به او گوشي يا تبلت بدهيد حتما به عواقب آن فكر كنيد؛ شايد نياز باشد در تصميم خود تجديدنظر كنيد.

 

منبع:faradeed.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۱۲:۴۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

دعاهايي براي رفع بيماريدعا كردن,دعا هاي مستحبي

دعا براي رفع بيماري

 

امام صادق (ع) فرمود: هر گاه در كنار مريضي بودي، دست خود را بر سر مريض بگذار و اين دعا را بخوان:

بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ مِنَ اللَّهِ وَ إِلَى اللَّهِ وَ مَا شَاءَ اللَّهُ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ إِبْرَاهِيمُ خَلِيلُ اللَّهِ مُوسَى نَجِيُّ اللَّهِ عِيسَى رُوحُ اللَّهِ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ ص مِنَ الْأَرْوَاحِ وَ الْأَوْجَاعِ بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ عَزَائِمُ مِنَ اللَّهِ لِفُلَانِ بْنِ فُلَانَةَ (نام شخص و مادر او را مي برد) لَا يَقْرَبُهُ إِلَّا كُلُّ مُسْلِمٍ وَ أُعِيذُهُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ كُلِّهَا الَّتِي سَأَلَ بِهَا آدَمُ فَتابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ إِلَّا انْزَجَرْتِ أَيَّتُهَا الْأَرْوَاحُ وَ الْأَوْجَاعُ بِإِذْنِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ أَلا لَهُ الْخَلْقُ وَ الْأَمْرُ تَبارَكَ اللَّهُ رَبُّ الْعالَمِينَ

(پناه به نام خدا و به خدا و از خدا و به سوي خدا و آنچه خدا بخواهد و اين كه هيچ نيرو و حركتي نيست. مگر به اذن خدا و اين كه ابراهيم دوست خدا و موسي نجات يافته خدا و عيسي روح خدا و محمد فرستاده. خدا - كه درود خدا بر او و آل او و بر همه انبياء - از بادها و دردها. به نام خدا، و به ياد خدا، و با استمداد از .تقديرات خدا، براي فلاني پسر فلاني، اقرار به اعتقادات ندارد مگر مسلمان، پناه مي‏برم به خدا با كلمات .تامه‏اي كه حضرت آدم (ع) خدا را با آنها خواند تا توبه او پذيرفته شد، همانا او توبه‏پذير مهرباني است، اي دردها، با اجازه خداوند و كلمات مقدس شما را فراري مي‏دهم، كه خدايي جز او نيست، همانا هر كار و آفرينشي براي اوست، آفرين بر خدا پروردگار عالمين.)

سپس آيه الكرسي و سوره ‏هاي حمد و معوذتين (فلق و ناس) و اخلاص را هر كدام يك مرتبه و نيز ده آيه از سوره يس بخوان، بعد هم اين دعا را بخوان:

اللَّهُمَّ اشْفِهِ بِشِفَائِكَ وَ دَاوِهِ بِدَوَائِكَ وَ عَافِهِ مِنْ بَلَائِكَ وَ تَسْأَلُهُ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِ  وَ عَلَيْهِمْ أَجْمَعِينَ.

 (خداوندا! با شفاي خود او را شفا ده، و با دواي خود او را مداوا كن، و از بلاهايت او را عافيت بده، و سلامتي به او بده به حق محمد و آل محمد - كه درود خدا بر او و بر آل او). (بحارالانوار ج 92 ص 16)

* دعاي مخصوص و مجرب براي درمان بيماري
شيخ كفعمى در كتاب«مصباح» فرموده:هرگاه در تو مرضى باشد،به موضع سجده خود دست بكش،و آن را پس از نماز واجب‏ هفت مرتبه بر آن موضع بمال و بگو اين دعا را:

 يَا مَنْ كَبَسَ الْأَرْضَ عَلَى الْمَاءِ وَ سَدَّ الْهَوَاءَ بِالسَّمَاءِ وَ اخْتَارَ لِنَفْسِهِ أَحْسَنَ الْأَسْمَاءِ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ افْعَلْ بِي كَذَا وَ كَذَا وَ ارْزُقْنِي وَ عَافِنِي مِنْ كَذَا وَ كَذَا.

اى كه زمين را بر آب فشرد،و هوا را به ‏آسمان بست،و بهترين نامها را براى خويش برگزيد،بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست،و با من چنين‏ وچنان كن‏ و روزى‏ ام ده،و سالمم بدار از چنين‏ وچنان 

دعا كردن,دعا هاي مستحبي

  خواندن سوره حشر براي درمان بيماري مفيد است

 

* ذكري مجرب براي رفع مرض‏
از حضرت رضا (ع) روايت شده كه فرمودند: براي رفع هر مرضي بخوانيد:

يَا مُنْزِلَ الشِّفَاءِ وَ مُذْهِبَ الدَّاءِ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ أَنْزِلْ عَلَى وَجَعِيَ الشِّفَاء
 
(اي فرستنده و عطاكننده شفا، و اي كسي كه به لطف خويش دردها را از جان‏ها و جسم‏ها مي‏بري، بر محمد و آل محمد رحمت فرست و بر دردهاي من شفا عنايت فرما).( مصباح كفعمي ص 152)

 

سوره مباركه حشر
هرگاه اين سوره قرآن كريم را با خلوص بر بيمار بخوانند انشاءالله شفابخش است. در روايتي از نبي مكرم اسلام صلي الله عليه وآله وسلم آمده است: هنگام قرائت سه ايه آخر سوره حشر دست را بر سر بگذاريد و آيات را قرائت نماييد كه اين دستور جبرييل است از جانب خداوند و اين عمل شفاي همه بيماري هاست به جز مرگ.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۱۰:۳۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

دعا جهت برطرف شدن پريشانيبر طرف شدن گرفتاري,جهت رفع پريشاني

دعا جهت رفع پريشاني

 

جهت رفع پريشاني بعد از نماز صبح 4 روز متصل هر روز 21 بار بي فاصله اين آيات را بخواند از فلاكت نجات مي يابد.

آيات 40 و 41 و 42 سوره بقره :

يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اذْكُرُواْ نِعْمَتِيَ الَّتِي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَأَوْفُواْ بِعَهْدِي أُوفِ بِعَهْدِكُمْ وَإِيَّايَ فَارْهَبُونِ

وَآمِنُواْ بِمَا أَنزَلْتُ مُصَدِّقًا لِّمَا مَعَكُمْ وَلاَ تَكُونُواْ أَوَّلَ كَافِرٍ بِهِ وَلاَ تَشْتَرُواْ بِآيَاتِي ثَمَنًا قَلِيلًا وَإِيَّايَ فَاتَّقُونِ

وَلاَ تَلْبِسُواْ الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَكْتُمُواْ الْحَقَّ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ

 
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۰۹:۱۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

ييلاق پاييزي در ماسال وارد شهر ماسال كه مي شويد، بلوار بلندي پيش رو داريد كه تا انتهاي آن بايد برويد؛ آن هم در نقطه اي كه شنبه بازار ماسال در آن قرار دارد و از همين سمت است كه جاده ييلاقات ماسال آغاز مي شود. 

جاذبه هاي گردشگري ييلاق ماسال

ييلاق پاييزي در ماسال 


از هر كس بپرسيد، بايد 25 كيلومتر تا انتهاي جنگل پيش برويد كه در ارتفاع 2500 متري قرار دارد و آغاز ييلاقات دلچسب ماسال است. جالب اين است كه در همان ابتدا، خانه هاي چوبي كوچكي قرار دارند كه براي مسافران، حكم هتل را دارند. درواقع، بهترين محل براي ماندن را اجاره مي دهند و تجربه متفاوتي براي شما رقم مي زنند.

آخرين ييلاق ماسال، دهكده بسيار زيباي «اولسبلانگاه» است كه با وجود فاصله كمي از شهر ماسال، 1200 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و تا اواخر مهرماه، بهترين زمان براي سفر و گشت و گذار به شمار مي رود. جاذبه هاي معماري سنتي، وجود جنگل هاي سرسبز هيركاني، با آبشارهاي ديدني و هواي پاكيزه و خنك، انگيزه هايي قوي براي تجربه در اين بهشت كوچك با هواي مه آلود پاييزي است. جنگل  هاي ييلاقات «اولسبلانگاه» در دامنه هايي است كه گاهي شيب بسيار زيادي دارند. در مسير جاده، يك ميدان بزرگ بيضي شكل در كنار مسجد جامع، نقطه شروع مسيرتان است. وارد جاده كه مي شويد، بعد از 15 كيلومتر، پيچ هاي تند و تيزي وجود دارد كه با احتياط كامل و در ساعات روز، پيش مي رويد تا به ييلاق اولسبلانگاه برسيد.

از ييلاق يا گيلوان
از همان ابتداي ورود به اين ييلاق، منظره بسيار زيباي خانه هاي چوبي در ميان جنگل مه آلود با درختاني مانند آلو جنگلي، فندق و راش، همه را مجذوب مي كند. پياده روي در ميان درختان و خانه ها و رفتن به بالاترين نقطه دهكده و تماشاي شهر ماسال از دوردست، همه و همه لذت بخش است، اما اگر با راهنمايي بلدهاي محلي، كوهپيمايي سبكي در مراتع «آلاله پشت» داشته باشيد، با يك تير دو نشان زده ايد؛ هم ورزش كرده ايد و هم محل شهادت ميرزا كوچك خان جنگلي را ديده ايد.

 

تصاوير ييلاق ماسال،بازار ييلاق ماسال

آخرين ييلاق ماسال، دهكده بسيار زيباي «اولسبلانگاه» است

 

ييلاق پاييزي در ماسال مه آلود
اگر هم كوهنورد حرفه اي هستيد، مي توانيد به قله زيباي «خنديله» صعود كنيد. استقبال بسيار زياد مسافران و تورها از اين دهكده ييلاقي، علاوه بر امكانات فراوان، چند مغازه هم خواهيد ديد و مشكلي از اين بابت نخواهيد داشت. حتي انتهاي اين ييلاق، به مسيري خواهيد خورد كه تا گردنه «گيلوان» پيش مي رود و نهايتا به مسير خاكي «ماسوله به خلخال» منتهي مي شود.

در خانه هاي چوبي كه محل اقامت تان است، مي توانيد تنقلات مختلف و شير و ماست محلي هم بخريد، اما براي خريد مواد غذايي يا خريدهاي اساسي، روي اين منطقه حساب باز نكنيد.

بر فراز «اسبه ريسه»
ماسال، سرزمين آبشارهاي بلند، ييلاقات شگفت انگيز در ميان جنگل هاي سبز و رودخانه هاي پرخروش در كنار غارهايي است كه هر كدام تابلوي زيباي طبيعت را به رخ مي كشند. ماسال در قديم «رودكنار» ناميده مي شد و محل تشكيل شنبه بازار كنوني بوده است. 

 
وجود رودخانه در ميانه شهرستان ماسال، زيبايي اين منطقه را دوچندان كرده است. رودهاي «خالكايي» ماسال و «رود مرغك» شاندرمن در كنار آن، رودخانه هاي مهم ماسال به شمار مي روند؛ در حالي كه رودخانه بسيار زيباي «خالكايي» از قله مرتفع و 3150 متري شاه معلم سرچشمه مي گيرد و پس از طي 40 كيلومتر، از داخل شهر ماسال عبور مي كند. اين رودخانه ها، از قابليت كاياك سواري هم برخوردارند و «پارك ساحلي» ماسال هم محل مناسبي براي اتراق گردشگران در كنار در كنار رودخانه «خالكايي» است.

تصاوير ييلاق ماسال،بازار ييلاق ماسال

وجود رودخانه ها و آبشار ها در ماسال، زيبايي اين منطقه را دوچندان كرده است


اگر به ماسال سفر كرديد، حتما از آبشارهاي آن هم ديدن كنيد؛ آبشارهايي از قبيل آبشار «ويوز» در مجاورت منطقه ييلاقي النزه در شاندرمن، آبشار «خون» با ارتفاع بيش از 15 متر، آبشار «تولي نساء» و آبشار «رامينه» و همچنين غارهايي همچون غار باستاني خنديله پشت، غار چسلي و غار كلچال كه تمام زيبايي هاي غارهاي گيلان را در خود جمع كرده اند. در عين حال، ديواره سنگي «اسبه ريسه» ماسال داراي يكي از صخره هاي بلند سنگ نوردي كشور است كه مي تواند مسابقات بزرگ ملي، منطقه اي و حتي جهاني در آن برگزار شود. اين ديواره سنگي، نه تنها فرصت سنگ نوردي را به حرفه اي هاي اين ورزش مي دهد، بلكه امكان كاياك سواري را هم در اختيار قايقران هايي قرار مي دهد كه دوست دارند در رودخانه خروشان پايين صخره هم ورزش كنند.

پرسه در امكان زيارتي   

 ماسال بقعه هاي زيارتي فراواني دارد كه بسيار ديدني است. بقعه آقا سيد مهرعلي و آقا سيد رضا علي، پسران امام موسي كاظم (ع) در روستاي زيبا و زيارتي شالماء در 12 كيلومتري شهر ماسال، بقعه «چسلي» وقاع در روستاي چسلي در فاصله 14 كيلومتري مركز شهر، بقعه «ميرباقر» در روستاي وردم، بقعه «سيد ابوجعفر» واقع در روستاي درخانه، بقعه ابوجعفر واقع در روستاي گيله سرا، بقعه سيد ابوالقاسم بن موسي بن جعفر «ع» واقع در روستاي سراكه، بقعه آقا سيدرضا واقع در روستاي دليجان شاندرمن، بقعه امامزاده شفيع شاندرمن واقع در 7 كيلومتري بازار جمع و بقعه آقا سيد ابراهيم واقع در روستاي قران، از جمله اماكن زيارتي ماسال هستند.

تصاوير ييلاق ماسال،بازار ييلاق ماسال

ماسال بقعه هاي زيارتي فراواني دارد كه بسيار ديدني است


در بازار محلي ماسال  

  بازار روز ماسال در انتهاي بلوار اصلي شهر قرار دارد كه محله اي كوچك، اما ديدني است. خاصيت بازار روز ماسال كه شنبه بازار آن معروف است، به ديگر بازارهاي روزانه محلي كه در مناطق مجاور برپا مي شود، اين است كه برخلاف اغلب بازارهاي محلي كه از اجناس چيني پر شده اند، مي توانيد جنس هاي اصل محلي و سنتي خريداري كنيد.

تصاوير ييلاق ماسال،بازار ييلاق ماسال

بازار روز ماسال در انتهاي بلوار اصلي شهر قرار دارد كه محله اي كوچك، اما ديدني است


چند نكته
به دليل اين كه در منطقه ييلاقي ماسال، نان به شكل معمول پخت نمي شود و در آن حوالي فروشگاهي هم وجود ندارد، بايد حتما از شهر ماسال نان بخريد و با خود ببريد.

در اين فصل سال هم حتما لباس گرم همراه داشته باشيد. چون اواسط آبان زمان بارش در اين ييلاقات است. هم چنين در صورت بارندگي و بارش برف، بهتر است زنجير چرخ با خود همراه ببريد. ارتفاعات منتهي به اولسبلانگاه، حتي در فصل گرم، اقيانوسي از مه مي شود. اما در فصل سرما بيشتر بايد مراقب بود. در عين حال، براي آن كه سالم به مقصد برسيد و از زيبايي هاي جاده لذت ببريد، بهتر است در جاده آرام برانيد. اگر با خودروي شخصي قصد سفر داريد، از سالم بودن برف پاك كن ها و ديگر وسايل مطمئن شويد. چراغ قوه را هم در اين سفر فراموش نكنيد.

زيبايي هاي «گسكر» را فراموش نكنيد
طبيعت گردي در شهري كه ديگر مدفون نيست!    

تصاوير ييلاق ماسال،بازار ييلاق ماسال

شهر تاريخي «گسكر» از باشكوه ترين آثار تاريخي به جاي مانده در استان گيلان است

 
يك سفر كوتاه پر از جنگل، كوه، غار و كلبه هاي روستايي! براي چنين سفري شايد هيچ مقصدي به اندازه سفر به گيلان و هيچ زماني به اندازه اين روزها مناسب نباشد؛ استاني كه اگر ديدني ترين طبيعت بكر ايران نباشد، بدون شك يكي از ديدني ترين جاذبه هاي طبيعي كشور به شمار مي رود.

گيلان در پاييز، رويايي ترين آب و هواي خود را تجربه مي كند؛ آب و هواي خنكي كه در آن نه خبري از هواي مرطوب و شرجي و دم كرده است و نه طبيعت يك دست و سرسبز اين منطقه. شما در پاييز گيلان رنگين كماني از رنگ هايي را مي بينيد كه ذهنيت تان را درباره سرسبزي گيلان عوض خواهد كرد! به تمام اينها ،مه غليظ و ابرهايي كه در ارتفاعات تا زير پاي شما مي رسند را اضافه كنيد تا متوجه شويد كه چرا سفر به گيلان در پاييز مي تواند بهترين تجربه طبيعت گردي شما باشد. «گسكر» بزرگ ترين شهر مدفون شده و بي نظير تاريخي شمال كشور با قدمت يك هزار و 200 سال، سر از جنگل هاي «هفت دغنان» صومعه سرا بيرون آورده است.

شهر تاريخي و مدفون «گسكر» در منطقه «گسكرات»، از مهم ترين و باشكوه ترين آثار تاريخي به جاي مانده در استان گيلان است كه به دليل موقعيت راهبردي و بي نظير آن . از مهم ترين جاذبه هاي تاريخي شمال كشور محسوب مي شود. «گسكر» در 23 كيلومتري صومعه سرا و حد فاصل شهرستان هاي ماسال، شاندرمن و تالش قرار دارد كه از دوره قاجاريه به بعد، شهري مدفون و فراموش شده و گمنام به شمار مي رفت.

در دهه 83، با آغاز پژوهش هاي باستان شناسي در كوهپايه ها، جلگه ها و مناطق كوهستاني گيلان، به تدريج شهر بزرگ «گسكر» در صومعه سرا نمايان و شناسايي شد. در آن زمان با كشفيات تازه اي كه صورت گرفت، بالغ بر 75 درصد از آثار و بناهاي شهر تاريخي و مدفون شده گسكر نيز در منطقه جنگلي «هفت دغنان» مورد شناسايي قرار گرفت.

اين هم از ديدني هاي «چمن قال»
فانوسي بر فراز يك درخت!      

تصاوير ييلاق ماسال،بازار ييلاق ماسال

صومعه سرا خاستگاه بهترين و مرغوب ترين ابريشم ايران است


اگر صبح زود در كوهپايه هاي زيباي «صومعه سرا» از خواب بيدار شده باشي، هرچه بيشتر شهر صنوبر و ابريشم را درك مي كني؛ صومعه سرا خاستگاه بهترين و مرغوب ترين ابريشم ايران است، از اين رو از ساليان دور ،اين شهر را سرزمين ابريشم ايران مي شناسند.

اين شهر از جنوب به فومن، از شمال به انزلي، از شرق به رشت و شفت و از غرب به رضوانشهر و پونل محدود شده است. پس از عبور از «فومن» و جاده اي كه درختان بلند چنار در اطراف آن ديده مي شود، به «صومعه سرا» مي رسيد. در روستاي «چمن قال» صومعه سرا، درختي با 500 سال عمر، هم چنان سرزنده و استوار، خود را به رخ مي كشد. اين درخت كه از گونه مقاوم آزاد است، به نمادي از ايستادگي و سرزندگي مردم صومعه سرا تبديل شده است. قطر تنه اين درخت در فاصله يك متري ريشه، 7 متر و نيم و در قسمت مياني، حدود 4 متر است.

بنا به گفته ريش سفيدان محلي، اين درخت روزگاري نقش فانوس دريايي را براي قايق هاي كوچك و ماهيگيران تالاب صومعه سرا ايفا مي كرد. در آن روزگار، مردم روستا با آويزان كردن فانوس بر روي شاخه هاي اين درخت، به ماهيگيران و كشتي ها براي يافتن ساحل كمك مي كردند.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۰۸:۱۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
حجت‌الاسلام پناهيان گفت: از ايران 3 ميليون نفر اصلا در حد انتظار نيست. ميدانم در مرز سخت است، اما يكسال فرصت هست، فكر كنيد، برنامه ريزي كنيد، تعجب مي‌كنم از هيئت‌هايي كه براي اربعين برنامه‌ريزي نمي‌كنند.

به گزارش حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگي باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت الاسلام پناهيان در در سومين ويژه برنامه آغاز پياده روي اربعين در مسجد حنانه كه با حضور زائراني كه قصد شروع پياده روي را داشتند سخنراني كردند كه در ادامه گزيده اين سخنراني را مي‌خوانيد:

 

- دين ما دين اشاره‌اي است. اميرالمؤمنين فرمود: «بعثه بالتعريض لا بالتصريح». بعضي دنبال معجزه‌هاي روشن مي‌گردند، اين به نفعشان نيست، طبق فرمايش اميرالمؤمنين(ع) در اين حديث شريف، اگر تصريح بيايد، عذاب هم مي‌آيد. حواريون مائده خواستند، خدا فرمود: مائده مي‌دهم، اما اگر كافر شويد عذابي مي‌كنم كه احدي در عالم را چنين عذابي نكردم. امام زمان (عج) نمي‌آيند تا وقتي كه مردم اشاره‌ها را بگيرند.
- از يك طرف مي فرمايند سالي دوبار زيارت بياييد و اگر فقير هستي سالي يه بار و اگر اين هم نشد، سه يا چهار سال بيشتر نشود كه عاق رسول خدا(ص) مي شوي. از طرف ديگر مي‌فرمايند «اربعين» علامت مؤمن است. باز از طرف ديگر اينقدر تاكيد بر پياده‌روي به سمت حرم امام حسين(ع) شده، خب نتيجه اين مي‌شود كه مي خواستند هميشه بيابانها پر از آدم باشد، اشاره‌هاي را بگير ديگر ...
- طرماح در كربلا اشارۀ امام حسين(ع) را نگرفت، تا آخر عمر گريه مي‌كرد و خودش را سرزنش مي‌كرد. از امام حسين(ع) اجازه خواست تا براي كاري برود و برگردد، امام بهش گفتند: «عيبي نداره، ولي زود برگردد..» يعني طرماح نرو... وقتي طرماح برگشت، ديگر كار از كار گذشته بود...
- از آن طرف مي‌فرمايند هر يك درهمي چقدر ثواب داره، از آن طرف مي فرمايند با ترس و خوف ثوابش بيشتره،... اصلاً اگر هيچ كدام از اينها هم نبود، همين‌كه اين همه عزادار يك جا جمع شدند، هر كس عرقي داشته باشد، خودش را مي رساند، تا به همه جهان نشان بدهد. شما به همين راحتي مي‌توانيد دين خدا را ياري كنيد، اين خاصيت اجتماع است، مردم جمع بشوند نصرت خدا مي‌آيد. تمام اينها قطعات پازلي است كه به ما اهميت اين اربعين را مي رساند.
از ايران 3 ميليون نفر اصلا در حد انتظار نيست. ميدانم در مرز سخت است، اما يكسال فرصت هست، فكر كنيد، برنامه ريزي كنيد، تعجب مي‌كنم از هيئت‌هايي كه براي اربعين برنامه‌ريزي نمي‌كنند. روايت داريم مي روي زيارت، دست يك نفر را هم بگير.
- اربعين فينال عزاداري است، مگر ميشود آدم نيايد؟ از ايران 3 ميليون نفر اصلا در حد انتظار نيست. ميدانم در مرز سخت است، اما يكسال فرصت هست، فكر كنيد، برنامه ريزي كنيد، تعجب مي‌كنم از هيئت‌هايي كه براي اربعين برنامه‌ريزي نمي‌كنند. روايت داريم مي روي زيارت، دست يك نفر را هم بگير.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۰۶:۳۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
افرادي كه در رفتار خود افراط و تفريط دارند دچار خود نمايشي هستند.

مجيد ابهري، آسيب شناس در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان اظهار كرد: افرادي كه اعتماد به نفس بسيار بالايي دارند و در مقابل‌شان افرادي كه اعتماد به نفسشان بي اندازه پايني است از نگاه رفتار شناسي ،‌دچار خود نمايشي در جامعه مي‌شوند و كوركورانه و بدون آگاهي از يك موضوع پيروي مي‌كند.
وي تصريح كرد: پوشيدن لباس‌هاي غير متعارف، آرايش و پيرايش خارج از حد استاندارد رفتاري و انجام حركات عجيب و غريب از نشانه‌هاي خود نمايشي هستند.
ابهري با بيان اينكه درخواست جلب توجه از ويژگي‌هاي اين افراد است افزود: اين افراد با قرار گرفتن در فضاي خاص متاسفانه نمي‌توانند بر احساسات خود غلبه كنند و علاقه شديدشان به جلب توجه ، آنها را به انجام رفتارهاي غير معقول ترغيب مي‌كند.
اين آسيب شناس در خصوص پيشگيري از رفتار خود نمايشي گفت: با آموزش مهارت‌هاي زندگي به جوانان و نوجوانان در خصوص مديريت غلبه بر احساس و كنترل هيجان‌هاي رفتاري از به وجود آمدن رفتار خود نمايشي در فرزندانمان پيشگيري كنيم.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۰۵:۳۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
نقل مي‌شود كه امام رضا (ع) فرمود نقش نگين انگشتر امام حسين‏ (ع)، «إنّ اللَّه بالغ أمره» و در انگشتر ديگري، «حسبي اللَّه» بوده است.

به گزارش گروه وبگردي باشگاه خبرنگاران جوان، بنا به گواهي متون تاريخي، هريك از ائمه اطهار (ع) داراي انگشتري با نقش نگين خاص بوده‌اند.
كليني‏ با سند خود از حسين بن خالد نقل مي‌كند كه گفت "از امام رضا (ع) پرسيدند: آيا مي‌داني نقش نگين انگشتر حضرت آدم (ع)، چه بوده است؟ عرض كردم: نه. فرمود: «لا اله الاّ اللَّه، محمّد رسول اللَّه» بوده است و نقش نگين پيامبراكرم ‏(ص)، «محمّد رسول اللَّه» و اميرمؤمنان‏ علي (ع)، «اللَّه الملك» و امام حسن ‏(ع)، «العزّة للَّه» و در انگشتر ديگري، «حسبي اللَّه» و امام حسين‏ (ع)، «إنّ اللَّه بالغ أمره» و در انگشتر ديگري، «حسبي اللَّه» بوده است و عليّ بن الحسين (ع) و امام باقر (ع)، همان انگشتر امام حسين ‏(ع) را داشتند و امام باقر (ع)، عليه‌السلام در انگشتر ديگري، «العزّة للَّه» داشته است و نقش نگين امام صادق ‏(ع)، «اللَّه وَليّي وَعصْمَتي مِنْ خلْقِهِ" و در انگشتر ديگري، "اللَّه خالق كلِّ شي‏ءٍ" و امام هفتم‏ عليه‌‏السلام، "حسبي اللَّه» بوده است".
همچننين طوسي با سند خود از ابوعلي نقل مي‌كند كه گفت: ديدم كه بر نگين ابوجعفر سمّان عبارت «لا اله الاّ اللَّه الملك الحقّ المبين» است. درباره آن از او پرسيدم، گفت: امام حسن عسكري (ع)، از پدران بزرگوار خود نقل فرمود كه: حضرت فاطمه زهرا (س) يك انگشتر نقره‌اي عقيق داشت. هنگام رحلت خود، آن را به امام حسن ‏(ع) داد و ايشان آن را هنگام وفات خود، به امام حسين‏ (ع) داد. امام حسين‏ (ع) فرمودند: دوست داشتم كه بر نگين آن چيزي حكّ كنم؛ پس در رؤيا حضرت مسيح عيسي بن مريم‏ را ديدم، از او پرسيدم: اي روح‌‏اللَّه! چه عبارتي را بر اين انگشترم، حكّ كنم؟ فرمود: بر آن حكّ نما: «لا اله الاّ اللَّه الملك الحقّ المبين« زيرا آغاز تورات و انجام انجيل، همين است.
علاوه بر اين صدوق با سند خود از امام صادق‏ (ع)، از امام باقر (ع)، نقل مي‏كند كه فرمود: امام حسين بن علي‏ (ع)، دو انگشتر داشت؛ نقش يكي «لا اِلهَ إِلاَّ اللَّهُ، عُدَّةٌ لِلِقاءِ اللَّهِ» و نقش ديگري، «إنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ» (خداوند در انجام امر خود، پايدار است) بود و نقش انگشتر امام سجّاد (ع)، «خَزَيَ وَ شَقِيَ قَاتَلُ الْحسينْ بِنْ عَليّ‏ عليه ‏السلام» (رسوا و بدبخت شد، كشنده حسين بن علي) بود.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۰۳:۳۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
مدير كل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي گفت: از دومين خانواده يوزپلنگ هاي آسيايي در پناهگاه حيات وحش مياندشت تصوير برداري شد.

به گزارش گروه استان هاي باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد، مطهري افزود: پس از ثبت اولين خانواده يوزپلنگ آسيايي (شامل يك ماده و سه توله) در مرداد ماه سال جاري توسط محيط بانان و كارشناسان اداره كل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي و ثبت تصاوير مكرر از اين خانواده توسط دوربين هاي تله اي، از دومين خانواده شامل يك ماده يوز و يك توله تصوير برداري شد.

وي با بيان اينكه اين تصاوير توسط دوربين هاي تله اي در محل يكي از آبشخورها به ثبت شده است ،افزود: پس از خال شناسي توسط كارشناسان انجمن يوزپلنگ ايراني مشخص شد كه اين ماده يوز همان ماده يوزي است كه در تابستان سال 91 به همراه 3 توله مشاهده و توسط دوربين هاي تله اي تا اواسط پاييز 92 پايش مي شدند.

مطهري افزود: در سال جاري در مياندشت دو ماده يوز كه شامل مادر و دختر مي باشند داراي توله بوده كه براساس مشاهدات از رشد بسيار خوبي برخوردار هستند.

وي گفت: بر اساس تصاوير ثبت شده دوربين هاي تله اي كه با همكاري انجمن يوزپلنگ ايراني، اداره محيط زيست جاجرم و اداره كل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي و پروژه يوز در مياندشت كار گذاشته شده است، تاكنون از 8 قلاده يوز مختلف شامل 2 ماده يوز، 4 توله و 2 يوز نر تصوير برداري شده است.

گفتني است:پناهگاه حيات وحش مياندشت و پارك ملي ضامن آهو يكي از بهترين مناطق زيست يوزپلنگ در كشور است و مولدترين زيستگاه يوز آسيايي محسوب ميشود


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ آذر ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۸:۰۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب