خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 303
دیروز : 262
افراد آنلاین : 3
همه : 1959034
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس
يك طلاق از هر دو ازدواج در شمال تهران!
 

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي،آمار طلاق در كشور را تكان دهنده خواند و گفت كه از هر چهار ازدواج يك مورد به طلاق مي انجامد و اين آمار در مناطقي مانند شمال تهران به يك طلاق از هر دو يا سه ازدواج مي رسد .

به گزارش ايرنا، علي جنتي سه شنبه در ديدار با هنرمندان و چهره هاي فرهنگي ،هنري و سياسي هرمزگان اظهار كرد:يكي از مشكلات فرهنگي كشور كه در بخش هاي مختلف از خانواده تا محيط هاي اجتماعي و مذهبي و سياسي نمود پيدا كرده ،تحمل نكردن نظر و سليقه هاي مختلف و نداشتن سعه صدر است كه به عنوان مثال در خانواده موجب بالا رفتن آمار طلاق شده است.

جنتي ادامه داد:آمار طلاق در كشور تكان دهنده است و از هر چهار ازدواج يك مورد به طلاق مي انجامد كه اين آمار در مناطقي مانند شمال تهران به يك طلاق از هر دو يا سه ازدواج مي رسد و بيشتر آنها نيز در پنج سال اول زندگي مشترك است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي يادآور شد:در حوزه هاي مذهبي و سياسي و اجتماعي نيز معضل نپذيرفتن يكديگر ديده مي شود و بايد براي بالا بردن ظرفيت تحمل و مدارا فرهنگ سازي كنيم .

جنتي خاطرنشان كرد:در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تلاش براي بالا بردن ظرفيت نقدپذيري آغاز شده و روزانه يك بولتن كه انتقادها و ايرادهاي وارد شده از سوي جامعه دانشگاهي ،امامان جمعه و جماعت ،هنرمندان و رسانه ها به اين وزارتخانه است مورد مطالعه دقيق قرار مي گيرد و حتي براي پيگيري برخي موارد مطرح شده در آنها دستور صادر مي شود.

وي با اشاره به فعاليت دو هزار سايت خبري بدون مجوز در كشور گفت:موارد متعددي وجود دارد كه افرادي آگاهانه يا ناآگاهانه در موضع گيري هاي خود از دايره انصاف خارج مي شوند و به عنوان مثال يك امام جمعه از منطقه اي كه حتي اسم آن كمتر شنيده شده انتقاد ناحقي را تنها بر اساس شنيده هاي غيرمستند و نادرست بيان مي كند اما شرط كشورداري داشتن سعه صدر و تحمل تمام اين انتقادهاست.

وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي، كمك به آزادي فكر و انديشه را يكي از اهداف اصلي رئيس جمهوري و دولت دانست و اضافه كرد:هركسي بايد بتواند در محدوده قانون افكار و ايده هاي خود را منتشر كند و اين نگاه شامل همه حوزه ها از جمله رسانه و هنرمندان رشته هاي مختلف مي شود.

جنتي يادآور شد:دو نوع نگاه به قانون مي توان داشت كه يكي مانع تراشي و محدود كردن جامعه است و در نگاه ديگر حُسن استفاده از قانون براي انتشار عقايد مختلف است و بايد بدانيم فرهنگ در محيط باز و تضارب آرا رشد مي كند.

وي انتشار ۷۲هزار عنوان كتاب در سال ۹۳و يا صدور مجوز براي چهار هزار نشريه در دولت يازدهم را بخشي از كارهايي دانست كه ايده آزادي انديشه را عملياتي و اجرايي كرده است.

به گفته وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اطلاع از اين موضوع كه مجموع مجوزهاي صادر شده براي نشريه ها هفت هزار مورد بوده ،اهميت صدور چهار هزار مجوز در مدت ۳۰ماه را بيشتر نشان مي دهد.

وي تصريح كرد:برخورد يكسان با رسانه هاي موافق و مخالف يكي از رويكردهاي اساسي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است كه اين موضوع در برخورد با تخلف ها ،پرداخت يارانه و صدور مجوز خود را نشان داده است.

وي شفاف سازي و سرعت بخشي به فرآيندهاي اداري و صدور مجوزها را يكي ديگر از دستاوردهاي اين وزارتخانه دانست و گفت:زمان انتظار براي صدور مجوز نشريه از پنج سال به پنج ماه و موسسه هاي فرهنگي به دو ماه كاهش يافته و ديگر نيازي به مراجعه حضوري متقاضيان نيست و همه مراحل با استفاده از سامانه الكترونيكي انجام مي شود.

جنتي ۴۰مورد تفويض اختيار به استان ها و واسپاري امور به بخش خصوصي را يكي ديگر از رويكردهاي دنبال شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام كرد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد:در حوزه فعاليت هاي فرهنگي و هنري تلاش مي كنيم برگزاري جشنواره ها را به تشكل ها و انجمن ها واگذار كنيم ودرباره واگذاري فرهنگسراها نيز اولين شرط ،تغيير نكردن كاربري است.

وي در پاسخ به نگراني تعدادي از فعالان فرهنگي درباره واگذاري تنها فرهنگسراي بندرعباس تصريح كرد:اين واگذاري نبايد خللي در خدمت رساني به اهل فرهنگ وارد كند و اگر قرار است پولي هم بابت اجراي برنامه ها در فرهنگسرا گرفته شود تنها از دستگاه هاي دولتي گرفته مي شود و خدمات به هنرمندان همچون گذشته ادامه خواهد داشت و قطع نمي شود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با تاييد وجود مشكلات جدي در حوزه نشر و چاپ ،پيگيري و رايزني براي معافيت مالياتي كتابفروشي ها و خريد تعدادي از كتاب هاي مفيد براي كتابخانه هاي عمومي را بخشي از تلاش دولت براي كاهش اين مشكلات دانست.

وي همچنين خواسته فعالان فرهنگي براي راه اندازي مركز هرمزگان شناسي را درخواستي درست و ضروري توصيف كرد كه مي توان ظرفيت بنياد خليج فارس را نيز به آن اضافه كرد.

به گفته وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي، استان هرمزگان با توجه به پيشينه و غناي فرهنگي به محلي به عنوان فرهنگستان نياز دارد تا روي شاخص هاي فرهنگي آن مانند گويش ها به عنوان يك ميراث ناملموس پژوهش و تحقيق كرده و آنها را گردآوري و ماندگار كند.

وي ادامه داد:كمبودهاي فرهنگي را مي دانيم اما دولت با تنگناهاي مالي شديد روبرو شده و مي توان گفت از ابتداي پيروزي انقلاب تاكنون وبعد از سال پاياني جنگ ،هيچگاه مانند امسال دولت مشكل مالي نداشته است.

وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي تاكيد كرد:پرداخت حقوق كاركنان دولت و ماهانه ۳۵هزارميليارد ريال يارانه مهمترين اولويت هاي دولت است.

جنتي همچنين با اشاره به مشكلات كلان اقتصادي و اداري كشور اظهار داشت:با وجود شعار كوچك سازي ،در دولت هاي نهم و دهم ۸۹۰هزار نفر به كاركنان دولت اضافه شد كه ۴۹۰ هزار نفر از اين افراد شرايط قانوني استخدام پيماني و رسمي را نداشتند.

وي در عين حال بر ضرورت حمايت از انجمن ها و فعاليت هاي فرهنگي و هنري و سينماي جوان تاكيد و اضافه كرد:اعزام گروه هاي فرهنگي و هنري از استان ها براي اجراي برنامه در خارج از كشور و اختصاص ۲۰درصد اعتبارات به شهرستانها از كارهاي صورت گرفته در دولت تدبير و اميد است.

جنتي اضافه كرد:براي افزايش فضايل اخلاقي و فاصله گرفتن از انحطاط و سقوط اخلاقي جامعه ،تقويت فرهنگ كارساز خواهد بود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح كرد:آسيب هاي اجتماعي فراواني در جامعه وجود دارد و حدود ۱۱ميليون نفر جمعيت حاشيه نشين به يكي از خاستگاه هاي جرائمي مانند سرقت و آسيب هايي مانند اعتياد و فساد اخلاقي تبديل شده است.

جنتي ادامه داد:در حوزه هاي ديگر نيز دچار انحطاط اخلاقي شده ايم و دروغگويي ،خيانت در امانت ،نداشتن تعهد اخلاقي از مشكلاتي است كه بايد با گسترش سبك زندگي ايراني و اسلامي حل شود.

وي نوشته هاي برخي رسانه ها و جعل و تحريف ودروغ و توهين در آنها را از ديگر مصداق هاي انحطاط اخلاقي جامعه معرفي و اضافه كرد:همه افراد و جريان هاي تاثيرگذار مانند دانشگاهيان ،حوزويان و ائمه جمعه و جماعت بايد براي مقابله با سقوط اخلاقي جامعه كمك كنند.

وي در آخرين بخش از سخنان خود از مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان دفاع كرد و عليرضا درويش نژاد را از جانبازان دوران دفاع مقدس و خانواده شهدا و مقيد به مباني نظام و بهترين گزينه براي اين مسئوليت معرفي كرد.

در ديدار وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان با هنرمندان و چهره هاي فرهنگي و هنري استان كه حدود چهارساعت طول كشيد ،نمايندگان انجمن ها و طيف هاي مختلف فرهنگي ،مذهبي ،اجتماعي و سياسي به بيان خواسته ها و ديدگاه هاي خود پرداختند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين از آمادگي اين وزارتخانه براي رفع ايرادهاي احتمالي اساسنامه خانه مطبوعات و بازنگري در آن خبر داد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۵:۴۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
"روز 9 دي شما ديديد در اين كشور چه اتفاقي افتاد و چه حادثه‌اي پيش آمد. دشمنان انقلاب كه هميشه سعي مي‌كنند راهپيمائي‌هاي ميليوني را بگويند چند هزار نفر آمده‌اند - تحقير كنند، كوچك كنند - اعتراف كردند"....
حماسه «نهم دي ماه» در كلام حضرت رهبر معظم انقلاببه گزارش گروه سياسي باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب طي بياناتي در ديدار اقشار مختلف مردم در مورد حماسه 9 دي فرمودند:
* در تاريخ ماندگار شد
روزهاي سال، به طور طبيعي و به خودي خود همه مثل همند؛ اين انسان‌ها هستند، اين اراده‌‌‌ها و مجاهدتهاست كه يك روزي را از ميان روزهاي ديگر برميكشد و آن را مشخص مي‌كند، متمايز مي‌كند، متفاوت مي‌كند و مثل يك پرچمي نگه مي‌دارد تا راهنماي ديگران باشد. روز عاشورا - دهم محرم - في نفسه با روزهاي ديگر فرقي ندارد؛ اين حسين بن علي (عليه السّلام) است كه به اين روز جان مي‌دهد، معنا مي‌دهد، او را تا عرش بالا مي‌برد؛ اين مجاهدتهاي ياران حسين بن علي (عليه السّلام) است كه به اين روز، اين خطورت و اهميت را مي‌بخشد. روز نوزدهم دي هم همين جور است، روز نهم ديِ امسال هم از همين قبيل است. نهم دي با دهم دي فرقي ندارد؛ اين مردمند كه ناگهان با يك حركت - كه آن حركت برخاسته از‌‌ همان عواملي است كه نوزدهم ديِ قم را تشكيل داد؛ يعني برخاستهٔ از بصيرت است، از دشمن‌‌‌شناسي است، از وقت‌‌‌شناسي است، از حضور در عرصهٔ مجاهدانه است - روز نهم دي را هم متمايز مي‌كنند. 
مطمئن باشيد كه روز نهم ديِ امسال هم در تاريخ ماند؛ اين هم يك روز متمايزي شد. شايد به يك معنا بشود گفت كه در شرائط كنوني - كه شرائط غبارآلودگيِ فضاست - اين حركت مردم اهميت مضاعفي داشت؛ كار بزرگي بود. هرچه انسان در اطراف اين قضايا فكر مي‌كند، دست خداي متعال را، دست قدرت را، روح ولايت را، روح حسين بن علي (عليه السّلام) را مي‌‌بيند.
اين كار‌ها كارهائي نيست كه با اراده‌‌ي امثال ما انجام بگيرد؛ اين كار خداست، اين دست قدرت الهي است؛‌‌ همان طور كه امام در يك موقعيت حساسي - كه من بار‌ها اين را نقل كرده‌‌ام - به بنده فرمودند: «من در تمام اين مدت، دست قدرت الهي را در پشت اين قضايا ديدم». درست ديد آن مرد نافذِ بابصيرت، آن مرد خدا. (بيانات در ديدار مردم قم در سالگرد قيام نوزدهم دي ماه ۱۹/۱۰/۱۳۸۸)
* مجاهدت به نفع انسان

در شرائط فتنه، كار دشوار‌تر است؛ تشخيص دشوار‌تر است. البته خداي متعال حجت را هميشه تمام مي‌كند؛ هيچ وقت نمي‌گذارد مردم از خداي متعال طلبگار باشند و بگويند تو حجت را براي ما تمام نكردي، راهنما نفرستادي، ما از اين جهت گمراه شديم. در قرآن مكرر اين معنا ذكر شده است. دست اشارهٔ الهي همه جا قابل ديدن است؛ منتها چشم باز مي‌خواهد. اگر چشم را باز نكرديم، هلال شب اول ماه را هم نخواهيم ديد؛ اما هلال هست. بايد چشم باز كنيم، بايد نگاه كنيم، دقت كنيم، از همهٔ امكاناتمان استفاده كنيم تا اين حقيقت را كه خدا در مقابل ما قرار داده است، ببينيم. 
مهم اين است كه انسان اين مجاهدت را بكند. اين مجاهدت به نفع خود انسان است؛ خداي متعال هم در اين مجاهدت به او كمك مي‌كند. نوزده ديِ مردم قم در سال ۵۶ از اين قبيل بود، نهم ديِ امسالِ آحاد مردم كشور - كه حقيقتاً اين حركت ميليوني فوق‌العادهٔ مردم حركت عظيمي بود - از همين قبيل است، و قضاياي گوناگوني كه ما در طول انقلاب از اين چيز‌ها كم نداشتيم. اين مجاهدت، راه را به ما نشان مي‌دهد. (بيانات در ديدار مردم قم در سالگرد قيام نوزدهم دي ماه ۱۹/۱۰/۱۳۸۸)
* حجت بر همه تمام شد

يك نكته را هم به جوانان عزيز انقلابي، به فرزندان عزيز انقلابي خودم، به فرزندان بسيجي - از زن و مرد - عرض بكنم: جوانان از اطراف و اكناف كشور، از آنچه كه تهتّك بيگانگان از ايمان ديني به گوششان مي‌خورد يا با چشمشان مي‌‌‌بينند، عصباني هستند؛ وقتي مي‌بينند روز عاشورا چگونه يك عده‌‌اي حرمت عاشورا را هتك مي‌كنند، حرمت امام حسين را هتك مي‌كنند، حرمت عزاداران حسيني را هتك مي‌كنند، دل‌هاشان به درد مي‌‌‌آيد، سينه‌‌‌هاشان پر مي‌شود از خشم؛ البته خوب، طبيعي هم هست، حق هم دارند؛ ولي مي‌خواهم عرض بكنم جوانهاي عزيز مراقب باشند، مواظب باشند كه هرگونه كار بي‌رويه‌‌اي، كمك به دشمن است. اينجا جوان‌ها تلفن مي‌كنند - مي‌فهمم من، مي‌خوانم، غالباً تلفن‌ها و نامه‌ها را خلاصه مي‌كنند، هر روز مي‌آورند، من نگاه مي‌كنم - مي‌بينم همين طور جوان‌ها گله‌‌مند، ناراحت و عصباني؛ گاهي هم از بنده گله مي‌كنند كه چرا فلاني صبر مي‌كند؟ چرا فلاني ملاحظه مي‌كند؟ من عرض مي‌كنم؛ در شرائطي كه دشمن با همه‌‌ي وجود، با همه‌‌ي امكاناتِ خود درصدد طراحي يك فتنه است و مي‌خواهد يك بازي خطرناكي را شروع كند، بايد مراقبت كرد او را در آن بازي كمك نكرد. خيلي بايد با احتياط و تدبير و در وقت خودش با قاطعيت وارد شد. دستگاه‌‌هاي مسئولي وجود دارند، قانون وجود دارد؛ بر طبق قانون، بدون هيچگونه تخطي از قانون، بايستي مُرّ قانون به صورت قاطع انجام بگيرد؛ اما ورود افرادي كه شأن قانوني و سمت قانوني و وظيفهٔ قانوني و مسئوليت قانوني ندارند، قضايا را خراب مي‌كند. خداي متعال به ما دستور داده است: «و لايجرمنّكم شنئان قوم علي ان لاتعدلوا اعدلوا هو اقرب للتّقوي». بله، يك عده‌‌اي دشمني مي‌كنند، يك عده‌‌اي خباثت به خرج مي‌دهند، يك عده‌اي از خباثت‌‌كنندگان پشتيباني مي‌كنند - اين‌ها هست - اما بايد مراقب بود. اگر بدون دقت، بدون حزم، انسان وارد برخي از قضايا بشود، بي‌‌گناهاني كه از آن‌ها بيزار هم هستند، لگدمال مي‌شوند؛ اين نبايد اتفاق بيفتد. من برحذر مي‌دارم جوانهاي عزيز را، فرزندان عزيز انقلابيِ خودم را از اينكه يك حركتي را خودسرانه انجام بدهند؛ نه، همه چيز بر روال قانون. 
مسئولين كشور بحمداللَّه چشمشان هم باز است، مي‌‌‌بينند؛ مي‌‌‌بينند مردم در چه جهتي دارند حركت مي‌كنند. حجت بر همه تمام شده است. حركت عظيم روز چهارشنبهٔ نهم دي ماه حجت را بر همه تمام كرد. مسئولين قوه‌‌‌ي مجريه، مسئولين قوه‌‌ي مقننه، مسئولين قوه‌‌ي قضائيه، دستگاه‌‌هاي گوناگون، همه مي‌دانند كه مردم در صحنه‌‌اند و چه مي‌خواهند. دستگاه‌‌‌‌ها بايد وظائفشان را انجام بدهند؛ هم وظائفشان در مقابل آدم مفسد و اغتشاشگر و ضدانقلاب و ضدامنيت و اين‌ها، هم وظائفشان در زمينه‌‌ي اداره‌‌‌ي كشور. (بيانات در ديدار مردم قم در سالگرد قيام نوزدهم دي ماه ۱۹/۱۰/۱۳۸۸)
* راه انقلاب اين است

بدخواهاني كه سي سال است عليه اين انقلاب و عليه اين مردم هر كاري توانستند، كردند، اين‌ها هم فرصت را مغتنم شمردند و با تبليغاتِ خودشان وارد ميدان شدند. بيش از اين، كاري نمي‌توانستند بكنند. اگر آمريكائي‌ها و انگليسي‌ها و صهيونيست‌ها مي‌توانستند نيرو وارد خيابانهاي تهران بكنند، يقين بدانيد مي‌كردند. اگر برايشان امكان داشت كه با حضور وابستگان و مزدوران خودشان از خارج، عرصه را آنچنان كه مي‌خواهند، هدايت كنند، مي‌كردند. منتها مي‌دانستند كه اين كار به ضررشان تمام مي‌شود. تنها كاري كه مي‌توانستند بكنند، اين بود كه در صحنهٔ تبليغات، در صحنهٔ سياست جهاني، از آشوبگر، از اغتشاشگر حمايت كنند. رؤساي جمهور كشورهاي مستكبر در اين قضيه وارد ميدان شدند؛ اغتشاشگران خياباني و خرابكاراني را كه با آتش زدن مي‌خواهند موجوديت خودشان را نشان بدهند، ملت ايران ناميدند؛ شايد بتوانند اوضاع را آنچنان كه طبق ميل خودشان است، در افكار عمومي دنيا و كشورمان تصوير و ترسيم كنند؛ اما شكست خوردند. 
قوي‌ترين و آخرين ضربه را ملت در روز نهم دي و بيست و دوي بهمن وارد كرد. كار ملت ايران در بيست و دوم بهمن، كار عظيمي بود؛ نُه دي هم همين جور. يكپارچگي ملت آشكار شد. همهٔ كساني كه در عرصهٔ سياسي به هر نامزدي رأي داده بودند، وقتي ديدند دشمن در صحنه است، وقتي فهميدند اهداف پليد دشمن چيست، نسبت به آن كساني كه قبلاً به آن‌ها خوشبين هم بودند، تجديد نظر كردند؛ فهميدند كه راه انقلاب اين است، صراط مستقيم اين است. در بيست و دوي بهمن، ملت همه با يك شعار وارد ميدان شدند. خيلي تلاش كردند، شايد بتوانند بين ملت دودستگي ايجاد كنند؛ اما نتوانستند. و ملت ايستاد؛ اين پيروزي ملت بود. از بيست و دوم خرداد تا بيست و دوم بهمن - هشت ماه - يك فصل پرافتخار و پرعبرتي براي ملت ايران بود؛ اين يك درس شد. آگاهي جديدي به وجود آمد. فصل تازه‌اي در بصيرت ملت ايران گشوده شد. اين يك زمينهٔ بسيار مهمي است. بايد بر اساس اين زمينه، حركت كنيم. (بيانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي ۰۱/۰۱/۱۳۸۹)

* لحظهٔ نياز‌ها

شوراي شما بحمدالله اين خصوصيت را داشته است. دلائل زيادي هم براي اين هست؛ آخري‌اش همين نهم دي است؛ قبلش - ده سال قبل از اين - ۲۳ تير است كه اشاره فرمودند؛ آن روز هم نياز لحظه‌ها بود؛ اين يك كار متعارف و معمولي نبود. راهپيمائي مردم در بيست و دوي بهمن با همهٔ عظمتي كه دارد - كه حالا عرض خواهم كرد - يك كار متعارف است، يك كار روان‌شده است، شناخته‌شده است، متوقع است كه انجام بگيرد و انجام مي‌گيرد؛ اما بيست و سهٔ تير در سال ۷۸، يك كار متعارف نبود، يك كار متوقع نبود؛ اهميت داشت كه اين مجموعه بداند و بفهمد كه اين كار در آن شرائط، لازم است و آن را انجام بدهد.
كار نهم دي ماهِ امسال هم همين جور بود. شناختن موقعيت، فهميدن نياز، حضور در لحظهٔ مناسب و مورد نياز؛ اين اساس كار است كه مؤمن بايد اين را هم با خود همراه داشته باشد تا بتواند وجودش مؤثر بشود؛ آن كاري را كه بايد انجام بدهد، بتواند انجام بدهد. خوب، الحمدلله شوراي هماهنگي تبليغات اين خصوصيت را داشته است، نشان داده است؛ هم در دههٔ اول، در اوضاع و احوال گوناگون آن دهه - در دوران دفاع مقدس، قبل از دفاع مقدس، بعد از دوران دفاع مقدس - هم بعد از رحلت امام در مناسبتهاي مختلف كه قله‌هائي را در تاريخ ما به وجود آورد. يكي از اين قله‌هاي فراموش نشدني، همين نهم دي امسال بود. (بيانات در ديدار با اعضاي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي ۲۹/۱۰/۱۳۸۸)
* يك حركت بدون فراخوان

راز ماندگاري اين انقلاب، اتكاي به ايمانهاست؛ اتكاي به خداست. لذا شما مي‌بينيد آن روزي كه تودهٔ عظيم مردم در سرتاسر كشور احساس كنند كه دشمني‌اي متوجه انقلاب است، احساس كنند كه دشمنيِ جدي‌اي وجود دارد، بدون فراخوان حركت مي‌كنند مي‌آيند. روز نهم دي شما ديديد در اين كشور چه اتفاقي افتاد و چه حادثه‌اي پيش آمد. دشمنان انقلاب كه هميشه سعي مي‌كنند راهپيمائي‌هاي ميليوني را بگويند چند هزار نفر آمده‌اند - تحقير كنند، كوچك كنند - اعتراف كردند و گفتند در طول اين بيست سال، هيچ حركت مردمي‌اي به اين عظمت در ايران اتفاق نيفتاده است؛ اين را نوشتند و گفتند. آن كساني كه سعي در كتمان حقائق دربارهٔ جمهوري اسلامي دارند، اين را گفتند. علت چيست؟ علت اين است كه مردم وقتي احساس مي‌كنند دشمن در مقابل نظام اسلامي ايستاده است، مي‌آيند توي مي‌دان. اين حركتِ ايماني است، اين حركتِ قلبي است؛ اين چيزي است كه انگيزهٔ خدائي در آن وجود دارد؛ دست قدرت خداست، دست ارادهٔ الهي است؛ اين چيز‌ها دست من و امثال من نيست. دل‌ها دست خداست. اراده‌ها مقهور ارادهٔ پروردگار است. وقتي حركت خدائي شد، براي خدا شد، اخلاص در كار بود، خداي متعال اينجور دفاع مي‌كند. لذا مي‌فرمايد: «انّ اللَّه يدافع عن الّذين امنوا».
 اين را دشمنان نظام اسلامي نمي‌فه‌مند، تا امروز هم نفهميدند؛ لذا تهديد مي‌كنند، حرف مي‌زنند، روشهاي گوناگون را به كار مي‌گيرند، به خيال خودشان مي‌گردند نقطه ضعف براي جمهوري اسلامي پيدا كنند؛ گاهي اسم حقوق بشر را مي‌آورند، گاهي اسم دموكراسي را مي‌آورند؛ ترفندهائي كه امروز براي مردم دنيا حقيقتاً ترفندهاي مسخره است. مي‌گويند افكار عمومي؛ اما افكار عمومي اگر اين حرف‌ها را از آمريكا و صهيونيسم باور مي‌كرد، اينجور در دنيا، در كشورهاي مختلف، ملتهاي مختلف، در مواقع گوناگون، نفرت خودشان را از اين سران مستكبر نشان نمي‌دادند، كه مي‌بينيد نشان مي‌دهند. هر جا سفر مي‌كنند، گروهي از مردم عليه‌شان شعار مي‌دهند. پيداست كه افكار عمومي دنيا فريب ترفندهاي اين‌ها را نخورده است. (بيانات در ديدار فرمانده و پرسنل نيروي هوائي ارتش جمهوري اسلامي ايران ۱۹/۱۱/۱۳۸۸)

* بدون علما ممكن نبود

يك مسئلهٔ بسيار مهم و استثنائي است؛ يكي از تمايزات نظام جمهوري اسلامي اين است. مجموعهٔ خبرگان، مجموعهٔ علماي صاحب‌نام و صاحب شأن در بين مردم، و مورد اعتماد مردم در همهٔ قضايا، بخصوص در قضيهٔ بسيار مهم رهبري و انتخاب رهبري و قضاياي مربوط به آن محسوب مي‌شود. و همين حضور اثرگذار و حساس در بين مردم، آثار و بركات خودش را داشته است و دارد. حضور مردم در حوادث بزرگ و مهم و اعلان موضعي كه مي‌كنند - مثل راهپيمائي مهم بيست و دوم بهمن، كه واقعاً يك پديدهٔ عظيمي بود در تاريخ انقلاب در اين شرائط و با اين اوضاع و احوال؛ و قبل از آن، حضور مردم در خيابان‌ها در سراسر كشور در نهم دي - بدون اينكه علما و راهنمايان معنوي مردم كه مورد اعتماد آن‌ها هستند، دلهاي مردم را به حقائق اين انقلاب متوجه كنند، مي‌سر نمي‌شد. نقش علماي دين در هدايت مردم، منحصر نمي‌شود به هدايت در امور فرعي و مسائل شخصي و اين‌ها. مهم‌تر از همهٔ اين‌ها، هدايت مردم است در مسئلهٔ عظيم اجتماعي و مسئلهٔ حكومت و مسئلهٔ نظام اسلامي و وظائفي كه مترتب بر اين هست در مقابلهٔ با حوادث جهاني. يقيناً اگر نقش علماي دين و راهنمايان روحاني حذف مي‌شد و وجود نمي‌داشت، اين انقلاب تحقق پيدا نمي‌كرد؛ اين نظام به وجود نمي‌آمد و باقي نمي‌ماند، با اين همه مشكلات فراواني كه در سر راه اين انقلاب به وجود آوردند. بنابراين علماي دين - كه از جملهٔ بر‌ترين آن‌ها، مجموعهٔ خبرگان هستند - تأثير ماندگار و مستمري در حوادث جامعه و سرنوشت جامعه دارند؛ كه خوب، آثارش را بحمداللَّه مي‌بينيم. (بيانات در ديدار اعضاي مجلس خبرگان رهبري ۰۶/۱۲/۱۳۸۸)
* دنيا خيره شد

شما ديديد فتنه‌اي به وجود آمد، كارهائي شد، تلاشهائي شد، آمريكا از فتنه‌گران دفاع كرد، انگليس دفاع كرد، قدرتهاي غربي دفاع كردند، منافقين دفاع كردند، سلطنت‌طلب‌ها دفاع كردند؛ نتيجه چه شد؟ نتيجه اين شد كه در مقابل همهٔ اين اتحاد و اتفاق ناميمون، مردم عزيز ما، ملت بزرگ ما در روز نهم دي، در روز بيست و دوي بهمن، آنچنان عظمتي از خودشان نشان دادند كه دنيا را خيره كرد. ايران امروز، جوان امروز، تحصيلكردهٔ امروز، ايرانيان امروز، آنچنان وضعيتي دارند كه هر توطئه‌اي را دشمن عليه نظام جمهوري اسلامي زمينه‌چيني كند، به توفيق الهي توطئه را خنثي مي‌كنند. منتها توجه داشته باشيد؛ بايد تقوا پيشه كنيم. آنچه ما را قوي مي‌كند، تقواست؛ آنچه ما را آسيب‌ناپذير مي‌كند، تقواست؛ آنچه ما را به ادامهٔ اين راه تا رسيدن به اهداف عاليه اميدوار مي‌كند، تقواست. (خطبه‌هاي نماز جمعهٔ تهران در حرم امام خميني (ره) در بيست و يكمين سالگرد ارتحال حضرت امام خميني (ره) ۱۴/۰۳/۱۳۸۹)
* هيچ كس نگويد من تكليفي ندارم

آنچه كه براي ما لازم است، اين است كه آحاد مردم، مسئولين، غير مسئولين، بخصوص جوان‌ها، بخصوص كساني كه سخن و حرفشان تأثير دارد، احساس مسئوليت حضور در صحنه را از دست ندهند. هيچ كس نگويد من تكليفي ندارم، من مسئوليتي ندارم؛ همه مسئولند. مسئوليت معنايش اين نيست كه اسلحه ببنديم، بيائيم توي خيابان راه برويم؛ در هر كاري كه هستيم، احساس مسئوليت كنيم؛ مسئوليت دفاع از انقلاب و از نظام جمهوري اسلامي؛ يعني از اسلام، يعني از حقوق مردم، يعني از عزت كشور. اين، شرط اول: همه بايد اين احساس مسئوليت را داشته باشيم. و من مي‌بينم كه اين احساس مسئوليت را داريم. اين را مردم كشور ثابت كردند، ثابت مي‌كنند؛ حالا يك نمونهٔ واضحش همين ۹ دي بود كه اشاره كردند؛ نمونه‌هاي ديگري هم هست؛ ۲۲ بهمن در پيش است، دههٔ فجر در پيش است. مردم حضور خودشان را، آمادگي خودشان را، سرزندگي و نشاط خودشان را نشان داده‌اند، باز هم نشان خواهند داد. (ديدار مردم مازندران در سالگرد حماسه ۶ بهمن ۶/۱۱/۱۳۸۸)
* مشتي بر دهان فتنه‌گران

فتنهٔ سال گذشته جلوه‌اي از توطئهٔ دشمنان بود؛ فتنه بود. فتنه يعني كساني شعارهاي حق را با محتواي صددرصد باطل مطرح كنند، بياورند براي فريب دادن مردم. اما ناكام شدند. هدف از ايجاد فتنه، گمراه كردن مردم است. شما ملاحظه كنيد؛ مردم ما در مقابلهٔ با فتنه، خودشان به پا خاستند. نهم دي در سرتاسر كشور مشت محكمي به دهان فتنه‌گران زد. اين كار را خود مردم كردند. اين حركت -‌‌ همان طوري كه گويندگان و بزرگان و همه بار‌ها گفته‌اند - يك حركت خودجوش بود؛ اين خيلي معنا دارد؛ اين نشانهٔ اين است كه اين مردم بيدارند، هشيارند. دشمنان ما بايد اين پيام را بگيرند. آن كساني كه خيال مي‌كنند مي‌توانند ميان نظام و ميان مردم جدائي بيندازند، ببينند و بفه‌مند كه اين نظام، نظام خود مردم است، مال مردم است. امتياز نظام ما به اين است كه متعلق به مردم است. آن كساني كه با همهٔ وجود نظام جمهوري اسلامي را و اسلام را و اين پرچم برافراشته را در اين كشور نگه داشته‌اند، در درجهٔ اول خود مردمند؛ دشمنان ما اين را بفه‌مند. سردمداران دولتهاي مستكبر - و در رأس آن‌ها آمريكا - عليه ملت ما حرف مي‌زنند، توطئه مي‌كنند، گاهي شعار مي‌دهند، گاهي اظهارات مزوّرانه مي‌كنند، گاهي صريحاً دشمني مي‌كنند، گاهي در لفافه مي‌برند؛ اين‌ها همه براي اين است كه تحليل درستي از مسائل ايران و شناخت درستي از ملت ايران ندارند. ملت ما ملت بيداري است، ملت هشياري است. (بيانات در ديدار هزاران نفر از مردم استان گيلان‌ ۸/۱۰/۱۳۸۹)

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۴:۰۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
از شهر زنجان تا قيدار و خدابنده و ابهر و ماه‌نشان راه زيادي نيست. شهرها كوچك‌اند و نزديك. ديدني‌هاي طبيعي بسياري در انتظار هستند؛ كوه‌ها و غارها و چشمه‌ها و رودخانه‌ها و...

وب سايت همشهري آنلاين - شيوا حريري: از شهرمان كه به طرف زنجان راه مي‌افتيم، نمي‌دانيم چه‌قدر زيبايي و شگفتي در انتظارمان است.

از شهر زنجان تا قيدار و خدابنده و ابهر و ماه‌نشان راه زيادي نيست. شهرها كوچك‌اند و نزديك. ديدني‌هاي طبيعي بسياري در انتظار هستند؛ كوه‌ها و غارها و چشمه‌ها و رودخانه‌ها و...

در هواي خوش اين‌روزها مي‌توان تاريخ را هم ديد؛ موزه‌ها را ديد و خانه‌هاي تاريخي و مسجدها و آرامگاه‌ها.

از گنبد فيروزه‌اي تا كوه‌هاي رنگين‌كماني


شهر سلطانيه روزگار ايلخانيان پايتخت ايران بود و امروزه شهرتش را از  گنبد فيروزه‌اي‌اش دارد؛ گنبد سلطانيه. اين بنا به دستور الجايتو (سلطان محمد خدابنده) فرمانرواي ايلخاني ساخته شده و به روايتي آرامگاه اوست.

گنبد سلطانيه در سال1384 (2005 ميلادي) در فهرست جهاني ميراث بشري يونسكو ثبت شد.

از گنبد فيروزه‌اي تا كوه‌هاي رنگين‌كماني


تعدادي از شهرهاي ايران مدفن پيامبران است و شهر قيدار به نام پيامبري كه در آن آرميده مشهور است. قيدار نبي‌(ع) از اجداد پيامبر اكرم(ص) است و آرامگاهش در سده‌ي هفتم يا هشتم هجري قمري بنا شده است.

 از گنبد فيروزه‌اي تا كوه‌هاي رنگين‌كماني


اين پل نام سازنده‌اش را بر پيشاني دارد؛ ميربهاءالدين. پل ميربهاءالدين به پل كهنه هم مشهور است، در جنوب شهر زنجان و بر زنجان‌رود قرار گرفته و قدمتش به دوره‌ي سلطنت ناصرالدين‌شاه قاجار برمي‌گردد.

 از گنبد فيروزه‌اي تا كوه‌هاي رنگين‌كماني


بته‌جقه و غنچه و برگ فرنگ، جفت‌پيچ و پيچك و سه چشمه نقش‌هاي معمول مليله‌كاري‌اند. مليله‌كاري از هنرهاي زنجان است. در اين هنر با مفتول‌هاي نقره  زيورآلات و ظرف مي‌سازند.

 از گنبد فيروزه‌اي تا كوه‌هاي رنگين‌كماني


اگر از زنجان به  طرف شهر ماه‌نشان حركت كنيد، با منظره‌اي شگفت‌انگيز روبه‌رو مي‌شويد؛ كوه‌هايي رنگارنگ.

كوه و تپه‌‌هاي رُسي آلاداغ‌لار با رنگ‌هاي قهوه‌اي و سبز و قرمز و زرد و نارنجي و سفيد، پس از بارندگي و وقتي خاك خيس مي‌شود، ديدني است.

از گنبد فيروزه‌اي تا كوه‌هاي رنگين‌كماني


مسجد دارا، مسجد سيد، مسجد سلطاني و مسجد جمعه نام‌هاي گذشته‌ي مسجد جامع زنجان است. اين مسجد به دستور يكي از پسران فتحعلي‌شاه قاجار با هدف اين‌كه محل عبادت و تدريس باشد، ساخته شد.

از گنبد فيروزه‌اي تا كوه‌هاي رنگين‌كماني


اين‌جا رخت‌شوي‌خانه‌ي زنجان است. بنايي براي امنيت و آسايش زنان كه ناچار نباشند براي شست‌وشوي لباس‌ها و در سرماي زمستان زنجان تا چشمه بروند.

اين بنا در محله‌ي بابا جامال چوقوري (گودال باباجمال)، امروزه موزه‌ي مردم‌شناسي زنجان است و در آن مي‌شود شيوه‌ي زندگي و ابزار مورد استفاده‌ي مردم را در گذشته تماشا كرد.

 از گنبد فيروزه‌اي تا كوه‌هاي رنگين‌كماني


مسجد جامع زنجان در بافت قديمي شهر و در نزديكي بازار قيصريه قرار دارد. مسجدي چهار ايواني با كاشي‌هاي هفت‌رنگ اسليمي و گل و بوته به سبك هنر دوره‌ي قاجار و گچ‌بري‌هاي مقرنس.

 از گنبد فيروزه‌اي تا كوه‌هاي رنگين‌كماني


چارق و چاقو دو سوغاتي معروف زنجان است.

چارق در گذشته نوعي كفش چرمي بود كه با تسمه‌ها يا بندهايي به ساق پا پيچيده مي‌شد. امروزه چارق‌دوزي از صنايع دستي زنجان است؛ پاپوشي ظريف كه با چرم و نخ‌هاي رنگي دوخته مي‌شود.

از گنبد فيروزه‌اي تا كوه‌هاي رنگين‌كماني


ميدان شير خوابيده، ميدان بيستون، ميدان چهل‌ستون، سه‌راهي كوهي، ميدان پنج‌شير، تالار عروس، اتاق عقد، پاي فيل، عروس و داماد، ميدان شمع، دوجادوگر، نخل سوخته و...  كي فكرش را مي‌كند اين‌ نام‌ها بخش‌هاي گوناگون يك غار باشد؟ در غار كَتَله‌خور، استلاكتيت‌ها و استلاگميت‌هاي آهكي براساس شباهت به بعضي اشيا يا فضاها به اين اسامي خوانده مي‌شود. كَتَله به معني كوه كم‌ارتفاع است و كتله‌خور يعني كوه خورشيد.

از گنبد فيروزه‌اي تا كوه‌هاي رنگين‌كماني


غار كتله‌خور غاري خشكي- آبي است در شهرستان خدابنده. اين غار سه طبقه دارد با گذرگاه‌هاي اصلي و تونل‌هاي فرعي بسيار. قنديل‌هاي مخروطي آويزان از سقف‌ها به دليل داشتن ناخالصي، رنگ‌هاي متنوعي دارند.

عمارت ذوالفقاري بنايي از عهد قاجاريه كه روزگاري ساختمان اداري و مسكوني حكمران زنجان بوده. اين بنا امروزه موزه‌ي باستان‌شناسي است ودر آن موميايي مردان نمكي نگه‌داري مي‌شود؛ موميايي‌هايي كه در سال 72 در معدن نمك روستاي چهرآباد زنجان كشف شد.

از گنبد فيروزه‌اي تا كوه‌هاي رنگين‌كماني


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۲:۱۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
يكي از بي ضرر ترين كارهايي كه از لحاظ شخصي مي توانيد بكنيد اين است كه سرتان را بيش از حد مشغول كنيد. اما متأسفانه همين كار يكي از بدترين كارهايي است كه مي توانيد در حق كسب و كارتان انجام دهيد.
وب سايت ديجياتو - پيام اديب: يكي از بي ضرر ترين كارهايي كه از لحاظ شخصي مي توانيد بكنيد اين است كه سرتان را بيش از حد مشغول كنيد. اما متأسفانه همين كار يكي از بدترين كارهايي است كه مي توانيد در حق كسب و كارتان انجام دهيد. اطمينان خاطري كه اين مشغله ي زياد و نشانه ي موفقيت دانستن آن در شما به وجود مي آورد، در نهايت كيفيت تعاملات، خدمات و سلامتي تان را با كاهش مواجه مي كند. تبديل شدن به پر مشغله ترين كارآفرين در ميان جمع دوستان و آشنايان، مسابقه اي تسليحاتي است كه نبايد سعي كنيد پيروزش باشيد.

اما يكي از چاره هاي اين مشكل مي تواند خالي گذاشتن يك روز از تقويم كاري باشد. يكي از بهترين كارهايي كه مي توانيد انجام دهيد اين است كه به صورت منظم ۴ تا ۱۲ ساعت از وقت خود را به بهبود شرايط ذهني تان اختصاص دهيد.

چرا بايد در تقويم كاري خود، يك روز را خالي نگه داريم؟

 در اين فرصت زياد به تلفن جواب ندهيد، پاسخگويي به ايميل ها را متوقف و جلسات خود را به وقت ديگري موكول كنيد.

اين روز خالي، تعطيلي محسوب نمي شود، بلكه روز تفكر، افزايش بازده و تعادل شخصي است. از جمله كارهايي كه مي توانيد در اين روز انجام دهيد اينها را مي توان نام برد:
  •     طرح كسب و كار خود را تعديل كنيد
  •     به مطالعه ي مطالب مهم و عقب افتاده بپردازيد
  •     با هدف برقراري ارتباط مجدد با مشتريان سابق خود تماس بگيريد
در نظر گرفتن اين روز در ابتدا ممكن است برايتان كمي عجيب و غريب باشد، اما كم كم به بخشي جدايي ناپذير از كسب و كارتان تبديل خواهد شد. اما چطور بايد چنين كاري كرد؟

برنامه ريزي: شما بايد روز خالي خود را از قبل تعيين كنيد؛ به ويژه اگر افراد ديگري هستند كه برنامه شان به برنامه ي روزانه ي شما بستگي دارد. هيچ كاري به اين زمان اختصاص ندهيد.

آن را مثل جلسات هميشگي تنظيم كنيد تا وقت خالي خود را جدي بگيريد. ديدن اين روز در تقويم كاري تان باعث مي شود منتظر آن روز باشيد و برايش لحظه شماري كنيد.

چرا بايد در تقويم كاري خود، يك روز را خالي نگه داريم؟

تعهد: ممكن است وسوسه شويد يكي دو كار ساده را نيز در اين زمان انجام دهيد، اما حتي يك عقب نشيني كوتاه از اين تعهد و پرداختن به مشغله هاي معمول روزانه مي تواند شما را از اين حال و هوا خارج كند.

در عوض، طوري به برنامه ي خود متعهد بمانيد كه گويي به واي فاي يا شبكه ي موبايل دسترسي نداريد يا مثلاً وقت خود را با كسي مي گذرانيد كه برايتان بسيار عزيز است. به عبارت ديگر، دفتر كار شما در اين روز بسته است.

استفاده ي حد اكثري: همين كه مي دانيد روزتان آزاد است، فرصت ها و ايده هاي تازه اي به ذهن شما راه خواهند يافت.

به ياد داشته باشيد، اين روز براي استراحت نيست، بلكه قرار است در آن به دور از تعهدات خارجي، منابع ذهني خود را دوباره متمركز كنيد.

در اين فرصت مي توانيد مطالعه ي كتاب هاي نيمه تمام را به پايان برسانيد، براي تفكر به پياده روي برويد و با مشترياني كه مدتي است از آنها خبر نداريد مجدداً ارتباط برقرار كنيد.

از طرف ديگر اين روز زمان مناسبي است براي آنكه استراتژي خود را مورد بازبيني قرار دهيد و استراتژي تازه اي بچينيد، ابزار هاي خود را مجدداً تعريف كنيد و خود را به اين استراتژي ها و ابزار ها پايبند سازيد.

اين كار مثل اين است كه با اختصاص زماني مناسب، تبر خود را براي ادامه ي مبارزه تيز كنيد، تا بتوانيد جنگجوي اثرگذار تري باشيد.

چرا بايد در تقويم كاري خود، يك روز را خالي نگه داريم؟

مشغله ي بيش از حد قاتل خاموش كسب و كار شماست. شما با گنجاندن فضايي خالي در برنامه ي پر مشغله ي خود قادر خواهيد بود به كارهاي نيمه تمام و عقب افتاده رسيدگي و در عين حال نيروي ذهني لازم براي ادامه ي مؤثر راه را در خود متمركز كنيد. ناگفته نماند كه اجراي اين توصيه به كمي جسارت نياز دارد.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۰:۵۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
تلگرام قابليت ها و تنظيمات مختلفي دارد كه آن را از ديگر رقبا پيش انداخته؛ قابليت هايي كه تا قبل از اين، منحصرا در اختيار بعضي از شبكه هاي اجتماعي مثل اينستاگرام بود.
هفته نامه همشهري جوان: تلگرام قابليت ها و تنظيمات مختلفي دارد كه آن را از ديگر رقبا پيش انداخته؛ قابليت هايي كه تا قبل از اين، منحصرا در اختيار بعضي از شبكه هاي اجتماعي مثل اينستاگرام بود. سازندگان اين برنامه البته به همين راضي نشدند و قابليت هاي جديدي به اين نرم افزار اضافه كردند كه تاكنون در هيچ برنامه اي ديده نشده بود (مثل سكرت چت). پس اگر تا الان استفاده شما از تلگرام به خاطر سادگي اين برنامه بود، بدانيد كه مي توانيد خيلي بيشتر از اين ها را از اين برنامه به ظاهر ساده استفاده كنيد. در اينجا سعي كرده ايم قابليت هاي معمولي را ناديده بگيريم و فقط ويژگي هايي را بگوييم كه خاص تلگرام هستند. با اين پيش فرض كه تايپ كردن در محيط چت و فرستادن دو نقطه دي را همه بلدند!

چه ويژگي هايي تلگرام را به يك نرم افزار محبوب تبديل كرده؟

امكانات

* ايجاد گروه

همان طور كه از اسمش پيداست براي درست كردن گروه از اين گزينه استفاده مي شود. اين ويژگي يكي از اولين امكاناتي بود كه طرفداران وايبر و واتس اپ را به تلگرام كشاند. واتس اپ هم همين قابليت را داشت، اما رابط كاربري اش سخت تر بود و در آن ادمين نقش بي بديلي داشت.

نمونه اش هم اينكه فقط ادمين گروه مي توانست فردي را آن هم به شرط داشتن شماره او، به گروه اضافه كند. تلگرام اما اين قابليت را توسعه داد. هر گروه تلگرامي مي تواند چند ادمين داشته باشد. اين ادمين ها براي دعوت افراد به گروه مي توانند فقط با ايجاد لينك گروه، آن را در اختيار تعداد بيشتري از افراد، چه در ليست مخاطبان چه در گروه هاي ديگر بگذارند. تلگرام در نسخه جديدش، پا را فراتر گذشته و ظرفيت گروه ها را از 200 نفر به هزار نفر افزايش داد.

* چت حفاظت شده

دومين ويژگي منحصر به فرد تلگرام، قابليت چت محافظت شده است كه با نام «New Secret Chat» معرفي شده است. با اين ويژگي مي توانيد با مخاطب مورد نظرتان به صورت كاملا خصوصي و رمزنگاري شده گفت و گو كنيد. فرق اين چت با چت معمولي اين است كه در سكرت چت، بايد يك فضاي چت را با مخاطب ديگر ايجاد كنيد و منتظر تاييد او شويد تا امكان چت برقرار شود. ديگر تفاوت هاي اين فضاي گفت و گو با چت معمولي، اين است كه فوروارد يا كپي پيام ها در آن امكان پذير نيست.

چه ويژگي هايي تلگرام را به يك نرم افزار محبوب تبديل كرده؟

اگر خيلي كارتان گير است و حتما بايد از آن صفحه يك كپي داشته باشيد تا به موقعش به صورت فرد مورد نظر بكوبيد، تنها راه حلتان گرفتن اسكرين شات از صفحه سكرت چت است، البته تلگرام فكر اينجا را هم كرده است و به محض اينكه يكي از طرفين از صفحه گفت و گويشان اسكرين شات بگريد، پيام اطلاعيه اي براي طرف ديگر ارسال خواهد شد. پيغام هاي سركت چت بعد از گذشت مدتي كلا پاك مي شوند و اگر تا قبل از اين زمان هر كدام از طرفين پيام ها را پاك كند از گوشي طرف مقابل هم آن پيام ديليت خواهد شد.

* ليست پخش

اگر شما هم از گروه بازهاي تلگرامي باشيد، حتما به اين موضوع رسيده ايد كه چندين و چند پادشاه در يك اقليم نگنجند. اين موضوع و مسائلي كه در گروه ها ايجاد شد، پاي يك ويژگي ديگر را به تلگرام باز كرد. قابليتي به نام «New Broadcast List» كه مدل كوچك شده گروه است و اين امكان را مي دهد كه يك پيام را براي افراد خاصي مثل همكلاسي ها، همكارها يا افرادي از فاميل بفرستيد. البته استقبال از اين امكان به قدري پايين بود كه در نسخه جديد تلگرام، ديگر خبري از آن نيست.

* افزودن كانال

از دو نسخه قبل بود كه تلگرام قابليت جديدي را با نام كانال به پيام رسانش اضافه كرد؛ قابليتي كه خيلي زود جاي خودش را بين كاربرها پيدا كرد و به شدت محبوب شد. كانال كه به نوعي جايگزين Broadcast List شد، به كاربر اين امكان را مي دهد كه مطالب را براي جمعيتي بسيار وسيع تر ارسال كند. كانال، جايگزين پيج هاي فيس بوكي و اينستاگرامي هم هست. با اين تفاوت كه در كانال، امكان ارتباط مخاطبان با ادمين وجود ندارد.

چه ويژگي هايي تلگرام را به يك نرم افزار محبوب تبديل كرده؟

كانال ويژگي هاي خاص ديگري هم دارد. يكي اينكه هر كانال يك لينك اينترنتي دارد كه دسترسي به آن را سريع تر مي كند. افزونه جديد هم به پيام هاي تلگرامي مختص كانال ها اضافه شده و آن هم شمارشگر تعداد بازديد هر پست است. ديگر ويژگي جالب كانال، اين است كه تمام مطالب كانال، روي يك سرور جدا ذخيره مي شوند و در گوشي كاربرها فقط آن اطلاعات به نمايش در مي آيد؛ يعني تا قبل از دانلود، هيچ كدام از پست ها روي حافظه گوشي ذخيره نمي شود.

تنظيمات

* نام كاربري

اين ويژگي هم از آن چيزهايي بود كه در خارج كردن واتس اپ و وايبر از دور رقابت نقش اصلي را داشت. با اين ويژگي هر كس مي تواند بدون آنكه شماره طرف مقابل را داشته باشد، با استفاده از Username  فرد ديگر را به گفت و گو دعوت كند يا او را به گروهي اضافه كند. نام كاربري كلمه اي حداقل پنج حرف است كه پايين نام پروفايل نمايش داده مي شود و مي تواند مجموعه اي از حروف انگليسي يا فارسي و اعداد باشد.


* حريم خصوصي و امنيت

اين قابليت از همان ابتداي شروع به كار تلگرام، از مزيت هاي اساسي اين پيام رسان به شمار مي رفت. ويژگي اي به نام «Privacy and Security» كه با عنوان امنيت در كنار ساده و سريع، سومين كلمه اي بود كه به شعار ويژه تبليغاتي تلگرام تبديل شد. طبق شواهد به دست آمده (!) اين امكان، گزينه مورد علاقه ايراني ها به ويژه جوانان نسل چهارمي است. به اين دليل كه تمام ابزار حرفه اي براي مخفي شدن و مخفي كردن و خصوصي تر بودن در اين قابليت، گنجانده شده.

چه ويژگي هايي تلگرام را به يك نرم افزار محبوب تبديل كرده؟

بخش اول اين قسمت يعني Blocked Users، همان كاركردش در اينستا را دارد و براي مواقعي است كه نمي خواهيد كسي شما را ببيند يا شما كسي را ببينيد. دومين گزينه يعني «Last seen» هم براي پنهان كردن يا نمايش دادن حالت آنلاين بودن كاربر است. اين ابزار سه حالت مختلف دارد كه در جواب اين سوال مي آيد «چه كسي آخرين حضور شما را در تلگرام ببيند؟» همه افراد، هيچ كس يا مخاطبان. گزينه بعد، دو پسورد است كه كاربر مي تواند براي فضاي كاربري اش اعمال كند. اولي رمز عبور معمولي كه قبل از بازشدن تلگرام از كاربر خواسته مي شود. پسورد دوم يا Additional Password هم با اي ميل ثبت مي شود و مخصوص محافظت از تنظيمات تلگرام و فضاهاي گفت و گو است.

* دريافت فايل هاي صوتي و تصويري

اگر شما هم از آن دسته از كساني هستيد كه از بسته هاي اينترنت محدود استفاده مي كنيد و از تمام شدن سريع بسته تان گله داريد، اين گزينه براي شماست. بخش سوم تنظيمات يعني قسمت Automatic Media Download اين امكان را به كاربر مي دهد تا سيستم دانلود فايل هاي تلگرامي را محدود كند. به اين صورت كه مي تواند دانلود فايل ها به وسيله اينترنت خط گوشي را كنسل كنيد و دانلودها را هر وقت كه واي فاي فعال بود به جريان بيندازيد. همين طور كاربر مي تواند با غيرفعال سازي هر دو گزينه، اجازه دانلود انبوه فايل ها در گروه ها را از تلگرام بگيرد و هر فايلي را كه خودش خواست، دانلود كند. به اين ترتيب هم در مصرف بسته اينترنت صرفه جويي مي شود و هم فضاي گوشي تان بيش از حد اشغال نمي شود.

ترفندها

* حذف كامل اكانت تلگرام

چه ويژگي هايي تلگرام را به يك نرم افزار محبوب تبديل كرده؟
 

تلگرام مشكلي را كه لاين و اينستاگرام داشتند، به خوبي حل كرده است. بسياري از كاربران اين دو شبكه اجتماعي وقتي مي خواستند پروفايل خود را غيرفعال كنند، از طريق تنظيمات Delete Account عمل مي كردند. با اين حال با نصب دوباره برنامه و درج شماره تلفن، باز همان فضاي قبلي بدون هيچ تغييري شروع به كار مي كرد، اما تلگرام با در اختيار گذاشتن يك آدرس اينترنتي اين مشكل را به سادگي حل كرد. كاربران مي توانند با مراجعه به https://my.telegram.org/deactivate و ثبت شماره موبايل، اكانت خود را به طول كامل حذف كنند.

* ساخت استيكر

استيكرسازي در تلگرام از دو راه انجام مي شود، ساده و حرفه اي تلگرام براي راحتي كاربراني كه مي خواهند استيكر خود را داشته باشند، روباتي طراحي كرد كه اين كار را به راحتي انجام مي دهد. Clippy نام اين روبات است كه از ابتداي شروع به كار تلگرام، به كاربران معرفي شد. هر كاربر مي تواند با فرستادن عكس مورد نظر به اين روبات، به فاصله چند ثانيه استيكر دلخواهش را دريافت كند.

چه ويژگي هايي تلگرام را به يك نرم افزار محبوب تبديل كرده؟

* پاكسازي تاريخچه

اگر حافظه گوشي شما هم، جواب اين همه اطلاعات را نمي دهد، نگران نباشيد. تنظيمات اوليه تلگرام به اين شكل است كه تمام مطالب گروه ها را ذخيره مي كند. به اين دليل بعد از مدتي، عملكرد گوشي كند خواهد شد. يا تلگرام ديگر قادر به دانلود فايل ها نيست. براي پاكسازي اين تاريخچه، مي توانيد وارد تنظيمات گوشي شويد و بعد از آن، گزينه Application را بزنيد تا به ليست نرم افزارهاي گوشي تان وارد شويد. حالا تلگرام را پيدا كنيد و وارد تنظيماتش شويد. اينجا مي توانيد با زدن گزينه Clear Data و Clear Cash گوشي تان را از هنگ نجات بدهيد. توجه داشته باشيد كه در اين روش تمام اطلاعات تلگرام حذف خواهد شد.

اين نرم افزار ساده، آپشن هاي ديگري هم دارد كه دانستن شان ضرري ندارد

يك چت و هزار سودا

همين طوري هم نيست كه فقط بنشينيد چت كنيد و هيچ مشكلي هم نداشته باشيد باشد بالاخره يا مشكل سر راه تان قرار مي گيرد يا بالاخره به يكي از ترفندهاي تلگرامي احتياج پيدا مي كنيد. اينها چهارتا از مهم ترين و البته مخفي ترين قابليت هاي تلگرام هستند.

چگونه يك ID را جست و جو كنيم؟

چه ويژگي هايي تلگرام را به يك نرم افزار محبوب تبديل كرده؟
 

از قابليت هاي هيجان انگيز تلگرام همين سرچ كردن آي دي است كه براي اولين بار در يك شبكه اجتماعي به كار گرفته شده. براي جست و جوي يك آي دي، مي توانيد از آدرس https://telegram.me/ID استفاده كنيد. فقط بايد به جاي ID، نام كاربري مورد نظرتان را وارد كنيد. همچنين مي توانيد، بدون استفاده از آدرس و با درجه علامت @ قبل از نام كاربري (مثلا @ID) آن را سرچ كنيد. يادتان باشد، اين قابليت فقط در تلگرام پي سي كاربرد دارد. البته مي توانيد @ID  را در يك محيط چت تايپ و ارسال كنيد و بعد با كليك روي آن، به اكانت جست و جو شده برويد.

چگونه به گروهي كه از آن خارج شده ايم، برگرديم؟

اگر اشتباهي از يك گروه خارج شديد، نگران نباشيد. شما مي توانيد از طريق يكي از آپشن هاي مخفي تلگرام به آن گروه برگرديد. براي اين كار كافي است به آدرس وب تلگرام (http://web.telegram.org) برويد و بعد، با زدن شماره تان وارد محيط كاربريتان شويد. بعد از آن در منوي گروه مورد نظر گزينه Return to group را مي زنيد و دوباره عضو گروهي مي شويد. البته اين قابليت، فقط در صورتي عملي است كه بعد از ترك گروه، هيستوري آن را كاملا حذف نكرده باشيد.

پك استيكر را چطور حذف كنم؟

چه ويژگي هايي تلگرام را به يك نرم افزار محبوب تبديل كرده؟

استيكرهايي را اضافه كرده ايد كه استفاده از آنها آبرويتان را به خطر مي اندازد؟ مي ترسيد توي گروه خانواده دستتان اشتباهي برود روي يكي شان و مغضوب فاميل شويد؟ براي پاك كردن يك مجموعه استيكر، وارد منوي اصلي تلگرام شويد بعد از آن گزينه استيكر را بزنيد. ليست همه استيكرهاي شما اينجاست. روي هر كدام كليك كنيد. ليست همه استيكرهاي شما اينجاست. روي هر كدام كليك كنيد، منوي آن باز مي شود كه از طريق گزينه remove sticker مي توانيد پك مورد نظر را حذف كنيد.

ممكن است پك هاي استيكر خود به خود حذف شوند؟

خير، حذف نمي شود. ظرفيت استيكرهاي تلگرام، البته در ورژن هاي پايين تر، تا 20 پك بيشتر جواب نمي دهد. يعني اگر پك هاي شما به 21 رسيد، آن وقت خود تگلرام برايشان اولويت بندي مي كند و آن مجموعه هايي را كه بيشتر از آنها استفاده كرده ايد، به ترتيب در ليست قرار مي گيرند. براي آنكه استيكر مورد نظرتان را وارد ليست كنيد، دو راه داريد: يا استيكرهاي ديگر را حذف كنيد يا اينكه تلگرامتان را آپديت كنيد.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۹:۳۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
بشين، پاشو، كم شو!
لاغري اراده مي خواهد و پشتكار و البته اطلاعات درست و آگاهي. براي كاهش وزن لازم نيست همه چربي ها را از برنامه غذايي تان حذف كنيد، خودتان را در باشگاه شكنجه دهيد يا از خوردن هر نوع شكلاتي محروم كنيد.
مجله سلامانه - ستاره رستگاري: لاغري اراده مي خواهد و پشتكار و البته اطلاعات درست و آگاهي. براي كاهش وزن لازم نيست همه چربي ها را از برنامه غذايي تان حذف كنيد، خودتان را در باشگاه شكنجه دهيد يا از خوردن هر نوع شكلاتي محروم كنيد؛ فقط كافي است درباره عوامل چاق كننده اطلاعات درستي داشته باشيد و اصول لاغري را بياموزيد. در اين مطلب پرده از 12 راز رسيدن به تناسب اندام اصولي برمي داريم.

1- چربي بخوريد تا چربي بسوزانيد

همانطور كه چربي هاي مضر مانند بعضي چربي هاي اشباع شده در گوشت هاي فرآوري شده و چربي هاي ترانس در بعضي كلوچه ها و تنقلات، براي سلامت و اندازه دور كمرتان خوب نيستند، در پيش گرفتن رژيمي سرشار از چربي هاي مفيد يعني همان چربي هاي اشباع نشده گره از كارتان مي گشايد و شما را به هدف تان نزدكتر مي كند.

چربي هاي مفيد مانند اسيدهاي چرب تك غير اشباع كه در روغن زيتون، آجيل و آووكادو وجود دارند باعث آب كردن چربي هاي اضافه مي شود. از منابع ديگر اين چربي ها مي توان به اسيدهاي چرب چند غير اشباع اشاره كرد. اين نوع چربي ها نيز در ماهي، روغن ماهي و دانه ها و مغزهاي روغني وجود دارد.

نتايج پژوهش هاي محققان دانماركي نشان مي دهد مصرف چربي هاي چند غير اشباعي براي تامين كالري پايه، يعني كالري مورد نياز براي انجام نيازهاي حياتي، تاثير بيشتري دارد. به اين معني كه بدون ايجاد اثر اضافه وزن مصرف چربي هاي تك غير اشباعي مي تواند كالري پايه مورد نياز بدن را تامين كند.

12 راز كاهش وزن كه متخصصان به شما نمي گويند

علاوه بر اين مصرف اين چربي ها براي كاهش وزن، بيش از تاثير رعايت رژيم هاي غذايي موسوم به رژيم هاي چربي سوز است. از طرفي سرعت سوختن چربي هاي چند غير اشباعي در مقايسه با انواع تك غير اشباعي بيشتر است. نكته ديگر اينكه اين چربي ها احساس سيري طولاني مدتي ايجاد مي كنند.

در هر گرم از اين چربي ها 9 كالري وجود دارد، در حالي كه در هر گرم پروتئين و كربوهيدرات چهار كالري وجود دارد، در نتيجه مصرف مواد غذايي چرب مانند آجيل يا كره بادام زميني يا چند عدد بيسكويت تهيه شده از گندم كامل، به مدت چند ساعت شما را سير نگه مي دارد و ريزه خواري و عذاب وجدان ناشي از آن را از شما دور مي كند، اما به اين نكته توجه داشته باشيد كه دليل احساس سيري ناشي از مصرف مواد غذايي چرب، ديرهضم شدن آنها از معده و نياز به مدت زمان بيشتر براي هضم آنهاست.

علاوه بر اين، مواد غذايي چرب كالري بالايي دارند؛ بنابراين بايد در مصرف آنها توجه و ميزان كالري دريافتي از آنها را در رژيم غذايي روزانه محاسبه كرد. به همين دليل در افرادي كه دچار اضافه وزن يا چاقي مفرط هستند، مصرف مواد غذايي چرب توصيه نشده و استفاده از اين خوراكي ها راهي براي كنترل وزن نيست.

2- لبنيات بخوريد و لاغر شويد

بر اساس باورهاي رايج مصرف لبنيات در روند لاغري اختلال ايجاد مي كند اما نتايج پژوهش هاي علمي چيز ديگري مي گويند. بر اساس نتايج آخرين پژوهش ها، افرادي كه كمبود كلسيم دارند، چاق ترند و بيشتر اوقات كنترل درستي روي مقدارغذاي مصرفي شان ندارند.

پژوهش هاي ديگر نيز نشان مي دهند مصرف روزانه مواد غذايي حاوي كلسيم مانند محصولات لبني كم چرب (ماست، شير و پنير) بسيار بيشتر از غذاهاي ديگري كه مفيدتر به نظر مي رسند، چربي مي سوزانند.

نتايج پژوهشي كه در دانشگاه تنسي آمريكا انجام شده نشان مي دهد كه مصرف روزانه سه محصول لبني باعث كاهش قابل توجه چربي در افرادي مي شود كه حتي دچار چاقي مفرط هستند.

3- روند كاهش وزن را كش ندهيد

شايد اين گفته براي افرادي كه طرفدار آهسته و پيوسته رفتن هستند كمي شوكه كننده به نظر برسد اما لاغر شدن در مدت زمان كوتاه تشويق كننده است و از نظر رواني حس بهتري ايجاد مي كند. نتايج پژوهشي كه سال گذشته در دانشگاه فلوريداي آمريكا روي 262 خانم ميانسال دچار چاقي مفرط انجام شد، نشان مي دهد كاهش وزن سريع موثرتر است. اين تاثير، هم در ميزان وزن كم كرده تاثير دارد و هم در حفظ و تثبيت وزن ايده آل. پس تا دير نشده دست بجنبانيد!

4- شكلات بخوريد كمرباريك شويد

خبر خوب براي همه طرفداران شكلات سياه! براي سوزاندن چربي و لاغري نياز به محروم كردن خود از خوردني هاي مورد علاقه تان نيست. فقط كافي است كمي هوشمندانه عمل كنيد. راهكار ما اين است كاكائوي بيشتر و قند كمتر. به جاي شكلات شيرين، شكلات هاي سياه تلخ را دريابيد كه حاوي درصد بالاي كاكائو هستند. آنتي اكسيدان هاي موجود در كاكائو بسيار بيشتر از خيلي از غذاهاي ديگر بوده و براي لاغري فوق العاده اند، فقط يادتان باشد زياده روي نكنيد!

نتايج پژوهش هاي اخير نشان داده كه آنتي اكسيدان هاي موجود در كاكائو تاثير زيادي در بهبود بيماري ديابت موش هاي مبتلا دارد. محققان مشاهده كردند موش هايي كه كاكائو مصرف مي كنند بيشتر عمر مي كنند و چربي بيشتري مي سوزانند. خلاصه اينكه كاكائو و شكلات سياه را به رژيم غذايي تان وارد كنيد. از طعم آن لذت ببريد و گام موثري براي لاغري برداريد.

12 راز كاهش وزن كه متخصصان به شما نمي گويند

5- ورزش به تنهايي كارساز نيست

احتمالا با خودتان مي گوييد بعد از اين همه ورزش كردن و عرق ريختن به هيچ نتيجه اي نرسيده ايد؛ بنابراين ورزش هاي سخت هم تاثيري در لاغري ندارد. در اين صورت احتمالا به اين دسته افراد تعلق داريد؛ چون ورزش مي كنيد پس اجازه داريد هر آنچه را دل تان مي خواهد بخوريد. احتمالا سال ها هم اين روند را ادامه داده ولي به نتيجه دلخواه تان نرسيده ايد.

طبيعي است، هر چه بيشتر ورزش كنيد گرسنه تر مي شويد. واقعيت اين است كه ورزش فقط سه درصد چربي هاي بدن را آب مي كند. لازمه رسيدن به تناسب اندام اصلح رژيم غذايي و ورزش منظم است؛ در نتيجه اگر رژيم غذايي مناسبي نداريد و هر آنچه را كه دلتان مي خواهد مي خوريد، كاري از دست ورزش برنمي آيد.

6- جنب و جوش هاي معمولي و ساده را دست كم نگيريد

احتمالا شما هم كساني را مي شناسيد كه مدام در حال غذا خوردن هستند و هر چه دل شان مي خواهد مي خورند اما در نهايت چاق نمي شوند. نتايج پژوهش ها نشان مي دهد افرادي كه به طور طبيعي لاغرند، راه هايي براي خودشان دارند كه به طور ناخودآگاه كالري هاي اضافه را از بين مي برند. باور كنيد حركت هاي فيزيكي معمول روزانه مانند خم شدن، نشست و برخاست، شانه زدن به موها، ظرف شستن، جارو كشيدن و ... مي تواند روزانه تا 350 كالري يا حتي بيشتر را بسوزاند. توصيه مي شود حتي هنگام تماشاي تلويزيون حركت هاي كششي انجام دهيد و روي عضلات تان كار كنيد.

7- انتظار معجزه از جلسه هاي طولاني ورزش هاي هوازي نداشته باشيد

اگر در باشگاه خودتان را هلاك مي كنيد، سخت در اشتباهيد. تردميل، جلسه هاي طولاني ورزش هاي هوازي، پياده روي تند و ... كاري از پيش نمي برند و حتي گاهي نتيجه معكوس مي دهند.

براي انجام ورزش هايي مانند ايروبيك هم بايد انرژي بيشتري به بدن برسانيد زيرا بدن هميشه در تلاش است تا خود را متعادل نگه دارد. اين نوع حركت ها باعث مي شوند بيشتر غذا بخوريد و دقيقا همين كار روند كاهش وزن را مختل مي كند.

علاوه بر اين دنبال كردن مدام ورزش آيروبيك نمي تواند به اندازه حركت هاي تركيبي هوازي يا حركت هاي قدرتي، راه مناسبي براي كنترل وزن باشد؛ بنابراين بايد علاوه بر كنترل صحيح رژيم غذايي از دنبال كردن ورزش هاي يكنواخت بپرهيزيد و تنوعي در حركت هاي ورزشي ايجاد كنيد.

12 راز كاهش وزن كه متخصصان به شما نمي گويند

8- تلويزيون آري به شرط خنده!

به هيچ وجه توصيه نمي شود ورزش و تحرك بدني روزانه را رها كنيد و روي مبل لم دهيد و چيپس و پفك بخوريد اما تلويزيون آنقدرها هم كه متخصصان ادعا مي كنند هيولاي وحشتناكي نيست، به خصوص اگر خنده بر لب هايتان بياورد و لحظه هاي مفرحي را برايتان فراهم كند.

واقعيت اين است كه استرس و فشارهاي روحي رواني آثار مخربي روي سلامت شما دارد. نتايج پژوهش ها نشان مي دهند كه استرس باعث چاقي موضعي مي شود و روند لاغري را كند مي كند.

فراموش نكنيد كه خنده بهترين استر زدا و پادزهر كاهش وزن است؛ حتي مي توان ادعا كرد كه خنديدن قدرت كالري سوزي دارد.

محققان انگليسي ميزان كالري هاي سوزانده شده با قهقهه زدن را با ميزان كالري هاي سوزانده شده با كارهاي روزمره مانند حركت هاي قدرتي، دويدن و حتي جارو كشيدن مقايسه كرده و متوجه شدند كه يك ساعت قهقهه مي تواند به اندازه نيم ساعت ورزش در باشگاه يعني بيش از 120 كالري بسوزاند.

9- ذهن تان مشغول باشد، هله هوله خور مي شويد

اگر شما هم مانند بسياري از افراد كارمند هستيد، حتما پشت ميزنشيني اثر خودش را گذاشته و مقداري چربي اضافه بر بدن تان به يادگار مانده است. به عقيده متخصصان از آنجا كه بيشتر غذاي مغز گلوكز (قند) است، كارهاي فكري شديد باعث مي شود ميزان قند خون نامتعادل شود؛ بنابراين براي از ميان برداشتن يكي از عوامل چاقي، بايد براي مقابله با گرسنگي روش هاي ديگري انتخاب كنيد.

اگر تحرك بدني تان كم است سوختگيري بدن تان را از راه مصرف غذاهاي سرشار از فيبر، پروتئين و كلسيم انجام دهيد. از اين پس وقتي پشت ميز كارتان احساس گرسنگي كرديد، به جاي يك بسته چيپس، بيسكويت و ديگر هله هوله ها، سعي كنيد ماست كم چرب، چند هويچ كوچك يا كمي كره بادام زميني بخوريد.

10- همه قندها را دشمن ندانيد

ميزان مجاز مصرف قند براي خانم ها شش قاشق و براي آقايان 9 قاشق است. كم كردن مصرف قند گامي بلند به سمت سلامت است. توصيه مي شود تا حد امكان از مواد قندي سالم و طبيعي تر مانند عسل به جاي قند استفاده كنيد. وقتي عسل جايگزين قند مي شود روند كاهش وزن و لاغري سرعت بيشتري مي گيرد زيرا عسل تاثير شگرفي بر بدن دارد و نه تنها باعث كنترل و تنظيم ميزان قند خون مي شود، بلكه سرفه را درمان كرده اند. ايمني بدن را بالا مي برد. البته فراموش نكنيد كه نبايد در مصرف هيچ ماده غذايي حتي مفيدترين آنها زياده روي كرد.

12 راز كاهش وزن كه متخصصان به شما نمي گويند

11- به اندازه بخوابيد تا لاغر شويد!

ميزان ساعت هاي خواب تاثير مستقيمي بر حجم بدن دارد. نتايج پژوهش ها نشان مي دهند افرادي كه شب ها هشت ساعت و نيم مي خوابند در مقايسه با افرادي كه پنج ساعت و نيم مي خوابند 56 درصد چربي بيشتري آب مي كنند.

محققان به اين نتيجه رسيده اند كه كاهش چند ساعت از خواب شبانه باعث مي شود كه در طول روز حدود 300 كالري بيشتر جذب بدن شود. كم خوابي باعث ايجاد اختلال در عملكرد هورمون هاي لپتين و گرلين مي شود كه دست بر قضا مسئول كنترل اشتها هستند. اين مسئله نيز شما را به سمت غذا خوردن بيشتر، آن هم از نوع غذاهاي پركالري سوق مي دهد.

12- تاثير آلاينده ها را دست كم نگيريد

نتايج پژوهش هاي زياد نشان مي دهد كه مواد سمي و تركيبات شيميايي موجود در مواد غذايي در همه جاي دنيا از عوامل مهم چاقي شناخته شده است. متاسفانه هواي آلوده نيز همه را به سمت چاقي و اضافه وزن مي برد. نتايج پژوهش هاي اخير نشان مي دهد كه قرار گرفتن در معرض هواي آلوده، باعث تحريك مقاومت سلول هاي بدن در برابر انسولين مي شود؛ در نتيجه قدرت تحمل گلوكز را كاهش داده، باعث افزايش التهاب مي شود. به عقيده محققان، قرار گرفتن طولاني مدت در معرض آلودگي هوا خطر ابتلا به ديابت را افزايش مي دهد. حتما مي دانيد كه ارتباط مستقيمي بين ديابت و چاقي مفرط وجود دارد.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۷:۴۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
هر فرد با توجه به نياز بدنش بايد خواب كافي در شب داشته باشد كه در اين خصوص بسياري از پزشكان خواب كافي را هشت ساعت مي دانند.

ماهنامه همشهري تندرستي - دكتر سعيد صانعي: اختلال در خواب شبانه مي تواند حسابي براي ما دردسر ساز شود و آرامش مان را در طول روز از بين ببرد. بسياري از تصادفات مرگ باري كه در سطح جاده ها اتفاق مي افتد، به دليل خواب ناكافي است. هر فرد با توجه به نياز بدنش بايد خواب كافي در شب داشته باشد كه در اين خصوص بسياري از پزشكان خواب كافي را هشت ساعت مي دانند.

 بدن در صورت نداشتن خواب كافي شبانه با مشكلات زيادي مواجه و عملكرد مناسب مغز دچار مشكل مي شود. افرادي كه معمولا در شب به اندازه كافي نمي خوابند يا با اختلال خواب مواجه هستند، بيش از سايرين پرخاشگر خواهند شد و توانايي انجام كارهاي روزانه خود را ندارند. ولي واقعا براي بي خوابي هاي شبانه چه كاري مي توان انجام داد؟ «دكتر سعيد صانعي» پزشك و مشاور درمان هاي گياهي و طب سنتي، روش ها و درمان هاي گياهي را به شما معرفي مي كند تا بدون هيچ دغدغه اي بخوابيد.

رفع اختلالات خواب با كمك گياهان دارويي


چرا نمي خوابي؟

دليل بي خوابي از ديدگاه طب سنتي به خشكي مغز باز مي گردد؛ وقتي مغز به اندازه كافي رطوبت نداشته باشد، بي خوابي ايجاد مي شود. خشكي مغز مي تواند همراه با گرمي يا همراه با سردي باشد. بي خوابي كه به دليل خشكي و گرمي ايجاد مي شود، به اين شكل است كه فرد در ابتدا نمي تواند به راحتي به خواب برود و نزديك سحر احساس خواب براي فرد ايجاد مي شود. اين دسته از افراد معمولا تا ساعت 2-3 بامداد براي خوابيدن با مشكل مواجه هستند و صبح ها نمي توانند از خواب بيدار شوند و به جاي خواب شبانه، تا ظهر مي خوابند. افرادي كه به دليل خشكي و گرمي نمي خوابند، شب ها در كنار تخت خواب خود آب مي گذارند تا مدام از آن بنوشند. اين دسته از افراد در هواي سرد و مرطوب به راحتي مي خوابند.

گروه دوم در اثر خشكي و سردي دچار بي خوابي مي شوند به اين شكل كه حدود 2-3 ساعت مي خوابند، سپس بيدار مي شوند و ديگر امكان خوابيدن براي شان وجود ندارد. اين دسته از افراد معمولا كابوس هاي وحشتناك مي بينند. خوردن قهوه و چاي مي تواند مشكلات اين دسته از افراد را تشديد كند. افرادي كه مشكلات خواب دارند، خسته هستند ولي به دليل وجود صفرا و سودا در بدن شان نمي توانند به راحتي بخوابند.

رفع اختلالات خواب با كمك گياهان دارويي


گياهي كه شما را بي هوش مي كند!

افرادي كه به خشكي مغز مبتلا هستند، بايد دماي اتاقي را كه مي خواهد در آن بخوابند متعادل كنند چون گرما و سرماي زياد باعث بي خوابي در اين دسته از افراد مي شود. افراد سوداوي مزاج در زمستان و سرما بيشتر با مشكل بي خوابي مواجه مي شوند در حالي كه بي خوابي در تابستان و هواي گرم مختص افراد صفراوي مزاج است.

پرخوري و يائسگي مي تواند بي خوابي اين دسته از افراد را تشديد كند. براي رفع بي خوابي مي توان يك نوع سوپ درست كرد؛ براي درست كردن اين سوپ بايد از جو، لپه و برنج استفاده كرد. هم چنين مي توان در اين سوپ، كدو حلوايي و يكي، دو برگ كاهو ريخت و به محتوايت سوپ بايد گشنيز، هويج و شير نيز اضافه كرد. خوردن اين سوپ كه روش پخت آن مانند ساير سوپ هاست، مي تواند به درمان بي خوابي كمك كند.

استفاده از سبزي ترخون در درمان بي خوابي افرادي سوداوي مزاج موثر است. اين دسته از افراد مي توانند ترخون را خشك كنند و روي غذاهاي خود بريزند و بخورند.

سنبل الطيب يكي از گياهاني است كه در درمان بي خوابي مي توان از آن كمك گرفت. اين گياه تاثير فوق العاده اي در درمان بي خوابي مي تواند داشته باشد، به شرط آن كه از نوع تازه گياه استفاده شود. براي اين منظور بايد تكه هاي ريشه سنبل الطيب را در قوري، به همراه 2 ليوان آّب جوش ريخت و پس از 2-3 دقيقه جوشيدن آن را دم كرد. جوشيدن يك جرعه از اين دم نوش خواب عميقي را براي فرد ايجاد مي كند.

 اكثر ريشه هاي سنبل الطيب كه در عطاري ها به فروش مي رسند، تازه نيستند و به همين دليل تاثير چنداني در درمان بي خوابي ندارند. براي بهره گيري از خاصيت خواب آلور اين گياه، بايد آن را به صورت مستقيم و تازه مصرف كرد. سنبل الطيب براي افراد سوداوي كه با مشكل بي خوابي مواجه هستند، گزينه بسيار خوبي محسوب مي شود.

درماني گياهي مي توانند جايگزين بهتري براي داروهاي شيميايي باشند چون بيشتر داروهاي شيمياي كه براي خواب استفاده مي شود، مي تواند باعث وابستگي فرد شود، ضمن اين كه مشكلاتي چون اختلالات حافظه، عدم تمركز و گيجي در طول روز را ايجاد مي كند. البته ممكن است روند درمان با گياهان دارويي در افراد سوداوي مزاج، كمي طولاني تر باشد به همين دليل افراد سوداوي مزاج بايد براي درمان صبور باشند.

بابونه

براي رفع مشكلات خواب مي توان از چاي بابونه استفاده كرد كه عارضه اي ندارد. اين گياه براي خانم هاي بادار و مادران شيرده كه به اين مشكل مبتلا هستند نيز مناسب است. اين گياه مناسب افراد سوداوي و صفراوي مزاج مي تواند باشد. 5 گرم از گياه را بايد در يك ليوان آب جوش ريخت و به مدت 15 دقيقه دم كرد، سپس آن را صاف كرد و نوشيد. مصرف چاي بابونه براي همه گروه هاي سني مي تواند مفيد باشد.

رفع اختلالات خواب با كمك گياهان دارويي


گل گاوزبان

گل گاوزبان آرام بخش است و مي تواند به درمان بي خوابي به ويژه در افرادي كه صفراوي مزاج هستند، كمك كند افرادي كه فشار خون آن ها بالاست نبايد از گل گاوزبان استفاده كنند چون مصرف اين گياه فشار خون را بالا مي برد.

گل گاوزبان بايد حتما با ليمو عماني مصرف شود چون گل گاوزبان گرم و مرطوب است و بايد با استفاده از ليمو عماني از خاصيت گرم بودن آن كم كرد. 15 گرم از اين گياه را به همراه يك ليمو عماني سوراخ شده بايد در يك قوري استيل به همراه آب ريخت تا بجوشد و سپس به مدت 20 دقيقه دم بكشد.

گل بنفشه

گل بنفشه خواص بسيار زيايد دارد و براي درمان بسياري از بيماري ها مي توان از آن كمك گرفت. براي مشكل بي خوابي هم مي توان از گل بنفشه استفاده كرد. براي اين منظور بايد جوشانده اين گل را درست كرد و آن را به صورت و شقيقه ماليد.

رفع اختلالات خواب با كمك گياهان دارويي


اين گياه براي افراد صفراوي مزاج مناسب است. علاوه بر جوشانده اين گياه مي توان از روغن گل بنفشه كه در عطاري ها موجود است هم استفاده كرد و روغن را روي سر و صورت ماليد و به آرامي ماساژ داد.

تخم كدو حلوايي

كدو حلوايي چندان مورد توجه قرار نمي گيرد و بسياري از افراد در غذاها از آن استفاده نمي كنند. يكي ديگر از داروهايي كه براي درمان بي خوابي مي توان از آن كمك گرفت، تخم كدو حلوايي است. تخم كدو حلوايي براي افرادي كه صفراوي مزاج هستند و بي خوابي هاي شبانه دارند، مفيد است. براي استفاده از تخم كدو حلوايي بايد آن را كوبيد و توي توري ريخت، سپس توري را داخل آب در حال جوش گذاشت و بعد از گذشت چند دقيقه آن را بيرون آورد. بعد از آن بايد توري را فشرد تا شيره تخم كدو حلوايي بيرون بيايد، شيره تخم كدو حلوايي را بايد داخل شير و عسل ريخت و نوشيد.

بهار نارنج

خيلي افراد با خاصيت آرام بخش و خواب آور بهار نارنج آشنايي دارند و از آن براي رفع مشكل بي خوابي استفاده مي كنند. بهار نارنج را مي توان به شكل دم نوش، شربت يا عرق استفاده كرد.

بهار نارنج گياهي است كه مي تواند براي افرادي كه به مشكل بي خوابي و افسردگي به صورت هم زمان مبتلا هستند، مناسب باشد. درواقع اين گياه بيشتر مناسب سوداوي مزاج هاست. براي درست كردن دم نوش بهار نارنج، كافي است 15 گرم از آن را داخل قوري ريخت و 10 تا 30 دقيقه دم كرد و پس از صاف كردن نوشيد.

آب؛ دارويي براي خواب

يكي از نكاتي كه افراد بايد به آن توجه كافي داشته باشند، نداشتن استرس و تنش هاي عصبي هنگام خواب است. اگر افراد دچار تنش و استرس باشند دچار اختلال خواب مي شوند و اين مسئله در افرادي كه دچار خشكي مغز هستند با شدت بيشتري اتفاق مي افتد.

رفع اختلالات خواب با كمك گياهان دارويي


هم چنين در ورزش كردن بايد اعتدال را رعايت كرد، چون ورزش شديد مي تواند با وجود خستگي زياد، براي افراد ايجاد بي خوابي كند، درواقع ورزش شديد و استرس باعث از بين رفتن بلغم و رطوبت مي شود كه همين مسئله مي تواند باعث ايجاد بي خوابي شود. افرادي كه با مشكل بي خوابي مواجه هستند بايد طي روز زياد آب بنوشند تا رطوبت در بدن شان بالا برود.

غذاهايي كه مي توانند رطوبت بدن را بالا ببرند بايد در برنامه غذايي اين دسته از افراد قرار بگيرند. البته نوشيدن آب يا مايعات نبايد در ساعت هاي پاياني شب باشد چون باعث ابتلا به تكرر ادرار و در نهايت بي خوابي مي شود. كاهو، گشنيز، كدو حلوايي و گل گاوزبان مي توانند رطوبت بدن را تامين كنند. به همين دليل افراد بايد به اندازه كافي از اين گياهان استفاده كنند.

بالابردن رطوبت مغز براي رفع اختلال خواب نبايد خيلي زياد باشد. به اين دليل كه فرد دچار خواب آلودگي و كسالت خواهد شد. استفاده از غذاهاي تند كه حاوي ادويه هاي مختلف به ويژه فلفل هستند، مي توانند منجر به بي خوابي شوند چون گرمي و خشكي را در بدن افزايش مي دهند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۶:۲۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
كال كباب يك غذاي اشتها آور شمالي است كه از بادنجان، آب انار ترش، سبزى، سير و مغز گردو درست مي‌شود. كال كباب را با كته و ماهى شور سرو مي‌كنند. بعضي‌ها هم از آن به جاي ترشى در كنار ساير غذاها استفاده مي‌كنند.

مجله آشپزي مثبت - مريم دروديان: كال كباب يك غذاي اشتها آور شمالي است كه از بادنجان، آب انار ترش، سبزى، سير و مغز گردو درست مي‌شود. كال كباب را با كته و ماهى شور سرو مي‌كنند. بعضي‌ها هم از آن به جاي ترشى در كنار ساير غذاها استفاده مي‌كنند.

كال كباب


 مواد لازم براي 2 نفر

  • 2 عدد بادمجان بزرگ
  • 5 ق س گردوي آسياب شده
  • 1 ق چ سر پر گلپر
  • 2 ق س رب انار ملس
  • 4 ق س آب انار
  • 2 جبه سير رنده شده
  • به ميزان لازم نمك و فلفل


طرز تهيه:

1. ابتدا بادمجان‌ها را روي حرارت ملايم بگذاريد تا آهسته‌ آهسته كباب شود. بادمجان‌ها را مرتب برگردانيد تا همه جاي آنها كاملا كباب شود. وقتي تمام قسمت بادمجان‌ها كباب شد، آنها را داخل آب سرد قرار دهيد، سپس آهسته‌آهسته با دست پوست شان را جدا كنيد.

2. بادمجان‌هاي كبابي را داخل مخلوط‌كن يا ظرف غذا ساز بريزيد. دستگاه را روشن كنيد تا كاملا خرد و له شوند، سپس آن را داخل كاسه‌اي بريزيد و كنار بگذاريد.

3.  اگر گردوي شما كمي طعم دارد، آن را داخل يك تابه خالي به مدت 2 الي 3 دقيقه تفت دهيد. در يك‌كاسه مناسب بادمجان له‌شده را همراه با گردو بريزيد و مخلوط‌كنيد، سپس رب انار را همراه با آب انار اضافه كرده و دوباره هم بزنيد تا مواد كاملا باهم مخلوط شوند.

4.  حال بايد گلپر، سير رنده شده، نمك و فلفل را هم به مواد اضافه كرده و خوب باهم مخلوط‌كنيد. ظرف را به مدت يك ساعت داخل يخچال قرار دهيد تا مواد كاملا طعم دار شود.

5.  بعد از زمان ذكرشده كاسه را از يخچال درآوريد و آن را همراه با برنج يا نان سرو كنيد.

يه جورديگه

گيلاني‌ها اين غذا را با برنج سرد هم سرو مي‌كنند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۵:۰۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

چطور از اپراتورهاي موبايل و شركت‌هاي ارائه دهنده اينترنت شكايت كنيم؟

اختلالات اينترنت و موبايل، پاسخگويي نامناسب به مشتركان، عدم پايبندي به قرارداد يا SLA و حل نكردن مشكلات كاربران از جمله مواردي است كه مشتركان را از شركت‌هاي ارائه‌دهنده‌ي اينترنت يا اپراتورها گلايه‌مند مي‌كند. مشتركان ناراضي از خدمات اپراتورهاي موبايل و شركت‌هاي ارائه‌دهنده‌ي اينترنت، بايد براي شكايت از اين شركت‌ها چه اقدامي كنند؟ زوميت در اين مطلب به اين سوال پاسخ مي‌دهد.

براي شما هم پيش آمده كه از سرويس‌دهنده‌ي اينترنت و موبايل خود ناراضي بوده و از ارائه‌ي خدمات و پشتيباني اين شركت‌ها گلايه داشته باشيد. در اين مواقع بهترين كار اين است كه از شركت‌هاي مذكور به مراجع ذي‌صلاح شكايت كنيد.

وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مرجع اصلي رسيدگي به شكايات شما از شركت‌هاي ارائه‌دهنده‌ي خدمات ارتباطي مانند موبايل و اينترنت است؛ زيرا شركت‌هاي مذكور پروانه‌ي فعاليت خود را از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي كه زير مجموعه اين وزارت است دريافت مي‌كنند.

وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات سامانه‌ي ۱۹۵ را براي شكايت از شركت‌هاي ارائه‌دهنده‌ي خدمات ارتباطات ثابت، ارتباطات سيار، راديويي و پست راه‌اندازي كرده است كه از دو طريق مي‌توان به آن دسترسي پيدا كرد؛ سامانه‌ي اينترنتي و تلفني دو راهكار اصلي براي اين كار است.

سامانه اينترنتي ۱۹۵

براي شكايت در سامانه‌ي پاسخگويي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مي‌توانيد به آدرس اينترنتي سايت ۱۹۵ يا به صورت مستقيم از اين آدرس وارد صفحه ثبت شكايات شويد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۹:۴۶:۵۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
 -
تمام اكانت‌هاي رسمي تلگرام داراي يك هولوگرام آبي رنگ به معناي تاييد شده در كنار اسم خود هستند و در صورت دريافت چنين پيام‌هايي از سوي سودجويان حتما روي گزينه report spam كليك كنيد تا اين كاربران مورد پيگرد ناظرين تلگرام قرار گيرند.
به گزارش راه دانا،تمام اكانت‌هاي رسمي تلگرام داراي يك هولوگرام آبي رنگ به معناي تاييد شده در كنار اسم خود هستند و در صورت دريافت چنين پيام‌هايي از سوي سودجويان حتما روي گزينه report spam كليك كنيد تا اين كاربران مورد پيگرد ناظرين تلگرام قرار گيرند.
به گزارش مشرق، اين روزها تبليغاتي با عنوان «هك واقعي تلگرام» در فضاي مجازي ديده مي شود كه در آن ادعا شده است تنها با داشتن شماره افراد و بدون نياز به نصب در گوشي طرف مقابل و كد فعالسازي به پيام هاي افراد دست پيدا كنيد.
اين ادعا دروغي بيش نيست و در بسته فروخته شده صرفا يك برنامه تلگرام پلاس ! قرار داده شده كه به صورت رايگان در تمام سايتي ها و فروشگاه برنامه ها موجود است .اساسا هك تلگرام بدون داشتن شماره  تلفن و كد 5 رقمي پيامك شده از سوي تلگرام امكان پذير نيست و حتي نصب نرم افزاري در گوشي شما  نيز پيام هاي حساب كاربري تلگرام شما  را در دسترس هكر قرار نمي دهد!
اين شيوه كلاه برداري همان روشي است كه از ماه ها قبل در تلگرام وجود داشت و افرادي سودجو با فرستادن پيامي با نام كاربري جعلي تلگرام براي كاربران ،ادعا مي كنند  ،براي تاييد حساب خود بايد 5 رقمي ارسال شده  از سوي تيم تلگرام  را براي تاييد وارد كنيد ،كه در صورت همكاري فرد قرباني ،حساب كاربري  در اختيار اين سودجويان قرار ميگرد.
  مهاجمان از اطلاعات شما براي اخاذي استفاده خواهند كرد
تمام اكانت هاي رسمي تلگرام داراي يك هلوگرام آبي رنگ به معناي تاييد شده در كنار اسم خود هستند و در صورت دريافت  چنين پيام هايي از سوي سودجويان حتما روي گزينه  report spam  كليك كنيد تا اين كاربران مورد پيگرد ناظرين تلگرام قرار گيرند.
توجه داشته باشيد در صورت همكاري شما با اين افراد به راحتي تمام چت ها و حتي  عكس هاي رد و بلد شده شما در گروه هاي خصوصي نيز در دسترس  اين مهاجمان قرار مي گيرد .البته لازم به ذكر است كه چت هاي امن يا سكرت چت ها صرفا مختص به همان گوشي است و در ابزارهاي ديگر قابل دسترس نيست.
براي آنكه از عدم نفوذ به حساب تلگرامي خود اطمينان كافي داشته باشيد حتما از قسمت  setting تلگرام و در بخش  security گزينه پسورد ابري يا  two-step verification   را با وارد كردن ايميل خود و انتخاب يك پسورد فعال كنيد.
با فعالسازي اين بخش براي هر بار ورود به اكانت خود علاوه بر كد پنج رقمي پيامك شده بايد اين رمز عبور را نيز وارد كنيد.
چنانچه چنين تبليغات دروغين را در گروه ها و كانال هاي تلگرامي مشاهده كرديد مراتب را به پليس فتا اطلاع دهيد.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۹:۴۴:۵۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
CCleaner يكي از محبوب ترين و قدرتمندترين نرم افزارهاي بهينه سازي است كه قبلا نسخه مخصوص كامپيوتر آن عرضه شده بود و مدت هاست كه نسخه مخصوص اندرويد اين نرم افزار نيز عرضه شده است.
به گزارش دريچه فناوري گروه فضاي مجازي باشگاه خبرنگاران جوان؛ نرم افزار CCleaner امكان حذف فايل هاي زائد و بدون استفاده در گوشي را دارا مي باشد. اين كار سبب خواهد شد كه سرعت گوشي همراه شما بسيار افزايش يابد. قابليت پاك كردن كش مربوط به برنامه ها، پوشه هاي دانلود شده، تاريخچه مرورگر، متن هاي ذخيره شده در حافظه كليپ بورد و … نيز براي كاربران فراهم شده است تا به اين ترتيب سرعت استفاده از برنامه ها افزايش يابد. نرم افزار CCleaner امكان پاك كردن تاريخچه تماس هاو اس ام اس ها را نيز دارد.
دانلود ابزار محبوب پاكسازي سيستم براي اندرويد
 • دانلود و مشخصات فايل

حجم: 3 مگابايت
نسخه: اندرويد
نوع فايل: APK
امتياز:  ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۹:۴۰:۰۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
همان‌ طور كه مي‌ دانيد هنگامي كه قصد داريد به يك شبكه‌ Wireless متصل شويد، بايستي كليد امنيتي آن شبكه را وارد نماييد.
به گزارش دريچه فناوري گروه فضاي مجازي باشگاه خبرنگاران جوان؛ اين رمز عبور در سيستم ذخيره شده و دفعات بعدي نيازي به وارد كردن آن نيست. اما ممكن است اين رمز عبور را بعد از مدتي فراموش كنيد. آن وقت در صورتي كه قصد داشته باشيد از طريق يك دستگاه ديگر به شبكه متصل شويد دچار مشكل خواهيد شد. در اين زمان مي‌ توانيد اين رمز عبور ذخيره‌ شده در سيستم را مشاهده كنيد و سپس آن را در دستگاه ديگر وارد نماييد. در اين گزارش به نحوه‌ي انجام اين كار از طريق 2 راه مختلف خواهيم پرداخت.
 
راه اول

ابتدا كليد هاي تركيبي Win+R را فشار دهيد تا پنجره‌ي Run باز شود.

اكنون در محيط Run عبارت ncpa.cpl را وارد نماييد و Enter بزنيد.

با باز شدن پنجره‌ Network Connections بر روي كانكشن شبكه‌ Wireless خود كه به آن متصل هم هستيد راست‌ كليك نماييد و Status را انتخاب كنيد.

در پنجره‌ باز شده بر روي Wireless Properties كليك كنيد و به برگه‌ Security برويد.

اكنون با فعال‌ سازي تيك گزينه‌ Show characters مي‌توانيد رمز عبور ذخيره‌شده‌ اين شبكه را مشاهده كنيد.

2 راه براي پي بردن به رمز عبور ذخيره‌‌شده‌ي شبكه‌ي بي‌سيم در محيط ويندوز
راه دوم

اين راه از طريق Command Prompt ويندوز انجام مي‌گيرد. بدين منظور ابتدا كليد هاي تركيبي Win+R را فشار دهيد تا Run اجرا شود.

سپس عبارت cmd را در Run وارد نموده و Enter بزنيد.

اكنون در محيط Command Prompt دستور زير را وارد نماييد و Enter بزنيد:
netsh wlan show profile name="ProfileName" key=clear
به جاي ProfileName بايستي نام شبكه‌ي بي‌سيم مورد نظر كه رمز عبور آن قبلاً ذخيره شده است را وارد نماييد. به عنوان مثال اگر نام شبكه‌ شما YJC.IR است بايستي چنين دستوري را وارد نماييد:
netsh wlan show profile name="YJC.IR" key=clear

پس از وارد كردن اين دستور، در زير آن اطلاعات مرتبط با اين شبكه درج مي‌ شود. در قسمت Key Content مي‌توانيد رمز عبور ذخيره‌شده‌ اين شبكه را ملاحظه كنيد. لازم به ذكر است با وارد كردن دستور زير مي‌توانيد نام تمام شبكه‌هايي كه در حال حاضر رمز عبور آن‌ ها در سيستم ذخيره‌ شده است را مشاهده كنيد:

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۹:۳۰:۰۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
بيش از هزار و چهارصد سال پيش در چنين روزي صداي قدم مبارك مولودي آمد كه بهانه خلقت است؛ كسي كه اهل آسمان او را به «احمد» و زمينيان به «محمد» مي‌شناسند.

به گزارش حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگي باشگاه خبرنگاران جوان؛ بيش از هزار و چهارصد سال پيش در چنين روزي ( 17 ربيع‌الاول) صداي قدم مبارك مولودي آمد كه بهانه خلقت است؛ هم او كه جهاني را دگرگون مي‌كند؛ كسي كه اهل آسمان او را به «احمد» و زمينيان به «محمد» مي‌شناسند؛ عرشيان از آمدنش به وجد آمده‌اند و زمينيان رقص‌كنان ورودش را نظاره مي‌كنند.
در زمان تاريخ تولد پيامبر رحمت و مهرباني اختلافي است كه شيعيان معتقدند تولد ايشان در روز جمعه هفدهم ربيع‌الاول سال عام‌الفيل است و علماي اهل سنت معتقدند كه تولد ايشان در روز دوشنبه دوازدهم ربيع‌الاول همان سال است.
پدر پيامبر‌(ص)‌، عبدالله فرزند عبدالمطلب و مادرش آمنه دختر وهب و هر دو از قبيله بزرگ قريش بودند؛ قبيله‌اي كه بزرگان آن از نفوذ فراواني در مكه برخوردار بودند و بيشتر به بازرگاني اشتغال داشتند. عبدالله، پدر پيامبر (ص) اندكي پيش از تولد فرزندش براي تجارت با كارواني به شام رفت و در بازگشت بيمار شد و درگذشت. بنابر رسمي كه در مكه رايج بود، محمد (ص) را به زني به نام حليمه سپردند تا در فضاي ساده و پاك باديه پرورش يابد. وي 6 ساله بود كه همراه مادر براي ديدار خويشان به يثرب (مدينه) رفت‌، اما آمنه نيز در بازگشت، بيمار شد و درگذشت و او را در ابواء نزديك مدينه به خاك سپردند. محمد (ص) از اين پس در كنف حمايت جدش عبدالمطلب قرار گرفت، اما او نيز در 8سالگي وي درگذشت و سرپرستي محمد (ص) بر عهده عمويش ابوطالب گذارده شد. ابوطالب در سرپرستي برادرزاده‌اش كوششي بليغ مي‌كرد. در سفري تجارتي به شام او را با خود همراه برد و هم در اين سفر، راهبي بَحيرا نام، نشانه‌هاي پيامبري را در او يافت و ابوطالب را از آن امر مطلع ساخت. از وقايع مهم پيش از ازدواج پيامبر (ص)، شركت در پيماني به نام « حلف الفضول » است كه در آن جمعي از مكيان تعهد كردند « از هر مظلومي حمايت كنند و حق او را بستانند». پيماني كه پيامبر (ص) بعدها نيز آن را مي‌ستود و مي‌فرمود اگر بار ديگر او را به چنان پيماني باز خوانند، به آن مي‌پيوندد.
كنيه حضرت؛ ابوالقاسم و ابوابراهيم و القاب ايشان رسول اللّه، نبي اللّه، مصطفي، محمود، امين، امّي، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذير، بشير، مبين، كريم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، يس، طه‏ و...
مراسم نام‌گذاري حضرت محمد (ص)
روز هفتم فرا رسيد. «عبد المطلب‏»، براي عرض سپاسگذاري به درگاه الهي گوسفندي كشت و گروهي را دعوت كرد و در آن جشن با شكوه، كه از عموم قريش ‏دعوت شده بود، نام فرزند خود را«محمد» گذارد. وقتي از او پرسيدند: چرا نام فرزند خود را محمد انتخاب كرديد، در صورتي كه اين نام در ميان اعراب كم سابقه است؟ گفت: خواستم كه در آسمان و زمين ستوده باشد.
آفريدگار، نامي از اسم خود براي پيامبر خود مشتق نمود. از اين جهت(خدا) «محمود»(پسنديده) و پيامبر او«محمد»(ستوده) است و هر دو كلمه از يك ماده مشتقند و يك معني را مي‌رسانند. قطعا، الهام غيبي در انتخاب اين نام بي ‏دخالت نبوده است. زيرا نام محمد، اگر چه در ميان اعراب معروف بود، ولي كمتر كسي تا آن زمان به آن نام ناميده شده بود.
معناي صلوات فرستادن خداوند بر پيامبر(ص) چيست؟
يكي از اعمالي كه شايد براي برخي ايجاد سوال كند اين است كه معناي صلوات فرستادن خداوند بر پيامبر(ص) چيست؟ يعني وقتي ما مي‌گوئيم: «اَللّهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ و َآلِ مُحَمَّدٍ»، از خداوند خواسته‌ايم كه چه كاري بكند؟ مگر آنها در كمال مطلق نيستند؟
خداوند در قرآن كريم به مؤمنان دستور مي‌دهد كه به پيامبر درود و سلام بفرستند: « إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يصَلُّونَ عَلَي النَّبِي يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا; خداوند و فرشتگان بر پيامبر درود مي‌فرستند اي كساني كه ايمان آورده‌ايد بر او درود بفرستيد و سلام گوييد و تسليم فرمانش باشيد » (احزاب , آيه 56).
مقام پيامبر آن قدر والا است كه خداي سبحان و تمام فرشتگان براي او درود و سلام مي‌فرستند و بهتر است مؤمنين هم در اين آهنگ كلي هم نوا و هماهنگ شوند.
علاوه بر آن صلوات خدا به معني فرستادن رحمت است و اين گسترش دادن مقام معنوي پيامبر و آل پيامبر است و صلوات فرشتگان و مؤمنان به معني طلب رحمت و مغفرت است و اين هم نشانگر مقام و عظمت معنوي آنهاست.
طلب كردن رحمت براي بندگان
ناگفته نماند فرستادن صلوات و سلام بر پيامبر و آل پيامبر(عليه السلام) از طرف مؤمنين در حقيقت طلب كردن رحمت بر خودشان نيز است: زيرا در واقع پيامبر(صلي الله عليه و آله) و ائمه (عليه السلام) واسطه فيض الهي هستند. اگر بر آنها صلوات نفرستيم در واقع خود را از رحمت الهي محروم كرده‌ايم. درود بر پيامبر سبب پاكي اعمال و نيز قبولي آنها مي‌شود، همچنين باعث اجابت دعاها و كفاره گناهان و نوراني شدن در قيامت و راه پيدا كردن به بهشت مي‌شود.
تاريخ و سبب رحلت حضرت محمد (ص)
دوشنبه 28 صفر، بنا به روايت بيشتر علماي شيعه و دوازدهم ربيع‌الاول بنا به قول اكثر علماي اهل سنّت، در سال يازدهم هجري، در سن 63 سالگي، در مدينه بر اثر زهري كه زني يهودي به نام زينب در جريان نبرد خيبر به آن حضرت خورانيده بود. معروف است كه پيامبر اسلام(ص) در بيماري وفاتش مي‏‌فرمود: اين بيماري از آثار غذاي مسمومي است كه آن زن يهودي پس از فتح خيبر براي من آورده بود. مدينه مشرفه، در سرزمين حجاز (عربستان سعودي كنوني) در همان خانه‏‌اي كه وفات يافته بود. هم اكنون مرقد مطهر آن حضرت، در مسجد النبي قرار دارد.
احاديثي از پيامبر رحمت و مهرباني
شخصي از پيامبر پرسيد: صلوات فرستادن امت، ارسال تحفه‌اي است به نزد شما، آيا از جانب شما تحفه‌اي براي ايشان خواهد بود؟ آن حضرت فرمود:«امروز، صلوات امت بر من، تحفه‌اي است از ايشان براي من، و فردا، تحفه من براي ايشان، در بهشت خواهد بود.»
حضرت محمد (ص) فرموده‌اند: هر كس هر روز از روي شوق و محبت به من سه مرتبه صلوات بفرستد، بر خدا لازم مي‌شود كه گناهان او را بيامرزد، در همان روز يا همان شب.
در ميزان(عمل آدمي) چيزي سنگين‌تر از حسن خلق نيست.
پيوند با خويشان حساب (قيامت) را سبك و آسان كرده و از مرگ بد نگاه مي‌دارد.
مدارا كردن رأس خردمندي است.
علم ‌آموختن در كودكي مانند نقش كندن در سنگ است.
منبع:
پايگاه اطلاع رساني حچ و زيارت

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۹:۲۷:۵۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
مديرگروه تاريخ و سيره مركز مطالعات بيان داشت: عنايت و توجه پيامبر(ص) و اميرمؤمنان(ع) به ايرانيان و رفع تبعيض از موالى كه در دوره‌ خلفاى پيشين رواج داشت، سبب مى‌شد كه ايرانيان،روز به روز شيفته و شيداى اسلام راستين شوند.

به گزارش گروه وبگردي باشگاه خبرنگاران جوان، بدون شك ورود اسلام به سرزمين پهناور ايران، تحول عميق و گسترده‌اي بر ابعاد گوناگون ديني، فرهنگي، سياسي و اجتماعي ايرانيان داشته است، هر چند نمي‌توان انكار كرد كه جنگ اعراب مسلمان با دولت ساساني و شكست امپراتوري ساساني موجب شد كه اسلام با سرعت بيشتري به همه‌ مناطق ايران برسد و آرام‌آرام مردم زيادي با رها كردن دين زرتشتي به دين جديد بگروند و براي بسط و تعميق آن فداكاري‌هاي زيادي از خود نشان دهند.
اما اين پرسش همواره مطرح شده است كه آيا نفوذ دين اسلام در ايران، معلول پيروزي عرب‌ها و حاصل خونريزي‌ها و خشونت‌هايي است كه به آن‌ها نسبت مي‌دهند (و البته اساس درستي هم ندارد) و يا محصول فرآيندي تدريجي و عمدتاً فرهنگي است كه بر بستر آماده‌ جامعه‌ ايراني جاري شد و با گذر از فراز و نشيب‌هاي بسياري به اعماق لايه‌هاي ذهني و شخصيتي ايرانيان نفوذ كرد، جريان‌هاي فكري گوناگوني با انگيزه‌هاي مختلف و خاستگاه‌هاي متفاوتي كوشيده‌اند تا اين گونه القا كنند كه اسلام ايرانيان، نتيجه‌ قدرت شمشير و خشونت اعراب است!
نظريه‌‌اي كه علاوه بر مباينت با قوانين و سنت‌هاي اجتماعي، چيزي جز تحقير و توهين به شعور و شخصيت ايرانيان نيست! به همين منظور با حجت‌الاسلام اميرعلي حسنلو مديرگروه تاريخ و سيره مركز مطالعات و پاسخگويي به شبهات گفت‌وگو كرديم كه مشروح آن در ادامه مي‌آيد:
*ابتدا به طور اجمالي به واكنش مردم ايران به حمله سپاه اسلام به كشورشان اشاره مي‌كنيد؟
-دلايل بسياري بر اين حقيقت تأكيد دارد كه نه تنها اعراب مسلمان در جريان فتح ايران، دست به كشتار و جنايت نزدند و آثار فرهنگي، ديني و ملي ايرانيان را از بين نبردند و اساساً جز با سپاه ساساني وارد جنگ نشدند، بلكه مردم ايران، خود به سبب آشنايي با اسلام و بيزاري و نفرت از حكومت ساسانيان، به استقبال لشكر اسلام رفتند و دست كم، حكومت ساساني را در برابر لشكر اسلام ياري نكردند، خدمات بي‌نظير مسلمانان در آموختن، آموزيدن، تأليف و تصنيف علوم و معارف اسلامي و نيز بسط و گسترش و تبليغ ارزش‌هاي اسلام نشان مي‌دهد كه ايرانيان با اختيار و از سرشوق و انگيزه‌هاي انساني، اسلام را پذيرا شدند و به آن خدمت كردند، اسلام موجب شد ايرانيان از زير بار ستم‌ها و تبعيض‌هاي ظالمانه‌ پادشاهان ساساني رها شده و استعداد‌هاي نهفته‌ علمي و معنوي آنان شكوفا شود، چنان كه ايرانيان نيز با قدرشناسي از نعمت اسلام، آن را در بستر فرهنگ توحيدي و انساني خود پروريده و به اوج شكوفايي رساندند، آنچه در برخي كتاب‌ها درباره‌ حمله‌ اعراب مسلمان و جنايت‌هاي آنان به تصوير كشيده شده است، در اكثر موارد، دروغ‌هاي بي‌شرمانه‌اي است كه دشمنان اسلام و ايران آن را ساخته و تبليغ كرده‌اند. 
*خب! طبيعي‌تر اين گونه به نظر مي‌رسد كه ايرانيان در برخورد اول به راحتي پذيراي اسلام نشدند؟
-فرهنگ هر جامعه، مجموعه‌اى از مؤلفه‌هاي عينى و ذهنى است كه ميراث نسل‌هاى متوالى و داراى عناصرى مانند علم و دين و... است، ابزارهاى مختلف آموزشى و تبليغى در شكل‌گيرى و استمرار فرهنگ، نقش بازي مي‌كنند،(1) انسان با ويژگى‌ها و احساسات خاص و پيچيده‌اي مانند حس برترى‌طلبي، كمال‌جويى، آزادى‌خواهى، سلطه‌گريزى و اختيار در فرآيند فرهنگ‌سازى نقش اول را ايفا مي‌كند، اسلام و مسلماني چيزي شبيه واكسن و يا جرعه‌ آبي نيست كه توسط يك فرد و در يك لحظه به حلقوم ايرانيان بريزند، هيچ كس نمي‌تواند ادعا كند كه فلان شخص، اسلام را به ايران وارد كرد، بلكه مسلماني ايرانيان امري فرهنگي و محصول قر‌ن‌ها تلاش و مجاهدت علمي و تبليغي است؛ اتفاقاً حمله‌ اعراب، اين فرآيند را مقداري كند كرد و سبب شد ايرانيان قدري در برابر فرهنگ اسلامي مقاومت كنند، اما هنگامي كه با آموزه‌هاي اسلام آشنا شدند، نه تنها دسته دسته به اسلام روي آوردند؛ بلكه خود مبلغ و ترويج‌گر آن شدند.
*آيا اين دعوت از زمان خود پيامبر خاتم(ص) شروع شد؟!
-مطالعه‌ سيره‌ پيامبر(ص) نشان مي‌دهد كه تمام اقدامات ايشان براى گسترش اسلام، چه در خود حجاز و چه نسبت به كشورهاي ديگر (جز موارد جنگ‌هاي دفاعي)، فرهنگى بوده است،(2) پيامبر اسلام(ص) بر اساس رسالت جهانى‌اش(3) به پادشاهان ايران، روم، حبشه و ... نامه نوشت و آن‌ها را به اسلام دعوت كرد، اين رفتار پيامبر به خوبي حاكي از اعتقاد ايشان به برنامه‌ فرهنگي براي گسترش اسلام است(4)، اين گونه بود كه پيامبر اكرم(ص) در مدت كوتاهى توانست با انقلاب فرهنگى، در يك جامعه‌ جاهلى،(5) افرادى را تربيت كند كه در راه گسترش اسلام جانفشانى كنند و به مراتب عالى معنوى نايل شوند، پس از رحلت پيامبر(ص)، مسلمين براى دفاع از كيان اسلام و نشر فرهنگ اسلامي به فراسوى جهان، مرزهاى جغرافيايى را در نورديدند و زمينه‌هاى گسترش اسلام در ايران و ديگر كشورها را فراهم كردند.
*چه عواملي در گسترش اسلام در ايران مؤثر بوده است؟
-عوامل گسترش اسلام و پايدارى و بالندگى آن پس از گشوده شدن دروازه‌هاى ايران به روى اسلام را مي‌توان در موارد زير خلاصه كرد:
-شرايط اجتماعى، سياسى و فرهنگى نامناسب ايران در دوره‌ ساساني سبب شد كه مردم ايران به استقبال دين اسلام بروند و با اختيار خود مسلمان شوند، چنان كه در بسيارى از شهرها، حاكمان بدون جنگ و درگيرى، به سبب عدم مقاومت مردم در مقابل سپاه اسلام، پرداخت جزيه را مى‌پذيرفتند و با سپاه اسلام صلح مى‌كردند.(6)
-تشريع قانون جزيه از طرف پيامبر اكرم(ص) و استمرار آن و مختار بودن مردم در پذيرش دين يا پرداخت جزيه در تمام مناطق فتح شده اعمال مى‌شد.(7) 
-تخريب نكردن آتشكده‌هاى مجوس در ايران، چنان كه گزارش شده است، يكى از سرداران عرب فرمان داد تا به يك امام جماعت و مؤذن او تازيانه زدند، چون يكى از معابد زرتشتى را ويران كرده بودند و سنگ‌هاى آن را در بناى مسجد به كار برده بودند، در قرن 10 ميلادى، يعنى سه قرن پس از فتح ايران، آتشكده‌هاى زرتشتيان در عراق و فارس و كرمان و سيستان و خراسان و آذربايجان و در سراسر ايران برپا بود،(8) پيروان دين زرتشت به تدريج و به اختيار خود به دين اسلام گرويدند، وجود پيروان زرتشتى در ايران تا عصر حاضر و آزادى آنان در اجراى مراسم دينى، بهترين دليل بر نبود اجبار و زور در پذيرش دين اسلام است.(9)
-مسلمان شدن بسيارى از ايرانيان، قبل از فتح ايران كه در يمن و بحرين به‌ سر مي‌‌بردند، گفته شده پس از جنگ قادسيه، 4 هزار ديلمى با اختيار خود به دين اسلام گرويدند.(10)
-خدمات ايرانيان به اسلام، توليد و توسعه‌ علوم اسلامى و تدوين هزاران كتاب در زمينه‌ علوم به طورى كه بزرگ‌ترين صاحبنظران در علوم مختلف اسلام از شيعه و سنى از ميان ايرانيان برخاسته‌اند و ايرانيان با اندك فاصله پس از رسيدن اسلام به ايران، در زمينه‌ علوم اسلامى اعم از سيره، تاريخ، فقه، حديث، رجال، علوم قرآنى، علوم عقلى و فنى و تجربى، با نوآورى‌هاى شگفت، به توليد علم پرداختند و اين شيوه‌ فرهنگ‌سازى را به كشورهاى غربى انتقال دادند و مؤثرترين قدم‌ها را در تكامل علوم اسلامى برداشتند،(11) چنان كه پيامبر اكرم(ص) درباره‌ ايرانيان مى‌فرمايد: اگر علم به ستاره‌ ثريا آويخته باشد، گروهى از فرزندان ايران به آن دست مى‌يابند.(12)
-در پايان دوره‌ هخامنشى، اسكندر مقدونى سراسر ايران را به زور شمشير فتح كرد و حكومت (سلوكيان) تأسيس شد و سال‌ها بر سراسر ايران حكومت كردند، اما هرگز نتوانستند فرهنگ يونانى و غربى را بر ايرانيان تحميل كنند، بلكه از فرهنگ و معمارى ايرانيان تأثير پذيرفتند و ايرانيان هرگز دچار خودباختگى فرهنگى و بى‌هويتى نشدند و به ترويج اين فرهنگ‌ها نيز نپرداختند،(13) پس از اسلام نيز مردم ايران شاهد تهاجم اقوام مختلف از ماوراء‌النهر و مغولستان، با فرهنگ‌هاى مختلف بودند، ولى هرگز دين «شمنى مغول» را ترويج ندادند، بلكه مهاجمان را مغلوب فرهنگ اسلامى خويش ساختند، در حالي كه يقيناً شمشير مغولان از شمشير اعراب برنده‌تر و تيزتر و قتل و جنايت آن‌ها در طول تاريخ ايران بى‌نظير بوده است و اعراب مسلمان هرگز چنين جناياتى را در ايران مرتكب نشدند.
*آيا واقعاً ايرانيان بدون زور شمشير مسلمان شدند؟
-هرگز نمى‌توان گسترش دين اسلام در ايران را به زور شمشير دانست، بلكه بايد آن را در علل زير بايد جستجو كرد:
1.غنى بودن محتواى دين اسلام و فرهنگ انسان‌دوستانه و ضد تبعيض و عدالت‌محور آنكه با فطرت انسان سازگار است،
2.پس از گشوده شدن مرزها، ارتباط مردم ايران با مسلمانان تنگاتنگ شد، اين پيوند خود در ترويج دين اسلام مؤثر بود و ايرانيان از نزديك شاهد جامعه‌ مسلمانان بودند كه با حكومت اشرافى و جامعه‌ طبقاتى ساسانى متفاوت بود.(14)
3.اسراى جنگى ايرانى كه به همراه خانواده و فرزندان به مدينه و شهرهاى ديگر منتقل شده و در كنار مسلمانان زندگى مى‌كردند، تحت تأثير جامعه‌ مسلمين مجذوب اسلام مى‌شدند.(15)
4.ايرانيانى كه قرن‌ها شاهد اشرافي‌گرى شاهان ساسانى و محروميت طبقات ديگر جامعه از امكانات اوليه‌ زندگى بودند، با مشاهده‌ ساده‌زيستى خلفاى اسلامى، از جمله اميرمؤمنان(ع) و عاملان آن‌ها در شهرهاى ايران كه مثل پايين‌ترين طبقات مردم زندگى مى‌كردند، به پذيرش آيين اسلام ترغيب شدند.(16)
5.حضور صحابه بزرگ پيامبر اكرم(ص) در جنگ‌ها و فتوحات ايران و قبول مسئوليت فرماندارى در نواحى مختلف ايران نيز يكى از عواملى بود كه در ترويج اسلام در ايران تأثير بسزايى داشت؛ سلمان فارسى وقتى از طرف خليفه دوم براى فرماندارى مداين اعزام شد، مردم منتظر بودند كه با تشريفات خاصى وارد شهر شود، اما سلمان سوار بر درازگوشى برهنه براى اداره‌ امور مردم وارد شهر شد و خدمات ارزنده‌اى به مردم ارائه داد، اين خود از مهم‌ترين عوامل ترويج اسلام در ايران بود.(17)
*خب! درباره گسترش اسلام در ساير كشورها هم توضيح مي‌دهيد؟
-گسترش اسلام و پايدارى آن در ايران و صدور آن از اين كشور به ساير كشورهاى جهان كه هيچ فتحى در آن‌ها انجام نشده بود، علل ديگرى دارد، چون حكومت ظالمانه و مستبدانه‌ بنى اميه و بنى‌عباس از عهده‌ اين مسئوليت سنگين بر نمى‌آمدند و عملكرد آن‌ها به عنوان خليفه در جامعه‌ ايران، پاسخ و نتيجه‌ مثبتى نداشت كه در رشد و پايدارى اسلام تأثيرگذار باشد، بلكه برعكس، مردم ايران با ديدن رفتار تبعيض‌آميز كارگزاران خلفا و حتى برخى خلفاى اولين، درباره‌ آن‌ها دچار ترديد شدند و فرقه‌هاى مختلفى پس از ورود اسلام به ايران به وجود آمد كه ناشى از عملكرد منفى مدعيان دروغين جانشينى پيامبر(ص) بود.(18)
عنايت و توجه پيامبر اكرم(ص) و اميرمؤمنان(ع) و اهل بيت(ع) به ايرانيان و رفع تبعيض از موالى كه در دوره‌ خلفاى پيشين رواج داشت(19)، سبب مى‌شد كه ايرانيان، روز به روز شيفته و شيداى اسلام راستين شوند؛ چنانكه گفته شده است: «....پدران ما تا اسلام را نمى‌شناختند در برابر آن جنگيدند و چون شناختند، در راه آن جنگيدند، اين خود مايه‌ سرافرازى است... يكى از بيچارگى‌هاى ايرانيان اين است كه تاريخ خود را نمى‌دانند»!(20)
به اعتبار همين اسلام راستين، بر مبنا و محوريت اهل بيت(ع) بود كه پس از نهضت امام حسين(ع)، بسيارى از ايرانيان(21) در سپاه مختار براى انتقام حضور داشتند(22) و اين انديشه را به ايران و فراسوى منطقه‌ مركزى، همچون خراسان و طبرستان (مازندران) و... بسط دادند و بنى‌عباس با زيركى از همين موج، سود جست و امويان را برانداخت، پس از حضور امام هشتم(ع) و ساير سادات از خاندان پيامبر(ص) در خراسان، با عشق مردم ايران به خاندان نبوت، كه چشمه‌ جوشان اسلام ناب بودند، گسترش اسلام به اوج خود رسيد و پيش از حضور امام هشتم(ع) كه دوره‌ اختناق امويان بود، ايران بهترين مأمن خاندان رسالت بود.
در دوره‌ وقوع اختلاف و آشوب ميان بنى‌اميه و بنى‌عباس كه معاصر امام باقر و امام صادق(ع) بودند، رابطه‌ ايرانيان با چشمه‌هاى زلال دين و دانش برقرار بود و خردمندان و انديشمندان ايرانى پيام اسلام را مى‌گرفتند و در ايران به ترويج و بسط آن مى‌پرداختند و با انديشه‌هاى انحرافى و اختلاف‌انگيز تزريق‌ شده از سوى دستگاه اموى و ... مبارزه، و از عقايد راستين اسلام پاسدارى مى‌كردند و با شبهاتي كه از سوى دستگاه حكومت، براى نابودى اسلام بر اصول اعتقادات و كلام الهى وارد مى‌شد، برخورد علمى مى‌كردند و به آن‌ها پاسخ مى‌دادند.(23)
*نتيجه‌گيري؟
-بنابراين يكي از مهم‌ترين عوامل پايدارى و گسترش اسلام در ايران، عشق و علاقه‌ مردم ايران به اهل‌ بيت(ع) است، چون در مناطقى كه توسط امويان و عباسيان فتح شده بود، پس از انقراض حكومت آن‌ها اثرى از دين اسلام برجا نماند،(24) اين خود بهترين دليل بر ردّ نظريه‌ «بسط و گسترش اسلام به زور شمشير» است، چون هرگاه دين در قلوب مردم رسوخ كرد و جزئى از فرهنگ و زندگى آنان شد، هرگز رنگ نيستى و زوال نخواهد پذيرفت!
پي‌نوشت‌ها:
1- بروس كوئن، مبانى جامعه شناسى،تهران: انتشارات سمت، چاپ چهارم، 1372، ش، ص 59.   
2- ر.ك: ابن هشام، السيره النبوية، تهران، نشر اسلاميه، چاپ چهارم، 1368 ص 358؛  يعقوبى، تاريخ، ترجمه‌ آيتى، تهران، انتشارات علمى فرهنگى، چاپ هفتم، 1374، ج 1، ص 442؛ آيتى، تاريخ پيامبر اسلام، تهران: دانشگاه، چاپ ششم، 1378ش، ص390 ؛ رسول جعفريان، تاريخ سياسى اسلام، قم: انتشارات دليل، چاپ دوم، 1382ش، ج 1، ص 91-377 و ص 430؛ پيامبر(ص) در مدينه اقليت‌هاى دينى و اسراى مشركين را در انتخاب پرداخت جزيه و قبول اسلام، آزاد مى‌گذاشت و... ؛ اين‌ها بهترين دليل بر به كار نگرفتن زور و استبداد در قبولاندن دين اسلام توسط پيامبر(ص) است.
منبع:مشرق

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۹:۲۶:۱۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب