خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 383
دیروز : 262
افراد آنلاین : 1
همه : 1959114
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

چگونه در آپارتمان خودمان سبزي بكاريم؟سبزي, كاشت سبزي در گلدان, كاشت سبزي در خانه

 

چگونه در آپارتمان خودمان سبزي بكاريم؟
آپارتمان نشيني، خيلي از علاقه مندان به سبزي كاري را از اين لذت محروم كرده ولي گروهي ديگر از آپارتمان نشين ها هستند كه تحت هر شرايطي مي توانند انواع سبزي ها را در آپارتمان خود پرورش دهند.
خوشبختانه بذر بيشتر سبزيجات در هر شرايطي پرورش مي يابد و براي اين منظور مي شود از جعبه هاي چوبي، سطل هاي پلاستيكي، گلدان هاي بزرگ و كوچك، انواع ظروف مايع ظرف شويي و حتي بطري هاي نوشابه خانواده استفاده كرد. مهم، عمق گلدان و آبياري به موقع و تنظيم برنامه كوددهي آنها است. اگر مي خواهيد از فوت و فن سبزي كاري در خانه آگاه شويد، گفتگوي ما را با مهندس بهادري، طراح  فضاي سبز بخوانيد.

 

آيا كاشت سبزي در آپارتمان ها هم شدني است؟
ـ بله؛ بذر هر نوع سبزي (تره، شاهي، شنبليله، ريحان، جعفري، گوجه فرنگي، فلفل رنگي، حتي كدو و بادمجان) را در هر زمان و هر فصلي مي توان در آپارتمان (چه در بسترهاي خاكي و چه غيرخاكي) كاشت و از خوردن آن لذت برد؛ مثلا پرليت يك بستر غيرخاكي است كه براي كاشت سبزيجات مي توان از آن استفاده كرد اما رشد سالم آنها به كود مخصوصي نياز دارد كه در بازار چندان در دسترس نيست. بنابراين سبزي كاري در خاك، آن هم در فضاي آپارتماني، سهل و لذت بخش است.

 

هنگام شروع سبزي كاري در آپارتمان به چه ابزاري نياز داريم؟
ـ بذر، خاك استاندارد، گلدان مناسب، دستكش، آبپاش كوچك، بيلچه و الك تنها ابزارهاي كاشت سبزي در آپارتمان هستند. نكته مهم اين است كه در انتخاب بذر مناسب و خاك استاندارد از راهنمايي فروشندگان محصولات كشاورزي استفاده كنيد تا با مرور زمان قدرت تشخيص آنها را به دست آوريد و در واقع خودتان باغبان خبره اي شويد.

 

روش كار چگونه است؟
ـ براي كاشت سبزي در خانه روش هاي مختلفي وجود دارد. قدم اول انتخاب بذر مناسب و استاندارد است؛ بذر اصلاح شده اي كه روي پايه مادري رسيده باشد. ابتدا بذرها را روز قبل از كاشت در آب ولرم مي ريزيم و بين ۸ ساعت تا سه روز مجازيم آنها را در آب نگه داريم تا متورم شوند. سپس خاك مناسبي را انتخاب و الك مي كنيم و به ارتفاع حداقل ۱۵ سانتي متر در يك گلدان كه زهكش داشته باشد مي ريزيم.

 

بذرها را از آب خارج و به روي يك پارچه يا روزنامه قديمي منتقل مي كنيم تا نم آنها گرفته شود. سطح خاك را مي كوبيم و صاف مي كنيم و بذرها را به صورت فاصله دار روي سطح خاك مي پاشيم و روي بذرها را با كمي خاك مي پوشانيم اما دقت كنيد كه اگر سايز بذر دو ميلي متر باشد، حداكثر دو ميلي متر بايد روي آن با خاك پوشانده شود. در مرحله بعد، سطح مقطع گلدان را با يك برگ روزنامه مي پوشانيم تا بذرها دقيقا زير روزنامه قرار بگيرند و با يك آبپاش كوچك و روزانه دو تا چهار بار روي روزنامه آب مي ريزيم تا سطح آن كاملا خيس شود و گلدان را دو تا پنج روز در گرم ترين جاي ممكن قرار دهيد.

 

بايد گلدان را در معرض نور خورشيد قرار دهيم؟
ـ خير. حتي مي توان گلدان آماده شده را دور از نور و در جاي تاريك نگه داشت تا سبزي ها دو تا سه ميلي متر رشد كنند و روزنامه آرام آرام بالا بيايد. در اين مرحله، روزنامه را برمي داريم و مستقيما به گياه آب مي دهيم و در اين مرحله گلدان را در معرض نور قرار مي دهيم. هر چه نور بيشتري به سبزي ها برسد بهتر است اما اگر چنين فضايي در آپارتمان نداشتيم، مي توانيم از لامپ هاي فلورسنت استفاده كنيم.


بعد از گذشت حدود دو هفته به گياه كود مي دهيم و ترجيحا از كود طبيعي استفاده مي كنيم اما اگر اين كود در دسترس نبود، سراغ كودهاي شيميايي استاندارد مي رويم. البته دوز مورد نياز روي بسته اين كودها نوشته شده است و جاي نگراني نيست. اگر تمام اين مراحل به درستي انجام شود بعد از گذشت حدود دو هفته سبزي ها آماده خوردن مي شوند اما توصيه من اين است كه تا يكي دو بار اين سبزي ها (به ويژه تره) را نخوريد و با قيچي آنها را بچينيد تا پايه آنها قوي تر شود.

 

سبزي, كاشت سبزي در گلدان, كاشت سبزي در خانه

 

و براي جلوگيري از آفت زدن سبزي ها چه كنيم؟
ـ براي جلوگيري از آفت زدن گياهان هر از چند گاهي بايد مقداري آب را با الكل مخلوط كنيم و به جاي سم، روي سبزي ها بپاشيم. حتي اگر اين سبزي هاي ما مورد حمله شته ها هم قرار گرفته باشند با اين كار، آنها از بين مي روند. از طرف ديگر، چون طي مراحل رشد از هيچ سمي هم استفاده نمي كنيم، سبزيجات كاملا ارگانيك (طبيعي) هستند. البته راه هاي زيادي براي پيشگيري از آفت زدگي گياهان وجود دارد؛ مثلا مي توانيم يك گلدان گياه جعفري يا هميشه بهار را كنار گلدان سبزيجات خود بگذاريم. با اين روش تا ۶۰ درصد از بيمار شدن گياه و حمله شته ها كاسته مي شود. حتي پژوهش هاي علمي نشان مي دهد كه موزيك هم مي تواند تاثير به سزايي بر سلامت گياهان و جلوگيري از برخي آفت هاي آنها داشته باشد.

 

شما كاشت چه نوع سبزي هايي را در فصل بهار توصيه مي كنيد؟
ـ همه سبزي ها را مي توان در اين فصل كاشت و بسيار خوب هم رشد مي كنند اما گاهي نحوه نگهداري و تغذيه خاك آنها با هم متفاوت است. مثلا گوجه فرنگي براي رسيدن (در مقايسه با گياهان ديگر) به مواد غذايي بيشتري نياز دارد و اگر ما دو هفته يك بار به خيار كود مي دهيم، بايد هفته اي دو بار به گوجه فرنگي كود بدهيم و هنگامي كه گوجه ها نشاء شدند و چهار تا پنج سانتي متر رشد كردند بايد به گلدان بزرگي منتقل شوند زيرا ريشه آنها قوي مي شود و هر چه گلدان بزرگ تر باشد، بيشتر هم ميوه مي دهد. در مورد فلفل هم دقيقا همين طور است.

 

استفاده از كود، موجب آلودگي سبزي نمي شود؟
ـ ببينيد، در واقع كود، تغذيه گياه است اما لازم نيست كه حتما از كودهاي شيميايي استفاده كنيم. بعد از الك كردن خاك، مقداري زغال در خاك بريزيد تا وجود كربن مانع از بيمار شدن گياه شود. حتي تفاله خشك شده چاي، پودر استخوان و خاكستر چوب هم جزو كودهاي ارگانيك محسوب مي شود.

 

حرف آخر؟
ـ سبزي كاري در آپارتمان بسيار كم هزينه است اما نكته قابل توجه اين است كه با اين روش هم لذت مي بريد و هم سبزي كاملا سالم، بهداشتي و ارگانيك مي خوريد. هنگام خريد بذر سبزيجات هم به خاطر داشته باشيد كه نعناع و پونه، بذر ندارند و بايد آنها را از سبزي فروشي بخريد و بعد از ريشه دار كردن در خاك بكاريد.
منبع : salamat.ir

مرتبط با علم و دانش


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۳:۰۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

7 نكته براي عكاسي در سفرعكاسي در سفر

 ترفند هايي براي عكاسي در سفر

 

در اين مطلب 7 نكته در مورد عكاسي به شما خواهيم گفت. تكنيك Dutch Tilt چيست؟ چگونه به عكس عمق دهيم؟ چگونه مردم در حال عبور از عكس را حذف كنيم؟ همه اين نكته ها و حقه هاي بيشتر را در ادامه خواهيد خواند.

تكنيك شيب هلندي را امتحان كنيد
اين يك حقه با دوربين است كه بايد با صرفه جويي و احتياط از آن استفاده كنيد، چرا كه مي تواند كليشه اي باشد، اما اگر با اين تكنيك از ساختمان بلندي در بالاي سر خود عكس بگييد عكس خوبي خواهدشد. به جاي اينكه ساختمان را به صورت صاف در كادر قرار دهيد، دوربين را با زاويه تقريبا 45 درجه بچرخانيد، به اين تكنيك در دنياي فيلمبرداري تكنيك شيب هلندي مي گويند. با اين كار ساختمان مقدار بيشتري از كادر را در بر مي گيرد و كمي هيجان چاشني عكس مي شود.

مردم را از عكس حذف كنيد
آيا حركت و تعدد مردم در مكان هاي معروف مزاحم عكاسي تان مي شود؟ يك فيلتر كاهنده نور ND و يك سه پايه با خود همراه داشته باشيد. حال مي توانيد با عكاسي با سرعت پايين مردم را به شكل هاله هايي رنگي نشان دهيد و تقريبا آنها را از عكس محو كنيد و همچنين نور خوبي هم در عكس داشته باشيد.


عمق عكس را افزايش دهيد
براي اينكه عمق ميدان عكس را بيشتر كنيد، از لنز وايد استفاده كنيد، ديافراگم را نزديك به 22/f بگذاريد و روي نقطه اي نزديك به يك سوم جلوي كادر قرار دهيد. اگر در عكستان افق وجود دارد روي نقطه Hyperfocal فوكوس كنيد تا بيشترين محدوده فوكوس ممكن را داشت باشيد.

 

از لنز بسيار وايد استفاده كنيد
وقتي مي خواهيد از يك معماري عكس بگيريد حواستان به آب باشد وقتي از لنز وايد استفاده مي كنيد تصوير آن بنا در آب مي تواند پيش زمينه بسيار زيبايي براي عكس باشد. اگر آب در حركت است مي توانيد با عكاسي با سرعت شاتر پايين تصوير بهتري از بنا را در آب ايجاد كنيد، البته در زمان استفاده از چنين تكنيكي بايد از فيلتر ND استفاده كنيد تا عكس بيش از حد روشن نشود.


سري هم به بازار بزنيد
دنبال اجناس شبيه هم و كنار هم باشيد، روي آنها زوم كنيد و آنها را كنار هم در كادر قرار دهيد. براي اين نوع عكاسي نورپردازي از طرفين، بهترين نور است.

 

شكار پيش زمينه
وقتي مي خواهيد از مكان هاي معروف و نمادهاي شهرها عكس بگيريد به كادربندي عكستان بيشتر فكر كنيد. سعي كنيد پيش زمينه اي در عكس ايجاد كنيد تا آن نماد يا ساختماني كه مي خواهيد نشان دهيد را بهتر جلوه دهد يا زاويه اي پيدا كنيد كه پس زمينه بهتري به شما مي دهد.


لنزهاي Prime
عصر، دوربين خود را در خانه نگذاريد. يك لنز پرايم Prime يا ثابت روي دوربين خود ببنديد. لنز 8.50 mmf، 1 لنز ايده آلي است. در تاريكي با بازترين ديافراگم ممكن عكس بگيريد. مقدار ISO را بالا انتخاب كنيد تا نيازي به فلاش يا سه پايه هم نداشته باشيد. با اين كار بوكه هاي زيبايي هم ايجاد مي شود. (بوكه، نورهايي در پس زمينه است كه به شكل هاله هايي رنگي و دايره اي شكل در عكس ظاهر مي شوند.)

منبع:هفته نامه زندگي مثبت


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۱:۴۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
اين روزها گياهخواري طرفداران زيادي پيدا كرده و خيلي‌ها ناگهان رژيم غذايي هميشگي را رها مي‌كنند و گياهخوار مي‌شوند. اما سوالي كه مطرح مي‌شود اين است؛ آيا جانشين هاي گياهي مي‌توانند همه مواد موردنياز بدن را تامين كنند؟

 مجله سيب سبز: اين روزها گياهخواري طرفداران زيادي پيدا كرده و خيلي‌ها ناگهان رژيم غذايي هميشگي را رها مي‌كنند و گياهخوار مي‌شوند. در گياهخواري سويا و قارچ نقش مهمي در جايگزيني گوشت و مرغ دارند و به‌همين دليل اين دو ماده غذايي گياهي طرفدار بيشتري دارند. اما سوالي كه مطرح مي‌شود اين است؛ آيا اين دو جانشين گياهي مي‌توانند همه مواد موردنياز بدن را كه گوشت و مرغ تامين مي‌كردند به بدن برسانند. اصلا چه كساني مي‌توانند سويا يا قارچ بخورند؟ و چه كساني نمي‌توانند؟ چقدر از  بايدها و نبايدهاي اين دو پروتئين گياهي مي‌دانيد؟ با دكتر نياز محمدزاده‌هنرور، متخصص تغذيه، گفت‌وگو كرده‌ايم تا درباره اين دو پروتئين مهم گياهي بيشتر بدانيم.

بهترين جايگزين‌هاي گوشت قرمز و مرغ


سويا را دست‌كم نگيريد

سويا يكي از انواع حبوبات بومي جنوب‌شرق آسياست؛ اما به‌دليل خواصي كه دارد، در سراسر دنيا به‌ گونه‌هاي مختلفي مانند شير سويا، توفو (معمولا در غذاهاي آسيايي به‌خصوص در شرق و جنوب‌شرق آسيا يافت مي‌شود كه جايگزين گوشت است؛ به‌عنوان مثال سوسيس سويا، همبرگر توفو و....)، سس‌سويا و روغن‌سويا مورداستفاده قرار مي‌گيرد. اين خوراكي حاوي مواد مغذي مانند پروتئين، تركيب اسيدهاي چرب غيراشباع و ايزوفلاون‌ها (مواد گياهي هستند كه ساختار شيميايي آنها شبيه استروژن انسان است. اين مواد گياهي در بدن مانند استروژن‌ها عمل مي‌كنند) است؛ به‌همين دليل در كاهش كلسترول خون، عوارض ناشي از يائسگي و حتي كاهش خطر سرطان سينه و پروستات تاثير غيرقابل انكاري دارد.

چه كساني سويا  بخورند

 توصيه‌هايي در زمينه مصرف اين خوراكي وجود دارد؛ افرادي كه از كودكي سويا مصرف مي‌كنند، منع مصرفي هم در آينده ندارند. اما افرادي كه تازه تصميم گرفته‌اند سويا را جايگزين گوشت كنند بايد از اين بابت مطمئن باشند كه زمينه عوامل خطرساز  نداشته باشند. براي مثال افرادي كه به‌تازگي يائسه شده‌اند و قبلا هم سويا مصرف نكرده‌اند، اگر قصد دارند سويا را وارد برنامه غذايي‌شان كنند بايد از اين موضوع اطمينان حاصل كنند كه ريسك سرطان سينه در آنها بالا نباشد. همچنين درصورت وجود عوامل خطر سرطان‏هاي وابسته به هورمون هم اين نكته بايد رعايت شود و بهتر است سويا با احتياط مصرف شود. از مصرف مكمل و قرص‌هاي سويا  هم در چنين شرايطي بايد پرهيز شود.

سويا؛ رقيب سرسخت گوشت قرمز 

محصولات سويا جزء موادغذايي هستند كه نقش و ويژگي آنها فراتر از نقش تغذيه‌‌اي‌شان است؛ يعني خواصي شبيه خواص دارويي دارد و اين نكته بسيار مهمي در ارزش غذايي سوياست. اگر بخواهيم آن را با فرآورده‌هاي حيواني مقايسه كنيم بايد بگوييم، سويا اولين گياهي است كه خواص آن به شدت به فرآورده‌‌هاي حيواني نزديك است؛ چراكه پروتئين بسيار بالايي دارد. اين پروتئين از لحاظ ارزش غذايي داراي دو اسيد آمينه متيونين و سيستئين است كه بسيار غني و تقريبا شبيه گوشت هستند.

عوارض يائسگي را كاهش دهيد

 شير سويا از تركيبات تهيه شده از سوياست كه به‌دنبال پروسه غيرفعال كردن تركيبات مضر موجود در سويا تهيه شده است. برخي افراد به‌دليل عدم تحمل لاكتوز، قادر به استفاده از شير پاستوريزه يا همان شير گاو نيستند. شير سويا براي افرادي كه به لاكتوز حساسيت دارند، مي‌تواند يك جايگزين مناسب براي شير گاو باشد. وجود فيتو استروژن‏هاي موجود در سويا و شير سويا به‌همراه كلسيم باعث شده اين دو ماده  تاثير مثبتي در كاهش پوكي استخوان و عوارض ناشي از يائسگي داشته باشند.

بهترين جايگزين‌هاي گوشت قرمز و مرغ


خام‌خواري ممنوع!

مصرف سوياي خام خطرات قابل‌توجهي براي بدن، به‌ويژه پانكراس ايجاد مي‌كند براي همين توصيه مي‌شود قبل از مصرف اين فرآورده حرارت كافي ببيند و از مصرف نوع خام آن پرهيز شود. برخي افراد فكر مي‌كنند سويا بايد بعد از يك دوره سني مصرف شود؛ درصورتي كه اين خوراكي بايد مانند تمام تركيبات غذايي از همان دوران كودكي در حد اعتدال مصرف شود.

آقايان در خوردن سويا زياده‌روي نكنند

 ممكن است درباره عوارض سويا نكاتي به گوش‌تان خورده باشد. به‌عنوان مثال اين ماده غذايي باعث ناباروري مردان مي‌شود يا تاثيرات مضر ديگر، اما بهتر است بدانيد كه گزارشي در اين زمينه‌ها به‌طور قطعي و تاييد شده، منتشر نشده است. با اين حال برخي تحقيقات اخير نشان داده، ‌افرادي كه ميزان سوياي بيشتري مصرف كرده‌اند، ‌سلول‏هاي جنسي در آنها حدود 41ميليون كمتر از كساني است كه سويا نخورده‌اند.

طبق مشاهدات، ميزان اسپرم طبيعي بين 80 تا 120ميلي‌ليتر است و اين تاثير در مردان چاق بيشتر گزارش شده است. براي همين با درنظر گرفتن موارد فوق توصيه مي‌شود آقاياني كه با مشكلات ناباروي مواجه هستند مصرف سوياي خود را به حداقل كاهش دهند. حتي برخي تحقيقات بيانگر اثرات منفي سويا بر رفتارهاي اجتماعي به‌ويژه در مردان و بروز رفتارهاي نامتعادل است كه براي تاييد قطعي اين تاثيرات نياز به مطالعات بيشتري وجود دارد.

قارچ؛ محبوب‌ترين سبزي

غير از سويا، قارچ يكي ديگر از ماده‌هاي غذايي است كه سرشار از پروتئين است. قارچ ازجمله سبزيجات بسيار موثر و منبع غني از ريزمغذي‌هاي موردنياز بدن است. بيش از ۳۸هزار نوع قارچ وجود دارد كه بعضي آنها سمي‌اند و بعضي آنها قابل خوردن هستند. رنگ، شكل و اندازه قارچ‌ها مي‌تواند خيلي متنوع و مختلف باشد. برخي افراد با ديدن گونه‌هاي مختلف قارچ ترغيب مي‌شوند آن‌را مصرف كنند، اما اولين توصيه به اين دسته از افراد اين است كه از مصرف انواع قارچ‌ها كه به‌صورت وحشي در مناطق جنگلي مي‌رويند و شكل و بوي متفاوتي دارند، پرهيز كنند.

توصيه مي‌شود قارچ‌هاي وحشي را از اماكن قابل اطمينان خريداري كنيد، زيرا بعضي قارچ‌هاي وحشي، سمي‌اند و مي‌توانند به سلامت قلب، كليه و كبد صدمه بزنند و حتي كشنده باشند.

بهترين جايگزين‌هاي گوشت قرمز و مرغ


خانم‌هاي يائسه به قارچ بيشتر توجه كنند

قارچ مانند سويا داراي خواص فيتو استروژن است ولي كمتر از آن در بدن مشاهده مي‌شود و مي‌تواند خواص استروژن را كه همان هورمون زنانه است در بدن تقليد كند. براي همين مصرف قارچ‌هاي خوراكي مي‌تواند در كاهش عوارض گرگرفتگي در خانم‏ها به‌ويژه در زمان يائسگي موثر باشد. قارچ در برابر تشكيل لخته‌هاي خون اضافي در بدن مقاومت مي‌كند، براي همين در كاهش گرفتگي عروق و بيماري‏هاي قلبي- عروقي بسيار موثر عمل مي‏كند.

قارچ و قند تره هالوز

قند تره هالوز موجود در قارچ باعث تحريك سيستم ايمني و تقويت آن مي‌شود، اما در برخي افراد وجود اين تركيب عوارضي مانند نفخ به‌وجود مي‌آورد؛ البته تحقيقات ثابت كرده اگر قارچ به‌جاي خام به‌صورت بخارپز مصرف شود اين عارضه به‌شدت كاهش پيدا مي‌كند.

هر 100گرم قارچ حاوي 2/5گرم پروتئين، 0/1ميلي‌گرم B1، 0/5ميلي‌گرم B2، 3/5ميلي‌گرم B3، 1/5ميلي‌گرم B5، 18ميلي‌گرم كلسيم و 448ميلي‌گرم پتاسيم است. همچنين هر 100گرم قارچ در كنار كالري بسيار پايين حاوي يك‌ميلي‌گرم آهن است، پس قارچ مي‌تواند در تامين آهن موردنياز بدن موثر باشد. سلنيوم (آنتي‌اكسيدان است و از آسيب حاصل از راديكال‌هاي آزاد به سلول‌هاي بدن ممانعت مي‌كند) موجود در قارچ نيز براي دفاع بدن در برابر مواد مضر بسيار كمك‌كننده‌است.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۰:۰۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

آموزش ترفندهاي تلگرام 

مسنجر تلگرام ( Telegram ) از قدرتمندترين ، پرسرعت ترين و مطمئن ترين مسنجرهاي كنوني در دنياست كه رقيب جدي براي وايبر ، لاين و واتس اپ مي باشد . امنيت اين مسنجر به اندازه اي بالاست كه شركت سازنده آن به هر كس كه تلگرام را هك كند ، جايزه مي دهد . در اين مسنجر علاوه بر سرعت بالا ، پيام ها به صورت رمزنگاري شده ارسال مي شوند تا حريم خصوصي كاربران محفوظ باشد .

 

ابتدا شما بايد آخرين ورژن مسنجر تلگرام را دانلود كنيد .

نصب نرم افزار را تا پايان ادامه دهيد .

به اينترنت متصل شويد .

سپس وارد نرم افزار شويد و Start Messaging را انتخاب كنيد و در مرحله بعد شماره تلفن و كشور خود را وارد كنيد و روي تيك بالاي صفحه ضربه بزنيد .

 

ترفندهاي اينترنتي, Telegram

 

آموزش كامپيوتر, مخفي كردن حالت آنلاين در تلگرام

 

اكنون كمي صبر كنيد تا نرم افزار كد فعال سازي را براي شما ارسال كند و سپس كد موردنظر را وارد و تيك بالاي صفحه را بزنيد . ( در ۹۹% موارد نرم افزار به صورت خودكار كد را وارد كرده و فعال مي شود  )

 

مخفي كردن حالت آنلاين در تلگرام

 

اكنون وارد صفحه اصلي نرم افزار مي شويم و قسمت هاي سازنده آن را بررسي مي كنيم :

 

مسنجر تلگرام, ترفندهاي اينترنتي

 

۱- علامت ذره بين براي جستجو و يافتن افرادي است كه شماره موبايل آن ها را نداريد و از طريق يوزرنيم با آن ها در ارتباط هستيد .

 

۲- قسمت قرمز رنگ مشخص شده براي ايجاد سريع يك پيام ( چه به صورت رمزنگاري و يا معمولي و … ) است :

 

۳- قسمت بالا گوشه سمت چپ جهت آوردن منو اصلي نرم افزار است .

 

– New Group : با رفتن به اين بخش ، ابتدا اعضاي گروه خود را از ليست مخاطبين انتخاب كنيد و سپس در مرحله بعدي نام گروه را انتخاب كنيد و تنظيمات را تاييد كنيد . حداكثر ظرفيت يك گروه در نسخه فعلي ، ۲۰۰ كاربر مي باشد .

 

– New Secret Chat : توسط اين بخش مي توانيد با مخاطب موردنظرتان چت خصوصي و رمزنگاري شده كنيد . براي تاييد اين نوع چت ، شما بايد از طريق اين گزينه مخاطب را انتخاب كنيد و هنگامي كه او آنلاين شد ، ارتباط ميان شما برقرار مي شود . چت رمزنگاري شده امنيت پيام شما را بالا مي برد و حريم خصوصي شما نيز در آن رعايت مي شود .

 

– New Broadcast List : در اين بخش مي توانيد يك ليست از مخاطبين موردعلاقه خود يا كساني كه با آنان ارتباط بيش تري داريد ، ايجاد كنيد .

 

– Contacts : در اين بخش شما مي توانيد به تمام مخاطبين گوشي خود يعني كساني كه تلگرام دارند و كساني كه تلگرام را ندارند را به صورت دسته بندي شده براساس حروف الفبا ببينيد و حتي به كساني كه تلگرام را نصب نكرده اند پيغام دعوت ارسال كنيد  .

 

– هم چنين مي توانيد از طريق گزينه Invite Friends دوستان خود را براي حضور در تلگرام دعوت كنيد .

 

– Settings : اين بخش براي تنظيمات شخصي تلگرام است ؛ بنابراين ما توضيحاتي درباره ي كار با قسمت Settings به شما مي دهيم :

 

مسنجر تلگرام،ترفندهاي اينترنتي

 

— براي انتخاب نام كاربري كافيست از بخش Settings روي گزينه Username برويد و نام كاربري تاكنون ثبت نشده اي را با تركيب اعداد و حروف انگليسي بسازيد . سپس تيك بالاي صفحه گوشيتان را لمس كنيد .

 

— براي تغيير زبان نرم افزار ، از قسمت Settings به بخش Language برويد و زبان موردنظر خود را انتخاب كنيد . در ورژن هاي فعلي Telegram زبان فارسي وجود ندارد .

 

— براي تغيير زنگ پيام تلگرام از بخش Settings به قسمت Notifications and Sounds برويد و صداي موردنظر خود را كه هنگام دريافت اس ام اس بلند مي شود ، انتخاب كنيد .

 

— براي بلاك كردن شماره مزاحمان در تلگرام كافيست از بخش Settings به قسمت Privacy and Security و از آنجا به بخش Blocked Users رفته و روي علامت + گوشه صفحه ضربه زده و كاربر موردنظر خود را بلاك كنيد . براي Unblock ( خارج كردن از بلاك ) كافيست انگشت خود را روي نام كاربر بلاك شده نگه داريد و سپس گزينه Unblock را كه ظاهر مي شود انتخاب نماييد .

 

— براي تغيير پس زمينه چت هايتان كافيست از بخش Settings به قسمت Chat Background برويد و تصوير موردنظرتان را انتخاب كنيد . انتخاب تصوير بكگراند از گالري گوشي شما نيز ممكن است .

 

— در قسمت Automatic Media Download از بخش Settings ، شما مي توانيد به مسنجر Telegram فرمان دهيد تا فقط با اتصال به واي فاي ويدئوهاي اشتراكي ،عكس ها و صداها را دانلود كند و با اتصال از طريق Mobile Data هيچگونه ويدئو ، صدا و تصويري دانلود نشود كه اين گزينه در افزايش سرعت دريافت اطلاعات تاثير فوق العاده اي دارد . پس آن را مطابق ميلتان براي اتصال WiFi يا ۳G تنظيم كنيد .

 

— براي اين كه تصاوير و ويدئو هايتان در گالري موبايلتان ذخيره شود ، از بخش Settings گزينه Save To Gallery را پيدا كنيد و آن را فعال كنيد .

 

— براي تغيير اندازه فونت پيام هايي كه برايتان نمايش داده مي شود كافيست از قسمت Settings به بخش Messages Text Size برويد و اندازه آن را مشخص نماييد .

 

حذف كامل اكانت تلگرام :

براي حذف اكانت تلگرام كافيست به آدرس https://my.telegram.org/deactivate رفته و شماره موبايل خود را ( ۹۸۰۹XXXXXXXXX+ ) وارد كنيد و روي Next كليك كنيد . در همين لحظه پيامي به تلگرام شما فرستاده مي شود كه حاوي يك پسورد است . اكنون كافيست پسوردي را كه دريافت كرده ايد در قسمت Passwords وارد كرده و روي Sign In كليك كنيد . اكنون در به صفحه اي منتقل مي شويد كه در آن علت حذف اكانت تلگرام از شما پرسيده مي شود .

 

كافيست در بخش  ? Why are you leaving عبارت I don’t use Telegram sometimes را وارد كرده و روي گزينه Done كليك كنيد . حالا يك سوال از شما پرسيده مي شود كه بايد گزينه Yes ,delete my account را انتخاب كنيد . ( در صورتي كه از حذف اكانت خود منصرف شديد گزينه ي ديگري را انتخاب كنيد زيرا تمام اطلاعات شما بعد از حذف از بين خواهد رفت ) . اكنون اكانت و سابقه فعاليت شما در تلگرام پاك خواهد شد .

 

مخفي كردن حالت آنلاين بودن شما:

براي اين كه حالت آخرين وضعيت آنلاين بودن خود را مخفي كنيد كافيست به قسمت Settings و سپس Privacy and Security رفته و روي گزينه Last Seen ضربه زده و سپس گزينه هاي Everybody ( نمايش آنلاين بودن شما براي همه ) يا My Contacts ( نمايش آنلاين بودن شما براي مخاطبانتان ) يا Nobody ( مخفي كردن وضعيت آنلاين بودن شما از همه ) را انتخاب كنيد .

 

همچنين مي توانيد از قسمت Never Share With كاربراني را كه مي خواهيد از وضعيت شما با خبر نشوند را انتخاب كنيد . ( يعني اگر وضعيت آنلاين بودنتان براي همه فعال باشد مي توانيد از طريق اين قسمت وضعيت خود را از ديد برخي مخاطبانتان پنهان كنيد هرچند كه اين مورد را چندان توصيه نمي كنم و بهترين گزينه براي مخفي شدن از نظر من همان Nobody است ) .

آموزش حذف يك مخاطب يا Contact:

براي پاك كردن مخاطب مورد نظر ابتدا مخاطب را بلاك كنيد . سپس در همان صفحه Blocked users روي مخاطب بلاك شده خود بزنيد سپس هنگامي كه اطلاعات شخصي مخاطب باز شد روي علامت سه نقطه در بالاي سمت راست صفحه ضربه زده و سپس Delete را بزنيد تا مخاطب براي هميشه از فرند هاي شما حذف شود …..

 

نكته : كساني كه مشكل هنگ ، لودينگ با سرعت پايين ، فرستاده نشدن كد تاييد ، نصب نشدن نرم افزار ، كانكتينگ و … را دارند تلگرام را دارند ، كافيست يك بار اكانت خود را به روش توضيح داده شده حذف كنيد سپس به قسمت حذف برنامه هاي گوشي خود رفته و Telegram را انتخاب كنيد . اكنون يك بار گزينه Clear Data را انتخاب و سپس نرم افزار را حذف كنيد . اكنون آخرين ورژن تلگرام را دانلود نموده و دوباره اكانت جديد بسازيد . با انجام اين مراحل مشكلات ۹۹% كاربران حل شده است

منبع:learn.mihanyar.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۸:۰۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

كاربرد عجيب و غريب «پودر بچه»كاربرد پودر بچه,كارايي پودر بچه


پودر كه براي بچه تان استفاده مي كنيد، از آنچه كه فكر مي كنيد، مفيد تر است!
 
اگر شما فكر مي كنيد پودر بچه فقط براي صاف و تازه نگه داشتن پوست است، شما واقعا قدرت آن را دست كم گرفته ايد. سعي كنيد از اين پودر براي حل مشكلات روزانه خود استفاده كنيد، تا از پتانسيل بالاي آن آگاه شويد.
 
۱. گردنبند گره خورده
هرگز زمان زيادي را براي از هم باز كردن گردنبند در هم پيچيده شده، هدر ندهيد. گره را با پودر بچه كمي شل كنيد و از يك پين براي باز كردن آن استفاده كنيد.
 
۲. وسايل خانه كه بوي بد گرفته اند
مي توان كشوها، مبلمان ها و ساير وسايل خانه را كه بوي بد و كهنگي گرفته يا كپك زده اند، با ريختن مقداري از پودر بچه تازه نگه داشت و خوشبو كرد.
 
۳. موهاي چرب
اكثر شامپو هاي خشك بر پايه نشاسته هستند؛ بنابراين پودر بچه، يك اثر مشابه در مواقع تنگنا (نداشتن شامپو) دارد. در اين مواقع، مقداري از پودر را در دست تان بريزيد و آن را بر روي  پوست سر خود ماساژ دهيد تا روغن هاي اضافي خيس خورده و با آب شسته شوند.
 
۴. يك شب سوزان تابستاني
خزيدن به يك تخت گرم و گيرا تعريف كاملي از آرامش شب نيست. گرد و غبار پودر را بين ملافه هاي خود بريزيد تا به جذب عرق و خنك نگه داشتن آن ها كمك كند.
 
۵. مورچه هاي مزاحم
اين مزاحمان را با مسدود كردن مسير آن ها با پودر (آنها طرفداران عطر و بوي آن نيستند)، از آشپزخانه خود دور نگه داريد.
 
۶. لكه هاي چربي
از ريخته شدن سس سالاد بر روي لباس خود نگراني نداشته باشيد، قصد ما تبليغ يك پودر لباس شويي گران قيمت نيست! قبل از شستشوي معمولي لباس، روي هر لكه چربي، پودر بچه را ريخته و به لباس ضربه بزنيد تا چربي جذب پودر شده و به راحتي شسته شود.
 
۷. رفع اصطكاك دستكش شستشوي ظروف
يك خانم خانه دار مي گويد: "پس از شستشوي ظروف، من مقدار كمي از پودر را درون دستكش لاستيكي خودم مي ريزم. اين كار به اين كه آنها را تازه نگه دارم تا در مرتبه بعد دستكش به راحتي وارد دست من شود، كمك مي كند."
 
۸. چوب جنگلي كفِ جير جير كننده
پودر بچه را بر روي سطح كفِ چوبي خانه تان بريزيد و آن را آرام به ترك ها واردكنيد تا جلوي ايجاد صداي جير جير آن ها را بگيرد. مقدار اضافه آن را پاك كنيد و از صداي سكوت لذت ببريد.
 
۹. پاي شني
يك بطري مناسب را از پودر بچه پر كنيد و در كيف ساحلي خود قرار دهيد. در پايان روز، آن را بر روي پوست خود مالش دهيد تا شن و ماسه دريا براحتي از پوست تان جدا شود.
 
۱۰. عرق پا
براي جلوگيري از ايجاد بوي عرق پا، پودر را در كفش خود بپاشيد. جوراب را فراموش كنيد، پودر، پاي شما را خشك نگه داشته و مي توانيد بدون نگراني، پابرهنه در آپارتمان راه برويد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۵:۳۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

خواص و فوايد جادويي برخي از تخمه هاخواص انواع تخمه ها, خواص و فوايد تخمه ها


تخمه ها مانند ماهي ها از نظر امگا ۳ غني اند. امگا ۳ موجود در تخمه ها به كاهش بي نظمي هاي ضربان قلب، تري گليسريد خون، خطرات تشكيل لخته، سرعت سخت شدن شرايين، خطر فشارخون بالا و كاهش سرطان و اختلالات رفتاري در جوانان كمك مي كند و برعكس امگا۳ هاي دارويي، خطر مسموميت ندارند. تخمه ها منبع غني چربي هستند كه هنگام رسيدن، مقدار زيادي از نشاسته خود را از دست مي دهند و به ميزان چربي آنها افزوده مي شود. از نظر نوع چربي هم داراي اسيدهاي چرب اشباع و غيراشباع هستند كه البته مقدار اسيدهاي چرب غير اشباع (مفيد) آنها بيشتر است… در ادامه ايميل به خواص برخي از انواع تخمه ها اشاره مي كنيم.

تخمه هندوانه: دشمن پوكي استخوان

خواص انواع تخمه ها, خواص و فوايد تخمه ها


۱۰۰ گرم تخمه هندوانه، ۵۹۰ كالري انرژي دارد و در ۱۰ عدد آن، ۵ كالري انرژي نهفته است. تركيب هاي موجود در اين تخمه مانند انواع ديگر است و مصرف متعادل آن مي تواند از كم خوني، بي اشتهايي، سوءجذب و التهاب جلوگيري كند. اين تخمه بيشتر به نام تخمه جاباني (ژاپني) معروف است و كلسيم آن براي زنان يائسه در پيشگيري از ابتلا به پوكي استخوان مفيد به نظر مي رسد. تخمه جاباني با توجه به گونه هاي مختلف هندوانه اندازه هاي ريز و درشت دارد و مي توان آن را به صورت بوداده در طعم هاي نمكي (البته كم نمك)، گلپر و آبليمو مصرف كرد.

تخمه خربزه: خون ساز

خواص انواع تخمه ها, خواص و فوايد تخمه ها


مغز تخمه خربزه بوداده حاوي چربي، پروتئين، آهن، ويتامين E و فيبر است. تخمه خربزه نيز غني از مواد معدني و ويتامين هاست، به خونسازي كمك مي كند و خاصيت آنتي اكسيدان دارد.


تخمه آفتابگردان: انرژي ساز

خواص انواع تخمه ها, خواص و فوايد تخمه ها


تخمه آفتابگردان سرشار از فسفر، منگنز، روي، پتاسيم، منيزيم، آهن و حاوي ميزان قابل توجهي فولات (اسيدفوليك)، ويتامين۵ Bو ويتامين هاي ديگر گروه B است كه اين ويتامين ها باعث مي شوند بدن به خوبي بتواند از كربوهيدرات ها (قندها) استفاده كند و پرانرژي باشد. يك مشت تخمه آفتابگردان ۵۵ درصد تيامين يا همان ويتامين ۱ Bموردنياز روزانه افراد را تامين مي كند. تخمه هاي آفتابگردان سرشار از اسيدهاي چرب اشباع نشده چند باندي، به خصوص اسيدلينولئيك هستند كه نوعي اسيدچرب امگا ۶ محسوب مي شود.

علاوه بر اين، اين تخمه حاوي اسيدهاي چرب اشباع نشده تك باندي نيز است كه اين اسيدهاي چرب براي سلامت قلب و عروق بسيار مفيدند. يك مشت از اين تخمه ها، ۹۰ درصد نياز روزانه به ويتامين E را تامين مي كند. در ۱۰۰ گرم تخمه آفتابگردان ۵۸۰ كالري انرژي نهفته است. اين تخمه حاوي ۲۴ درصد مواد پروتئيني، ۴۷ درصد روغن، ۲۰ درصد كربوهيدرات و سرشار از فسفر، پتاسيم، آهن، كلسيم، منيزيم و ويتامين A، B و E است.


تخمه كدو: سلامت پروستات

خواص انواع تخمه ها, خواص و فوايد تخمه ها


با خوردن ۱۰۰ گرم تخمه كدو نيمي از نياز روزانه بدن به منگنز، منيزيم و فسفر تامين مي شود. تخمه كدو مي تواند براي سالمنداني كه در معرض پوكي استخوان قرار دارند آجيل مناسبي باشد. به علاوه تخمه كدو در حفظ سلامت پروستات نقش ضدالتهابي ايفا مي كند. تخمه كدو تنبل بهترين منبع منيزيم است و به گفته دانشمندان، سطح بالاي منيزيم در خون تا ۴۰ درصد احتمال مرگ زودرس را كاهش مي دهد.

در پاييز كه فصل كدوتنبل است مي توانيد تخمه آن را خشك و اين دانه را به برنامه غذايي روزانه تان اضافه كنيد. در هر ۳۰ گرم دانه برشته شده كدو تنبل، ۱۵۰ ميلي گرم منيزيم وجود دارد. برخلاف افكار عمومي تخمه كدو دفع كننده كرم است و باعث افزايش و تقويت حافظه مي شود. تخمه كدوي كاغذي نيز سرشار از فيتوسترول و ويتامين E و اسيدهاي چرب لينولئيك است و براي ورم پروستات و سوزش مجاري ادرار استفاده مي شود.

مغز تخمه پوست كنده بخوريم يا نه؟

خواص انواع تخمه ها, خواص و فوايد تخمه ها


از مصرف مغز تخمه ها به صورت پوست كنده و آماده حتي الامكان خودداري كنيد زيرا در اين صورت هم از مصرف تخمه لذت كمتري مي بريد، هم كالري خيلي بالايي دريافت مي كنيد. علاوه بر اينها، احتمال اكسيده شدن اين مغز تخمه ها بيش از خود تخمه هاست. در ضمن اگر از هر چند تخمه اي كه مي خوريد يكي تلخ است معني آن اين است كه اين تخمه ها در حال فساد هستند.

تخمه هندوانه با يك دنيا خاصيت

خواص انواع تخمه ها, خواص و فوايد تخمه ها


هندوانه يكي از محبوب ترين ميوه هاي تابستاني است؛ دانه هاي اين ميوه سرشار از مواد مغذي از جمله اسيدهاي چرب، پروتئين هاي لازم و مواد معدني فراوان است.

اين دانه ها غني از ويتامين ها مانند تيامين، نياسين، فولات و مواد معدني مانند منيزيم، پتاسيم، منگنز، آهن، روي، فسفر و مس است.

خواص دانه هندوانه:
بدن به اسيدهاي آمينه نياز دارد اما اسيد آمينه اي مانند آرژنين و لايسين كه بدن نمي تواند به طور طبيعي آن را توليد كند، بايد از منابع غذايي تأمين شود. دانه هاي هندوانه حاوي برخي از اين اسيدهاي آمينه است مانند تريپتوفان و گلوتاميك اسيد.

ليسين در جذب كلسيم براي توليد كلاژن و بافت هاي پيوندي به بدن كمك مي كند در حالي كه آرژنين سوخت و ساز بدن و سيستم قلبي عروقي را بهبود مي بخشد.

هر ۱۰۰گرم تخم هندوانه، ۱۳۹درصد نياز روزانه بدن به منيزيم را تأمين مي كند. منيزيم، براي عملكرد طبيعي قلب، حفظ فشار خون و سوخت و ساز بدن حياتي است.

روغن طبيعي آن رشد مو را بهبود مي بخشد، براي سلامت پوست سر مفيد است و مانع از شكستگي مي شود.

جوشانده يك مشت تخمه هندوانه در يك ليتر آب به مدت ۴۵دقيقه و مصرف روزانه آن مانند چاي براي درمان ديابت مفيد است.

براي بهبود بيماري ها و تقويت حافظه مفيد است.

اسيد چربي هاي اشباع نشده در آن، پوست را مرطوب، نرم و سفت نگه مي دارد و از بروز آكنه و اختلالات پوستي ديگر پيشگيري مي كند.

آنتي اكسيدان و روغن موجود در آن از علايم پيري پيشگيري مي كند.
ماده مغذي موجود در آن، از پوست در برابر سرطان و عفونت محافظت مي كند.
تخمه هندوانه تفت داده، حاوي مس است كه در توليد رنگدانه مو و پوست موثر است.

و امــــــــا؛ مضرات مصرف بي رويه تخمه ها

خواص انواع تخمه ها, خواص و فوايد تخمه ها


در مصرف انواع تخمه ها محتاط باشيد چراكه زياده روي در مصرف آنها به دليل چربي و كالري بالا منجر به اضافه وزن مي شود و نمك به كار رفته در آنها براي طعم دار شدن باعث افزايش فشارخون و برخي عوارض ديگر در بدن خواهد شد بنابراين بهتر است از آجيل هايي استفاده كنيد كه طعم ديگري به غير از شوري براي آنها در نظر گرفته شده است. اگرچه تخمه ها از هر نوع فيبر محلول و نامحلول، غني هستند ولي عمدتا ميزان فيبر نامحلول بالاتري دارند. مصرف متعادل اين خوراكي براي افرادي كه به يبوست، بيماري هاي التهابي، سرطان روده بزرگ، افزايش چربي و فشارخون مبتلا هستند، مناسب خواهد بود.

فراموش نكنيد در اثر حرارت نامطلوب، چربي تخمه نيز دستخوش تغييرات نامطلوب و روغن مفيد آن به روغني مضر تبديل مي شود. پروتئين و كربوهيدرات هاي آن نيز به علت قهوه اي شدن افت تغذيه اي پيدا مي كند. اگر درجه حرارت خيلي بالا باشد، با تشكيل مواد سمي كه بوي تند نامطلوبي دارد شروع به تجزيه شدن و سوختن مي كنند بنابراين توصيه مي شود هميشه از آجيل هاي بو نداده استفاده كنيد يا در صوت لزوم، بو داده آن را از مراكز معتبر وزارت بهداشت كه داراي مجوز بهداشتي و تاريخ مصرف هستند، تهيه كنيد.

 

گردآوري : بخش آشپزي بيتوته

منابع : Persian-Star.org


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۲:۵۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

راهكار پيشرفت تصاعدي در زندگيتغيير دادن عادتها

ما توسط عادت هاي مان كنترل مي شويم

 

ما توسط عادت هاي مان كنترل مي شويم.اگر اينطور نبود و قرار بود تك تك كارهايمان را آگاهانه انجام دهيم، زير حجم زياد كارها دوام نمي آورديم اما خوشبختانه عادت ها به كمك ما مي آيند.

هر عادتي قابل تغيير است، فقط بايد طرز كارش را بشناسيم. (چارلز دوهيگ)

ما توسط عادت هاي مان كنترل مي شويم.اگر اينطور نبود و قرار بود تك تك كارهايمان را آگاهانه انجام دهيم، زير حجم زياد كارها دوام نمي آورديم اما خوشبختانه عادت ها به كمك ما مي آيند.

چارلز دوهيگ، در كتابش «قدرت عادت» نشان مي دهد كه چطور نيروي عادت را مهار كرده و عادت هاي مان را طوري تغيير دهيم كه به نفع مان عمل كنند.

«وقتي يك عادت را به اجزايش تقسيم كنيد، آن را تحت كنترل خواهيد داشت.»


عادت ها سرنوشت ما را مي سازند. اغلب مردم آنطور كه دل شان مي خواهد يا آنطور كه مي دانند صحيح است زندگي نمي كنند - در خوابيدن و خوردن و بچه داري - و دليل آن عادت هاي افراد هستند.

در اين كتاب، دوهيگ به ما مي آموزد كه عادت ها قابل تغيير هستند و به محض اينكه متوجه مي شويم كه عادت ها قابل تغييرند، در انتخاب آزاد هستيم. كليد ايجاد يك عادت يا شكستن آن چيزي است كه دوهيگ آن را «چرخه عادت» مي نامد.

«عادت هاي جديد به اين ترتيب ايجاد مي شوند: ايجاد حلقه اي متشكل از يك محرك اوليه، يك عمل يا فعاليت تكراري و يك پاداش؛ به علاوه ميل و اشتياق كه اين چرخه را به حركت درمي آورد.»

محرك اوليه، شروع كننده چرخه عادت است. روندهاي تكراري در واقع همان عادت ها هستند. پاداش ها اتفاقات مثبتي هستند كه بعد از انجام روندهايي تكراري مي افتند.

وقتي براي خود اهدافي تعيين مي كنيد، بايتد همزمان در خود عادت هايي ايجاد كنيد كه رسيدن به آن اهداف را تضمين كند. اصلا بگذاريد اينطور بگوييم: مثلا به جاي اينكه با خود قرار بگذاريد كه از اين به بعد بيشتر ورزش مي كنم (تعيين هدف)، سعي كنيد عادت كنيد كه هر روز زمان ناهار 15 دقيقه پياده روي كنيد (ايجاد عادت) يا به جاي اينكه تصميم بگيرد وزن كم كنيد، تصميم بگيرد عادت كنيد به جاي چاي شيرين صبحگاهي، چاي سبز بخوريد. آسان تر مي شود، نه؟

عادت هاي كاري ميزان بهره وري در كار را تعيين مي كنند، عادت هاي تغذيه اي تعيين كننده ميزان سلامت شما هستند و عادت هاي ورزشي مشخص مي كنند كه چه ميزان مي توانيد كم كنيد. به طور كلي، عادت ها سبك و كيفيت زندگي هر فرد را رقم مي زنند. در واقع به اعتقاد چارلز دوهيگ، نويسنده كتاب پرفروش «قدرت عادت» حدود 40 تا 45 درصد فعاليت هاي روزانه ما از عادت هايمان تشكيل شده است. اين بدان معناست كه «اگر عادت هاي درستي نداشته باشيد، به اهداف تان نمي رسيد.»

نكته طلايي

عادت هاي كوچك مي توانند فرد را بسازند يا او را نابود كنند.
«مربي مايكل فلپس به او چيزي داد كه او را از ديگران كاملا متمايز كرد؛ در او عادت هايي به وجود آورد كه باعث شد مايكل از نظر ذهني تبديل به قوي ترين شناگر شود.»


شايد بگوييد توان تغيير عادت هاي بد را نداريد اما بايد بدانيد تحقيقات زيادي انجام شده كه نشان مي دهد سوخت تغييرات بزرگ، عادت هاي كوچك است. هر عادت كوچكي يك مزيت كوچك ايجاد مي كند كه خود عامل ايجاد يك عادت كوچك ديگر و يك مزيت ديگر مي شود.

عادت هاي كوچك الگوهايي مي سازند كه به فرد مي قبولانند كه موفقيت هاي بزرگتري در راه است. دوهيگ در كتابش تعريف مي كند كه چطور عادت هاي كوچك منجر به مدال طلاي شناي المپيك براي فلپس شد. عادت هاي كوچك مايكل باعث شد كه صبح مسابقه درست مثل روزهاي ديگر بيدار شود، بدون هيچ نگراني و فقط تك تك عادت هاي هميشگي اش را انجام دهد و به پيروزي برسد.

الماس اول

ارزش اشتياق را دريابيد، بقيه مسائل خودشان درست مي شوند.
عامل اصلي اشتياق است. چرا هر روز دندان هاي خود را مسواك مي زنيد؟ قبل از اينكه كلود هاپكينز عادت مسواك زدن را ايجاد كند، كسي مسواك نمي زد. دندان هاي تمام سربازان آمريكايي در جنگ جهاني اول پوسيده بود و بهداشت دهاني ضعيف يك خطر جدي و فراگير بود. هاپكينز چطور اين مشكل را برطرف كرد؟ با ايجاد اشتياق.

حتما احساس مورمور يا قلقلك بعد از مسواك زدن را در دهان خود تجربه كرده ايد. صبح ها بعد از بيدار شدن از خواب مشتاقانه منتظر آن حس هستيد. جالب اينجاست كه اين حس- قلقلك يا مورمور لازمه داشتن دهان تميز نيست! اما ما آن را به عنوان پاداش دندان تميز مي شناسيم و همين مسئله ما را تشويق به مسواك زدن مي كند.
خمير دندان او، پپسودنت، استاندارد بهداشت دهان را براي هميشه تغيير داد.

شما براي تغيير عادت ها چه نوع اشتياقي مي توانيد ايجاد كنيد؟

 

عادت هاي قابل تغيير

مي توان عادت ها را ايجاد كرد يا از بين برد

 

الماس دوم

مي توان عادت ها را ايجاد كرد يا از بين برد. محرك و پاداش را ثابت نگه داريد و فعاليت را تغيير دهيد.
«عادت ها - حتي وقتي كه در ذهن مان ريشه دوانده اند - قرار نيست تبديل به سرنوشت مان بشوند. وقتي راهش را بدانيم، مي توانيم عادت هاي مان را تغيير دهيم.»


براي تغيير عادت ها، بايد محرك ها را شناسايي كنيد و همچنين كشف كنيد كه هر محرك با هدف رسيدن به چه پاداشي عمل مي كند. چارلز دوهيگ در مصاحبه اي گفت: محرك ها معمولا در يكي از پنج دسته مي گنجند:

1- زمان خاصي از روز
2- مكاني خاص
3- حضور افرادي خاص
4- يك حس خاص
5- يك رفتار خاص كه به شكل سنت درآمده است.

مثالي بزنيم: فرض كنيد در سال جديد تصميم گرفته ايد كه بيشتر ورزش كنيد. «مي توانيد لباس ورزشي خود را كنار تخت قرار دهيد تا به محض بيدار شدن چشم تان به آن بيفتد و برنامه ريزي كنيد كه ساعت 8:30 صبح چهارشنبه به همراه يكي از بهترين دوستانتان براي دويدن به پارك برويد.» در اين مثال چند محرك با هم همراه شده اند؛ يك زمان و يك مكان خاص به علاوه حضور فردي خاص.

تشخيص پاداش ها به راحتي تشخيص محرك ها نيست. فرض كنيد عادت داريد هر روز بعدازظهر مدام سراغ يخچال برويد و دنبال چيزي براي خوردن بگرديد. محرك اين رفتار ممكن است آن زمان خاص (هر روز بعدازظهر) باشد اما مغز شما با اين رفتار به دنبال چيست؟ آيا واقعا گرسنه هستيد و دنبال غذا مي گرديد؟ يا به نوعي مي خواهيد يك كار تفريحي كوچك انجام دهيد؟

فقط زماني مي توانيد رفتاري را جايگزين كنيد كه بدانيد با آن رفتار به دنبال چه پاداش يا نتيجه اي هستيد. در اين مثال، رفتار جايگزين مي تواند خوردن يك سيب، چند دقيقه پياده روي يا گشت زدن در اينترنت باشد.
وقتي كه محرك و پاداش را بشناسيد مي توانيد آنها را ثابت نگه داشته و فقط رفتار را تغيير دهيد.

دوهيگ اذعان دارد كه تغيير ممكن است سريع اتفاق نيفتد و البته آسان هم نيست اما اعتقاد دارد كه با وقت و تلاش كافي مي توان عادت ها را تغيير داد. عادت ها را نمي توان ريشه كن كرد اما مي توان آنها را جايگزين كرد. قانون طلايي تغيير عادت اين است كه همان محرك اوليه و همان پاداش را حفظ كنيد. فقط روند فعاليت بين اين دو را تغيير دهيد.

نكته طلايي
براي تغيير عادت ها برنامه داشته باشيد.از قبل به طور دقيق تصميم بگيريد كه اگر آن ميل به سراغ تان آمد چه خواهيد كرد. سپس از برنامه خود پيروي كنيد.

ما هم توان و هم مسئوليت تغيير زندگي و دنياي خود را داريم. تنها انتخاب ما در اين مرحله اين است كه شروع به كار كنيم. به توصيه دوهيگ عمل كنيم، عادت هاي خود را در هم بشكنيم و عادت هاي جديدي در خود ايجاد كنيم.
يكي يكي عادت هاي خود را تغيير دهيد و اينگونه زندگي خود را از نو بسازيد.

حالا نوبت شماست: كدام عادت تا امروز بيشتر از همه مانع پيشرفت تان بوده است؟ محرك هاي آن كدامند؟ براي كسب چه پاداشي آن عمل را انجام مي دهيد؟ فكر كنيد و ببينيد مي توانيد جايگزيني براي اين فعاليت پيدا كنيد؟

 

منبع:مجله پنجره خلاقيت

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۱:۱۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
زندگي كردن در حاشيه زندگي
فقط كافي است در مترو، تاكسي، ميهماني‌هاي خانوادگي، ‌كلاس‌هاي درس و دانشگاه و... بنشينيد، خواهيد ديد كه هر شخصي بنابر شغل خود به نوعي درگير كمبود وقت است. اما در واقع وقت ما در جامعه صرف چه مي‌شود؟ چرا «وقت ندارم» تكيه كلام هر قشري در جامعه ما شده است؟

سرويس اجتماعي شفاف: فقط كافي است در مترو، تاكسي، ميهماني‌هاي خانوادگي، ‌كلاس‌هاي درس و دانشگاه و... بنشينيد، خواهيد ديد كه هر شخصي بنابر شغل خود به نوعي درگير كمبود وقت است. اما در واقع وقت ما در جامعه صرف چه مي‌شود؟ چرا «وقت ندارم» تكيه كلام هر قشري در جامعه ما شده است؟ مگر چه كاري انجام مي‌دهيم كه هرگونه اقداماتي در زمينه‌هاي فرهنگي، ورزشي و... جايي در فعاليت‌هاي اكثر ايراني‌ها ندارد؟ اين در حالي است كه مديريت زمان در جامعه مدرن به عنوان يك مهارت و به كارگيري آن يك هنر در زندگي هر يك از افراد محسوب مي‌شود.
 
با توجه به اينكه انديشمندان بي‌شماري درباره به كارگيري مديريت زمان نكات مهمي را گوشزد كرده‌اند و فقط كافي است با جست‌وجو در موتور گوگل به راهكارهاي متعددي در زمينه مديريت زمان پي برد، اما اينكه اين نكته‌ها تا چه اندازه در زندگي هر يك از ما به طور كاربردي مورد استفاده قرار مي‌گيرد نيازمند تحقيق و بررسي است. آخرين آمار مركز آمار ايران درباره نوع و اندازه فعاليت‌هاي روزانه در بهار 94 است.

 بر اساس داده‌هاي اخير اين مركز، ايراني‌ها بيشترين زمان خود را صرف نگهداري و مراقبت شخصي مي‌كنند و كمترين زمان را به فعاليت‌هاي داوطلبانه و خيريه اختصاص مي‌دهند. به طور جزئي‌تر هر ايراني در طول روز دو ساعت و 52 دقيقه به فعاليت‌هاي شغلي، سه ساعت و 12 دقيقه به خانه‌داري، دو دقيقه به فعاليت‌هاي خيريه و داوطلبانه، 52 دقيقه به فعاليت‌هاي آموزشي و فراگيري، يك ساعت و دو دقيقه به مشاركت اجتماعي، 18 دقيقه به فعاليت‌هاي فرهنگي و تفريحي، 16 دقيقه به فعاليت‌هاي ورزشي، دو ساعت و يك دقيقه به استفاده از رسانه‌هاي جمعي و در نهايت به ميزان 13 ساعت و 24 دقيقه به نگهداري و مراقبت شخصي مي‌پردازد.
 
اتلاف انرژي در عدم به كارگيري مديريت زمان
 
نرگس 24 ساله و حسابدار است. او كه هم شاغل و هم در مقطع كارشناسي ارشد به تحصيل مشغول است هرگونه كم و كاستي در زندگي‌اش را به دليل عدم اعمال مديريت زمان مي‌داند و به «آرمان» مي‌گويد: براي اعمال مديريت زمان نخستين اقدام توجه به هدف و دوري از هرگونه حاشيه است. او مي‌افزايد: مسائل حاشيه‌اي در زندگي هر يك از ما وجود دارد و اين امر فقط اتلاف وقت و انرژي را برايمان به همراه دارد. نرگس گذران وقت زياد در فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي را يكي از عوامل وقت‌گير در زندگي خود مي‌داند و مي‌افزايد: فعاليت در فضاي مجازي با تمام جذابيت‌هاي خاص خود وقت‌گير است، اما متاسفانه امروزه تلفن همراه، تبلت و... در دست هر فردي ديده مي‌شود.
 
ارزش قائل شدن براي زمان
 
مونا 28 ساله زمان را سيار مي‌داند و مي‌افزايد: مديريت زمان مهارت زندگي و به كارگيري آن هنر است. به گفته او همه انسان‌هاي موفق در زندگي از زمان خود به نحو احسن استفاده مي‌كنند و تا حد امكان سعي مي‌كنند با مديريت دقيق اجازه ندهند وقتشان نابود شود. در ضمن اغلب آنها در يك دفترچه برنامه روزانه خود را مي‌نويسند و تمامي اهداف و برنامه‌هايشان را در آن ذكر مي‌كنند. به اين ترتيب ديگر هيچ كاري ناتمام نمي‌ماند.

 اين دانشجو معتقد است: هر يك از ما اگر در روز كار خاصي انجام دهيم فكر مي‌كنيم وظيفه خود را انجام داده و به دنبال ديگر اهداف نيستيم، اما نبايد اين‌چنين بود، بلكه بايد ارزش زمان‌هاي خود را دانست و براي آن ارزش قائل شد. به گفته او در ضمن اينكه افراد براي زمان احترام قائل باشند و خود را موظف به گذران وقت سودمند كنند مي‌توان بخشي از مديريت زمان را در وجود خود تقويت كرد.
 
تصميم‌هاي دقيقه 90
 
مرضيه 30 ساله درباره مديريت زمان و نحوه اعمال اين مهارت در زندگي خود به «آرمان» مي‌گويد: من آدم دقيقه 90 هستم، همه كارهايم را در آخرين لحظه انجام مي‌دهم و هميشه از اينكه به اين نحو كارمي‌كنم آسيب مي‌بينم، اما اتمام كار در لحظه آخر خوب است. او مي‌گويد: تاكنون نتوانسته است به هيچ يك از برنامه‌ريزي‌هاي خود عمل كند. در ضمن اكثر ايراني‌ها دقيقه 90 كار مي‌كنند.

به گفته او مي‌توان با به كارگيري الگو‌هايي از كتاب‌هاي روانشناسي به مديريت زمان پرداخت و به نحو احسن از فرصت‌هاي خود بهره برد. براي مثال يكي از كارهاي موجود براي مديريت زمان اين است كه وقتي حوصله و وقت كتاب خواندن وجود ندارد مي‌توان از فايل‌هاي صوتي و گوش دادن به آنها در اوقات بيكاري يا در هنگام انجام فعاليت‌هاي روزمره استفاده كرد. فراگيري اين مهارت‌ها نيازمند توجه ويژه به آنهاست.
 
بايد فرصت‌ها را مغتنم شمرد
 
راه‌هاي مختلفي براي بيان درك ما از زمان وجود دارد. براي قرن‌ها مردم از حركت ماه و ساعت آفتابي و... براي تنظيم برنامه‌ زماني روزانه خود استفاده مي‌كردند تا اينكه در قرن دوازدهم راهبان كاتوليك ساعت‌هايي را براي تنظيم فعاليت‌هاي خود ساختند. در طول تاريخ، همواره زمان و ابعاد آن مورد توجه بوده است و اين توجه در اين دوران نيز وجود دارد و عباراتي مانند «وقت طلاست» گوياي اين توجه است. جوامع امروزي جوامعي هستند كه در آنها تعداد ساعات كافي در طول روز وجود ندارد.

 فناوري‌هاي نو محيطي فراهم آورده‌اند كه تقريبا در مدت زمان كم مي‌توان به بسياري از اطلاعات دسترسي پيدا كرد و خيلي كارها را سريع‌تر و آسان‌تر انجام داد، اما تمايل به سريع‌تر انجام دادن كارها و بيشتر كار انجام دادن روز ‌به ‌روز بيشتر مي‌شود. يك پژوهشگر مسائل اجتماعي درباره مديريت زمان در گفت‌وگو با «آرمان» مي‌گويد: از انديشمندي درباره مديريت سوال شد و او در پاسخ گفت تا قبل از اينكه اين سوال را بپرسم مي‌توانستم پاسخ دهم، اما الان پاسخ به اين سوال مشكل است. حسن عشايري مي‌افزايد: وقتي روز مي‌گذرد و شب فرا مي‌رسد به نسبت همين تغيير در كائنات مقوله گذر زمان را هشدار مي‌دهد. در واقع طبيعت خود گواه مغتنم شمردن فرصت‌ها به انسان‌هاست.

 او با بيان اينكه بحث درباره زمان فلسفي است، تاكيد مي‌كند: مديريت زمان در زندگي روزمره به وسيله فرهنگ روستايي - شهرنشيني ارتباط كلان و ارتباط ميان فردي و... ابعاد گوناگوني پيدا مي‌كند و در اين زمينه بايد يك ذهن محاسبه‌گر وجود داشته باشد تا بتوان در جامعه خود را مطرح كرده و از فرصت‌ها استفاده كرد. اين استاد دانشگاه تصريح مي‌كند: 24 ساعت شبانه‌روزي را كه در اختيار همه انسان‌هاست بايد با مديريت به بهترين شكل ممكن رقم زد. عشايري با بيان اينكه يك بخش از مديريت زمان در دسترس خود فرد نيست، مي‌افزايد: فرهنگ ارتباطات اجتماعي نيز در اين قضيه مداخله‌گر است. در كشور ما زمان به عنوان سرمايه ملي مطرح شده است، اما بخشي از آن در دست خود فرد نيست و فقط تا حدي مي‌توان آن را مديريت كرد. براي مثال يك روز صبح متوجه مي‌شويد خيابان محل تردد شما را بسته‌اند و مجبور به دور زدن و تاخير در رفت و آمد مي‌شويد. اين امر نشان مي‌دهد كه بخشي از مديريت زمان دست خود فرد نيست، بلكه به افراد تحميل مي‌شود.

در ضمن بخش ديگر اين قضيه در خدمت اشتغال است. به گفته او اشتغال انسان در دو بعد فيزيكي و ذهني است. انجام هر كاري در راستاي معنا دادن به زندگي تعريف مي‌شود. او با بيان اينكه بخشي از مديريت زمان در بيرون از برنامه‌هاي ذهني براي افراد برنامه‌ريزي مي‌شود، تاكيد مي‌كند: بايد توجه داشت بخشي از زمان‌بندي به خود ما بستگي دارد و اين‌طور نيست كه فرصت ما در دست ديگران باشد. عشايري با بيان اين جمله كه زمان مي‌گذرد و ما نبايد از قطار زندگي جا بمانيم، تاكيد مي‌كند: متاسفانه در برخي جوامع زمان به شكل سرمايه تلقي نمي‌شود و بر اين اساس بيهوده مصرف مي‌شود و به نوعي گذران زمان مد نظر قرار دارد. در ضمن اصطلاحات مديريت زمان چند بعدي است و به وسيله آن مي‌توان از وقت استفاده معقول كرد و از سوي ديگر مي‌توانيم با وقت‌كشي اجازه دهيم ديگران وقت ما را بگيرند.

به قول يك نويسنده دوستان تحت شرايطي به نوعي دزد عمر من هستند و ممكن است تحت شرايطي بيايند و عمر من را تلف كنند. با گفت‌وگوهاي بيهوده اما نبايد اجازه دهيم كه ديگران مديريت زمان ما را بر عهده بگيرند. به گفته او دست‌كم در صورت ماندن در پشت ترافيك بايد براي زمان حرمت قائل شد. در ضمن زندگي خوشگذراني نيست، بلكه رونق دادن به زندگي، شوق تغيير است و حركت در بعد زمان معنا پيدا مي‌كند. اينكه ساعت چقدر حركت مي‌كند و اينكه من چه سرعتي دارم از لحاظ زمان مورد بررسي قرار مي‌گيرد و گذر زمان يك سرمايه ملي و فردي است.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۶:۴۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

مردگان «فشن» در گورستان پايتخت

سبك غلط عزاداري‌هاي پرخرج براي اموات به گورستان‌ها هم رسيده و چشم و هم‌چشمي‌ها موجب شده تا تصاوير حك شده بر روي سنگ‌هاي قبور به نمايشگاه فشن و خودنمايي بازماندگان تبديل شود.

تاثر، اشك، فرياد و گاهي جيغ، سمفوني اي است كه با مرگ يك عزيز اتفاق مي افتد. اقوام، آشنايان و همسايه ها يك به يك سر مي رسند تا با خانواده داغدار همدردي كرده و خود را براي مراسم خاكسپاري آماده كنند. بعد از تائيد مرگ توسط پزشك، جواز دفن از سوي پزشكي قانوني يا مراجع ذيصلاح صادر شده و ميت براي انجام مراحل غسل، كفن و خاكسپاري با آمبولانس راهي سردخانه مي شود.

 به گزارش اقتصاد آنلاين به نقل از مهر، مراحل خاكسپاري طولاني نيست و بعد از تشييع جنازه در گورستان و خواندن نماز ميت مراسم دفن انجام مي شود و تابلوي فلزي سياه رنگي كه روي آن با خط سفيد نام ميت، شماره قطعه و رديف نوشته شده فعلا نقش سنگ‌قبر را ايفا مي كند.

پس از مدتي (معمولا براي مراسم چهلم) خانواده ميت مي تواند براي قبر عزيز خود سنگ قبر سفارش داده و نصب كند. اين سنگ نشاني است براي معرفي ميت كه روي آن نام و نام خانوادگي، تاريخ زادروز، تاريخ درگذشت، سروده و يا گفتاري پرمعنا درباره فرد درگذشته و نماد و نشانه هايي اعم از آيين، مليت، شغل، علاقه مندي، اماكن متبركه و گاهي تصاوير كه به نام و ياد ميت است روي آن حك مي شود.

آمارها مي گويد در تهران روزانه ۵۷۰ نفر متولد و ۱۵۰ نفر مي ميرند، مرگ هايي كه شايد چندين برابر بيشتر از تولدها براي خانواده بازماندگان و حتي جامعه هزينه دارد. هرچند كه هنوز قدرت نفوذ فرهنگ، رسانه و توصيه ها نتوانسته تغييري در سبك عزاداري هاي پر خرج اموات ايراني ايجاد كند اما در سالهاي اخير چشم و هم‌چشمي ها و تغيير سبك زندگي موجب شده تا ظاهر گورستانهاي بزرگ شهر هم به محل فشن و آلبوم عكس اموات تبديل شود!

كافي است در موتورهاي جستجوگر اينترنتي جمله سنگ قبر را بنويسيد. سايتهاي متنوع همراه با تصاوير و مدل هاي مختلف سنگ قبر براي شما معرفي مي شود. اما بازار فروش سنگ قبر در حاشيه بهشت زهراي تهران هم قديمي ترين محل براي خريد سنگ قبر است.

نكته قابل تامل اين است كه با كمي قدم زدن در فضاي قطعات بهشت زهراي تهران شاهد سنگ هاي قبر عجيب و غريب و حتي هنري خواهيد بود كه برخي از اين سنگ ها به نحوي حكاكي و طراحي شده كه شهروندان گاها با آن عكس سلفي مي گيرند!

براي بررسي وضعيت بازار سنگ قبر وارد چندين فروشگاه عرضه سنگ قبور در حاشيه بهشت زهر(س) شدم. كسادي بازار موجب شد تا فروشندگان با آغوش باز استقبال كرده و تمام تلاش خود را براي جلب رضايت من و فروش يك سنگ قبر به كار ببرند. از ارائه آلبوم سنگ ها تا نوع خط و حتي تصاوير حكاكي شده ...!

ويترين اصلي سنگ فروش ها تصاوير زنان و دختران فوت شده اي بود كه تصوير آنها به شكل زيبايي و با جزئيات چهره روي سنگ قبر حكاكي شده بود.

 سنگ قبر از ۵۵۰ هزار تومان تا ۶ ميليون!

قيمت سنگ ها متفاوت بود. اما مي توانيد با مبلغ حدود ۵۵۰ تا ۸۵۰ هزار تومان يك سنگ قبر خريداري كنيد. با اين حال هرچقدر پول بدهيد آش هم مي خوريد. كيفيت و قيمت سنگ هاي قبر هم در نوع خودش بازار متغيري داشت. يكي از فروشندگان مي گفت: هفت روزه كار را تحويل مي دهم. شما يك ميليون لطف كنيد به علاوه شعر و اسم و مشخصات ميت در ضمن عكس باكيفيت هم بدهيد و سر موعد سنگ شما آماده است. به فروشنده گفتم «مي خواهم بهترين سنگ را براي قبر عزيزم خريداري كنم» كه دست من را گرفت و در انتهاي مغازه چند سنگ را نشان داد و گفت «سنگ افغانستان دارم ۴ ميليون تومان؛ سنگ مالزي ۲ ميليون و سنگ كرمان هم اگر بخواهيد ۵ ميليون آب مي خورد. البته ضخامت سنگ ها چند برابر سنگهاي معمولي است. مثلا ما مي توانيم سنگ قبر با ضخامت ۴۰ سانتيمتر هم تراش دهيم كه قيمتش بين ۳ تا ۸ ميليون تومان است.

سنگ قبر «نانو» رسيد

يك سنگ كاملا سفيد و براق و زيبا نظرم را جلب كرد كه انگار كيفيت بالايي داشت. فروشنده گفت: اين سنگ نانو است! يعني اصلا سنگ نيست و از مواد شيميايي تشكيل شده و مي توانم آن را به قيمت يك ميليون و ۴۰۰ هزار تومان بفروشم.

 تصاوير اموات بدون حجاب روي سنگ قبر!

داخل فروشگاه يكي از عرضه كنندگان سنگ قبر غير از تصاوير زنان و مرداني كه حكاكي شده بود چند چهره زن بي حجاب بود كه در مورد نحوه طراحي و نصب آن سوال كردم كه فروشنده گفت: اگر رنگي بخواهيد فقط حكاكي و نقاشي خود عكس ۱.۶ ميليون تومان مي شود. و در پاسخ به سئوال من كه پرسيدم «بهشت زهرا (س) براي نصب اين سنگ قبرها ايرادي نمي گيرد؟» گفت: معمولا اين نوع سنگ و عكس ها را در مقبره هاي خانوادگي استفاده مي كنند. البته در خود قطعات هم نصب مي كنيم كه بايد به دور از چشم بهشت زهرا باشد چون وقتي نصب كرديم ديگر كاري ندارند!

بازار داغ دلالي در بهشت زهراي تهران

اما در ميان اين اظهارات يكي از فروشندگان كه البته آشنا هم بود از حاشيه ها و مافياي سنگ قبر در بهشت زهراي تهران سخن گفت. او مي گفت: ما حدود ۳۰ سال است از قديمي هاي اين بازار هستيم اما گاهي حتي هزينه حقوق كارگران خود را نمي توانيم تامين كنيم چون فروش سنگ قبر در ماه براي ما بيشتر از ۸ مورد نمي شود. اين در حالي است كه دلال ها بهشت زهراي تهران را محاصره كرده اند. بر اساس گفته هاي اين فروشنده به داخل بهشت زهرا(س) رفتيم و چند ميت در حال خاكسپاري بودند. تعدادي با در دست داشتن كارت ويزيت از خانواده داغدار مي خواستند براي ساخت سنگ قبر با آنها تماس بگيرند. من هم به عنوان يكي از اعضاي خانواده داغدار با يكي از آنها صحبت كردم و و قتي آدرس مغازه را از او خواستم، گفت: ما كارخانه داريم. شما سفارش بدهيد و بعد از دادن بيعانه ۵ روز ديگر سنگ قبر را تحويل بگيريد. به دلال ديگري گفتم: شما كه مجوز نداريد و روي كارت ويزيت خودتان فقط شماره تلفن همراه زديد آيا اين كار شما تخلف نيست؟ سوالات من موجب شد تا دلال ها مشكوك شده و دور من حلقه زدند و بعد از اينكه متوجه شدند مامور نيستم، گفتند: بهتر است سرت به كار خودت باشد.

موضوع را با برخي فروشندگان سنگ در حاشيه بهشت زهرا (س) مطرح كردم و گفتند: شانس آورديد بلايي سرتان نيامد چون همين دلال ها از اين راه ماهانه ۳ تا ۴ ميليون درآمد دارند بدون آنكه ماليات، كرايه مغازه، هزينه آب و برق و گاز و غيره پرداخت كنند. نكته ديگر اينكه بهشت زهراي تهران هم ظاهرا از اين موضوع مطلع است اما اقدامي انجام نمي دهد.

 


ماجراي نصب سنگ هاي قبر با تصاوير نامتعارف

در مورد نصب سنگ قبور با تصوير غيرمتعارف و يا گلدان ها و ستون هاي بلند در بالاي سنگ قبر سوال كرديم كه يكي از فروشندگان گفت: ما سنگ قبر را طراحي و حكاكي مي كنيم و بعد به خود بهشت زهرا (س) تحويل مي دهيم و آنها مسئول نصب سنگ هستند. اما اجازه نصب گلدان يا ستون بالاي قبر يا نصب سنگ قبر با عكس افراد بدون حجاب را نمي دهند. اين در حالي است كه وقتي در بهشت زهرا(س) قدم مي زنيد مواردي خلاف گفته اين فروشنده را مي بينيد.

وي مدعي مي شود كه علت اين مسئله آن است كه بايد به نصاب و سرباز دژبان باج داد. من مدرك يا فيلمي ندارم تا اظهاراتم را اثبات كنم اما اين آسيب وجود دارد. نصاب حتي با سرباز تماس مي گيرد و آنها به سرعت بالاي سر ما حاضر مي شوند و بين ۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان باج مي گيرند تا اجازه نصب را به ما بدهند. وقتي هم نصب شد ديگر كاري به كارمان ندارند.

سنگ قبر يك ميليوني را ۶۰ ميليون هم فروخته اند

فروشنده عرضه سنگ هاي قبور در بهشت زهراي تهران گفت: به قول معروف برخي دلال ها و حتي هم صنفي هاي ما بيشتر به قيافه مشتري نگاه مي كنند و بعد نرخ سنگ اعلام مي شود. حتي مورد داشتيم سنگ قبر يك ميليون توماني را ۶۰ ميليون تومان فروخته اند! البته برخي مشتري ها خارجي هستند و از طريق سايت يا بستگان از خارج از كشور سنگ مزار را سفارش داده و پول واريز مي كنند.

سنگ قبر نانو خريداري نكنيد!

اين فروشنده صادق گفت: بهتر است مردم سنگ قبر نانو خريداري نكنند چون كلا از مواد ساخته شده و حتي در تابستان مواردي داشتيم كه اين نوع سنگ ها آب شده بودند چون نمي شود كيفيت آنها را تضمين كرد. البته شايد هم نوع خوبش هم باشد اما آنچه من مي بينم خوب نبوده است. واقعا همين سنگ هاي ايراني يا چيني با قيمت ارزان همان كار را مي كند.

پاسخ بهشت زهراي تهران در مورد تخلفات و اظهارات سنگ فروش ها

ارتباط با آقاي توكلي مديرعامل بهشت زهرا (س) ميسر نشد و موضوع را با روابط عمومي بهشت زهراي تهران مطرح كرديم كه در پاسخ گفتند: اين كه گفته شده دژبان ها باج مي گيرند ارتباطي با بهشت زهرا (س) ندارد هرچند نيروي متخلف در هر دستگاه و نهادي وجود دارد و اين كار درست نيست اما اينكه مي گويند بهشت زهرا(س) كاري به سنگ قبور و تصاوير حكاكي شده ندارد اشتباه است چون گشت هاي ما تمام قطعات را بازرسي مي كنند و اگر تصويري نامتعارف باشد اول با خانواده تماس گرفته و مهلت مي دهند و بعد براي اصلاح اقدام مي كنيم. در مورد دلال ها هم قطعا ما نمي پسنديم و درست نيست اما خود بهشت زهرا(س) هم عرضه سنگ دارد و قيمتش از بيرون بهتر است. بهشت زهرا تمامي تذكرات را در روز نخست خاكسپاري همراه با برگه و تراكت به خانواده داغدار اعلام مي كند كه از جمله آن معرفي استانداردهاي سنگ مزار است. در مورد مقبره هاي خانوادگي هم همين طور است و اجازه ندارند هر تصويري را روي سنگ قبر حك كنند. حتي ما سنگ قبرهايي را ديديم كه اسمش «سنگ كف دريا» است و بابت اين سنگ ها هم پول زيادي از مردم مي گيرند كه رئيس سازمان بهشت زهرا (س) براي جلوگيري از سوء استفاده از ناآگاهي و ضرر و زيان افراد، دستور داد، اين نوع سنگ ها هم كار نشود.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۴:۵۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
گفتمان عقلانيت محور حضرت امام(ره) در حوزة سياست، در تمامي ابعاد و در طول دوران حيات مبارك ايشان و حتي بعد از رحلت ايشان در دوران زعامت مقام عظماي ولايت گفتماني فراگير و مورد قبول تمامي جريان هاي دلسوز و خدمتگزار نظام بوده است.

به گزارش مشرق، ظهور امام خميني (ره) در اوايل دهه چهل، منشاء دو تحول عظيم در تاريخ معاصر ايران شده است. از يك سو ايشان سكوتي را كه از نهضت مشروطيت به اين سو بر فضاي حوزه علميه قم سايه افكنده بود، شكست و با تحريم تقيه و كشاندن مبارزه به كانون اصلي فعاليت هاي مذهبي (حوزه علميه قم) براي هميشه به انگاره جدايي دين از سياست خط بطلان كشيد و از سوي ديگر، با طرح انديشه غير التقاطي و خالص ديني خود، بدون آنكه حزب و سازماني تشكيل دهد، توده مردم را به برپايي دولتي دعوت كرد كه به لحاظ ساختار و ماهيت، با سلطنت تفاوتي آشكار داشت. در حقيقت امام خميني (ره) با نفي تز استعماري جدايي دين از سياست و با صدور فرمان تحريم تقيه، نقطه عطفي در فرهنگ سياسي كشور ايجاد كرد كه پايان دوران از خودبيگانگي را بشارت مي داد.

بهمين جهت همه مي دانند كه حضرت امام خميني (ره) انديشمند بزرگي است و مانند هر متفكر بزرگي، انديشه ايشان داراي وجوه مختلفي است كه قرائت هاي گوناگوني را از آن متصور مي كند و ورود ايشان به عالم سياست، بر پيچيدگي آن افزوده است. در شكل گيري شخصيت امام، مباني فقهي، عرفاني، فلسفي، تاريخي و كلامي نيز مؤثر بوده است و همين امر پيچيدگي شخصيت ايشان را نشان مي دهد. لذا امام خميني (رض)، به عنوان يك فقيه، عارف، مدرس فلسفه و علوم مختلف حوزوي، دانشمند علوم سياسي و اجتماعي، رهبر سياسي و بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران داراي مباني اعتقادي و فلسفي خاصي است كه انديشه سياسي وي بازتاب اصول و مباني اعتقادي ايشان مي باشد، شكل مي دهد؛ انديشه اي كه داراي جهان بيني توحيدي و رويكردي فلسفي خاصي نسبت به نظام هستي و انسان بوده و بر همين اساس متفاوت از مقام مقايسه با ديدگاه هاي ساير رهبران سياسي و مذهبي جهان در حوزه سياسي مي باشد. يكي از دغدغه ها اين است كه قرائتي كه از انديشه ايشان مي شود از لحاظ روشي مبتني بر وحدت مباني انديشه هاي حضرت امام نيست و مفسران مختلف هر كدام با توجه به حوزه كاري خود و با اتكا به يك روش خاص، سراغ فهم انديشه امام مي روند بنابراين تفسيري كه از اين انديشه مي شود، با تفسيري كه پس از گذشت بيست سال، از آن به عمل مي آيد، كاملا متفاوت است . در مورد انديشه هاي امام در باب بازشناسي جايگاه سياست در شريعت اين مشكلات به صورت مضاعفي وجود دارد; چون الزامات قدرت هم به آن افزوده مي شود . با وجود پيچيدگي هاي فوق، بازسازي منسجم انديشه امام و ارائه منظومه فكري ايشان يك ضرورت اساسي است . تنها در اين صورت است كه انديشه امام مي تواند معياري براي نقد و بررسي ديدگاه هاي ديگر و مواضع سياسي باشد; در غير اين صورت انديشه امام براي تاييد هر ديدگاه ديگري مي تواند مورد بهره برداري قرار گيرد كه در واقع حتي مي تواند به استفاده ابزاري از انديشه امام هم منتهي شود.

گفتمان عقلانيت محور حضرت امام(ره) در حوزة سياست، در تمامي ابعاد و در طول دوران حيات مبارك ايشان و حتي بعد از رحلت ايشان در دوران زعامت مقام عظماي ولايت گفتماني فراگير و مورد قبول تمامي جريان هاي دلسوز و خدمتگزار نظام بوده است. نوع نگاه هاي تاكتيكي به اين گفتمان در بعد از رحلت حضرت امام (ره) وجود داشته و اشخاص و دولتها علي الخصوص روساي دولت ها نظرات و ديدگاههاي گوناگوني داشتند. اما آنچه كه مهم بود پذيرش عقلانيت صحيح از سوي همه جريان ها و تشكل هاي سياسي و حتي نخبگان سياسي- امنيتي بود كه به عنوان مساله حياتي درتداوم و پايداري نظام ريشه دار اسلامي موثر بود.

در همين راستا ايشان مقام معظم رهبري در بيانانات اول مرداد ماه 1393 به خوبي به جايگاه عقلانيت صحيح اشاره مي فرمايد "يكى از مهم‌‌ترين خدمات انقلاب اسلامى، احياى عقلانيت صحيح در كشور بود. اينكه شما جوان دانشجو مى‌‌آييد مسائل منطقه را تحليل ميكنيد، با نگاه موشكافانه مسائل را مى‌‌بينيد، دشمن را معرفى ميكنيد، حوادث منطقه را تحليل ميكنيد و مى‌‌ايستيد، اين نشان دهنده‌‌ى حيات عقلانى يك كشور است؛ اين را انقلاب به ما داد. امروز بعضى‌‌ها باز دلشان ميخواهد برگردند به همان شكل سابق. همان جريانهاى غرب‌‌زده - جريانهايى كه عاشق غربند، ملت را تحقير ميكنند، داشته‌‌ها را تحقير ميكنند، فرهنگ و هويت ملى را تحقير ميكنند به نفع مسلطين غربى - دلشان ميخواهد كه همانها دوباره بيايند و براى امور كشور، فرهنگ كشور، جهت‌‌گيرى كشور، شاخص معين كنند و معرفى كنند. اين عده‌‌اى كه امروز در خارج از كشور، در زير پرچم همين دشمنان خونىِ ملت ايران دارند عليه جمهورى اسلامى كار ميكنند، " ( بيانات مقام معظم رهبري ، ديدار با دانشجويان، 1/5/93 )

بازشناسي جايگاه عقلانيت سياسي در شريعت

در ادامة تبيين نظري انديشة سياسي امام خميني(ره) شناخت جايگاه سياست در شريعت جايگاه مهمي دارد. امام(ره) اين بازشناسي را در آثار و نوشته هاي خود به ترتيب زير مورد نقد و بررسي قرار داده است:

1- بازشناسي جايگاه عقلانيت سياسي در شريعت از جنبة ادلٌة عقلي

2- بازشناسي جايگاه عقلانيت سياسي در شريعت از جنبة ماهيت و كيفيت قوانين و احكام شريعت

3- بازشناسي جايگاه عقلانيت سياسي در شريعت از جنبة ضرورت استمرار در اجراي احكام شريعت

4- بازشناسي جايگاه عقلانيت سياسي در شريعت از جنبة سيرة عملي و ادلٌة نقلي( تأسيس حكومت)

1. عقلانيت حكومت شريعت

بنيادهاي عقلانيت در مدل حكومت شريعت در انديشة امام خميني(ره) كه به عنوان پايه هاي نظري جمهوري اسلامي مطرح شد، ابتدا به جنبه هاي استدلال عقلي ضرورت تأسيس حكومت تعلق مي گيرد. به عبارت ديگر، امام خميني(ره) در پاسخ به اين سؤال كه آيا ضرورت تشكيل حكومت در اسلام امري شرعي است يا عقلي، ماهيت حقيقي اين ضرورت را ابتدا در عقل جستجو مي كند:

« از احكام روشن عقل كه هيچ كس انكار آن را نمي تواند بكند، آن است كه در ميانة بشر قانون و حكومت لازم است و عائلة بشر نيازمند به تشكيلات و نظام نامه ها و ولايت و حكومت هاي اساسي است.»

بداهت و عقلي بودن حكومت در حقيقت به ماهيت امر حكومت و فلسفة وجودي آن تعلق دارد. امام خميني(ره) در بحث ولايت فقيه از كتاب البيع مي نويسد:

« لزوم حكومت به منظور بسط عدالت و تعليم و تربيت و حفظ نظام جامعه و رفع ظلم و حراست مرزهاي كشور و جلوگيري از تجاوز بيگانگان از بديهي ترين امور است، بي آنكه بين زمان حضور و غيبت امام و اين كشور و آن كشور فرق كند.»

ايشان در بداهت اين حكم عقلي مي نويسد:

« اگر در منابع متقن اسلامي نيز دليل بر وجوب آن وجود نداشت، باز هم ترديدي در صحت آن نبود.»

2. عقلانيت سياسي در ماهيت قوانين و احكام شريعت

دومين استدلال امام خميني(ره) در بازشناسي جايگاه سياست در شريعت نيز نوعي نگاه برون ديني به عقلانيت سياسي قوانين و احكام شريعت است. در اين نگاه برون ديني، كه مبتني بر عقل انساني است، امام(ره) معتقد است كه ماهيت و كيفيت قوانين اسلامي به گونه اي است كه براي تكوين و اجراي آن، عقلاً هيچ راهي نداريم، مگر اين كه حكومت همساز و متناسبي را در حوزة شريعت تأسيس كنيم. ايشان براي اثبات ماهيت سياسي قوانين و احكام شريعت، به جاي آن كه ادلٌة شرعي را مورد استناد قرار دهد، از ادلٌة عقلي استفاده مي كند:

« نگاهي اجمالي بر احكام و قوانين اسلام و بسط آنها در همة شؤون جامعه اعم از احكام عبادي و قوانين اقتصادي، حقوقي، اجتماعي و سياسي ما را بر اين واقعيت آگاه مي سازد كه اين آيين آسماني تنها در احكام عبادي و دستورات اخلاقي خلاصه نمي شود.»

امام(ره) بدون استناد به هيچ دليلي از آيات و روايات، فهم اين مسأله را مبتني بر آگاهي و خرد انساني مي سازد:

« ابعاد سياسي و اجتماعي مربوط به مصالح زندگي دنيوي نه تنها در احكام حقوقي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي اسلام ملحوظ است، بلكه حتي احكام عبادي اسلام كه همانا وظايف خاص بندگان خدا در قبال آفريدگارشان است نيز عاري از عنصر سياست نيست...»

امام خميني(ره) علاوه بر ارائة ادلٌة عقلي براي اثبات تأسيس حكومت ديني از جنبة ماهيت قوانين اسلامي، دلايل عقلي ديگري نيز ارائه مي دهد كه اهم اين دلايل عبارت است از:

الف: حفظ نظام جامعه

ب: وجوب تأمين امنيت

ج: لزوم پاسداري از دين و ديانت

در انديشة امام(ره)، حفظ نظام جامعه از واجبات مورد تأكيد شرايع الهي است و بي نظمي و پريشاني امور مسلمانان نزد خدا و خلق امري نكوهيده و ناپسند است كه حفظ نظام و سدٌ طريق اختلال، جز به استقرار حكومت اسلامي در جامعه تحقق نمي پذيرد؛ لذا هيچ ترديدي در لزوم اقامة حكومت باقي نمي ماند. حفظ مرزهاي كشور اسلامي از هجوم بيگانگان و جلوگيري از تسلط تجاوزگران بر آن، عقلاً و شرعاً واجب است و اين امر نيز جز به تشكيل حكومت اسلامي ميسر نيست.

3. عقلانيت سياسي در ضرورت استمرار اجراي احكام شريعت

امام خميني(ره) براي استدلال ضرورت عقلي بودن استمرار در اجراي احكام شريعت، با استفاده از مباني كلامي، چهار عنصر اساسي در شريعت را به استمداد مي طلبد و با تبعيت از همان نگاه « برون ديني» اين چهار عنصر را به دلايل عقلانيت سياسي تأسيس حكومت شريعت و تعامل دين و دولت ارائه مي دهد:

عنصر اول: ثبات احكام الهي است

عنصر دوم: جامعيت احكام الهي است

عنصر سوم: كمال احكام الهي است

عنصر چهارم: ارتباط اين سه عنصر با مسألة خاتميت انزال نبي است

« احكام اسلامي، اعم از قوانين اقتصادي، سياسي و حقوقي تا روز قيامت باقي و لازم الاجراست. هيچ يك از احكام الهي نسخ نشده و از بين نرفته است. اين بقاء و دوام هميشگي احكام، نظامي را ايجاب مي كند كه اعتبار و سيادت اين احكام را تضمين كرده، عهده دار اجراي آنها شود. چه اجراي احكام الهي جز از رهگذر برپايي حكومت اسلامي امكان پذير نيست.»

ادلٌة امام(ره) در اين جنبه از عقلانيت حكومت شريعت آنقدر آشكار است كه جاي هيچ شبهه اي براي معارضه در آن باقي نمي ماند:

« در همة كشورهاي دنيا اين طور است كه جعل قانون به تنهايي فايده ندارد و سعادت بشر را تأمين نمي كند. پس از تشريع قانون بايد قوة مجريه اي بوجود آيد... احكام اسلامي محدود به زمان و مكان نيست. تا ابد باقي و لازم الاجراست. تنها براي زمان رسول اكرم(ص) نيامده تا پس از آن نيز متروك شود. اين حرف كه قوانين اسلامي تعطيل پذير يا منحصر و محدود به زمان يا مكاني است بر خلاف اصول اعتقادي اسلام است.»

4. عقلانيت سياسي سيرة شريعت در تأسيس حكومت

آخرين استدلال امام(ره) در اثبات تعامل دين و دولت از جنبة بازشناسي جايگاه سياست در شريعت اسلامي، استناد بر سيرة عملي و متون روايي در ضرورت تأسيس حكومت است. امام خميني(ره) در اين بازشناسي ضرورت تشكيل حكومت در دوران نبي اكرم(ص) و جانشينان آن بزرگوار را حجت شرعي براي تأسيس حكومت مي داند.

هرچند اين استدلال مبتني بر روايت تاريخي است، اما از ديدگاه حضرت امام(ره) استفاده از اين گونه روايات تاريخي و شرعي به عنوان حجيت فعل يا ترك فعل براي مسلمانان نيز مبتني بر ادلٌة عقلي است.

« سنت و روية پيغمبر اكرم(ص) دليل بر لزوم تشكيل حكومت است، زيرا اولاً پيامبر تشكيل حكومت داد و تاريخ گواهي مي دهد كه تشكيل حكومت داده و به اجراي قوانين و برقراري نظامات اسلام پرداخته و به ادارة جامعه برخاسته است.»

منابع

امام خميني(ره)،كشف الاسرار، بي تا، ص181

امام خميني(ره)، شؤون و اختيارات ولي فقيه، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، 1365، ص22

امام خميني(ره)، ولايت فقيه، پيشين، ص20

بيانات مقام معظم رهبري ، ديدار با دانشجويان، 1/5/93

روح الله محمد زاده، جواد جمالي ، درآمدي بر نظريه مصلحت در انديشه و عمل سياسي امام خميني(ره)، انتشارات راعبي، 1394


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۱:۴۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
يادداشتي از رندي گيج
مدتي قبل يك عمل جراحي روي مهره هاي سوم و چهارم ستون فقرات داشتم. پيشتر هم دو مهره را عمل كرده بودم و شايد فكر كنيد براي آنچه كه انتظارش مي رفت آماده بودم.
مجله پنجره خلاقيت - ترجمه افسانه محمودي يزداني:

من در ظلمات روحم دوام آوردم

مدتي قبل يك عمل جراحي روي مهره هاي سوم و چهارم ستون فقرات داشتم. پيشتر هم دو مهره را عمل كرده بودم و شايد فكر كنيد براي آنچه كه انتظارش مي رفت آماده بودم. حداقل من چنين فكر مي كردم. اما گاهي زندگي دوست دارد كه بومي به سمت تان پرتاب كند... به دليل اينكه يك جراحي به دليل بافت زخمي دوباره تكرار مي شد و ديگري ديسكي بيرون زده بود كه زائده اي استخواني داشت، در هر دو جراحي نياز بود تا اعصاب را حركت دهند.

اين امر، حتي ده روز بعد هم، همچون الكتريسيته، باعث تحريك اعصاب بود. همچنين، دو بار اول، در حين عمل جراحي به من استروئيد تزريق كردند تا از ميزان تورم بكاهند. اخيرا سازمان FDA اين كار را ممنوع اعلام كرده است. و به دليل اينكه من از استفاده از ناركوتيكس سر باز زدم، يك هفته دردناك را تجربه كردم. حتي بدتر از وقتي كه به من تزريق مي كردند. اما اكنون همه آنها را پشت سر گذاشته ام...

در حال بهبودي هستم؛ قوي تر، داناتر و شكرگزارتر. طعم ساده ترين لذت ها همچون تماشاي طلوع خورشيد، قدم زدن و مطالعه عميق در ساعاتي معنوي ور شد شخصي و ارتقاي خود را مي چشم. بازي بيسبال را تماشا مي كنم و با دوستان و خانواده وقت مي گذرانم.

من براي كاري كه گروه پزشكي رويم انجام دادند سپاسگزارم و مشتاق به بهبود سريع تر هستم و براي آن همه عشق، دعا و پشتيباني كه در اين راه دريافت كرده ام سپاسگزارم. همچنين سپاس فراوان دارم از ميليون ها مردمي كه در سراسر دنيا كارم را باور كردند. اين امر مرا تشويق مي كند تا براي كسب اعتمادتان بيشترين تلاشم را بكنم.

بنابراين تصميم گرفتم اين يادداشت را بنويسم تا بخشي از تفكرات و احساساتم در مورد نحوه زندگي مملو از كاميابي، شادي و اهميت را با شما سهيم شوم.

9 بينش براي يك زندگي ارزشمند

9 بينش براي يك زندگي كه ارزش زندگي كردن دارد...

1- خود را بيشتر به چالش بكشيد

هيچ كس ميانبري به محدوده امن خود ندارد و شما هم اولين فردي نخواهيد بود كه چنين مي كند. با چيزهايي كه باعث ترس تان مي شوند رو به رو شويد و به مرور زمان شهامت تان رشد خواهد كرد. ترس خوب است. اما به سادگي آن را به كاري كه مي خواهيد انجام دهيد ارتباط دهيد.

اكنون زمان بازپس گرفتن قدرت تان است. تسلط از رفتن به سوي نقطه شكست و گاهي رد شدن از آن مي آيد. اغلب اين خطاها هستند كه شما را قوي تر مي كنند و نه موفقيت ها.

2- مراقبت بسته بندي باشيد

اگر مي خواهيد در هر كاري شگفت انگيز، جهاني و خارق العاده باشيد، بايد جسمي داشته باشيد كه با ذهن تان هماهنگ باشد. بنابراين مراقب آن باشيد، به آن قدرت بدهيد و آن را تغذيه كنيد. به اندازه كافي استراحت كنيد. هر روز استراحت كنيد. از مراقبت هاي پزشكي، دندانپزشكي و كايروپراكتيك استفاده كنيد. براي يك ماساژ هفتگي برنامه ريزي كنيد.

3- بهاي كاميابي را بپردازيد

به دنبال ميانبر نباشيد و به فكر لقب دادن به خود براي هر چيزي نباشيد. تنها چيزي كه براي آن لقب گرفته ايد موقعيت شگفت انگيز و شادي بخشي است كه به ديگران ارزش مي دهد و اطمينان كامل مي دهد كه اصولي كه بر كاميابي حكومت مي كنند اين اطمينان را به شما مي دهند كه مي توانيد آن را خلق كنيد. تنها پنير رايگان در تله موش قرار دارد. هرگز موفقيت به حراج گذاشته نمي شود. براي پرداخت قيمت بازار اشتياق داشته باشيد.

9 بينش براي يك زندگي ارزشمند

4- ذهن خود را به سمت ذهنيت خود رشد دهيد

بازي هاي رياضي انجام دهيد همچون سودوكو، جدول و جدول كلمات متقاطع. دوستي هاي خود را با افرادي باهوش تر از خودتان توسعه دهيد. هر روز حداقل 30 دقيقه مطالعه كنيد. اين كار باعث تحريك توانايي تفكر انتقادي تان مي شود. به شما كمك مي كند در هر زمينه اي پيشي بگيريد و از خود انسان بهتري بسازيد.

راه نشان دادن كاميابي، حل مشكلات و افزايش ارزش است. و راهي كه شما اين كار را انجام مي دهيد تا به رشد خود ادامه دهيد، پرورش نبوغ، توسعه مهارت هاي جديد و كسب دانايي بيشتر است. اگر هر روز روي رشد خود كار كنيد، كاميابي تان نيز به همان تناسب پيش مي رود.

5- بزرگ ترين طرفدار خودتان باشيد

درآمدتان، رتبه يا عنوان تان هرگز باعث بالارفتن هويت شخصي تان نمي شوند- اينكه خود را چگونه مي بينيد. اگر لازم است باور مرا قرض بگيريد تا زماني كه خودتان چنين باوري داشته باشيد. خود را به عنوان فردي موفق ببينيد و انتظار موفقيت داشته باشيد. اين سرنوشت طبيعي تان است. افراد كافي براي انتقاد، شك يا مسخره كردن تان هستند، نيازي نيست شما يكي از آنها باشيد.

9 بينش براي يك زندگي ارزشمند

6- با سپاسگزاري زندگي كنيد

هرچه بيشتر كارهايي را انجام دهيد كه شادي را به زندگي تان مي آورند. با غريبه ها مهربان باشيد. با خانواده تان مهربان باشيد. با خودتان مهربان باشيد. هر روز را با انعكاس سپاس براي بسياري از چيزهايي كه داريد آغاز كنيد. اين كار باعث مي شود ذهن تان روزي هماهنگ داشته باشد و چيزهاي بيشتري را براي سپاسگزار بودن جذب مي كند و هميشه براي تشكر از كساني كه باورتان داشته اند و در طي مسير تشويق تان كرده اند، وقت بگذاريد. به آواز پرندگان گوش دهيد، براي ديدن طلوع آفتاب برنامه ريزي كنيد و عطر گل و گياه را استشمام كنيد و به چيزهاي كوچكي همچون مناظر و گربه بازيگوش يا كودكي كه مي خندد توجه كنيد. نگاه به خطاهاي مردم را متوقف كنيد.

7- به خودتان اعتبار بدهيد

مقايسه خود با ديگران با شرايط متفاوت را متوقف كنيد. خودزني بابت طولاني بودن راهي را كه بايد طي كنيد نيز متوقف كنيد. بر مسافتي كه تاكنون طي كرده ايد تمركز كنيد و تصميم بگيريد كه از باقي سفر لذت ببريد.

9 بينش براي يك زندگي ارزشمند

8- خود را در محاصرهز يبايي و تعادل و هماهنگي قرار دهيد

كمتر به اخبار توجه كنيد و بيشتر به هنر روي آوريد. در خانه گل هاي تازه نگه داريد. محل كار خود را به گونه اي بچينيد كه الهام بخش خلاقيت باشد. يك شب تلويزيون را حذف كنيد. در برنامه ريزي ها، زماني را به نشستن و فكر كردن اختصاص دهيد.

9- مسووليت تمامي اين كارها را بر عهده بگيريد

ثروت شما به وسيله رئيس تان، دولت يا اقتصاد تعيين نمي شود. موفقيت و خوشبختي تان با همسر سابق، سن، مليت يا جنسيت محدود نمي شود. محيط تان بر نتيجه تاثير مي گذارد و به هر ترتيب شما آن را خلق مي كنيد.

سرزنش ديگران هميشه راه فراري از قبول مسووليت بوده است. مسووليت چيزهاي بد را بر عهده بگيريد و نقش خود را تشخيص دهيد. از گذشته درس بگيريد و در آن زندگي نكنيد و به خود اعتباري براي چيزهاي خوب بدهيد. بدانيد در نهايت، همه چيز خوب است.

اين 9 بينش آرزوي من براي شماست كه حق طبيعي تان است. برخيزيد و شگفت انگيز باشيد.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۹ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۶:۴۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
اگر صاحب كانال هستيد و مي خواهيد كانال تان مثل كانال هايي كه ترك مي كنيد نشود، اين گوي و اين ميدان، راهكار برايتان داريم مثل باقلوا.

هفته نامه همشهري جوان - ميثم اكبرپور: «ديگه هركس را مي بيني داره كانال مي زنه!» جمله خيلي رايجي كه بعد از اد كردن يكي از اقوام، آشنايان، دوستان، دشمنان، كسبه محل، دندان پزشك تجربي خيابان پايين خانه تان و... بر زبان مي آوريد يا از ديگران مي شنويد، كانال هايي كه يا به محض ورود به آنها ليو مي دهيد و به خاطر رودربايستي و چيزهاي ديگري كه انگشت تان را مي بندند كه گزينه ليو را فشار ندهيد در آنها مي مانيد و حداكثر كاري كه از دستتان بر مي ايد آن است كه هشدارهاي كانال را ببنديد كه حداقل صداي پست هايي كه در چنين كانال هايي گذاشته مي شوند، روي اعصابتان ماراتن نرود. پس اگر صاحب كانال هستيد و مي خواهيد كانال تان مثل كانال هايي كه ترك مي كنيد نشود، اين گوي و اين ميدان، راهكار برايتان داريم مثل باقلوا.

كانال داري، كسب و كار من است


اصلا شما كانال نياز داريد؟

وقتي براي اين سوال جواب منطقي و درست پيدا كرديد، كانال بزنيد ولي يادتان باشد درست است كه تلگرام اين قابليت را به صورت رايگان در اختيار همه قرار داده، ولي كانال داري كار هر كسي نيست! بسياري از افرادي كه اين روزها كانال ايجاد مي كنند، مي توانند با بقيه قابليت هاي تلگرام از جمله گروه و سوپر گروه به هدف هاي مدنظرشان دسترسي پيدا كنند. پس همه جوانب را بسنجيد، چرا كه حتي اگر براي ساخت و نگهداري يك كانال كه در آينده نزديك شكست مي خوردف پولي هم خرج نكنيد با وقتي كه از دست داده ايد، چه كار مي كنيد؟

لينك Join Chat فراموش نشود

خب حالا كانال را ساخته ايد و مي خواهيد بقيه هم به شما كمك كنند و پستي را كه شما براي دعوت ديگران در كانالتان گذاشته ايد، به اشتراك بگذارند، آسان ترين راه آن است كه لينك عادي يا نام كاربري (User name) كانالتان را به اشتراك بگذاريد، ولي بهترين كار اين است كه به تنظيمات كانالتان برويد Private Channel را انتخاب كنيد و قبل از آنكه گزينه تاييد را بزنيد لينك Join Chat كانالتان را كپي كنيد و با ديگران به اشتراك بگذاريد، در جريان باشيد كه اگر كانالتان عمومي است، به هيچ وجه گزينه تاييد زيرآدرس را نزنيد و اگر كانالتان هم از اول Private Channel است اصلا نيازي به طي مراحل بالا نيست.

كانال داري، كسب و كار من است


تفاوت لينك Join Chat با لينك معمولي و نام كاربري اين است كه هر كس بخواهد با اين لينك وارد كانالتان شود، حتما قبل از ورود بايد به كانال شما اضافه شود تا اجازه ورود داشته باشد و بسياري از افرادي هم كه به اين صورت وارد كانال شما مي شوند يا بلد نيستند يا به هر دليلي مي مانند و خارج نمي شوند، روش چندان خوبي براي جذب كاربر نيست، ولي خب حالا!

با تبليغ كانالتان را بالا بكشيد

يكي از بهترين راه ها براي بالا بردن كاربران يك كانال، تبليغات در كانال هاي پركاربر است كه البته تضميني نيست و ممكن است با تبليغات شما كاربر چنداني به كانالتان اضافه نشود، در هر حال اگر قصد سپردن كانالتان را به كانال هاي پربازديد براي تبليغ داريد، اول از همه كانال هايي را انتخاب كنيد كه با موضوع كانال شما هماهنگ هستند چرا كه كاربر بيشتري از اين كانال ها به كانالتان اضافه مي شود و در درجه دوم دقت كنيد كه حتما كانالي را انتخاب كنيد كه پست هايش بيشترين تعداد بازديد را در يك زمان مشخص دارند.

هزينه تبليغ در كانال ها ساز و كار مشخصي ندارد، برخي از كانال ها بنا به تعداد مشخص بازديد، برخي ساعتي و برخي روزي تبليغ مي گيرند. از ساعتي 6 هزار تومان شروع مي شود به بالا، اينكه يك كانال چه قيمتي را روي تبليغاتش گذاشته به تعداد بازديدهاي يك پست، مخاطبان آن و... بستگي دارد. پس از هول حليم در ديگ نيفتيد و به خاطر قيمت ارزان، تبليغ تان را به كانالي نسپاريد كه يا  مخاطبانش مناسب كار شما نيستند يا پست هايش بازديد بسيار پاييني دارند، از ما گفتن بود!

كانال داري، كسب و كار من است
پاول دوروف به همرا برادرش ايده پرداز و موسس تلگرام هستند كه هم اكنون در آلمان زندگي ميكنند


پول خرج كنيد و تعداد اعضاي كانالتان را بالا ببريد

در افزايش كاربران كانال هم مثل هر چيز ديگر در اين دنياي فاني وابسته به چرك كف دست هستيد و هر قدر پول بدهيد، همان قدر كاربر ثابت، درجه يك، مرتبط و دوست داشتني نصيب تان مي شود. راهكارش هم آن است كه كلا كانالتان را به يك آدم اين كاره بسپاريد و بخواهيد كه تعداد كاربرانش را بالا ببرد.

در حال حاضر در بازار براي چنين كاري در ازاي هر هزار كاربر 50 تا 300 هزار تومان از شما پول مي گيرند، ولي توصيه ما اين است كه به قيمت هاي پايين زياد اعتماد نكنيد؛ چرا كه احتمال كشاندن كاربرهاي غيرمرتبط در اين قيمت ها بسيار زياد است و ممكن است به روش هايي كانالتان را بالا بكشند كه اصلا مد نظر شما نيست، از آن بدتر هم اينكه احتمال خروج كاربرهايي كه با قيمت هاي پايين به كانالتان مي آيند، در سريع ترين زمان، بسيار زياد است.

شما خوب باشيد، مخاطب خودش مي آيد

تعارف كه نداريم، هر رسانه اي اگر به مخاطبانش احترام بگذارد و راضي اش كند، قطع به يقين مخاطب جذب مي كند و كانال تلگرام هم يك رسانه است، اين را به ياد داشته باشيد كه هر صاحب كانالي يك رسانه دار هم هست، پس به نيازهاي مخاطب تان دقت كنيد، كيفيت كانال را هميشه بالا نگه داريد و مطمئن باشيد كه در اين صورت مخاطب كانالتان را مي پسندد و به سراغتان مي آيد.

به بازديدها دقت كنيد

گاهي ممكن است تعداد مخاطبان كانال شما بالا باشد اما پست هاي جذابتان بيشتر از يك چهارم كاربران كانالتان بازديد نداشته باشند، اين بازديد پايين نشانه اين است كه يك جاي كار مي لنگد و بيشتر كاربران كانالتان هشدارهاي كانال را بسته اند و تبديل به مخاطب منفعل شده اند؛ مخاطباني كه سال و ماهي يك بار مي آيند، كانال را باز مي كنند و يك نگاه سرسري به آخرين پست هايتان مي اندازند و مي روند، اگر با چنين حالتي رو به رو شديد در سريع ترين زمان ممكن رويه را عوض كنيد، مخاطبان منفعل مثل ويروس مي مانند.

مراقب تبليغات باشيد

خب خدا را شكر همه چيز به درستي پيش رفته و كانالتان كلي كاربر دارد و افراد بسياري هم در روز پيام مي دهند كه مي خواهند تبليغ شان را در كانال شما بگذارند، اما هوا برتان ندارد كه راه به راه تبليغ كنيد و درآمد داشته باشيد، هر تبليغي تعدادي از كاربرانتان را به باد مي دهد؛ كاربراني كه مي روند و ممكن است كه هيچ وقت برنگردند.

كانال داري، كسب و كار من است


كوتاه و موجز پست بگذاريد

يادتان نرود كه شما در رسانه اي پست هايتان را منتشر مي كنيد كه وسيله ارتباطي شما با مخاطب تان در بيشتر موارد گوشي تلفن همراه است كه نمايشگر كوچكي دارد و همين كوچك بودن باعث مي شود حتي متن هاي كوتاه هم بلند به نظر برسند و مخاطب در برخورد اول با ديدن حجم متن بي خيال خواندنش شود، به نظر مي رسد كه با توجه به اندازه نمايشگر گوشي هاي مختلف، حداكثر 50 كلمه براي هر پست متني كفايت مي كند.

پايين هر پست آدرس كانالتان را درج كنيد

پست هايي كه مي گذاريد ممكن است كه در جاهاي ديگري نيز در تلگرام به اشتراك گذاشته شوند و شما بايد از اين فرصت نهايت استفاده را بكنيد، خيلي ساده است آدرس كانالتان را پايين هر پست بگذاريد، به اين شكل هر كس كه از پست شما خوشش آمد، وارد كانالتان مي شود، اول يك چرخي مي زند و اگر خوشش آمد، مشتري مي شود، البته در اينجا هم گذاشتن آدرس Join Chat توصيه مي شود.

مخاطب شناسي كنيد

خيلي ها بادقت نكردن به اين نكته، اعضاي كانالشان را از دست داده اند، فكر نكنيد كه اين كانال، صفحه فيس بوكتان است و هر چه را دوست داريد در آن مي گذاريد، نه از اين خبرها نيست، در اينجا بايد مثل ما كه خواست شما برايمان مهم است، خواست مخاطبانتان برايتان مهم باشد، محتوايي را منتشر كنيد كه قشر بيشتري آنها را مي پسندند. پس با يك آزمون و خطاي دوره اي سليقه مخاطبانتان را مشخص كنيد.

دليل اينكه مي گوييم آزمون و خطا را دوره اي كنيد، اين است كه ممكن است بعد از يك دوره سليقه مخاطبانتان عوض شود يا از آن موضوع اشباع شوند يا اصلا با بالارفتن تعدادي كفه ترازوي موضوعات به سمت موضوعات ديگري سنگين شود، پس مدام اين كار را انجام دهيد.

عكس محور باشيد

مخاطبان شبكه هاي اجتماعي و ارتباطي و به خصوص تلگرام علاقه زيادي به تصوير دارند و به همين خاطر به پست هايي كه عكس داشته باشند، بيشتر توجه مي كنند، البته در همه رسانه ها همين وضع است، اما در تلگرام بيشتر. تا مي توانيد به پست هايي كه عكس دارند توجه كنيد و حتي مي تواند با نرم افزارهايي مثل فتوشاپ، توضيحات را روي عكس در ج كنيد.

ساعت 12 شب به بعد پست نگذاريد

درست است كه رويه زندگي هاي شهري عوض شده و خيلي ها تا پاسي از بامداد بيدار هستند، ولي واقعيتش را بخواهيد مردم از ساعت 12 شب به بعد يا مي خوابند يا به چت هاي شخصي خودشان مي پردازند، اعصابش را هم ندارند كه شما مدام برايشان پست بگذاريد و آرامشي را كه به آن نياز دارند، بهم بزنيد. از ساعت12 شب تا هشت صبح كركره كانال را پايين بكشيد و خودتان هم كمي به زندگي تان برسيد. اگر به اين توصيه دقت نكنيد، تعداد زيادي از مخاطبان با هر پست بعد از ساعت 12 شب يا از كانالتان مي روند يا اينكه هشدارها را مي بندند و به مخاطب منفعل تبديل مي شوند.

كانال داري، كسب و كار من است


به حجم پست ها دقت كنيد

هر چيزي كه بر مبناي بستر اينترنت كار مي كند، كيفيت كارش ارتباط مستقيمي با سرعت اينترنت دارد، هر چند تلگرام يكي از سريع ترين اپ هاي پيام رسان است و با پايين ترين سرعت اينترنتي هم كار مي كند، اما اين به اين معني نيست كه شما هر عكس، فيلم يا ساير فايل ها را با هر حجمي بگذاريد، به اين نكته دقت كنيد كه اگر مخاطب نتواند فايلي را كه شما گذاشته ايد به راحتي باز كند، شايد دو تا سه بار به روي خودش نياورد، اما چندان اميد نداشته باشيد كه در دفعات بعدي هم بتوانيد راضي اش كنيد كه بماند.

بيشتر از روزي 10 پست نگذاريد

روي مخ نباشيد، راه به راه پست نگذاريد، مخاطبان، شما را براي اينكه روي نزديك ترين وسيله شخصي شان باشيد برگزيده اند و هيچ كس دوست ندارد در حريم شخصي اش كسي مدام بيخ گوشش سر و صدا راه بيندازد، حداكثر 10 پست در روز و با فواصل زماني معني بگذاريد، البته اگر روزهاي اول ظهور كانال ها بود بيشتر از روزي پنج پست را توصيه نمي كرديم، اما الان آستان تحمل مخاطبان كمي بالاتر رفته و تا روزي 10 پست با فواصل زماني معين را هم تحمل مي كنند.

به روز باشيد

اگر توصيه كرديم كه زياد پست نگذاريد، الان هم توصيه مي كنيم كه خيلي كم و دير به دير پست نگذاريد، حداقل روزي سه پست و با فاصله هاي زماني معين روي كانالتان قرار دهيد و كاري كنيد كه كانال فعال و پويا به نظر برسد، نه كانالي كه كاربر احساس كند كه فقط تلگرامش را شلوغ كرده و در اولين فرصت با آن خداحافظي كند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۹ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۵:۱۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
كوچ عشاير به خوزستان در فصل قشلاق از نيمه دوم شهريورماه شروع مي‌شود و تا نيمه اول آبان‌ماه ادامه دارد و طي اين مدت 23 هزار خانوار عشايري با جمعيتي معادل 140 هزار نفر از ارتفاعات استان‌هاي چهارمحال و....

وبسايت مشرق: كوچ عشاير به خوزستان در فصل قشلاق از نيمه دوم شهريورماه شروع مي‌شود و تا نيمه اول آبان‌ماه ادامه دارد و طي اين مدت 23 هزار خانوار عشايري با جمعيتي معادل 140 هزار نفر از ارتفاعات استان‌هاي چهارمحال و بختياري، اصفهان، همدان، ايلام، لرستان و كرمانشاه وارد خوزستان مي‌شوند و پاييز و زمستان خود را در مناطق گرمسيري استان خوزستان در غرب كرخه سپري مي‌كنند.

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه

عكس/ كوچ‌نشينان كرخه


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۹ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۳:۲۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
ترشي لبو از جمله ترشي هاي ساده است كه به راحتي مي توانيد آن را درست كنيد. اين ترشي در عرض يك هفته آماده مي شود.
وب سايت آشپز باشي: ترشي لبو از جمله ترشي هاي ساده است كه به راحتي مي توانيد آن را  درست كنيد. اين ترشي در عرض يك هفته آماده مي شود.

ترشي لبو

مواد لازم:
  • ۴ عدد چغندر
  • ۱/۲ ليتر  سركه سفيد    
طرز تهيه:

1. چغندر ها را در قابلمه با 4 ليوان آب بپزيد . در قابلمه را برنداريد تا رنگ لبو خوب و قرمز شود .2 الي 3 ساعت طول مي كشد.

2. پس از سرد شدن ، لبوها را به اندازه دلخواه برش بزنيد .

3. لبوها را داخل ظرف مورد نظرتان بريزيد و روي آن تا جايي كه كاملا روي لبوها گرفته شود ، سركه بريزيد .

4.  پس از يك هفته ترشي شما آماده است . آن را در جاي خنك نگهداري كنيد .

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۹ دى ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۱:۳۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب