خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 324
دیروز : 262
افراد آنلاین : 3
همه : 1959055
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس
يكي از تورهاي طبيعت گردي پرهوادار در فصل زمستان، تورهايي است كه شما را براي تماشاي پرندگان مهاجر به حاشيه تالاب هاي ايران مي برند.

هفته نامه زندگي مثبت: يكي از تورهاي طبيعت گردي پرهوادار در فصل زمستان، تورهايي است كه شما را براي تماشاي پرندگان مهاجر به حاشيه تالاب هاي ايران مي برند. اين تورهاي طبيعت گردي بيشتر اوقات ارزان قيمت هستند و البته حضور در آنها به دليل سرماي هوا كمي سخت است، اما اگر شما هم همت كرده و يكي از آنها را تجربه كنيد احتمالا بي قرار رسيدن زمستان سال آينده و حضور در يكي از تورهاي مشابه خواهيد بود.

شبه جزيره مازندران، ميانكاله

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر
 


اين شبه جزيره در استان مازندران 46 سالي مي شود كه تحت حفاظ سازمان حفاظت محيط زيست است. ميانكاله در جنوب شرقي درياي خزر و در 12 كيلومتر شمال بهشهر قرار دارد و اگر زمستان به آن سر بزنيد، حتي شانس اين را داريد كه در تالاب آن فلامينگو هم ببينيد. البته براي تماشاي فلامينگوها در ميانكاله نيازي نيست خيلي خوش شانس باشيد چرا كه بيش از 5 هزار فلامينگو كه بين مردم محلي به مرغ آتش شهرت دارند،  در ميانكاله زندگي مي كنند. البته در سال هاي گذشته چند مركز گردشگري هم در زاغمرز در نزديكي ميانكاله ساخته شده تا گردشگران براي اقامت شبانه در حوالي اين تالاب زيبا مشكلي نداشته باشند.تالاب پايتخت، بندعلي خان

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر
 


در 35 كيلومتري جنوب شهرستان ورامين، تالاب بندعلي خان واقع شده است. متاسفانه در سال هاي گذشته با ورود فاضلاب و پساب هاي شهرك صنعتي چرمشير اين تالاب وضعيت خوبي ندارد اما هنوز هم در زمستان بندعلي خان ميزبان خوبي براي پرندگاني است كه به سوي جنوب ايران در پرواز هستند. البته غير از تالاب بندعلي خان، تالاب عشق آباد هم يكي از مراكز خوب پرنده نگري در حاشيه تهران است. تا به حال 144 گونه پرنده در اين تالاب ديده شده.

اين تالاب مربع شكل است و طول آن در زمستان ها به 700 متر هم مي رسد. دسترسي به اين تالاب از راه تهران هم چندان سخت نيست. كمربندي شهر ري، جاده ورامين، بعد از فيروزآباد، خروجي تپه ميل است. بعد از كمي رانندگي تالاب را پيش روي خود مي بينيد.تالاب فريدون كنار، خانه اميد

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر


در مسيري كه در جاده ساحلي بين بابلسر و فريدون كنار ديده مي شود، شما مي توانيد يكي از زيباترين كلوني هاي پرندگان را در حاشيه درياي خزر ببينيد. يكي از معروف ترين پرنده هاي اين تالاب درنايي به نام «اميد ناديوژني» است. اين درناي سيبري چند سالي است كه در فصل سرما به تنهايي از سيبري تا مازندران ايران پرواز مي كند تا از انقراض نجات پيدا كند.

 البته اين تالاب در سال هاي گذشته به يكي از صيدگاه هاي استان هم تبديل شده كه كثرت پرندگان شكار شده در آن را در بازارهاي روز بابلسر و فريدون كنار مي بينيد. با وجود اين سازمان حفاظت از محيط زيست وعده داده با شكارچيان غيرقانوني و پرنده در اين تالاب برخورد قانوني خواهد كرد.تالاب قوريگل، براي جوجه آوري

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر


اين تالاب در آذربايجان شرقي قرار دارد. تالابي بين المللي در جاده ترانزيت تبريز- بستان آباد، كه 45 كيلومتري با تبريز فاصله دارد. قوريگل علاوه بر اينكه در زمستان ها، مكان امني براي پرندگان مهاجر محسوب مي شود، زيستگاه مهمي هم براي جوجه آوري پرندگان است. اردك سرسفيد كه از پرندگان رو به انقراض دنياست، هر سال در اين تالاب جوجه آوري مي كند. يك مهمانسرا در حومه تالاب براي پذيرايي از گردشگران ساخته شده تا طبيعت گردان براي اقامت در تالاب قوريگل هيچ مشكلي نداشته باشد.درياچه زريوار، در قلب جنگل

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر


زريوار پديده نادري در جغرافياي ايران است. درياچه اي در استان كردستان كه در زمستان مامن هزاران پرنده اي است كه به آن پناه مي برند. مشاركت مردم محلي براي آرامش منطقه در فصل مهاجرت زمستان پرندگان باعث شده اين تالاب در سال هاي اخير محل جذابي براي سفرهاي زمستاني گردشگران باشد. از پرندگان اين تالاب مي توان به اردك سرسبز، خوتكا، فيلوش، ارده اي، نوك پهن، گيلار و حواصيل اشاره كرد.تالاب ميقان، استراحتگاه امن درناها

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر


تالاب كويري ميقان در استان مركزي واقع شده است. اينجا به تازگي از سوي سازمان حفاظت محيط زيست به منطقه ممنوع شكار تبديل شده و حالا ديگر ساليانه پذيراي هزاران پرنده مهاجر است كه از شمال روسيه به سوي آن مي آيند. تالاب ميقان در 15 كيلومتري اراك و در حاشيه روستاي داوودآباد قرار گرفته. در سال هاي اخير با بارندگي مناسب، ميقان آب قابل توجهي دارد و به همين دليل در زمستان ها ميزبان بيش از 120 هزار درنايي مي شود كه آنجا را براي اقامت انتخاب مي كنند.تالاب شادگان، در مسير خليج فارس

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر


تالاب شادگان در پايين دست حوضه رودخانه جراحي، بين شهرهاي شادگان، آبادان و ماهشهر در استان خوزستان قرار گرفته و در سمت پايين دست به خليج فارس مي پيوندد. شادگان بزرگ ترين تالاب ايران شناخته مي شود و شما مي توانيد با قايق روي آن برويد و شاهد صحنه هاي بي نظيري از حضور انواع پرندگان و آبزيان در آن باشيد. اين تالاب محل دائمي حضور اردك مرمري است كه از گونه هاي رو به انقراض دنياست.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۸:۵۲:۰۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
پژوهش مدرن نشان داده كه زماني كه چشمان مان رنگي را لمس مي كند مغزمان مواد شيميايي را رها مي كند كه هم سطح فيزيكي و هم احساسي بدن را تحت تاثير قرار مي دهد.

ماهنامه دنياي سلامت: پژوهش مدرن نشان داده كه زماني كه چشمان مان رنگي را لمس مي كند مغزمان مواد شيميايي را رها مي كند كه هم سطح فيزيكي و هم احساسي بدن را تحت تاثير قرار مي دهد. براي مثال بودن در يك اتاق قرمز رنگ ضربان قلبتان را افزايش مي دهد و مواد شيميايي كه به انرژي زياد و پرخاشگري ارتباط دارند را تحريك و فعال مي كنند. در حالي كه رنگ زرد سروتونين (مواد شيميايي احساس خوب ) را در مغزمان فعال مي كند.

رنگ و شادي


 رنگ درماني سال ها در درمان حرفه اي سنتي مورد استفاده قرار مي گرفته اما تجار كسبه اخيرا از رنگ ها در تغيير خلق و خوي انسان ها بهره مي برند. اتفاقي نيست كه در بسياري از رستوران هاي فست فود از رنگ قرمز استفاده مي كنند. يا فلوكس واگن براي به تصوير كشيدن تصويري شاد و رويايي از رنگ زرد استفاده مي كند.

 در مراكز يوگا رنگ آبي و سبز ديده مي شود و برخي از زندان ها زندانيان پرخاشگري را در اتاق هاي صورتي نگه مي دارند كه آرامش دهنده است و انرژي بد آنها را از بين و تحليل مي برد.زماني كه يك مقدار بيشتر در مورد مشخصه و ويژگي هاي هر رنگ ياد گرفتيم، مي توانيم در بهبود فضا و اتمسفر اتاق هاي مختلف خانه مان از آنها بهره بگيريم. در اينجا برخي از آنها عنوان شده است.

كيفيت رنگ ها

قرمز: رنگ قرمز همراه با انرژي و قدرت زياد است. رنگ قرمز اولين رنگي است كه به محض ورود به اتاق جلب توجه مي كند. رنگ قرمز پيام جسارت، جاه طلبي و قدرت را مي رساند. آن هوشياري و سرعت و ارتباط با خود فيزيكي مان را ترغيب مي كند. زماني كه زيادي از رنگ قرمز استفاده شده باشد يا فردي به رنگ قرمز حساس باشد، ممكن است احساس خشم، ناراحتي يا دشمني كند.

رنگ و شادي 


نارنجي: نارنجي رنگ گرم، وسوسه انگيز و شادي بخش است. اين رنگ احساس خوش مشربي، ارتباطي لذت بخش و شادي و خوشبختي را القا مي كند. اين رنگ حضور قوي احساسي دارد و رفتار برون گرا و شادي را ايجاد مي كند. از آنجا كه رنگ نارنجي قرمز را هم در بر مي گيرد، ممكن است در استفاده از آن زياده روي شود و در چنين شرايطي احساس خستگي، ناراحتي و سرخوردگي به آدم دست مي دهد.

بنفش: رنگ بنفش اغلب رنگ مرد علاقه دختران نوجوان است، اين رنگ ناحيه حل مسئله را در مغزمان تحريك مي كند و خلاقيت، حس ششم و توانايي هنري را القا مي كند. در طراحي، رنگ بنفش توانگري و فرهيختگي را نشان مي دهد. استفاده بيش از اندازه از اين رنگ منجر به احساس عدم امنيت يا سركوب احساسات را به فرد مي دهد.

سبز:
سبز شديدا رنگ خوش آيند و مطبوعي است. اين رنگ فضايل مثبت زيادي دارد- شروع مجدد را القا مي كند، توازن، نشاط و طراوت و كاهنده استرس است. يك شيوه عالي براي افزودن رنگ سبز به خانه مي تواند استفاده از گياهان آپارتمان باشد. در حاليكه هيچ وجه خيلي منفي در اكثر سبزها نيست اما استفاده بيش از حد از اين رنگ مي تواند تنبلي و بي حالي و عدم ابتكار عمل را به همراه داشته باشيم.

آبي: رنگ آبي آرامش و سكون را القا مي كند و رنگ بسيار طرفداري است (اكثر قريب به اتفاق افراد مي گويند رنگ مورد علاقه شان آبي است). رنگ آبي مي تواند در درمان بي خوابي موثر باشد و استفاده از رنگ آبي خوابي آرام و عميق را به همراه دارد. اين رنگ بيش فعالي را در كودكان متوازن مي كند ، و قدرت تخيل و افكار شهودي (حس ششم) را تقويت مي كند.

با وجود رنگ آبي سردي است و استفاده بيش از اندازه از اين رنگ مي تواند احساس سردي و دل مردگي، بدبيني، يا جدايي از ديگران را القا كند.

زرد:
زرد رنگ خوش بيني، درخشش، نگرش با نشاط و شفافيت ذهني است. اين رنگ خلاقيت، وضوح، افكار خوش بينانه و تصميم گيري را القا مي كند. رنگ زرد براي رهايي از افسردگي و تشويق به خنده خيلي موثر است.

رنگ و شادي


نگاره رنگي شخصي شما

قبل از اينكه رنگ ها را به خانه تان دعوت كنيد،بسنجيد و ببينيد هر رنگي چگونه بر شما تاثير مي گذارد. گاهي ممكن است يك رنگ روي همه افراد يك تاثير را بگذارد اما از نظر احساسي و عاطفي روي شما تاثير كاملا متفاوتي داشته باشد. هر رنگ را بر روي قطعه كاغذي بنويسيد (مي توانيد براي هر رنگ با استفاده از مداد شمعي يا مداد رنگي همان صفحه را رنگي كنيد) و هر كلمه اي كه به ذهن تان مي رسد را بنويسيد. تحليل نكنيد، صرفا بگذاريد كلمات بدون كنترل و ناخودآگاه به ذهن تان برسد و بعد يادداشت كنيد.

بعد از اينكه احساسات غيرارادي تان را نسبت به هر رنگي يادداشت كرديد، دوباره آن را مرور كنيد و ببينيد آيا نسبت به رنگ هاي خاصي احساس مساوي داريد- يا نسبت به رنگ هاي ديگر مقاومت مي كنيد. از اين شيوه استفاده كنيد تا ببينيد چگونه مي توانيد رنگ ها را وارد دنياي تان كنيد. بقيه اعضاي خانواده تان چه عكس العملي به رنگ نشان مي دهند؟ از همسر و فرزندان بزرگترتان بخواهيد اين كار را آنها هم انجام دهند، ممكن است متوجه شويد چقدر با هم هم عقيده يا متفاوتيد، و اين كار نشان مي دهد كه در خانه چقدر بايد به تك تك اعضا حساس بود.

رنگ ها را به كار ببريد

شيوه هاي بي شماري براي بهره بردن از رنگ ها و طيف رنگ ها در محيط پيرامون وجود دارد، از دوباره تغيير دكور دادن يك اتاق تا اضافه كردن جزييات رنگي با تاثير زياد بر فضا. در زير مثال هاي عنوان شده كه مي تواند راهنماي شما در ادامه راهتان باشد:

رنگ و شادي


1.فضاي خورد و خوراك

اتاق: اتاق غذاخوري

چه كساني از اين محل استفاده مي كنند:
همه اعضاي خانواده در طول روز.

تاثير مورد نظر: انتظار دارم اين مكان تعامل را بالا ببريد و احساس آرامش و خشنودي به افراد بدهد، و اشتها را تحريك كند و ارتباط و تعامل افراد خانواده را با هم افزايش دهد.

وسايل موجود در اتاق: در خانه ما، اتاق غذاخوري رنگ زرد ملايمي دارد، با قرنيزهاي كوتاه و سفيد رنگ. پنجره هاي بزرگ به حياط پشتي كه ديد چندين درخت را دارد باز مي شوند. و روي بزرگترين ديوار تعدادي از عكس هاي خانوادگي نصب شده است.

رنگ و شادي


ايده ها: من رنگ زرد را براي احساس گرما و خوش بيني اش دوست دارم. ممكن است بخواهم رنگ هاي طبيعي موجود در حياط پشتي را برجسته تر كنه به نحوي كه پنجره ها منعكس كننده رنگ سبز و قهوه اي نيرو بخش و نشاط آور باشند. افزودن رنگ نارنجي تند فضا را گرمتر مي كند، تعامل و گفتگو را بيشتر مي كند و اشتها را تحريك مي كند. از افزودني هايي مثل صندلي، دكوري هاي ديواري، شمع، گل هاي تازه و... استفاده كنيد تا رنگ ها را مهمان خانه تان كنيد.

2. مكان مطالعه/كار
 
اتاق: دفتر كار

چه كساني از اين مكان استفاده مي كنند: از آنجا كه فرزندانم كوچكتر از آن هستند كه از اتاق كار استفاده كنند بنابراين فقط من و همسرم از آن استفاده مي كنيم.

تاثير مورد نظر: من اغلب مي خواهم زماني كه كار انجام مي دهم سر ذوق بيايم. دلم مي خواهد جايي داشته باشم كه به من انرژي بدهد، هوشيار نگهم دارد و افكار خلاقانه اي را به ذهنم معطوف كند.

وسايل موجود در اتاق: اين اتاق پاركت شده و هيچ قاليچه اي ندارد، و تركيب رنگ سوم/آبي ملايمي دارد.

رنگ و شادي


ايده ها: سبز براي افزودن احساس سر زندگي و متمركز نگه داشتن ذهن و حفظ آرامش فوق العاده است. من ترجيح مي دهم رنگ سبز رنگ اصلي طرح باشد و در اتاق از هاله هايي از بنفش استفاده شود. اما زيادي استفاده كردن از رنگ بنفش به من حس خستگي مي دهد، اما كمي رنگ بنفش توانايي و غنا را تراوش مي كند، افكار خلاقانه را فعال مي كند. مي توانيد از يك گلدان، يك قاليچه يا چند كتاب يا جلد بنفش در قفسه بنفش را به فضاي اتاق اضافه كنيد.

شما چطور؟ چه رنگ هايي شما را بر مي انگيزند؟ چه طور مي توانيد رنگ ها را به خانه تان بياوريد؟


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۸:۰۶:۴۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
از همان لحظه اي كه از خواب بيدار مي شويد و حسي مي كنيد روز بدي را پيش رو داريد، انگار منتظر هستيد زمين و زمان دست به دست هم دهند تا حال شما را خراب تر كنند.

ايران +، ضميمه روزنامه ايران - مليحه مهدوي: اسمش را «شانس بد» مي گذاريد يا يكي از موارد «قانون مورفي»، بعضي روزها هيچ چيزي مطابق ميل و خواسته تان پيش نمي رود. از همان لحظه اي كه از خواب بيدار مي شويد و حسي مي كنيد روز بدي را پيش رو داريد، انگار منتظر هستيد زمين و زمان دست به دست هم دهند تا حال شما را خراب تر كنند. در اين روزهاي ابري شما چطور چالتان را بهتر مي كنيد؟

در روزهايي كه حال و حوصله تان سر جايش نيست، حتي ريختن كمي چاي روي لباستان ممكن است شما را از كوره به در ببرد. در اين مواقع از اين چهار اشتباه زير به شدت پرهيز كنيد.

نمك روي زخم خودت نپاش
 


قرباني فرض كردن خود

در لحظاتي كه ناراحت و بدخلق هستيد جملاتي مثل: «چرا اين اتفاق بايد براي من بيفتد؟»، «چرا اين اتفاق براي شخص ديگري نيفتاده است» و يا «شرايط من خيلي ناعادلانه است» و... را هرگز به زبان نياوريد.

واكنش هنگان عصبانيت

هرگز در زمان هايي كه ناراحت و يا عصباني هستيد به صورت واكنشي به شرايط اطراف پاسخ ندهيد. هرگونه عكس العملي را به بعد از آرام شدنتان موكول كنيد.

سرزنش كردن خود

خودتان را بابت كاري كه انجام داده ايد يا اتفاقي كه برايتان افتاده سرزنش نكنيد. از گفتن اين جمله بپرهيزيد: «فقط يك فرد كودني مانند من مي تواند اين اشتباه را انجام دهد.»

افسردگي

بعضي از افراد در دوره اي از زندگي نوعي افسردگي و نااميدي را تجربه كرده اند كه به خوبي آن را پشت سر گذاشته اند. در اوقاتي كه اتفاق بدي برايتان مي افتد به هيچ وجه خودتان را به شرايط گذشته برنگردانيد.

نمك روي زخم خودت نپاش
 


تسليم شدن

در شرايط سخت و بحراني وقتي حال و حوصله چيزي را نداريد و به شدت تحت تاثير موضوعي خاص هستيد هرگز به خودتان نگوييد كه اين شرايط ارزش مقاومت و مبارزه كردن را ندارد. زود تسليم نشويد و براي ادامه مسير و يا حل مشكل قدم برداريد.

يك انتخاب ديگر

يادتان باشد وقتي نوع تفكر و ديدگاه خود را نسبت به موضوعي تغيير دهيد متفاوت تر با مسائل رو به رو خواهيد شد. قبل از هر چيز بپذيريد كه نگراني، نااميدي، افسردگي، شكست و يا هر موضوع ناراحت كننده ديگر، فقط براي شما اتفاق نمي افتد و همه افراد زماني در زندگي با مشكلاتي مشابه اين دسته و پنجه نرم نرم كرده اند.

تك بعدي به شرايط اطرافتان نگاه نكنيد. هميشه انتخاب هاي بهتر ديگري وجود دارد. به جاي اينكه به موضوعاتي فكر كنيد كه كنترلي بر آنها نداريد، تمركز خود را بر روي چيزي بگذاريد كه قادر به تغيير و يا اصلاح آن هستيد. تنها با اين ديدگاه در شرايط سخت حالتان از چيزي كه هست بدتر نخواهد شد.

اين نكته را به خاطر داشته باشيد كه عمل كردن و قدم برداشتن قدرت و انگيزه ايجاد مي كند. به جاي ركود و نگراني بهتر است قديمي براي بهتر شدن اوضاع برداريد. دست به علم زدن، شرايط جديد و انتخاب هاي متفاوتي را برايتان خلق مي كند. وقتي در شرايط خسته كننده و دلگيري قرار گرفتيد بهتر است به جاي اينكه نقش يك فرد منفعل را بازي كنيد با آگاهي از شرايط خود دست به راهكارهايي منطقي و كارآمد در جهت تغيير روحيه تان بزنيد.

با چشم سوم نگاه كنيد

اگر خلق و خويتان بابت موضوعي به هم ريخته است و شرايط و آدم هاي اطراف را دليلي بر شدت گرفتن وضعيت ناراحت كننده تان مي دانيد قبل از هر چيز بهتر است از ديدگاه يك شخص بيروني به خود و شرايطتان نگاه كنيد. هر اتفاقي، چه خوب و چه بد، همراه با احساساتي است كه افراد آنها را تجربه مي كنند و گاه همين احساسات باعث مي شود حالتان بدتر شود. از ديدگاه يك شاهد عيني و شخص بيروني روي شرايط و وضعيت روحي خود متمركز شويد تا بهتر بتوانيد كنترل خود و امورتان را به دست بگيريد. خلق و خوي بهم ريخته، احساس كسالت، بدتر شدن شرايط و خلاصه هر چيزي را كه باعث بدتر شدن روحيه تان شده، به صورت يك «مانع» ببينيد كه بايد بر آن غلبه كنيد؛ چيزي شبيه يك معماي قابل حل.

هرگز تابع احساسات هيجاني منفي نشويد و در هر موضوعي درس و تجربه اي را كه بايد از آن بگيريد، براي خودتان پررنگ كنيد. نقاط ضعف خود را شناسايي كنيد و به دنبال اصلاح وضعيت موجود باشيد. اين را به خاطر داشته باشيد تا زماني كه خودتان نخواهيد و به كسي اجازه ندهيد، هيچ كس نمي تواند شما را دلگير، ناراحت و يا عصبي كند.

زندگي را همانند سفري بدانيد كه در آن بايد رشد كنيد و ناراحتي و شكست را بخشي از اين سفر بزرگ بدانيد. با داشتن چنين ديدگاهي كمتر تحت تاثير احساسات منفي خود قرار خواهيد گرفت و محتاطانه تر واكنش هايتان را هدايت خواهيد كرد. همه چيز زودگذر و موقتي است حتي حس بدي كه الان داريد.

نمك روي زخم خودت نپاش


وقتي تنهابودن سم است

دكتر محسن ايماني، عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس: يكي از تكنيك هايي كه مي تواند در شرايط سخت و بحراني به افراد كند كند، «خود آرام سازي» است. براي مثال «ريلكسيشن» يكي از اين موارد است كه در مواقع استرس زا و پرتنش مي تواند حال افراد را بهتر كند. در اين روش فرد ماهيچه هاي خود را از پا تا سر منقبض و منبسط مي كند، به اين صورت كه بايد پنج ثانيه عضلات را منقبض و 10 ثانيه منبسط كند. اين حركت باعث ايجاد حس آرامش در بدن فرد مي شود. همچنين نفس هاي عميق در شرايطي كه افراد دچار تنش و يا حالت روحي بدي شده اند يكي ديگر از تكنيك هاي خود آرام سازي است كه مي تواند مانع بدتر شدن شرايط روحي فرد شود.

اما توصيه روانشناسان هميشه بر پيشگيري است تا درمان. علت بيشتر اضطراب ها به دليل وجود افسردگي است بنابراين افراد قبل از اينكه دچار حالات روحي بد و ناخوشايند شوند بهتر است اقداماتي را در جهت رفع افسردگي انجام دهند.

بعضي از افراد در برابر شرايط ناخوشايند و يا انتظارات ديگران واكنش هاي خشونت آميزي از خود نشان مي دهند. در اين شرايط بهتر است از محيطي كه باعث ايجاد خشم مي شود، دوري كرد. براي مثال مكان را به بهانه اي ترك كرد تا آن حالت خشم از بين برود. گاهي اوقات، سكوت كردن، همدلي كردن با روحيات و حالات فردي كه از او ناراحت و يا عصباني شده ايم و يا حتي خوردن يك ليوان آب مي تواند مانع بروز رفتارهاي پرخاشگرانه شود. جالب است بدانيد بروز پرخاشگري و يا عصبانيت در آدم هاي گرسنه يا آدم هاي خسته بيشتر است. اگر در اين موارد پيشگيري هايي انجام شود راحت تر مي توان شرايط را كنترل كرد.

اما يادمان باشد در شرايطي كه ناراحت و دلخور هستيم تنهايي نمي تواند چندان راهگشا باشد و چه بسا ممكن است باعث افسردگي شود. ارتباط با افراد، خصوصا دوستان نزديك مي تواند تاثيرگذار باشد. در اين مواقع حتي دردل كردن مي تواند باعث پالايش ذهني شخص شده و به نوعي او را آرام تر كند. گاه شنيدن حرف ها و صحبت هاي يك دوست مي تواند مانع افسردگي و بدتر شدن شرايط شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۸:۰۴:۵۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
يكي از تورهاي طبيعت گردي پرهوادار در فصل زمستان، تورهايي است كه شما را براي تماشاي پرندگان مهاجر به حاشيه تالاب هاي ايران مي برند. اين تورهاي طبيعت گردي بيشتر اوقات ارزان قيمت هستند و البته حضور در آنها به دليل سرماي هوا كمي سخت است.
هفته نامه زندگي مثبت: يكي از تورهاي طبيعت گردي پرهوادار در فصل زمستان، تورهايي است كه شما را براي تماشاي پرندگان مهاجر به حاشيه تالاب هاي ايران مي برند. اين تورهاي طبيعت گردي بيشتر اوقات ارزان قيمت هستند و البته حضور در آنها به دليل سرماي هوا كمي سخت است، اما اگر شما هم همت كرده و يكي از آنها را تجربه كنيد احتمالا بي قرار رسيدن زمستان سال آينده و حضور در يكي از تورهاي مشابه خواهيد بود.

شبه جزيره مازندران، ميانكاله

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر
 

اين شبه جزيره در استان مازندران 46 سالي مي شود كه تحت حفاظ سازمان حفاظت محيط زيست است. ميانكاله در جنوب شرقي درياي خزر و در 12 كيلومتر شمال بهشهر قرار دارد و اگر زمستان به آن سر بزنيد، حتي شانس اين را داريد كه در تالاب آن فلامينگو هم ببينيد. البته براي تماشاي فلامينگوها در ميانكاله نيازي نيست خيلي خوش شانس باشيد چرا كه بيش از 5 هزار فلامينگو كه بين مردم محلي به مرغ آتش شهرت دارند،  در ميانكاله زندگي مي كنند. البته در سال هاي گذشته چند مركز گردشگري هم در زاغمرز در نزديكي ميانكاله ساخته شده تا گردشگران براي اقامت شبانه در حوالي اين تالاب زيبا مشكلي نداشته باشند.تالاب پايتخت، بندعلي خان

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر
 

در 35 كيلومتري جنوب شهرستان ورامين، تالاب بندعلي خان واقع شده است. متاسفانه در سال هاي گذشته با ورود فاضلاب و پساب هاي شهرك صنعتي چرمشير اين تالاب وضعيت خوبي ندارد اما هنوز هم در زمستان بندعلي خان ميزبان خوبي براي پرندگاني است كه به سوي جنوب ايران در پرواز هستند. البته غير از تالاب بندعلي خان، تالاب عشق آباد هم يكي از مراكز خوب پرنده نگري در حاشيه تهران است. تا به حال 144 گونه پرنده در اين تالاب ديده شده.

اين تالاب مربع شكل است و طول آن در زمستان ها به 700 متر هم مي رسد. دسترسي به اين تالاب از راه تهران هم چندان سخت نيست. كمربندي شهر ري، جاده ورامين، بعد از فيروزآباد، خروجي تپه ميل است. بعد از كمي رانندگي تالاب را پيش روي خود مي بينيد.تالاب فريدون كنار، خانه اميد

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر

در مسيري كه در جاده ساحلي بين بابلسر و فريدون كنار ديده مي شود، شما مي توانيد يكي از زيباترين كلوني هاي پرندگان را در حاشيه درياي خزر ببينيد. يكي از معروف ترين پرنده هاي اين تالاب درنايي به نام «اميد ناديوژني» است. اين درناي سيبري چند سالي است كه در فصل سرما به تنهايي از سيبري تا مازندران ايران پرواز مي كند تا از انقراض نجات پيدا كند.

 البته اين تالاب در سال هاي گذشته به يكي از صيدگاه هاي استان هم تبديل شده كه كثرت پرندگان شكار شده در آن را در بازارهاي روز بابلسر و فريدون كنار مي بينيد. با وجود اين سازمان حفاظت از محيط زيست وعده داده با شكارچيان غيرقانوني و پرنده در اين تالاب برخورد قانوني خواهد كرد.تالاب قوريگل، براي جوجه آوري

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر

اين تالاب در آذربايجان شرقي قرار دارد. تالابي بين المللي در جاده ترانزيت تبريز- بستان آباد، كه 45 كيلومتري با تبريز فاصله دارد. قوريگل علاوه بر اينكه در زمستان ها، مكان امني براي پرندگان مهاجر محسوب مي شود، زيستگاه مهمي هم براي جوجه آوري پرندگان است. اردك سرسفيد كه از پرندگان رو به انقراض دنياست، هر سال در اين تالاب جوجه آوري مي كند. يك مهمانسرا در حومه تالاب براي پذيرايي از گردشگران ساخته شده تا طبيعت گردان براي اقامت در تالاب قوريگل هيچ مشكلي نداشته باشد.درياچه زريوار، در قلب جنگل

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر

زريوار پديده نادري در جغرافياي ايران است. درياچه اي در استان كردستان كه در زمستان مامن هزاران پرنده اي است كه به آن پناه مي برند. مشاركت مردم محلي براي آرامش منطقه در فصل مهاجرت زمستان پرندگان باعث شده اين تالاب در سال هاي اخير محل جذابي براي سفرهاي زمستاني گردشگران باشد. از پرندگان اين تالاب مي توان به اردك سرسبز، خوتكا، فيلوش، ارده اي، نوك پهن، گيلار و حواصيل اشاره كرد.تالاب ميقان، استراحتگاه امن درناها

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر

تالاب كويري ميقان در استان مركزي واقع شده است. اينجا به تازگي از سوي سازمان حفاظت محيط زيست به منطقه ممنوع شكار تبديل شده و حالا ديگر ساليانه پذيراي هزاران پرنده مهاجر است كه از شمال روسيه به سوي آن مي آيند. تالاب ميقان در 15 كيلومتري اراك و در حاشيه روستاي داوودآباد قرار گرفته. در سال هاي اخير با بارندگي مناسب، ميقان آب قابل توجهي دارد و به همين دليل در زمستان ها ميزبان بيش از 120 هزار درنايي مي شود كه آنجا را براي اقامت انتخاب مي كنند.تالاب شادگان، در مسير خليج فارس

بيا به تماشاي پرندگان مهاجر

تالاب شادگان در پايين دست حوضه رودخانه جراحي، بين شهرهاي شادگان، آبادان و ماهشهر در استان خوزستان قرار گرفته و در سمت پايين دست به خليج فارس مي پيوندد. شادگان بزرگ ترين تالاب ايران شناخته مي شود و شما مي توانيد با قايق روي آن برويد و شاهد صحنه هاي بي نظيري از حضور انواع پرندگان و آبزيان در آن باشيد. اين تالاب محل دائمي حضور اردك مرمري است كه از گونه هاي رو به انقراض دنياست.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۸:۰۲:۵۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

آدابى كه فشار قبر را از زنان بر مى داردفشار قبر چيست,علت فشار قبر

 آدابى كه فشار قبر را كم مي كند

 

 خداوند براى هر يك از  زناني كه مهريه اش را به شوهرش ببخشد پاداش هزار شهيد و عبادت يك سال را مى نويسد.

 آدابى كه فشار قبر را از زنان بر مى دارد
۱ - صبر كردن بر غيرت شوهر
۲ - صبر كردن بر بد خلقى شوهر
۳ - بخشيدن مهريه به شوهر؛ خداوند براى هر يك از اين زنان پاداش هزار شهيد و عبادت يك سال را مى نويسد.


مؤ من هميشه پنج چيز براى انجام آداب به همراه دارد
۱ -تسبيح سى و چهار دانه

۲ - سجاده
۳ - شانه
۴ -مسواك

۵ - انگشتر عقيق (۴۷)

 آدابى كه باعث آمرزش انسان مى شوند
۱ -جارو كردن مسجد

۲ - مصافحه كردن با مؤ من
۳ - روشن كردن چراغ در مسجد
۴ - مريض شدن
۵ -عيادت مريض

۶ - شركت در تشييع مسلمان
۷ - غذا دادن به گرسنه
۸ -روزه مستحبى گرفتن

۹ - به دست كردن انگشتر عقيق سرخ
۱۰ - زياد سجده كردن
۱۱ - صلوات فرستادن
۱۲ - احترام به مهمان مؤ من

 

گردآوي:بخش مذهبي بيتوته

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۵۹:۵۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

ارسال سريع تصاوير متحرك در تلگراماستيكرهاي تلگرام, ارسال تصاوير متحرك در تلگرام

نرم‌افزار تلگرام از تصاوير متحرك با پسوند GIF نيز پشتيباني مي‌كند


اين روزها كاربران بسيار كمي هستند كه با تلگرام آشنايي نداشته باشند و از آن استفاده ‌نكنند. همان‌طور كه مي‌دانيد يكي از جذابيت‌هاي پيام‌رسان تلگرام استيكرهاست كه به شما اين امكان را مي‌دهد احساسات خود را به‌صورت گرافيكي به مخاطبان‌تان منتقل كنيد. در كنار اين استيكرها، نرم‌افزار تلگرام از تصاوير متحرك با پسوند GIF نيز پشتيباني مي‌كند، اما هنگامي كه اين تصاوير را براي مخاطبان خود ارسال مي‌كنيد بايد آنها روي آن كليك كنند تا حركات مربوط به تصوير فراخواني شود و يكي از مشكلاتي كه در استفاده از اين تصاوير متحرك وجود دارد نيز نبودن منبعي مناسب براي پيدا كردن تصاوير موردنظر است.

 

دوست داريد به‌راحتي و هنگام گفت‌وگو با هر يك از مخاطبان خود در گروه‌ها و حتي كانال‌هاي مختلف تصاوير متحرك موردنظرتان را انتخاب و ارسال كنيد؟ نسخه جديد تلگرام با پشتيباني از ربات‌هاي جديد خود اين امكان را در اختيارتان قرار مي‌دهد.

 

روش استفاده از اين ربات‌ها به شرح زير است:
1 ـ ابتدا نرم‌افزار تلگرام را روي هر يك از دستگاه‌هاي موردنظرتان به جديدترين نسخه به‌روزرساني كنيد.

 

2 ـ به هريك از صفحات گفت‌وگو (فرد به فرد، گروه و كانال) مراجعه كرده و در متن پيام عبارت gif@ را تايپ كرده سپس كلمه كليدي مرتبط با تصوير متحرك موردنظر خود را پس از ايجاد يك فاصله خالي وارد كنيد. به‌عنوان مثال چنانچه به دنبال تصوير متحركي از سيب هستيد كافي است عبارت gif apple@ را وارد كنيد و منتظر بمانيد فهرستي از نتايج براي شما نمايش داده شود. (روي كليد اينتر يا ارسال پيام كليك نكنيد)

 

استيكرهاي تلگرام, ارسال تصاوير متحرك در تلگرام

ارسال تصاوير متحرك در نرم افزار تلگرام

 

3 ـ تصوير موردنظر خود را از فهرست به‌نمايش درآمده انتخاب كرده و با كليك روي آن فرمان ارسال تصوير متحرك به پنجره گفت‌وگو را صادر كنيد.

 

4 ـ چنانچه روي هريك از تصاوير متحرك ارسالي يا دريافتي كليك راست كرده و گزينه ‌ Save GIF را انتخاب كنيد، تصوير متحرك به‌صورت فهرستي مجزا در كنار فهرست استيكرهاي شما قابل مشاهده خواهد بود و براي استفاده مجدد آن كافي است به فهرست استيكرهاي خود مراجعه كرده و روي آيكوني كه همراه با عبارت GIF نمايش داده شده كليك كنيد.

 

نكته: شما مي‌توانيد با استفاده از ربات‌هاي ديگري كه به همين منظور ايجاد شده‌اند از امكاناتي همچون ارسال ويدئو، عكس، اطلاعات دانشنامه ويكي‌پديا و اطلاعات فيلم‌ها در نرم‌افزار تلگرام بهره‌مند شويد.

 

gif – GIF search@
vid – Video search@
pic – Yandex image search@
bing – Bing image search@
wiki – Wikipedia search@
imdb – IMDB search@

 

توجه: براي استفاده از اين قابليت نيازي به افزودن ربات به فهرست دوستان خود يا افزودن آن به‌عنوان يكي از اعضاي گروه يا كانال نداريد.
منبع:jamejamonline.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۵۰:۴۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

نكاتي طلايي كه WiFi شما را بهتر مي كندافزايش سرعت اينترنت, تنظيمات مودم

ترفندهاي افزايش سرعت اينترنت

 

روترها امكان استفاده از اينترنت را براي ما فراهم مي‌كنند؛ ولي روترهاي جديد، قابليتي بيش‌تر از اين دارند. از امكانات پيشرفته روترهاي جديد استفاده كنيد تا محدوده تحت پوشش واي‌فاي را بيش‌تر كنيد. ‌تا همين چند سال پيش، روترها دستگاه‌هاي بي‌خاصيتي بودند كه تنها مسئول پخش اينترنت در محيط خانه يا محل كار بودند و هيچ خاصيت ديگري نداشتند؛ اما داستان روترهاي جديد با گذشته كاملا فرق مي‌كند.

 

پشتيباني از چندين فركانس وايرلس تا ابزارهاي مديريت موبايل، فقط بخشي از امكانات جديد اين روترها است و لازم نيست كه ديگر غصه مراحل سخت تنظيم كردن روتر را داشته باشيد. بهترين روترها، آن‌هايي هستند كه با برخورداري از بالاترين ميزان هوش، پيش‌فرض كار را از هميشه راحت‌تر كرده‌اند و كاربران عادي نيز قادرند تا با پيشرفته‌ترين امكانات روترها، كار كنند.

 

خيلي از چيزهايي كه به دانش شبكه‌اي نياز داشت، امروز فقط با يك كليك ماوس، به سادگي انجام مي‌شود. حالا بهتر است با هم نگاهي به ۸ قابليت مشترك بين روترهاي وايرلس پيشرفته داشته باشيم كه ارزش وقت گذاشتن، تنظيم كردن و استفاده را دارند.

 

افزايش سرعت اينترنت, تنظيمات مودم

روترها (مودم) امكان استفاده از اينترنت را براي ما فراهم مي‌كنند

 

۱- دسترسي ميهمان (The Wireless Welcome Mat)
مهم نيست كه شما مشغول تنظيم شبكه خانگي يا محل كار خود هستيد؛ در هر دو حالت مي‌توانيد با استفاده از Welcome Mat به مهمانان خود امكان استفاده از واي‌فاي را بدهيم.. خيلي از روترهايي كه امروزه در بازار هستند، به شما اين امكان را مي‌دهند كه به‌سادگي به ميهمانان امكان دسترسي به شبكه وايرلس را بدهيد. (در بعضي از روترها ديده شده اين قابليت به‌صورت پيش‌فرض فعال است؛ اگر از جمله كساني هستيد كه به امنيت و حريم خصوصي بسيار اهميت مي‌دهيد، مي‌توانيد امكان دسترسي افراد خارج از شبكه را از بين ببريد؛ ولي حتما بايد اين گزينه را غيرفعال كنيد).

 

اگر زياد به ميهمانان دسترسي مي‌دهيد، بهتر است در فواصل زماني كوتاه، كلمه عبور را عوض كنيد و همچنين اگر روتري كه استفاده مي‌كنيد، از دو فركانس ۲٫۴ گيگاهرتز و ۵ گيگاهرتز پشتياني مي‌كند، مي‌توانيد دسترسي ميهمان را فقط به شبكه آهسته‌تر ۲٫۴ گيگاهرتز فراهم كنيد. بدين ترتيب دسترسي با كارآيي بالا، فقط براي كانكشن‌هاي داخلي خواهد بود.

 

ممكن است برخي از سازندگان روترها، به شما امكان كنترل بيشتري براي استفاده ميهمانان از شبكه وايرلس را بدهند؛ مثلا مي‌توانيد تعداد ساعاتي را كه ميهمانان از اينترنت استفاده مي‌كنند، محدود كنيد يا حتي اجازه دسترسي آن‌ها را، فقط در ساعاتي از روز، امكان‌پذير كنيد. با اپ‌‌هاي زيادي كه براي مديريت موبايل در دسترس است، مي‌توان كلمه عبورو كنترل دسترسي به فركانس‌هاي مختلف را تغيير داد يا دسترسي ميهمان در حالت Fly را در گوشي‌هاي هوشمند، فعال يا غير فعال كرد.

 

افزايش سرعت اينترنت, تنظيمات مودم

 

۲ – با كنترل‌هاي والدين مي‌توان ارتباطات را مديريت كرد
كنترل مربوط به والدين (Parental Control)، فقط براي بازداشتن بچه‌ها از دسترسي به سايت‌هاي نامناسب نيست؛ بلكه در محيط‌هاي كوچك كاري نيز مي‌توانند مفيد باشند؛ مثلا سايت‌هايي هستند كه در زمان كاري شركت، نبايد به آن‌ها مراجعه كرد. وندورهاي روتر، استانداردهاي مختلفي براي كنترل دارند؛ از بلاك كردن در سطح هر دستگاه گرفته تا سيستم‌هاي كنترل محتواي تمام عيار كه دسترسي به سايت‌هاي خارجي را مديريت مي‌كنند. اين قابليت‌ها شامل اضافه كردن يك لايه بيشتر امنيتي براي محافظت از شبكه، به‌همراه امكان شناسايي بدافزار و آنتي‌فيشينگ است كه كاربر مي‌تواند آن‌ها را تنظيم كند.

 

افزايش سرعت اينترنت, تنظيمات مودم

يكي از امكانات روترهاي جديد پشتيباني از چندين فركانس وايرلس است

 

۳ – مكان ذخيره خارجي اضافه كنيد
آخرين نسل روترها، مي‌توانند كاربر را از عذاب ذخيره داده اشتراكي رها كنند. در مدل‌هاي رده بالاي نسل فعلي، مي‌توان هاردديسك بيروني (اكسترنال) چه USB 2.0 و چه USB 3.0 و هم‌چنين درگاه‌هاي ساتا (Sata) را به‌طور مستقيم به روتر وصل كرد؛ البته تمام اين‌ها به مدل دستگاه بستگي دارد؛ به غير از مپينگ (Mapping) شبكه، از چندين روش ديگر مي‌توان به ديتا دسترسي داشت.

 

يكي از آن‌ها سرويس FTP بر پايه روتر است كه مي‌تواند به پوشه‌هاي يك درايو، به‌صورت خارجي و از طريق وب دسترسي داشته باشد. در بيشتر موارد، هر وسيله ذخيره USB از درايوهاي انگشتي گرفته تا هارد ديسك‌هاي سيلندري، قادرند تا به روتر وصل شوند و به‌عنوان دستگاه‌هاي اشتراك‌گذاري فضاي ذخيره، در دسترس باشند. در صورت پشتيباني، درايو حتي مي‌تواند با DLNA كار كند تا براي آن دسته از دستگاه‌هاي روي شبكه، به‌عنوان مديا سرور باشد كه قادرند با DLNA كار كند.

 

افزايش سرعت اينترنت, تنظيمات مودم

 

۴ – از مدياي متصل به سرورهاي بكاپ‌گيري، استفاده‌هاي بيشتري كنيد
دسته‌اي از روترهاي پيشرفته و رده‌بالا هستند كه به‌وسيله DLNA سرويس شناسايي را ارائه مي‌دهند كه مي‌تواند به‌عنوان يك مديا سرور، پيكربندي شود. از نكات جالب آن، كنترل كامل بر روي سرويس‌هاي صوتي و تصويري است كه قرار است كجا و چه زماني ارائه شوند.

 

اين اپ سمت سرور مي‌تواند براي مديريت اجازه اشتراك‌گذاري فايل بر روي دستگاه‌هاي ذخيره خارجي نيز، استفاده شود. بعضي از سازندگان حتي بكاپ اپ را هم مهيا كرده‌اند كه اجازه مي‌دهد تا دستگاه ذخيره متصل شده به روتر، به‌عنوان بخشي از فرآيند پشتيبان‌گيري كلاينت، به‌صورت خودكار استفاده شود. با توجه به اين‌كه قيمت اين دستگاه‌هاي ذخيره‌سازي به‌طور مرتب در حال كاهش است؛ يك شركت كوچك مي‌تواند از هاردديسك USB چند ترابايتي كه به يك روتر رده ‌بالا متصل است، به‌عنوان بكاپ متمركز استفاده كند.

 

افزايش سرعت اينترنت, تنظيمات مودم

 

۵ – گسترش ارتباطات USB، به معني به اشتراك‌گذاري امكان پرينت است
پرينت گرفتن وايرلس چيز جديدي نيست؛ ولي با توجه به اين‌كه USB خود را به‌عنوان يك استاندارد در ارتباطات و اتصالات معرفي كرده است، تقريباً هر پرينتري كه به روتر وصل مي‌شود، مي‌تواند به يك مدل متصل به اينترنت استفاده شود. بعضي از سازندگان روترها، براي پرينترهايي كه AirPrint-enabled نيستند و در زمان‌هايي كه از طريق روتر، مورد دسترسي قرار مي‌گيرند، پشتيباني وايرلس را فراهم كرده‌اند. فرض كنيد در خانه يا محل كار خود شديدا سرگرم كار با آي‌فون يا آي‌پد هستيد؛ در اين حالت امكان پرينت از هر iDevice مي‌تواند خيلي به كار بيايد.

 

افزايش سرعت اينترنت, تنظيمات مودم

 

۶ – با اولويت‌بندي روي شبكه، ترافيك را كنترل كنيد
واقعا خوب مي‌شد اگر مي‌توانستيد به راحتي، سرعت اينترنت را براي برنامه‌هايي كه از درجه اهميت بيشتري براي شما برخوردار هستند، بالا ببريد. روترهاي وايرلس سال‌هاست كه از كيفيت سرويس (QoS) و توسعه مالتي مدياي وايرلس (WMM) پشتيباني مي‌كنند؛ ولي در خيلي از موارد، كارآمدي واقعي اين فناوري‌ها در بهترين حالت، كمي افزايش در كارايي و در بدترين حالت، به هدر رفتن تلاش زياد در تنظيم اپ‌ها و پهناي باند است؛ اما با در نظر گرفتن اين نكته، سازندگان روترها دريافتند كه در شبكه، داشتن سرعتي بهينه براي برنامه‌هاي خاص، تبديل به يك امر عادي و معمولي شده است.

 

خيلي از مدل‌هاي جديد روترها، به كاربر اين امكان را مي‌دهد تا اپ‌هاي خاص و دستگاه‌هاي خود را براي داشتن كارآيي بهينه در شبكه، تنظيم كند؛ شايد يك ادمين تصميم بگيرد كه كارآيي كامپيوترهاي روي يك شبكه، خيلي مهم‌تر از گوشي‌هاي هوشمند و تبلت‌ها باشد؛ به همين دليل، اولويت بالاتر را به PCها بدهد. شايد ادمين ديگري، اولويت را به سرويس‌هاي مبتني بر ابر بدهد؛ در نتيجه در ليست او كانكشن‌هايي كه مربوط به مسائل غير كاري هستند، از اولويت پايين‌تري برخوردار خواهد بود.

 

وندورها، نحوه تقابل QoS و WMM را زير نظر گرفتند و با اضافه كردن هوشمندي به آن، به فناوري‌ها امكان دادند تا در محيط بهتر و شرايط مناسب‌تري نسبت به گذشته، در كنار هم كار كنند. در گذشته، وجود يك تداخل و ناسازگاري، مي‌توانست باعث سقوط كارآيي شبكه وايرلس شود.

 

افزايش سرعت اينترنت, تنظيمات مودم

 

۷ – ‌اپ‌هايي براي مديريت موبايل
گوشي‌هاي هوشمند و تبلت‌ها آمده‌اند كه بمانند. سازندگان روتر نيز با درك اين موضوع، ابزارهايي ساخته‌اند كه در بين دستگاه‌ها، امكان عملكرد بهتر و مديريت مناسب‌تر موبايل را فراهم مي‌كند. برخي از آن‌ها بيشتر حالت عمومي دارند، مانند اسكنرهاي وايرلس كه مي‌توانند به‌عنوان بخشي از فرآيند نصب و مكان‌يابي روتر استفاده شوند.

 

مديران شبكه قادرند تا قدرت سيگنال، تداخل در كانال و تضعيف سيگنال بر روي گوشي‌هاي خود را مانيتور كنند. برخي از اپ‌ها هستند كه به كاربر اين امكان را مي‌دهند تا با جستجوي اتاق به اتاق، به دنبال پيدا كردن قدرت سيگنال باشند و به اين ترتيب، آنتن‌ها براي مكان‌هاي مختلف تنظيم مي‌شوند تا در هر محل، بالاترين كارايي را به كاربران ارائه دهند.

 

۸ – تنظيم روتر را جدي بگيريد
اگر به همان تنظيمات پيش‌فرض روتر بسنده كنيد، قطعا همان عملكردي را خواهيد ديد كه هميشه ديده‌ايد؛ ولي اگر فقط چند دقيقه زمان صرف كنيد، مي‌توانيد با تنظيم امكانات و ويژگي‌هاي پيشرفته‌اي كه در اختيار شما قرار دارد، بيشترين استفاده را از روتر ببريد. اين‌گونه تنظيمات رده بالا، از روتري به روتر ديگر فرق مي‌كند؛ پس حتما اپ‌ها و سخت‌افزاري كه روتر شما را پشتيباني مي‌كند، را در نظر بگيريد.

منبع:bartarinha.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۴۲:۴۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

عامل زمينه‌ ساز خشونت را جدي بگيريد

«خشونت» همواره در تاريخ بشر قصه و غصه‌اي پردامنه داشته ‌است. و اين روزها به دليل اقدام‌هاي خشونت‌آميز داعش، خشونت و خشونت ورزي و دلايل زمينه‌ساز آن به دغدغه‌اي براي اهالي فكر بدل شده‌ است.
روزنامه ايران - مهسا رمضاني: «خشونت» همواره در تاريخ بشر قصه و غصه‌اي پردامنه داشته ‌است. و اين روزها به دليل اقدام‌هاي خشونت‌آميز داعش، خشونت و خشونت ورزي و دلايل زمينه‌ساز آن به دغدغه‌اي براي اهالي فكر بدل شده‌ است. از اين رو، 24 دي ‌ماه مؤسسه پرسش ميزبان استاد مصطفي ملكيان و دكتر احسان شريعتي و كريم نصر شد تا درباره خشونت به بحث نشينند.

 اين همايش در حالي برگزار شد كه نمايشگاه طراحي‌اي با عنوان «بازگشت» نيز در اين مؤسسه عرضه‌ شد؛ اين نمايشگاه به سفارش مؤسسه پرسش و توسط گالري نات بر اساس مجموعه «فجايع جنگ» فرانسيسكو كويا، نقاش و طراح نامدار اسپانيايي قرن ۱۸، شكل گرفت و در آن آثار برخي از مهمترين نقاشان و طراحان ايراني عرضه شد.

خشونت براي چه؟

 در ابتداي اين نشست كريم نصر كه به نمايندگي از طراحان اين نمايشگاه در نشست حاضر شده ‌بود، بحث خود را نه با محوريت خشونت بلكه صرفاً به موضوع «طراحي و معنا» اختصاص داد و كوشيد تا تعريفي از طراحي ارائه كند. به زعم او، تعاريف بسياري از طراحي وجود دارد كه هر يك از زاويه‌اي به طراحي و معاني برآمده از آن مي‌نگرد، ادبيات، فلسفه، جامعه‌شناسي و... .

 هر يك از دريچه‌اي طراحي را معنا مي‌كنند اما با اين حال او تنها معنايي را براي طراحي جامع مي‌ديد كه در آن به مسأله خطوط و سطور تأكيد شده ‌باشد چرا كه معتقد است معاني در ميان خطوط و سطور قرار مي‌گيرد.

آنچه در ادامه مي‌آيد متن ويرايش و تلخيص شده «ايران» از سخنراني استاد ملكيان در اين نشست است. به علاوه متن سخنراني دكتر احسان شريعتي هم به منظور انتشار در اختيار «صفحه انديشه» قرار گرفت كه از اين بابت از ايشان سپاسگزاريم.

موضوع بحث ما در اين گفتار «خشونت براي چه» است. از اين رو، نخست بايد مراد از «خشونت» براي مخاطب مشخص شود. واقعيت اين است كه خشونت در عرف علوم اجتماعي امروز به يك معنا استعمال نمي‌شود، در برخي از معاني و تعابير خشونت به طور كامل، منفي و دفاع ناپذير تعريف مي‌شود اما در برخي معاني ديگر خشونت به دو قسم «دفاع پذير» و «دفاع ناپذير» تقسيم مي‌شود.

با اين حال، تعريف من از خشونت، با اندكي تغيير بسيار نزديك به تعريف سيمون وي است. به زعم او، اگر عقلانيت در مقام نظر، «بي‌دليل» و آزادي در مقام عمل «بدون حقي» پاس داشته ‌نشود، در اين دو صورت خشونت ورزيده‌ شده ‌است.

 خشونت مورد نظر من در اين گفتار اين خواهد بود و از آنجايي كه به تعبير كانت انسانيت ما به عقلانيت نظري و آزادي عملي ما است، بنابراين اگر من بدون هيچ دليلي خشونت ورزيدم و عقلانيت فكري و آزادي عمل شما را ناديده گرفتم، آنگاه من انسانيت شما را لگدمال كرده‌ام؛ پس من شما را انسان نانگاشته‌ام.

وقتي شما را انسان نانگارم به تعبيري فلسفي شما را «شخص» ندانسته‌ام و شخص ندانستن شما همان شيء دانستن شما است.

بنابراين خشونت فرآيندي است كه به «شي‌ءشدگي شخص» مي‌انجامد كه طي آن «كيستي» افراد به «چيستي» تبديل مي‌شود. و از سوي ديگر، باز به تعبيري كه در فلسفه آمده است، شيءشدگي به ابزارشدگي مي‌انجامد و كسي كه شيء شد طبعاً ابزار خواهد شد و ابزاري ديدن و برخورد كردن با افراد در دامنه تعريف خشونت قرار مي‌گيرد.

خشونت براي چه؟

حال، اين سؤال پيش مي‌آيد كه چرا انسان دست به خشونت مي‌زند؟ در پاسخ به اين سؤال بايد بر اين نكته تأكيد كرد كه بحث از منظر روانشناسي اجتماعي طرح مي‌شود اما همين بحث هم از نظر جامعه‌شناختي قابل تكرار است.

مبناي بحث من، نظريه‌اي در روانشناسي ‌است كه براساس آن محال است انسان دست به عمل ارادي بزند مگر آنكه يك ميل با چند باور در درون او دست به دست هم داده ‌باشند و از آنجا كه در اينجا خشونت «ارادي» مفروض مي‌شود، بنابراين افرادي كه خشونت مي‌ورزند در درون‌شان ميل و باورهايي به وجود آمده است كه با دست به دست دادن آن ميل، به عمل ارادي خشونت سوق داده شده‌اند؛ علت تأكيد بر عمل «ارادي» خشونت از اين جهت است كه خشونت‌هاي ناشي از بيماري‌هاي روان‌نژندي از اين بحث جدا است. اين خشونت محل بحث ما در اينجا نيست. بحث ما در اين گفتار است كه چرا انسان به طور ارادي خشونت مي‌ورزد؟

1. اگر فردي به لحاظ روانشناختي معتقد به «آشكارگي حقيقت» باشد، آن وقت لامحاله، دست به خشونت خواهد زد؛ يعني اگر معتقد باشد كه در باب يك موضوع، مشكل يا مسأله، حقيقت كاملاً روشن است، در آن صورت چه احساس و برخوردي نسبت به كساني كه به آن واقعيت عريان اعتقاد ندارند، خواهد داشت؟

 افراد معمولاً در برابر كساني كه آگاهانه در مقابل حق مي‌ايستند راهي جز خشونت را نمي‌يابند.

2. اما اگر فردي معتقد به نظريه «ناآشكارگي حقيقت» باشد، يعني بر اين باور باشد كه در برابر هر مشكل، مسأله و موضوع حق مطلب آشكار نيست؛ حق هميشه تو در تو است و پرونده آن هميشه باز است، در آن صورت، كسي را كه با عقيده او مخالفت مي‌كند در تخالف با يك حقيقت واضح و مسلمي نمي‌بيند و نسبت به مخالفان خود با كينه، نفرت و خصومت برخورد نمي‌كند چراكه مي‌پذيرد حقيقت نزد كسي نيست.

خشونت براي چه؟

اين نظريه يك نظريه معرفت‌شناختي است، اگر معتقد به ناآشكارگي حقيقت باشيم هميشه اهل مداراي عملي و تكثرگرايي نظري خواهيم بود. اما براساس نظريه «آشكارگي حقيقت» كه دقيقاً، هم‌معني با «ايدئولوژيك انديشي» است؛ زندگي فرد ايدئولوژيك‌‌انديش مي‌تواند با خشونت آميخته شود. ايدئولوژيك بودن منحصر به اديان و مذاهب نيست.

 به عنوان مثال، اگر فكر كنيم ماركس به يكسري حقايق پاسخ داده است، ما مي‌توانيم يك ماركسيست ايدئولوژيك شويم، اگر فكر كنيم ليبراليسم به همه حقايق پاسخ داده ‌است يك ليبرال ايدئولوژيك مي‌توانيم بشويم. ايدئولوژي مي‌تواند ديني، علمي، فلسفي و... . باشد.

3. علت ديگري كه مي‌تواند به رفتار خشونت‌آميز منجر شود، فقدان دليل افراد براي مدعايشان است. نداشتن دليل براي مدعا، نخستين زمينه براي خشونت‌ورزي است كه نخست در گفتار و سپس در رفتار، خود را نشان مي‌دهد.

واقعيت اين است كه افراد يا با استدلال مي‌توانند طرف مقابل را اقناع كنند، يا اگر استدلال كافي و متقن ندارند به فريب متوسل مي‌شوند، اما چنانچه گاهي به دليل علم، قدرت تفكر و تعقل در طرف مقابل، نتوان به فريب او دست يافت، «خشونت» راهكار پاياني است؛ كسي كه با فقدان استدلال مواجه است به خشونت متوسل مي‌شود. از اين رو، خشونت مي‌تواند ناشي از ضعف قدرت استدلال باشد.

4. به لحاظ روانشناختي «عقده حقارت» هميشه باعث خشونت است. اگر در برابر مخالف و دشمن احساس ضعف داشته ‌باشيم، رو به خشونت خواهيم‌ آورد. خشونت وزريدن رژيم‌ها، دليل بر قدرت آنها نيست و اتفاقاً برآمده از ضعف آنها است؛ انسان وقتي خود را در مقابل مخالفانش قوي ببيند، با طمأنينه رفتار خواهد‌ كرد و در غير اين صورت چاره‌اي جز خشونت‌ورزي نخواهد ‌داشت. از اين رو، رژيم‌هايي كه مدارا دارند، قوي‌تر هستند.

خشونت براي چه؟

5. يكي ديگر از دلايلي كه خشونت مي‌ورزيم اين است كه بخواهيم جهان را به صورتي نشدني درآوريم. در اين صورت نيز بايد به خشونت متوسل شد. از اين رو، افرادي كه رؤياهاي ناشدني و غير واقع گرايانه دارند براي تحقق بخشيدن به رؤياهايشان چاره‌اي جز خشونت نخواهند داشت. مثل اتحاد جماهير شوري لنينيستي كه مي‌خواست جامعه بي‌طبقه ايجاد كند.

6. نكته ديگر وقتي است كه فرد احساس مي‌كند فضاي حياتي‌اش از دست رفته است، در اين شرايط نيز افراد دست به خشونت مي‌زنند، كه اين هم در دو صورت آشكار مي‌شود؛ نخست اينكه، بپندارد كه نيازهاي فيزيولوژيك‌اش در معرض نابودي است، در نتيجه خشونت خواهد ورزيد چرا كه چيزي براي از دست دادن ندارد يا اينكه نيازهاي مراتب بعدي را با روش‌هاي مسالمت‌آميز قابل تحقق نبيند يا وقتي كه نهادهاي اجتماعي از اين امر ممانعت كنند فرد به خشونت رو مي‌آورد.

خشونت براي چه؟

از اين رو، تا زماني كه اين مسائل وجود داشته باشد خشونت نيز حاكم خواهد بود و در ميان اين موارد ششگانه، بيش از همه بر ايدئولوژيك‌انديشي و سپس از بين رفتن فضاي حياتي براي بعضي از مردم در جهان تأكيد دارم و معتقدم اين دو عامل بيش از بقيه زمينه‌ساز خشونت‌ورزي در جهان هستند كه نمونه‌هاي آن را مي‌توان در اقدام‌هاي گروهك‌هايي همچون داعش ديد.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۰۶:۳۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
اين يخچال پس از دفن شدن در داخل زمين، همواره دمايي بين ۱۰ تا ۱۲ درجه سلسيوس خواهد داشت كه حتي امكان نگهداري و توليد مواردي مانند سبزيجات، نوشيدني يا پنير را هم به مالك آن مي‌دهد. جنس اين يخچال از پلي استر لمينت كاري شده سبك است كه در برابر نفوذ ريشه‌هاي درختان و گياهان نيز مقاوم است.

وبسايت تابناك باتو: اين يخچال پس از دفن شدن در داخل زمين، همواره دمايي بين ۱۰ تا ۱۲ درجه سلسيوس خواهد داشت كه حتي امكان نگهداري و توليد مواردي مانند سبزيجات، نوشيدني يا پنير را هم به مالك آن مي‌دهد. جنس اين يخچال از پلي استر لمينت كاري شده سبك است كه در برابر نفوذ ريشه‌هاي درختان و گياهان نيز مقاوم است.

يخچال زيرزميني كروي بدون استفاده از برق  يك طراح هلندي يك يخچال زيرزميني كه برق استفاده نمي‌كند ايجاد كرده است. اين يخچال پس از دفن شدن در داخل زمين، همواره دمايي بين ۱۰ تا ۱۲ درجه سلسيوس خواهد داشت كه حتي امكان نگهداري و توليد مواردي مانند سبزيجات، نوشيدني يا پنير را هم به مالك آن مي‌دهد. جنس اين يخچال از پلي استر لمينت كاري شده سبك است كه در برابر نفوذ ريشه‌هاي درختان و گياهان نيز مقاوم است.

يخچال زيرزميني كروي بدون استفاده از برق

يخچال زيرزميني كروي بدون استفاده از برق

يخچال زيرزميني كروي بدون استفاده از برق

يخچال زيرزميني كروي بدون استفاده از برق

يخچال زيرزميني كروي بدون استفاده از برق

يخچال زيرزميني كروي بدون استفاده از برق

يخچال زيرزميني كروي بدون استفاده از برق

يخچال زيرزميني كروي بدون استفاده از برق

يخچال زيرزميني كروي بدون استفاده از برق

يخچال زيرزميني كروي بدون استفاده از برق


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۰۴:۳۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
به‌طور سنتي در بيشتر تاريخ بشر، زن‌ها كمتر در مسندهاي حاكميتي جامعه‌هاي مختلف قرار گرفته‌اند. اين وضعيت در روستاها معمولا جدي‌تر بوده است. با اين حال، روستاهايي حتا در استان‌هاي دورافتاده و محروم از نظر اقتصادي ما وجود دارند كه زمام امور آن‌ها را خانم‌ها در دست دارند.

خبرگزاري ايسنا: به‌طور سنتي در بيشتر تاريخ بشر، زن‌ها كمتر در مسندهاي حاكميتي جامعه‌هاي مختلف قرار گرفته‌اند. اين وضعيت در روستاها معمولا جدي‌تر بوده است. با اين حال، روستاهايي حتا در استان‌هاي دورافتاده و محروم از نظر اقتصادي ما وجود دارند كه زمام امور آن‌ها را خانم‌ها در دست دارند.

روستاي «دهسلم» در استان خراسان جنوبي يكي از اين نمونه‌هاست كه يكي از روستاهاي هدف گردشگري استان هم در طرح‌هاي چند سال گذشته در نظر گرفته شده است. همچنين در بحث ثبت جهاني كوير لوت و متعلقات آن، اين روستا از اهميت بيشتري در طرح‌هاي مربوط، برخوردار شده است.

از شهر بيرجند، مركز استان خراسان جنوبي، حدود دو ساعت رانندگي لازم است براي رسيدن به شهر نهبندان در جنوب استان. پس از آن، با حدود يك ساعت رانندگي به سمت غرب و درواقع به‌سمت دل منطقه‌ي كوير لوت، روستاي دهسلم قرار دارد. در اين مسير، آس‌بادهاي خوان‌شرف در فاصله‌ي كمي از شهر نهبندان، از شهرت ميراثي ويژه‌اي برخوردارند. همچنين در مسير نهبندان به دهسلم، مجموعه‌اي از كوه‌هاي مينياتوري (مريخي) قرار دارد كه هرچند نسبت به كوه‌هاي مشابه در چابهار و قشم، كاستي‌هايي دارند اما ويژگي‌هايي منحصر به خود هم دارند كه آن‌ها را متمايز مي‌سازد.

دهسلم در مجاورت كويري قرار دارد كه معروف است گرم‌ترين نقطه‌ي زمين را در دل خود جاي داده است. البته براي رسيدن به نخستين ايستگاه تپه‌هاي ماسه‌اي كويري، بيش از 35 كيلومتر مسير خاكي را از روستا به‌سمت دل كوير بايد طي كرد؛ اما با توجه به بكر بودن منطقه، كه از نظر گردشگران طبيعت حرفه‌اي و نيمه‌حرفه‌اي خارجي، يك مزيت ويژه محسوب مي‌شود، يكي از پتانسيل‌هاي منطقه براي توسعه‌ محسوب مي‌شود. درواقع استان خراسان جنوبي اين ويژگي را دارد تا با توجه به بين‌المللي بودن پروازهاي مشهد در استان خراساني رضوي و كرمان و يزد در مركز كشور، به‌عنوان يك مسير جديد براي گردشگران خارجي در نظر گرفته شود.

ضمن آن‌كه به‌دليل وجود قناتي به‌نسبت پرآب، با آب به‌نسبت گرم، دهسلم نخلستان‌هاي منحصر به‌فردي در منطقه‌ي خراسان جنوبي دارد. علاوه بر كشاورزي كه به‌خاطر وجود آب بيشتر در اين روستا رواج دارد، پرورش شتر نيز يكي از مشغله‌هاي اهالي محسوب مي‌شود.

همچنين صنايع دستي خاص منطقه نيز يكي از دارايي‌هاي آن است كه بيشتر توسط بانوان توليد و عرضه مي‌شود. اين اتكا در روستايي به‌نسبت دور، تنها حضور چشمگير خانم‌ها در امور يك جامعه‌ي روستايي نيست؛ بلكه دهسلم يك دهيار خانم هم دارد كه تقريبا تمام مسؤولان استاني، او را به‌واسطه‌ي پيگيري‌هايش براي امور رفاهي و توسعه‌اي مربوط به روستا، به‌خوبي مي‌شناسند. به‌خاطر همين پيگيري و تاثيرگذاري است كه دهيار زن روستاي دهسلم، هم در ميان مسؤولان محلي و هم مردم منطقه، از احترام ويژه‌اي برخوردار است.

روستاي دهسلم مانند بيشتر نقاط خراسان جنوبي، از فقدان دسترسي‌هاي جاده‌اي مطلوب در رنج است اما همين نقص، خود يك ويژگي مثبت براي اهداف توسعه گردشگري آن محسوب مي‌شود. شايد همين امر موجب شده كه اين روستا، بافت تاريخي خود را بيشتر حفظ كند و مردم آن نيز سنت‌هاي رفتاري و فرهنگي خويش را در نوع پوشش و حتا نوع زندگي، به‌خوبي حفظ كرده‌اند. البته همين حالا هم ساختن برخي سازه‌ها و اتاقك‌ها با استفاده از مصالح مدرن، خطري براي اخلال در روند تبديل شدن روستاي دهسلم به يك منطقه‌ي هدف و نمونه‌ي گردشگري محسوب مي‌شود.

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند

(تصاوير) اين‌جا خانم‌ها حكومت مي‌كنند


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۰۳:۴۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
۲/۳ ميليارد نفر از مردم جهان، به توالت‌هاي تميز و بهداشتي دسترسي ندارند و همين موضوع، عامل بيماري‌هاي متعددي در كشورهاي فقير است.

وبسايت وي آر: ۲/۳ ميليارد نفر از مردم جهان، به توالت‌هاي تميز و بهداشتي دسترسي ندارند و همين موضوع، عامل بيماري‌هاي متعددي در كشورهاي فقير است. اما به تازگي، پژوهشگران دانشگاه «كرن‌فيلد» انگليس سيستم جديدي براي توالت طراحي كرده‌اند كه بدون نياز به آب، فضولات انسان را به الكتريسيته و آب تميز تبديل مي‌كند. اين سيستم كه «توالت نانوغشا» نام گرفته، امسال در كشور غنا آزمايش خواهد شد.

جادوي توالت با بسته شدن در آن آغاز مي‌شود. كاسه‌ي توالت با مكانيسمي دوَراني، فاضلاب را به دالان رسوب هدايت كرده و بوي بدش را حبس مي‌كند. فاضلاب از نانوغشاي خاصي رد مي‌شود كه مولكول‌هاي آب را به صورت بخار جدا مي‌‌كند. آب بدون ميكروب و ذرات جامد، به سوي دالان ميعاني مي‌رود كه با نانودانه‌هاي آب‌دوست، لايه‌گذاري شده و درنهايت، در حالت مايع در مخزن جمع مي‌شود. آب حاصل، مناسب شست‌وشو يا كشاورزي است.

ضايعات جامد و ميكروب‌ها، به كمك پيچ ارشميدس به دالان ديگري انتقال مي‌يابند تا سوزانده شده و انرژي حاصل‌ از آن‌ها، صرف تامين نيروي فيلتر نانوغشا و هم‌چنين شارژ گجت‌هايي مثل تلفن همراه شود. خاكستر به‌جامانده آلودگي ندارد و به‌عنوان كود در كشاورزي مصرف مي‌شود.

توالت پيشرفته‌ي بي‌نياز از آب


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۰۲:۱۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
هميشه در افسانه ها از مكان هاي تخيلي و افسانه اي گفته مي شود. در اين مطلب ۱۰ مكان تخيلي و افسانه اي كه وجود واقعي دارند را به شما معرفي مي كنيم.

وبسايت پول نيوز: هميشه در افسانه ها از مكان هاي تخيلي و افسانه اي گفته مي شود. در اين مطلب ۱۰ مكان تخيلي و افسانه اي كه وجود واقعي دارند را به شما معرفي مي كنيم.

 ‏۱.‏ ونيز كوچك ‏‎(Little Venice)‎‏ – فرانسه ‏

درست است شما هم فكر مي كنيد ونيز را فقط بايد در ايتاليا ديد ، اما ونيز كوچك نام منطقه اي است در كلمار فرانسه كه به دليل ‏شباهت زيادي كه به ونيز دارد اين نام براي آن گذاشته شده است. خانه هايي كه در يك خط در اطراف رودخانه قرار گرفته اند ‏نماي زيبايي به اين منطقه مي دهند. اين خانه ها تا جنوب شرقي شهر به شكلي يكسان كشيده شده اند. اكثر ساكنين اين منطقه ‏باغبان يا قايقران هستند. ‏ ‏

۱۰ مكان تخيلي و افسانه اي كه واقعا وجود دارند


 ۲.‏ جنگل ‏Hoh Rain‏ – واشنگتن ‏‏‏‎

اين جنگل در شمال غربي اقيانوس آرام قرار گرفته است. جنگل ‏Hoh‏ يكي از بهترين و زيباترين نمونه هاي جنگل هاي انبوه ‏معتدل در ايالات متحده آمريكا است كه مشهورترين و پرطرفدارترين مقاصد گردشگري اين منطقه نيز محسوب مي شود. در ‏طول فصل زمستان باران به طور مداوم در اين جنگل مي بارد كه نتيجه آن سرسبزي درختان و گونه هاي مختلف گياهان اين ‏جنگل است. ‏‏ ‏ ‏

۱۰ مكان تخيلي و افسانه اي كه واقعا وجود دارند


 ‏۳.‏ Ta Prohm‏ – كامبوج

Ta Prahm‏ نام مدرن معبدي در آنگكور است كه مجموعه اي از برج ها و ديواره هاييست كه به شكلي باورنكردني و رويايي ‏در آغوش ريشه هايي گسترده و وسيع قرار گرفته اند. ‏Ta Prohm‏ يكي از پربازديدترين مكان هاي دنياست كه در ليست خيلي ها ‏براي بازديد قرار گرفته است. بسياري از افرادي كه از اين مكان ديدن كرده اند معتقدند ‏Ta Prohm‏ يكي از جاهاييست كه حتما ‏بايد در طول زندگيتان آن را ببينيد. ‏ ‏‏‏‏

۱۰ مكان تخيلي و افسانه اي كه واقعا وجود دارند


۴. كاخ ‏‏Neuschwanstein‏ – آلمان ‏‏‎

اين كاخ مربوط به قرن نوزدهم ميلادي مي شود كه در بالاي تپه اي نزديك به دهكده ‏Hohenschwangau‏ در جنوب غربي ‏باوارياي آلمان واقع شده است. اين كاخ كه مربوط به پادشاه لودويگ دوم است در سال ۱۸۸۶ و هفت هفته پس از مرگ وي براي ‏بازديد عموم بازگشايي شد. اين پادشاه به دليل خجالتي بودن علاقه اي نداشت زياد در انظار عمومي باشد به همين دليل كاخ وي در ‏بالاي اين تپه و به دور از زندگي عمومي مردم ساخته شده است. امروزه تعداد زيادي از مردم براي بازديد از زندگي شخصي اين ‏پادشاه خجالتي از كاخ وي بازديد مي كنند. ‏ ‏‏ ‏ ‏

در فصل تابستان روزانه نزديك به ۶۰۰۰ نفر از اين كاخ بازديد مي كنند ، كاخ ‏Neuschwanstein‏ ‏يكي از مشهورترين قلعه ‏ها در كل اروپا مي باشد. ‏ ‏ ‏‏ ‏ ‏

۱۰ مكان تخيلي و افسانه اي كه واقعا وجود دارند


۵.‏ قلعه ‏Chenonceau‏ – فرانسه ‏ ‎

قلعه اي كه در قرن شانزدهم ميلادي ساخته شده است و در شمال رودخانه ‏Cher‏ قرار گرفته است و تصويري رويايي ايجاد كرده ‏است.‏ ‏‏ ‏‏ ‏

۱۰ مكان تخيلي و افسانه اي كه واقعا وجود دارند


‏۶.‏ دهكده كارمل ‏‎(Carmel Village)‎‏ – كاليفرنيا ‏

‏خيابان هاي اين دهكده انگار از وسط كتابهاي داستان هاي افسانه اي بيرون آمده اند ، زيبايي گوشه و كنار اين دهكده باعث مي ‏شود نفستان بند بيايد. توريست ها تنها افرادي نيستند كه علاقه مند به اين دهكده هستند بلكه هنرمندان و نقاشان هم براي به ‏تصوير كشيدن اين زيبايي ها زياد به اين دهكده سفر مي كنند. نتيجه اين نقاشي ها نيز در نمايشگاهي در همين دهكده به نمايش ‏گذاشته شده است.‏‏

۱۰ مكان تخيلي و افسانه اي كه واقعا وجود دارند


 ۷.‏پرچين تاريك ‏‎(The Dark Hedges )‎‏ – ايرلند شمالي ‏‏

اين منطقه يكي از پديده هاي طبيعي ايرلند شمالي است كه بيشترين عكاسي از آن صورت گرفته است و همچنين يكي از ‏مشهورترين و پربازديد ترين جاذبه هاي توريستي آن مي باشد. درختاني كه به شكل تونلي شكل محيطي رومانتيك و رويايي را ‏ايجاد كرده اند. گفته مي شود اين درخت ها در قرن ۱۸ ميلادي كاشته شده اند.‏ ‏ ‏ ‏

۱۰ مكان تخيلي و افسانه اي كه واقعا وجود دارند


 ۸.‏ مركز تاريخي ‏Cesky Krumlov‏ – چك ‏‏‏‏‎

اCesky Krumlov‏ يك شهر كوچك در جنوب منطقه ‏Bohemian‏ در جمهوري چك مي باشد كه در آن قلعه ‏Cesky ‎Krumlov‏ نيز قرار دارد. اين منطقه كه جزئي از ميراث ثبت شده يونسكو مي باشد مربوط به قرن ۱۳ ميلادي است و تمام ‏ساختار آن به همان شكل قديمي و اوليه باقي مانده است. ‏

۱۰ مكان تخيلي و افسانه اي كه واقعا وجود دارند


۹.‏ كليساي مونت سنت ميشل‎ Abbaye du Mont-Saint-Michel)‎‏ ‏‎(‎‏- فرانسه‏‏‏‏‎

كليساي مونت سنت ميشل در جزيره اي به همين نام در نورمندي فرانسه قرار دارد. اين كليسا يكي از مهم ترين مراكز زيارتي در ‏اين منطقه بوده است كه مربوط به قرن هشتم ميلادي مي شود. اين ساختمان نمونه قابل توجهي از معماري قرون وسطي است كه ‏هم عملكردي نظامي داشته هم مكاني مذهبي به شمار مي رفته است. ‏‏ ‏ ‏‏

۱۰ مكان تخيلي و افسانه اي كه واقعا وجود دارند

 
‏۱۰.‏ ‎ ‎غار كرم هاي شب تاب ‏‎(Waitomo Glowworm Caves)‎‏ – نيوزلند‏‏‏‏‏‏‎

اين غار در نيوزلند قرار دارد و به غار” كرم شب تاب” معروف است. اين كرم هاي شب تاب بسيار كوچك هستند به طوري ‏كه ‏شايد ديدن و پيدا كردن تك تك آنها دشوار باشد ، اما از آنجايي كه تعداد خيلي زيادي از آنها در اين غار وجود دارند در كنار ‏هم ‏درخشش حيرت انگيزي را ايجاد مي كنند. اين موجودات عجيب براي شكار غذاي خود از سقف به پايين آويزان مي شوند و ‏هر ‏چه گرسنه تر باشند درخشش بيشتري دارند ! ‏ ‏ ‏‏

۱۰ مكان تخيلي و افسانه اي كه واقعا وجود دارند


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۰۱:۰۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
نه طلا، نه مس 2
ابتداي سال 94 بود كه درباره پرونده طلاق صد طلبه به دليل مخالفت شان با تماشاي تلويزيون در رسانه ها خبري منتشر شد و به سرعت از سوي سايت هاي داخلي و خارجي استقبال شد.

مجله روشن - علي اشرف فتحي: ابتداي سال 94 بود كه درباره پرونده طلاق صد طلبه به دليل مخالفت شان با تماشاي تلويزيون در رسانه ها خبري منتشر شد و به سرعت از سوي سايت هاي داخلي و خارجي استقبال شد. هر چند مدير سابق يكي از موسسات ديني كه اين خبر از قول او منتشر شده بود، اين خبر را تكذيب كرد و انتشار چنين اخباري را به سود دشمنان دانست اما شايعه به حدي بالا گرفت كه براي رسانه هاي داخلي و خارجي، تكذيب آن چندان به چشم نيامد.

چهار سال پيش نيز مديركل بهزيستي استان قم گزارش داده بود كه قم بعد از تهران، بيشترين تعداد طلاق را در ايران دارد و نزديك يك سوم ازدواج ها در قم در سال هاي نخست زندگي به طلاق منجر مي شود. البته در همين گزارش آمده بود كه اعتياد مهمترين عامل طلاق در قم است، بنابراين نمي توان آن را به طلاب تعميم داد؛ چرا كه اعتياد جزو معضلات زندگي طلاب شمرده نمي شود.

اگر نگاهي به سايت ها و وبلاگ ها بيندازيم. مطالب و اخبار غيررسمي درباره طلاق طلبه ها و روحانيون ديده مي شود. به عنوان نمونه در سايت «مركز ملي پاسخگويي به سوالات ديني» در مطلبي با عنوان «طلاق بگيرم يا نه؟» از قول يكي از زنان طلبه آمده كه همسر روحاني اش به وي علاقه ندارد و درخواست طلاق داده است.

آخوندها هم چون به خلوت مي روند با همسرشان دعوا مي كنند


در سايت مذهبي ديگري مي خوانيم كه طلبه اي به دليل مشكلات مالي در آستانه طلاق قرار گرفته و مجبور است همسرش را در دوره عقد، طلاق دهد. اين سايت از خوانندگانش خواسته كه به اين طلبه كمك كنند.

مشكلات مالي و عاطفي دليل بسياري از طلاق ها در ايران است. هر چند چندي پيش اعلام شد بعد از سال ها، آمار ازدواج بر طلاق پيشي گرفته است اما نمي توان منكر جدي بودن معظل طلاق در ايران شد. يكي از مديران حوزوي نيز هفته گذشته با اشاره به آمار بالاي طلاق در ايران از روحانيون خواست كه براي ايجاد صلح و سازش ميان زوج هاي جوان و كاهش طلاق چاره انديشي كنند.

واقعيت آن است كه طلاق به تدريج به يكي از مسائل روزمره زندگي بسياري از ما تبديل مي شود. خانواده هاي طلاب و روحانيون نيز از اين پديده اجتماعي فراگير مستثني نيستند. اين تصور كه روحانيون و خانواده آنها تافته جدا بافته جامعه ما هستند، بيشتر از اينجا نشأت مي گيرد كه نگاه عمومي به روحانيون آميخته با گونه اي از تقدس و تنزه است. بنابراين فقط طلاق و ازدواج طلبه ها نيست كه زير ذره بين و محل كاوش عموم است بلكه حتي عادي ترين رفتارهاي روزمره طلاب نيز براي بسياري از مردم غريب و نامأنوس مي نمايد. رانندگي، رستوران رفتن، سوار مترو، تاكسي و اتوبوس شدن و خيلي از كارهاي كاملا عادي يك طلبه و روحاني، مي تواند براي تعداد زيادي از مردم نامأنوس و شگفت باشد.

عامل اين شگفتي ها را شايد بتوان در كم بودن تعداد افراد حوزوي نسبت به جمعيت كل كشور و جايگاه خاص مذهبي – اجتماعي و گاه سياسي آنها ديد. در خوشبينانه ترين حالت، 25  صدم درصد از جمعيت ايران را طلاب و روحانيون تشكيل مي دهد و اين درصد بسيار اندكي است، به ويژه آن كه بسياري از اين حوزوي ها معمم نيستند و از نظر پوشش ظاهري شان با بقيه مردم فرقي ندارند. تعداد روحانيون و طلاب ملبس به پوشش حوزوي مشخص نيست ولي شايد بتواند ادعا كرد كه هر ايراني در معاشرت هاي اجتماعي و روزانه اش به طور ميانگين يك دهم درصد ممكن است كه با يك فرد ملبس به لباس روحانيت برخورد كند.

اين درصد بسيار ناچيز را اگر در كنار نقش تاريخي و برجسته مذهبي و سياسي روحانيت قرار دهيم، خواهيم فهميد كه چرا كوچك ترين رفتارهاي عادي روحانيون محل توجه و شگفتي مردم عادي است.

آخوندها هم چون به خلوت مي روند با همسرشان دعوا مي كنند


به ياد دارم يكي از علماي اخلاق مي گفت كه طلبه ها سعي كنند در پياده روها تجمع نكنند چون برخي از مردم عادي ممكن است از اين كه چند روحاني در مسير تردد آنها ايستاده و با هم حرف مي زنند دچار برخي وسوسه ها و گمانه زني ها شوند. با اين تفاصيل مي توان درك كرد كه چرا طلاق طلبه ها براي مردم عادي و رسانه هاي داخلي و خارجي جذاب و جنجالي مي شود.

تاكنون هيچ هيچ خبر موثق و غيرموثقي درباره آمار طلاق در ميان طلاب و روحانيون منتشر نشده است اما واقعيت آن است كه طلبه ها هم بخشي از جامعه ايران هستند و همه معضلات اجتماعي اين جامعه، كم و بيش زندگي آنها را نيز درگير مي كند. همه طلبه ها از مدارس آموزش و پرورش وارد حوزه شده اند و در سال هاي نخست زندگي و تحصيل شان با ديگر مردم تفاوت معناداري ندارند. اگر اين نكته مهم را در نظر بگيريم، ديگر نه از طلاق طلبه ها تعجب مي كنيم و نه از رستوران رفتن و رانندگي آنها.

چند سال پيش در نقد فيلم «طلا و مس» يادداشتي براي يكي از مجلات نوشتم كه عنوانش  «نه طلا، نه مس» بود. واقعيت آن است كه در مسئله طلاق هم بايد همين گونه به زندگي طلاب نگاه كرد.

طلاب در سال هاي اوليه زندگي مشترك شان از نظر تقدس و تنزه و سبك زندگي با بقيه مردم تفاوت معناداري ندارند و اين تفاوت ها غالبا در دوره ميانسالي و پيري و در ميان برخي بزرگان و استادان حوزه آشكار مي شود. با در نظر گرفتن اين نكات، حتي اگر فرضا روزي خبري معتبر درباره افزايش طلاق ميان طلاب منتشر شد، نبايد آن را پديده اي شگفت و نامأنوس دانست و بحراني عجيب از آن برداشت كرد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۵۹:۲۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
در ايران باستان شاهان ترجيح مي‌دادند كه خود رسما رويدادهاي زمان خويش را روايت كنند و چون مايل بودند كه اين روايت از گزند حوادث ايام به دور باشد، دستور مي‌دادند آن را بر سينه ستبر كوه‌ها نقش كنند؛ يا به صورت نگاره يا در قالب كتيبه.

وب سايت همشهري شش و هفت - رضا ستوده: در ايران باستان، تاريخ نگاري به آن شيوه‌اي كه در يونان و روم يا ايران پس از اسلام سراغ داريم، معمول نبود و شاهان با استبداد بي حد و حصري كه داشتند، ترجيح مي‌دادند كه خود رسما رويدادهاي زمان خويش را روايت كنند و چون مايل بودند كه اين روايت از گزند حوادث ايام به دور باشد، دستور مي‌دادند آن را بر سينه ستبر كوه‌ها نقش كنند؛ يا به صورت نگاره يا در قالب كتيبه يا به هر دو شكل.

البته در بعضي كاخ ها سنگ نگاره‌ها و نقش برجسته‌ها به عنوان عنصر تزئيني به كار گرفته مي‌شدند كه در عين حال خالي از پيام‌هاي سياسي نبودند. نمونه بارز اين گونه سنگ نگاره‌ها را مي‌توان در تخت جمشيد سراغ گرفت. در نهايت اين شيوه از تاريخ نگاري يا تزئين كاخ ها در ايران باستان، ميراث هنري جالب توجهي را براي ما ايرانيان به يادگار گذاشته است كه در اين صفحه به تماشاي پاره‌اي از آنها مي‌نشينيم.

پاسارگاد؛ نقش انسان بالدار

دفتر و نقاشي شاهان


پاسارگاد به معناي اردوگاه پارسيان و همان جايي است كه كورش هخامنشي بر آخرين پادشاه ماد چيره شد و امپراتوري هخامنشي را بنيان نهاد. پاسارگاد جايگاه كاخ‌ها و آرامگاه كورش كبير است و در تالار يكي از كاخ‌هاي آن نقش برجسته مهمي ‌وجود دارد كه گويا چهره‌اي اسطوره اي از كورش را به تصوير مي‌كشد. ريزه كاري هاي آن نقش برجسته بسيار زياد است اما به طور كلي مردي را نشان مي دهد كه از فرق سر تا كف پا 2.35 متر و با تاج ويژه‌اش 2.90 متر بلندي دارد. تصوير اين شخص از نيم‌رخ نقش شده و رو به چپ، يعني به طرف داخل و سمت مركز تالار دارد.

 ريش وي كوتاه و مجعد است و دو گوشه‌ چشم بادامي و طرح بيني و گوش‌ها زير كلاهي كه تاج را نگه مي دارد، پنهان شده است. علاوه بر چهره، تنه و پاهاي او به طرف راست است؛ گويا خواسته‌اند نشان دهند كه وي به سوي تالار در حركت بوده است. دست چپ نقش تقريبا در پشت تنه پنهان است؛ ولي دست راست در جلو سينه بالا آمده است و انگشتان دست كاملا باز هستند و حالتي شبيه به «سلام» يا «نيايش» را نشان مي دهند.

چهار بال بسيار بزرگ، يك جفت رو به پايين و جفتي رو به بالا، از جمله نشانه‌هاي اين مرد است. پرها و شاهپرها را به دقت در دو يا سه طبقه نشان داده‌اند و در پشت سر، قسمت اول بال‌هاي چپ و در قسمت جلو، بخشي از بال‌هاي راست را پولك‌پولك كرده‌اند.كرمانشاه، طاق بستان؛ پرده تاجگذاري اردشير دوم

دفتر و نقاشي شاهان


در محوطه باستاني طاق بستان در شمال شهر كرمانشاه، مجموعه اي از زيباترين نقش برجسته‌هاي دوره ساساني جاي گرفته است. قديمي‌ترين اثر، نقش برجسته‌اي است كه از دوران پادشاهي اردشير دوم ساساني (379 تا 383 ميلادي) به يادگار مانده است.

در اين نقش برجسته، اردشير دوم در حال گرفتن حلقه قدرت از اهورمزداست. پشت سر اردشير دوم، ميترا ايستاده و بَرسَمي‌را در دست دارد. برسم تركه‌اي از چوب درخت انار يا سنجد بوده كه در آيين‌هاي ديني براي تبرك به كار مي‌رفته است. زير پاي اردشير دوم، پيكر ژوليانوس امپراتور روم ديده مي‌شود كه در جنگ با سپاه ساساني شكست خورد و كشته شد.بيستون؛ نقش برجسته  بهرام دوم و گودرز دوم

دفتر و نقاشي شاهان


در بيستون و در پايين كتيبه داريوش، نقش برجسته‌اي از بهرام دوم و گودرز دوم اشكاني وجود دارد كه متاسفانه توسط يك كتيبه ديگر مخدوش شده است. اين كتيبه دوم كه روي نقش برجسته اشكاني قرار گرفته، ماجراي وقف املاكي براي كاروانسراي بيستون را شرح مي‌دهد و متعلق به شيخ‌علي‌خان زنگنه، حاكم كرمانشاه در دوره شاه سليمان صفوي است. اين كه چرا او آن همه جا روي ديواره عظيم بيستون را كنار گذاشته ودرست روي يك اثر اشكاني كتيبه خود را نقر كرده از مجهولات تاريخ است!مرودشت، نقش رستم؛ نقش برجسته پيروزي شاپور اول

دفتر و نقاشي شاهان


 اين نقش برجسته كه مشهورترين نقش برجسته ساساني نقش رستم (محوطه آرامگاه شاهان هخامنشي در نزديكي تخت جمشيد) است، صحنه پيروزي شاپور اول بر والرين، امپراتور روم در سال 262 ميلادي را به تصوير كشيده است. با وجود اينكه پيروزي بزرگ پادشاه ساساني بر امپراتوري رم در نقش برجسته‌هاي بسياري به تصوير كشيده شده اما اين نقش برجسته به سبب ظرافت هنري، تركيب بندي و پرداخت بيشتر به جزئيات و تزئينات از اهميت بيشتري برخوردار است. مرودشت، نقش رجب؛ نقش برجسته‌ها و كتيبه‌هاي ساساني

دفتر و نقاشي شاهان


محوطه تاريخي نقش رجب كه چهار نقش برجسته ساساني را شامل مي‌شود در سه كيلومتري شمال تخت‌جمشيد و در سه گوشه فرورفتگي كوه مهر قرار دارد. دوپرده از اين نقش برجسته‌ها كه آگاهي‌هاي مهمي ‌از تاريخ دوره ساساني را در اختيار ما قرار مي‌دهند، عبارتند از:

1-‌نقش كرتير: در سمت چپ نقش برجسته اردشير، تصوير نيمه تنه كرتير موبد مشهور و قدرتمند زرتشتي ديده مي‌شود كه در زمان حكومت چندين پادشاه ساساني رهبرمذهبي كشور بود. كنار اين نقش برجسته كتيبه‌اي وجود داردكه در آن  كرتير ضمن معرفي خودش شرح خدماتي را كه براي ترويج تقويت آيين زرتشت انجام داده است بيان مي‌كند.

2-‌شاپوراول با درباريان : اين نقش برجسته شاپوراول را به همراه نه تن از ملازمان و درباريان را نشان مي‌دهد‌. با وجود اينكه چهرهاي اين تصوير به شدت مخدوش شده‌اند اما پادشاه از روي لباس و تاجش قابل تشخيص است.مرودشت، نقش رستم؛ نبرد هرمز دوم و نقش برجسته آذر نرسي

دفتر و نقاشي شاهان


اين نقش برجسته از دو بخش فوقاني و تحتاني تشكيل شده‌ است. نقش برجسته بالايي تقريبا به طور كامل از بين رفته و نقش برجسته پاييني به شدت آسيب ديده است. نقش برجسته پايين صحنه پيروزي هرمز دوم بر دشمنش را نشان مي‌دهد.

 با وجود مخدوش بودن چهره پادشاه، تاريخ پژوهان با استناد به تاج پادشاه كه تقريبا سالم مانده است، هويت هرمز دوم را تشخيص داده‌اند. صحنه بالايي كه به سختي قابل تشخيص است با صحنه پايين همپوشاني دارد اما تصوير هرمز را مخدوش نمي‌كند به همين دليل مورخان معتقدند كه خالق اين صحنه رابطه نزديكي با هرمز دوم داشته واين نقش برجسته را متعلق به آذرنرسي، پسرهرمز مي‌دانند كه دوران حكومتش بيش از چند ماه داوم نداشت.كازرون، تنگه چوگان؛ نقش برجسته‌ها و كتيبه‌هاي ساساني

دفتر و نقاشي شاهان

در اوايل دوران ساساني، شهر بيشاپور در نزديكي شهر كازرون امروزي، يك چند پايتخت اين سلسله بود. در تنگه زيبايي كه كنار بيشاپور قرار دارد و به تنگه چوگان معروف است، شمار قابل توجهي از مهم ترين كتيبه‌ها و نقش برجسته‌هاي دوره ساساني ديده مي‌شود كه اكثر آنها صحنه پيروزي شاپور اول بر والرين امپراتور رم را به تصوير مي‌كشند. يكي از اين نقش برجسته‌هاي بسيار زيبا، شاپور اول از چيرگي خود بر رميان مي‌گويد و اين بار، تصوير صد صورت انساني شامل شاهزادگان، ارتشيان و موبدان و60حيوان (اسب و فيل)، شكوه كشور و لشكر ساسانيان را به رخ مي‌كشد.طاق بستان؛ نقش برجسته شاپور سوم

دفتر و نقاشي شاهان


اثر دوم در طاق بستان، طاق سنگي كوچكي است كه بين سال‌هاي 383 تا 385 ميلادي به دستور شاپور سوم ساساني در كوه كنده شده است. در اين طاق، شاپور سوم و پدرش شاپور دوم با پوشش رسمي‌شاهان ساساني ايستاده و سرهاي خود را رو به هم چرخانده‌اند. در دو سوي پيكره‌ها، دو سنگ نوشته‌ به خط پهلوي ساساني وجود دارد كه صاحبان پيكره‌ها را معرفي مي‌كند.تخت جمشيد؛ نقش خشايارشا و نيلوفر آبي

دفتر و نقاشي شاهان


يكي ديگر از نقش برجسته‌هاي زيباي تخت جمشيد را بايد در محوطه موسوم به خزانه پيدا كرد. خزانه بنايي است با چندين تالار ستوندار و تعداد زيادي دالان و اتاق كه محل نگهداري بخشي از خزائن سلطنتي و گنج‌هاي افسانه‌اي شاهان هخامنشي بوده است.

اين بنا، قديمي‌ترين بناي موجود در تخت جمشيد است كه در زمان داريوش اول ساخته شد و در زمان خشايارشا توسعه يافت. در اينجا دو نقش برجسته مربوط به خشايارشا وجود دارد كه طبق تحقيقات باستان شناسي، ابتدا در كاخ آپادانا قرار داشته و سپس به اين نقطه منتقل شده است.

در اين نقش برجسته‌ها خشايارشا در حالي كه در يك دست عصا و در دستي ديگر  نيلوفر آبي (نماد سلطنت هخامنشي) دارد، بر تخت خود جلوس كرده است. البته جزئيات ديگري هم وجود دارد كه خود بايد از نزديك ببينيد. شايان گفتن است يكي از نقش برجسته‌هاي خزانه كه از قضا بسيار سالم مانده، در موزه ملي ايران نگهداري مي‌شود.تخت جمشيد؛ نقش هديه آوران بر پلكان شرقي كاخ آپادانا

دفتر و نقاشي شاهان


زيباترين و بيشترين نقش برجسته‌هاي عصر هخامنشي را بايد در تخت جمشيد سراغ گرفت؛ در آنجا به هر سو كه سربرگردانيم، سنگ نوشته يا سنگ نگاره‌اي از صورت شاهان و سربازان و نمايندگان ملل تابع دولت هخامنشي را مشاهده مي‌كنيم. يكي از زيباترين سنگ نگاره‌هاي تخت جمشيد، پلكان‌هاي شمالي و  شرقي كاخ آپاداناست كه اطلاعات درخور توجهي از تاريخ دوره هخامنشي و چگونگي اجراي مراسم نوروز در تخت جمشيد را ارائه مي‌كند.

 روي اين پلكان نقوش برجسته زيادي ديده مي‌شود كه آنها را مي‌توان به چند بخش تقسيم كرد: سربازان پارسي و مادي؛ گارد جاويدان (نگهبانان مخصوص شاهان هخامنشي)؛ اشراف و نجيب زادگان پارس و ماد (كه نقش محوري در اداره امپراتوري هخامنشي داشتند) و نهايتا 23 گروه از نمايندگان ملت‌هاي تابع هخامنشيان كه هر يك با لباس مخصوص خود، در حال حمل هداياي جداگانه‌اي براي شاه هستند. از آنجا كه اين پلكان‌ها در گذر زمان به زير خاك رفته بودند و تا سال 1311 خورشيدي مدفون بودند، براي قرن‌ها از گزند باد و باران در امان ماندند و جزء سالم ترين نقوش تخت جمشيد به شمار مي‌آيند.بيستون؛ كتيبه وسنگ نگاره داريوش اول

دفتر و نقاشي شاهان


كتيبه و نقش برجسته بيستون، معروف‌ترين اثر موجود در مجموعه جهاني بيستون است. اين كتيبه به سه زبان عيلامي، بابلي و پارسي باستان و به خط ميخي نوشته شده و پيروزي داريوش اول هخامنشي بر شورشيان را شرح داده است. در دوره معاصر نخستين كسي كه موفق به خواندن كتيبه بيستون شد، هنري راولينسون، سفير انگلستان در ايران بود كه در نيمه اول سده نوزدهم ميلادي از خطوط كتيبه رمزگشايي و آن را ترجمه كرد. بعدها خاورشناسان ديگري كار او را پي گرفتند و ترجمه دقيق‌تري از مفاد كتيبه بيستون را به دست دادند.

  داستان كتيبه بيستون از اين قرار است كه پس از مرگ كورش كبير، بنيانگذار سلسله هخامنشي، فرزندش كمبوجيه به پادشاهي رسيد و در همان ابتداي سلطنت عازم فتح مصر شد. اما پيش از لشكركشي به مصر، برادر كوچك‌تر خود به نام برديا را مخفيانه به قتل رساند تا احتمال هرگونه توطئه اي عليه تاج و تختش را منتفي سازد.

 با اين حال، يكي از مُغان (روحانيان دوره ماد) به نام گئومات مغ از فرصت استفاده كرد و با معرفي خود به عنوان برديا دست به شورش زد. هنگامي ‌كه كمبوجيه از شورش بردياي دروغين خبردار شد، به سرعت راه ايران را در پيش گرفت اما در ميانه راه به طرز مشكوكي كشته شد. در اين ميان، هفت نفر از نجبا و روساي خاندان‌هاي بزرگ هخامنشي كه از ماجراي دروغين بودن برديا آگاهي داشتند، عليه او دست به اقدام زدند و با دستگيري و قتل گئومات مغ، شورش را فرونشاندند.

رهبري اين هفت نجيب زاده را داريوش برعهده داشت كه بلافاصله جانشين كمبوجيه شد و ما در تاريخ او را با نام داريوش بزرگ يا داريوش اول مي‌شناسيم.  به هر روي، داريوش فرمان داد كه شرح اين ماجرا را بر ديواره كوه بيستون كه بر سر راه مركز و غرب ايران به بين النهرين بود و كاروانيان زيادي از آنجا مي‌گذشتند، بنويسند.

در اين كتيبه تصوير داريوش را در حالي مي‌بينيم كه هشت همدست گئومات و يكي ديگر از شورشيان سكايي دست بسته در مقابلش صف كشيده‌اند و گئومات زير پاي شاه لگدكوب شده است. همچنين، تصوير فروهر بالاي سر داريوش ديده مي‌شود و يك كماندار و يك نيزه دار پشت سر او ايستاده‌اند. در كنار اين نقوش، كتيبه اي به خط ميخي و به سه زبان بابلي، عيلامي‌ و فارسي باستان نوشته شده كه در آن داريوش ماجراي بردياي دروغين و ديگر شورش هايي را كه در اوايل سلطنتش به وقوع پيوست، شرح داده و از آيندگان خواسته است كه كتيبه او را به خوبي حفظ كنند.كرمانشاه، طاق بستان؛ پرده شكار خسرو پرويز

دفتر و نقاشي شاهان


سومين و بزرگ‌ترين اثر موجود در طاق بستان كرمانشاه، طاق بزرگي است كه برجسته‌ترين اثر شناخته شده از هنر سنگ تراشي ساسانيان را در خود جاي داده است. اين تاق، دست كم 200 سال پس از طاق كوچك و در دوره پادشاهي خسرو دوم، پرويز (590 تا 628 ميلادي) ساخته شده است. بر فراز طاق دو فرشته كه نماد پيروزي هستند ديده مي‌شوند و در بين آنها نقش هلال ماه به چشم مي‌خورد.

 در بخش پاييني و در دو سوي طاق بزرگ، دو درخت با برگ‌هايي مانند برگ كنگر ديده مي‌شوند. اينان درخت زندگي و شفابخش هستند و ريشه در اساطير كهن ايراني دارند. درون طاق بزرگ و انتهاي آن به دو بخش تقسيم شده است. در بخش بالايي، خسروپرويز در حال ستاندن حلقه قدرت از اهوارمزدا و به گفته‌اي ديگر از موبد موبدان است.

پشت سر او نيز آناهيتا ديده مي‌شود. آناهيتا با يك دست كوزه‌اي را گرفته كه آب از آن جاري است و در دست ديگر چيزي مانند حلقه قدرت دارد.

لباس او مي‌تواند نمايانگر پوشش زنان اشرافي در دوره ساساني باشد. دربخش پاييني، مردي نيزه به دست با زره و كلاهخود روي اسب نشسته است. بيشتر پژوهشگران اين مرد را خسرو پرويز و آن اسب را شبديز مي‌دانند. گروهي نيز اين پيكره را از آن بهرام، خداي جنگ در ايران باستان دانسته‌اند.

بر ديواره‌هاي كناري طاق بزرگ، صحنه‌هايي از شكار شاهان ساساني را نقش كرده‌اند. بر ديوار سمت راست كه به نظر مي‌رسد حجاري آن ناتمام مانده است، چگونگي صيد گوزن ديده مي‌شود و ديواره سمت چپ پرده‌اي است از چگونگي شكار گراز. اين هر دو نقش كه فيلبانان را در حال رم دادن شكار و نوازندگان را سرگرم نواختن نشان مي‌دهند، حال و هواي شكارگاه‌هاي ساساني و شيوه شكار در آن روزگار را به خوبي هويدا مي‌سازند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ بهمن ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۵۶:۵۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب