خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 405
دیروز : 262
افراد آنلاین : 2
همه : 1959136
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

اعتماد به نفس در زندگي ( قسمت اول )اعتماد به نفس, اعتماد به نفس براي يك عمر, راهكار براي افزايش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس عامل اكتسابي است كه از بدو تولد پايه هاي آن در ذهن هر يك از انسانها گذاشته و با مرور زمان اين امر گسترده تر و عميق تر مي شود. متاسفانه در بسياري از خانواده هاي سنتي چون مهمترين مساله براي والدين حرف شنوي و تسليم بله بودن فرزندان مي باشد ، اغلب با ايجاد محدوديتهاي غير ضروري و مشكل آفرين ، مانع رشد اعتماد به نفس در كودكانشان شده كه همين امر در بزرگسالي باعث عدم خودباوري و اتكاي به نفس در ايشان ميشود.
براي افزايش اعتماد به نفس روشهاي مختلفي وجود دارد كه متخصصان اعصاب و روان به موارد ذيل اشاره ميكنند:

 

1- اولين گام در موفقيت «خودشناسي» است. ابتدا سعي كنيد شناخت درستي از خود و ويژگي هاي اخلاقي و شخصيتي خود كسب كنيد و با توجه به اين كه هيچ كس كامل نيست، اگر ايرادي يا مشكلي داريد كه خود به تنهايي قادر به يافتن راه حل مناسبي براي مقابله با آن نيستيد و شخص قابل صلاحيتي براي مشورت نداريد، از مشاوران و متخصصين كمك بخواهيد.

2 - تاريك ترين زمان شب، نزديك ترين زمان به سپيده صبح است. اين جمله را به خاطر بسپاريد و با كوچكترين ناملايمات از تلاش خود دست بر نداريد و به سادگي خود را بازنده تلقي نكنيد.

3- بدون توجه به نتيجه كار، تمامي نيروي خود را به كار گيريد تا مسئوليتي كه به عهده شماست، به بهترين نحو انجام پذيرد. در واقع اولين هدف در انجام وظايفتان بايد، داشتن وجدان كاري، دقت و تلاش باشد. با انتخاب اين الگو، حتي اگر به موفقيت هم نائل نشويد، وجداني آسوده خواهيد داشت و لطمه اي به اعتماد به نفس  شما وارد نخواهد شد.

4- هميشه هدفمند باشيد. اگر خواسته هايتان خيلي دور از دسترس به نظر مي آيد، براي تحقق آنها برنامه اي چند مرحله اي طراحي كنيد. يعني براي خود اهداف كوتاه مدت انتخاب كنيد و مطمئن باشيد حتي اگر يك گام كوچك، اما درست برداريد، اين گام در دستيابي به اهداف نهايي شما بسيار مؤثر خواهد بود و در واقع، فاصله شما را به هدف دلخواهتان كوتاه تر خواهد كرد.

5- در لحظات سختي كه احساس تنهايي و نااميدي مي كنيد، به خاطر بياوريد يگانه قادر متعال در كنار شماست. به خدا توكل كنيد، محكم و راسخ گام برداريد و پس از موفقيت شكرگزار باشيد.

6- هيچ گاه اجازه ندهيد افراد منفي باف با عقايد ناسالم خود، ذهن شما را مسموم كنند. اگر از درستي كاري كه قصد انجام آن را داريد، اطمينان حاصل نموده ايد، بدون فوت وقت آن را به انجام برسانيد و نگذاريد كسي به اراده شما خللي وارد كند.

7- از شوخي هاي توهين آميز كه باعث خدشه دار ساختن شخصيت خودتان يا ديگران مي شود، خودداري كنيد.

8- در مقابل آينه بايستيد و از خود تعريف كنيد: اين كار در كسب اعتماد به نفس، بسيار مؤثر است. هر روز صبح چند دقيقه اين كار را انجام دهيد. سعي كنيد هنگام نگاه كردن در آينه به موارد مثبت چهره خود نگاه كرده و از آن تعريف كنيد.

9- در حال زندگي كنيد: اگر در حال زندگي كنيد و تمام انرژي خود را متوجه زندگي در لحظه نماييد، فرداي شما هم تضمين خواهد شد. چرا كه فرداي شما محصول عملكرد صحيح امروز شما است. اگر عمر خود را در حسرت ديروز با نگراني فردا سپري كنيد، لحظه‌ها را از دست خواهيد داد و اين به معني از دست دادن فردا نيز مي‌باشد.

10- دست دادن خودرا محكمتر كنيد: به اصطلاح شل و وارفته دست ندهيد، به خصوص اگر نظامي هستيد، محكم و قدرتمند دست بدهيد و همچنين گرم و صميمانه.

11- به موفقيت‌هاي خود نگاهي بيندازيد: از موفقيت‌هايي كه تاكنون داشته‌ايد، براي خود ليست تهيه كرده و همراه خود داشته باشيد و هرگاه احساس عدم اعتماد به نفس كرديد، نگاهي به آن بيندازيد.

12- به خودتان تبريك بگوييد: حتي از گفتن جمله‌هايي مانند شب بخير و دوستت دارم به خود امتناع نورزيد. حتي براي خود جشن تولد بگيريد و در كل به خودتان برسيد.

13- نيروي نگاه خود را تقويت نماييد:افراد نظامي به خصوص آن‌هايي كه در شغل فرماندهي بوده‌اند ناخودآگاه نيروي قدرتمندي دارند، اگر مي‌خواهيد به اين مرحله برسيد، تمرين مؤثر زير را انجام دهيد: «ساچمه‌اي سياه را در وسط سيني قرار دهيد، و سعي كنيد با نگاه خود از فاصله ۲ متري آن را حركت دهيد.»

14- هميشه با خود مبلغي پول داشته باشيد: وجود مقداري پول در جيب و كيف شما، اعتماد به نفستان را زياد مي‌كند، تاكنون شما شايد اين موضوع را بسيار تجربه كرده باشيد.

اعتماد به نفس, اعتماد به نفس براي يك عمر, راهكار براي افزايش اعتماد به نفس

15- شناخت عميق از خود ، در جهت پي بردن به توانائيهاي عظيم و پنهان خويش يكي از راه هاي اساسي افزايش اعتماد به نفس ميباشد.

16- نقاط ضعف خود را نيز بايد شناخته و در جهت رفع آنها اقدامات لازم را به كار بگيريم و در صورتي كه اين كار عملي نباشد ، با آنها مدارا كنيم يا از طريق ديگر به جبران آن بپردازيم ، مثلاً اگر ناتواني و محدوديتهاي جسمي مادرزادي و ارثي داريم از طريق افزايش توانائيهاي علمي يا هنري خود ، اين پديده را جبران نماييم.

17- شناخت ديگران به خصوص آشنايان خود و استفاده از توانائيهاي ايشان در جهت مثبت نيز مي تواند براي ما كار ساز باشد.

18- محيط خود را نيز بهتر بشناسيم تا از آنها در جهت رشد و پيشرفت خود بهتر بهره بگيريم.

19- استعدادهاي خود را شناخته و در جهت رشد و شكوفايي آنها گام برداريم و سرانجام در جهت بهتر زندگي كردن از آنها استفاده كنيم.

20- از معجره اميدواري واقعي بهره بگيريم و هرگز تسليم نااميدي نشويم كه نااميدي دشمن سعادت و موفقيت ما در زندگي است ، از طرف ديگر بر كاهش اعتماد به نفس ما مي انجامد.

21- نسبت به توانائيهاي واقعي خود ايمان داشته باشيم و در نتيجه از احساس حقارت و خود كم بيني پرهيز نمائيم.

22- هر جايي از مسير زندگيتان كه هستيد، اگر متوجه شده ايد جهت يابي درستي انجام نداده ايد و نياز به تغيير مسير داريد، پس از حصول اطمينان از صحت مسير جديد، بدون تأسف و درنگ از خود انعطاف نشان دهيد و راه و روشي را برگزينيد كه سبب بهتر شدن نتيجه غايي شما و ميانبري براي رسيدن به هدفتان باشد.

23- اگر مي خواهيد حركت نويني را در زندگي آغاز كنيد، پس از تحقيق و جمع آوري اطلاعات موثق، اولين گام را پرتوان برداريد و ترديد را از خود دور كنيد.

24- فرزندان خود را از كودكي به مستقل بودن تشويق كنيد و با دادن مسئوليت هاي متناسب با سن آنان، روحيه استقلال و خودباوري آنها را شكوفا سازيد.

25- در هر كاري تعادل را حفظ كنيد و از افراط و تفريط بپرهيزيد، چون هر كدام مي توانند به اندازه ديگري عاملي جهت شكست شما به حساب آيند.

26- هميشه خوش ژست و پرانرژي باشيد. حتي در لحظات بحراني بر خود مسلط باشيد و قيافه انسان هاي شكست خورده را به خود نگيريد.

27- انديشه هاي امروز شما، فرداي شما را خواهد ساخت، پس هميشه مثبت انديش باشيد و ضمن انجام فعاليت هاي لازم خود را برنده تلقي كنيد.

28- گاهي تنبلي در انجام وظايف روزمره باعث مي شود در برنامه هاي زندگي مان خلل ايجاد شود و عقب بمانيم. براي جلوگيري از اين معضل، برنامه روزانه اي براي خود تهيه كنيد و برحسب اولويت، موارد را در آن درج نماييد و سعي كنيد در طي روز آنها را به انجام برسانيد.

29- مهم‌تر از همه نه گفتن را ياد بگيريد: بسياري از افراد، قدرت نه گفتن را ندارند و اين موارد براي آنان مشكل‌هايي ايجاد نموده است. اگر پيشنهاد يا درخواستي به شما مي‌شود كه ميل نداريد آنرا بپذيريد، با قاطعيت اما با احترام بگوييد نه.

30- فكر كنيد كه اعتماد به نفس بي‌نظيري داريد: هرگز اين فكر را به خود راه ندهيد كه اعتماد به نفس نداريد، هميشه سعي كنيد نسبت به خود فكرهاي مثبت و والايي داشته باشيد. اگر خودتان فكر كنيد كه اعتماد به نفس نداريد، چه‌طور انتظار داريد كه ديگران فكر كنند كه شما اعتماد به نفس داريد. فراموش نكنيد كه به هرچه فكر كنيد، به سرتان مي‌آيد. اگر فكر كنيد كه كاري را نمي‌توانيد انجام دهيد به طور حتم نمي‌توايند. آنچه مهم است، فقط افكار شماست.

ادامه دارد...
گردآوري: بخش روانشناسي بيتوته


منابع:

tebyan.net

Fekreno.org

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۵۳:۱۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

چند تكنيك ساده براي اين‌كه كودكان را تنبيه نكنيم!تنبيه كردن كودك

بهتر است به جاي تنبيه كردن كودك، او را تشويق كنيد

 

بهتر است به جاي تنبيه كردن كودك، او را براي انجام اعمال خوبش مورد تحسين و تشويق قرار بدهيد.

 

چند تكنيك ساده براي اين‌كه كودكان را تنبيه نكنيم!

 

- او را تشويق كنيد:

بهتر است به جاي تنبيه كردن كودك، او را براي انجام اعمال خوبش مورد تحسين و تشويق قرار بدهيد. در اين حالت به طور ناخودآگاه متوجه مي‌شود با انجام كارهاي خوب، چقدر مورد توجه پدر و مادر است و بر عكس با اذيت كردن و بهانه گرفتن از يكسري مزايا محروم مي‌شود و هم خود و هم پدر و مادرش از اين وضع خوشحال و راضي نيستند...

با اين عمل، كودك به تدريج تشويق مي‌شود رفتارش را متعادل كرده تا بيشتر مورد لطف و محبت والدين خود قرار گيرد. بنابراين براي اين‌كه بتوانيد از اين روش تربيتي حداكثر استفاده را ببريد بايد او را همواره به خاطر كارهاي خوبش مورد تشويق قرار دهيد تا به تدريج رفتار درست در او دروني شود.

- نشاندن او بر روي صندلي مخصوص:

براي كودكتان توضيح دهيد اگر كار بد انجام دهد، چند دقيقه او را روي صندلي مخصوص مي‌نشانيد. براي كودك زير دو سال كه به خوبي متوجه صحبت‌هاي شما نمي‌شود، مي‌توانيد با زبان اشاره ارتباط برقرار كنيد. به عنوان مثال اگر كودك يك ساله شما به سمت پريز برق مي‌رود، او را بغل كنيد و با دست و حركات سر به او بگوييد: "نه، خطرناك است." بعد از چند بار او متوجه مي‌شود و ديگر سراغ آن نمي‌رود. بعد از دو سالگي شما مي‌توانيد وقتي كار اشتباهي انجام داد، علاوه بر اين‌كه او را به طور شفاهي متوجه كارش مي‌كنيد، بر روي صندلي مخصوصي نيز بنشانيد. اگر احساس كرديد از اين كار مي‌ترسد مي‌توانيد او را مدتي كنار خود بنشانيد. ولي او بايد متوجه شود كه اين عمل به دليل كار نادرستش بوده است. يادتان باشد اين صندلي فقط مخصوص همين كار است، در موارد ديگر سعي كنيد از اين صندلي استفاده نكنيد. او به مرور زمان ارتباط بين رفتار بد و نشستن روي صندلي را متوجه مي‌شود.

با ارتباط كلامي، راحت‌تر مي‌توانيد منظور خود را به كودكتان منتقل كنيد. در دو سالگي،‌ اغلب كودكان ارتباط بين رفتار بد و نشستن بر روي صندلي را به خوبي درك مي‌كنند. با افزايش سن كودك،‌ بيشتر مي‌توانيد براي او در اين باره توضيح دهيد. اين موضوع در مورد همه كودكان به يك صورت نيست. به عنوان مثال "لورن" دختر دومم چون مرتب شاهد نشستن خواهرش روي صندلي مخصوص بود، با اين عمل آشنايي كامل داشت. اگر هم كار نادرستي انجام مي‌داد، فقط كافي بود با نگاه كردن در چشم‌هايش او را متوجه رفتارش بكنيم. بنابراين همه كودكان به يك صورت نيستند، براي هر كودكي روش خاصي مورد نياز است.

مواقعي كه بيرون از منزل هستيد:حتي اگر بيرون از منزل هستيد و رفتار نادرستي از كودكتان سر زد، مي‌توانيد به همين صورت با او رفتار كنيد.

به عنوان مثال اگر در فروشگاه، و يا پارك هستيد و كودكتان رفتار بدي از خود نشان داد، او را روي يك صندلي يا نيمكتي بنشانيد تا كاملا متوجه كار نادرستش بشود. بنابراين همواره در تربيت كودكتان ثابت قدم باشيد.

- مدت زمان تنها ماندن او طولاني نباشد:
بعد از اين‌كه كودكتان رفتار بدي از خود نشان داد، فورا او را روي صندلي مخصوصي بنشانيد و يا اگر بزرگ‌تر بود او را به اتاقش بفرستيد تا او راحت‌تر متوجه منظور شما بشود. بهتر است از قبل براي او توضيح دهيد كه چه كاري خوب و چه كاري بد است. اگر باز هم به صحبت‌هاي شما توجهي نكرد او را سرزنش نكنيد و نگوييد: "هزار بار به تو گفتم اين كار را نكن. پس حالا برو و تا نگفتم از اتاقت بيرون نيا." با اين عمل باعث مي‌شويد او عصباني و خشمگين شود و با شما مقابله به مثل كند. مدت زماني كه او را روي صندلي مخصوص مي‌نشانيد و يا او را به اتاقش مي‌فرستيد، نبايد زياد طولاني باشد. سعي كنيد براي هر كار اشتباهي يك زمان مشخصي را تعيين كنيد. به عنوان مثال اگر لگد زد، پنج دقيقه او را به اتاقش بفرستيد، اگر حرف بد زد شش دقيقه و ...

- سكوت كنيد:
كودك بايد ياد بگيرد وقتي به او مي‌گوييد به اتاقت برو، داد و فرياد راه نيندازد و خيلي راحت اشتباه خود را بپذيرد. شما نيز نبايد او را سرزنش كرده و صحبت‌هاي خود را تكرار كنيد. اگر هم نياز بود به كودكتان موردي را گوشزد كنيد، آن را در وقت مشخصي كه كاملا آمادگي دارد، انجام دهيد. تا بتوانيد نتيجه بهتري بگيريد.

- ساعت تنظيم كنيد:
زمان براي كودكان زير سه سال معنا و مفهومي ندارد. مثلا اگر بگوييد دو دقيقه به اتاقت برو. او متوجه زمان نمي‌شود. بنابراين بهتر است تايمر يا ساعت زنگ‌داري را تنظيم كنيد تا سر موقع زنگ بزند. بعد از شنيدن صداي زنگ، نياز نيست به كودك بگوييد حالا مي‌تواني كار ديگري انجام دهي. بگذاريد خودش تصميم بگيرد. او با اين عمل به تدريج متوجه منظور شما مي‌شود و اشتباهاتش كاهش مي‌يابد.

- مكان مناسبي را انتخاب كنيد:
اگر كودكان نوپا كار اشتباه انجام دادند و رفتار نامناسبي داشتند، آن‌ها را روي صندلي و يا چهارپايه مخصوصي بنشانيد. در مورد كودكان بزرگ‌تر، مي‌توانيد آن‌ها را به اتاقي بفرستيد. اگر بيرون از منزل هستيد، تنها كافي است كودك را از محلي كه مرتكب اشتباه شده، دور كنيد. دور كردن او از محيط تاثير زيادي روي كودك مي‌گذارد و متوجه اشتباهش خواهد شد. همواره به خاطر داشته باشيد در اتاقي كه كودك را مي‌فرستيد تلويزيون روشن نباشد و يا وسايل جذاب وجود نداشته باشد، بر عكس بايد مكاني باشد كه حوصله‌اش سر برود و خسته شود تا بيشتر متوجه اشتباهش بشود.

 

تنبيه بدني كودك

هيچ گاه كودكان را تنبيه بدني نكنيد

 

- عكس‌العمل شما هنگام مخالفت كودك:
چند دقيقه‌اي كنار او بنشينيد و به او بگوييد: "من مادرت هستم. پس بايد به حرف من گوش كني و به اتاقت بروي." اگر شما عصبي نشويد و مدت زمان تنهايي نيز كوتاه باشد،‌ دليلي براي مخالفت او وجود ندارد. ولي اگر متوجه شديد كودكتان ناراحت است و جيغ و داد مي‌كند، كمي به او فرصت دهيد و بعد بگوييد: "عزيزم، الان موقع آن است كه لورن تنها باشد."

اگر كودك بزرگ‌تر باشد و متوجه صحبت‌هاي شما بشود، سعي كنيد براي او توضيح دهيد كه چرا او را به اتاقش مي‌فرستيد. به او بگوييد: "وقتي رفتار بدي داري و يا كار اشتباهي انجام مي‌دهي، بهتر است آن را بپذيري، به اتاقت بروي و در مورد آن فكر كني."

همواره به خاطر داشته باشيد كودكان زير پنج سال نمي‌توانند به خوبي فكر كنند و تصميم‌گيري كنند. اين وظيفه شماست كه به آن‌ها آموزش دهيد اگر كار نادرستي انجام دهند، مجبورند چند دقيقه‌اي تنها بمانند. مطمئن باشيد اگر در روش تربيتي‌تان ثابت قدم باشيد، آن‌ها خيلي زود به اين عمل عادت مي‌كنند. به كودكان بالاي پنج سال نيز مي‌توانيد اين چنين توضيح دهيد: "اگر مخالفت كني، پنج دقيقه ديگر نيز به وقتت اضافه مي‌شود." اگر باز هم به صحبت‌هاي شما توجهي نكرد و با شما مخالفت كرد، به او بگوييد: "در صورتي كه به حرف‌هاي من توجه نكني، امروز و دو روز ديگر هم نمي‌تواني تلويزيون نگاه كني." و يا اين‌كه به او حق انتخاب بدهيد: "ده دقيقه به اتاقت برو و يا بقيه روز هيچ‌گونه تفريحي نداري."

 

- فرصت فكر كردن به او بدهيد.
تنهايي اين فرصت را ايجاب مي‌كند تا روي اعمالشان فكر كنند و در رفتارشان تجديدنظر كنند. در اين هنگام شما نيز مي‌توانيد رفتار او را تجزيه و تحليل كنيد. اگر رفتار كودكتان زياد بد نبوده است، چند دقيقه‌اي تنها ماندن براي او كافي است ولي اگر به عنوان مثال باعث آزار شخص ديگري شده و رفتارش شما را ناراحت كرده است، در اين صورت هنگام فرستادن او به اتاقش به او بگوييد: "سعي كن درباره كاري كه انجام دادي، خوب فكر كني. اگر دوستت با تو اين كار را انجام مي‌داد، چه كار مي‌كردي؟" اغلب كودكان هنگامي كه تنها مي‌شوند، در مورد رفتارشان فكر مي‌كنند و متوجه اشتباهشان مي‌شوند. نياز نيست مرتب به كودكتان توضيح دهيد كه چقدر كارش زشت بوده و شما از او چه انتظاري داريد. در اين صورت صحبت‌هاي شما براي او تكراري مي‌شود. ولي اگر كودك خود متوجه عواقب كارش بشود، تاثير آن چند برابر مي‌شود و احتمال تكرار آن كاهش مي‌يابد.

شما به عنوان پدر و مادر نياز به آرامش داريد:گاهي اوقات مادر نياز به تنهايي و استراحت دارد. با فرستادن كودك به يك اتاق امن و راحت مي‌تواند اين فرصت را براي خود فراهم كند و به آرامش برسد. در حالت ديگري نيز مي‌توانيد اين كار را انجام دهيد. به عنوان مثال اگر مشغول بازي با كودكتان بوديد و او اذيت مي‌كرد و به صحبت‌هاي شما توجهي نمي‌كرد، به او بگوييد: "حالا كه اين طور شد، من به اتاق ديگري مي‌روم و كتاب مي‌خوانم، هر وقت خواستي، خوب بازي كني به من بگو. من مي‌آيم و دوباره با هم بازي مي‌كنيم."

اگر شما مشغول انجام كاري هستيد و كودكتان داد و فرياد راه انداخته است و شلوغ مي‌كند، به او بگوييد: "تو با اين كارهايت آرامش مرا به هم مي‌زني. به اتاقت برو و خودت را سرگرم كن." شما با اين جمله اين پيام را به او مي‌دهيد كه تنها به فكر خود نباشد و به حقوق ديگران نيز احترام بگذارد.

- آرامش را به محيط منزل برگردانيد:
هنگامي كه مدت زمان تنها ماندن كودك به اتمام رسيد، ديگر قضيه را دنبال نكنيد. به او اجازه دهيد به كارهاي معمولش بپردازد. از آن به بعد، او خود متوجه مي‌شود كه آرام و بي‌سر و صدا بازي كند و مزاحم شما نشود.

- در زمان مناسب داوري كنيد:
هنگامي كه كودكان بازي مي‌كنند، آن‌قدر غرق در بازي مي‌شوند كه متوجه سر و صداي خود نيستند. اگر چند نفر از آن‌ها در يك اتاق مشغول بازي باشند، كنترل آن‌ها كاري دشوار است. در اين شرايط بهترين كاري كه مي‌توانيد انجام دهيد اين است كه پيش از آن‌كه از كوره در برويد، به آن‌ها تذكر دهيد كه مواظب رفتارشان باشند و آرام بازي كنند. اگر باز هم به صحبت‌هاي شما توجهي نكردند، اسباب‌بازي‌هاي مورد علاقه‌شان را از اتاق خارج كنيد، بچه‌ها را از هم جدا كنيد و آن‌ها را به كار ديگري تشويق كنيد و يا اين‌كه مي‌توانيد چند دقيقه از وقت خود را بگذاريد و برايشان كتاب داستاني بخوانيد. با اين عمل شما به طور ناخودآگاه روي رفتار آن‌ها تاثير مي‌گذاريد و آن‌ها را آرام مي‌كنيد.

حتما مشاهده كرده‌ايد وقتي كودكان مشغول بازي با يكديگر هستند، ناگهان سر و صدايشان بلند مي‌شود و با هم دعوا مي‌كنند. هنگامي كه پيش شما مي‌آيند و شروع به شكايت مي‌كنند، بهترين موقعي است كه مي‌توانيد چند دقيقه‌اي آن‌ها را از يكديگر جدا كنيد و هر كدام از آن‌ها را در جايي دور از هم بنشانيد تا كمي آرام شوند و در مورد كارشان فكر كنند. در اين صورت آن‌ها به تدريج ياد مي‌گيرند قدر هم را بدانند و حقوق يكديگر را رعايت كنند.

اين روش تربيتي به هيچ عنوان تنبيه نيست:فرستادن كودك به اتاق و يا او را روي صندلي نشاندن به هيچ عنوان تنبيه نيست. اين عمل جلوي رفتار بد كودك را مي‌گيرد. او بايد از همان ابتدا متوجه شود كه نمي‌تواند هر گونه رفتار بدي را از خود نشان دهد. روزي كودك دو ساله‌ام سر ميز شام اذيت مي‌كرد و همه خانواده را به ستوه آورده بود. وقتي او را به مدت دو دقيقه روي صندلي پيانو نزديك ميز شام نشاندم، باعث شد كه جلوي رفتار بد او گرفته شود. از آن زمان به بعد، هر موقع اذيت مي‌كرد، به او مي‌گفتم، صندلي پيانو، و اين خود يادآوري بود براي آن‌كه رفتار بد خود را تكرار نكند. كودكان بين دو تا سه سال كاملا به اين نوع روش تربيتي عادت مي‌كنند. يك روز "استافن"، "لورن" دو ساله را هل داد و او به زمين افتاد. بعد "لورن" پيش من آمد و گفت: "بابا، استافن مرا هل داد،‌ پس بايد شش دقيقه به اتاقش برود. "بنابراين كودكان خيلي سريع به اين طرز برخورد عادت مي‌كنند و به تدريج رفتار بد آن‌ها كاهش مي‌يابد.

اين روش تربيتي نه تنها براي كودكان اهميت دارد و جلوي بدرفتاري آنان را مي‌گيرد، بلكه براي والدين نيز بسيار مهم است. در مدت زماني كه كودك در اتاقش است، پدر و مادر مي‌توانند در مورد عملكرد خود فكر كنند، آرامش خود را حفظ كرده و حتي اين عمل جلوي تنبيه بدني كودك را نيز مي‌گيرد. بنابراين هيچ‌گاه سريع قضاوت نكنيد. كمي به خود وقت دهيد و بعد تصميم‌گيري كنيد.

منبع: مجله موفقيت


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۵۲:۲۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

ادويه ي ضد كلسترولگياهان دارويي براي درمان كلسترول

سير به كاهش كلسترول بد خون كه LDL ناميده مي شود,كمك ميكند

 

داشتن سبك زندگي سالم، فعاليت بدني مناسب و يك رژيم غذايي خوب به شما كمك خواهد كرد كه سطح كلسترول خونتان را كاهش دهيد. علاوه بر اين ها اضافه كردن برخي ادويه جات به برنامه ي غذايي تان مي تواند كلسترول خونتان را پايين بياورد.

 

سير، زنجبيل و زردچوبه بر عليه كلسترول
همان طور كه مي دانيد كلسترول بالا، خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و سكته را در پي خواهد داشت. بر طبق يافته هاي emedtv، چهل ميليون نفر در آمريكا و بر طبق گفته هاي معاون وزير بهداشت، ۱۵ ميليون نفر در ايران كلسترول بالايي دارند. داشتن سبك زندگي سالم، فعاليت بدني مناسب و يك رژيم غذايي خوب به شما كمك خواهد كرد كه سطح كلسترول خونتان را كاهش دهيد. علاوه بر اين ها اضافه كردن برخي ادويه جات به برنامه ي غذايي تان مي تواند كلسترول خونتان را پايين بياورد.  البته با همه ي اين ها، اگر شما كلسترول خونتان بالاست بايد با پزشكتان براي درمان آن صحبت كنيد.


سير
سير، اين سبزي بدبو، به همان اندازه كه توانايي آنتي اكسيداني بالايي دارد، خواص آنتي بيوتيكي و ضد ويروسي و ضد قارچي فوق العاده اي نيز دارد. علاوه بر اين ها سير به خاطر كاهش كلسترول بد خون كه LDL ناميده مي شود نيز طرفداران زيادي براي خودش پيدا كرده است. بر طبق تحقيقي كه در سايت Drugs چاپ شده است، سير به كاهش كلسترول و تري گليسريد كه موجب ايجاد پلاك در رگ هاي خوني مي شوند، كمك مي كند و بدين ترتيب ريسك ابتلا به بيماري هاي قلبي را كاهش مي دهد. سير همچنين فشار خون را نيز كاهش مي دهد. اضافه كردن سير به سوپ ها، سس ها، سالادها، و ديگر غذاها يك راه ساده براي بهره گيري از اثرات مفيد اين ادويه است.

گياهان دارويي براي درمان كلسترول زنجبيل موجب كاهش كلسترول و در نتيجه كاهش تشكيل پلاك در رگ هاي خوني مي شود

 
زنجبيل
بر طبق يافته هاي مركز پزشكي دانشگاه مريلند، مطالعات اوليه ي انجام شده بر روي زنجبيل نتايج اميدواركننده اي داشته اند كه نشان مي دهد زنجبيل موجب كاهش كلسترول و در نتيجه كاهش تشكيل پلاك در رگ هاي خوني مي شود. اين اثرات موجب كاهش آترواسكلروزيس، همان عامل ايجاد بيماري هاي قلبي و سكته مي شود؛ اما براي اثبات اين اثرات به مطالعات بيشتري نياز است.


زنجبيل نه تنها طعم خوبي به غذاهاي گوشتي و نان ها مي دهد، بلكه طعم تند و خاصي نيز به چاي و ديگر نوشيدني ها مي دهد كه بسيار دلپذير است؛ مخصوصا در روزهاي سرد زمستان. 

كلسترول,كلسترول بالا

زردچوبه از تجمع پلاك ها جلوگيري مي كند و باعث پايين آمدن كلسترول ميشود

 
زردچوبه
بر طبق يافته هاي مركز پزشكي دانشگاه مريلند، مطالعات اوليه بر روي حيوانات به اثرات مفيد زردچوبه در پيشگيري از تشكيل پلاك در رگ هاي خوني، كه آترواسكلروزيس نيز خوانده مي شود، اشاره مي كند. پايين آوردن كلسترول و جلوگيري از تشكيل پلاك يا همان گرفتگي عروق، خطر ابتلاي شما به بيماري هاي قلب را كاهش مي دهد. اين مطالعات حيواني همچنين نشان مي دهند كه زردچوبه از تجمع پلاك ها جلوگيري مي كند؛ اما اين اثرات زردچوبه و مقدار مورد نياز براي داشتن چنين اثري در انسان ها هنوز مشخص نشده است.


زردچوبه داراي كوركومين است. كوركومين يك آنتي اكسيدان قوي است كه با راديكال هاي آزاد و اثرات تخريب كننده و ويرانگر آن ها بر روي بافت هاي سلولي و پيري زودرس مي جنگد.


زردچوبه در كره و پنيرهاي رنگي، ادويه كاري هندي و همچنين در سس خردل نيز استفاده مي شود.

 

منبع:tebyan.net


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۵۱:۲۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

سوپ كدو و سيب زمينيطرز تهيه سوپ كدو و سيب زميني,نحوه پخت سوپ كدو


سوپي خوشمزه براي كساني كه تنوع در سوپ را دوست دارند .

آماده سازي : 20 دقيقه 
پخت : 45 دقيقه 
موردمصرف : پيش غذا 

مواد لازم جهت تهيه سوپ كدو و سيب زميني براي 5 نفر :

 كدو مربعي ريز خرد شده 4 عدد
 سيب زميني كه مربعي خرد شده 2 عدد متوسط 
 پياز ريز خرد شده  1 عدد بزرگ
 جو پرك خيس شده  3/4 پيمانه
ذرت 3/4 پيمانه
جعفري ريز خرد شده 4 قاشق غذا خوري
آويشن 1 قاشق چاي خوري
زردچوبه 1 قاشق چاي خوري
نمك و فلفل به ميزان لازم
آبليمو به ميزان لازم
آب گوشت يا آب سبزيجات به ميزان لازم


طرز تهيه سوپ كدو و سيب زميني :
ابتدا پياز را كمي تفت داده سيب زميني را اضافه مي كنيم و بعد از چند دقيقه كدو را همراه ادويه جات اضافه ميكنيم .

تا بوي ادويه بلند شود سپس در قابلمه را گذاشته تا مواد كمي نرم شود، بعد آب را اضافه مي كنيم .

بعد از جوشيدن و اينكه مواد ما پخته شد 2/3 مواد پخته شده را به صورت پوره در مي آوريم و دوباره روي باقي مواد كه به همان صورت گذاشته بوديم ميريزيم .

بعد جوپرك را ميريزيم بعد از نرم شدن جوپرك، ذرت و جعفري و آبليمو را ميريزيم در قابلمه را گذاشته تا حسابي سوپ ما جا بيفتد .

منبع : beryooni.com


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۴۹:۵۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

اميدبخش ترين آيه قرآن كدام است؟  فراگيرترين آيه قرآن,رحمت الهي

 خداوند متعال خود را در قرآن كريم با صفات زيادي به بندگان خويش معرفي فرموده است

 

به هنگامى كه خداوند تبارك و تعالى در روز قيامت رحمتش را بگستراند، گستردگى رحمت به صورتى است كه ابليس در رحمت رحيميّه حضرت حق به طمع مي افتد.

خداوند متعال خود را در قرآن كريم با صفات زيادي به بندگان خويش معرفي فرموده است؛ صفاتي كه هر كدام جلوه اي از جمال و جلال الهي را به نمايش ميگذارد. صفت رحمت يكي از اين صفات است كه در بيش از 500 آيه از آن سخن به ميان آمده است.


ابتدا سزاوار است تعريفي اجمالي از معناي رحمت ارائه دهيم. رحمت، نوعي رقت و حالت قلبي است كه احسان و نيكي به شخص مورد دلسوزي را در پي داشته باشد. البته در تعبيرات قرآني گاهي به دلسوزي بدون احسان رحمت گفته ميشود؛ همانگونه كه برخي اوقات احسان بدون حالت قلبي را نيز رحمت مينامند.


در قرآن كريم هر جا كه رحمت خداوند متعال به بندگانش مطرح ميشود، منظور احسان و تفضل و نيكي بدون حالت تأثر قلبي است؛ چرا كه ذات مقدس او منزه از تأثرات قلبي و رقت دل و ... است. (مفردات راغب اصفهاني، ذيل واژه رحم)


اينك در كنار مائده آسماني قرآن مينشينيم و با استفاده از آيات نوراني، با اين صفت الهي بيشتر آشنا ميشويم:


1- تعداد تكرار
واژه "الرحمن" در سراسر قرآن كريم 157 مرتبه، و واژگان الرحيم و رحيم و رحيما جمعاً 166 مرتبه تكرار شده اند. در مواردي كه در قرآن كريم اين كلمات آمده، به عنوان صفت الهي است، مگر در يك مورد در آيه 128 سوره توبه كه كلمه رحيم در وصف پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) آمده است.


در 4 مورد از خداوند طلب رحمت شده كه سه مورد آن از طرف پيامبران و ديگري از سوي بندگان خالص الهي است. كه عبارتند از: بقره/286، اعراف/151 و 155، مؤمنون/109.


در 4 جا هم خداوند متصف به «ارحم الراحمين»؛ اعراف/151، يوسف/64، يوسف/92 و انبياء/83 و در يك مورد «خير الراحمين» گرديده مؤمنون/118.


2 - رحمت الهي در برخي آيات
پروردگار شما بخشنده و داراي رحمت است «وَرَبُّكَ الْغَفُورُ ذُو الرَّحْمَةِ» كهف/58.


خداوند رحمت را بر خويش واجب فرموده است «كَتَبَ رَبُّكُمْ عَلَي نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ» انعام/12 و 52.
رحمت الهي واسع است و شامل هر چيزي ميشود «وَرَحمَتِي وَسِعَت كُلَّ شَيء» اعراف/156.
رحمت خدا به نيكوكاران نزديك است «إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِنَ الْمُحْسِنِينَ» اعراف/56.


اي كساني كه به خود ظلم كرده ايد! هرگز از رحمت خدا نااميد نشويد «قُلْ يا عِبَادِي الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَي أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ» زمر/53.


از رحمت مايوس نميشوند، مگر گمراهان «وَمَنْ يقْنَطُ مِنْ رَحْمَةِ رَبِّهِ إِلَّا الضَّالُّونَ» حجر/56.


حقيقتاً هيچ كسي نميتواند مانع نزول رحمت الهي بر انسان شود و اگر خداوند رحمتي را از شخصي دريغ دارد، هيچ كس نميتواند آن رحمت را بر وي فرود آورد «مَايفْتَحِاللَّهُ لِلنَّاسِ مِنْ رَحْمَةٍ فَلا مُمْسِكَ لَهَا وَمَايمْسِكْ فَلا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِهِ» فاطر/2.


3- رحمت در ميان مؤمنان
از خصوصيات اصحاب اليمين، سفارش به رحمت به يكديگر است ... وَتَوَاصَوْا بِالْمَرْحَمَةِ أُولَئِكَ أَصْحَابُ الْمَيمَنَةِ« بلد/17 18.


مؤمنان با دشمنان سخت و محكم، ولي با يكديگر با رحمت برخورد ميكنند «وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَيالْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَينَهُمْ» فتح/29.


از سر مهرباني، بال فروتني بر آنان (پدر و مادر) بگستر «وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ» اسراء/24.


دعا براي مورد رحمت قرار گرفتن پدر و مادر از وظايف فرزندان است؛ چرا كه در كودكي او را تربيت كرده اند «... وَقُلْ رَبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيانِي صَغِيراً» اسراء/24. 

فراگيرترين آيه قرآن,رحمت الهي

اى بندگان من كه بر خود اسراف و ستم كرده ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد

 
فراگيرترين آيه قرآن از جهت رحمت الهي به بندگان كدام است؟
بر اساس برخي از روايات؛ فراگيرترين و گسترده ترين آيه از جهت اميد و رحمت قرآن، اين آيه مباركه است: «...يا عِبادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللهِ إِنَّ اللهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ»؛ (زمر، 53) بگو: اى بندگان من كه بر خود اسراف و ستم كرده ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد كه خدا همه گناهان را مي آمرزد؛ زيرا او بسيار آمرزنده و مهربان است.


دقت در تعبيرات فوق نشان مي دهد كه اين آيه از اميدبخش ترين آيات قرآن مجيد نسبت به همه گنهكاران است، شمول و گستردگى آن به حدى است كه در روايات از آن تعبير به «أوسَعُ الآيات » شده است:


اين آيه از اميدبخش ترين آيات قرآن مجيد نسبت به همه گنهكاران است، شمول و گستردگى آن به حدى است كه در روايات از آن تعبير به «أوسَعُ الآيات » شده است.

1- پيامبر خدا (صلي الله عليه و اله) فرمود: «دوست ندارم كه دنيا و آنچه در آن است، به ازاىِ اين آيه از آنِ من باشد: يا عِبادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ...». مردى گفت: اى پيامبر خدا! پس كسى كه شرك ورزيده است [آيا اين آيه، شامل حال او هم مي شود]؟ پيامبر (صلي الله عليه و آله) سكوت كرد و سپس سه بار فرمود: بجز كسى كه شرك ورزيده است». (أبوبكر بيهقي، أحمد بن حسين، شعب الايمان، ج 9، ص 340 ٓ 341)


2- امام على (عليه السلام) فرمود: «در قرآن، آيه اى فراگيرتر از "يا عِبادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ..." وجود ندارد». (طبرسي، فضل بن حسن، مجمع البيان في تفسير القرآن، ج 8، ص 784)


3- گفته شد: اين آيه، درباره وحشى، قاتل حمزه، نازل شد، آنگاه كه خواست اسلام آورد؛ امّا ترسيد كه توبه اش پذيرفته نشود و چون اين آيه نازل شد، اسلام آورد. به پيامبر (صلي الله عليه و آله) گفته شد: اى پيامبر خدا! اين آيه اختصاص به او دارد يا شامل حالِ همه مسلمانان مي شود؟ پيامبر (صلي الله عليه و آله) فرمود: «شامل همه مسلمانان مي شود». (طبرسي، فضل بن حسن، مجمع البيان في تفسير القرآن، ج 8، ص 785)


دليل وسعت و فراگير بودن اين آيه شريفه نيز روشن است؛ زيرا:
1- تعبير به «يا عبادى» (اى بندگان من!) آغازگر لطفى است از ناحيه پروردگار.


2- تعبير به «اسراف» به جاى «ظلم و گناه و جنايت» نيز لطف ديگرى است.


3- تعبير به «عَلى أَنْفُسِهِمْ» كه نشان مي دهد گناهان آدمى همه به خود او باز مي گردد، نشانه ديگرى از محبت پروردگار است، همان گونه كه يك پدر دلسوز به فرزند خويش مي گويد «اين همه بر خود ستم مكن!»


4- تعبير به «لا تقنطوا» (مأيوس نشويد) با توجه به اين كه «قنوط» در اصل به معناى مأيوس شدن از خير است (راغب اصفهاني، حسين بن محمد، مفردات الفاظ القرآن ، ص 685) به تنهايى دليل بر اين است كه گنهكاران نبايد از «لطف الهى» نااميد گردند.


5- تعبير «مِنْ رَحْمَةِ اللهِ» بعد از جمله «لا تقنطوا» تأكيد بيشترى بر اين خير و محبت مي باشد.


6- هنگامى كه به جمله «إِنَّ اللهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ» مي رسيم كه با حرف تأكيد آغاز شده و كلمه «الذنوب» (جمع با الف و لام) همه گناهان را بدون استثنا در بر مي گيرد سخن اوج مي گيرد و درياى رحمت مواج مي شود.


7- هنگامى كه «جميعا» به عنوان تأكيد ديگرى بر آن افزوده مي شود، اميدوارى به آخرين مرحله مي رسد.


8 و 9- توصيف خداوند به «غفور» و «رحيم» كه دو وصف از اوصاف اميد بخش پروردگار است، در پايان آيه جايى براى كمترين يأس و نوميدى باقى نمي گذارد. (تفسير نمونه، ج 19، ص 499 ٓ 500)


به همين دليل آيه فوق؛ گسترده ترين و فراگيرترين آيات قرآن است كه شمول آن هر گونه گناه را در بر مي گيرد، و نيز به همين دليل از اميدبخش ترين آيات قرآن مجيد محسوب مي شود. و جلوه گري عمل به اين آيه شريفه در توبه واقعي انسان است.


حديثي زيبا براي حسن ختام: طمع ابليس به رحمت خدا
امام صادق عليه السلام در اين باره فرمود: إذا كانَ يَوْمُ الْقِيامَةِ نَشَرَ اللّهُ تَبارَك وَتَعالى رَحْمَتَهُ حَتّى يَطْمَعَ إبْليسُ فى رَحْمَتِهِ. (بحار الأنوار: 7/ 287، باب 14، حديث 1؛ الأمالى، شيخ صدوق: 205، حديث 2)


به هنگامى كه خداوند تبارك و تعالى در روز قيامت رحمتش را بگستراند، گستردگى رحمت به صورتى است كه ابليس در رحمت رحيميّه حضرت او به طمع افتد.

منابع:
 اسلام كوئيست
 حوزه
تبيان


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۴۸:۵۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

3 راه براي افزايش سرعت ويندوز 10 بدون ارتقا سخت‌افزار 

ممكن است شوكه شويد، وقتي بفهميد چند برنامه هنگام بوت ويندوز شما، لود مي‌شوند. هر كدام مقدار كمي از سرعت فرآيند بوت مي‌كاهند و همچنين ممكن است در ادامه سرعت ويندوز پس از بوت را نيز كاهش دهند.

 

هيچ‌كس دوست ندارد هنگام كليك برروي يك لينك، باز‌كردن يك برنامه، تايپ يك كلمه و … صبر كند تا كامپيوترش زمان زيادي را صرف انجام اين كارهاي كوچك نمايد. اگر ويندوز زمان زيادي را براي انجام وظيفه خود صرف مي‌كند، چند تغيير ساده مي‌تواند موجب افزايش سرعت ويندوز شود.

 

1- غيرفعال‌كردن برنامه‌هاي شروع خودكار غيرضروري
ممكن است شوكه شويد، وقتي بفهميد چند برنامه هنگام بوت ويندوز شما، لود مي‌شوند. هر كدام مقدار كمي از سرعت فرآيند بوت مي‌كاهند و همچنين ممكن است در ادامه سرعت ويندوز پس از بوت را نيز كاهش دهند.

 

براي اينكه متوجه بدبودن ماجرا شويد، در تسك‌بار، كليك راست كرده و تسك منيجر را انتخاب كنيد. برروي تب استارتاپ كليك كنيد (اگر چنين تبي را در پنجره تسك منيجر نمي‌بينيد، بروي More Details در گوشه پايين سمت چپ كليك كنيد).

 

تب استارتاپ تمام برنامه‌هايي را كه بطور خودكار اجرا مي‌شوند، به شما نشان مي‌دهند. همانطور كه ليست را بررسي مي‌كنيد، فكر كنيد واقعا كدام‌يك از برنامه‌ها بايد هميشه در حال اجرا باشند. خب آنتي‌ويروس شما قطعا جزو اين موارد است. اما بعضي برنامه‌ها، حتي خوب‌هاشون، نياز نيست كه هميشه در حال اجرا باشند. براي جلوگيري از اجراي خودكار يك برنامه، برروي ورودي آن برنامه در تب استارتاپ، كليك راست كرده و Disable را انتخاب كنيد.

 

سرعت ويندوز 10, ارتقا سخت‌افزار

غيرفعال‌كردن برنامه‌هاي شروع خودكار غيرضروري از راههاي افزايش سرعت ويندوز است

 

اگر شما نمي‌دانيد اين برنامه چه نقشي در كامپيوتر شما دارد، برروي آن كليك راست كرده و گزينه Search Online را انتخاب كنيد.

 

2- تنظيمات پاور را تغيير دهيد
ممكن است ويندوز فرض كند، شما يك كامپيوتر كارآمد و قدرتمند را به يك كامپيوتر سريع ترجيح مي‌دهيد، مخصوصا اگر لپتاپ داشته‌باشيد. دلايل زياد و قانع‌كننده‌اي براي استفاده حداكثري از قدرت و داشتن يك كامپيوتر قدرتمند و كارآمد وجود دارد، اما نه زماني كه از سرعت كم ويندوز عصباني هستيد.

بر روي دكمه استارت، كليك راست كرده و از منوي نه‌چندان زيباي آن، Power Option را انتخاب كنيد.
در صفحه نتايج كنترل پنل، فلش كنار گزينه Show additional Plans را بزنيد.

 

ارتقا سخت‌افزار, غيرفعال‌كردن برنامه‌هاي شروع خودكار

 

سپس، High Performance را انتخاب كنيد.

 

 تسك منيجر, آنتي‌ويروس

 

3- خلاصي از دست انيميشن‌هاي فانتزي
كدهاي زيادي در ويندوز وجود دارد كه چيزها را زيباتر مي‌كنند. اگر قدرت كامپيوتر شما كم است، بهتر است كمي از زيباشناسي بكاهيد و كمي سرعت دريافت كنيد.
بر روي استارت كليك راست كرده و System را انتخاب كنيد. در سمت چپ پنجره نتايج كنترل پنل، Advanced system settings را انتخاب كنيد.

 

با اين كار جعبه ديالوگ System Properties بالا مي‌آيد. برروي تب Advanced و بعد برروي دكمه تنظيمات در جعبه Performance كليك كنيد (سومين دكمه تنظيمات در اين جعبه).

 

سرعت ويندوز 10, ارتقا سخت‌افزار

غيرفعال كردن انيميشن‌هاي فانتزي در ويندوز 10

 

جعبه ديالوگ ديگري باز خواهد شد. گزينه Adjust for best performance را انتخاب كنيد.

 

كنترل پنل, انيميشن‌هاي فانتزي

 

منبع: itresan.com


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۴۷:۳۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

احساس مسئوليت بيش از حداحساس مسئوليت, پذيرفتن مسئوليت, كمك كردن

همه ما مي دانيم كه كمك كردن و پذيرفتن مسئوليت از نقاط قوت شخصيتي محسوب مي شود. اما گاه نيت خير ما براي كمك كردن به ناكارآمدي مي انجامد. البته راه حل اين نيست كه از كمك كردن به ديگران خودداري كنيم؛ بهتر آن است كه وقتي علائم كمك رساني ناكارآمد ديده مي شود براي مسئوليت پذيري مان حد و مرز در نظر بگيريم.


من اين علائم را «12 خط  قرمز براي كمك رساني ناسالم» مي نامم.
1- زماني كه ياري رساندن و تعهد شما به طور مشخصص سبب افزايش وابستگي، بي مسئوليتي، ناتوانمندي و افزايش ضعف شخصيت در فرد مي شود. گاه بايد با اين واقعيت رو به رو شويد كه نيت هاي خير شما به نتيجه خوبي منتهي نمي شود.

ادامه مسئوليت پذيري در اين شرايط هدردادن انرژي است و به واقع ياري كننده نيست. به ياد داشته باشيد كه كمك رساني سالم و درست سبب ارتقاي ويژگي هاي مثبت، استقلال و رشد ديگران مي شود و كمك رساني ناسالم عملكرد معكوس دارد.

2- وقتي فرد مقابل بارها تعهداتش را نقض كرده و اين مسئله بار مالي زيادي در پي داشته است. به علاوه، كمك شما را به آن نحوه كه قول داده بوده، به كار نبسته است. در اين وضعيت، دست كم به طور موقت، بهتر است حرفه هاي او را باور نكنيد و فرصت ديگري را در اختيارش قرار ندهيد، تا زماني كه با شواهد محكمي مواجه شويد كه نشان دهنده آمادگي او براي بهره گيري از كمك هاي شما در جهت پيشرفت زندگي اش باشد.

وقتي ديگران از كمك شما براي فرار پياپي از مسئوليت سوءاستفاده مي كنند، بهتر است سعي كنيد به كمك كردن پايان بدهيد. ادامه مسئوليت پذيري در قبال كسي كه نمي توان نقطه پاياني براي كمك خواهي هاي او متصور شد هدردادن وقت و انرژي است. اگر ادامه دهيد، به زودي و به طور فزاينده اي خشمگين و بي رغبت خواهيد شد.

3- وقتي كمك كردن يا پيشنهاد كمك سبب ركود فكري فرد يا نگه داشتن وي در مراحل ابتدايي رشد شود يا وي را از آموختن مهارت هاي مورد نياز زندگي و حرفه اي باز دارد. كمك ناسالم سرنوشت ديگران را در سطح پايين تر از توانمندي شان رقم مي زند، اما كمك سالم سبب ارتقاي استقلال فرد و پيشرفت زندگي اشت مي شود.

4- وقتي كمك كردن شما مستلزم حقه زدن باشد يا به نحوي صداقت تان را زير سوال ببرد. مثلا بهانه تراشي يا پنهان كردن حقيقت به خاطر ديگري و زير پا گذاشتن اصول اخلاقي تقريبا هيچ وقت نمي تواند كمك رساني سالمي باشد.

احساس مسئوليت, پذيرفتن مسئوليت, كمك كردن

5- زماني كه احساس كنيد به جاي كمك كردن به ديگري بازيچه دستش شده ايد. گاهي اين احساس كاملا واضح است، مثلا وقتي ديگري چيزي مي گويد كه در شما احساس گناه بر مي انگيزد و سپس موقعيتي را پيشنهاد ميكند كه ضمن كمك به اواز احساس گناهتان بكاهيد. برخي اوقات فقط احساس دروني تان م تواند به شما بگويد كه ديگري و درخواستش براي ياري گرفتن از شما ناسالم است. وقتي متوجه مي شويد كه ديگري مي خواهد از شما سوءاستفاده كند و با فريبكاري از شما درخواستي دارد بايد به هشداري هاي دروني تان توجه كنيد.

6- وقتي كمك كردن به طور فزاينده اي انرژي شما را كاهش مي دهد. زماني كه كمك كردن به ديگران خارج از توانتان است از آن خودداري كنيد. كمك سالم يعني ياري رساندن به اندازه توان.

7- وقتي كمك كردن اين حس بد را در شما ايجاد كند كه رابطه تان با او صرفا بر محور بخشيدن و كمك كردن استوار است.

8- وقتي كمك كردن شما باعث شود فرد ترجيح بدهد از لحاظ جسمي بيمار باقي بماند، از مشاوره گرفتن از متخصص طفره برود، از مصرف داروها و انجام برنامه هاي كاري اش اجتناب كند و غيره.

موقعيتي را در نظر بگيريد كه مسائل و مشكلات فرد بيش از حد توان شماست و به كمك تخصصي نياز است. در اين موقعيت كمك شما ممكن است سبب شود فرد از تلاش براي توانمندسازي خود و مديريت شرايط خودداري كند.

9- زماني كه كمك كردن و مسئوليت پذيري شما در يك كار گروهي سبب مي شود فرهنگ كار گروهي- كه در آن همه به يكديگر كمك مي كنند- به هم بريزد و ديگران ضعيف شوند و احساس كنيد از شما سوءاستفاده شده است. در چنين شرايطي با آرامش بگوييد كه عقب مي ايستيد و موقعيت را در اختيار ديگران قرار مي دهيد. به آنها كمك كنيد كه مهارت هايشان را ارتقا بدهند و سپس از سر راهشان كنار نروند.

10- وقتي فهميديد كمكي كه قصد داشتيد فقط يك بار انجام دهيد به شكل وظيفه اي اجباري و دائمي در آمده و برايتان ناخوشايند است. به خودتان يادآوري كنيد كه كمك گذشته شما تعهدي براي كمك كردن هميشگي نيست. شما قول نداده ايد كه اين كار را هميشه انجام دهيد.

11- وقتي در رابطه اي كه بوي «وابستگي» مي دهد خود را قرباني مي كنيد. يعني زماني كه رابطه براساس مطالبه يك طرف و كمك دائمي طرف ديگر است. در بعضي روابط صميمانه و عاشقانه زمينه هايي از عملكرد ضعيف يك طرف و توانمندي و نجات بخشي طرف ديگر رابطه تجربه مي شود. به عبارتي، در اين گونه رابطه ها غالبا يك طرف بيش از حد كمك مي كند و ديگري بيش از حد كمك مي خواهد.

12- وقتي پاداش ذهني و بيمارگونه كمك كردنتان را ناديده مي گيريد. واقعيت اين است كه كمك كردن به ديگران موجب مي شود فرد خوبي به نظر برسيد. اگر در نيت خود براي كمك كردن پيش از آنكه به فكر مفيدبودن باشيد به اين فكر هستيد كه در ميان ديگران چه وجهه اي پيدا مي كنيد و چقدر باگذش و خوب به نظر مي آييد بايد در كمك رساني خود تجديدنظر كنيد.

منبع:مجله زنان امروز/برترين ها

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۲۲:۲۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

دلايل آرايش كردن نوجوانان و چگونگي برخورد با آندلايل آرايش كردن نوجوانان

علاقه براي استفاده از لوازم آرايشي توسط كودكان از جمله نگراني خانواده هاست

 

علاقه براي استفاده از لوازم آرايشي توسط كودكان به ويژه دختران زير هفت سال از جمله نگراني خانواده هاست؛ دغدغه اصلي زماني بوجود مي آيد كه والدين نمي دانند در مقابل اين خواسته و كنجكاوي كودكان چه پاسخي بايد داد و چگونه بايد با آنها برخورد كرد.


در گذشته آرايش كردن مرزهايي داشت؛ هم مرز سني و هم مرز موقعيتي. آرايش هاي تند و غليظ جايي در كوچه و بازار و محل كار و تحصيل نداشتند. اما امروزه سن آرايش كردن پايين آمده و مرزهاي موقعيتي هم جابه جا شده اند و متاسفانه شاهد آرايش هاي غليظ از سوي دختران نوجوان در كوچه و خيابان هستيم. امروزه اگر والدي باشيم كه دختري در آستانه بلوغ در خانه داريم، مُدام نگرانيم و دلمان نمي خواهد او هم به يكي از دختران آرايش كرده خيابان تبديل شود. يكي از دلايل اين حجم از مشغوليت به ظاهر، تغييراتي است كه در سن نوجواني در ظاهر فرد رخ مي دهد. آنها ساعت ها جلوي آينه خود را تماشا مي كنند. اغلب از ظاهر خود ناراضي اند و به دنبال معيارهاي زيبايي و راه هاي دستيابي به آنها هستند و در مورد وزن، ظاهر، رنگ پوست و اعضاي صورتشان دچار حساسيت اند. به همين دليل به سمت آرايش كردن كه يكي از راههاي آسان براي رسيدن به معيارهاي زيبايي است، قدم برمي دارند. اگر دلايل را بشناسيم، راهكارها زودتر خودشان را نشانمان مي دهند و قبل از وقوع واقعه، مي توانيم پيشگيري كنيم.


1.مرا ببينيد
نوجوان دوست دارد ديده شود و قضاوت خوب ديگران را جلب كند. پس نخستين چيزي كه به ذهنش مي رسد اين است كه «اگر زيبا باشم، هويت فردي جديد كسب كرده و شخصيتي چشمگير خواهم داشت». گمان مي كند با ظاهري به زعم خودش آراسته مي تواند روي ديگران تأثير مثبت داشته باشد و تصويري جذاب از خود در ذهن ديگران بسازد و هويتي آرماني كسب كند. ديده شدن يكي از اولويت هاي مهم دوره نوجواني است. اگر صاحب كودكي هستيد كه هنوز تا نوجواني اش زمان باقي است بهتر است از همين حالا سعي كنيد اعتماد به نفس او را تقويت كنيد و كاري نكنيد كه نوجوانتان گمان كند تمام شخصيت اش به ظاهرش وابسته است.


2.آنچه هستم را دوست ندارم
برخي دختران نوجوان از آرايش كردن به عنوان پوششي براي پنهان كردن هويت واقعي خود استفاده مي كنند. آنها از آنچه هستند احساس رضايت و شادماني نمي كنند. نتيجه يك پژوهش نشان مي دهد درصد زيادي از زنان ايراني از ظاهر خود ناراضي اند و به دنبال راهي براي جبران آن هستند. قبل از آنكه بخواهيد در مورد آرايش كردن و نكردن دختر نوجوانتان نگران شويد و اقدامي بكنيد، بهتر است دستي به سروگوش افكار و معيارهاي زيبايي كه خودتان در ذهن داريد، بكشيد.


3.تلافي مي كنم
آنقدر مستبد بوده ايد و رفتاري سختگيرانه داشته ايد كه فرزندتان با ترس و لرز نظرات و دغدغه هايش را با شما درميان گذاشته يا قيد بحث و گفت وگو و ابراز مخالفت با شما را زده و هميشه مثل برده اي سر به زير به حرفتان گوش داده است؟ بايد بگوييم كه اين احساس برد و پيروزي تا زمان نوجواني فرزندتان بيشتر دوام نخواهد داشت. او بالاخره راهي براي ابراز مخالفت و رساندن صداي اعتراضش به شما پيدا خواهد كرد. مثلا اگر از دختران آرايش كرده به روش هاي غيراصولي و نابجا انتقاد كرده ايد به آرايش رو مي آورند.


4.همدلي مي كنم
راهش مشخص است؛ با نوجوانتان دوست باشيد، خانه را به پادگان نظامي تبديل نكنيد و فرزندتان را همانند برده اي بله، چشم گو بار نياوريد. در عوض با او راحت صحبت كنيد. دوست باشيد و از سلايق و علايقش سر درآوريد. احساس همدلي اش را برانگيزيد و سعي كنيد خودتان را جاي او بگذاريد.


5. قهرمان من تويي
قهرمان سازي و الگويابي از خصوصيات نوجواني است. كافي است سري به صفحات طرفداران بازيگران و خواننده ها و ورزشكاران بزنيد، با نگاه ساده و دقت سطحي هم مي توانيد ببينيد كه حدود سني اغلب آنها حدود 12 تا 19 سال است؛ يعني دوره نوجواني. نوجوان همه تلاشش را مي كند تا خودش را به قهرمان و الگويش يا چيزي كه او مي پسندد شبيه كند.


6.همرنگ جماعت مي شوم
فشار اجتماع كه شامل دوستان، همكلاسي ها و خانواده است، تأثير بسزايي در نوع برخورد نوجوان با ظاهرش دارد. نوجواني كه از سوي دوستان و خانواده اش به خاطر ظاهر ساده و بي نقش و نگار، تحقير و تمسخر شود، محتمل است كه خيلي زود به سمت عمل جراحي زيبايي و آرايش كردن گام بردارد.


7.اجتماع قابل اطمينان
بر رفت وآمدهاي خودتان با افراد و دوستان خانوادگي حساس باشيد و آنهايي را انتخاب كنيد كه مي دانيد آرايش كردن و ظاهرپرستي براي شان در اولويت ارزش ها نيست.افرادي كه در خانواده و اجتماع مذهبي زندگي و رفت وآمد مي كنند، ارزش هايشان هم متفاوت است و كمتر تحت فشار اجتماع به سمت آرايش كردن و آراستن غيرطبيعي متمايلند.


8. مثل مادرم هستم
واضح است مادري كه مشتاق آرايش كردن است مسئله آرايش كردن دخترش نه برايش امري غيرمعمول است و نه مسئله اي قابل اعتنا بلكه امري طبيعي به شمار مي آيد، پس قطعا دختري خواهد داشت كه از ابتدا بيش از باطن، مشغول ظاهر و آرايش آن است. يادتان باشد دختران نوجوان از مادرانشان الگوبرداري مي كنند.

 

برخي دختران نوجوان از آرايش كردن براي ديده شدن استفاده مي كنند

 

در اين جا چند راه حل پيش پايتان قرار مي دهيم تا از آن طريق بتوانيد با نوجوان خود در مورد آرايش به يك توافق نسبي دست پيدا كنيد.


● اطلاعات خود را افزايش دهيد
نبايد دختران نوجوان را به خاطر استفاده از آرايش غليظ و پوشيدن لباس هاي بازي كه دائما در كانال هاي مختلف تلويزيوني مي بينند، سرزنش و يا تنبيه كنيد. براي آنها تشخيص واقعيت ها با آنچه كه در تلويزيون بر روي صحنه مي آيد اندكي دشوار است. آنها نمي دانند كه خانم بريتني اسپيرز يا جنيفرلوپز، متخصصان گريم و آرايشي را استخدام مي كنند كه بهترين چهره را به منظور روي صحنه آمدن برايشان درست كنند. آنها نمي دانند كه با يك چنين قيافه هايي نمي توان وارد زندگي روزمره شد.


چند مجله مربوط به نوجوان ها را برداريد. از روي آن عكس هايي را فكر مي كنيد در آنها لباس ها و مدل هاي آرايش متعارفي معرفي شده است را انتخاب كنيد و به دختر خانم خود نشان دهيد. بايستي به او بقبولانيد كه زندگي اش براي شما از اهميت و ارزش خاصي برخوردار است. بايد با او ارتباط برقرار كنيد و او را طوري قانع كنيد كه احساس نكند بايد بيش از اندازه از مواضع خود كناره گيري كند.


● اصول اوليه اي را پايه ريزي كنيد
با همسر خود بنشينيد و تصميم بگيريد كه چه ميزان آرايش براي سن او بلا مانع است. در ذهن داشته باشيد كه شايد اصلاً همسرتان نداند كه خط لب چيست و در اين زمينه هيچ گونه نظر خاصي هم نداشته باشد. اگر بين نظر شما و همسرتان تضاد وجود داشته باشد، ممكن است فرزندتان دچار تعارض شود و امكان دارد كه با يك چنين واكنشي روبرو شويد : "اما پدر به من اجازه داد كه با وارد شدن به دانشگاه از رژ لب براق استفاده كنم و ناخنم را نيز لاك مشكي بزنم!"


● محدوديت هاي خود را تشريح كنيد
به سالن هاي زيبايي نوجوانان برويد و ببينيد كه آنها چه خدماتي انجام مي دهند؟ از هاي لايت و خط لب گرفته تا لاك ناخن كه مي تواند براق، قرمز و يا فرنچ مانيكور باشد. ببينيد كه آيا در سنين نوجواني كسي از موم، اصلاح، خالكوبي و يا حتي تتو استفاده مي كند؟ بايد بدانيد كه نوجوانان ديگر چه مي كنند تا بدين وسيله بتوانيد سطح توقعات خود را در رنج متعادلي نگاه داريد.


اصلا نترسيد كه به او بگوييد زمانيكه ۱۵ سال بيشتر ندارد نمي تواند از خط چشم استفاده كند؛ اما در عين حال مي توانيد اين امتياز را هم به او بدهيد كه وقتي ۱۸ ساله شد مي تواند در برخي مراسم خاص، از خط چشم استفاده كند. از آنجايي كه نوجوانان علاقه بسيار زيادي به تجربه كردن تجربيات جديد دارند به همين دليل بايد بدانند كه محدوديت هايي براي آنها وجود دارد كه به هيچ وجه نمي توانند پايشان را از آنها فراتر بگذارند. او شما را امتحان مي كند براي اينكه ببيند آيا مي تواند پايش را از مرزها بيرون بگذارد يا خير. شما به همراه همسرتان، بايد به شدت مراقب اوضاع باشيد و به او اجازه ندهيد كه پايش را بيش از اندازه فراتر از مرزها بگذارد.


من مادري را مي شناسم كه زمانيكه متوجه شد دخترش نافش را سوراخ كرده از هوش رفت. شايد براي برخي از مادرها چنين كاري چندان غير منتظره نباشد اما به هر حال هيچ مادري دوست ندارد كه دخترش احساس كند انجام چنين كارهايي از نظر او بلامانع است. بايد اشاره كنيم كه هيچ مادري نمي تواند قبول كند كه دختر خانمش خود را به جا سوزني تبديل كند. هم مادرها و هم دخترها هر دو دوست دارند كه هر كدامشان پشت ديگري را به خاك بمالد.


● مصالحه و سازش
گاهي اوقات برخي از كارهايش را نديد بگيريد. جدي مي گويم. گاهي اوقات نياز دارند كه از كنترل مستقيم شما قدري دور شوند. آنها اينگونه آفريده شده اند. اگر گاهي اوقات از خط چشم استفاده كنند، خيلي بهتر از اين است كه يك مرتبه ببينيد روي بدن خود عبارت "فقط گلزار" را خالكوبي كرده اند!


● با مثال هاي عيني او را قانع كنيد
اگر احساس مي كنيد كه حلقه اي كه از شكم يك نوجوان آويزان شده زشت و زننده است، پس اين كار را خودتان هم نبايد انجام دهيد. فكر مي كنم تا همين حد كافي باشد.


● از متخصصان كمك بگيريد
اگر شما جزء افرادي بوديد كه تا شب عروسي دست به لوازم آرايش نزديد، بايد در يك جلسه گفتگو با متخصص زيبايي و آرايشي صحبت كنيد. البته به نظر مي رسد كه آرايشگرها در اين امر قدري زياده روي مي كنند، اما به هر حال مشورت با آنها مي تواند يك سري سرنخ هاي كلي را در اختيار شما قرار دهد.


تقريبا به مدت يك ساعت پاي صحبت هاي آنها بنشينيد و بعد هم به بازار برويد تا مارك هايي را پيدا كنيد كه با سن و سال فرزندتان بيشتر هم خواني داشته باشند.


زمانيكه با متخصص زيبايي در حال صحبت كردن هستيد، ابتدا به صورت او نگاهي بيندازيد و ببيند كه آيا براي ديدن چهره واقعي او نياز داريد يك شير آب پر فشار بر روي صورتش بگيريد تا تمام كرم پودر ها و پن كك ها را بشويد ؟ اگر چنين بود بهتر است براي مشورت كردن به شخص ديگري مراجعه كنيد. سعي كنيد از روي مجله ها عكس هايي را كه بيشتر مي پسنديد انتخاب كرده و با متخصص زيبايي در مورد آنها بحث كنيد.


با متخصص زيبايي صحبت كنيد و به او بگوييد كه مي خواهيد دخترتان به طور اصولي با فاكتورهاي اوليه آرايش آشنا شود. همچنين به او بگوييد كه از آرايش غليظ خوشتان نمي آيد. از او بخواهيد كه از مرحله ابتدايي شروع آرايش تا آخرين مرحله را مو به مو برايتان توضيح دهد. به دخترتان بگوييد كه تنها از دو مرحله از كل آنها مي تواند استفاده كند.


در نهايت بايد توجه داشته باشيد كه شايد خودتان براي نيمي از عمر از وسايل آرايشي استفاده كرده ايد، اما هر چه باشد چنين لوازمي براي دختر خانمتان جديد هستند و از جذابيت خاصي برخوردار مي باشند. دخترهاي نوجوان دوست دارند شخصيت هاي متنوع را آزمايش كنند و خانمي را كه در آينده قرار است به آن تبديل شوند را هر چه زودتر كشف نمايند. آرايش كار جالب، فانتزي و كمي سحرآميز است - درست مثل سنين نوجواني دختر خانمتان-

گردآوري: بخش روانشناسي بيتوته
منابع:

تبيان

مردمان

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۲۰:۲۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

ضرب المثل روضه خان پشم چالروستاي پشم چال, ريشه تاريخي ضرب المثل

اين ضرب المثل در موردي به كار مي رود كه در مجمعي متكلم و گوينده مطلبي را چند بار تكرار كند و يا به صورت ديگر، افرادي كه متدرجاً به آن جمع مي پيوندند هر يك جداگانه از متكلم بخواهند كه مطلب را از سر بگيرد تا همه از آن موضوع آگاهي حاصل كنند در چنين مواردي متكلم و ناطق را به روضه خوان پشم چال تشبيه مي كنند

 

كه ريشه تاريخي آن به اين شرح آمده است:
مطالب آتي الذكر كاملاً مدلل مي دارد كه پشم چال قريه و آبادي بالنسبه معتبري بود و در يكي از مناطق ايران وجود خارجي داشته است ولي متأسفانه تاكنون نگارنده در هيچ يك از فرهنگهاي جغرافيايي ايران از محل و موقع اين آبادي نام و نشاني نيافته است.

 

اما مطلبي كه وجود خارجي قريه پشم چال را مسلم مي دارد اين است كه به قرار تحقيق در ادوار گذشته در بعضي از روستاهاي جنوب ايران به ويژه منطقه فارس معمول و متداول بود كه در ايام وليالي اعياد و سوگواريهاي مذهبي يك نفر معمم را دعوت مي كردند كه در آن مدت براي آنان روضه بخواند و از اين رهگذر ثوابي ببرند و توشه آخرت را تأمين كنند.

 

ضمناً وجود آخوند و طلبه روحاني در قراء و قصبات ايران كه ساكنانشان اكثراً عامي و بي سواد بودند سالي چندبار لازم و ضروري به نظر مي رسيد تا به تعاليم و احكام مذهبي آشنايي حاصل كنند، مطهرات و محرمات را بشناسند و به اعمال و آداب نماز و روزه و ساير واجبات و مستحباتي كه در دين اسلام آمده است عمل نمايند.

 

از طرف ديگر چون وضع و بنيه مالي روستاييان اجازه نمي داد كه يك يا چند نفر بتوانند حقوق روضه خوان را بدون كمك و مساعدت ديگران در تمام سال تعهد نمايند لذا در آن مناطق چنين معمول و متداول بود كه حق الزحمه روضه خوان را همه رعايا و روستاييان مجتمعاً از محصولات خود گندم و جو و انگور و غيره در موقع برداشت محصول مي پرداختند.

 

پيداست قبول حق الزحمه روضه خوان براي روستاييان اين حق را ايجاد مي كرد كه از مواعظ و گفتار روضه خوان همه يكسان بهره مند شوند نه آنكه افرادي كه زودتر به مجلس روضه خواني آمده اند بشنوند و استفاده كنند اما روستايياني كه به علت گرفتاريهاي روزمره تأخير داشته و ديرتر در آن مجلس حاضر شده اند از آن محروم بمانند. به همين جهات و ملاحظات روضه خوان موظف بود به تعداد نفراتي كه وارد مجلس مي شدند گفتارش را از سر گيرد و به اصطلاح معروف از بسم الله شروع كند.

 

از آنچه گفته آمد اين نتيجه به دست مي آيد كه به طور قطع و مسلم روضه خواني به اين شكل و صورت خاص در بعضي روستاها به ويژه در جنوب ايران تداول داشت و روضه خوان ناگزير از تكرار مطلب بود چون به اين نحو و كيفيت براي اولين بار در قريه پشم چال يعني همان قريه مجهول المكان- روضه خوانده شده است لذا اصطلاح روضه خوان پشم چال در معاني و مفاهيم استعاره اي به صورت ضرب المثل درآمده است.

منبع:iketab.com


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۹:۰۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

معماي رياضي: بليت هاي شانسمعما با جواب, معماي تصويري

معماي رياضي بليت هاي اتوبوس

 

 در شهر زمرد، بليت هاي اتوبوس، داراي شش رقم از 000001 تا 999999 مي باشند. دانش آموزان اين شهر، شماره اي از بليت را شماره شانس مي دانستند كه سه رقم اول آن، عددهاي فرد مختلف و سه رقم بعدي آن زوج باشد. ضمنا رقم هاي 7 و 8 پشت سر هم قرار نگيرند. روي هم چند شماره شانس وجود دارد؟

 

••••

••••
••••

••••

••••

••••

••••

••••

••••

••••

••••

••••

••••

••••

••••

••••

••••


پاسخ معماي رياضي 'بليت هاي شانس'
قبل از همه ياداوري مي كنيم كه پنج رقم زوج (0،2،4،6،8)  و پنج رقم فرد (1،3،5،7،9) داريم. شماره بليت شانس را abcdef در نظر مي گيريم. در اين عدد، رقم a مي تواند يكي از 5 رقم 1،3،5،7،9 و رقم b يكي از چهار رقم بقيه و رقم c يكي از سه رقم بقيه باشد. تعداد اين تركيب ها، برابر است با 5×4×3
رقم هاي d, e و f مي توانند هر كداد از رقم هاي |0،2،4،6،8 باشند. تعداد اين تركيب ها هم

برابر است با 5×5×5


بنابراين تعداد كل عددهاي شش رقمي، كه سه رقم اول آنها سه رقم فرد مختلف و سه رقم آخري، سه رقم زوج باشند، برابر است با

5×4×3×5×5×5 يعني 7500

ولي در بين اين ها، عددهايي وجود دارند كه رقم سوم آنها (از سمت چپ) برابر 7 و رقم چهارم آنها برابر 8 است. شبيه قبل، مي توان ميحاسبه كرد كه تعداد اين گونه اعداد، برابر است با 5×5×3×4 يعني 300.
بنابراين تعداد بليت هاي شانس برابر است با

7500-300=7200

منبع:ihoosh.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۸:۱۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

اثر سوره يس براي امواتفوايد سوره يس,اثرات سوره يس

خواندن آيات قرآن مخصوصاً سوره قدر و حمد و توحيد و يس براي اموات مفيد است

 

مرگ يكي از مهمترين و نگران كننده ترين اتفاقاتي است كه براي آدميان رخ مي دهد. انسان بواسطه اعمالش و اين كه نمي داند چه اتفاقاتي در انتظارش هست از مرگ گريزان است.


گذشته از اين كه بايد خيلي مراقب اعمال خود باشيم تا مرگ خوبي داشته باشيم، انجام برخي اعمال نيز در روايات توصيه شده است تا در سختي مرگ، كمك ما باشد و كمي از سختي آن كاهش يابد.


سوره يس

زياد شنيده ايد كه مرگ و تولد دو روي يك سكه هستند و هميشه مرگ مقدم بر حيات است در سوره ي مُلك هم مي خوانيم: خَلَقَ الموتَ و الحياة...


مرگ هم مقدم ذكر شده و هم مصرّح است كه مرگ يك امر وجوديست نه يك امر عدَمي، پس مرگ شر نيست.


چنانچه جناب صدوق (رحمه الله عليه) از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) نقل مي كنند: «ماخُلقتم للفناءِ بل خُلقتم للبقاءِ و إنّما تننقلونَ من دارٍ الي دار» (بحار: ج 6 / ص 249/ ح 87 ) شما براي فاني شدن و نيست و نابود شدن خلق نشده ايد بلكه براي بقاء آفريده شده ايد و (با مرگ) فقط از خانه اي به خانه ي ديگر منتقل مي شويد.


از امام مجتبي (عليه السلام) سؤال شد: مرگي كه مردم به آن آگاهي ندارند چيست؟ فرمود: بزرگترين سروري است كه بر مؤمنان وارد مي شود؛ چرا كه از سراي سختي ها به نعمت هاي هميشگي، انتقال مي يابند و بزرگترين درد و مصيبت است بر كافران، زيرا از دنيا كه بهشتش محسوب مي داشتند به آتشي منتقل خواهند شد كه هيچ نابودي و زوال ندارد: "ما الموتُ الذى جَهِلوه؟ قال: أعظمُ سرورٍ يرد علي المؤمنين إذ نقلوا عن دارِالنّكدِ إلي نعيمِ الأبد، و أعظمُ ثبورٍ يرد علي الكافرين إذ نقلوا عن جنّتهم إلي نارٍلاتبيد و لا تنفد"( بحار: ج 6، ص 154).


مرگ براي اولياي خدا
"إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخ افُوا وَلَا تَحْزَنُ وا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ * نَحْنُ أَوْلِيَاؤُكُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَفِي الْآخِرَةِ وَلَكُمْ فِيهَا مَا تَشْتَهِي أَنفُسُكُمْ وَلَكُمْ فِيهَا مَا تَدَّعُونَ"( سوره ي فصلت: آيات 30 31)؛


آنان كه گفتند پروردگار ما خداي يگانه است و سپس استقامت كردند، فرشتگان بر آنان نازل مي شوند كه نترسيد و غمگين نباشيد. بشارت باد بر شما به همان بهشتي كه پيامبران الهي وعده دادند. ما ياران و مددكاران شما در زندگي دنيا و در آخرت هستيم و براي شما هر چه بخواهيد در بهشت فراهم است و هر چه طلب كنيد به شما داده مي شود. بسياري از مفسّران برآنند كه اين امور هنگام مرگ رخ مي دهد. به ويژه اين كه فرشتگان گويند ما دوستان شما در دنيا و آخرت هستيم. اين تعبير نشانه آن است كه اين گفتار هنگام احتضار خواهد بود.


 " الَّذِينَ تَتَوَفَّاهُمُ الْمَلآئِكَةُ طَيِّبِينَ يَقُولُونَ سَلامٌ عَلَيْكُمُ ادْخُلُواْ الْجَنَّةَ بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ" (سوره ي نحل: آيه ي 32)


آنان كه چون فرشتگان پاكيزه، قبض روحشان كنند به آنان گويند: درود بر شما به سبب اعمال نيكويي كه در دنيا انجام داده ايد اكنون به بهشت درآييد.


«أَلا إِنَّ أَوْلِيَاء اللّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ الَّذِينَ آمَنُواْ وَكَانُواْ يَتَّقُونَ لَهُمُ الْبُشْرَى فِي الْحَياةِ الدُّنْيَا وَفِي الآخِرَةِ» (يونس: آيات 62 -63-64)  


اين گروه عظيم الشان، از خوف و حزن ايمن مي باشند. آنان نه غم گذشته را دارند و نه غصه و ترس آينده را، زيرا خداوند امور آنان را به عهده گرفته است. به آنان در همين دنيا و قبل از حلول مرگ بشارت داده مي شود. خداوند امور آنان را به عهده گرفته و آنان با اختيار خود از اختيار دست كشيده اند.


نكته قابل توجه:
اموات از هر نوعي كه باشند؛ اولياي خدا و انسان هاي معمولي نيازمند هدايايي هستند كه زندگان براي آن ها بفرستند... از اين هدايا برايشان غفلت نكنيد

هديه اي براي اموات
وقتي به قبرستان مي رويم نگران اموات دفن شده در آن هستيم و دلمان مي خواهد كاري برايشان بكنيم و هديه اي به آنها بدهيم تا آسايشي يابند.


روشن است كه قرائت قرآن يكي از كارهاي نيك و پسنديده است. در اين مورد رواياتي وجود دارد كه به بعضي اشاره مي شود:


1. از پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) نقل شده است: «مردگانتان را كه در قبرها آرميده اند از ياد نبريد. مردگان شما اميد احسان شما را دارند. مردگان شما زنداني هستند و به كارهاي نيك شما رغبت دارند. آنها خود، قدرت انجام كاري را ندارند، شما صدقه و دعائي به آنها هديه كنيد.» [1]


2. حضرت امام صادق (عليه السلام ) مي فرمايند: «مرده به خاطر طلب رحمت و آمرزشي كه براي او مي شود شادمان مي گردد، همان گونه كه زنده بوسيله هديه اي كه به او مي دهند، خوشحال مي گردد.»[2]


3- حضرت امام رضا (عليه السلام) فرمودند: «هر كس قبر مؤمني را زيارت كند و در كنار آن هفت مرتبه إنّا انزلناه بخواند، خداوند او را با صاحب قبر مي آمرزد.[3]»


مي توان گفت: سوره هاي؛ فاتحه، يس، صافات، تبارك، احزاب، آية الكرسي، هفت مرتبه اناانزلناه ... را مي توان خواند و ثوابش را به اهل قبور اهداء كرد.


اهل قبور نيازمند به استغفار و طلب رحمت و اهداء ثواب هستند. در همين زمينه امام جعفر صادق عليه السّلام مي فرمايد: «ثوابي كه پس ازمرگ به انسان مي رسد سه چيز است؛


1. صدقه جاريه... 2. راه و رسم صحيحي كه شخص در حال حيات بدان عمل مي كرد و به گونه اي بوده كه الگو براي ديگران مي شد 3. فرزندي شايسته كه براي او طلب مغفرت كند، و موجبات آمرزش پدر را فرهم سازد.» [4]


در جاي ديگر مي فرمايد: «همان گونه كه زندگان با هدايا، شاد مي شوند اهل قبور و برزخيان نيز با ترحم و استغفار كه نسبت به آنان مي شود؛ شاد مي گردند.» [5]


بنابر اين اهداء ثواب و طلب مغفرت براي اهل قبور نافع است و از طريق اهل بيت عليهم السّلام توصيه شده است.


توصيه اي از آية الله جوادي آملي (دام ظله)
آية الله جوادي آملي (دام ظله) مي فرمايند: خواندن آيات قرآن مخصوصاً سوره قدر و حمد و توحيد و يس و ساير سوره ها براي اموات مفيد است. انواع دعاها و استغفار براي آنان ثواب مي آورد. البته خواندن قرآن و دعاها براي شخص خواننده دعاها بسيار مفيد است و باعث هدايت و نورانيّت قلب مي شود. در ضمن ثواب اين هدايت ها و نورانيت ها به ميّت مي رسد و باعث خوشحالي او در عالم برزخ مي شود.[6]


علاوه بر اينكه زيارت و رفتن به نزد قبور مومنين توصيه شده و آن را سبب شادماني ميت شمرده اند. خصوصا زيارت قبر والدين كه توصيه شده، انسان خواسته خود را در آنجا از خدا بخواهد. [7]


توصيه اي هم به نفع مردگان و هم به نفع انجام دهندگان
در روايتي زيبا توصيه اي دلنشين به ما شده است كه هم به نفع مردگان است و هم به نفع انجام دهنده آن.


«هر كس در قبرستان، سوره "يس" را تلاوت كند، عذاب «اهل قبر» آن قبرستان كم مي شود، و به تعداد مردگان، ثواب، براي قاري آن نوشته شود و بلاهاي دنيا و عذاب هاي آخرت از او دفع گردد و به همين جهت اين سوره را «دافعه» مي نامند.» (كتاب «فضائل القرآن و العترة»، تأليف مرحوم آية اللّه حاج ميرزا ابوالفضل نجفي قدسي اصفهاني(ره))


همچنين سيوطي از رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) روايت كرده است: «كسي كه در شبي، براي طلب خشنودي خدا، سوره ي يس را بخواند، آمرزيده خواهد شد» (كتاب «فضائل القرآن و العترة»، تأليف مرحوم آيت اللّه حاج ميرزا ابوالفضل نجفي قدسي اصفهاني(ره))

 

============================

پي نوشت ها :
[1] يزدي، شيخ حسن بن علي، انوار الهداية، ص 115، چاپخانه نعمان، نجف.
[2] محجة البيضاء، ج 8، ص 292,
[3] مجلسي، محمدباقر ، بحار الأنوار، ج 82، ص 169، از منشورات چاپخانه اسلاميه، تهران.
[4] مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، بيروت، داراحياء تراث العربي، 1412 ه ، ج 6، ص 293.
[5] طاهري، سيري پس از مرگ، دفتر انتشارات اسلامي، چاپ دوم، قم، 1376، ص 326، نقل شده از: محجة البيضاء، ج 8، ص 292.
[6]. آيت اللَّه جوادي آملي، زن در آئينه جلال و جمال، ص ۴۲۵.
[7]. رك: تحرير مواعظ عدديه، ص ۷۱۱.

منابع:
برگرفته از كتاب «فضائل القرآن و العترة»، تأليف مرحوم آيت اللّه حاج ميرزا ابوالفضل نجفي قدسي اصفهاني(ره)
تبيان


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۷:۲۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

مي خواهيد عضله پايتان نگيرد؟گرفتگي عضلات پا,علت گرفتگي عضلات,درمان گرفتگي عضلات پا

مي خواهيد عضله پايتان نگيرد؟
براي همه ما پيش مي آيد كه در حين راه رفتن يا حتي در خواب، دچار گرفتگي عضله پا و بويژه ساق پا شويم. اين كرامپ ها خطري جدي محسوب نمي شوند، اما مي توانند چند روزي مايه ي عذاب ما شوند. البته در صورت بروز مكرر آن لازم است كه مورد بررسي دقيق تر پزشكي قرار بگيرند. در اين مطلب چند توصيه براي مقابله با اين مشكل داريم. لطفا با ما همراه باشيد.


كرامپ يا گرفتگي عضلاني شامل انقباض هاي عضلاني ناگهاني و دردناك است كه در طول انجام فعاليت بدني و حتي در حين استراحت بروز كرده و بيشتر ران و پشت ساق پا را درگير مي كند.اين مشكل اغلب بعد از انجام يك فعاليت بدني كه بدون گرم كردن بدن انجام مي شود بروز مي كند و عدم مصرف آب و مواد معدني (كلسيم، منيزيم، پتاسيم و غيره) كافي نيز در بروز آن نقش مهمي دارند.
البته نبايد از تجمع سموم در بدن و همچنين گردش خون نامناسب غافل شد. زماني كه عضلات منقبض مي شوند، تبادلات املاح معدني اتفاق مي افتد.اختلال در روند اين تبادلات و همچنين افزايش اسيدلاكتيك و سموم در عضلات باعث خشكي آنها شده و كرامپ ايجاد مي كنند.

 

از اين ها بپرهيزيد
سرما
سرما باعث كاهش جريان خون شده و عضلات را از اكسيژن كافي محروم مي كند. اين مسئله نيز باعث بروز خستگي و كرامپ هاي عضلاني مي شود. افرادي كه در آب هاي سرد شنا مي كنند، بايد بيشتر به اين مسئله دقت كنند.

 

گرماي مرطوب
گرماي مرطوب بويژه در بين ورزشكاران و كارگرهايي كه كارهاي سخت انجام مي دهند و البته به ميزان كافي آب نمي نوشند، باعث بروز كرامپ هاي عضلاني مي شود.

 

فعاليت جسمي شديد
ورزش هاي شديد و طولاني مدت نيز باعث فشار جسمي زيادي شده و گرفتگي عضلاني ايجاد مي كند.


مصرف زياد قهوه، چاي، الكل و دخانيات
زياده روي در مصرف نوشيدني هاي كافئين دار، انرژي زا، مصرف الكل و همچنين مصرف سيگار، مانع از دفع سموم بدن مي شود. تمام نوشيدني هايي كه حاوي كافئين هستند باعث كم آبي بدن شده و زمينه را براي بروز كرامپ هاي عضلاني مهيا مي سازند.

 

مصرف برخي داروها
مصرف داروهايي مانند داروهاي ضدكلسترول، ضد آسم، ديورتيك ها(ادرار آور)، ملين ها و داروهاي ضدسرطان باعث گرفتگي و كرامپ هاي عضلاني مي شوند.


مواد غذايي ضد كرامپ را دريابيد
- زماني كه دچار مشكل گرفتگي عضلاني مي شويد، به سراغ مصرف مواد غذايي حاوي منيزيم مانند سبزيجات سبز، كاكائوي سياه، غلات و حبوباتي مانند عدس برويد.
- از مصرف نوشيدني هاي سالم مانند آبميوه هاي طبيعي غافل نشويد، چون باعث دفع سموم بدن مي شوند.
- براي پيشگيري و همچنين مقابله با اين مشكل، عسل را وارد برنامه ي روزانه ي خود كنيد.
- شما به مواد معدني بيشتري نياز داريد. پس مصرف مواد غذايي حاوي كلسيم و پتاسيم مانند محصولات لبني، زردآلوي خشك و همچنين موز و غيره را افزايش دهيد.
- حواستان باشد كه كم آبي بدن يكي از عوامل بروز كرامپ هاي عضلاني است. پس روزانه حداقل 8 ليوان آب بنوشيد.
- حواستان باشد كه برخي مواد غذايي مانند گوشت هاي قرمز، كله پاچه و بويژه سوسيس و كالباس كه سرشار از ازت هستند اجازه نمي دهند سموم بدن به راحتي دفع شوند. در نتيجه لازم است كه از مصرف اين موادغذايي بپرهيزيد.

 

گرفتگي عضلات پا,علت گرفتگي عضلات,درمان گرفتگي عضلات پا

 

شب ها و گرفتگي عضلاني
اينكه در حين ورزش دچار گرفتگي و كرامپ عضلاني شويم، طبيعي به نظر مي رسد. اما در برخي موارد پيش مي آيد كه شب هنگام و در حين خواب نيز دچار اين مشكل مي شويم.
در حين استراحت، سموم تجمع يافته در خون از حركت مي افتند و مي توانند باعث بروز گرفتگي در ناحيه ي پشت ساق پا يا خود پا شوند. توجه داشته باشيد كه مشكل كرامپ هاي عضلاني مي تواند در اثر نارسايي كليوي، بارداري، روماتيسم، كمبود كلسيم، پتاسيم، منيزيم و ديابت و غيره نيز بروز كند.
براي پيشگيري از اين مشكل يك بالشت كوچك زير پايتان قرار دهيد. قبل از خواب به اندازه ي كافي آب بنوشيد. اگر مشكل حل نشد، به پزشك مراجعه كنيد.

 

سالمندان بيشتر در معرض كرامپ هاي عضلاني قرار مي گيرند
افراد سالمند خيلي زود و بدون دليل مشخصي، در طول روز و همچنين شب دچار كرامپ هاي عضلاني مي شوند. به عقيده متخصصان عواملي مانند كم آبي بدن باعث بروز اين مشكل مي شود. به خاطر اينكه اكثر افراد سالمند به ميزان كافي آب نمي نوشند و دچار كمبودهايي مانند كمبود پتاسيم، كلسيم و منيزيم هستند.


توجه داشته باشيد در صورت تكرار اين مشكل بهتر است به پزشك مراجعه كنيد تا از عدم وجود مشكلاتي مانند هيپوكالمي (كمبود بيش از اندازه ي پتاسيم) كه در بين افراد سالمند رايج است و يا مشكلات ديگري از قبيل نارسايي كليوي، آرتروز اندام هاي تحتاني، مشكلات روماتيسم، ديابت و غيره مطمئن شويد.

 

 اگر ورزش مي كنيد
* قبل و بعد از ورزش براي مدت ده دقيقه، خودتان را با چرخش تنه بكشيد.
* پاها را را از زمين بلند كرده و زانوها را خم كم كنيد.
* قبل، حين و بعد از ورزش در هر بيست دقيقه، يك جرعه آب ميل كنيد.

* به خودتان فشار نياوريد و بيش از توان تان ورزش نكنيد.
* اگر تصور مي كنيد برخي حركات ورزشي را نمي توانيد به راحتي انجام دهيد و از حد توان شما خارج است، از انجام آنها بپرهيزيد.


* در انتخاب و خريد ابزارهاي ورزشي دقت كنيد. زين يا همان صندلي دوچرخه را تنظيم كنيد. صندلي هاي كوتاه و يا دسته ي كوتاه راكت باعث بروز چنين مشكلاتي مي شود.
* كفش ورزشي نامناسب و يا تنگ نيز باعث بروز گرفتگي عضلاني مي شود.
* فراموش نكنيد كه لباس ورزشي مناسب بايد شما را از سرما و رطوبت حفظ كند.
* هنگام گرم كردن بدن، خودتان را گرم نگه داريد.
منبع : tebyan.net


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۶:۰۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

طب سنتي و درمان سرماخوردگيدرمان سرماخوردگي با داروهاي گياهي

داروهاي گياهي براي گلودردهاي چركي مناسب نيستند

 

سرماخوردگي يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاي بشر در طول زندگي است و علائمي همچون آبريزش بيني، زكام، سرفه، گلودرد و عفونت سينوس‌ها دارد. در طب سنتي، اين ‌ترشحات را كه از بيني خارج مي‌شود، زكام و‌ترشحات پشت حلق را نزله مي‌نامند. اين‌ ترشحات موادي بيماري‌زا هستند كه بايد پاك شوند و به هيچ وجه نبايد مانع خروج آنها شد.

استفاده از گياهان خلط‌آور، ضدعفوني كننده و نرم كننده سينه و ضد آبريزش بيني به اشكال مختلف، نظير جوشانده، بخور، ملين و...در گذشته بسيار مرسوم بوده است. اما هرگونه دارويي كه مانع آبريزش بيني در هنگام سرماخوردگي شود، مضر است و باعث احتباس‌ ترشحات در بدن و غليظ شدن و تبديل آنها به نزله مي‌شود كه نزله خود عامل بيماري‌هاي گوناگون مي‌باشد.

مصرف آنتي‌هيستامين
متاسفانه مصرف آنتي هيستامين و قرص سرماخوردگي و انواع قرص‌هايي كه حاوي آنتي هيستامين هستند، از آبريزش بيني جلوگيري و در عملكرد طبيعي بدن اختلال ايجاد مي‌كند. در هنگام سرماخوردگي به پشت (طاقباز) نخوابيد و نيز زير سر را با بالش بلند نگه داريد تا مانع ريختن ‌ترشحات مذكور به حلق و ريه شود.

در همان مراحل اوليه و شروع سرماخوردگي موارد زير را رعايت كنيد، غرغره كردن آب ولرم همراه با نمك يا جوش شيرين و نوشيدن فراوان مايعات گرم، استفاده از بخورهاي گياهي، استراحت و پوشش مناسب.

 استفاده از جوشانده‌ها
 براي زكامي كه در فصل زمستان روي مي دهد، جوشانده اي مركب از گياه زوفا، شيرين بيان و انجير (به ميزان مساوي) تهيه و سپس صاف كنيد و با كمي‌ ترنجبين شيرين كرده و روزي دو ليوان بنوشيد. خوردن آش جو يا ماش با اسفناج، كدو، گشنيز، و چغندر نيز مناسب است. مي‌توانيد به عنوان غذا، حريره‌اي با سبوس گندم، مغز بادام و عسل درست كرده و ميل كنيد. همچنين به جاي آب از شربت گرم عسل و گلاب استفاده كنيد.

 فوايد عسل در درمان سرماخوردگي
اگر مي‌خواهيد كمتر سرما بخوريد، هر روز صبح سه لقمه عسل با موم بخوريد (طب الرضا)؛ چرا كه آنتي‌اكسيدان فراواني در موم عسل وجود دارد. و پژوهش‌هاي جديد نشان داده است كه با گرفتن موم از عسل، بسياري از خواص سودمند آن كاهش مي‌يابد. مقداري سياهدانه را در سركه خيسانده بعد آنرا مثل اسفند دود كنيد و دود آن را استنشاق كنيد.

,درمان سرماخوردگي با داروهاي گياهي

مصرف چاي بابونه در فصل زمستان قدرت سيستم ايمني را افزايش مي‌دهد

 
مصرف چاي پونه و بابونه
مصرف مداوم چاي پونه و چاي بابونه در فصل زمستان قدرت سيستم ايمني را افزايش مي‌دهد. حتي براي بخور دادن مي‌توانيد بابونه، بومادران، آويشن و شويد را بجوشانيد و استفاده كنيد. چوب ميخك هم يك بخور فوق‌العاده است، زيرا بسيار معطر است و باعث باز شدن مجاري تنفسي مي‌شود. مصرف بلغورنيز بسيار مفيد است؛ به اين صورت كه حدود دو پيمانه بلغور را با حدود يك كيلو پياز و آب روي شعله ملايم حرارت دهيد تا كاملاً لعاب دهد و پيازها درآن حل شود و اين معجون حتي براي كاهش ابتلا به سرماخوردگي نيز مفيد است.

سيستم دفاعي بدن
در زمان سرماخوردگي، سيستم دفاعي بدن ضعيف و در نتيجه قدرت مقابله با بيماري كم مي‌شود. روغن سروكوهي  يا ارس متابوليسم بدن را تحريك و سيستم ايمني را تقويت مي‌كند. فراموش نكنيد كه مصرف داروهاي شيميايي بدون تجويز پزشك و به ميزان زياد، سيستم ايمني بدن را ضعيف مي‌كند، پس بهتر است همراه درمان دارويي، روش‌هايي براي ارتقا سيستم ايمني بدن نيز به كار ببنديد.

نكته مهم اينكه داروهاي گياهي براي گلودردهاي چركي مناسب نيستند (با توجه به طولاني بودن دوره‌هاي اثرگذاري) و طبق نظر پزشك درمان بايد صورت بگيرد. اما تقويت بدن همواره و هميشه مورد توجه طب قديم و طب جديد بوده و هست. 

 

منبع:


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۵:۱۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

با رقيب جدي تلگرام آشنا شويد + آموزشپيام‌هاي تصويري, آموزش كار با اپليكيشن ringID

با استفاده از اپليكيشن ringID مي توان موزيكهاي خود را با دوستانمان به اشتراك بگذاريم


شما مي توانيد با اپليكيشن ringID ، با پايين ترين سرعت اينترنت بهترين پيام هاي تصويري با كيفيت HD را در كمترين زمان ممكن براي دوستانتان ارسال كنيد.

 

تاكنون با اپليكيشن‌هاي پيام رسان مختلفي نظير واتس اپ، اُوو، تلگرام، اسكايپ و … آشنا شده ايد كه به كاربرانشان امكان برقراري تماس تصويري را اهدا مي‌نمايند. اما همانطور كه مي‌دانيد اين تماس‌هاي تصويري براي اتصال هم به سرعت و هم به پهناي باند بالايي از اينترنت نيازمندند. در اين مقاله قصد داريم تا به معرفي يك اپليكيشن بپردازيم كه ادعا مي‌كند مي‌توانيد به وسيله آن پيام‌هاي تصويري با كيفيت HD و در كمترين زمان ممكن براي دوستانتان ارسال نماييد.

 

شبكه هاي اجتماعي, اپليكيشن‌هاي پيام رسان

اپليكيشن ringID با پايين ترين سرعت اينترنت بهترين پيام هاي تصويري را ارسال مي كند

 

ringID نام يك پلتفرم شبكه اجتماعي است كه توسط كمپاني Ring Inc توسعه و توليد يافته است. اين اپليكيشن با كدنويسي‌هاي بهينه اي كه انجام داده است موجب مي‌شود تا شما حتي با سرعت‌هاي پايين اينترنت بتوانيد تصاويري با كيفيت HD را براي مخاطبين خود ارسال نماييد، تماس صوتي و تصويري برقرار كرده و يا پيام‌هاي متني خود را با آن ارسال نماييد.


در واقع مي‌توان ringID را رقيبي جدي براي پيام رسان تلگرام ناميد به خصوص در كشور ما كه وضعيت اينترنت اوضاع خوبي را ندارد. علاوه بر آنكه ringID يك پلتفرم چت است، مجهز به يك Media Cloud مي‌باشد كه به كاربرانش اين امكان را خواهد داد تا با دوستان خود موزيك‌هايشان را به صورت حرفه‌اي اشتراك گذاري كرده و در مواقع موردنياز حتي به صورت آفلاين نيز به آنها گوش فرا دهند.

 

اين پيام رسان از نظر ارسال پيام هاي متني نيز داراي ويژگي هاي مختلفي نظير استيكرها، ايموجي ها و پيام هاي زيبايي است كه ميتواند ارتباط شما با دوستانتان را به بهترين شكل ممكن پيش ببرد.

 

از ديگر امكانات اين پيام رسان نوظهور مي‌توان به Newsfeed اشاره كرد  كه شما را از آخرين اطلاعات و اخبار پيرامونتان مطلع خواهد كرد. علاوه بر آن ميتوانيد براي دوستان خود كامنت گذاشته و مطالب آنها را لايك كنيد. به نظر مي‌رسد كه ringID با رابط كاربري زيباي خودش مي‌تواند خيلي زود توسط مخاطبين به محبوبيت دست يابد. هم اكنون مي‌توانيد اين پيام رسان بينظير را براي پلتفرم‌هاي اندرويد ، آي او اس و ويندوز به صورت رايگان دريافت نماييد.
منبع:yjc.ir

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ اسفند ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۴:۰۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب