خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 387
دیروز : 262
افراد آنلاین : 2
همه : 1959118
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

شبستان گزارش مي‌دهد؛
سفري مرموز به «كال جني»/ هرگز به تنهايي در اين دره قدم نزنيد!
خبرگزاري شبستان: حدود ۳۰ كيلومتر كه از طبس به سوي بشرويه برويد، مي‌رسيد به سرزميني اسرارآميز «كال جني» يك دره‌ي خاموش، خنك و آبدار در دل پهنه‌اي داغ و تب‌دار كه آثار حيات در آن دست كم به دوران امپراتوري ساساني باز‌مي‌گردد.

خبرگزاري شبستان- خراسان جنوبي؛ نام هاي خاص هميشه اشتياق ويژه اي را براي ديدن آنجا به وجود مي آورد. كال جني يا دره جن ها، از آن دسته مكان هاست كه همراه با نام خاص خود جاذبه اي كم نظير را در خود جاي داده است.

 

حدود 30 كيلومتر كه از طبس به سوي بشرويه برويد، مي‌رسيد به سرزميني اسرارآميز يك دره‌ي خاموش، خنك و آبدار در دل پهنه‌اي داغ و تب‌دار كه آثار حيات در آن دست كم به دوران امپراتوري ساساني باز‌مي‌گردد.

 

دره اي زيبا و حيرت انگيز كه بوميان قديمي آن را دره جن ها ناميده‌اند و آن را خوف انگيز و محل زندگي ارواح و جن‌ها مي‌دانستند. براي دستيابي به كف دره نيازمند آشنايي به منطقه است كه هرگز نبايد به تنهايي در اين كال قدم بزنيد! حتي اگر به ارواح و جن هم اعتقادي نداريد!!

 

بازديد از اين دره يا تنگ زيبا فرصتي است براي آرامش گرفتن در سكوت و دوري از هياهوي شهري. دره داراي ديواره هاي بلند و پرشيب است كه وارد شدن به آن مي‌تواند خطراتي به همراه داشته باشد.

 

جاده شمالي خروجي از طبس را كه به سمت بشرويه(Boshrouyeh)  پيش مي گيريد، پس از ۶ كيلومتر، خروجي روستاي فشاه(Fosha)  به قول محلي‌ها(Fesha)  وجود دارد.

 

 

فشاه جزيره سبزي است در دل بيابان كه يك قنات نخلستاني را در آنجا به وجود آورده است. در فشاه تنها يك خانواده ساكن هستند كه آنها هم خادم امامزاده حسين بن جعفر صادق(عليه السلام) هستند. راه دسترسي به فشاه يك جاده شوسه و صاف و بدون پيچ و خم به طول ۱۰ كيلومتر است كه مستقيم شما را از جاده طبس-بشرويه به فشاه مي رساند.

 

به جاي اصلي كه برگرديد در ادامه مسير در سمت راست جاده يك خروجي خاكي است كه رو بروي آن ساختمان كشتارگاه طيور طبس نشانه آن است. اين جاده خاكي به نسبت هموار به كال جني منتهي مي شود.

 

 مي گويند كال اصلي به روستاي ازميغان مي رسد، با پيمايش بخشي از كال، به كال اصلي مي رسيد كه رود كم آبي در آن جاري است كه اين همان رودي است كه از چشمه‌هاي ازميغان(Ezmighan)  مي آيد.

 

 

مسير نيزاري شده و لحظه به لحظه صحنه ها چشم نوازتر مي شود. با ادامه مسير به بخشي مي رسيم كه نيزار بيشتر به هم تنيده شده و آب بيشتر جمع شده است. كال هاي فرعي از مسير جلوتر مجدد به همين كال اصلي كه آب در آن جاري است مي رسد.

 

اين كال فرعي بسيار كم عرض است. همچون كوچه هاي كاه گلي و باريك. تك درخت هايي كه ريشه هاي خود را به آب رسانده اند هر از گاهي به چشم مي خورد.

 

در برخي نقاط كال اصلي آب جمع شده و شايد عمق آن تا ۱٫۵ متر برسد. با احتياط مي‌توان از كنار آن گذر كرد. با ادامه دادن آن دره عريض مي شود. از آب خبري نيست چرا كه به مجراي قنات هدايت شده و با يك مهندسي شگفت آور در بدنه كوه جاري است تا به روستاي پايين دست برسد.

 

 

مجاري قنات آب رودخانه را به سمت روستاي پايين دست هدايت مي كند. اين قنات در بدنه كوه حفر شده است. آبي كه از ازميغان جاري است، در نهايت راهي اين قنات مي‌شود.

 

دره عريض را ادامه مي دهيم. چرا كه شنيده ايم خانه گبر همين نزديكي است. اقامتگاههايي دست كند كه به خانه گبر مشهور است.

 

 

خانه گبر يا همان اقامت گاه هايي كه مربوط به زرتشيان در سالهاي پس از حمله اعراب به ايران است از ديگر جدابيت هاي اين دره است. اتاق هايي دست كند در دل كوه كه ورودي آن يك چاه عمودي است كه مي بايست از آن بالا رفت تا به مجموعه اتاق ها رسيد.

 

ساخت اين تونلها و حفرها احتمالا به زمان ساسانيان برمي‌گردد. اين حفره ها و تونلها در دامنه جداره هاي اين دره قرار گرفته اند. مسير دسترسي به اين حفره ها خيلي سخت است. در مسير اين حفره ها تونل هايي ديده مي شه كه احتمالا راه‌هاي ارتباطي آنها با هم بوده است.

 

 

طبقه دوم خانه هاي دست كند كه چندين اتاق را شامل مي شود و شايد فرصتي براي تفكر و چله نشيني بوده است. به طور معمول در طبقه دوم يك حلقه چاه عميق براي دسترسي به آب حفر شده بوده. با احتياط از چاه ۵ متري بالا رفته و شاهد اين آثار دست كند بشر مي‌شويد.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۵۴:۰۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
هميشه برايم سوال بوده كه چرا مستندهاي طبيعت را هميشه افرادي با صداي آرام و جاافتاده و دانا و قابل اعتماد، روايت مي كنند؟ احتمالا به اين دليل است كه مي خواهند ما باور كنيم آنچه كه مي گويند درست است.
برترين ها: هميشه برايم سوال بوده كه چرا مستندهاي طبيعت را هميشه افرادي با صداي آرام و جاافتاده و دانا و قابل اعتماد، روايت مي كنند؟ احتمالا به اين دليل است كه مي خواهند ما باور كنيم آنچه كه مي گويند درست است. اما ما مي خواهيم حقيقت واقعي در مورد حيوانات را در اين عكس ها باهم كشف كنيم كه هيچ گاه در مستندها گفته نشده اند. 
اردك ها در 90 درجه شروع به ذوب شدن مي كنند!

حقايقي جالب درباره حيوانات كه نمي دانستيد!

فلامينگوها مي توانند در كمتر از 90 ثانيه، يك دايناسور را كاملا پاك كنند!

حقايقي جالب درباره حيوانات كه نمي دانستيد!

خيلي از روباه ها حساب بانكي دارند و معمولا مي توانيد آنها را در صف عابربانك ببينيد!

حقايقي جالب درباره حيوانات كه نمي دانستيد!

بعضي از سگ ها به خاطر فرار از ماليات خودشان را به شكل حيوانات ديگر در مي آورند!

حقايقي جالب درباره حيوانات كه نمي دانستيد!

اين پرنده ها بعد از اينكه به خاطر پاهاي خيلي لاغرشان مورد تمسخر قرار گرفتند. ورزش هاي شديد بدنسازي را آغاز كردند، كه البته به ندرت موثر واقع شده!

حقايقي جالب درباره حيوانات كه نمي دانستيد!

لمورها به خاطر شكل عجيبي كه موقع غذا خوردن به خود مي گيرند مشهور هستند. درواقع آنها درحال احضار روحي هستند كه از آنها محافظت كند.

حقايقي جالب درباره حيوانات كه نمي دانستيد!

اين يوزپلنگ بعد از تخمگذاري براي پيداكردن غذا لانه خود را ترك كرده است.

حقايقي جالب درباره حيوانات كه نمي دانستيد!

تنبل هاي خيس از بختك ساخته مي شوند.

حقايقي جالب درباره حيوانات كه نمي دانستيد!

سگ هاي كوچك مي توانند براي معاينه هاي اوليه دندانپزشكي تربيت شوند. 

حقايقي جالب درباره حيوانات كه نمي دانستيد!

تنبل هاي الكلي يك مشكل بزرگ در خيابان هاي امريكاي جنوبي هستند و معمولا پليس از آنها تست هوشياري مي گيرد. 

حقايقي جالب درباره حيوانات كه نمي دانستيد!

سمورها جادوگران ماهري هستند، آنها دشمنانشان را عروسك تبديل مي كنند!

حقايقي جالب درباره حيوانات كه نمي دانستيد!

عليرغم باور عمومي كه فكر مي كنند گرگ ها لباس گوسفند مي پوشند. بايد بگوييم زمانه عوض شده، آنها گوسفند ها را به كت و شلوارهاي پشمي تبديل مي كنند. 
حقايقي جالب درباره حيوانات كه نمي دانستيد!

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۵۱:۵۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

«ديگه مامانت نيستم»؛ بدترين تنبيه كودكروشهاي تنبيه كودكان,عواقب تنبيه بدني در كودكان

 تنبيه به عنوان آخرين مرحله تربيتي در روانشناسي تربيتي تاييد شده است

 

درگذشته شاهد تنبيهات بدني كودكان از سوي والدين بوديم، اما در چند سال اخير كمتر شاهد اين تنبيهات بدني هستيم؛ با اين حال اين سوال پيش مي آيد كه آيا والدين ديگر كودكان خود را تنبيه نمي كنند و يا شيوه‌هاي جديد تنبيهي را در پيش گرفته‌اند كه تاثيراتي مخرب‌تر بر كودكان دارد؟

 بياتي در ارتباط با تنبيه كودكان گفت: تنبيه به عنوان آخرين مرحله تربيتي در روانشناسي تربيتي تاييد شده است. تنبيه در واقع به عنوان يكي از ابزارهاي رفتار سازي و رفتارپذيري كودكان است كه مي‌تواند در شكل‌گيري رفتار آنان تاثير گذار باشد.

اين روانشناس افزود: در اعمال تنبيه از سوي والدين مسئله مهم چگونگي انجام آن است، زيرا در صورت اعمال اشتباه در انجام اين ابزار تربيتي شاهد بروز مشكلات متعدد در حوزه رواني، رفتاري و شخصيتي كودك خواهيم بود. همچنين در بسياري از مواقع كودكان براي مسائلي تنبيه مي‌شوند كه هيچ لزومي ندارد. در واقع آنان به خاطر انجام رفتارهايي تنبيه مي‌شوند كه جزء رفتارهاي رشدي و ويژگي‌هاي شخصيتي آنهاست؛ مانند كنجكاوي و دست زدن به وسايل گوناگون.

وي تصريح كرد: در برخي مواقع شاهد آن هستيم كه والدين براي راحتي و آسايش خود و يا حتي "پز اجتماعي" كودكان خود را تنبيه مي كنند؛ براي مثال والدين در مقابل جمع به كودك خود اخم و يا وي را تنبيه مي كنند درنتيجه كودك در آن لحظه ساكت مي شود و در چنين شرايطي آن پدر و يا مادر تصور مي‌كند در مقابل جمع تصويري مقتدرانه از خود ارائه كرده است.

بياتي در ادامه تصريح كرد: در اين شرايط والدين اقتدار را با برخوردهاي منفي اشتباه گرفته و اين سرآغازي براي انجام برخوردهاي منفي متعدد آنان با كودكشان است.

اين روانشناس در توضيح والدين مقتدر گفت: والدين مقتدر افراد تنبيه گري نيستند، بلكه كساني هستند كه با ايجاد ارتباط موثر با كودك خود مي توانند در مسير تربيت مثبت و موثر گام برداشته و در جريان همين ارتباط وي را متقاعد مي كنند كه كارهاي خطا را انجام ندهد.

وي افزود: در گذشته تنبيهات عموما به صورت فيزيكي و بدني بوده و كودك پس از انجام خطا منتظر اعمال تنبيه از سوي والدين بود و پس از آن تنبيه تمام مي‌شد اما در حال حاضر تنبيهات بسيار بدتر از قبل بوده و به صورت رواني و ذهني اعمال مي‌شوند كه به مراتب تاثيرات بدتري را به لحاظ آسيبي به كودك وارد مي‌كنند.

بياتي ادامه داد: تنبيه به عنوان آخرين راهكار تربيتي، خوب است اما چگونگي آن و همچنين مشخص شدن موضوع تنبيه مساله بسيار مهمي است كه بايد همواره از سوي والدين مورد توجه قرار گيرد.

اين روانشناس، تهديد، بي‌محلي، قهر و... با كودكان را به لحاظ رواني بسيار مضر دانست و گفت: در فرايند تنبيهات رواني، كودك به شدت از لحاظ ذهني و رواني آسيب ديده و در نتيجه اين آسيب‌ها باعث عقده‌هاي رواني متعدد در فرد شده كه ممكن است در بزرگسالي وي موجب بروز اختلالات متعدد شود كه تمامي آنها ماحصل همين تنبيهات و رفتارهاي منفي والدين در دوران كودكي است.

وي در ادامه تاكيد كرد: والدين بايد بدانند كه به هيچ عنوان نبايد با كودك خود قهر كنند و تنبيه عاطفي نبايد از سوي والدين اعمال شود، زيرا قهر كردن بدترين نوع تنبيه بوده و همانطور كه گفته شد، آسيب‌هاي متعددي را به همراه خواهد داشت.

بياتي در ادامه استفاده از واژه‌هايي چون "دوست ندارم"، "ديگه مامانت نيستم "و... را بسيار مضر دانست و گفت: متاسفانه در حال حاضر شاهد آن هستيم كه والدين پس از انجام هر خطايي از سوي كودكشان اين اصطلاحات را به كار برده و به لحاظ رواني كودك را شكنجه مي‌كنند.

اين روانشناس ادامه داد: در حين تنبيه والدين بايد دقيقا مشخص كنند كه چرا كودك خود را تنبيه مي‌كنند و چه رفتاري موجب اين امر شده است، زيرا والدين اجازه ندارند در جريان اصلاح تربيت كودك خود، كل شخصيت وي را زير سوال ببرند.

وي تصريح كرد: برخي از كلمات چون "تو آدم بدي هستي"، "باز هم خرابكاري كردي" و... جزو اصطلاحاتي هستند كه شخصيت كودك را به كلي تخريب مي‌كنند و والدين بايد ياد بگيرند كه به جاي بكاربردن اينگونه كلمات براي مثال بگويند من به عنوان مادر/ پدر تو از اين رفتارت خوشم نمي‌آيد؛ در واقع كودك بايد به طور مشخص بداند كه چرا تنبيه و يا تشويق مي‌شود.

بياتي همچنين به يكي از روش‌هاي غلط تنبيه كودكان كه در سال‌هاي اخير توسط بعضي از روانشناسان توصيه مي‌شود اشاره كرد و گفت: متاسفانه بعضي از روانشناسان به والدين توصيه مي‌كنند كه چنانچه كودكي رفتار خطايي را انجام داد متناسب با سن وي مثلا براي كودك چهار ساله 4 دقيقه، پنج ساله 5 دقيقه او را در اتاقي تنها گذاشته تا به رفتار خود فكر كند. اين رفتار تنبيهي نه تنها باعث برطرف شدن و اصلاح رفتار كودك نمي‌شود، بلكه باعث اختلالات متعدد و بهم ريختگي كودك در حوزه‌هاي گوناگون خواهد شد.

وي در ادامه عنوان كرد: والدين بايد دقت كنند كه به هيچ عنوان براي تنبيه ،كودك را به اتاق خواب و محل استراحت نبرند، زيرا اين مساله در بزرگسالي كودك تاثير گذاشته و باعث مي‌شود وي از اتاق خواب متنفر شود و به جاي آنكه فضاي اتاق خواب براي وي آرامش تامين كند، به طور مداوم تداعي‌گر خاطرات و تصويرات منفي كودكي است.

بياتي همچنين به روش‌هاي غلط تنبيه در مدارس ابتدايي اشاره كرد و گفت: متاسفانه در برخي مواقع شاهد آن هستيم كه معلمان كودك را به گوشه كلاس فرستاده و به او مي‌گويند پشت به كلاس ايستاده و به رفتار زشت خود فكر كن؛‌اين رفتار بسيار ناآگاهانه و مضر بوده زيرا والدين و معلمان به هيچ عنوان حق از بين بردن شخصيت و آبروي كودك را ندارند و نبايد به علت ناآگاهي تمام شخصيت كودك را در مقابل هم‌سالان به باد فنا بدهند.

به هيچ عنوان براي تنبيه ،كودك را به اتاق خواب و محل استراحت نبريد

 
اين روانشناس در ادامه به برخوردهاي «حالي به حالي» والدين با كودكان اشاره كرد و گفت: والدين هر موقع حال خودشان خوب باشد، با كودك برخورد خوبي داشته و هر زمان حالشان بد است، كودك را تخريب مي‌كنند و تا زماني كه والدين با اين شيوه "حالي به حالي" با كودك برخورد كنند، آن كودك به طور نادرست تربيت شده و اين شيوه غلط تربيتي به نسل‌هاي بعدي نيز تعميم مي‌يابد همانطور كه رفتارهاي غلط امروز والدين نيز نشان‌دهنده همين تربيت نادرست نسل‌هاي گذشته است.

وي ادامه داد: در بازه سني كودكان پيش از دبستان به طور مشخص شخصيت كودك در حال شكل‌گيري است و فرصت دادن به وي بهترين راه تربيتي است كه والدين مي‌توانند انتخاب و اعمال كنند؛ يعني والدين بايد بدانند چنانچه كودكشان در چنين بازه سني رفتارهاي خطايي را انجام داد بايد نسبت به آنها بي توجهي كامل كنند.

اين روانشناس تصريح كرد: اين بي‌توجهي اصلا به معناي بي‌احترامي نيست بلكه به معناي آن است كه انگار اصلا والدين آن رفتار كودك را نديده‌اند و در مقابل زماني كه كودك رفتار مناسبي را انجام مي‌دهد بايد حتما وي را تشويق كنند.

بياتي بهترين تكنيك تنبيه كودكان را كه امروزه در تمام دنيا مطرح است،" اصل پيماك "دانست و گفت: اين اصل به معني محروم كردن كودك از وسيله‌اي است كه كودك در طول روز از آن استفاده كرده و به آن وابسته است.

وي تصريح كرد: براي مثال والدين بايد بگويند كه به طور مشخص كودك براي انجام رفتار خطاي خود براي يك ساعت حق استفاده از كامپيوتر يا تبلت خود را ندارد و در آن يك ساعت هم قرار نيست شخصيت كودك را خرد كنيم بلكه تنها اجازه استفاده از آن وسيله خاص را ندارد، اما والدين همچنان تمامي رفتارهاي مثبت خود را با كودك انجام داده و وظايف پدر و مادري خود را نيز به نحو احسن به انجام مي‌رسانند.

بياتي در پايان كودكي را بسيار متفاوت با بزرگسالي و نوجواني دانست و گفت: حوزه كودكي حوزه رفتار است و ما با رفتارهاي خود باعث ايجاد كنش‌هاي مثبت و منفي در كودك مي‌شويم و در چنين شرايطي اگر كودكمان را تنبيه عاطفي نكرده و موجب برهم‌ريختگي حوزه رواني وي نشويم، بلكه تنها با استفاده از شيوه‌هاي صحيح تنبيه رفتارهاي خطاي آنان را بهبود و اصلاح كنيم، شاهد رشد كودك از جنبه‌هاي مختلف ذهني و اجتماعي خواهيم بود اما اگر تنبيهات اشتباه و بد را در دستور كار خود قرار دهيم و با ناآگاهي تكنيك‌هاي غلط را به كار بگيريم بايد بدانيم باعث ايجاد عقده‌هاي منفي متعدد در كودك شده كه اين عقده‌ها در بزرگسالي موجب بروز رفتارها و اختلالات متعدد در آنان خواهد شد.


منبع: isna.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۸:۴۸:۲۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

ويژگي‌هاي تازه‌ترين سيستم عامل اندرويداخبارتكنولوژي,خبرهاي تكنولوژي,اندرويد

با رونمايي گوگل از نسخه پيش‌نمايشِ ويژه توسعه‌دهندگان سيستم‌عامل اندرويد N، حالا مي‌توانيم نگاهي دقيق‌تر به قابليت‌هاي تازه‌اي كه در جديدترين نسخه سيستم‌عامل گوگل موجود خواهند بود، داشته باشيم.

  قابليت‌هايي كه برخي كاملا جديد و تازه هستند و برخي ديگر در واقع بهينه‌سازي‌هايي در مقايسه با نمونه‌هاي موجود در نسخه‌هاي قديمي‌تر سيستم‌عامل اندرويد به حساب مي‌آيند. با اين مقدمه،  در ادامه نگاهي كامل خواهيم داشت به آنچه در جديدترين نسخه سيستم‌عامل اندرويد پيش روي كاربران قرار خواهد گرفت.

 

 به‌روزرساني‌هاي سريع‌تر
وب‌سايت AndroidCentral با بررسي ويژه‌اي كه روي نسخه پيش‌نمايش Android N ويژه توسعه‌دهندگان انجام داده، از تغييرات ويژه در ساختار نسخه جديد سيستم‌عامل اندرويد خبر مي‌دهد. پيش از هر چيز در نظر داشته باشيد كه اين نسخه، نمونه‌اي آزمايشي بوده و مملو از مشكلات نرم‌افزاري است، از همين رو استفاده از آن روي گوشي اصلي اندرويدي شما به هيچ عنوان پيشنهاد نمي‌شود.

 

با وجود اين ، همان‌طور كه از عنوان اين به‌روزرساني پيدا است، اين نسخه مخصوص توسعه‌دهندگان بوده تا بتوانند هماهنگي‌ها و پيش‌زمينه‌هاي لازم براي استفاده هرچه بهتر از محصول نهايي را فراهم كنند. همان‌طور كه مي‌دانيد پراكندگي زياد نسخه‌هاي مختلف سيستم‌عامل اندرويد باعث شده پس از عرضه به‌روزرساني‌هاي جديد، تنها درصد محدودي از دستگاه‌هاي هوشمند اندرويدي به جديدترين نسخه اين سيستم‌عامل مجهز شوند. وقتي فعال بودن چيزي در حدود 5/ 1 ميليارد دستگاه اندرويدي در سراسر جهان را درنظر بگيريد، سختي فرآيند عرضه به‌روزرساني‌هاي واحد بيش از پيش مشخص خواهد شد. با اين وجود، در جديدترين نسخه سيستم‌عامل اندرويد، آن‌طور كه از سوي وب‌سايت اندرويد سنترال عنوان شده شاهد جداسازي كامل هسته سيستم‌عامل (به صورت فريم‌ورك) از رابط كاربري آن هستيم.

 

به اين صورت شركت‌هاي سازنده هيچ نيازي به تغيير هسته سيستم‌عامل نداشته و مي‌توانند در قالب بهينه‌سازي‌هاي مورد نظر، رابط كاربري، برنامه‌ها، لانچر، هشدارها و موارد ديگر را روي سيستم‌عامل اصلي عرضه كنند. با اين تفاسير، درنظر گرفتن سيستم‌عامل اندرويد به‌صورت يك فريم‌ورك (به جاي يك سيستم‌عامل) به آن معنا خواهد بود كه اعمال تغييرات و پياده‌سازي‌ به‌روزرساني‌ها، ساده‌تر و سريع‌تر انجام خواهد گرفت. روندي كه در نهايت به عرضه سريع‌تر به‌روزرساني‌ها كمك خواهد كرد. بزرگ‌ترين مزيت موجود در اين زمينه، عرضه سريع و كامل به‌روزرساني‌هاي امنيتي توسط شركت گوگل خواهد بود. با اين تفاسير، شركتي مانند سامسونگ تنها روي بهينه‌سازي نرم‌افزاري رابط كاربري تمركز خواهد كرد و موارد مرتبط با به‌روزرساني‌هاي سيستم‌عامل را به گوگل خواهد سپرد.  تمامي موارد يادشده تنها برپايه آنچه در نسخه پيش‌نمايش ويژه توسعه‌دهندگان اندرويد N عرضه شده، پيش‌بيني شده و همچنان بايد منتظر بمانيم تا در كنفرانس سالانهGoogle I/ O شاهد انتشار خبرهاي كامل‌تر در خصوص نسخه جديد سيستم‌عامل اندرويد باشيم.

پشتيباني از قابليت مديريت چندپنجره‌اي برنامه‌ها
با عرضه اندرويد N، شركت گوگل راهكار جديدي را به‌منظور توسعه هرچه بيشتر قابليت مالتي‌تسكينگ يا استفاده همزمان از چندين برنامه در كنار هم، پيش روي كاربران قرار خواهد داد. اين قابليت جديد امكان بازكردن دو برنامه در كنار هم و قراردادن پنجره آنها در كنار يكديگر را فراهم خواهد كرد. علاوه بر اين، امكان تغيير اندازه پنجره فعال يا تقسيم صفحه‌نمايش به‌طور دلخواه، در ميان برنامه‌هاي در حال اجرا نيز وجود خواهد داشت.

 

علاوه بر اين، كاربراني كه از اندرويد تي‌وي استفاده مي‌كنند مي‌توانند از حالت تصوير در تصوير بهره ببرند تا همزمان با تداوم نمايش محتويات چندرسانه‌اي، كاربر امكان استفاده از مرورگر يا تعامل با ديگر برنامه‌ها را نيز داشته باشد. امكان برنامه‌ريزي به‌منظور ضبط محتويات در حال نمايش روي تلويزيون نيز از جمله قابليت‌هاي جديد اين سيستم‌عامل خواهد بود.

بهينه‌سازي هشدارها
گوگل طراحي مجددي را براي قسمت هشدارهاي سيستم‌عامل اندرويد N در نظر گرفته كه شامل به‌روزرساني طرح‌ها و ادغام هشدارهاي پيوسته، تكرار مستقيم و نمايش شخصي‌سازي شده در اين قسمت است. با به‌روزرساني قالب و طرح، شاهد بهينه‌سازي هرچه بيشتر ظاهر اين قسمت خواهيم بود.

 

اين در حالي است كه هشدارهاي پيوسته امكان استفاده از سيستم‌هاي گروهي مديريت انبوه پيام‌ها را فراهم خواهند كرد. پاسخگويي مستقيم به پيام‌ها نيز امكان نوشتن سريع پاسخ پيام‌ها يا ديگر مكالمات متني را به‌طور مستقيم و بدون خروج از پنجره نمايش هشدارها فراهم خواهد كرد. گوگل عنوان كرده تركيب جديد، بهينه‌سازي هر چه بيشتر نمايش هشدارها را نيز به دنبال خواهد داشت. در قسمت دسترسي به تنظيمات سريع نيز كاربران مي‌توانند از تعداد نمايه‌هاي بيشتر و البته شخصي‌سازي راحت‌تر از طريق كشيدن و رها كردن آيكون‌ها بهره ببرند.

مديريت بهبوديافته باتري
همزمان با رونمايي از اندرويد 6.0 مارشملو، گوگل از Doze به عنوان قابليتي براي مديريت هرچه بهتر باتري در زمان بيكاري دستگاه‌هاي اندرويدي رونمايي كرد. حالا در اندرويد N، اين قابليت به مراتب بهبود يافته تا محدوديت‌هاي جديدي براي برنامه‌هايي كه در وضعيت استندباي از باتري استفاده مي‌كنند وضع شود. روشن كردن صفحه نمايش يا متصل كردن دستگاه به شارژر نيز، به‌طور خودكار گوشي شما را از حالت Doze خارج خواهد كرد.

بهينه‌سازي‌هاي ويژه در پس‌زمينه
در اندرويد N، شركت گوگل از پروژه جديدي به نام Svelte استفاده كرده كه در واقع راهكاري براي بهينه‌سازي هرچه بيشتر برنامه‌هايي است كه در پس‌زمينه دستگاه شما در حال اجرا هستند. اين پروژه جديد با هدف تمركز روي پردازش‌هاي پس‌زمينه (كه به اشغال رم و مصرف بيشتر باتري منجر خواهند شد) ارائه شده و كارآيي سيستم‌عامل و ديگر برنامه‌ها را به مراتب بهبود خواهد بخشيد.

صرفه‌جويي در داده‌ها
در اندرويد N شاهد رونمايي از رابط كاربري جديدي به‌منظور صرفه‌جويي در مصرف داده‌هاي شبكه همراه خواهيم بود. اين قابليت مي‌تواند به‌طور چشمگيري مصرف اينترنت توسط برنامه‌هاي مختلف را كاهش دهد. با فعال‌كردن اين قابليت، كاربر كنترل كاملي روي نحوه استفاده برنامه‌هاي مختلف از اينترنت خواهد داشت و مي‌تواند داده‌هاي مبادله شده در پس‌زمينه دستگاه را به‌طور كامل مديريت كند.
 
ليست سياه
يكي از قابليت‌هاي جديد در اندرويد N، امكان ايجاد ليست سياه از شماره‌هاي موردنظر شما، آن‌هم به‌طور پيش فرض و بدون نياز به برنامه‌هاي جانبي است. گوگل عنوان كرده اين قابليت جديد براي برنامه‌‌هاي پيش‌فرض پيام‌رسان و شماره‌گير قابل استفاده بوده و شماره‌هاي مسدود شده حتي پس از بازگشت تنظيمات گوشي به وضعيت كارخانه نيز در پايگاه داده‌اي گوشي باقي خواهند ماند. اين شركت همچنين از قابليت Call Screening به‌منظور نمايش بدون وقفه تماس‌هاي ورودي، توسط برنامه پيش‌فرض دستگاه‌هاي اندرويدي در اندرويد N استفاده كرده است.

پشتيباني از زبان‌هاي بيشتر
با استفاده از اندرويد N، كاربران مي‌توانند از تنظيمات محلي گسترده‌تر و دسترسي‌هايي با ابعاد بيشتر به زبان‌هاي مختلف بهره ببرند. علاوه بر پشتيباني از مناطق جغرافيايي مختلف، كاربران مي‌توانند از تنوع بيشتر براي زبان‌هاي رايجي مانند انگليسي، اسپانيايي، فرانسوي و عربي استفاده كرده و پشتيباني نسبي از 100زبان جديد را نيز دريافت كنند. در قسمت راه‌اندازي اوليه دستگاه، علاوه بر امكان انتخاب زبان‌هاي يادشده، قابليت بهره‌گيري از تنظيمات جديدي به نام Vision نيز وجود دارد تا با بهره‌گيري از آن، كاربران بتوانند از قابليت‌هاي جديد ويژه معلولان يا افراد داراي مشكلات و نارسايي‌هاي جسمي استفاده كنند.

راه‌اندازي مستقيم
با استفاده از قابليت جديد دايركت بوت، اندرويد آن زمان راه‌اندازي دستگاه را كاهش داده و اين امكان را فراهم خواهد كرد تا برنامه‌هاي از پيش مشخص‌شده، حتي پس از راه‌اندازي ناگهاني و غيرقابل پيش‌بيني نيز عملكرد محدودي داشته باشند و منابع سيستمي را اشغال نكنند.اين قابليت، هيچ خللي در موارد از پيش تعيين شده مانند ارسال و دريافت پيام، برقراري تماس‌ها يا حتي هشدارهاي بيدارباش تنظيم شده توسط كاربر وارد نخواهد كرد.

بهينه‌سازي رابط كاربري
در رابط كاربري تنظيمات سيستمي اندرويد ان، استفاده از كليد همبرگري شكل در قسمت بالا سمت چپ صفحه‌نمايش، امكان انتقال سريع به گزينه‌اي جديد را بدون بازگشت به منوي اصلي فراهم خواهد كرد. علاوه بر اين، رابط كاربري و پشتيباني پلت‌فرمي از OpenGL ES 3.2 در كنار پشتيباني از جاوا 8، اضافه‌شدن ويژگي‌هاي جديد به اندرويد فور ورك، قابليت جابه‌جايي سريع ميان برنامه‌ها (با استفاده از كليد نمايش برنامه‌هاي اخير) و حالNight Mode به‌منظور بهينه‌سازي هرچه بيشتر نمايش محتويات، از جمله به‌روزرساني‌هاي موجود در اندرويد N خواهند بود.

اخبار تكنولوژي - دنياي اقتصاد


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۸:۴۶:۰۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

طرز تهيه آش كلم (آذربايجان)آش كلم, پخت آش كلم


مواد لازم:

 كلم پيچ ،رشته رشته نيم كيلو
 شلغم 3 عدد
هويج  4 عدد
پياز خرد كرده  2 عدد
نخود و لوبيا 3 پيمانه
سبزي* ساطوري 1 كيلو
آلو بخارا خيسانده 2 پيمانه
روغن 5 قاشق
نمك و فلفل به مقدار لازم


* سبزي شامل تره ، جعفري ، گشنيز و برگ چغندر مي باشد.


دستور طبخ آش:
نخود و لوبيا را در 2 ليتر آب در يك ديگ روي شعله به جوش بياوريد، سپس شعله را كم كنيد در ديگ را ببنديد و اجازه دهيد حدود 2 ساعت بپزد.

در پايان ساعت اول اندكي نمك و فلفل بزنيد. در پايان ساعت دوم سبزي و تره بار و آلو را روي مابقي بريزيد و اگر لازم باشد كمي آب جوش اضافه كنيد. اجازه دهيد آش به جوش بيايد سپس شعله را كم كنيد و بگذاريد حدود 40 دقيقه بپزد.

روغن را در تابه روي شعله ي ملايم داغ كنيد و پياز را در آن تفت دهيد تا سرخ شود.پياز داغ را در آش آماده بريزيد هم بزنيد و بگذاريد تا 10 دقيقه ي ديگر هم بپزد. اين آش را مي توان با نعناع داغ تزيين كرد.

 

منبع : ashpazi.blog.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۸:۴۴:۵۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

طرز تهيه شيرين پلونحوه پخت شيرين پلو, طرز پخت شيرين پلو


مواد لازم :

 برنج  1 كيلو
 مرغ 1 عدد متوسط
خلال بادام  100 گرم
 خلال پسته 50 گرم
خلال نارنج يا پرتقال نيم كيلو
شكر يك كيلو
زعفران ساييده يك قاشق
روغن،فلفل،نمك به مقدار لازم


طرز تهيه:
از روز قبل خلال پرتقال يا نارنج را دو سه بار در آب جوشانيده و داخل آب سرد ميريزيم و حدود دو سه بار آب آن را عوض مي كنيم تا تلخي آن گرفته شود. سپس آن ها را در صافي ميريزيم تا آبش گرفته شود. شكر را با سه ليوان آب مي جوشانيم و از صافي رد كرده خلال را داخل شربت مي ريزيم تا چند جوش بزند و مغز خلال شيرين شود. مرغ را پس از شستن و تميز كردن ميگذاريم تا بپزد. آب مرغ را صاف كرده با دو سه قاشق روغن و يك ملاقه از شربت خلال مخلوط كرده زعفران را اضافه كرده مرغ را قطعه قطعه كرده و استخوان هاي آن را مي گيريم.


برنج را آبكش كرده و ته ديگ را دو سه قاشق روغن و نصف استكان آب ميريزيم. نيمي از برنج آبكش شده را داخل ديگ ريخته مخلوط خلال را از داخل شربت بيرون آورده و روي برنج ميريزيم و نيمي از خلال بادام را شسته و روي خلال نارنج يا پرتقال مي ريزيم. دو سه كفگير از برنج را روي خلال ها پاشيده و قطعات مرغ را روي برنج قرار ميدهيم و بقيه برنج را روي مرغ مي ريزيم و روي حرارت قرار داده با كمي شربت و زعفران و روغن كافي روي سطح برنج را بپوشانيد و سپس حدود يك ساعت صبر كنيد تا برنج دم بكشد.

نكته ها و گفته ها:
شيرين پلو هميشه يكي از اجزاي سفره ي رنگين جشن عروسي يا مهماني هاي بزرگ است و كمتر پيش مي آيد كه يگانه پلو سر سفره باشد. به اين دليل درست كردن آن را معمولاً در تخصص آشپزهاي حرفه اي مي دانند، ولي واقعيت اين است كه تهيه ي شيرين پلو از پلو هاي ديگر دشوارتر نيست.

توجه:
مواد اين پلو بايد فرد اعلا باشد ، وگرنه درست كردن آن نقض غرض خواهد بود.
شيرين پلو معمولاً با مرغ و گاهي با گوشت بره همراه است.
مقدار مرغ يا گوشت براي اين دستور حدود يك كيلو است.

 

منبع : ashpazi.blog.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۸:۴۴:۱۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

طرز تهيه نان شكم پر با خمير جادوييپخت نان شكم پر,تهيه نان شكم پر

با استفاده از خمير جادويي يك نوع نان شكم پر تهيه كنيد


نان شكم پر يكي از پيش غذاهايي است كه براي ميهماني هاي رسمي بسيار مناسب است. اين بار نان شكم پر را با خمير جادويي درست كرده و ميهمانان را سورپرايز كنيد.


مواد لازم براي نان شكم پر با خمير جادويي :

گوشت چرخ كرده 150 گرم
 رب گوجه يك قاشق غذاخوري‌
نمك و فلفل به ميزان لازم
 قارچ خرد‌ شده 4 تا 5 عدد
جعفري خرد شده 3 قاشق غذاخوري
پياز داغ 2 قاشق غذا‌خوري
روغن يك قاشق غذاخوري
زرده‌ تخم‌ مرغ يك عدد
كره آب شده 2 قاشق غذاخوري
ذرت و نخود پخته شده نصف فنجان


مواد لازم براي تهيه خمير جادويي :

 آرد 2 ليوان
 خمير مايه يك قاشق غذاخوري
 تخم مرغ يك‌ عدد
روغن  4 قاشق غذاخوري
نمك يك چهارم قاشق چايخوري
شكر يك قاشق مرباخوري
شير يا آب ولرم يك ليوان سر خالي


طرز تهيه خمير جادويي :
پودر خمير مايه و شكر را با چند قاشق شير گرم مخلوط كنيد و چند دقيقه صبر كنيد تا عمل آمده و پف كند.
سپس بقيه شكر، نمك، تخم مرغ و روغن را در ظرفي بريزيد و خوب مخلوط كنيد.


خمير مايه آماده شده را با مقداري آرد مخلوط كنيد و به مواد خمير اضافه كنيد.
آرد را كم كم اضافه كنيد و با دست خمير را مخلوط و ورز دهيد.
خمير را درون پاكت پلاستيكي بگذاريد و يك‌ونيم ساعت به آن استراحت دهيد تا پف كرده و حجم آن دو برابر شود.


اين خمير را مي‌توانيد تا چند روز در يخچال نگه داريد و چون سبك و لطيف است مي توان با آن انواع غذا‌ها مانند پيراشكي، نان پيتزا، نان شكم پر، انواع كلوچه و نان فانتزي تهيه كنيد.
به همين دليل به آن خمير همه‌كاره يا خمير جادويي مي‌گويند.

طرز تهيه نان شكم پر :
پياز داغ را در ماهيتابه بريزيد و كمي روغن به آن اضافه كنيد و گوشت را در آن تفت دهيد.
بعد به ترتيب رب‌گوجه، قارچ، ذرت، نمك، فلفل و جعفري را افزوده و مخلوط كنيد.
از خمير جادويي دو تكه به اندازه يك نارنگي برداريد و روي سطح صاف را آرد بپاشيد و با وردنه خميرها را جدا به قطر چند ميليمتر باز كنيد و كف يك قالب را كمي چرب كنيد و يكي از خمير‌هاي باز شده را كف قالب جاي دهيد.


مواد سرخ شده را روي سطح آن بريزيد و خمير باز شده ديگر را روي مواد پهن كنيد و اطراف دو لايه خمير‌ها را با دست به هم بچسبانيد و كره آب شده را روي آن بريزيد و با زرده تخم‌مرغ و كنجد روي آن را كاملا بپوشانيد.
فر را از قبل گرم كنيد و قالب را در فر قرار دهيد.
حرارت لازم 180 درجه سانتيگراد و مدت زمان پخت نيم ساعت است.

منبع : sara.jamejamonline.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۸:۴۳:۱۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

معماي صندوق‌ امانات مدرسهمعماهاي جديد, معماهاي تصويري

معماي صندوق‌ امانات مدرسه, معما و تست هوش

 

در يك مدرسه، ۱۰۰۰ دانش‌آموز و ۱۰۰۰ صندوق امانات وجود دارد. مدير مدرسه از اولين دانش‌آموز درخواست مي‌كند كه درب تك‌تك صندوق‌ها را باز كند. سپس از دانش‌آموز دوم مي‌خواهد كه درب‌ تك‌تك صندوق‌هايي را كه شماره آن‌ها مضربي از عدد دو است، ببندد. سپس از دانش‌آموز سوم مي‌‌خواهد كه با مراجعه به صندوق‌هاي داراي شماره‌اي با مضرب سه، درب صندوق‌هاي باز را بسته و درب صندوق بسته را باز كند.

 

در ادامه از دانش‌آموز چهارم مي‌‌خواهد كه با مراجعه به صندوق‌هاي داراي شماره‌اي با مضرب ۴، درب صندوق‌هاي باز را بسته و درب صندوق‌هاي بسته را باز كند و اين كار تا آخرين دانش‌آموز مدرسه ادامه مي‌يابد. بعد از اينكه آخرين دانش‌آموز درخواست مدير مدرسه را اجرا كرد، درب چه تعداد از صندوق‌‌هاي امانات مدرسه باز خواهد بود؟
    ۱: ۳۱ درب
    ۲: ۲۹ درب
    ۳: ۲۸ درب
    ۴: ۲۷ درب

 

معما و تست هوش, معماي تصويري

 

معما و تست هوش, معماي تصويري

 

معما و تست هوش, معماي تصويري

 

معما و تست هوش, معماي تصويري

 

معما و تست هوش, معماي تصويري

 

معما و تست هوش, معماي تصويري

 

معما و تست هوش, معماي تصويري

 

معما و تست هوش, معماي تصويري

 

معما و تست هوش, معماي تصويري

 

معما و تست هوش, معماي تصويري

 

 

پاسخ معما:
پس از اتمام كار، تنها صندوق‌هايي باز مي‌مانند كه شماره آن‌ها مربع است. يعني شماره‌هايي مثل ۱، ۴، ۹، ۱۶ و غيره.
بر همين اساس، پاسخ معما برابر با گزينه ۱ يعني  ۳۱ درب است.
منبع:zoomit.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۸:۴۱:۱۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

والدين خائن،بخوانند!الگوي رفتاري ,خانواده هاي تك والدين,تربيت فرزندان

روزي كه مي خواستيد تشكيل خانواده بدهيد را به ياد داريد؟ دوست داشتيد بلند فرياد بزنيد كه من مي خواهم همسرم را خوشبخت كنم... من مي خواهم بهترين پدر و يا مادر دنيا بشوم... من مي خواهم كه خوشبخت ترين خانواده دنيا باشيم و ...


روزگار گذشت و فرزنداني از شما و همسرتان متولد شدند كه مي خواستيد خوشبخت و خوشحالشان كنيد، آيا هستند؟ به مقصر كاري ندارم، همسرتان، مادرش، روزگار، وضعيت اقتصادي و ... يادتان باشد كه اين آفتاب بر سر همه مي تابد و اين ماييم كه مي توانيم از روشني اش بهره بگيريم و يا خود را در تاريكي فرو ببريم.


شايد خواندن اين مقاله علمي، راه شما را عوض كند، اين حرف هاي كارشناسان است، همان چيزي كه به دو دو تا چهار تا معروف است.

خانواده چيست؟
خانواده عبارت است از مجموعه اي از افراد كه براساس نقش ها، قواعد، ارتباطات، مراودات و تعاملات براي ايفاي وظايف خود تشكيل شده است. خانواده چيزي بيشتر از مجموعه افرادي است كه با هم در يك فضاي فيزيكي و روانشناختي خاصي به سر مي برند. خانواده يك نظام اجتماعي طبيعي است. نظامي كه يك دسته قواعد، نقش ها، يك ساختار قدرت، اشكال مراوده و ارتباط و روش هاي گفتگو و حل مساله را كه انجام موثر وظايف گوناگون را ممكن مي سازد، ايجاد مي كند. در چنين نظامي افراد توسط پيوندهاي نيرومند، پايدار، متقابل و وفاداري با همديگر مرتبط مي شوند.


بنابراين خانواده  عبارت است از اشتراك زندگي زن و مرد كه با پيوند ازدواج رسميت مي يابد و به عنوان يك نهاد اجتماعي و برگرفته از نظام فوق، وظايف زير را بر عهده دارد:
1- توليد نسل و رفع نيازهاي جنسي
2- تعيين هويت اجتماعي فرزندان و اجتماعي كردن آن ها
3- حفظ و استحكام تعادل شخصيت بزرگسالان.


اما از نظر انسجام و سلامت، خانواده ها دو گونه اند:

الف- خانواده هاي گسيخته
منظور خانواده هايي هستند كه بر اثر عواملي همچون فوت، طلاق، خيانت، اعتياد، بي مسئوليتي، زندان، متواري بودن، از كار افتادگي، جنون و... يكي از زوجين از خانواده، غيبت موقت يا دائم داشته باشد و يا به دلايلي اثربخشي خود را از نظر هدايت و نظارت و اجراي نقش هاي ضروري از دست داده باشد.


عمدتاً خانواده ها در اين شكل، به تك والدي، چه مرد يا زن، بي سرپرست و فاقد سرپرست موثر، عليرغم حضور فيزيكي آنان مثل اعتياد والدين و جنون و... يافت مي شود.غيبت يك يا هر دوي زوجين باعث مي شود فرزندان نتوانند چه مستقيم و يا غيرمستقيم، الگوداري مناسب را انجام داده و لذا در برخورد با مسايل، نحوه مقابله با آن موضوع را ندانسته و به دليل نبود سيستم نظارت و كنترل مناسب، زمينه هاي آسيب پذيري بيشتري را خواهند داشت.


براساس تئوري يادگيري اجتماعي، از آنجايي كه هر امر مطلوب و غيرمطلوب، آموختني است، لذا نبود افرادي به عنوان الگوي رفتاري باعث مي شود، خيلي از مسائل رفتاري، اعتقادي، ارزشي و فرهنگي به خوبي آموخته نشوند و سيستم خانواده از نظر ساختاري نيز، سازمان مناسبي نداشته باشد و در عرصه زندگي و چرخه آن، چالش هاي فراواني داشته و درصد احتمال تبعات ناشي از عدم مواجهه صحيح با چالش ها افزايش يابد به همين منظور، معمولاً آسيب پذيري در خانواده هاي گسيخته، بسيار بيشتر از خانواده هاي غير گسيخته است.


نكته ديگر اينكه معمولاً در خانواده هاي تك والدين، والد حاضر ضمن ايفاي نقش خود، مجبور است نقش والد غايب را نيز بازي كند كه اين امر، ضمن كمرنگ كردن نقش اصلي خود، ايفاي مطلوبي را در پي ندارد و فرزندان را دچار ابهام در نقش هاي زندگي در آينده مي كند، چرا كه تشخيص تفكيك و نقش هاي زنانه و مردانه و همچنين نقش هاي لازم در سيستم زناشويي و رابطه پدر يا مادر با كودك را به دليل خلاً موجود دچار ابهام مي سازد و لذا آموزش صحيحي اتفاق نمي افتد.


 همچنين در خانواده هاي با سرپرست غيرموثر مثل اعتياد و زنداني... وجود رفتارهاي غلط اجتماعي و فردي والدين و حاكميت سيستم ارزشي، فرهنگي و هنجارهاي آن ها، باعث ايجاد الگوهاي رفتاري غلط فرزندان مي گردد و بر همين اساس وجود اعتياد نزد فرزندان پدر معتاد يا مادر معتاد بيشتر از فرزنداني است كه والدين آنها كشيدن سيگار را تجربه نكرده اند.

ب- خانواده هاي سالم يا منسجم
 منظور خانواده هايي است كه زوجين يا پدر و مادر در عرصه زندگي اجتماعي حاضر و ضمن حضور فيزيكي، موثر نيز مي باشند معمولاً پدر و مادر در اين سيستم هر كدام نقش خود را به خوبي ايفاء كرده و با ايجاد سيستم كنترل و نظارت و هدايت و ايجاد تمهيدات لازم رفتاري و آموزشي، به ايجاد الگوي مناسب جهت تربيت فرزندان اهتمام مي نمايند.
در اين شكل از خانواده مشكلاتي كه در بحث خانواده گسيخته، مطرح گرديد، جايي ندارد و يك نوع تعادل و سلامت مشاهده مي شود، اين نوع خانواده مي تواند زمينه اي براي خانواده هاي متعادل يا خوشبخت باشد.
هميشه يادمان باشد كه از درخت سيب، بايد توقع سيب داشت ، نه هلو...
منبع: خانواده بالنده/تبيان

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۸:۰۱:۳۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

شيوه خواندن نماز استخارهنماز استخاره,خواندن نماز استخاره,نماز استخاره ذات الرقاع

بعد از خواندن نماز استخاره و خير خواستن از خداوند از تصميم گرفتن انصراف نورزيد

 

نماز استخاره چيست؟

استخاره به معني خواستار رهنماي شدن از خداوند است در رابطه به عمل كردن بر يكي از دو تصميم شرعي و حلال. در مورد موضوعات فرض، حرام و مكرو استخاره لازم نيست. نماز استخاره مربوط مي شود به موضوعات مبهو (مجاز) و مستحب (تشويق شده و يا پسنديده)، كه انسان نمي داند كه بر كدام يك از آنها خير او بيشتر است.

 

در مورد خواندن نماز استخاره سوء تفاهم در اذهان بعضي مسلمانان موجود است و آن اينكه بعد از نماز استخاره و دعاي نماز استخاره توقع دارند كه در رابطه به تصميم كه پيشرو دارند خواب ببينند. اين مفكوره از نگاه شرعي كدام ثباتي ندارد، بلكه در آن امكان زيان هم ديده مي شود. زيرا شيطان مي تواند انسان را به ذريعه خواب فريب بدهد و او را از تصميمي كه در آن خير اوست دور كند.

 

نتيجه خواندن نماز استخاره به چندين شكل ظاهر شده ميتواند باشد. بطور اساسي بعد از اجراي نماز استخاره پيگير آن تصميمي شويد كه دل تان به آن زيادتر گرايش پيدا كرده باشد و در آن احساس گواهي خوش و سكون داشته باشيد. به علاوه شايد دريابيد كه در اوضاع تغيراتي رخ داده باشد كه آن را شايد منفعت و يا نقصان كار واضح گردد.

 

قابل ذكر است كه بعد از خواندن نماز استخاره و خير خواستن از خداوند از تصميم گرفتن انصراف نورزيد زيرا دلالت مي كند به نپذيرفتن هدايت از جانب خداوند. و ديگر اينكه قبل از نماز استخاره بايد دل و حواس تان پاك باشد، يعني پيش از خواندن نماز استخاره تصميم آن را نگرفته باشيد طوري كه بعد از استخاره خواهي نخواهي ملتفت پيروي آن تصميم باشيد. و اگر بعد از نماز استخاره بازهم دل تان به يكي از آن دو عمل گواهي نداد، استخاره را تكرار كنيد.

 

خواندن نماز استخاره ذات الرقاع:

دعاي نماز استخاره,اجراي نماز استخاره,شرح نماز استخاره

نماز استخاره دو ركعت بوده و سنت است

 

نماز استخاره ذات الرقاع كيفيتش چنين است كه هرگاه كارى را اراده كردى، شش ورقه آماده‏ كن، در سه ورقه بنويس:

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ خِيَرَةٌ مِنَ اللَّهِ الْعَزيزِ الْحَكيمِ لِفُلان بْنِ فُلان اِفْعَلْ

به نام خدا كه رحمتش بسيار و مهربانى‏اش هميشگى است،خيرخواهى است از خداوند عزيز حكيم فلان فرزند فلان،انجام بده.

 

و در سه ورقه ديگر بنويس:

لاتَفعَل

انجام نده

سپس آنها در زير جانماز خود مى‏ گذارى، و دو ركعت نماز به جا مى‏ آورى،چون از نماز فراغت يافتى،سجده مى‏ كنى، و در سجده صد بار مى‏ گويى:

 

اَسْتَخيرُ اللَّهَ بِرَحْمَتِهِ خِيَرَةً فى عافِيَةٍ

خير مى‏ خواهم از خداوند به رحمتش،خيرخواهى در عافيت

 

آنگاه مى نشينى و مى گويى :

اَللّهُمَّ خِرْلى وَاخْتَرْلى فى جَميعِ اُمُورى فى يُسْرٍ مِنْكَ وَ عافِيَةٍ

خداوند ابراهيم خير بخواه،و در همه امورم، در آسانى و عافيت از جانب خود خير برگزين

 

سپس ورقه اى زير جانماز را با هم مخلوط مى كنى، و يكى ‏يكى بيرون‏ مى‏ آورى، هرگاه سه افعل دنبال هم بيرون آمد، آن كار را كه اراده كرده ‏اى به جاى مى‏ آورى، و اگر سه لا تفعل بيرون‏ آمد به جا نياور،و اگر يكى افعل بيرون آمد،و ديگر لا تفعل، تا پنج ورقه بيرون بياور و به آن دقت كن، اگر سه افعل است‏ و دو لا تفعل بجا آورد، و اگر برعكس است انجام نده.

 

شيوه خواندن نماز استخاره:

نماز استخاره دو ركعت بوده و سنت است. زمان و مكان آن قيود ندارد، در هنگام روز يا شب در مسجد يا منزل مي تواند نماز استخاره خوانده شود. بعد از سوره فاتحه هر آياتي كه مي خواهد از قرآن پاك بخواند و بعد از ختم دو ركعت نماز خداوند را ثناء و صفت زياد بگويد و به پيامبر مبارك محمد (ص) درود و صلوات بفرستد و سپس دعاي ذيل را بخواند. لازم است كه متن عربي آن را ياد داشته باشيم و معني آن را بدانيم اما كساني كه به عربي آن را خوانده نمي توانند. متن دري آن را بخوانند.

 

اداي نماز استخاره,نماز استخاره,خواندن نماز استخاره

در هنگام روز يا شب در مسجد يا منزل مي تواند نماز استخاره خوانده شود

 

شرح نماز استخاره و دعاي ذيل از جابر ابن عبدالله (رض) روايت شده كه فرمودند: رسول الله (ص) ما را ياد ميداد كه نماز استخاره را در هر مورد بخوانيم ، مثل كه او سوره هاي قران را به ما ياد ميداد. مي فرمودند كه هر گاه يكي از شما در موردي گرفتن تصميمي نگراني دارد پس او را بگذاريد تا دو ركعت نماز استخاره بخواند و سپس بگويد:

 

الهي خير خود را از علم خودت مي خواهم، توانايي آنرا از قدرت خودت مي خواهم. و از خودت طلب مي كنم از سخاوت بزرگت. توانا توئي و من نا توانم. دانا توئي و من نمي دانم. و خودت عالم غيب استي.

 

الهي اگر خودت خير دين و دنيا و خير عاقبت كار مرا در اين موضوع مي بيني ( و در اين جاه ذكرآن موضوع را كند) آن را برايم مقدر گردان و آن را برايم آسان گردان و پس آن را برايم با بركت گردان. و اگر در علم خودت اين موضوع براي دين و دنيا ام و عاقبت كارم مضر است آنرا از من بر گردان و مرا از آن. و خير را بر من روا داشته باش هر جاه كه باشد و من را بر آن راضي گردان.

 

حديث صحيح بخاري شريف

شرح نماز استخاره,نتيجه خواندن نماز استخاره,اداي نماز استخاره

 با اداي نماز استخاره رضايت خداوند و خير كار خود را جويا شوند

 

خواندن نماز استخاره براي ما يك نعمت گرانبها است از جانب خداوند، يك فرصت است براي التماس به خداوند و آرزوي هدايت الهي. نماز استخاره يك تحفه است براي همه مسلمانان اما با كمال تاسف بسيار مردم از اين حقيقت پي نبردند از دوست و آشنا و والدين مشوره مي گيرند اما متوجه نمي شوند كه با اداي نماز استخاره رضايت خداوند و خير كار خود را جويا شوند.

 

لازم است كه هدايت و موفقيت خود را از دربار خداوند بخواهيم. اگر بعد از يك نماز استخاره اطمينان خاطر حاصل نشد، باز خواندن نماز استخاره را تكرار كنيد و هر بار با خشوع از تهي دل با خلوص نيت و فروتني از خداوند استدعا كنيد تا خداوند قلب تان را بطرف تصميم درست باز كند.

 

 اين صحبت را با ياد آوري يك حديث مبارك در رابطه به نماز استخاره و يك آيت از كلام پاك كه ما را دعوت مي كند تا به خداوند مهربان اعتماد كنيم. خوشبختي اولاد آدم در راضي بودن است در آن چيزي كه خداوند برايش مقدر كرده و بد بختي او نسبت به عدم استخاره و نا رضايتي در مقابل آنچه خداوند برايش مقدر كرده است.

 

گردآوري: بخش مذهبي بيتوته

منابع:

blogfa.com
erfan.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۱۳:۴۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

دانستنيهاي خواندني درباره مار پيتونمار پيتون،مارهاي پيتون،محل زندگي مار پيتون

مار پيتون در مناطق گرمسيري آفريقا و آسيا زندگي مي كند

 

واقعيت هايي درباره مار پيتون
مار پيتون از بزرگ ترين مارها هستند. بر خلاف بسياري از گونه هاي ديگر مارها، مارهاي پيتون سم توليد نمي كنند - يعني آنها مارهاي غيرسمي هستند.

 

محل زندگي مار پيتون

مارهاي پيتون در مناطق گرمسيري آفريقا و آسيا زندگي مي كنند. مار پيتون را مي توان هم در جنگل هاي انبوه و هم در دشت ها و بيابان ها يافت. افراد زيادي مار پيتون را به عنوان حيوان خانگي نگه مي دارند. مار پيتون به انسان ها حمله نمي كند، مگر اينكه انسان ها آنها را تحريك كنند و يا به آن استرس وارد كنند.

 

دانستنيهاي جالب درباره پيتون ها

مار پيتون در اسارت مي تواند تا 40 سال زندگي كند.
نحوه شكار مارهاي پيتون به اين صورت است كه آن قدر شكارشان را فشار مي دهند تا تنفس اش قطع شود و كشته شود.
پس از اين كه مار پيتون جانوري را مي كشد، آن را يك تكه مي بلعد.


مار پيتون همه اجزاي جانور به جز مو و پر آن هضم خواهد كرد. مواد هضم نشده را مي توان در مدفوع پيتون يافت.

اندازه طعمه زمان مورد نياز براي هضم را تعيين مي كند. طعمه بزرگ تر مي تواند مار را براي هفته ها يا ماه ها سير نگه دارد. مار پيتون 5-4 بار در سال غذا مي خورد.

پيتون ها جانوران وحشي مانند ميمون، بز كوهي، سوسمار و ... را مي خورند.

 

مار پيتون،مارهاي پيتون،عكس مار پيتون

مار پيتون در حال شكار

 

مارهاي پيتون جانوراني خونسرد اند، اما مي توانند دماي بدنشان را از طريق آفتاب گرفتن بالا ببرند.
مارهاي پيتون از كمين گاهشان به شكار حمله مي كنند. آنها به خوبي استتار مي كنند و معمولاً داخل درختان پنهان مي شوند.
اگر چه پيتون ها بيشتر بر روي زمين و يا داخل درختان مستقر اند، اما شناگران بسيار عالي اي هستند.

 

مارهاي پيتون اندام هاي حساس به گرما دارند كه به آنها در يافتن طعمه كمك مي كند.

رنگ پوست مار پيتون معمولاً شبيه به رنگ هاي زيستگاهشان است. مارها به راحتي با محيط شان در هم مي آميزند.
مار ماده 36-12 تخم مي گذارد. او از تخم ها محافظت مي كند و آنها را با حلقه زدن به دورشان گرم مي كند. هنگامي كه نوزادان از تخم خارج مي شوند، مادر لانه را ترك مي كند.

 

مارهاي تازه متولد شده پيتون از همان روز اول بايد از خودشان مواظبت كنند.

يكي از درازترين گونه هاي پيتون، پيتون رتيكوليتد (Reticulated) است كه طول آن مي تواند به 9 متر برسد. بيشتر مارها وزنشان بين 136-118 كيلوگرم است.
مارهاي پيتون مي توانند با سرعت 1.6 كيلومتر در ساعت بر روي زمين مسطح حركت كنند.
منبع : www.020.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۱۲:۲۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

از ترفند عجيب ويندوز 10 جا نمانيد + آموزشترفندهاي ويندوز 10, نوار جستجو كورتانا

تغيير رنگ محيط ويندوز 10 به رنگ‌هاي دلخواه 

 

يكي از قابليت‌هاي ويندوز 10 امكان تغيير رنگ محيط ويندوز به رنگ‌هاي دلخواه كاربر است، اما اگر دوست داشته باشيد رنگ Start Menu بدون توجه به رنگ بخش‌هاي ديگر همواره تيره باشد، مي توانيد با راه‌حلي كه براي شما داريم اين كار را انجام دهيد.

 

مايكروسافت نام تم‌هاي رنگي ويندوز را Accent گذاشته است تا رنگ قسمت‌هاي مختلف به انتخاب كاربر تغيير كند، اما اگر نخواهيد اين رنگ‌‌ها را در نوار وظيفه و استارت منو ببينيد چه راهي وجود دارد؟ متاسفانه در اين صورت نمي‌توانيد از هيچ رنگي استفاده كنيد ، اما نگران نباشيد زيرا با كمي دستكاري در رجيستري ويندوز 10 مي‌توانيد از تم رنگي به همراه استارت منو تيره بهره ببريد.

 

براي بهره بردن از چنين روشي، مراحل زير را به ترتيب انجام دهيد:
1. بخش Settings را باز كنيد و سپس وارد قسمت Personalization شويد. در پايين‌ترين قسمت از تب Colors، گزينه «Automatically pick an accent color from my background» را در حالت Off قرار دهيد.

 

ترفندهاي ويندوز 10, نوار جستجو كورتانا

تغيير تم‌هاي رنگي ويندوز 10 

 

2. با تايپ «regedit» در نوار جستجو/كورتانا، رجيستري ويندوز را اجرا كنيد.

 

ترفندهاي ويندوز 10, نوار جستجو كورتانا

 

3.  پس از باز شدن رجيستري به مسير

HKEY_CURRENT_USER>SOFTWARE>Microsoft>Windows> CurrentVersion>Explorer>Accent  

برويد.

 

ترفندهاي ويندوز 10, نوار جستجو كورتانا

ترفند تغيير تم هاي ويندوز 10

 

4. از بخش سمت راست، كليد «AccentPalette» را انتخاب كنيد و سپس با استفاده از مسير File>Export از كليد مربوط به پلت رنگ بك‌آپ بگيريد.

 

ترفندهاي ويندوز 10, نوار جستجو كورتانا

 

5. حالا تنظيمات كليد «AccentPalette» را باز كنيد و مقدار داخل ستون‌هاي 5، 6 و 7 از سطر دوم را به 32 و مقدار داخل ستون‌هاي مشابه از سطر سوم را به 0F تغيير دهيد.

 

ترفندهاي ويندوز 10, نوار جستجو كورتانا

 

6. حالا روي گزينه OK كليك كنيد، سپس كامپيوتر خود را ريست كنيد. پس از ريست نوارهاي عنوان رنگي و ساير بخش‌ها مانند استارت منو، نوار وظيفه و action center تيره خواهند شد.

 

پس از انجام مراحل بالا، در صورتي كه از نتيجه راضي نبوديد با قرار دادن گزينه مرحله شماره 1 را در حالت On قرار دهيد.
منبع:yjc.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۱۱:۲۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

آيا عدالت به معناي برابري است؟برابري و عدالت ,رفتار عادلانه

اين موقعيت را تجسم كنيد: گروهي از دانش‌آموزان سر كلاس انشا نشسته بودند. ناگهان يكي از شاگردان مي‌گويد، «اين عادلانه نيست! چرا آنها با هدفون به درس گوش مي‌دهند، منم مي‌خواهم گوش كنم.»

اين اتفاق خيلي بيشتر از آنچه تصور مي‌كنيد مي‌افتد. نه به اين خاطر كه معلم‌ها آدم‌هاي ذاتاً بي‌انصافي هستند، به اين دليل كه دانش‌آموزان بايد «عدالت» را بعنوان رفتار برابر درك كنند.

با اين طرز فكر درمورد عدالت آشنا هستيد: «دو بيسكويت براي من، دو بيسكويت براي تو» يا «من ۲۰ دقيقه با توپ بازي مي‌كنم، بعد تو هم ۲۰ دقيقه بازي كن.»

ممكن است خيلي‌ها اين طرزفكر درمورد عدالت را زير سوال ببرند.
چون مسئله اين است: اينكه با بقيه درست همانطور رفتار كنيد، عادلانه نيست. رفتار عادلانه اين است كه تفاوت‌ها را از ميان برداريم و امتيازدهي را ترويج دهيم.

اجازه بدهيد بيشتر برايتان توضيح دهيم.
درس دادن به دانش‌آموزان دوران راهنمايي و دبيرستان به من چيزهاي زيادي درمورد عدالت و امتيازدهي ياد داد. در زير به دو درس مهم كه آموخته‌ام اشاره مي‌كنم.

۱. وقتي همه متفاوت هستند، عدالت و موفقيت نيز متفاوت خواهد بود.
يكي از مهمترين مكالماتي كه با دانش‌آموزان دارم درمورد "انصاف در مقابل برابري" است. وقتي مي‌دانيم آدمها اينقدر متفاوت هستند، «عدالت» و «موفقيت» واقعاً چه معنايي دارند؟

برابري و عدالت دو استراتژي هستند كه مي‌توانيم در تلاش براي ايجاد عدل از آن استفاده كنيم.
برابري يعني به همه، چيزي كه براي موفقيت لازم دارند داده شود. عدالت يعني به طور يكسان با همه رفتار شود.

هدف از عدالت ايجاد برابري است اما ممكن است فقط زماني موثر واقع شود كه همه از جايي مشترك شروع كنند و به كمك يكساني نياز داشته باشند. برابري شايد به نظرناعادلانه بيايد اما با «برابر كردن زمين بازي» همه را به موفقيت نزديك‌تر مي‌كند.

اما همه آدمها از جايي يكسان شروع نمي‌كنند و همه نيازهايي يكجور ندارند.
بعنوان مثال، كلاس‌هاي درس از دانش‌آموزان مختلفي تشكيل مي‌شود. اين يعني دانش‌آموزان با سبك‌هاي مختلف يادگيري وارد كلاس مي‌شوند (مثل سبك بصري، شنيداري، يا لمسي).

دانش‌آموزان با سبك يادگيري بصري اطلاعات را به گونه‌اي متفاوت با دانش‌آموزان با سبك يادگيري شنيداري پردازش مي‌كنند و درنتيجه نيازهايي متفاوت دارند. اگر معلم هميشه سخنران محض باشد، درواقع اولويت را به دانش‌آموزان با سبك يادگيري شنيداري داده است.

ازآنجاكه هر كسي متفاوت است و ما اين تفاوت‌ها را خاص مي‌پنداريم، بايد انتظارات اساسي‌مان از عدالت و موفقيت را نيز براساس همان تفاوت‌ها تعريف كنيم.

در دنياي واقعي، اين يعني مثلاً بعضي براي حرف زدن با سازمان‌هاي دولتي نياز به مترجم دارند و بعضي ندارند و عادلانه نيست كه فقط مترجمين اسپانيايي در اين مراكز گذاشته شوند چون بيشتر افراد به اين زبان صحبت مي‌كنند. مترجم زبان اسپانيايي به يك فرد كره‌اي كمك يكساني نسبت به فرد اسپانيايي نخواهد كرد. اين امتيازدهي به گروهي خاص است.

امتيازدهي يعني تصميمات براساسي گرفته شود كه براي تعداد كافي از افراد جامعه فايده داشته باشد، اما نه براي همه افراد. امتيازدهي فقط در شرايطي بايد انجام شود كه با اعمال عدالت‌جويانه همراه شود.

از بيرون همه چيز عادلانه به نظر مي‌رسد چون چطور مي‌توانيم برعليه رفتار عادلانه صحبت كنيم؟ وقتي پرده عدالت برداشته شود، مي‌بينيم كه نيازهاي همه افراد برآورده نشده است.

بعنوان مثال جنسيت را در نظر بگيريد.
عدالت بين دو جنسيت به اين معني نيست كه هر دو آنها بايد يكجور شوند. هدف نهايي اين نيست كه زن و مرد به وضعيتي كاملاً يكسان برسند. به اين معني است كه عليرغم تفاوت جنسيتي، به زن و مرد بايد فرصت‌هاي يكسان براي موفقيت داده شود.

بايد تفاوت‌هايمان را خاص ببينيم نه اينكه بخواهيم به يك تعريف از «موفقيت» برسيم. وقتي فقط يك تعريف از موفقيت داشته باشيم، يعني روي تفاوت‌هايمان سرپوش گذاشته‌ايم. تفاوت‌هاي ما موانع موجود نيستند.

۲. بايد رفتار منصفانه را تمرين كنيم.
درست كردن موانع سيستماتيك (به جاي اصلاح تفاوت‌هاي فردي) نيازمند اين است كه هدفمندتر عمل كنيم اما اين تلاش بيشتر مطمئناً بازده بهتري خواهد داشت.

اگر نتوانيم تقصير را به گردن تفاوت‌هايمان بيندازيم، آنوقت بايد به دنبال موانع سيستماتيك باشيم. آيا موفقيت يك ماهي با توانايي آن در بالا رفتن از درخت تعريف مي‌شود؟ مطمئناً خير. آلبرت انيشتين گفته است كه «همه آدمها نابغه هستند اما اگر توانايي يك ماهي را در بالا رفتن از درخت بسنجيد، كل زندگي خود را با اين باور كه احمق و ناتوان است زندگي سپري خواهد كرد.» پس چرا اصرار داريم كه براي يك كلاس دانش‌آموز يك امتحان كتبي يكسان برگزار كنيم؟

براي من بعنوان يك معلم، اين به آن معنا است كه بايد سيستم كلاسم را دوباره ارزيابي كنم تا بتوانم همه دانش‌آموزانم را به موفقيت نزديك كنم. سيستم كلاس من بايد تغيير كند. من بايد به هر يك نفر دانش‌آموز به طور جداگانه فكر كنم چون كلاس من بايد به همه دانش‌آموزان كمك كند كه چيزي بياموزند.

به اين «آموزش متمايز» مي‌گويند و ما به اين در دنياي واقعي هم نياز داريم. ما بايد نيازهاي همه افراد را تشخيص داده و رفتار و اعمالمان را برحسب آن نيازها تغيير دهيم.

خيلي اوقات تصميمات براساس فايده‌رساني به اكثريت افراد گرفته مي‌شوند، بدون اينكه به نيازهاي فردي توجهي شود. به جاي توالت‌هاي جداگانه براي زنان و مردان، مي‌توانيم توالت‌هاي عمومي فارغ از جنسيت ايجاد كنيم كه همه افراد، صرفنظر از زن يا مرد بودنشان بتوانند به آن دسترسي داشته باشند.

امتيازدهي هميشه با حقه و نيرنگ همراه است.
من در زندگي روزمره از امتيازهايي كه دارم آگاه نيستم - درواقع هيچكس نيست. وقتي مجبورم در يك سخنراني يكساعته بنشينم و گوش كنم، بدون اينكه نياز به يادگيري داشته باشم، احساس امتياز نمي‌كنم يا وقتي دانشگاهي كه در آن درس خوانده‌ام از من سوال مي‌شود و يا وقتي كه مجبورم پلكان طولاني را به خاطر خراب بودن آسانسور بال بروم.

معمولاً من از امتيازهاي خودم ناآگاهم چون سيستم آنطور كه براي من مفيد است كار مي‌كند.

طرف ديگر اين امتياز چه حسي دارد؟
ژرمي داوست (Jeremy Dowett) مي‌گويد حسي شبيه به دوچرخه‌سواري كردن در خياباني كه پر از اتومبيل است دارد. خيابان براي يك دوچرخه‌سوار خطرناك است. بيشتر راننده‌ها نمي‌خواهند كه آسيبي به او برسانند اما قوانين راهنمايي-رانندگي و سيستم جاده‌اي طوري ساخته نشده است كه هم براي اتومبيل و هم دوچرخه مفيد باشد. دوچرخه و ماشين دو وسيله نقليه متفاوت هستند و واقعيت اين است كه سيستم حمل‌ و نقل هميشه به اتومبيل اولويت و امتياز مي‌دهد.

بنابراين وقتي اين سيستم نمي‌تواند نيازهاي همه را برآورده كند، يعني نقص دارد.
آيا مي‌توان كل سيستم را تغيير داد؟ به ندرت. كاري كه مي‌توانيم بكنيم اين است كه براي ايجاد عدالت، تمرين تساوي و برابري كنيم. اين نياز به تلاش مضاعف دارد.

من در كلاس درس سعي مي‌كنم ايستگاه‌هاي آموزشي طراحي كنم كه بتوان از تكنولوژي، اكتشاف، درس‌خواندن سنتي از روي كتاب،  يا حتي هنر در آن استفاده شود. اين تلاش مضاعف ارزشش را دارد زيرا رمز كار اين است كه به همه اجازه موفق شدن داده شود.

ديگر نمي‌توان با روش‌هاي گذشته برابري را برقرار كرد. اعمال ما بايد توام با عدالت باشد.
هر كودكي قد متفاوتي دارد. نمي‌توانيم آن را تغيير دهيم. براي اينكه مطمئن شويم همه بچه‌ها به تور بسكتبال دسترسي دارند مي‌توانيم جعبه‌هايي براي اينكه روي آن بايستند طراحي كنيم.

اما باز هم نمي‌توانيم از يك سايز يكسان از جعبه براي بالا بردن آن استفاده كنيم. اين برابري است اما برابري هميشه به معناي عدالت نيست. ما بايد تلاش بيشتري كرده و براي همه آنچه كه نياز دارند را فراهم كنيم.

اولين قدم براي عدالت اين است كه بتوانيم آن را تشخيص دهيم.
آئودري لورد (Audre Lorde) مي‌گويد، «اين تفاوت‌هايمان نيست كه ما را از هم جدا مي‌كند، ناتواني در تشخيص، پذيرش و تقدير از اين تفاوت‌هاست.»

پس به اطرافتان نگاه كنيد. چه تفاوت‌هايي مي‌بينيد؟ و چطور مي‌توانيد اين تفاوت‌ها را در تصميمات روزمره‌تان لحاظ كنيد؟

منبع:مردمان

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۱۰:۱۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

عيد كجا بروم؟جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

بهترين فصل سال براي سفر، بهار است

 

 اسفند هميشه پر سر و صداتر از عيد است؛ شلوغي و ترافيكش يك طرف و هجوم حاجي فيروزهايش هم طرف ديگر. اما مهم‌ترين دل‌مشغولي اسفند برنامه ريزي براي عيد است؛ وسط خانه تكاني، خريد آجيل و كيف و لباس نوي نوروز حتما از خودتان پرسيده‌ايد كه «عيد كجا بروم؟». بهترين فصل سال براي سفر، بهار است كه خوشبختانه با تعطيلات نوروز بهانه براي بستن كوله بار و كشف ناشناخته‌ها تكميل مي‌شود.

 پس بهتر است شما هم فرصت را از دست ندهيد و با يك انرژي صد در صد به استقبال نو شدن برويد. اگر بهانه‌هاي شلوغي، گراني و بي حوصلگي را براي خودتان شمرده‌ايد و فكر سفر را از سرتان بيرون كرده‌ايد بهتر است نگاهي به صفحات داخلي بيندازيد؛ ما همه تلاشمان را براي وسوسه كردن شما به كار بسته‌ايم تا امسال را متفاوت شروع كنيد، چون اعتقاد داريم «سالي كه نكوست از بهارش پيداست».

اگر به دنبال هيجان هستيد و دوست داريد آدرنالين خونتان بالا بزند و يا اگر به دنبال آرامش مطلق هستيد و دلتان مي‌خواهد روي شن‌هاي طلايي رنگ دراز بكشيد و به آبي بي كران خيره شويد همراه ما باشيد تا شما را به مقصدتان برسانيم. در ضمن فراموش نكنيد كه نوروز جشن نو شدن طبيعت است پس چرا ما نو شدنمان را جشن نگيريم؟

گردشگري در پناه درياچه اروميه
سفرمان را از اروميه، استان آذربايجان غربي آغاز مي‌كنيم. استان آذربايجان غربي يكي از ۳۱ استان كشور است كه در شمال غربي ايران قرار دارد. مركز اين استان شهر اروميه، يكي از بهترين و زيباترين مناطق گردشگري ايران است كه جزء 19 شهر تاريخي ايران در يونسكو به ثبت رسيده است.

بعضي از مورخان اعتقاد دارند كه اروميه زادگاه زرتشت در ايران است. اين استان با داشتن حدود هزار كيلومتر راه اصلي و بزرگراه، شمالي‌ترين نقطه استان (مرز بازرگان) تا جنوبي‌ترين منطقه آن (بوكان) را به هم متصل مي‌كند. به همين دليل استان آذربايجان غربي يكي از بهترين استان هايي است كه دسترسي را به ساير نقاط كشور مهيا ساخته است.

جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

اروميه، يكي از بهترين و زيباترين مناطق گردشگري ايران است

 
استان آذربايجان غربي مكان‌هاي تفريحي و گردشگري بسياري دارد. از جمله مكان‌هاي طبيعي و گردشگري آن مي‌توان به درياچه اروميه، آبشار شملكان اروميه، غار كهريز، جزيره اشك، پيست اسكي خوشاكوه، غار تمتمان، كوه دالامپر، پارك تخم‌مرغي اروميه، سد شهر چاي، آبشار سوله دوكل، چشمه آبگرم هفت آباد و ييلاق سيلوانا اشاره كرد.

قلعه هلاكوخان، قلعه اسماعيل آقا، كليساي سورپ پطروس، كليساي مارگيوگيز، كليساي ننه مريم، مسجد منار، بناي سه گنبد، مدرسه هدايت و قلعه بردوك نيز از جمله مكان‌هاي تاريخي اين شهر هستند.

 اگر اهل خريد و بازارگردي هستيد، اروميه يكي از بهترين مكان‌ها براي بازارگردي و خريد است چرا كه اين شهر چندين بازار از جمله بازارهاي خيام، تاناكوراي اروميه و خليج اروميه و همچنين بازارچه مرزي سرو را در خود جاي داده است.


چارق زنجاني پاي گردشگران ايراني
بعد از اروميه وقت آن رسيده كه مسير سفرمان را به زنجان تغيير دهيم. زنجان از بزرگ ترين شهرهاي شمال غرب ايران به حساب مي‌آيد. اين استان از نظر آب و هوايي از شهر‌هاي چهار فصل ايران است كه تنوع آب و هوايي بسياري دارد و معمولا تابستان‌هايش معتدل و زمستان‌هاي سرد است.

رشته بلاماش، قيقناق، كوفده يا كوفته، آغوز يا بلاما، اييردك، سوزمه، كاله جوش، انواع دلمه‌ها، اريشته آشو (آش رشته)،  بوغدا آشو (آش گندم)، تورش آشو، (آش ترش)، سوت آشو (شير برنج)، قوروت آشو (آش كشك) و يارما آشو (آش بلغور) از جمله غذاهاي معروف اين شهر است. مجموعه توريستي گاوازنك يكي از پرطرفدارترين تفريح‌گاه‌هاي شهر زنجان است كه از مهم‌ترين و زيبا‌ترين اماكن گردشگري اين شهر به حساب مي‌آيد.

 از جمله اماكن تاريخي اين شهر كاروانسراي سنگي زنجان است كه قديمي‌ترين اثر تاريخي در اين شهر به شمار مي‌رود. از جمله مكان‌هاي تاريخي كه يكي از بهترين‌ها براي دوستداران خريد صنايع دستي به شمار مي‌آيد، بازار تاريخي زنجان است كه طولاني‌ترين بازار سرپوشيده ايران ناميده مي‌شود.

جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

استان زنجان از نظر آب و هوايي از شهر‌هاي چهار فصل ايران است كه تنوع آب و هوايي بسياري دارد


سراي ملك، كه در قلب بازار تاريخي زنجان خودنمايي مي‌كند يكي از جاذبه‌هاي گردشگري اين بازار محسوب مي‌شود. موزه رختشوي خانه، موزه مردان نمكي،‌ پل مير بهاالدين، عمارت ذوالفقاري و كاروانسراي دخان از جمله مكان‌هاي معروف اين شهر است.

 چاقوي هر چند نمي‌تواند سوغاتي مناسب براي يك گردشگر باشد اما چاقوي زنجان به سبب ظرافت و دوامش هميشه معروف بوده است. البته سوغاتي‌هاي ديگري نيز از جمله جاجيم و چارق در ميان زنجاني‌ها معروف است. چارق كه يكي از صنايع دستي و سوغاتي‌هاي معروف زنجان است نوعي كفش يا پاپوش زنانه از جنس چرم است كه با دست دوخته مي‌شود. 

 
قزوين، رتبه اول آثار تاريخي در ايران
پس از زنجان  و گذراندن اوقاتي در اين شهر چهار فصل بد نيست كه سري به قزوين بزنيم. قزوين هرچند در برابر بسياري از استان‌هاي كشور كوچك به نظر مي‌رسد اما به خاطر حضور پررنگش در تاريخ ايران اماكن تاريخي زيادي دارد. قزوين پايتخت خوش نويسي و شهر آب انبارها ناميده مي‌شود و  به دليل داشتن باغستان‌هاي وسيع، لقب شهر پاك ايران را هم به خودش اختصاص داده است.

اگر ايام عيد به قزوين سفر كرديد حتما طعم معروف‌ترين غذاي قزويني‌ها يعني قيمه نثار را بچشيد. اگر اهل خريد سوغات يا يادگاري از شهرها و استان‌هاي ايران هستيد، منبت كاري، نقاشي پشت شيشه و خوش‌نويسي و خطاطي‌هاي شهر قزوين يكي از بهترين سوغاتي‌هاي ماندگار اين شهر به حساب مي‌آيد. اما نان گردويي و باقلواي سه رنگ قزويني از جمله سوغاتي‌هاي خوشمزه قزوين به شمار مي‌آيند.

اگر عاشق ايران قديم و سفر به تاريخ ايران هستيد، قزوين بهترين مكان تاريخي ايران محسوب مي‌شود. با سفر به اين شهر تاريخي مي‌توانيد طعم قدم زدن در اولين خيابان‌هاي سرزمين‌تان را تجربه كنيد.

خيابان سپه يكي از قديمي‌ترين خيابان‌هاي ايران است كه هنوز هم تاريخ چندين ساله ايران را با خود يدك مي‌كشد. از مهم‌ترين جاذبه‌هاي اين شهر مي‌توان به پارك ملي باراجين كه بزرگ‌ترين پارك جنگلي كشور است اشاره كرد.

  قلعه الموت كه نيز يكي از منحصربه‌فردترين قلعه‌هاي ايران است و ديدنش خالي از لطف نيست. همچنين سراي سعدالسلطنه كه در اطراف قزوين قرار دارد يكي از بزرگ‌ترين كاروانسراهاي سرپوشيده دنياست، آب انبار سردار بزرگ كه بزرگ‌ترين آب انبار تك گنبدي جهان است، كليساي كانتور كه كوچك‌ترين كليساي ايران ناميده مي‌شود، از جمله مكان‌هاي معروف تاريخي شهر قزوين به حساب مي‌آيند.

جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

 قزوين به دليل داشتن باغستان‌هاي وسيع، لقب شهر پاك ايران را هم به خودش اختصاص داده است


همچنين تپه زاغه، درياچه بي نظير اوان، حمام و موزه قجر، موزه چهلستون، حسينيه اميني‌ها ، درخت خونبار زرآباد و برج‌هاي دوقلوي خرقان از جمله ساير جاذبه‌هاي گردشگري شهر و استان قزوين است.

قزوين همسايه تهران است و از همين رو به واسطه اين همجواري‌اش دروازه‌اي مشترك و قديمي‌دارند كه مي‌تواند بهترين مكان تاريخي و گردشگري براي خاتمه سفر به قزوين باشد. از چهار دروازه ورودي به شهر قزوين اكنون تنها دو دروازه باقي مانده كه دروازه تهران يكي از مكان‌هاي تاريخي مشترك بين تهران و قزوين محسوب مي‌شود.  


تهران تركيبي از قديم و جديد
سفر بعدي ما به تهران است. پايتخت اقوام ايراني. تهران تمامي‌اقوام ايران را از كرد و بلوچ تا فارس و لر در خود جاي داده است. تهران يكي از شهرهايي است كه ايام نوروز بهترين فرصت براي گشت و گذار و سير و سياحت است چرا كه در اين ايام تهرانيان خسته از زندگي شهر نشيني تهران را به مقصد شهرهاي ديگر ترك مي‌كنند.

 تهران شهري است كه از تركيب همگون بناهاي كهن، مسجدهاي باشكوه، عمارت‌هاي مجلل، پارك‌هاي مصفا و بناهاي مدرن تشكيل شده است.

با اين كه تهران به عنوان يك شهر تاريخي در ميان ايرانيان شناخته شده نيست، اما سفر به اين شهر جاذبه‌هاي گردشگري مختص خود را دارد. تهران در اصل شهر تقابل سنت و مدرنيسم است. تهران نه تنها پر از برج و باروهاي لوكس و مدرن است بلكه خاطرات تهران قديم را در دل نهفته دارد.

 بازار تهران بهترين مكان براي بازسازي خاطرات قديم است. خيابان‌هاي سنگ فرش شده، مساجد قديمي، كالسكه و ماشين دودي، عمارت و بازارهاي مسقف همه زنده كننده گذشته تهرانند.

جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

 تهران يكي از شهرهايي است كه ايام نوروز بهترين فرصت براي گشت و گذار و سير و سياحت است


علاوه بر اين تهران جاذبه‌هاي گردشگري ديگري نيز دارد. مثل كاخ موزه نياوران، برج آزادي، موزه حيات وحش و طبيعت دارآباد، كاخ موزه‌هاي سعدآباد، موزه تماشاگه زمان، دارالفنون، باغ موزه قصر، موزه آبگينه و سفالينه‌هاي ايران، موزه ملي ايران، سر در باغ ملي، موزه فرش ايران و كاخ موزه گلستان.

از نماد‌ها و جاذبه‌هاي مدرن تهران هم مي‌توان به برج ميلاد، پل طبيعت و انواع و اقسام پاساژهاي مدرن و لوكس اشاره كرد. درياچه خليج فارس، بوستان آب و آتش و بام تهران هم از جاذبه‌هاي مهم تفريحي اين شهر محسوب مي‌شوند. البته شهربازي و پارك ژوراسيك هم مي‌تواند يك روز پر هيجان را براي شما رقم بزند.   

 

سمنان، شهر ناشناخته
سمنان مقصد بعدي ما در اين سفر نوروزي است. سمنان يكي از شهرهاي ناشناخته در صنعت گردشگري ايران است و از همين رو هتل‌هاي زيادي براي اقامت مسافران ندارد. از آنجايي كه سمنان در جنوب رشته كوه البرز و شمال دشت كوير واقع شده يكي از ناب‌ترين مناظر را براي شما  رقم مي‌زند چرا كه مي‌توانيد از نزديك كوير، ابرها و ستارگان را ببينيد.

طبيعت بكر و دست نخورده استان سمنان بسيار قابل توجه است، با سفر به شهر سمنان و پس از آن شهرستان‌هاي اطراف آن مانند شهميرزاد و مهديشهر مي‌توانيد دو آب و هواي متفاوت را در كمتر از 20 كيلومتر تجربه كنيد.

 سمنان را مي‌شود با غذاهاي محلي‌اش به خاطر سپرد. غذاهايي كه در آن برنج حرف اول را مي‌زند و در كنار آن شوري يا ترشي حضوري پر رنگ دارد. اگر به سمنان سفر كرديد حتما سبزي‌پلوي سمناني‌ها را با ترشي متكا نوش جان كنيد.

شهر سمنان جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري بسياري دارد كه از مهم‌ترين آنها مي‌شود به كوچه باغ‌هاي كويري سمنان كه بهشتي در دل كوير است، قلعه‌هاي سارو كه يكي از مهم ترين قلعه‌هاي دفاعي شرق ايران بوده، دروازه ارگ سمنان كه تزئينات آجركاري و كاشيكاري بي نظيري دارد، مسجد امام كه از مهم‌ترين و زيباترين بناهاي شهر به حساب مي‌آيد، موزه گرمابه پهنه كه 600 سال قدمت دارد،‌ كوير كوه سرخ و پرنده هماي سعادت، قلعه لاسگرد و گردنه رويايي آهوان اشاره كرد.

جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

شهر سمنان جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري بسياري دارد


مناطق گردشگري اين استان آنقدر زياد است كه يك روز براي سير و سياحت در آن كفاف نمي‌دهد اگر وقتي داشتيد تا بيش از يك روز اين شهر تاريخي و كويري را بشناسيد بد نيست كه به پارك ملي كوير، پارك علم و فناوري، تپه باستاني سنگ چخماق، گنبد زنگوله، مجموعه كاروانسراهاي تاريخي مياندشت، كاروانسراي قصر بهرام، كاروانسراي عباس آباد، جنگل ابر، باغ چشمه علي، جاذبه‌هاي گردشگري دامغان و  مجموعه تاريخي بسطام شاهرود نيز سري بزنيد.


مشهد، اولين مقصد سفرهاي نوروزي
مشهد نيازي به معرفي ندارد. حالا وقت آن رسيده تا سفرمان را متبرك به آستان مقدس امام هشتم حضرت علي بن موسي‌الرضا (ع) كنيم.

مشهد پس از تهران دومين كلان شهري است كه بيشترين گردشگر را از سراسر جهان به خود جذب مي‌كند. بر طبق آمارهاي رسمي‌مشهد سالانه پذيراي بيش از ۳۰ ميليون زائر از داخل و بيش از يك ميليون زائر از خارج كشور است.

بسياري از ايرانيان مشهد و حرم امام رضا(ع) را اولين مقصد سفر نوروزي خود قرار مي‌دهند و لحظه سال تحويل را در آنجا مي‌گذارنند. مشهد شايد تنها شهري باشد كه نبايد دغدغه‌اي براي يافتن مكان اقامت در آن داشت.

مشهد به واسطه موقعيتي كه در جذب گردشگر در كشور دارد بيشترين آمار مهمانسرا و هتل را به خود اختصاص داده است. مشهد است و يك شله؛ غذايي خاص مشهدي‌ها كه كمتر در خانه خود مشهدي‌ها طيخ مي‌شود اما براي گردشگران بسيار محبوب لست.

مهم‌ترين و اصلي‌ترين جاذبه اين شهر حرم مطهر امام رضا (ع) است‌ كه تقريبا اصلي ترين بخش سفر به مشهد را به خود اختصاص مي‌دهد، ولي علاوه بر آن مشهد جاذبه‌هاي گردشگري بسياري دارد كه بازديد از آن خالي از لطف نيست.

جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

 مهم‌ترين و اصلي‌ترين جاذبه اين شهر حرم مطهر امام رضا (ع) است‌


جاذبه‌هايي مثل  مجموعه سنگ بست كه قديمي‌ترين اثر معماري اسلامي‌بر جاي مانده در خراسان است، بناي هارونيه كه تنها بناي باقي مانده از شهر ويران شده توس‌ است، مدرسه دودر كه از زيباترين و اصيل‌ترين نمونه‌هاي معماري عصرتيموريان است، خانه تاريخي حاج ملك، آرامگاه نادرشاه، حمام مهدي قلي بيك و موزه مردم شناسي، مقبره پير پالاندوز، مسجد گوهرشاد، زادگاه فردوسي، بوستان هفت حوض، پارك وكيل آباد، مدرسه پري زاد، مسجد ۷۲ تن  و تفريحگاه كوه سنگي و ييلاق اخلمد و صدها مكان ديدني ديگر از جمله جاذبه‌هاي گردشگري اين شهر است.

اگر اهل خريد و گردش در پاساژهاي لوكس هستيد، مجتمع تجاري الماس شرق هم فال است و هم تماشا. علاوه بر آن مجتمع تجاري زيست خاور و پروما نيز يكي ديگر از بهترين مراكز خريد مشهد محسوب مي‌شود.


چهار بهار در چابهار
حالا وقت سفر به شهر‌هاي جنوب شرقي ايران رسيده؛ چابهار در استان سيستان و بلوچستان. شايد اين سفر يكي از لذت بخش ترين‌ها در طول سفرهاي نوروزي‌تان باشد. شهر چابهار يكي از محبوب‌ترين مكان‌هاي گردشگري ايران است كه به بهشت گمشده معروف است.

جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

شهر چابهار يكي از محبوب‌ترين مكان‌هاي گردشگري ايران است كه به بهشت گمشده معروف است


 اين شهر به به خاطر آب و هواي بهاري و معتدلش به «چهار بهار» شهرت دارد و يكي از مناطق آزاد هفت گانه ايران و تنها بندر اقيانوسي كشور به حساب مي‌آيد كه در مجاورت درياي عمان و اقيانوس هند قرار گرفته است. مردم چابهار هم مثل هر شهر و دياري غذاهاي محلي خاص خود را دارند. ماهي و خرما پايه‌هاي اصلي غذاهاي محلي چابهار را تشكيل مي‌دهند.

  خوراك خرما از مهم‌ترين خوراك‌هاي چابهار است كه اكثر رستوران‌هاي چابهار آن را مي‌پزند و به مشتريان خود مي‌فروشند.از آنجايي كه چابهار منطقه آزاد تجاري است، بازارها و مراكز تجاري يكي از جاذبه‌هاي ويژه اين بندر محسوب مي‌شوند.

 حتما سري به بازارهاي پرديس، صالحيار، صدف، فردوس و تيس كه از پر رونق‌ترين بازارهاي اين شهر هستند بزنيد. اين بازارها بسيار شبيه به مراكز خريد كيش ساخته شده‌اند و مي‌توانند جايگزيني خوب براي كساني باشد كه پول وشرايط مناسبي براي سفر به اين جزاير ندارند. از سوغاتي‌هاي معروف چابهار مي‌شود به صنايع دستي و نان‌هاي محلي اشاره كرد.

 همچنين پديده موج فشان دريا كه ارتفاعش در فصل بادهاي موسمي‌به ۲۰ متر مي‌رسد، تپه‌هاي گل فشان كه يكي از شگفت‌انگيزترين پديده‌هاي ژئوتوريسم است و يكي از پديده‌هاي نادر زمين شناسي در دنيا به حساب مي‌آيد، رودخانه باهو كلات و گاندو كه زيستگاه تمساح پوزه كوتاه، از نادرترين انواع تمساح در جهان است و تالاب صورتي رنگ ليپار كه يكي از پنج چشمه رنگي جهان است، جاذبه‌هاي گردشگري چابهار را تشكيل مي‌دهند.

اگر اهل داستان‌هاي ترسناك و خيالي هستيد بد نيست كه سري به كوه‌هاي تاريخي شهبازبند و گورستان جن در روستاي تاريخي تيس بزنيد. ديدن ساختمان تلگرافخانه انگليسي‌ها،  قلعه پرتغالي‌ها، درختان انجير معابد، اسكله كنارك و ساحل صخره‌اي پزم نيز خالي از لطف نيست.

 

ستاره دنباله دار را در آسمان كرمان ببينيد
حالا كه سفر ما را با مناطق كويري آشنا كرد بد نيست كه از شهر كرمان ديدن كنيم و با جاذبه‌هاي گردشگري آن آشنا شويم. كرمان، يكي از كلان شهرها و مركز پهناورترين استان ايران است. كرمان سابقه زيادي در تاريخ كشور دارد و به واسطه پايتخت بودنش در دوران زنديه آثار تاريخي و فرهنگي بي شماري دارد.

 آتشكده آناهيتا (قلعه دختر)، كه قديمي‌ترين اثر تاريخي كرمان به حساب مي‌آيد، بازار كرمان، كه شهرت جهاني دارد و طولاني‌ترين راسته بازار ايران شناخته مي‌شود، كاروانسراي وكيل، كه جزو بزرگ‌ترين كاروانسراهاي جهان است، موزه مردم شناسي زرتشتيان، كه تنها موزه زرتشتيان در ايران است، ‌ گنبد جبليه، كه بر اساس افسانه‌اي از ملات شير شتر ساخته شده، دره سختي، كه از منحصر به‌فردترين دره‌هاي ايران است، حمام گنجعلي خان، مسجد 200 ساله ملك و يخدان مويدي بخشي از آثار تاريخي و مكان‌هاي گردشگري شهر محسوب مي‌شوند. سوغاتي‌هاي كرمان هم كه براي همه آشناست، زيره، قالي كرمان و كلمپه از بهترين ومحبوب‌ترين سوغاتي‌هاي اين شهر هستند.

جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

 كرمان، يكي از كلان شهرها و مركز پهناورترين استان ايران است


 اگر شما يكي از كساني هستيد كه علاقه به كوير گردي داريد اين بهترين فرصت است. دشت لوت در استان كرمان يكي از جاذبه‌هاي «استرونوميك توريسم» يا گردشگري ستاره شناسي است. اما بايد بسيار مراقب باشيد چرا كه دشت لوت بسيار گرم است و در بين سال‌هاي 2002 تا 2009 گرم‌ترين نقطه جهان شناخته شده است. بنابراين بايد تجهيزات كافي با خود به همراه داشته باشيد.


دومين شهر تاريخي جهان
شايد باورتان نشود اما بايد اين را بدانيد كه قرار است پا در دومين شهر تاريخي جهان بگذاريد. يزد بعد از ونيز در كشور ايتاليا دومين شهر تاريخي جهان است. يزد به شهر خشتي معروف است. به حتم دليل اين نامگذاري به سبب خانه‌هاي خشتي بادگير دار اين شهر است كه براي دور ماندن از گرماي هميشگي يزد به دست معماران ساخته شده است.

 از مكان‌هاي ديدني استان و شهر يزد كه نبايد آنها را از دست داد، مي‌توان به آتشكده بهرام كه آتش درونش بيش از 1500 ساله روشن مانده، باغ دولت آباد كه بلندترين بادگير خشتي دنياست، سرو ابركوه كه پيرترين جاندار زنده‌ جهان است، مسجدجامع، ميدان اميرچخماق، موزه آب، حمام خان، برج خاموشان، موزه قصر آينه و روشنايي و قنات زارچ  كه طولاني‌ترين قنات ايران شناخته مي‌شود، اشاره كرد. هنگام عزيمت به شهرهاي ديگر حتما طرفدارترين سوغات يعني قطاب و باقلواي يزدي‌ها را فراموش نكنيد.

جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

 يزد بعد از ونيز در كشور ايتاليا دومين شهر تاريخي جهان است


شيراز شهر عشاق هنر و ادب
فال مي‌گيريم. حافظ قرعه را اين بار به نام شيراز، شهر عشاق زده است. خيلي‌ها معتقدند كه شيراز نگين شهر‌هاي توريستي ايران است. شيراز هرچند زيبا و تاريخي است اما شهرتش را بيشتر وام دار  سعدي و حافظ اين دو شاعر بزرگ ايراني است.

مسجد نصيرالملك، مسجد قديمي‌كه مسجد هزار رنگ لقب گرفته، ارگ كريمخاني كه يكي از خاص‌ترين و زيباترين بناهاي تاريخي اين شهر است، باغ ارم كه با سروهاي سر به فلك كشيده اش يكي از زيباترين باغ‌هاي ايران محسوب مي‌شود، درياچه مهارلو كه در هر فصل به يك رنگ در مي‌آيد و شاهچراغ كه مهم‌ترين جاذبه مذهبي شهر شيراز است، از جمله مكان‌هاي گردشگري و تاريخي اين شهر است.

جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

شيراز نگين شهر‌هاي توريستي ايران است


علاوه بر اين ديدن بازار وكيل، خانه زينت الملوك، ‌باغ جهان نما، حافظيه، آرامگاه سعدي، باغ عفيف آباد، سراي مشير، ‌دروازه قرآن، عمارت شاپوري و نارنجستان قوام خالي از لطف نيست. اگر سري به شيراز زديد حتما فالوده اصل شيراز و كلم پلو شيرازي را امتحان كنيد و با چرخي در بازار وكيل بزنيد و براي آنهايي كه دوست‌شان داريد يك سوغاتي كوچك بخريد. 


شهر سمبوسه و فلافل
حالا وقتش رسيده  تا فرمان ماشين را به سمت اهواز بچرخانيد. اهواز دومين شهر گرم ايران است و به خاطر پنج پل تاريخي‌اش به آن شهر پل‌ها لقب داده‌اند.

 رودخانه كارون يكي از مهم‌ترين مناطق گردشگري اين شهر است كه به اهواز حيات و زندگي مي‌بخشد. رودخانه كارون،‌ پرآب‌ترين و طولاني‌ترين رود ايران است، اما متاسفانه در چند سال اخير حياتش مورد تهديد قرار گرفته و آلودگي به يكي از مشكلات اساسي آن تبديل شده است.

جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

 رودخانه كارون يكي از رودخانه‌هايي است كه نامش در سنگ نوشته‌هاي باستاني برده شده است


 رودخانه كارون يكي از رودخانه‌هايي است كه نامش در سنگ نوشته‌هاي باستاني برده شده است و از آن به عنوان زادگاه اولين تمدن‌هاي بشري ياد مي‌شود. پل سياه؛ قديمي‌ترين پل اهواز و تنها پلي كه راه ريلي قطار از روي آن مي‌گذرد،‌ پل سفيد، اولين پل معلق در ايران، آبشار اهواز، طولاني ترين و قشنگ ترين آبشار مصنوعي خاورميانه‌، عمارت سه گوش و سراي معين التجار از مكان‌هاي تاريخي و ديدني شهر اهواز است.

 يكي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري كه بخش عظيمي‌از توريست‌ها را به خود جذب مي‌كند بازار معروف فلافل اهواز است كه فلافل‌هاي بي نظيري دارد. فلافل و سمبوسه يكي از غذاهاي محلي محبوب اهوازي‌هاست.


 سياحت در شلوغ‌ترين شهر توريستي ايران
حالا وقت آن است كه آخرين روزهاي نوروز را در يك شهر مركزي و خوش آب و هوا سپري كنيد و  اهواز را به مقصد اصفهان ترك كنيد. براي رسيدن به اصفهان بايد از شهركرد عبور كنيد. مي‌توانيد ساعاتي را در شهركرد بگذرانيد و از طبيعت آنجا لذت ببريد. پس از پشت سر گذاشتن شهركرد اصفهان چشم انتظار شماست.

 اصفهان يك شهر فرهنگي و تاريخي است كه بعد از مشهد دومين شهر گردشگرپذير ايران به حساب مي‌آيد. اصفهان به واسطه نقش و نگارهاي فيروزه‌اي رنگ گنبدهاي مساجدش، نگين فيروزه‌اي  جهان لقب گرفته و نصف جهان خطابش مي‌كنند.

 اصفهان به سبب قرار گرفتن در مركزي‌ترين ناحيه ايران آب و هوايي گرم و خشك دارد بنابراين بهترين زمان براي سفر به اين شهر باستاني نيمه‌هاي فصل بهار است كه هوايي مطبوع و پاكي دارد اما شايد آن چيزي كه كمي براي شما آزار دهنده باشد شلوغي و ترافيك هايي است كه به واسطه هجوم مسافران نوروزي در اصفهان ايجاد شده است كه البته آن هم به لذت قدم زدن در ميدان نقش جهان اصفهان مي‌ارزد.

جاذبه هاي گردشگري عيد،سفر رفتن در عيد نوروز

اصفهان يك شهر فرهنگي و تاريخي است كه بعد از مشهد دومين شهر گردشگرپذير ايران به حساب مي‌آيد

 
هر گوشه از شهر باستاني اصفهان يك جاذبه براي گردشگري است با وجود اين اما سي و سه پل، يكي‌ از شاهكارهاي‌ معماري‌ و پل‌ سازي‌ ايران‌ و جهان، زاينده رود مهم‌ترين‌ رودخانه‌ مركز فلات‌ ايران، عمارت‌ عالي‌قاپو، نمونه ‌منحصربه ‌‌فردي‌ از معماري‌ كاخ‌هاي‌ عهد صفويه، آتشگاه‌ كوه‌ سنگي، كهن‌ترين‌ ميراث‌ باقي‌ مانده‌ تاريخي‌ اصفهان، منار جنبان‌، مشهورترين مناره متحرك جهان، ميدان نقش جهان يكي از بزرگ‌ترين ميدان‌هاي دنيا، پل‌ خواجو (شاهي‌)، كاخ‌ چهل‌ ستون‌، هشت بهشت، كوه صفه، باغ پرندگان، مسجد شيخ لطف الله و كليساي وانك از جمله جاذبه‌هاي مهم گردشگري در اصفهان محسوب مي‌شوند.

اگر عاشق هنر و صنايع دستي هستيد بازار اصفهان بهترين مكان براي سير و سياحت است تا در خلال تماشاي يك اثر تاريخي به مقصود خود برسيد. هرچند گردش و تماشاي اصفهان گشنگي و تشنگي نمي‌شناسد اما اگر خواستيد دلي از عزا در بياوريد حتما برياني اصفهان را تجربه كنيد و طعم بي نظير آن را بچشيد.

 

  منبع:


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۰۶:۲۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب