خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 400
دیروز : 262
افراد آنلاین : 2
همه : 1959131
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

چگونه مي توانيد به دوست معتاد خود كمك كنيد؟معتاد, نشانه هاي افراد معتاد, كمك به افراد معتاد

يكي از نشانه هاي افراد معتاد رنگ پريدگي دائمي و خارش بدن مي باشد

 

روشهايي براي كمك كردن به يك معتاد

افراد معتاد را هميشه نمي توان بسادگي تشخيص داد. يك معتاد به مشروبات الكلي يا مواد مخدر هميشه شبيه يك ولگرد خياباني كه در كنار معابر و جوي آب مي خوابد، نيست. يك قمار باز همه وقت خود را در كازينو و در كنار ماشين بخت آزمايي صرف نمي كند. اعتياد ميتواند خود را به اشكال گوناگون آشكار نمايد.

 

نشانه هاي اعتياد
اگر دوست شما روز به روز لاغرتر و ضعيف تر ميشود ممكن است مشكلي داشته باشد. رنگ پريدگي و خوارش بدن نيز مي تواند نشانه ديگري از اعتياد باشد. عادتها، قدرت تحمل و نشانه هاي اعتياد در افراد متفاوت است. نيازي نيست به فردي كه روي هر چيزي شرط بندي ميكند، يك قمار باز اطلاق كنيم، همين كه كسي بسرعت احساس خستگي و ضعف ميكند مي تواند دليل بر اعتياد باشد.


يك شخص معتاد معمولا" رفتار و اعمال نامتعارف خود را نتيجه وجود اعتياد در خود ندانسته و اين مساله را انكار مي كند. او مردم و عوامل ديگر را مقصر ميداند. اگر به عضوي از خانواده، دوست و يا همكارتان درمورد اعتياد مظنون هستيد، روشهايي وجود دارد كه بدون بخطر انداختن سلامتي خود مي توانيد به او كمك و ياري نماييد. اگر از روي عمد، اعتياد فردي را ناديده گرفته و يا به او در كتمان كردن مسئله كمك كنيد، در واقع شما نيز سهمي در از بين رفتن و تباهي وي خواهيد داشت.


اما در عين حال بايد مطمئن شويد كه اعتياد يك شخص وقت و انرژي شما را تلف نكرده و موجب ايجاد ناملايمات عصبي و تهديد سلامتي در شما نخواهد شد. ممكن است نتوانيد به تنهايي كاري انجام دهيد ولي راه هايي وجوددارد كه ميتواند و در ترك اعتياد بسيار مفيد واقع شود.

 

۱۲ روش براي كمك كردن به يك فرد معتاد
در اينجا روشهايي براي كمك كردن به يك فرد معتاد را متذكر مي شويم:
* سعي كنيد متوجه شويد
1) مشكل را ناديده نپنداريد حالات و اخلاقيات دوست شما دگرگون شده و رفتارهاي غير مسؤولانه او افكار شما را برهم ميريزد. تصور نميكنيد ممكن است او درگير اعتياد شده باشد؟ به غرائز خود اعتماد نماييد. به قرارهاي فراموش شده فكر كنيد، به تماسهاي تلفني بي معني، به آنفولانزاي طولاني مدت و متعدد و به پول قرض كردنهاي مكرر. آيا نوعي رفتار نابودگر دراو احساس نمي كنيد؟

 

2) سخن بگوييد حبس كردن نفس در سينه و صحبت نكردن هنگامي كه دوست شما مست و يا خمار كنار شما قرار گرفته، نه تنها به او كمكي نمي كند، بلكه وضعيت را بدتر و مشكلتر خواهد نمود. صبر كنيد تا حال او بهتر و قادر به شنيدن حرفهاي شما شود. سپس با او با ملايمت و نرمي صحبت نماييد. او را متوجه نگراني خود كرده و مسائلي را كه باعث دلواپسي شما مي شود را برايش شرح دهيد: " من نگران زياده روي توام . هفته پيش دوباره مجبور شدم بخاطر دير اومدنت، به خانوادت دروغ بگم. من ازين كارخوشم نمياد."


3) گوش كنيد معتادان اغلب احساس تنهايي شديد مي كنند. آنها مايلند احساس خود بيزاري و پوچي درون خودرا به ديگران بفهمانند. درچنين شرايطي بهترين عمل ممكن است گوش دادن به صحبتهاي فرد معتاد باشد. از طفره رفتن و قضاوتهاي آني پرهيز نموده و نشان دهيد كه حضور شما به خاطر او است تا احساس نمايد ميتواند به شما اتكا و اطمينان نمايد.

 

4) شريك جرم نشويد اگر واقعا" نگران حال دوست خود هستيد سعي كنيد ديگر او را در كارهاي خلافش همراهي و مساعدت نكنيد. به او بگوييد ديگر تحمل بي بندو باري ها و خرابكارهاي او را نداريد.

 

* آگاهيتان را در مورد اعتياد افزايش دهيد
5) درباره اعتياد كمي تحقيق كنيد مطالب و كتابهاي مربوط به اعتياد را مطالعه نماييد. ببينيد چه منابعي در اين رابطه در جامعه شما وجود دارد. مراكز توانبخشي را شناسايي و برنامه هاي ترك اعتياد را از آنها درخواست نماييد. اگر دوست شما بداند چه نوع حمايتهايي براي او وجود دارد، راحت تر مي تواند اعتياد خود را ترك كند.


6) در جلسات شركتش دهيد از او بخواهيد در جلسات برنامه ريزي جهت رفع اعتياد شركت كند. اگر او ازشما خواست كه در جلسه همراهيش كنيد، جواب رد نداده و تقاضايش را بپذيريد.

 

معتاد,كمك به افراد معتاد,نشانه هاي افراد معتاد

براي كمك به دوست معتادتان آگاهي خود را درباره اعتياد و روشهاي ترك اعتياد افزايش دهيد

 

*پس از آگاه شدن از اعتياد او  عادي رفتار كنيد
7) عوض نشويد سبك و روش زندگي خود را تغيير نداده و عادي رفتار كنيد. بفرض اگر شما سيگاري هستيد، مي توانيد به سيگار كشيدن ادامه دهيد. دوست شما مي داند كه بين او و شما تفاوت وجود دارد بنابر اين او مي داند كه نبايد سيگار بكشد. يك فرد ديابتي نميتواند مقدار زيادي شيريني مصرف كند ولي اين دليل نمي شود كه وقتي شما باهم بيرون مي رويد نتوانيد تكه اي كيك به عنوان دسر براي خودتان سفارش دهيد. سيگار نكشيدن نزد يك معتاد او را به اين فكر واميدارد كه شما اراده و قدرت كافي براي ترك اعتياد را در او نمي بينيد و به همين دليل از اين كار امتناع مي ورزيد. اين عمل باعث كاهش اعتماد بنفس در فرد معتاد خواهد شد.


8) انرژي مثبت دهيد نميتوان بزور كسي را راهي مراكز توانبخشي يا جلسات ترك اعتيارنمود. تضعيف روحيه و گفتن عباراتي مانند " تو ديگه شكست خوردي"، "راهي برات باقي نمونده" دردي را دوا نخواهد كرد. نيابد كسي را بدليل اعتيادش ترساند. در عوض بگذاريد بفهمد كه خانواده و دوستان او نگران و دلواپسش هستند و دوست دارند بهبوديش را ببينند. حتي اگر او منفي بود شما مثبت عمل كنيد.

 

9) سخن چيني نكنيد اعتياد يك بيماري جدي است و نبايد آن را سرسري و شوخي پنداشت. اسرار او را پيش خود نگهداريد. همان طوري كه مايل نيستيد پرونده پزشكي كسي را نزد كسي بازگو كنيد، نيازي نيست ديگران از سابقه و يا پيشرفت اعتياد دوست شما مطلع گردند.

 

* عمل كنيد
10) از خود و ديگران مراقبت نماييد اگر اعتياد همكار شما باعث اختلال در كار او شده است، مطمئن شويد كه در مورد شما خللي ايجاد نكند. وظايف او را از وضايف خود جدا كرده و اگر كوتاهي او باعث تاخير افتادن در انجام كارهاي محوله اش شد،اين موضوع را به رئيس خود توضيح دهيد. اجازه ندهيد موقيعت شغلي شما بدليل اعتياد دوستتان لطمه ببيند. اگر دوست شما در مراسم عروسي و جشني دچار ناراحتي شد، او را از محل خارج نماييد تا مراسم بهم نخورد. اگر خواست در حالتي نامناسب رانندگي كند، كليد ماشين را از او بگيريد.

 

11) ديگران را دخالت دهيد اگر اعتياد بصورت كامل رخنه كرده بهتر است از دوستان و افراد خانواده بخواهيد مداخله و وساطت نموده و در جلسه اي با شركت فرد معتاد به بيان تاثيرات بد رفتارهاي او به خود و ديگران مشغول گردند. ممكن است دوست شما تحت تاثير احساسات شديد قرار گرفته و تصميم بگيرد اعتيادش را ترك كند.

 

12) زمان رهايي را تشخيص دهيد بي خوابي هاي شبانه، افزايش استرس يا علايم بيماري مانند سردرد و سوء هاضمه در شما علائمي هستند كه نشانگر درگيري بيش از حدتان با مسئله مي باشند. در اين هنگام كه رفتارهاي مخربانه فرد معتاد سلامتي شما را نيز به خطر انداخته، لازم است مدتي به استراحت پرداخته و حتي در صورت لزوم كلا" كنار بكشيد.


* از خودتان مراقبت نماييد
اعتياد يك بيماري بسيار خطرناك بوده و مي تواند استعدادها، تواناييها و داراييهاي فرد مبتلا را نابود سازد. اعتياد علاج ناپذير اما قابل كنترل است. تصميم مصرف نكردن مواد، مست نشدن و به قمار خانه نرفتن چيزي است كه فقط توسط خود فرد معتاد بايد گرفته شود. قدرت و كنترل اعتياد در دست شما نيست.


آنچه كه از شما برمي آيد، حمايت و حفظ رابطه دوستيتان مي باشد. چنانچه برغم تلاشهاي شما، هيچ تغيير و آثار نتيجه بخشي مشاهده نكرديد، بهتر است براي حفظ سلامتي خود او را رها كنيد اگر چه ممكن است اين بمعناي پايان دادن به يك دوستي چندين ساله باشد. حداقل مي دانيد كه به اندازه كافي اهميت قائل شده ايد.
منبع : vista.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۰۷:۰۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

چگونه هوش هيجاني كودكان را بالا ببريم؟پرورش كودك باهوش,كودك باهوش,تربيت كودك باهوش,كودك تيز هوش

شما مي‌توانيد با كمك برخي تكنيك‌ها براي بالاتر بردنش تلاش كنيد و فرزندي با هوش اجتماعي بالا را پرورش دهيد.


با احساساتش آشتي‌اش دهيد
اولين قدم براي بالا بردن هوش هيجاني را بايد در خانه‌تان‌ برداريد. ارتباط شما و همسرتان با فرزند خود مي‌تواند در بالا رفتن هوش هيجاني او تاثيرگذار باشد. براي شروع بايد به فرزندتان براي شناخت احساساتش كمك كنيد. او بايد بداند كه در هر لحظه چه حسي را تجربه مي‌كند و از روبه‌رو شدن با عواطفش نترسد. او بايد بتواند ميان خشم و دلتنگي تمايز قائل شود و ديگر احساسات و هيجاناتش را از هم تمايز دهد. چنين فردي خوب مي‌داند كه چطور مي‌شود بر ديگران تاثير گذاشت و از آنجا كه خودش را خوب مي‌شناسد، به بهترين شكل هم خود را به ديگران مي‌شناساند و ارتباطي موثر با پيرامونش برقرار مي‌كند.

نه گفتن را آموزش دهيد
به كودك‌تان ياد دهيد كه به تصميم‌ها و حتي دستورهاي نادرست نه بگويد. اگر فرزند شما ارزش‌هاي دروني شده‌اي داشته باشد و به اصولي پايبند باشد، بهتر مي‌تواند در چنين شرايطي مقاومت كند و گفته‌هاي ديگران را با اصولي كه باور دارد، تطبيق دهد. مراقب باشيد در اين مورد ميان حرف و عمل شما تفاوتي نباشد. اگر اصلي را به فرزندتان آموزش دهيد و خودتان خلافش عمل كنيد، همه رشته‌هاي‌تان پنبه مي‌شود. گذشته از اين، هرگز كودك‌تان را مجبور نكنيد كه به خاطر علاقه يا احترامش نسبت به شما، خلاف باورهايش تصميم بگيرد. او بايد بتواند به آنچه كه به آن باور ندارد نه بگويد، حتي اگر مخاطبش شما باشيد.

  پرورش كودك باهوش,كودك باهوش,تربيت كودك باهوش,كودك تيز هوش

  بگوييد خودش را كنترل كند
به فرزندتان مهارت‌هاي اجتماعي آموزش دهيد. به او ياد دهيد كه از پس كنترل خشمش بر بيايد، قدرت همدلي با ديگران را پيدا كند، آدم‌ها را با تفاوت‌هاي‌شان از هم متمايز كند و با شباهت‌هاي‌شان به هم پيوند دهد. به فرزندتان كمك كنيد تا با ديگران صميمي شود، آداب اجتماعي را بشناسد و توانايي تصميم‌گيري‌اش را تقويت كنيد.


راه‌هاي تازه را نشانش دهيد
مهارت حل مسئله از توانايي‌هايي است كه صاحبان هوش هيجاني بالا آن را در خود پرورش مي‌دهند. اگر فرزند شما بتواند توانايي خطرها و تهديدهاي پيش رويش را ببيند و در مقابل با نگرش و رفتاري مثبت براي حل مسائل پيش رويش تلاش كند، مي‌توانيد به بيشتر شدن هوش هيجاني‌اش اميدوار باشيد. فرزند شما بايد بتواند با وجود چالش‌ها و سختي‌هاي پيش رويش و با وجود اتفاق‌هاي بدي كه در زندگي‌اش مي‌افتد، در رسيدن به اهدافش اميدوار باشد و براي تحقق آنها تلاش كند.

ترس غيرمنطقي‌اش را بگيريد
ترس كليد نجات آدم‌هاست و يك فرد منطقي خوب مي‌داند كه شجاعت بي‌حد و مرز تفاوتي با حماقت ندارد. اما اگر مي‌خواهيد هوش هيجاني فرزندتان بالا برود، ترس‌هاي غيرمنطقي و مخرب را از او دور كنيد. به او شجاعت عبور از مسيرهاي تازه را بدهيد و بخواهيد براي نمايش خلاقيتش گاهي ريسك كند و راه‌هاي آزموده شده را كنار بگذارد. از فرزندتان بخواهيد در عملش ردي از خود باقي بگذارد؛ ردي كه ديگران نتوانسته‌اند آن را به جا بگذارند. هيچ وقت براي آموزش چنين مفهومي به كودك‌تان زود نيست. او حتي بايد رد پاي خلاقيت و جسارتش را در تكاليف مهدكودكش هم به نمايش بگذارد.

منبع:مجله سيب سبز


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۰۶:۱۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

مدت زنده ماندن در فضا چقدر است؟فضا, فضانوردان, مدت زنده ماندن در فضا

بدون لباس فضانوردي فضانوردان نمي توانند مدت زيادي زنده بمانند.

 

مدت زنده ماندن در فضا چقدر است ؟
رفتن به فضا ممكن است سرگرم كننده به نظر برسد، اما واقعيت اين است كه فضانوردان سال ها آموزش هاي وسيعي– هم از نظر روحي و هم از نظر جسمي – مي بينند تا سفر آنها از سياره زمين به هر جاي ديگري ممكن شود.

هر وقت به اكتشافات فضايي فكر مي كنيم تصاويري از مرداني به ذهنمان متبادر مي شود كه سر تا پا در لباس سفيد پوشيده شده اند و كلاهي مانند تنگ ماهي بر سر دارند. حقيقت هم اين است كه لباس هاي فضايي براي بقا در خارج از زمين بسيار حياتيند و بدون آنها فضانوردان نمي توانند مدت زيادي زنده بمانند.

 

 اين كه به طور دقيق چه مدت مي توان بدون لباس فضانوردي در خلأ زنده ماند مشخص نيست. هرچند دانشمندان حدس مي زنند كه حدود يك تا دو دقيقه طول مي كشد تا در هم شكسته شدن بدن شروع شود. در حالي كه در فيلم هاي سينمايي يا مجموعه هاي تلويزيوني مي بينيم كه فضانوردان منفجر يا منجمد مي شوند و مي ميرند يا بلافاصله مرگ را تجربه مي كنند، اما در عالم واقعيت قضيه كمتر ترسناك است -البته فقط كمي.

 

فضا,ويژگيهاي لباس فضانوردان, مدت زنده ماندن در فضا

فضانوردان در داخل ايستگاه فضايي نيازي به پوشيدن لباس فضايي ندارند

 

آن طور كه اخترشناسان سازمان فضا ناسا توضيح مي دهند، مشكلات جزئي مختلف (آفتاب سوختگي، احتمالاً "خميدگي و چنبره شدن"، برخي از تورم هاي پوستي و بافت زمينه اي [خفيف ، برگشت پذير و بدون درد] پس از ده ثانيه يا بيشتر شروع مي شود. همچنين فرد هشياريش را به خاطر فقدان اكسيژن از دست مي دهد. آسيب ها جمع مي مي شوند و پس از شايد يك يا دو دقيقه او مي ميرد. البته چنان كه گفته شد واقعاً مشخص نيست كه بعد از چه مدت فرد مي ميرد.

 

قطعاً كسي توصيه نمي كند افراد بدون محافظت به داخل فضا شناور شوند، اما در هر حال اگر حادثه اي رخ دهد، فضانوردان از فرصتي مناسب برخوردارند تا پس از قرار گرفتن در معرض خطر به سرعت بتوانند پناهگاهي براي خودشان پيدا كنند و به بقا ادامه دهند.

منبع : www.020.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۰۳:۳۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

هنر هديه دادن و هديه گرفتن را بياموزيمآداب هديه دادن

هديه دادن به نظر ساده و بي دغدغه مي آيد، اما بايد گفت كاري بسيار سخت و پيچيده است

 

هديه دادن و هديه گرفتن چنانچه روي اصول و آداب صحيح صورت پذيرد، در تعمق دوستي و صميميت تأثير به سزايي گذاشته و علاوه بر اين كه يك عمل ارزنده‌ي عاطفي محسوب مي‌شود، موجب رضايت خاطر مي‌شود و باعث شادي و انبساط خاطر مي‌گردد.

 

هديه دادن به نظر ساده و بي دغدغه مي آيد، اما بايد گفت كاري بسيار سخت و پيچيده است و اول از همه بايد آداب آن را بخوبي بدانيد. هديه خريدن از اين نظر سخت است كه معمولا نمي دانيم طرف هديه گيرنده به چه چيزي علاقه مند است و ممكن است براي كادوي مان هزينه زيادي كنيم اما او نپسندد.

قبل از اينكه بدانيد يك هديه چه ويژگيهايي بايد داشته باشد و در چه موقعيتي انجام شود، شب تولد يكي از سال هاي دوران طفوليت را در نظر بگيريد؛ موقعي كه بين هياهوي جشن و آدم هايي كه يك صدا برايمان تولدت مبارك مي خوانند، چشم انتظار موعد باز كردن جعبه هاي پرزرق و برقي هستيم كه خودِ هيجان انگيزشان را در لا به لاي كاغذهاي رنگي رنگي پنهان كرده اند.
كافي است به زمان بازشدن هديه ها برسيم و به محض ديدن بي ربط ترين هديه هاي ممكن، چهره هر كداممان حالتهاي مختلفي به خود مي گيرد. دو هفته ايست كه سال جديد شروع شده است و كلي مناسبت ريز و درشت توي تقويم ها خودنمايي مي كنند، شايد نكات زير كمك كند تا در اين ماراتن پيروز ميدان باشيد.

 

فخرفروشي با كادو ممنوع!
تعارف كه نداريم، در بين معاشرت هاي دوستانه هر رفتي، آمدي دارد و هر هديه دادني، يك هديه گرفتن. پس موقع خريد نه تنها به فكر جيب خودتان كه به فكر جيب طرف مقابل تان هم باشيد. اگر با او اختلاف مالي چشمگيري داريد، چيزي فراتر از حد تصور نخريد و آدمتان را به دردسر نيندازيد.


هديه دادن را ماراتن رقابت نكنيد
اگر مي خواهيد براي آدم هاي دوست داشتني زندگي تان دست به جيب شويد، مواظب باشيد كه آن قدر درگير دودوتا چهارتاي خريد و قيمت كادو نباشيد كه اصل قضيه را فراموش كنيد. هديه گرفتن فقط يك چراغ سبز است تا با آن هرازگاهي به عزيزان دور برتان گوش زد كنيد كه چقدر دوست شان داريد. اگر همين پيش فرض را جلوي رويتان قرار دهيد، مطمئن باشيد كه مي توانيد از چشم و همچشمي هاي مرسوم خلاص شويد كه اگر نشويد شما هم مجبوريد خودتان را اسير ماراتن كادوهاي گران قيمت كنيد.

 

براي كادو خريدن، آماده باشيد
اگر حواستان پرت است، ليستي از تاريخ هاي تولد تهيه كنيد و به نرم افزارهاي گوشي بسپاريد كه تاريخ هاي مذكور را به شما يادآوري كنند. اگر قرار است فقط تلفني تبريك بگوييد، تاريخ مورد نظر را وارد كنيد اما وقتي مي خواهيد كادو بخريد برنامه بچينيد و طرف مقابل تان را غافلگير كنيد، بايد گوشي را براي يك هفته قبل از واقعه تنظيم كنيد. وقتي فرصت بيشتر داشته باشيد، بهتر برنامه ريزي مي كنيد و كادوي مناسب تري مي خريد.

 

بچه ها فراموش نشوند
حواستان به بچه ها باشد. كادويي را برايشان ببريد كه هم خدا را خوش بيايد هم پدر و مادر بچه مذكور را. اگر مي توانيد از قبل با پدر و مادر بچه در مورد نوع هديه هماهنگ كنيد. اگر شرايط هماهنگي نيست و حتما مصريد كه اسباب بازي بخريد دور اسباب بازي هاي خطرناك و پرسر و صدا را خط بكشيد. اگر هديه تان نياز به باتري دارد حتما آن را ضميمه كنيد. اينكه بعد از كادو دادن پدر بچه راهي خيابان شود براي خريد يك باتري قلمي و زيرلب به جان شما دعا كند، خيلي جالب نيست. هديه تان را ضايع نكنيد.


براي خوشحال كردن او، فكر كنيد
در هديه دادن به طرف مقابل تان اثبات كنيد كه براي پيدا كردن دكمه خوشحالي اش فكر كرده ايد و وقت گذاشته ايد. حتي بعضي وقت ها بد نيست به هديه هايي فكر كنيد كه بشود در آنها امضا يا رد و نشاني از خودتان پيدا كرد، مثل يك كاردستي، يك دست نوشته يا حتي يك نقاشي؛ اين دست هديه ها شايد ارزش مادي زيادي نداشته باشند اما تا هميشه عزيزتان را به ياد شما مي اندازند و از ماندگاري بالايي برخور دارند.

 

آداب هديه دادن

در هديه دادن به طرف مقابل تان اثبات كنيد كه براي خوشحالي اش فكر كرده ايد و وقت گذاشته ايد

 

با جيب خالي مي شود، هديه خريد
اگر خيلي بودجه نداريد قيد هديه دادن را نزنيد. با هزينه كم هم مي توان خريد كرد. برويد سراغ چيزهايي كه كوچكند اما حكم يادگاري پيدا مي كنند. اگر هم جزء كساني هستيد كه وضعيت ماليتان خيلي قابل پيش بيني نيست، هميشه از خيلي قبل تر به فكر باشيد و كمي بودجه مخصوص اين كار كنار بگذاريد. خوبي برنامه ريزي اين است كه حراجي ها را از دست نمي دهيد يا هر وقت پولي داشتيد، مي توانيد همان موقع هديه را تهيه و نگه داريد تا موقع موعود فرا برسد.

 

در مورد هديه دادن و هديه گرفتن رعايت نكات زير ضروري و لازم به نظر مي‌رسد:
- هديه دادن نشانه‌ي عشق و علاقه و توجه به طرف مقابل مي‌باشد و هرگز نبايد آن را به فراموشي سپرد.
- زماني كه به ديد و بازديد خانوادگي، فاميلي يا دوستانه مي‌رويد و امكان تهيه هديه براي كليه اعضاي خانواده وجود ندارد، هديه مناسبي براي فرد يا افراد كوچكتر خانواده تهيه نماييد زيرا خردسالان مورد توجه بزرگترها هم هستند، اين عمل باعث خوشحالي تمام اعضاي خانواده مي‌شود.
- هنر هديه دادن را در تهيه نوع هديه و تناسب آن با هديه گيرنده با ابراز سليقه و ظرافت در بسته‌بندي و نوع اهداي آن به كار ببريد كه بعضي اوقات ندادن هديه نامناسب و احتمالاً توهين‌آميز خيلي بهتر از دادن آن است.
- چنانچه هديه‌اي كه دريافت مي‌نماييد به عللي مورد نظر و پسند شما نمي‌باشد، آن را با خوش‌رويي بپذيريد و از هديه دهنده تشكر كنيد.
- هداياي شما براي فرزندان خانواده و فاميل كه در اختلاف سني كمي هستند و بخصوص اگر دوقلو باشند بايد حتي الامكان از نظر كيفيت و كميت يك جور باشد تا موجب دلخوري هيچ يك نشود.
- در هنگام گرفتن هديه بي‌تفاوت نباشيد بلكه با احساس و سپاس آن را بگيريد و از سليقه‌ي هديه دهنده تعريف نماييد.


خلاصه‌ي مطلب اين كه هديه بدهيد تا رشته محبتتان استوار شود زيرا هديه محبت را افزوده و كدورت را از بين مي‌برد.

 

گردآوري: بخش روانشناسي بيتوته
منبع:

همشهري جوان

تبيان

مطالب بيشتر براي زندگي بهتر


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۰۲:۱۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

سفر به ماسوله خراسانجاهاي ديدني روستاي اسفيدان

 روستاي اسفيدان يكي از جاذبه هاي گردشگري خراسان شمالي

 

اگر شما هم اين روزها  به ديار خراسان سفر كرده ايد،ميتوانيد پيشنهاد ما را بخوانيد و اگر دوست  داشتيد به آن عمل  كنيد!

اين بار براي برگشت به شهر خود،كمي راهتان را دور كنيد و به روستاي زيبايي در حوالي بجنورد برويد.مطمئن باشيد زيبايي هاي آن روستا چنان مسحورتان ميكند كه به سختي از آنجا دل خواهيد كند.

جاهاي ديدني روستاي اسفيدان

روستاي اسفيدان در ميان دره اي زيبا قرار گرفته و اطرافش را كوه هاي مرتفعي احاطه كرده اند


اگر از مشهد به سمت مسير چناران و قوچان برويد،در 45 كيلومتري جنوب شرقي بجنورد به روستاي زيبايي خواهيد رسيد كه در نگاه اول شما به ياد روستاي ماسوله مي اندازد؛روستاي پلكاني به نام اسفيدان.


روستاي اسفيدان كه  در ميان دره اي زيبا قرار گرفته و اطرافش را كوه هاي مرتفعي احاطه كرده اند ،جزء مناطق نمونه گردشگري خراسان شمالي محسوب مي شود و بخاطر جاذبه هاي گردشگري فراواني نظير آبشارهاي زيبا، چشمه هاي خروشان، غارها و برج هاي شگفت انگيز، وجود چند امامزاده، وجود انواع درختان ميوه، رودخانه با آب فراوان، ارتفاعات جنگلي با پوشش گياهي و ... مقصد بسياري از گردشگران است. 

  ماسوله خراسان،روستاي اسفيدان

 اسفيدان جاذبه هاي گردشگري فراواني نظير آبشارهاي زيبا، چشمه هاي خروشان و ... دارد


اگر از مشهد به سمت مسير چناران و قوچان برويد،در 45 كيلومتري جنوب شرقي بجنورد به روستاي زيبايي خواهيد رسيد كه در نگاه اول شما به ياد روستاي ماسوله مي اندازد؛روستاي پلكاني به نام اسفيدان.

در شمال غرب روستا، دره اي عميق و طولاني به نام «هينورد» يا هين نبرد وجود دارد كه بايد حدود نيم ساعت از روستا تا آنجا پياده روي كنيد. در اين دره چشمه اي زلال و پر آب به همين نام وجود دارد كه آب آن بعضي باغ هاي اطراف روستا را آبياري مي كند.   

ماسوله خراسان،روستاي اسفيدان

در  روستاي اسفيدان يك امامزاده با نام امامزاده محمدباقر (ع) قرار دارد


در جنوب غربي اسفيدان دره ديگري نيز به نام بهارگاه وجود دارد كه چشمه هاي فراوان و آبشار ديدني و سرسبزي دارد.

درخت صندل سمبل روستاي اسفيدان است، درختاني قطور و كهن كه در حال حاضر تنها دو درخت صندل باقي مانده كه قطر تنه هر كدام از آنها بيش از ۲.۶۰ متر است.    

ماسوله خراسان،روستاي اسفيدان

در اطراف روستاي پلكاني اسفيدان باغ ها و مزارع زيادي وجود دارد


در ضلع شمال غربي روستا،بالاي صخره نزديك چشمه هينورد كوهي به نام خزانه وجود دارد كه در بالاي آن غاري قرار دارد كه به "خزانه راهه"  معروف است. مردم روستا مي گويند كه اين غاري دست ساز است و در انتهاي آن چاهي وجود دارد كه در قديم به عنوان پناهگاه استفاده مي‌ شده است.


درخت صندل سمبل روستاي اسفيدان است، درختاني قطور و كهن كه در حال حاضر تنها دو درخت صندل باقي مانده كه قطر تنه هر كدام از آنها بيش از ۲.۶۰ متر است.

غار ديگري بنام "ييجت" يا "معصوم" نيز وجود دارد كه پر از آثار آهكي زيبا و طبيعي است. در ابتداي مسير ،صخره عجيبي واقع شده  كه به سر انسان شبيه است.    

عكس هاي روستاي اسفيدان,روستاي اسفيدان در بجنورد

 درخت صندل سمبل روستاي اسفيدان است

 
روستاي اسفيدان يك امامزاده با نام امامزاده محمدباقر (عليه السلام) دارد. بناي امامزاده قديمي است و گنبدي كوتاه دارد كه به گفته اهالي از زمان دفن امامزاده بيش از يك هزار سال مي گذرد. در نزديكي امامزاده يك گورستان قديمي قرار دارد كه جهت گورها رو به مشرق است و گفته مي شود، بعضي مرده ها به صورت عمودي دفن شده اند.

در غرب روستا ديوار صخره اي تقريباً صافي قرار دارد كه به «تاش قلعه» معروف است.روي اين قلعه، ديوارهاي سنگي و در ميان آن تكه سفال هاي ساده نخودي و قرمز رنگ را مي توان ديد.علاوه بر اين روي بعضي كوه هاي اطراف هم آثار برج هاي سنگي قديمي است كه با مصالح سنگ و ساروج ساخته شده اند.معروف ترين آنها برج «قاري مالاق» و «قارق» يا كلاغ  است كه در شمال غرب روستا قرار دارد و پايه هاي آن هنوز باقي است.      

عكس هاي روستاي اسفيدان,روستاي اسفيدان در بجنورد

  مهمترين محصول روستاي اسفيدان,  گردوي اسفيدان است كه در كل استان معروف است


در اطراف روستاي پلكاني اسفيدان باغ ها و مزارع زيادي وجود دارد كه مهمترين محصول اين روستا در آنجا پرورش پيدا ميكند؛ گردوي اسفيدان كه در كل استان معروف است.

اگه به روستاي اسفيدان سفر كرديد خواهيد ديد كه دوري راه به ديدن اين همه زيبايي مي ارزد.
 
منابع:

سرزمين من

 مهر

تبيان


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۰۱:۰۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

حكم خريد و فروش ماهوارهحكم خريد و فروش ماهواره,فروش ماهواره,خريد ماهواره

اگر خريد كالاهاي وارداتي از كشورهاي غيراسلامي و استفاده از آن ها باعث تقويت دولت هاي كافر و استعمارگر كه دشمن اسلام و مسلمين هستند، شود و يا قدرت مالي آن ها را براي هجوم به سرزمين هاي اسلامي يا مسلمين در سرتاسر عالم، تقويت نمايد، واجب است كه مسلمانان از خريد و بكارگيري و استفاده از آن ها اجتناب كنند، بدون اينكه فرقي بين كالايي با كالاي ديگر و دولتي با دولت ديگر از دولت هاي كافري كه دشمن اسلام و مسلمين هستند، وجود داشته باشد و اين حكم هم اختصاصي به مسلمانان ايران ندارد. (آية الله خامنه اي دام ظله)

سوال: اگر كسي در مقابل طلبي كه دارد سفته يا براتي داشته باشد و بخواهد طلب خود را پيش از وعده آن به كمتر از آن بفروشد اشكال دارد؟

جواب: اگر سفته يا برات را به خود بدهكار بفروشد به كمتر مانع ندارد ولي فروش آن به غير مديون به كمتر, ربا و حرام است. (استفتائات امام (ره)، ج1، ص 176، س227)
 
سوال: حكم خريد وسايلي چون كفش و لباس و غيره از دست فروش ها در صورتي كه نمي دانيم كه اين وسايل را از چه طريقي به دست آورده اند چه حكمي دارد؟

جواب: در صورتي كه نمي دانيد از چه راهي تهيه كرده اند خريد از آنها اشكالي ندارد. (توضيح المسائل 12 مرجع ج2، ص224 و 225)

چند سوال از آية الله العظمي سيستاني (مدظله):
سوال: خريد و فروش و يا استعمال فرچه مسواكي كه از موي خوك فراهم شده است جايز است؟

پاسخ: خريد و فروش و حتي استعمال آن جايز است اما دهان بدان وسيله آلوده و نجس مي شود و با بيرون آوردن و بر طرف كردن بقاياي آن فرچه، دهان نيز پاك مي شود.

 سوال: در مورد خريد و فروش ماهواره كمي توضيح دهيد؟

پاسخ: معظم له نگهداري آن را به كسي كه برخودش و يا برخي اعضاء خانواده اش مطمئن نيست كه استفاده حرام از آن نبرد اجازه نمي دهد.
 
سوال: من در كشور كانادا زندگى مى كنم، مطمئن هستم در اين شهر مسلمانان زيادى زندگى مى كنند و مشغول به كار هستند آيا در اين صورت حتما بايد مطمئن شوم گوشتى كه مى خورم صد درصد ذبح اسلامى شده است؟

پاسخ: مى توان در آن بلاد از مسلمانى كه گوشت را براى خوردن عرضه مى كند يا مى فروشد خريدارى نمود.

سوال: آيا فروشنده بايد عيب موجود در كالا را به خريدار بگويد؟ در صورتى كه نگويد حكم عمل وى و معامله چه خواهد بود؟

پاسخ: اگر چه اخفاء عيب جايز نيست ولى اظهار آن لازم نيست و بعد از ظهور عيب خريدار حق فسخ معامله را دارد.

 سوال: آيا خريد وفروش ارزاق دانشگاهى كه توسط دانشگاه عرضه مى شود اشكال دارد؟

پاسخ: اشكال ندارد.

 سوال: آيا كشيدن سود بر روى قيمت جنسى كه به صورت اقساط به فروش مى رسد حلال است؟

پاسخ: اگر با ملاحظه سود، قيمت فروش معين شود و با قيمت تعيين شده فروخته شود مانعى ندارد.

 سوال: آيا فروش چك با مبلغ پايين تر از بهاى آن مثلا ً چند ماه آينده آن اشكال شرعى ندارد و آياحلال است يا حرام؟

پاسخ: اگر چك به اِِِِِِِِِِِزاء طلبى باشد كه صاحب چك از ديگران دارد فروش آن به نقد اشكال ندارد.
 
سوال: اينكه يك فرد شغلش فقط اين باشد كه جنسش را اَقساطى بفروشد و از سودى كه در مدت چكها مى برد ارتزاق كند آيا اين شغل اشكال شرعى ندارد؟

پاسخ: مانعى ندارد.

چند سوال از آية الله خامنه اي دام ظله:
سوال: آيا وارد كردن كالاهاي اسرائيلي و ترويج آن ها جايز است؟ در صورتي كه اين كار هرچند بر اثر اضطرار صورت بگيرد، آيا فروش آن ها جايز است؟

بايد از معاملاتي كه به نفع دولت غاصب اسرائيل كه دشمن اسلام و مسلمين است، خودداري شود و وارد كردن و ترويج كالاهاي آنان كه از ساخت و فروش آن سود مي برند، براي هيچ كس جايز نيست و همچنين براي مسلمانان هم خريد آن كالاها به خاطر مفاسد و ضررهايي كه براي اسلام و مسلمين دارد جايز نيست.
 
سوال: آيا براي مسلمانان خريد كالاهاي اسرائيلي كه در سرزمين اسلامي به فروش مي رسند، جايز است؟

بر آحاد مسلمين واجب است كه از خريد و استفاده از كالاهايي كه سود توليد و فروش آن ها عايد صهيونيست ها كه با اسلام و مسلمين در حال جنگ هستند، مي شود، اجتناب كنند.

 سوال: خريد و فروش كالاهاي امريكايي چه حكمي دارد و آيا اين حكم شامل همه كشورهاي غربي مثل فرانسه و انگلستان هم مي شود؟ و آيا آن حكم مخصوص ايران است و يا در همه كشورها جاري است؟

اگر خريد كالاهاي وارداتي از كشورهاي غيراسلامي و استفاده از آن ها باعث تقويت دولت هاي كافر و استعمارگر كه دشمن اسلام و مسلمين هستند، شود و يا قدرت مالي آن ها را براي هجوم به سرزمين هاي اسلامي يا مسلمين در سرتاسر عالم، تقويت نمايد، واجب است كه مسلمانان از خريد و بكارگيري و استفاده از آن ها اجتناب كنند، بدون اينكه فرقي بين كالايي با كالاي ديگر و دولتي با دولت ديگر از دولت هاي كافري كه دشمن اسلام و مسلمين هستند، وجود داشته باشد و اين حكم هم اختصاصي به مسلمانان ايران ندارد.

چند سوال از آية الله مكارم شيرازي د ام ظله:
سوال: اخيراً تهيّه و توزيع تصاوير مهيّج شهوت در شكل هاى مختلف و بعضاً به بهانه عرضه آثار هنرى و عرفانى، بر روى كاشيها، لباسها، كارتهاى تبريك و مانند آن، شايع گرديده است؟ نظر مبارك نسبت به موارد ذيل چيست؟ الف) خريد و فروش اين گونه تصاوير چه حكمى دارد؟ ب) وظيفه فروشندگان نسبت به محو تصاوير مبتذل، كه بر روى اجناسى مانند لباس، صابون، بسته هاى شيرينى و امثال اينهاست، چيست؟ ج) مزد كارگران و بنّاها در قبال نصب كاشيهايى كه منقّش به اين گونه تصاوير مى باشد، چه حكمى دارد؟ د) آيا نصب تصاوير مذكور در معرض ديد افراد جايز است؟

استفاده از تصاوير مبتذل و فسادانگيز، به هر نحو كه باشد، جايز نيست، و ترويج آن نيز شرعاً ممنوع است، و مزد گرفتن در برابر آن مجاز نمى باشد، و چنانچه بتوانند بايد آن را محو كنند.

 سوال: فرش ها تابلوهايي با تصاوير زنان سر برهنه، يا رقّاصى هاى دسته جمعى بافته مى شود، همچنين عكس هاى مينياتورى با همين مضامين كشيده مى شود. تهيّه، توليد، خريد، فروش و نصب آنها در منازل يا مغازه ها چه صورتى دارد؟

با توجّه به اين كه اين عكس ها ترويج فساد است، توليد و خريد و فروش و نگهدارى آن اشكال دارد.

 سوال: آيا مى توان به خانواده هايى كه فرزند ندارند، فرزندى بدون سرپرست (مانند كودكان سر راهى) تحويل داد، و در مقابل پولى از آنها گرفت؟ اگر مبلغ اخذ شده بر اساس جنس طفل، يا ويژگيهاى ظاهرى او، متفاوت باشد، چه حكمى دارد؟

 فروختن فرزند به هيچ عنوان جايز نيست.

منابع:
 انهار

حوزه

 انديشه قم

تبيان

پايگاه اطلاع رساني آية الله خامنه اي دام ظله

پايگاه اطلاع رساني آية الله مكارم شيرازي دام ظله
توضيح المسائل 12 مرجع ج2

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۵۶:۵۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

آشنايي با گياهاني كه به لاغري كمك مي كنندگياهان لاغري,داروهاي گياهي براي لاغري,

يكي از گياهان موثر براي لاغري شويد است.

 

مصرف آب كرفس، ماست كم چرب و آب كيوي نيز به لاغري كمك مي كند.

حسيني، متخصص طب سنتي، راههاي لاغري را با استفاده از گياهان و طب سنتي مطرح كرد و گفت: يكي از گياهان موثر راي لاغري شويد است چون اين گياه به عنوان چربي سوز عمل مي‌كند و سوخت و ساز بدن را افزايش مي‌دهد. وي ادامه داد: مصرف فلفل قرمز در وعده هاي غذايي نيز يكي ديگر از راههاي لاغري است چون يكي از طبيعي‌ترين گياهان لاغري است.

اين متخصص طب سنتي مصرف گياه گزنه را نيز موثر در لاغري دانست و گفت: مصرف اين گياه به صورت دم‌كرده و چاي به لاغري كمك مي كند. همچنين مصرف نعناع و دارچين نيز به كاهش اشتها و پيشگيري از تجمع چربي ها كمك مي كند. 

 

گياهان لاغري,داروهاي گياهي براي لاغري,

فلفل قرمز يكي از طبيعي ترين گياهان لاغري است.

 

 حسيني افزود: نوشيدن آب نيز به ميزان مناسب و بالا طي روز به لاغري كمك مي كند. تركيب هويج و جعفري نيز بين وعده هاي غذايي بهتر است مصرف شود چون چربي هاي زائد بدن را از بين مي برد. وي افزود: زنجبيل نيز در كاهش وزن و افزايش ميزان سوخت و ساز بدن موثر است به طوري كه مصرف آن در ماست يا سالاد اشتها را كم مي‌كند و باعث لاغري مي شود

اين متخصص طب سنتي گفت: مصرف آب كرفس، ماست كم چرب و آب كيوي نيز به لاغري كمك مي كند. كاهش ميزان وعده غذايي در شب نيز به كاهش وزن كمك مي‌كند اما نبايد وعده شام حذف شود.

 منبع:farsnews.com


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۵۵:۵۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

چگونه بر تعريق زياد فائق شويم؟راه هاي جلوگيري از عرق كردن , عرق كردن

ساختار بدن انسان طوري است كه براي تنظيم دماي بدن داراي سيستمي به نام تعريق است.

 

تعريق توسط غددي به نام غدد ترشح‌كننده عرق اتفاق مي‌افتد، اين غدد هميشه فعاليت مي‌كنند ولي در مواقعي كه گرماي بدن بيش از اندازه بالا مي‌رود، فعاليت خود را چندين برابر مي‌كنند تا دماي بدن را به حال تعادل درآورند.

 

اما بعضي از افراد از تعريق بيش از حد به ستوه آمده‌اند چراكه مشكلاتي را برايشان به‌وجود آورده است. در اين مطلب به راه‌هاي درماني براي اين افراد اشاره خواهد شد.

شكايت از تعريق زياد زير بغل
تعريق زير بغل بسيار شايع است و تعداد زيادي از مردم دچار تعريق بيش از حد زير بغل هستند. سيستم عصب‌رسان غدد عرق در اين افراد بيش از حد فعاليت مي‌كند. سن شروع افزايش فعاليت غدد عرقي معمولا از هجده تا پنجاه و چهار سالگي است.

 

عرق زياد معمولا باعث آزار بيمار و حتي اطرافيان او مي‌شود. آنچه فعاليت غدد را كنترل مي‌كند عصب سمپاتيك است.

 

در اين افراد عصب سمپاتيك بيش از حد فعال است، گاهي نيز آسيب به اين عصب مثلا در بيماران نخاعي، مبتلايان به پركاري تيروئيد و ديابت، باعث پركاري عصب سمپاتيك و تعريق زياد مي‌شود. تعريق زياد بايد علامت‌هايي داشته باشد مثلا دوطرفه باشد، حداقل يكبار در هفته تكرار شود، در زندگي روزمره اثر منفي بگذارد، در هنگام خواب متوقف شود و قبل از بيست و پنج سالگي شروع شود.

درمان تعريق
درمان موضعي: مي‌توان با درمان موضعي آلومينيوم كلرايد شروع كرد. اين پمادها بايد به صورت شبانه‌روزي استفاده شوند. دارو در ابتدا با غلظت پايين استفاده مي‌شود و اگر تعريق با اين غلظت بهبود نيافت دوز آن بيشتر مي‌شود.

تزريق بوتاكس: تزريق زير پوستي بوتاكس نيز درمان خوبي است. بوتاكس دارويي است كه براي پركردن چين و چروك پوست از آن استفاده مي‌شود، اما تزريق بوتاكس كاربرد خوبي براي درمان تعريق زياد دارد. معمولا اين درمان دوامي دو ساله دارد ولي بايد هر شش ماه تا يك سال تكرار شود. بوتاكس براي زير بغل استفاده مي‌شود، ولي مي‌توان براي دست و پا نيز از آن استفاده كرد. تزريق بوتاكس معمولا در دست و پا دردناك است و نياز به بي‌حسي قبل از انجام دارد. بوتاكس با بلوكه كردن موقتي اعصاب محرك غدد عرق، تعريق را مهار مي‌كند.

آراف فركشنال: روش جديد ديگري نيز وجود دارد به نام آراف فركشنال. اين روش ماندگاري بيشتري نسبت به بوتاكس دارد و در بعضي از بيماران نيز بهبودي دائمي ديده مي‌شود. تعداد جلسات درماني در آراف فراكشنال سه تا شش جلسه است.

جراحي: گاهي هم مي‌توان مقداري از غدد عرق را با جراحي برداشت. اين روش آخرين خط درماني است چون عوارضي دارد كه براي بيماران مشكلات ديگري را به‌وجود مي‌آورد. يكي از مشكلات عمده، خشكي بيش از حد دست و پاست كه بيمار را مجبور مي‌كند تا مدام از كرم‌هاي مرطوب كننده استفاده كند.

يونئوفورز: روشي هم به نام يونئوفورز وجود دارد كه در آن با ايجاد حركت يوني توسط جريان الكتريسيته در آب، دو اتم هيدروژن و اكسيژن تجزيه شده و اتم هيدروژن كه بار مثبت دارد روي مجاري غدد عرق كه به طور طبيعي بار منفي دارد جمع مي‌شود. اين مكانيسم درماني باعث كاهش ترشح عرق از غدد عرقي مي‌شود.

چگونگي انجام يونئوفورز: در اين روش دو ظرف نسبتا گود را از آب معمولي پر مي‌كنند و بيمار بايد تمام وسايل فلزي خود مانند انگشتر، ساعت، دستبند و... را خارج كند و دست و پاها را داخل آب قرار دهد. وقتي درمان براي زير بغل انجام مي‌شود از دو صفحه فلزي استفاده مي‌شود كه اسفنجي روي آن قرار گرفته و به آب آغشته شده است. بعد از اين كارها جريان الكتريسيته برقرار مي‌شود.

 

در اين هنگام بايد از بيمار پرسيده شود كه آيا احساسي مانند گزگز دارد يا نه؟ اگر جواب مثبت بود جريان در همان درجه به مدت 10 تا 30 دقيقه نگه داشته مي‌شود، اما درمان بايد ادامه يابد و بيمار تقريبا 8 تا 10 جلسه ديگر براي اين كار مراجعه كند. مراجعات بايد يك روز درميان باشد. ولي بعد از 8 تا 10 جلسه درمان‌هاي نگه‌دارنده شروع مي‌شود كه معمولا هفتگي يا ماهانه هستند. در هر بار مراجعه بعدي مقدار جريان و غوطه‌وري عضو افزايش مي‌يابد.

احتمال عود بيماري با قطع كردن درمان وجود دارد ولي اغلب بيماران آن‌قدر از اين روش درماني راضي هستند كه معمولا خودشان به طور داوطلبانه برمي‌گردند.

 

منبع : jamejamonline.ir

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۵۵:۱۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

ايرانيان باستان چگونه ازدواج مي كردندازدواج,ازدواج در ايران باستان,چگونگي ازدواج در ايران باستان

ايرانيان باستان چگونه ازدواج مي كردند
خانواده كه امروز نيز از مقدس‌ترين نهادهاي اجتماعي به شمار مي‌رود، همواره در اين سرزمين از اهميت والايي برخوردار بوده است. تا بدان ‌جا كه در اعتقادات ايراني تشكيل خانواده به صورت تكليفي ديني در آمده است.
در آن زمان كه زن‌ربايي و حتي خريد زن در ميان بسياري از ملل و اقوام هند و اروپايي معمول و متداول بود، ازدواج ايراني در سايه نظم و نسقي كه آيين زرتشت آورده بود، نتيجه عقد بود.

وجود ايزد بانواني چون آناهيتا و اشي و نقش آنان در تفكرات ايراني اهميت خانواده را بيشتر مي‌نماياند.
آناهيتا با صفات نيرومندي، زيبايي و خردمندي، به صورت ايزد بانوي عشق و باروري نيز در مي‌آيد، زيرا چشمه حيات از وجود او مي‌جوشد و بدين گونه «مادر خدا»‌ نيز مي‌شود. و اشي نماد توانگري و بخشش، ايزد بانويي است كه پيشرفت و آسايش به خانه‌ها مي‌برد و خرد و خواسته مي‌بخشد.

 

به نظر ايرانيان، ازدواج نتيجه تراضي زن و مرد بود و اين ازدواج در آن واحد معني مذهبي و اجتماعي داشت. زندگي زناشويي و خانواده از لحاظ اجتماعي نيز از اهميت والايي برخوردار بود تا بدان‌جا كه در زمان ساسانيان، شاهنشاهان، به عنوان نمايندگان راستين اهورامزدا در روي زمين از ازدواج مردم حمايت مي‌كردند.
دولت هر سال براي عده زيادي از دوشيزگان نيازمند جهاز فراهم مي‌آورد و دختران بي‌صاحب و بي‌جهاز را به خرج خود شوهر مي‌داد و در انجام دادن اين گونه نيكوكاري‌ها خسرو انوشيروان سرآمد ديگر پادشاهان ساساني بود.


ايرانيان آن‌چنان به خانواده اهميت مي‌دادند كه از مشاغلي كه مستلزم تجرد بود يا از زندگي حادثه جويانه كه مردان را مدتي دراز از كانون خانواده دور نگه مي‌داشت، مانند دريانوردي و بازرگاني، خوش‌شان نمي‌آمد.حتي سربازان ايراني همه زن داشتند و دلبسته اجاق‌هاي خانوادگي خود بودند و هر سال، جز چند ماهي خدمت به شاه مملكت ديني به گردن نداشتند. خانواده از چنان بنيان محكمي‌ برخوردار بود كه حتي بچه‌دار نشدن و نازايي زن دليلي بر برهم خوردن پيمان زناشويي نبود. زرتشتيان در اين گونه موارد به راحتي بچه‌اي را به فرزندي مي‌پذيرفتند.

 

اقسام ازدواج در ايران باستان
در مورد انواع پيوند زناشويي در ايران باستان گفتني است كه زن و مرد به 5 صورت و تحت عناوين پادشاه زن- چاكر زن- ايوك زن- ستر زن- خودسر زن پيوند زناشويي مي‌بستند كه هر يك جداگانه به شرح زير است:
1- پادشاه زن : اين نوع ازدواج به حالتي گفته مي‌شد كه دختري پس از رسيدن به سن بلوغ با موافقت پدر و مادر خود با پسري ازدواج مي‌كرد و پادشاه زن از كاملترين حقوق و مزاياي زناشويي برخوردار بود و كلا" همه دختراني كه براي نخستين بار و با رضايت پدر و مادر ازدواج مي‌كردند، پيوند زناشويي آنان تحت عنوان پادشاه زن ثبت مي‌شد..


2- چاكر زن : اين نوع ازدواج به حالتي اطلاق مي‌شد كه زني بيوه به عقد و ازدواج با مرد ديگري در مي‌آمد. اين زن با زندگي در خانه شوهر دوم خود حقوق و مزاياي پادشاه زن را در سراسر زندگي مشترك دارا بود، ولي پس از مرگ آيين كفن و دفن و ساير مراسم مذهبي اش تا سي روزه توسط شوهر دوم يا بستگانش برگزار مي‌شد. ولي هزينه هاي مراسم بعد از سي روزه به عهده بستگان شوهر اولش بود، چون معتقد بودند در دنياي ديگر اين زن از آن نخستين شوهر خود خواهد بود و به همين علت پيوند دوم او تحت عنوان چاكر زن ياد مي‌شد.
حال براي برخي ناآگاهان پيوند زناشويي از نوع چاكر زن را اختيار كردن زن صيغه اي توسط پدران ما در گذشته قلمداد كرده و پادشاه زن را زن عقدي بيان مي‌كنند كه صحت ندارد.

 

ازدواج,ازدواج در ايران باستان,چگونگي ازدواج در ايران باستان

 

3- ايوك زن: اين نوع ازدواج زماني اتفاق مي‌افتاد كه مردي دختر يا دختراني داشت و فرزند پسر نداشت و ازدواج تنها دختر يا كوچكترين دخترش تحت عنوان ايوك ثبت مي‌شد و رسم بر اين بود كه اولين پسر تولد يافته از اين ازدواج به فرزندي پدر دختر در مي‌آمد و به جاي نام پدرش نام پدر دختر را بعد از نامش مي‌آوردند و اين نوع ازدواج باعث شده كه برخي افراد غير مطلع برچسب ازدواج با محارم را به زرتشتيان بزنند و اظهار كنند كه پدر با دختر خود ازدواج مي‌كرده است. اينك اشتباه افراد ناآگاه كاملا" مشخص شد و اتهام ازدواج با محارم كاملا" مردود است.


4- ستر زن: وقتي كه فرد بالغي بدون ازدواج در مي‌گذشت، پدر و مادر يا خويشان اين فرد موظف بودند به خرج خود و به ياد فرد درگذشته دختري را به ازدواج پسري در مي‌آورند. شرط اين نوع ازدواج آن بود كه دختر و پسر متعهد مي‌شدند كه در آينده يكي از پسران خود را به فرزند خواندگي فرد درگذشته بدون زن و فرزند درآورند.


5- خودسر زن: اگر دختري و پسري پس از رسيدن به سن بلوغ برخلاف ميل والدين خود خواستار ازدواج با يكديگر مي‌شدند و مصر بر اين امر نيز بودند، با وجود مخالفت والدين ازدواج آنها منع قانوني نداشت و زير عنوان خودراي زن ثبت مي‌گرديد و در اين بين دختر از ارث محروم مي‌شد، مگر اينكه والدينش به خواست خود چيزي به او مي‌دادند يا وصيت مي‌نمودند كه بدهند.
اين نوع ازدواج ها در ايران باستان انجام مي‌شد امروزه ازدواج ها تحت اين عناوين ثبت نمي‌شود.

 

سفره گواه گيري (سفره عقد)در ايران باستان
درگذشته ايرانيان باستان به جشن عروسي سور ميگفتند عروس لباس سبز مي پوشيده و تور يا پارچه اي سبزرنگ روي سرمي انداخته،داماد نيزعرقچين سبز بر سر و روي شانه راست او چادرشب يا دستمال سبز انداخته مي شده در پشت سرداماد برادر يا يكي ازبستگان بسيار نزديك او مي ايستاده و دردست (يا در سيني كوچك) يك دستمال سبز،يك انارشيرين يك تخم مرغ يك قيچي و كمي نقل و شيريني و آويشن همراه با نخ و سوزن سبز رابالاي سرداماد نگه مي داشته، يا در داخل سفره اي به نام سفره گواه (سفره عقد) قرار مي دادند.


سفره گواه معمولا سبز رنگ و شامل موارد زير است:
نگاره اشو زرتشت -كتاب اوستا و كُشتي باز نشده- شمع يا لاله يا چراغ روشن- قند سبز- گلدان گل و سرو - نقل وشيريني - انارشيرين - يك تخم مرغ - يك عدد قيچي - يك ظرف كوچك آويشن مخلوط با برنج وسنجد - نخ وسوزن سبز - لورك عروسي(مخلوط هفت نوع آجيل شيرين) كه روي آن نقل وشيريني ريخته شده - گلاب و آينه.


1-كتاب اوستا (كتاب آسماني) و كشتي :
اين دو نشان اين است كه عروس و داماد وبعدها فرزندانشان تابع قوانين دين بوده و بايد برابر دستورات آن رفتار كنند.

 

ازدواج,ازدواج در ايران باستان,چگونگي ازدواج در ايران باستان

 

2-قند سبز:
نشان سبزبختي وشيرين كامي است كه بعد از گواه گيري(عقد) به عنوان هديه به موبدي كه گواه گرفته مي دهند.


3-چادرشب يا شال سبز:
كه بر روي شانه داماد مي اندازند نشانه اين است كه از اين به بعد مخارج زندگي بردوش داماد است و انداختن پارچه سبز بر روي سفره عقد به جاي آن به همين مفهوم مي باشد.


4-تخم مرغ:
به اين معنا است كه همه اختياراتي كه پدر و مادر عروس و داماد درحق فرزندانشان داشته اند را از خود سلب كرده و به يك تخم مرغ مصالحه كرده وآن را بيرون مي اندازند و از آن به بعد درصورتي كه از آنها خواسته شود راهنمايي خواهند كرد ولي زوج جوان را مجبورنمي كنند كه مطابق ميل ايشان رفتاركنند.


5- انارشيرين :
نشانه شيرين كامي و فرزندان زياد است.

 

6- برگ آويشن مخلوط با برنج و سنجد ونقل:
نقل نشان شيرين كامي-برنج (درگذشته جو بكارمي بردند) نشانه بركت زندگي - سنجد محرك عشق و دلدادگي و آويشن خوش بويي و سرزندگي است كه موبد هنگام خواندن اوستاي تندرستي روي شانه عروس و داماد مي ريزد.


7-نخ و سوزن:
نشان پيوند و دوختن است،اگر در زندگي زناشويي رخنه اي پديد آيد يا فاصله اي ايجاد شود بايد با نخ و سوزن مينوي(معنوي) آن را بدوزند و نگذارند بزرگتر شود.


8-قيچي:
از دو تيغه درست شده و زماني كه دو تيغه با هم كاركنند برش ايجاد مي شود يعني عروس و داماد نقش دو تيغه قيچي رادارند كه با همدلي وهم انديشي وهمكاري مي توانند زندگي را پيش ببرند.


منابع :

كتاب حقوق زن در اسلام و اروپا
سيمرغ
تبيان


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۸:۰۳:۵۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

كاروان زائران مكه در عصر قاجار (+عكس)سفر حج در زمان قاجار,عصر قاجار,كاروان زائران مكه در عصر قاجار

كاروان هاي عازم سفر حج در زمان قاجار

 

 كاروان زائران مكه در عصر قاجار (+عكس)
ايرانيان مسلمان از گذشته‌هاي دور به شوق اداي فريضه حج رنج سفر تا شبه جزيره عربستان را به جان مي‌خريدند. زائران ايراني خانه خدا بيش از 1300 سال از مسير ميان عراق تا مكه و مدينه در طول چهل روز عبور مي‌كردند تا در موسم حج خود را به مكه برسانند و فريضه حج را به جاي بياورند. زائران معمولا هفته‌ها سفري پرخطر و دشوار را سوار بر اسب و شتر در زير تيغ آفتاب و سياهي شب به اميد رسيدن به خانه خدا به انجام مي‌رساندند. در برخي مواقع راه‌زنان يا حيوانات وحشي به كاروان حمله مي‌بردند و گاه شدت خستگي، تشنگي، گرسنگي و رنج سفر مانع رسيدن به مقصود مي‌شد.

 

سفر حج در زمان قاجار,عصر قاجار,كاروان زائران مكه در عصر قاجار

كاروان هاي عازم سفر حج در زمان قاجار

 

 به همين خاطر سفر دراز حج در گذشته‌هاي دور آنقدر با ماجرا و حوادث مختلف همراه بوده است كه شمار قابل توجهي سفرنامه از كسانيكه به عشق زيارت خانه خدا پاي در اين راه پر خطر گذاشته اند به جامانده است. در كنار نوشته‌ها و سفرنامه‌هايي كه مسافران مكه در قرون مختلف نوشته‌اند شماري عكس نيز وجود دارد كه پس از اختراع دوربين عكاسي با توجه به اهميت اين فريضه توسط عكاسان مختلف برداشته شده است.

 

سفر حج در زمان قاجار,عصر قاجار,كاروان زائران مكه در عصر قاجار

كاروان هاي عازم سفر حج در زمان قاجار

 

برخي عكاسان و شرق شناسان در موسم حج همراه با كاروان زائران به مكه وارد مي شدند و از مناسك حج عكاسي مي‌كردند؛ دو عكسي كه در اين مطلب مشاهده مي‌كنيد از همين دست است. "آلفرد هينكن" عكاس و شرق شناس آلماني در اين دو عكس يكي از كاروان هاي عازم سفر حج را سوزه عكاسي قرار داده است. از تاريخ و جزئيات اين عكس جز اينكه مربوط به زائران ايراني مكه و دهه 1910 ميلادي است چيز ديگري در دست نيست.

منبع : faradeed.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۵۹:۰۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

آشنايي با خواص مويز و انواع كشمش هاخواص درماني مويز, فوايد مويز

خواص كشمش و مويز

 

با خوردن مويز، غلظت خون كاهش مي يابد، رگ هاي خوني منبسط مي شوند و خون مي تواند با سرعت بيشتري در بدن جريان يابد و در نتيجه مانع انباشته شدن پلاكت هاي خون روي هم مي شود و از لخته شدن خون در رگ ها جلوگيري مي كند.

به حبه‌هاي درشت خشك شده انگور سياه، مويز گفته مي‌شود. اين نوع خشكبار در واقع از نظر شكل ظاهري و رنگ آن با كشمش متفاوت، ولي از نظر خواص تا حدود زيادي شبيه آن است.

 

مويز نوعي خشكبار است كه با خشك كردن انگور حاصل مي‌شود. مويز نوعي كشمش است كه از انگور شاهاني تهيه مي‌شود. كشمش بيشتر براي انگور خشكيدهٔ كوچك استعمال مي‌شود و مويز در انگور بزرگ.


مويز بر اثر خشك شدن خواص خود را از دست نمي‌دهد و حتي اثر نيرو بخش آن بيشتر مي‌شود.

 

مويز سرشار از ويتامين هاي E ، A ، B و املاحي مانند كلسيم، فسفر و پتاسيم است. مويز داراي اسيدهاي چرب امگا ۳ و امگا ۶ مي باشد. همچنين بايد اشاره داشت كه بهترين و پرخاصيت‌ترين نوع آن مويز پر گوشت، كم دانه يا بي‌دانه است.

مويز از ابتلا به آلزايمر، سرطان و ديابت جلوگيري مي‌كند.

تركيبات مويز اثر بسيار قوي در جلوگيري از بروز اختلالات بيماري آلزايمر دارد. هر چه ميزان آنتو سيانين (عامل رنگ سياه مويز) بيشتر باشد، قدرت مويز در جلوگيري از آلزايمر بيشتر مي‌شود.

بايد يادآوري شود كه تركيبات موجود در مويز مي‌تواند از تصلب شرايين (سفت و سخت رگ‌ها) و چسبندگي پلاكت‌ها جلوگيري مي‌كند. با خوردن مويز، غلظت خون كاهش مي‌يابد رگ‌هاي خوني منبسط مي‌شود با خوردن مويز غلظت خون كاهش مي‌يابد. رگ‌هاي خوني منبسط مي‌شوند و خون مي‌تواند با سرعت بيشتر ي در بدن جريان يابد و در نتيجه مانع انباشته شدن پلاكت‌هاي خون روي هم مي‌شود و از لخته شدن خون پيشگيري مي‌كند.

به طوركلي مويز درمان كننده بيماري‌هاي قلبي و پايين آورنده فشار خون است و براي بيماران ديابتي بسيار مفيد مي‌باشد.

مويز مي‌تواند به تقويت معده كمك كند و براي افرادي كه ناراحتي‌هاي گوارشي دارند مفيد است از ديگر خواص مهم مويز مي‌توان به اثرات ضد درد ضد باكتري و اثرات محافظت كنندگي از كبد قلب و سيستم ايمني بدن اشاره كرد.


مصرف مويز همچنين از سردردهاي ميگرني پيشگيري مي‌كند و موجب كاهش شدت درد آن مي‌شود.

مويز در گروه ميوه‌ها طبقه‌بندي مي‌شود و دو قاشق غذاخوري مويز معادل ۳۰ گرم حدود ۶۰ كيلوكالري انرژي دارد.

مويز منبع انرژي است و افرادي كه مبتلا به يبوست هستند مي‌توانند در رژيم غذايي خود از مويز استفاده كنند.

مويز سرشار از ويتامين‌هاي گروه C است ولي ويتامين B خود را از دست داده است  و ديابتي‌ها در مصرف ميوه‌هاي خشك مانند مويز دقت كنند به دليل اين قند اين گونه ميوه‌ها زياد است.

در سال هاي اخير، مويز در آجيل فروشي ها جايگاه ويژه اي را به خود اختصاص داده است و اغلب خانواده ها از آن همراه با ديگر مغزها، براي افزايش توان و انرژي به ويژه در فصول سرد سال استفاده مي كنند، اما سوال اينجاست كه آيا مويز را مي توان جايگزين انگور كرد؟ آيا افراد ديابتي و چاق مي توانند از اين ميوه خشك استفاده كنند؟

معمولا مويز تهيه شده از انگور قرمز مجلسي يا انگور شاهاني بهتر است.

تركيبات سياه يا قرمز رنگ موجود در مويز از نوع آنتوسيانين و پلي فنوليك است كه داراي خواص ضدسرطان و ضدآلزايمر هستند. مقدار زياد آنتوسيانين موجب شده كه ارزش مويز در مقايسه با انگور سبز و كشمش به مراتب بيشتر و كامل تر باشد.

تركيبات مويز اثر بسيار قوي در جلوگيري از بروز اختلالات بيماري آلزايمر دارند. هر چه ميزان آنتوسيانين (عامل رنگ بنفش يا سياه مويز) بيشتر باشد، قدرت مويز در جلوگيري از آلزايمر بيشتر مي شود.

از سوي ديگر اين ميوه مي تواند با توليد انرژي در روزهاي سرد سال، بدن را گرم و پرانرژي كند.

 

خواص مويز,آشنايي با خواص مويز بهترين نوع مويز


مويز حاوي آنتوسيانيدها است كه ارزش غذايي آن را افزايش مي‌دهد. و رنگ تيره مويز به دليل وجود همين آنتوسيانيدها است كه مويز ضد سرطان، درمان كننده بيماري هاي قلبي و پايين آورنده ي فشار خون است.
مويز مي تواند به تقويت معده كمك كند و براي افرادي كه ناراحتي هاي گوارشي دارند، مفيد است.

 

مويز موجب تقويت سيستم گوارش بدن مي شود و براي مادران باردار، شيرده و كودكان مفيد است چرا كه مي تواند به عنوان ميان وعده مصرف شود.


چنانچه هر فردي هر روز صبح 21 عدد مويز را ناشتا مصرف كنند، موجب افزايش هوشياري و قوت بدن آنها مي شود.

افرادي كه صبح بعد از بيدار شدن از خواب، احساس خستگي، ضعف و ناتواني مي كنند، با مصرف مويز به مدت 6 ماه ناشتا، بدن شان قوت زيادي مي گيرد، مغزشان تقويت شده وسردي و بلغم از بدن آنها خارج مي شود.

مويز و بادام منبع غني از كلسيم مي باشند و موجب تقويت و استحكام مفاصل نيز مي باشند. با مصرف معجون يك ليوان شير و يك قاشق عسل و پودر سنجد مي توان در هر سني استخوان ها را تقويت كرد و بدن را تقويت نمود.

 

خواص كشمش,فايده هاي مويزآشنايي با انواع كشمش


كدام كشمش بهتر است؟

به ميوه رسيده و خشك شده ارقام مختلف انگور بي دانه يا دانه دار ،كشمش گويند. كشمش آفتاب خشك، سايه خشك، تيزابي و انگوري از جمله كشمش هايي است كه اين روزها در بازار به فروش مي رسد. كشمش آفتاب خشك به كشمش پلويي هم معروف است و كيفيت و قدرت بالا و طعم خوبي دارد. رنگ سرخ، ملاك تشخيص اين كشمش از انواع ديگر آن است.

كشمش سايه خشك نوعي كشمش است كه رنگ آن تغيير نكرده و سبز باقي مي ماند. انگورعسگري به اين روش خشك مي شود و ارزش تغذيه اي آن بالاست.

كشمش تيزابي به وسيله تيزاب خشك مي شود. اين ماده از طعم و بو و كيفيت كشمش مي كاهد و دوز زياد آن سرطانزاست. رنگ كشمش، زرد مايل به قهوه اي خرمايي است. اين كشمش به دليل روغن موجود در تيزاب سطحي چرب و نيمه براق دارد و اين ملاك مناسبي براي تشخيص آن است.

كشمش انگوري به تيزاب آغشته و با دود گوگرد خشك مي شود. رنگ آن زرد كهربايي مايل به قهوه اي روشن است و به دليل تركيبات گوگردي فشار مضاعفي بر كليه ها تحميل كرده و براي سلامت مضر است.

 

گردآوري : بخش آشپزي بيتوته
منابع : سلامت نيوز
shebreh.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۵۱:۳۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

بيوگرافي چارلي چاپلين + تصاوير چارلي چاپلينچارلي چاپلين
زادروز :  ۱۶ آوريل ۱۸۸۹
لندن،  انگلستان
درگذشت : ۲۵ دسامبر ۱۹۷۷ (۸۸ ساله)  سوئيس
آرامگاه : كرسير-سور-وو وه، كانتون وو سوئيس
محل زندگي : انگلستان، ايالات متحده آمريكا، سوئيس
نام‌هاي ديگر : سر چارلز اسپنسر چاپلين، چارلز چاپلين
پيشه : بازيگر، كارگردان، فيلمنامه‌نويس، تهيه‌كننده، تدوينگر، آهنگساز
سال‌هاي فعاليت :  فعاليت در تئاتر از ۱۸۹۴ تا ۱۹۱۴ (از ۵ تا ۲۵ سالگي)
فعاليت در سينما : از ۱۹۱۴ تا ۱۹۶۷ (از ۲۵ تا ۷۸ سالگي)
سبك : كمدي، صامت
همسر ها : ميلدرد هاريس (۱۹۱۸ - ۱۹۲۰ طلاق) * ليتا گري (۱۹۲۴ - ۱۹۲۷ طلاق) * پائولت گدارد (۱۹۳۶ - ۱۹۴۲ طلاق) * اونا اونيل (۱۹۴۳ - ۱۹۷۷ تا مرگ چاپلين)
فرزندان : سيدني چاپلين (پسر چاپلين) * ويكتوريا چاپلين (دختر چاپلين)
والدين :  هانا چاپلين (مادر)  

چارلي چاپلين, بيوگرافي چارلي چاپلين, زندگينامه چارلي چاپلين

  زندگينامه چارلي چاپلين
سِر چارلز اسپنسر چاپلين (به انگليسي: Sir Charles Spencer Chaplin) زاده ۱۶ آوريل ۱۸۸۹ - درگذشته ۲۵ دسامبر ۱۹۷۷ يكي از مشهورترين بازيگران و كارگردانان و همچنين آهنگساز برجستهٔ هاليوود و برندهٔ جايزه اسكار است. بيشتر فيلم‌هاي او كمدي و صامت هستند.

چاپلين در زمينه سينما ۵۳ سال فعاليت كرد كه شروع فعاليتهاي وي از سالن ويكتوريا انگلستان به عنوان پسربچه‌اي آغاز شد و تا سن ۷۸ سالگي ادامه يافت. وي در سال ۱۹۱۹ همراه با تعدادي از دوستان سينمايي خود اتحاديه سينماگران را تاسيس كرد.

چاپلين يكي از محبوب ترين و بزرگترين هنرمندان قرن بيستم ميلادي و تاريخ سينما است.

دوران جواني
چاپلين خود ادعا مي‌كرد كه در سال ۱۸۸۹ در محله‌اي در جنوب لندن متولد شده‌است. يعني تنها چهار روز پيش از تولد هيتلر كه چاپلين وي را در ديكتاتور بزرگ مورد تمسخر قرار داد. اما سازمان‌هاي اطلاعاتي بريتانيا، فرانسه و آمريكا كه در مورد وي تحقيق كرده‌اند تاكنون به مدرك دقيقي مبني بر مكان و زمان تولد وي دست نيافته‌اند. خانواده چاپلين بيش از ۴۰ سال پس از مرگ وي نامه‌اي در كشويي قفل شده پيدا كردند كه در آن اشاره شده بود كه چاپلين در كمپ كولي‌ها در اسمسويك در نزديكي بيرمنگام متولد شده‌است. اين نامه در اوايل دهه ۱۹۷۰ توسط جك هيل به چاپلين فرستاده شده‌است. در اين نامه گفته شده‌است كه عمه او يك ملكه كولي بوده‌است و او در كاروان عمه‌اش متولد شده‌است.

پليس فدرال آمريكا يا اف بي آي معتقد بود چارلي چاپلين در واقع يك يهودي روس با نام اصلي اسرائيل تورنشتين بوده‌است. از سوي ديگر اسكاتلنديارد با ارائه اطلاعاتي از سوي يك منبع اظهار كرد كه ممكن است وي در فرانسه متولد شده باشد. اما اداره اطلاعات بريتانيا هيچگاه نتوانست مدارك تولد مربوط به چنين شخصي را پيدا كند و با وجود تحقيقات وسيع، هيچ نوعي مدارك و شواهدي در جهت اثبات اين ادعاها پيدا نكرد. قديمي ترين مدركي كه از وي پيدا شده‌است، گذرنامه‌اي است كه در سال ۱۹۲۰ صادر شده‌است.

والدين چاپلين هر دو هنرمنداني در سالن بزرگ لندن بودند و هر دو بازيگر و آوازه خوان، اما پيش از آنكه چاپلين سه ساله شود از هم جدا شدند. مشهور است كه نام مادر چاپلين هنا است. چارلي آواز خواندن را از مادرش آموخت. پدرش الكلي شد و كمتر با چارلي ارتباط داشت. بعدها مادر چاپلين دچار بيماري رواني شد و در يك آسايشگاه در حوالي لندن بستري گرديد. مستخدمهٔ پدر، چارلي را به همراه برادرش به مدرسه فرستاد و پدر چارلي زماني كه او ۱۲ ساله بود درگذشت.  

چارلي چاپلين, بيوگرافي چارلي چاپلين, زندگينامه چارلي چاپلين

 بيماري مادر چاپلين از آنجايي آغاز شد كه در يكي از اجراهاي زنده تئاتر در لندن كه براي سربازان اجرا مي‌شد، يكي از اجسامي كه سربازان مست به روي صحنه پرتاب مي‌كردند به سر مادرش برخورد كرد و مادر چاپلين خون آلود و اشك‌ريزان به پشت صحنه رفت و چاپلين پنج ساله به روي صحنه آمد تا تماشاچيان عصباني را با خواندن آهنگي سرگرم و آرام كند.

با بستري شدن مادر، چارلي و برادرش رابطهٔ عميق‌تري پيدا كردند و هر دو با استعداد بالايي كه داشتند در همين سالن قديمي كه پدر و مادرشان در آن كار مي‌كردند، مشغول به كار شدند. در سال ۱۹۲۸ مادر چارلي ۷ سال پس از انتقال وي توسط پسرانش به هاليوود مرد. سال‌هاي پس از مرگ مادر و فقر و استيصال برادران چاپلين تاثير زيادي بر فضاي فيلم‌هاي چاپلين در سال‌هاي بعد گذاشت. بعدها چارلي از وجود برادري ناتني از سمت مادر آگاه مي‌شود به نام ويلر دريدن كه بعدها اين برادر به برادران ديگر در هاليوود و استوديو چاپلين مي‌پيوندد.

چاپلين در مورد مادرش مي‌گفت: اگر مادرم نبود شك دارم كه مي‌توانستم در پانتوميم موفقيتي كسب كنم. او يكي از بزرگترين هنرمندان پانتوميم بود كه تاكنون ديده‌ام.   

چارلي چاپلين, بيوگرافي چارلي چاپلين, زندگينامه چارلي چاپلين

 مهاجرت به آمريكا
چاپلين از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۲ به همراه فرد كارنو سراسر آمريكا را دوره كرد و نمايش تئاتر اجرا مي‌كرد. چاپلين در زمان همكاري با شركت كارنو در آمريكا هم‌اتاقي استن لورل بود. استنلي به انگليس بازگشت اما چاپلين در آمريكا ماند. در سال ۱۹۱۳ بازي چاپلين مورد توجه يكي از فيلم‌سازان قرار گرفت و از آن پس با شركت فيلم‌سازي كي استون همكاري كرد. وي نخستين فيلم خود را با نام ساختن يك زندگي كه فيلم كمدي بود در سال ۱۹۱۴ آغازكرد. چاپلين در اين شركت و با اين فيلم به سرعت به شهرت رسيد.


بازيگر پيشرو
در سال ۱۹۱۴ با شركت كي استون چاپلين سه فيلم بازي كرد و به موفقيت‌هاي چشمگيري رسيد. خود در زندگي‌نامه‌اش چنين مي‌نويسد:

 من هيچ ايده‌اي دربارهٔ چهره‌پردازي و لباسم نداشتم. لباسي كه در فيلم اول داشتم را دوست نداشتم. در راه لباس‌خانه به اين نتيجه رسيدم كه شلوار بگي گشاد بپوشم و كفش‌هاي بزرگ و كلاهي خاص. مي‌خواستم همه چيز با هم در تضاد باشد. كتي تنگ و كلاهي كوچك و كفشي بزرگ. نمي‌دانستم بايد پير به نظر بيايم يا جوان؟ اما وقتي ياد حرف كارگردان افتادم كه مي‌خواست كمي بزرگتر از آنچه هستم به نظر بيايم، پس يك سبيل اضافه كردم. نمي‌دانستم چه شخصيتي بايد داشته باشم، اما زماني كه لباس‌ها را پوشيدم، خودِ لباس‌ها احساسي به من داد كه شخصيت را ديدم. آغاز به شناختنش كردم و زماني كه به روي صحنه مي‌رفتم، كاملاً متولد شده بود.

فيلم‌هاي نخست به سبك مك سنت كه كارگردان بود، از فضاي كمدي جسمي و ژست‌هاي اغراق شده استفاده مي‌كرد. كم‌كم چاپلين براي اين شركت فيلم‌سازي كرد و به‌عنوان كارگردان فيلم‌هاي كوتاه بيش از ۳۴ فيلم ساخت. چاپلين مورد توجه بسياري از فيلم‌سازان و نويسندگان قرار گرفت.

شخصيت چاپلين بيشتر به عنوان «آواره» شهرت يافت كه در زبان‌هاي مختلف دنيا مفهومي به مانند فردي ولگرد با رفتارهاي پيچيده اما بزرگ منشانه داشت. در سال ۱۹۱۵ چاپلين با يك شركت تازه قرارداد بست و مشغول ساخت فيلم‌هاي بلندتري شد.

در سال ۱۹۱۶ شركت فيلم موچوال مبلغ ۶۷۰ هزار دلار با چاپلين قرارداد بست و در مدت ۱۸ ماه وي ۱۲ فيلم بلند كمدي براي آنها ساخت كه در اين نوع از ويژگي ممتازي در تاريخ سينما برخوردار بودند. در واقع تمام فيلم‌هاي كه در اين شركت ساخته شد، به يك اثر كلاسيك سينماي كمدي تبديل شدند. در پايان اين سال‌ها آمريكا وارد جنگ جهاني شد و چاپلين دورهٔ جديدي از سينماي خود را با دوستانش آغاز كرد. چاپلين از سال ۱۹۱۸ در استوديوي خود مشغول به كار شد. تمام فيلم‌هاي پيشين، دوباره ويرايش و كات شدند و در سال‌هاي مختلف موسيقي و تدوين جديد صورت گرفت.  

چارلي چاپلين, بيوگرافي چارلي چاپلين, زندگينامه چارلي چاپلين

 شيوه فيلم‌سازي
چاپلين هميشه بسيار اشاره‌وار در مورد روش‌هاي فيلم‌سازي خود سخن مي‌گفت، اگر غير از اين عمل مي‌كرد مانند اين بود كه يك شعبده‌باز حقه‌هاي خود را افشا كند. در واقع تا قبل از ساخت فيلم‌هاي صدادار مانند ديكتاتور بزرگ در سال ۱۹۴۰، او هيچ وقت يك فيلم‌نامهٔ كامل از ساخت فيلم در اختيار نداشته است. روش چاپلين اين گونه بود كه طرحي در ذهنش پرورانده مي‌شد و بر اساس آنچه ارائه مي‌كرد با او قرارداد بسته مي‌شد و در اين مسير او مي‌توانست آزادانه بنويسد و خود كارگردان فيلم خود باشد. بعد چاپلين گروه همكاري خود را تشكيل مي‌داد و محيط داستان و شخصيت‌هاي آن را مي‌ساخت و تقريباً در طول فيلم بود كه ابتكارها و ظرافت‌هاي داستان به ذهنش مي‌رسيد و آن‌ها را به طرح خود اضافه مي‌كرد. گاهي با قسمت‌هايي از فيلم كه قبلاً پذيرفته شده بود مخالفت مي‌شد يا در روايت داستان ضرورتي ايجاد مي‌شد و چاپلين مجبور مي‌شد قسمت‌هايي را كه قبلاً فيلم‌برداري كرده را تكرار كند؛ مگر قسمت‌هايي كه با كل مجموعه داستان در تناقض بود. روش فيلم‌سازي يكتاي چاپلين تنها پس از مرگش شناخته شد، زماني كه صحنه‌هاي بريده شدهٔ فيلم‌ها و خروجي‌هاي نهايي آن‌ها بوسيله گروه بريتانيايي «مستند چاپلين ناشناخته» در سال ۱۹۸۳ بررسي شد.

آنچه در بالا گفته شد يكي از دلايلي است كه ساخت يك فيلم براي چاپلين نسبت به رقيبانش زمان بيشتري مي‌گرفت. دليل ديگر آن اين بود كه چاپلين كارگردان بسيار دقيقي بود و اصرار داشت كه هنرپيشه‌ها دقيقاً همان گونه بازي كنند كه منظور اوست و اصلاً هم براي او مهم نبود كه چقدر طول بكشد تا بتواند بازي مورد نظرش را از هنرپيشه‌اش بگيرد. چاك جونز كه در زمان كودكي نزديك كارگاه فيلم‌سازي چاپلين[۴] زندگي مي‌كرده گفته است: به ياد مي‌آورد كه پدرش هنگام گرفتن يكي از صحنه‌هاي فيلم چاپلين در آنجا حاضر بوده و ديده كه چاپلين يك قسمت را بيش از ۱۰۰ بار تكرار كرده تا در نهايت از كار هنرپيشه‌اش راضي شده و آن قسمت را پذيرفته است.

تركيب هم‌زمان داستان‌پردازي و ميل به كمال‌گرايي در چاپلين كه منجر مي‌شد به روزها تلاش و هزاران فوت فيلم گرفته شدهٔ بي‌استفاده، باعث مي‌شد تا فيلم‌سازي براي او بسيار پرهزينه تمام شود و كلافگي او باعث پراكندگي و دلگيري هنرپيشه‌ها و ساير عوامل فيلم‌هايش شود و يا باعث شود آن‌ها ساعت‌ها انتظار بكشند و يا حتي در مواردي كل كار تعطيل شود.  

چارلي چاپلين, بيوگرافي چارلي چاپلين, زندگينامه چارلي چاپلين

 مقايسه با ساير طنزهاي صامت
از دههٔ ۱۹۶۰ به بعد فيلم‌هاي چاپلين با فيلم‌هاي دو طنزپرداز ديگر، باستر كيتون و هارولد لويد، مقايسه مي‌شده‌اند، اين مقايسه به خصوص در ميان طرفداران وفادار دو گروه مطرح بود.

اين سه طنزپرداز هريك سبك خاص خود را داشت: چاپلين تاكيد زيادي بر عواطف و گيرايي فيلم داشت (به همين دليل در دههٔ ۱۹۲۰ بسيار معروف بود)؛ لويد به داشتن شخصيت‌هاي عامه‌پسند در فيلم‌هايش شناخته شده بود و كيتون به خاطر داشتن بردباري همراه با لحني غرغرو در ميان مخاطبان خود مورد پذيرش بود.

از نظر تجاري، تعدادي از سودآورترين فيلم‌هاي صامت اثر چاپلين است، فيلم جويندگان طلا، با فروش ۴٫۲۵ ميليون دلار آمريكا پنجمين فيلم پرسود و سيرك با فروش ۳٫۸ ميليون دلار آمريكا هفتمين فيلم پرفروش بود. درحالي كه فيلم‌هاي چاپلين در مجموع ۱۰٫۵ ميليون دلار امريكا سود كردند، هارول لويد، درآمدي در حدود ۱۵٫۷ ميليون دلار داشت همچنين لويد تعداد فيلم‌هاي بيشتري مي‌ساخت؛ او در طول دههٔ ۱۹۲۰، ۱۲ فيلم منتشر كرد درحالي كه چاپلين در اين مدت تنها ۳ فيلم را منتشر كرد. فيلم‌هاي باستر كيتون به اندازهٔ فيلم‌هاي چاپلين و لويد از نظر تجاري موفق نبود. وي حتي در زماني كه در اوج شهرت خود بود در اواخر دههٔ ۱۹۵۰ و اوايل ۱۹۶۰، تنها دست آوردش، تشويق ديرهنگام منتقدان بود.

واضح است كه چاپلين و كيتون كه هر دو از Vaudeville كار خود را شروع كردند زياد به يكديگر توجه داشته باشند. كيتون در سرگذشت خود از چاپلين با نام بزرگترين طنزپرداز كه تا به حال زندگي كرده و بزرگترين كارگردان طنز ياد كرده است. چاپلين نيز در ۱۹۲۵ از كيتون در United Artists استقبال كرد و او را از رفتن به مترو گلدن ماير در سال ۱۹۲۸ برحذر داشت و براي آخرين فيلم او با نام «شهرت» متني ويژه براي كيتون نوشت و از او با عنوان شريك طنزپرداز خود از سال ۱۹۱۵ ياد كرد. 

چارلي چاپلين, بيوگرافي چارلي چاپلين, زندگينامه چارلي چاپلين

  كار خلاقانه
ديكتاتور بزرگ
ديكتاتور بزرگ نخستين فيلم كاملاً ناطق چاپلين بود كه در اوضاع نابسامان جهاني در دهه چهل ميلادي، اثري ضد نازي بود. اين فيلم در مورد ديكتاتوري اروپايي و در واقع تاريخچه زندگي آدنويد هينكل، ديكتاتور كشور خيالي تامانيا است كه دست به كشتار يهودي‌ها مي‌زند و اروپا را درگير جنگ مي‌كند. برخي اين فيلم را نپسنديدند و برخي جنبه سياسي آن را جدي و برخي آن را به قدر كافي جدي نگرفتند. با اين حال اين فيلم از نظر تجاري محبوبيت فراواني پيدا كرد و چاپلين را هم‌چنان به عنوان يك ستاره در اوج نگاه داشت.


عصر جديد
موضوع فيلم عصر جديد در مورد كارگراني است كه از آن‌ها زياد كار مي‌كشند و در فكر افزايش ساعت كاري آنان است ولي با تعطيل شدن كارخانه‌ها بيكاران زيادي در شهر هستند كه براي گذراندن زندگي خود مجبور به دزدي مي‌شوند. اين فيلم يكي از زيباترين فيلم‌هاي چارلي است.


جويندگان طلا
چاپلين فيلم جويندگان طلا را در مورد رنج‌هاي كساني ساخت كه در آن زمان به دنبال طلا در معادن بودند. چارلي فقير در اين فيلم براي برگزار كردن يك مهماني شام به خاطر دختر مورد علاقهٔ خود و دوستان او دچار مشكلات بي‌شماري شد. هيچ‌يك از مهمان‌ها نمي‌آيند. نقطه اوج فيلم رقص نان‌هاي استوانه‌اي، توسط چاپلين است كه در آن نبوغ فوق‌العاده‌اش را به‌نمايش در مي‌آورد. نقطه اوج ديگر فيلم، پختن و خوردن يك چكمه توسط چاپلين است.


سياست
دوره مك كارتي
در حدود سال ۱۹۵۰ جنگ سرد به اوج خود رسيده بود و در آمريكا ترس شديدي از كمونيست‌ها بوجود آمده بود. در آن سال سناتوري به نام جوزف مك كارتي (به انگليسي: Joseph Mc Carthy) اعلام كرد ليستي بلند بالا از چند كمونيست معروف دارد. نام چارلي چاپلين نيز در آن ليست بود. او زماني كه براي اولين نمايش فيلم Lime Light به لندن سفر مي‌كرد از اخراج خود از آمريكا با خبر شد. به اين ترتيب چاپلين به همراه خانواده‌اش از ژانويهٔ ۱۹۵۳ در خانهٔ زيبايي در كورسير-سور-ووي (به انگليسي: Corsier - Sur -Vervey) در كشور سوئيس زندگي كرد و تا سال ۱۹۷۲ به آمريكا بازنگشت.


چاپلين در جواب اتهام‌ها گفت: «من يك هنرپيشه هستم نه سياست‌مدار»

در سال ۱۹۵۴ مك كارتي و همراهانش رسوا شدند. زيرا مشخص شد مداركي كه براي افشاي كمونيست‌ها به كار برده بودند جعلي بود. سال ۱۹۷۲، سال بازگشت شكوهمند چارلي به آمريكا بود و در نيويورك هديه باران شد و مدال ارزشمند هندل به او اهدا گرديد.

در اوايل سال ۲۰۱۲، اداره اطلاعات داخلي بريتانيا (MI5) گزارشي را منتشر كرد كه نشان مي‌داد چارلي چاپلين به درخواست آمريكا و به خاطر «گرايش‌هاي كمونيستي» در دوره‌اي توسط اين اداره تحت نظر و بازرسي قرار داشته‌است. اما هيچ‌گاه نتوانستند مدركي دال بر ارتباط چارلي چاپلين و گروه‌هاي كمونيستي بيابند. همچنين در اين مدارك عنوان شده كه اداره ام‌آي‌فايو، موفق نشده كه محل اصلي تولد چارلي چاپلين را كشف كند. همچنين جمع‌بندي MI6 اين بود كه چاپلين ممكن است از طرفداران كمونيست‌ها باشد ولي در اين مورد راديكال نيست. اما چاپلين به عنوان يكي از قربانيان مك كارتيزم شناخته مي‌شود.  

چارلي چاپلين, بيوگرافي چارلي چاپلين, زندگينامه چارلي چاپلين

 زندگي شخصي
چاپلين در زندگي شخصي چندين بار ازدواج كرد. اولين ازدواج چارلي در اكتبر سال ۱۹۱۸ با ميلدرد هريس (به انگليسي: Mildred Harris) بود. دختر بانمكي كه چارلي را ياد عشق نافرجامش، هتي كلي (به انگليسي: Hetty Kelly) مي‌انداخت كه در سال ۱۹۰۸ عاشق او شده بود. عشقي كه از همان ابتدا مورد مخالفت خانوادهٔ هتي قرار گرفت. ازدواج چارلي با ميلدرد پس از دوسال يعني در آوريل ۱۹۲۰ به جدايي كشيده شد. نتيجهٔ اين ازدواج يك فرزند پسر بود كه تنها سه روز عمر كرد.

چارلي در نوامبر ۱۹۲۴ با هنرپيشهٔ نقش اول فيلم جويندگان طلا (به انگليسي: Gold Rush) يعني ليتا گري (به انگليسي: Lita Grray) ازدواج كرد. حاصل اين ازدواج دو فرزند پسر به نام‌هاي سيدني و چارلز بودند. اما تنها بعد از دو سال اين ازدواج نيز به جدايي كشيده شد.

در سال ۱۹۳۶ چاپلين بار ديگر با يك بازيگر ازدواج كرد. پائولت گودارد (به انگليسي: Paulette Goddard) بازيگر نقش دختر بي‌خانمان در فيلم عصر جديد (به انگليسي: Modern Time) كه با چارلي ازدواج كرد. اين ازدواج نيز در سال ۱۹۴۲ به جدايي انجاميد.

در سال ۱۹۴۲ او با دختر يك نمايش‌نامه‌نويس معروف آمريكايي به نام يوجين گِلَدِستون اونيل (به انگليسي: Eugene Gladstone O'Neill) آشنا شد. نام آن دختر اونا اونيل (به انگليسي: Oona O'neil) بود. با اينكه پدر دختر با اين ازدواج مخالف بود اما اين ازدواج صورت گرفت. چارلي پنجاه و چهار ساله با يك دختر هجده ساله ازدواج كرده بود. اين ازدواج در ۱۶ ژوئن سال ۱۹۴۳ انجام گرفت. اولين حاصل اين ازدواج دختري به نام جرالدين (به انگليسي: Geraldine Chaplin) بود. با اينكه اختلاف سن چارلي و اونا سي و شش سال بود اما اين ازدواج پر دوام‌ترين ازدواج چارلي بود و اين دو تا پايان عمر كنار يكديگر بودند.

زندگي هنرمند بزرگ دنياي سينما، چارلي چاپلين، كه بي‌اغراق از مشهورترين هنرمندان اين فن است پر از درد و رنج و فقري وصف ناشدني است. اما كم‌تر كسي مي‌داند كه اين هنرمند بزرگ براي «چاپلين» شدن از كجا آغاز كرده‌است. خوشبختانه خود او گوشه تاريك اوايل زندگي خويش را در كتابي تحت عنوان «داستان كودكي من» براي ما روشن كرده است. اين كتاب مربوط به دوراني است كه هنوز كسي چارلي را نمي‌شناخت و نمي‌دانست روزي بزرگ‌ترين ستاره سينما خواهد شد.  

چارلي چاپلين, بيوگرافي چارلي چاپلين, زندگينامه چارلي چاپلين

  جوايز
*  برنده جايزه اسكار بهترين موسيقي ارجينال براي فيلم لايم لايت در سال ۱۹۷۳.
*  نامزد دريافت جايزه اسكار در رشته‌هاي بهترين فيلم، بهترين فيلم‌نامه ارجينال و بهترين بازيگر نقش اول براي فيلم ديكتاتور بزرگ در سال ۱۹۴۱.
 *   نامزد دريافت جايزه اسكار در رشته بهترين فيلم‌نامه ارجينال براي فيلم موسيو وردو در سال ۱۹۴۸.
*  دريافت جايزه اسكار بهترين دستاورد هنري براي فيلم سيرك در سال ۱۹۲۹.
* دريافت جايزه افتخاري يك عمر فعاليت هنري در سال ۱۹۷۲.
*  برنده جايزه افتخاري شير طلايي از جشنواره ونيز در سال ۱۹۷۲.

مرگ
چارلي چپلين در ۲۵ دسامبر ۱۹۷۷ درگذشت و جسد اين كمدين در سال ۱۹۷۸ از خاك خارج شد و توسط دو مرد كه در ازاي بازگرداندن جسد از وكيل چاپلين تقاضاي دريافت پول داشتند، در يك مزرعه ذرت دفن شد. جسد از گورستان دهكده‌اي در سوئيس كه چاپلين ۲۵ سال آخر عمر خود را در آنجا گذرانده بود ربوده شده بود و پس از سه ماه، با دستگيري جنازه دزدها كه دو مهاجر از بلغارستان و لهستان بودند، به همانجا بازگشت؛ ولي اين بار تابوت او را از بتن مسلح ساختند.

 

منبع:wikipedia.org


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۴۹:۵۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

تست هوش: توپهاي داخل محفظه! 

9 توپ داريم كه يكي با بقيه متفاوت است (رنگ قرمز). مي خواهيم اين گوي را از سمت چپ، به سمت راست محفظه منتقل كنيم، البته با كمترين حركت ممكن. چند حركت لازم است تا اين انتقال انجام شود؟

معماي سخت, تست هوش با جواب

تست هوش تصويري, تست هوش جديد

 

معما و تست هوش, تست هوش تصويري

 

معما و تست هوش, تست هوش تصويري

 

معما و تست هوش, تست هوش تصويري

 

معما و تست هوش, تست هوش تصويري

 

معما و تست هوش, تست هوش تصويري

 

معما و تست هوش, تست هوش تصويري

 

معما و تست هوش, تست هوش تصويري

 

معما و تست هوش, تست هوش تصويري

 

معما و تست هوش, تست هوش تصويري

 

معما و تست هوش, تست هوش تصويري

 

 

پاسخ تست هوش 'توپهاي داخل محفظه!'

7 بار

 

توپهاي داخل محفظه, تست هوش جديد

منبع:ihoosh.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۴۸:۲۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
تحقيقات حاكي از آن است كه درك احساس و پيش‌بيني حالت صورت فرد ديگر سبب مي‌شود كه برخي افراد را جذاب‌تر بدانيم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمي پزشكي باشگاه خبرنگاران جوان، شايد براي شما نيز پيش آمده باشد كه به طور ناخودآگاه از فردي خوشتان بيايد يا به او جذب شويد اما خودT علت آن را ندانيد.  مطالعه‌اي جديد نشان داده است كه اعتماد به نفس افراد در خواندن و تشخيص احساسات فرد ديگر مي‌تواند سبب شود كه فردي را جذاب‌تر بدانند.
 
اين مطالعه نشان داده است هنگامي كه ما حس افراد ديگر را بهتر شناسايي مي‌كنيم و زماني كه مي‌توانيم حالت‌هاي صورت آن‌ها يا احساساتشان از جمله ناراحتي، خوشحالي و خجالت را تقليد كنيم ناخودآگاه به اين افراد بيشتر جذب مي‌شويم و از آن‌ها بيشتر خوشمان مي‌آيد.

شايد به همين علت باشد كه گفته مي‌شود، برخي افراد در يك نگاه عاشق مي‌شوند.

نتايج اين مطالعات نشان داده است كه به محض اينكه احساس فرد مقابل را حس مي‌كينم و يا ناخودآگاه حالت صورت او را تقليد مي‌كنيم، سيگنال‌هايي به مغزمان فرستاده مي‌شود كه سبب مي‌شود به آن فرد جذب شويم. در واقع هنگامي به فردي جذب مي‌شويم يا او را جذاب در نظر مي‌گيريم كه بتوانيم احساسات و حالت او را تشخيص دهيم.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۴۶:۰۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب