خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 302
دیروز : 262
افراد آنلاین : 3
همه : 1959033
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

نوجوانان ايراني در‌ معرض بيماري قرن

شناسهٔ خبر: 3608275 - چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۰
در سال‌هاي اخير در ايران تعداد مبتلايان در اثر رابطه جنسي با مبتلايان در اثر تزريق خون آلوده به بيماري ايدز، به مرز برابري رسيده است.

آرمان نوشت: يك روز بعد از اينكه معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي از كمبود بودجه براي مهار ايدز انتقاد كرد، يك مقام مسئول در وزارت بهداشت روند ابتلاي زنان و نوجوانان به ايدز را هشدار آميز دانست. همزمان وزير بهداشت از رشد ۱۰ درصدي ايدز در ايران خبر داد كه بر اساس آن با توجه به آمارهاي رسمي سالانه سه هزار نفر به ايدز مبتلا مي‌شوند. اين در حالي است كه اگر آمارهاي غيررسمي را مبنا قرار دهيم بايد به ابتلاي سالانه ۱۰ تا ۱۳ هزار نفر ايراني به بيماري قرن اذعان كنيم.

هشدارهايي كه درمورد ايدز ازطريق دولت‌ها به مردم داده مي‌شود در درجه اول مربوط به خون‌هاي آلوده و معتاداني است كه تزريق مشترك دارند و در درجه دوم افرادي كه شركاي جنسي متعدد دارند. با اين وجود دلايلي كه افراد به اين بيماري لاعلاج در كشورهاي مختلف دنيا مبتلا مي‌شوند ، با هم متفاوت است. در ايران در گذشته بيشترين مبتلايان به ايدز معتادان تزريقي بودند كه چيزي حدود ۹۰ درصد مبتلايان را تشكيل مي‌دادند و در درجه دوم مبتلايان از طريق رابطه جنسي پرخطر قرار داشتند، در حالي كه در سال‌هاي اخير در ايران تعداد مبتلايان در اثر رابطه جنسي با مبتلايان در اثر تزريق خون آلوده به مرز برابري رسيده است. در مورد زنان هم در حالي كه در گذشته تعداد كمي از زنان به اين بيماري مبتلا بودند در سال‌هاي اخير تعداد زناني كه به ايدز مبتلا شده اند زياد شده است. فارغ از نحوه سرايت اين بيماري بايد به الگوي رشد ومهار آن دركشورهاي مختف دنيا نگاهي انداخته و دلايل تابو بودن اين بيماري را بررسي كنيم. روزگذشته رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت از شيوع ايدز بين زنان، كودكان و نوجوانان سخن گفته و وزير بهداشت هم رشد ايدز را ۱۰ درصد اعلام كرد. اين در حالي است كه در كشورهاي توسعه يافته روند افزايش ايدز متوقف شده است.

رشد ايدز در ايران

وزير بهداشت،درمان و آ‌موزش پزشكي گفت: تعداد مبتلايان به ويروس ايدز در كشور سالانه ۱۰ درصد رشد دارد و الگوي ابتلا به اين ويروس به سمت ارتباطات جنسي پر خطر رفته است. به گزارش ايرنا، سيد حسن هاشمي توضيح داد: واقعيت مهم درباره عفونت ويروس ايدز در جامعه ما اين است كه بر خلاف گذشته كه الگوي اصلي انتقال اين عفونت استفاده از مواد مخدر تزريقي بود، امروز عامل اصلي انتقال اين ويروس ارتباطات جنسي و ارتباطات پر خطر جنسي است و مصرف شيشه و مواد مخدر صنعتي نيز به گسترش اين بيماري دامن زده است. رئيس اداره ايدز و بيماري‌هاي آميزشي وزارت بهداشت هم با بيان اينكه شيوع ايدز در زنان و نوجوانان رو به افزايش است، گفت: روند انتقال بيماري از تزريق مواد مخدر به ارتباط جنسي تغيير كرده است. به گزارش ايلنا، پروين افسر كازروني با اشاره به اينكه در سال‌هاي اخير روند انتقال از طريق جنسي افزايش داشته است، افزود: در گروه معتادان تزريقي به دليل برنامه‌هاي گسترده كاهش آسيب و آموزش‌هايي كه داده شد درصد آلودگي كمتر شد، ولي روند انتقال از طريق جنسي رو به افزايش است.از كل موارد ابتلا به ايدز ۸۵ درصد مردان و ۱۵ درصد زنان هستند، ولي به طور كلي آمار ابتلاي زنان به اين بيماري در سال‌هاي اخير رو به افزايش است.

ايدز در كودكان

كازروني گفت: اگر زني به ايدز مبتلا باشد و بعد هم زايمان طبيعي داشته باشد و به نوزاد شير بدهد، احتمال ابتلاي نوزاد بين ۳۰ تا ۴۰ درصد است و به همين جهت خيلي اهميت دارد كه زنان باردار از نظر وضعيت اچ‌آي‌وي مورد ارزيابي قرار بگيرند. رئيس اداره ايدز و بيماري‌هاي مقاربتي وزات بهداشت گفت: در كل درصد مبتلايان به ايدز در زنان باردار خيلي پايين است. در حال حاضر در مورد همه زنان اين آزمايش انجام نمي‌شود و خيلي از متخصصان اين آزمايش را در بخش خصوصي انجام مي‌دهند، اما در مراكز بهداشتي و درماني فقط اين اطلاع به زن باردار داده مي‌شود كه آزمايش اچ اي وي هم مي‌تواند جزو آزمايش‌هاي بارداري باشد و آموزش اوليه در مورد آن داده مي‌شود. رئيس اداره ايدز و بيماري‌هاي مقاربتي وزارت بهداشت با اشاره به آمار ۳۰هزار و ۷۲۷ نفر مبتلا به ايدز در ايران گفت: ۶۷۵ كودك زير ۱۵ سال در كشور مبتلا به ايدز هستند.

آموزش براي پيشگيري

روند ابتلا به ايدز در جهان رو به كاهش است، ولي در كشورهاي همجوار ما مثل آسياي ميانه رو به افزايش است.در ايران نيز از نظر ابتلا به اچ‌آي‌وي در سنين جواني روند رو به افزايشي وجود دارد. دليل اينكه ايران هنوز هم در ايدز و غلبه بر اين بيماري نتوانسته موفقيت‌آميز عمل كند به رفتار دولت با اين پديده بر مي‌گردد. در درجه اول آزمايش ايدز و هپاتيت در ايران آزمايشي غيرمطمئن و پرهزينه است كه جزو چكاب‌هاي اوليه همه محسوب نمي شود درحالي كه در كشورهاي توسعه يافته كيت‌هاي خانگي براي آزمايش اين بيماري وجود دارد كه ابتلاي فرد را به بيماري در هر تاريخي كه باشد نشان مي‌دهد، اين در حالي است كه حتي آزمايشگاه‌هاي ايران هم نمي‌توانند زماني كه اچ آي وي در حالت مخفي (پنجره) به سر مي‌برد، مثبت بودن بيماري را تشخيص دهند. از سوي ديگر هنوز هم اين بيماري براي خيلي‌ها تابو بوده و حاضر نيستند براي دادن آزمايشي تحت عنوان HIV اقدام كنند.يك متخصص ايدز و بيماري‌هاي واگير دار در مورد وضعيت فعلي كشور در ابتلا به ايدز به آرمان مي‌گويد: زنگ خطر ابتلا به ايدز در اثر رابطه جنسي از خيلي وقت پيش به صدا در آمده بود، بخش زيادي از مبتلايان به ايدز را افرادي تشكيل مي‌دهند كه در اثر همسر خود و يا اشنباه پزشك و تزريق خون آلوده به اين بيماري مبتلا شده اند. محبوبه حاج عبدالباقي با طرح اين پرسش كه چرا در كشورهاي توسعه يافته افراد خيلي راحت براي آزمايش ايدز اقدام مي‌كنند، مي‌گويد: بايد رفتارهاي مناسب به مردم آموزش داده شود زيرا هنوز بخش زيادي از مردم ما نمي‌دانند ايدز در كمينشان است و چقدر احتمال اينكه آنها به اين بيماري مبتلا شوند زياد است.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۱۶:۴۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
گفتگو با مسن ترين دانش آموز ايران؛
سين جيم اين بار به سراغ فردي رفته است كه مسن ترين دانش آموز ايران شناخته مي شود و در سن 79 سالگي شوق علم آموزي او را رها نكرده است .
به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش  گروه علمي پزشكي باشگاه خبرنگاران جوان؛شايد براي بسياري از ما اتفاق افتاده كه با ديدن آينده نه چندان روشن پايان تحصيلات انگيزه كافي براي درس خواندن نداريم اما در ميان اين افكار منفي و پوچ ، آشنايي با افرادي كه با سن بالا در مناطقي كه شرايط آموزشي چندان مناسبي ندارد اقدام به تحصيل كرده اند؛ گام هاي خسته افراد را براي رسيدن به موفقيت هاي تحصيلي و تداوم در اين كار تقويت مي كند.
علي فراهاني مسن ترين دانش آموز ايران ، در سن 79 سالگي دانش آموز پايه هشتم است. وي در روستاي علوي ملاير استان همدان زندگي مي كند.
عشق به تحصيل در 79 سالگي/ من، مولتي ميلياردرم/مي خواهند آرزوي باسواد شدن را به دلم بگذارند
گفتگويي با وي انجام داديم تا هدف او از علم آموزي در اين سن را جويا شويم و چند و چون درس خواندن و برخورد اطرافيانش با اين اقدام را بدانيم.
 
شرح حالي از زندگي خودتان برايمان بگوييد
علي فراهاني متولد 1316 هستم، نه فرزند چهار دختر و پنج پسردارم  ودر مجموع 30 40 نفر هستم و شغلم اول چراغ سازي بوده اما در حال حاضر كشاورزي مي كنم و چند راس گوسفند دارم.
 
چه عاملي باعث شد دراين سن به تحصيل روي بياوريد؟
در سنين جواني به دليل هيجانات جواني و ناپختگي گاهي تصميم هاي ناآگاهانه گرفته مي شود و ادامه تحصيل ندادن من هم به همين خاطر بوده است  و به نظر من در پيري تصميمات صحيح تري مي گيريم.
 
پيش از اين هم مدرسه رفته بوديد يا در حال حاضر شروع به درس خواندن كرديد؟
خير. قبلا هم وقتي در زنجان سرباز بودم كلاس اول را طي 20 روز خواندم اما درس و مدرسه را ترك كردم و درآن زمان فكر مي كردم  خواندن و نوشتن در اين حد كافي است البته 12 سال پيش نهضت سواد آموزي در روستا ما آمد و دوره هاي آموزشي برگزار كرد و من در اين دوره ها شركت كردم و دو كلاس ديگر هم خواندم و با نمره 18 مدرك گرفتم و بعد  از آن هم وارد دبيرستان شدم.
مسئولان مدرسه باحضور شما مشكلي نداشتند؟
من مدت خيلي كوتاهي و فقط 50 روز قبل عيد مدرسه رفتم  و در پايه هشتم درس خواندم و مسئولان بدون هيچ دليلي مانعي از حضور من در مدرسه شدند و خودم هم علت آن را نمي دانم .
 
ميزان تحصيلات بچه هايتان چگونه است؟  
بچه هايمان درس خواندند اما ميزان تحصيلاتشان خيلي كم است و فقط يكي از آنها ديپلم گرفت، متاسفانه هيچ كدام وارد دانشگاه نشدند .
عشق به تحصيل در 79 سالگي/ من، مولتي ميلياردرم/مي خواهند آرزوي باسواد شدن را به دلم بگذارند
 
برخورد خانواده و اطرافيانتان با درس خواندن شما چطور است؟
يكي از پسرهايم با مدرسه رفتن من موافق نيست و مي گويد با اين سن مدرسه رفتن خوب نيست اما دوستانم خيلي راضي هستند و به اين كار افتخار مي كنند.
 
نظر خودتان درباره درس خواندن و ادامه تحصيل چگونه است؟
به نظرم من درس خواندن وادامه تحصيل خيلي عالي است ؛ هميشه در دعاهايم از خدا مي خواهم عقلم را زياد كند و با درس خواندن اين دعاي من محقق شده است.
 
چه حسي داريد زماني كه درس مي خوانيد؟
خيلي حس خوبي دارم و واقعا به درس خواندن علاقه مند هستم؛ مثلا امروز سه بار در خانه قرآن خواندم و به صنعت نيزعلاقه دارم و الان از بابت اينكه  چرا زمان سربازي و جواني فعاليت بيشتري نداشتم و كار حرفه اي ياد نگرفتم بسيارناراحت هستم.
 
باوجود علاقه اي كه به درس داشتيد چرا درس خواندن را رها كرديد؟
الان كارم سنگين نيست  اما در گذشته  كار و مشغله زيادي داشتم ودر واقع براي امرار معاش خانواده  ام زماني براي ادامه تحصيل نداشتم  چون بايد هزينه زندگي دوخواهر و مادر و خانواده خودم را تامين مي كردم.
 
الان وقتي سر كلاس حاضر مي شويد برخوردبچه ها با شما چگونه است ؟
بچه ها خيلي برخورد خوبي داشته اند و الان مي گويند چرا مدرسه نمي آيي؟ زماني كه مدرسه رفتم بچه ها اصرار داشتند حتما سر كلاس هاي ديگر هم بروم و با آنها درس بخوانم.

الان كه مدرسه نمي رويد چطور درس خواندن را ادامه مي دهيد و چه برنامه اي داريد؟
نزديك ما روستايي است كه  قرآن ياد مي دهند و من الان مي خواهم در آن كلاس ها شركت داشته باشم و قرآن را حفظ كنم البته اگر شرايط پيش بيايد درس را ادامه مي دهم ، متاسفانه خانه ام درشهر نيست كه امكانات داشته باشم وبه دانشگاه بروم.
 
زماني كه مدرسه مي رفتيد، يادگيري دروس برايتان مشكل نبود؟
درس خواندن برايم مشكل نيست درس ها را زود ياد مي گيرم حتي چراغ سازي را هشت روزه ياد گرفتم و كمي زبان عربي، زبان تركي بلد هستم.
 
درس خواندن روي كارتان اثر منفي نداشته است؟
نه خداروشكر، اصلا درس خواندن روي كارم اثر نداشته است و  لطمه اي وارد نمي كند حتي براي زمين كشاورزي ام هم كارگر مي گيرم تا به من كمك كنند.
به حدي درخواندن در كارم اثر مثبت داشته كه ديگر براي دريافت رسيد و كارهاي اداري به كسي نياز ندارم و خودم كارهايم را انجام مي دهم.
 
درحال حاضر در خانه درس هايتان را مي خوانيد؟
آره درس ها را مي خوانم و خيلي علاقه دارم و از هر كلاسي مي توانم بخوانم  و هرگز در تمرين كردن دروس كوتاهي نمي كنم.
 
خانواده تان در درس ها به شما كمك مي كنند؟
نه، اصلاهمسر و فرزندم كمك نمي كنند حتي همسرم سواد ندارد و به او مي گوييم تا سواد بياموزد ،قبول نمي كند.
 
از وقتي كه درس خواندن را شروع كرديد،چه تغييراتي داشته ايد؟
الان دغدغه اي ندارم و نياز نيست براي كارها مثل رسيد پول هايم و غيره از كسي كمك بگيرم زندگي ام بهتر شده است.
 
چه پيامي براي مردم و به ويژه محصلان داريد؟
آرزوي سلامتي براي همه مردم ايران مي كنم و از مردم و محصلان درخواست مي كنم به درس خواندن بيشتر توجه كنند و به اين وسيله در مقابل دشمنان كشور ايستادگي كنيم و از مسئولان خواهش مي كنم امكانات لازم مثل پزشك ، ادارات دولتي و ... را در تمام روستاها داير كنند.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۱۵:۱۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
به كمك تركيب عسل و گردو سبز مي‌توان با افزايش متابوليسم، كاهش وزني اصولي و سريع را تجربه و مشكلات مرتبط با كم كاري غده تيروئيد را درمان كرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمي پزشكي باشگاه خبرنگاران جوان، يكي از علل مهم افزايش وزن و چاقي، بروز مشكلاتي در عملكرد غده تيروئيد است؛ در واقع، عملكرد ضعيف غده تيروئيد مي‌تواند سبب افزايش يا كاهش وزن شود.
بسياري افراد براي پيشگيري از مشكلات افزايش وزن و تيروئيدي به مصرف دارو متوسل مي‌شوند؛ در صورتي كه مصرف داروها اثري موقتي دارد و درماني قطعي و موثر نيست؛ علاوه بر اين، مصرف دارو مي تواند سلامتي قسمت‌هاي ديگر بدن را تحت الشعاع قرار دهد.
به همين دليل، بهتر است براي تقويت عملكرد غده تيروئيد و تجربه كاهش وزني سريع و اصولي از روشي طبيعي و خانگي و در عين حال موثر استفاده كنيد. براي اين كار به 40 عدد گردوي تازه و سبز، يك شيشه عسل خام ارگانيك و يك شيشه خالي نياز داريد.
در ابتدا گردوها را بشوييد و با كمك سوزني تميز سوزاخ‌هاي پراكنده‌اي را در سطح گردوها ايجاد ايجاد كنيد و آن‌ها را از وسط جدا كنيد. گردوها را در شيشه‌اي قرار دهيد و بر روي آن‌ها عسل بريزيد. شيشه را به مدت 40 روز در زير نور مستقيم خورشيد قرار دهيد.
پس از 40 روز تركيب شما آماده است. اگر اين تركيب غلظت زيادي داشت، مي‌توانيد براي هر بار استفاده آن را به كمك آب رقيق كنيد. سعي كنيد چند قاشق از آن را روزانه به صورت ناشتا مصرف كنيد و فراموش نكنيد كه دوز استفاده از آن نبايد زياد باشد. يد موجود در گردوهاي تازه و سبز مي‌تواند كم‌كاري تيروئيد را درمان كند.
منبع: Healthy Food Team

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۱۳:۵۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

عكس هاي بسيار ناياب از ايران قديم

 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


بيوك وايلد كت كه در سال 1970 ميلادي از يك افسر آمريكائي در تهران 2000 دلار خريداري شده


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
چراغ گاز ساخت بلژيك سال 1267 هجري

 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 

 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 


 www.jazzaab.ir/ عكس هاي ديدني و بسيار ناياب از ايران قديم  سري دوم
 

 ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۰۲:۱۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
در مطلب قبل براي تان گفتيم كه خون از دو بخش مايع و غير مايع تشكيل شده. بخش غير مايع، خود به طور كلي محتوي 3 نوع سلول مختلف است. گلبول هاي قرمز، گلبول هاي سفيد و پلاكت ها.
وب‌سايت ديجياتو - محسن وفانزاد: در مطلب قبل  براي تان گفتيم كه خون از دو بخش مايع و غير مايع تشكيل شده. بخش غير مايع، خود به طور كلي محتوي 3 نوع سلول مختلف است. گلبول هاي قرمز، گلبول هاي سفيد و پلاكت ها.

مطلب مرتبط:

خون چيست و چه در مورد آن مي دانيم؟ (1)


خون چيست و چه در مورد آن مي دانيم؟ [قسمت دوم]

گلبول هاي قرمز به نوعي حاملين اكسيژن در سراسر بدن هستند و مولكول هاي آهن مستقر درون شان، اكسيژن را نگاه داشته و وقتي به مويرگ ها مي رسند، آن را آزاد مي كنند. از سوي ديگر، گلبول هاي سفيد سربازهاي محافظ سيستم ايمني هستند كه هر لحظه در سرتاسر بدن رژه مي روند و اگر مخربي را پيدا كنند، سريعا او را از بين خواهند برد.

پلاكت ها

خون چيست و چه در مورد آن مي دانيم؟ [قسمت دوم]

اما پلاكت ها، سومين ساختاري محسوب مي شوند كه حضوري پر رنگ در خون دارند و اگر آن ها نبودند، شايد زخم ها به اين راحتي بسته نمي شدند. فاكتورهاي انعقاد خون، در كنار پلاكت ها به محل زخم رفته و فرآيند ايجاد لخته را صورت مي دهند. در هر ميكروليتر از خون در حدود 150 الي 400 هزار (به طور ميانگين 250 هزار) پلاكت وجود دارد.

پلاكت ها از سلول هاي بسيار بزرگي به نام مگاكاريوسيت درون مغز استخوان ساخته مي شوند. از مگاكاريوسيت ها تكه هاي ريزي جدا شده كه در نهايت پس از وارد شدن به خون، پلاكت نام مي گيرند. پلاكت ها هسته ندارند و در نتيجه تقسيم نمي شوند. اما در عوض، مگاكاريوسيت ها هر زمان كه لازم باشد، پلاكت هاي بيشتري مي سازند. به طور كلي، هر پلاكت حدود 10 روز در خون زنده مي ماند.

طي فرآيند لخته شدن يا هموستازي، فاكتورهاي شماره 7، 10، 5 و 13 به ترتيب نقش دارند.پلاسما

خون چيست و چه در مورد آن مي دانيم؟ [قسمت دوم]

پلاسما مايعي شفاف و زردرنگ است كه تقريبا 90 درصد آن از آب تشكيل شده و باقي آن مواردي حياتي براي بدن هستند كه در آب حل شده اند. اين ده درصد باقي مانده همراه با باقي اجزاي خون در سرتاسر بدن مي چرخند و هر كجا كه لازم باشد، وارد بافت مي شوند.

پروتئين ها بخش اعظمي از اين ده درصد را تشكيل مي دهند و مسئول بالانس كردن فشار خون هستند. فشار خون كه فشار هيدرواستاتيك نيز خوانده مي شود، توسط برخي مولكول هاي عظيم الجثه پروتئين كنترل مي شود. به سبب بزرگ بودن شان، آن ها را اغلب در مويرگ ها مشاهده نمي كنيم و اجتماعشان در رگ هاي اصلي و بزرگ بيشتر است و به سبب ماهيت ذاتي شان، پروتئين ها آب بسياري به سوي خود جلب مي كنند.

در هر دسي ليتر پلاسما حدود 6.5 الي 8 گرم پروتئين وجود دارد كه اصلي ترين آن آلبومين است و گلوبولين ها، گاماگلوبولين ها و پروتئين هاي انعقادي (به خصوص فيبرينوژن) مهم ترين آن ها محسوب مي شوند.

تمامي اين پروتئين ها و خاصيت آبدوستي شان سبب مي شود تا فشار خون كنترل شود و بسياري ديگر از جمله فيبرينوژن ها در بسته شدن زخم ها و كمك به پلاكت ها نقش موثر دارند. در حقيقت اگر اين پروتئين ها وجود نداشتند، انتقال ويتامين ها، هورمون ها و ديگر مواد مورد نياز سلول ها به اين راحتي صورت نمي پذيرفت. پروتئين ها همچنين بخشي از سيستم ايمني نيز محسوب مي شوند.

الكتروليت ها، دسته ديگري از مواد هستند كه به فراواني در پلاسما يافت مي شوند و عبارتند از:

    سديم (Na+)

    پتاسيم (K+)

    كلريد (Cl–)

    بيكربنات (HCO3–)

    كلسيم (Ca+2)

    منيزيم (Mg+2)

اگر اين 6 يون در پلاسما وجود نداشته باشد، انسان ثانيه اي نمي تواند به زندگي خود ادامه دهد. تقريبا در تمامي فعاليت هاي سلولي، يون هاي فوق نقش دارند و كمبودشان موجب مشكلات اساسي مي شود. كربوهيدرات ها، كلسترول، هورمون ها و ويتامين ها نيز ديگر موادي هستند كه در پلاسما حل مي شوند.

وقتي كه ناحيه اي شروع به لخته شدن كند، مايع پشت آن را سروم (با آن سرومي كه تزريق مي شود بسيار متفاوت است) مي گويند. وقتي از شخصي خون مي گيرند و آن را در لوله هاي تست مي گذارند، خون شروع به لخته شدن مي كند و ته نشين مي شود. آنچه در قسمت فوقاني لوله باقي مي ماند همان سروم است كه براي تشخيص مواد حل شده در پلاسما آن را مورد آزمايش قرار مي دهند.گروه هاي خوني

به طور كلي، 4 نوع گروه خوني وجود دارد: AB ،B ،A و O. براساس آنتي ژن هاي موجود روي سطح گلبول قرمز، گروه خوني هر فردي مشخص مي شود. هر يك از اين گروه هاي خوني نيز البته به دو دسته + و – تقسيم مي شوند.

دو نوع آنتي ژن وجود دارد: A و B. اگر شما آنتي ژن A را داشته باشيد، گروه خوني شما A است و اگر آنتي ژن B را داشته باشيد، گروه خوني تان B است. زماني كه هر دو را داريد، نام آن به AB تغيير پيدا مي كند و وقتي هيچ كدام را نداشته باشيد، گروه خوني تان O است.

وقتي آنتي ژني روي يك گلبول قرمز وجود داشته باشد، بنابراين آنتي بادي مخالف آن نيز در پلاسما وجود دارد. براي مثال، گروه خوني A، آنتي بادي ضد گروه خوني B را دارد و بالعكس. گروه AB هيچ يك از آنتي بادي ها را ندارد و گروه O هر دو را دارد. آنتي بادي ها در زمان تولد وجود ندارند اما بعدها طي دوران نوزادي به وجود مي آيند و تا آخر عمر پابرجا مي مانند.اهداي خون

خون چيست و چه در مورد آن مي دانيم؟ [قسمت دوم]

هر ساله، به طور ميانگين، 12 تا 14 ميليون واحد خون در ايالات متحده آمريكا اهدا مي شود. يك اهدا كننده خون بايد حداقل 17 سال سن و 50 كيلوگرم وزن داشته و در سلامتي كامل باشد.

پيش از اهداي خون فرد اهداكننده بايد اطلاعات لازم را اعلام كند و مطمئن باشد كه هيچ بيماري خاصي ندارد، با اين حال، خون هاي دريافت شده تست مي شود و اگر سالم نباشند، به فرد ديگري داده نخواهد شد. فرآيند دريافت خون تقريبا ده دقيقه به طول مي انجامد و فرد اهدا كننده بايد در آن روز آب و مايعات بسياري بنوشد و از ورزش كردن امتناع كند.

در انسان سالم، هر دو ماه يك بار مي توان خون اهدا كرد. قطعا اهداي خون مي تواند در هر شرايطي مفيد واقع شود.

چندين تست مختلف روي خون ها صورت مي پذيرد تا سالم بودن شان تاييد شود. در اين تست ها، موارد زير مورد بررسي قرار مي گيرد:

 آنتي ژن سطحي هپاتيت B
  
 آنتي بادي كروي هپاتيت B
  
 آنتي بادي هپاتيت C
  
 آنتي بادي HIV-1 و HIV-2
  
 آنتي ژن HIV-1 p24
  
 آنتي بادي HTLV-1 و HTLV- 2
  
 سفليس

اگر هر يك از اين موارد مثبت باشد، خون دريافت شده به دور ريخته مي شود و بي استفاده باقي مي ماند. اين بيماري ها به سادگي از طريق خون انتقال يافته و مي تواند افراد بيشتري را مبتلا سازد. با اين حال، با توجه به كنترل بيشتر و بهتر روي پروسه انتقال خون، طي سال هاي اخير، انتقال بيماري از طريق خون دريافتي بسيار كاهش يافته است.

اگر تا به حال در مورد اهداي خون فكر نكرده ايد، حالا فرصتي است كه نيم نگاهي به آن داشته باشيد.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۰۰:۴۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
اين فرضيه كاملا محض و درست نيست كه تنها همكاري در آزمايشگاه ها مي تواند به پيشرفت علم كمك كند. اكتشافات هيجان انگيزي در طول زمان و در تحقيقات جمعي صورت گرفته است كه اين موضوع را تاييد مي كند.
وب سايت تكرا - زهرا دارابي: اين فرضيه كاملا درست نيست كه تنها همكاري در آزمايشگاه ها مي تواند به پيشرفت علم و نبوغ علمي يك شهر كمك كند. اكتشافات هيجان انگيزي در طول زمان و در تحقيقات جمعي صورت گرفته است كه اين موضوع را تاييد مي كند.

جاي تعجب نيست كه بسياري از سازمان هاي علوم زندگي در حال سرمايه گذاري بر روي طراحي آزمايشگاه هايي هستند كه اين تعاملات را تسهيل بخشند. اما آنچه كه تا به حال كمتر مشاهده شده است، تاثير تعاملات انرژي بخش و تجربه هايي است كه در خارج از آزمايشگاه ها صورت گرفته است.

برخي از شهرها نسبت به شهرهاي ديگر اكوسيستم هاي سازنده تري براي اكتشافات علمي ارائه مي دهند.

۶ شهر برتر جهان به لحاظ نبوغ علمي

در ايالات متحده و به طور كلي در سراسر جهان شهرهايي وجود دارند كه بيش از داشتن يك پس زمينه براي نوآوري، به عنوان مراكزي فعال ظهور كرده اند كه در آنجا با سرمايه گذاري در بخش هاي خصوصي و دولتي، تمركز بر روي جذب دانشمندان و نوآوران به منظور زندگي و كار قرار گرفته است. در اين مناطق، توجه خاصي به پرورش ايده ها در حوزه هاي مختلف از تكنولوژي و علوم زندگي گرفته تا امور مالي و ارتباطات و هنر معطوف شده است.

همانطور كه اين جوامع بيشتر به يكديگر متصل شوند، موقعيت بيشتر و بهتري را براي زندگي فراهم مي سازند و البته با ايجاد جامعه اي مستعدتر از قبل، موقعيت هاي بيشتري براي سرمايه گذاري صنايع بر روي استعداد ها صورت مي گيرد. در نتيجه ي چنين چرخه اي از نوآوري، محققين و استارتاپ ها پرورش مي يابند و خطوط توليد و اقتصاد پر جنب و جوش مي شوند.

آيا شما هم در مركز نوآوري جهاني زندگي مي كنيد؟

همگرايي شهرهاي نوآوري گرا و پيشرفت علوم زندگي به عنوان معادله اي دوطرفه توسط محققان مورد تحقيق و پژوهش قرار گرفته است. در ايالات متحده و شهرهاي ديگر توانايي يك شهر به منظور ترويج نوآوري در يك يا چند صنعت به يك فاكتور اصلي و مهم براي رقابت در صحنه جهاني تبديل شده است و تنها برخي  از اين شهرها هنر و پتانسيل تبديل شدن به يك مركز نوآوري را دارا هستند.

به طور مثال گزارش چشم اندازي از علوم زندگي سالانه JLL نشان مي دهند كه ارتباط نزديكي بين تاثير علوم زيستي يك شهر و دسترسي آن به موسسات تحقيقاتي، سرمايه، استعداد و امكانات مدرن وجود دارد. همزمان با اين تحقيقات، در CMI بيست شهر اولي كه بر اساس موقعيت هاي رقابتي با رديابي سرعت تغيير در اقتصاد و املاك تجاري رتبه بندي شده اند به صورت فعال اقتصاد و نواوري هاي شان را ترويج دادند.

يكي از نكات قابل توجه در اين گزارش ها اين است كه چندين شهر كه هم داراي CMI و هم داراي بالاترين رتبه در حوزه ي علوم زيستي هستند، ارتباط قوي بين تلاش هاي مدني براي نوآوري و صحنه شكوفايي براي مطالعات علمي را نشان مي دهند. در اينجا ۴ شهر از ايالات متحده كه در ميان ۲۰ شهر مذكور هستند را بيان مي كنيم:

بوستون:

بوستون مكاني براي تجمع دانشمندان علوم زيستي است و به دليل موقعيت جغرافيايي خود به عنوان منطقه بندري، پتانسيل شكوفايي گسترده تر نوآوري را دارد.
منطقه خليجي سان فرانسيسكو / سيليكون ولي:

اين منطقه ي خليجي كانون نوآوري هاي علوم زيستي محسوب مي شود و با ۱۶۵۲ ثبت اختراع در سال ۲۰۱۳ به عنوان پيشتاز و پيشرو در اين زمينه شناخته شده است. در اين ميان سيليكون ولي در ميان اين ۲۰ شهر بزرگ، مانند ستاره اي مي درخشد.

نيويورك:

فرهنگ استارتاپي پويا و تحولات Hudson Yards به جايگاه كنوني اين شهر در ميان ۲۰ شهر مذكور كمك شاياني كرد. قرار گرفتن اين شهر در رده ي بالايي از علوم زيستي، همكاري در بخش هاي خصوصي و دولتي مانند امكانات ۲ ميليارد دلاري باعث ارتقاي جزيره روزولت -كه داراي روابطي با وزارت بازرگاني ايالات متحده است- دانشگاه كرنل و اداره ثبت اختراع و علائم تجاري ايالات متحده مي شود.

سياتل:

گسترش دانشگاه در اين منطقه تنها براي پر و بال دادن به نوآوري جهاني آن است. در حاليكه اين شهر به نسبت شهرهايي كه در بالا ذكر شد، در حوزه ي علوم زيستي تازه وارد محسوب مي شود اما در زمينه ي سرمايه گذاري و موسسات تامين بودجه بهداشت و درمان ايالات متحده و همچنين در تعداد اختراعات ثبت شده در ميان ۱۰ شهر اول قرار گرفته است.

برخي از بازارهاي جهاني هم، هم پوشاني نزديك به همي را نشان مي دهند. به طور مثال، برخي از شركت هاي تكنولوژي كه سريعا در حال رشد هستند در Bangalore (ملقب به سيليكون ولي هند؛ به دليل وجود موسسات پيشرفته فراوان) و شهر چيني Shenzhen (كه سالانه حدود ۶۰۰۰ اپليكيشن بين المللي توليد مي كند) هستند.

بازارهاي علوم زيستي ملي مربوط به اين كشورها هم در حال رونق هستند: انتظار مي رود صنعت داروسازي هند در سال ۲۰۲۰ تا ۱۵ درصد رشد سالانه رشد كند و خريد و فروش پروژه هاي پزشكي چين هم در سال ۲۰۲۰ احتمالا به ۱۷۵.۸ ميليارد دلار مي رسد.

۶ شهر برتر جهان به لحاظ نبوغ علمي

فرمولي براي يك شهر مبتني بر نوآوري و خلاقيت

فرمول يك شهر غني از نظر نوآوري و شكوفايي چيست؟ در حاليكه هيچ دو شهري با يكديگر يكسان نيستند، محققان JLL سه عنصر مهم و مشترك اين شهرها را كشف كرده اند:

۱. فرصت هاي آموزشي گسترده:

داروهاي بيولوژيكي بسيار حساس و مواد دارويي دو دليلي هستند كه برخي از شركت هاي علوم زيستي به طور فزاينده اي در حال استخدام استعدادها در سطوح دكتري هستند. مناطقي كه از نظر دانشگاهي غني هستند با انواع ديگري از استعدادهاي تحصيلي براي جذب استعدادها و سرمايه ها با يكديگر همكاري مي كنند و در نهايت حاصل اين همكاري موفقيت و كاميابي خواهد بود. به عبارت ديگر دليل اينكه بوستون رتبه ي بالايي را به عنوان شهر با CMI جهاني و موقعيتي خوب براي علوم زيستي بدست آورده هم همين بوده است.

۲. مكاني پر انرژي براي زندگي و كار:

احتمال اينكه نسل بعدي متفكران در محل كار فقط به فكر گذراندن ساعت و بنابراين تجربه اي كسل كننده از محيط كار باشند، خيلي كم است. افراد به دنبال اين خواهند بود كه شهرهايشان هم از نظر جغرافيايي و هم از نظر عملي به يكديگر متصل باشند. شهرها براي جذب و حفظ استعدادها و علايقشان بايد پر جنب و جوش باشند و محيطي مناسب براي كار و زندگي فراهم كنند.

هم اكنون در بسياري از محيط هاي كاري مدرن از بازي ها و سرگرمي هاي متفاوت بهره مي برد تا محيط كار را به محيطي مفرح براي كاركنان تبديل نمايند و بدين صورت بازدهي را تا حد زيادي بالا مي برند. جوامعي كه اين فاكتورها را براي محيط زندگي و كاري فراهم مي نمايند، قطعا با حجم انبوهي از ايده و همكاري و توسعه و پيشرفت همراه خواهد بود.

۳. شرايط مساعد:

هر بازار مبتني بر نواوري براي هر گونه صنعتي بهترين گزينه نيست. وضعيت نوآوري خاص يك شركت، الگوريتمي براي ايجاد تعادل بين فرصت و هزينه ي يك محل خاص تعيين مي كند. به عنوان مثال اينكه آيا اين شركت، يك استارتاپ است و يا يك شركت بالغ است؟ نوآوري در مرحله ي تحقيقات اوليه است و يا در مراحل تجاري شدن؟ مهم هستند.

براي مبتكراني با ايده ي جديد و جسورانه كه فاقد جريان درامدي ثابت است، بهترين مكان ها براي ريشه دوانيدن شهرهايي مانند رالي-دورهام و دنور هستند كه سطوح بالايي از موقعيت هاي استارتاپي و هزينه هاي پايين ارائه مي دهند.

براي آنهايي كه استطاعت كافي دارند، گزينه هاي فرصت هاي خوب و هزينه هاي بالا مهم تلقي مي شوند، شهرهايي مانند بوستون و نيويورك بهترين دسترسي به سرمايه، مشتري و عوامل تاثير گذار براي رسيدن به موفقيت در اين مسير فراهم مي سازند.

تحقيقات علوم زيستي نوآورانه مي تواند نقشي حياتي در اقتصاد مبتني بر نوآوري بازي كند. هر دانشمند با تزريق تكنولوژي روز و ايده هاي الهام بخش و تحقيقات جديد مي تواند به جامعه ي خود كمك كند تا جامعه و شهر خود را به عنوان شهري با پتاسيل پيشرفت فراوان تبديل نمايد.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۵۹:۳۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

5اختراع كاملا تصادفي

هميشه فكر مي‌كنيم كه اختراعات گوناگون طي يك فرايند طولاني و پيچيده به دست آمده‌اند اما حقيقت اين است كه گاهي برخي از اين اختراعات كاملا تصادفي و اتفاقي صورت گرفته‌اند. در اين مقاله با ۵ اختراع كاملا تصادفي آشنا مي شويم:

 

5-completely-random-invention8
۱ – كبريت

در سال ۱۸۲۶ ميلادي يك شيميدان جوان انگليسي در آزمايشگاهش مخلوطي تهيه كرد كه باعث كثيف شدن ميز كارش شد. روز بعد وي كه به سختي تميز كردن اين مخلوط پي برده بود سعي كرد با تراشيدن به وسيله يك كارتك فلزي آنرا از ميز كارش جدا كند كه ناگاه ميز آتش گرفت. وي كه فرد باهوشي بود از اين اتفاق استقبال و كبريت را اختراع كرد.

5-completely-random-invention3

۲ – شيرين كننده مصنوعي

آقاي جان هاپكينز در سال ۱۸۷۹ شيرين كننده مصنوعي را در آزمايشگاهش كشف كرد. او هنگام صرف ناهار فراموش كرده بود كه دستش را بشويد و وقتي كه تكه‌اي نان را با دست برداشت و خورد طعم شيريني را حس كرد. به همين دليل حدس زد كه اين طعم شيرين به خاطر مواد شيميايي است كه در در آزمايشگاه بر روي دستش باقي مانده است. بنا براين به آزمايشگاهش برگشت و بعد از تحقيق، شيرين كننده مصنوعي را كشف كرد و نام آن را ساخارين گذاشت.

5-completely-random-invention6

 

۳ – پني‌سيلين

در سال ۱۹۲۸ ميلادي، الكساندر فلمينگ براي رفتن به تعطيلات به مدت ۲ هفته آزمايشگاهش را تعطيل كرد و زمانيكه به آزمايشگاه برگشت مشاهده كرد كه تمامي يك ظرف توسط باكتري پوشانده شده و يك حلقه كپك دور آن را فراگرفته است. وي دريافت كه اين كپك مي‌تواند با باكتري‌ها مبارزه كند و اينگونه بود كه پني‌سيلين كشف شد.

5-completely-random-invention

 

۴ – چيپس سيب زميني

در تابستان سال ۱۸۵۳ در رستوراني در نيويورك يكي از مشتريان به خاطر ضخامت زياد برگه‌هاي سيب زميني سرخ شده شاكي شد و آنها را به آشپزخانه رستوران برگرداند تا دوباره درست كنند. سرآشپز به نام آقاي “جرج كرامز”  اين كار مشتري را بي ادبانه تلقي كرد و براي جبران كار او سيب زميني‌هايي در حد نازكي كاغذ براي او فرستاد اما مشتري نه تنها ناراحت نشد بلكه چيپس سيب زميني محبوب نيز همانجا كشف شد.

5-completely-random-invention2

 

۵ – وازلين

وازلين يك فراورده تهيه شده از نفت و مخلوطي از روغنهاي معدني و موم است كه توسط رابرت چسبرو در سال 1895 به صورت اتفاقي كشف شد

آقاي رابرت زمانيكه در سن ۲۲ سالگي در يك كارخانه روغن سازي در پنسيلوانيا كار مي‌كرد يك روز متوجه روغن چسبناكي كه روي دستگاه‌هاي سنگين جمع شده بود شد و همكاران با سابقه‌تر او در اين مورد گفتند كه از اين روغن براي بهبود سوختگي‌ها استفاده مي‌كنند. او نيز يك‌بار اين روغن را امتحان كرد و به اين ترتيب وازلين كشف شد.

5-completely-random-invention7


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۵۷:۵۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

رحم اجاره‌اي در آينه شرع

تزريق نطفه مرد به رحم زن نامحرم چه حكمي دارد؟ فرزندي كه از رحم اجاره‌اي زاده مي‌شود، مشروعيت دارد؟ اينها سئوالاتي هستند كه تأمل در آنها بسيار راهگشا مي نمايد.

Untitled-1

ناباروري يكي از مشكلاتي است كه اين روزها بيش از سه ميليون زوج ايراني با آن دسته و پنجه نرم مي‌كنند و بنيان برخي از خانواده ها به همين علت با تهديد مواجه مي شود. اين در حالي است كه يكي از راه هاي درمان ناباروري استفاده از رحم اجاره اي است كه به دو صورت انجام مي شود.

در روش اول كه به آن لقاح مصنوعي مي گويند، نطفه مرد و تخمك زن خودش را در خارج از رحم بارور و به دليل عدم توانايي زن در بارداري، آن را به رحم زن ديگري تزريق مي كنند.

در روش دوم نطفه مرد را در رحم غير همسرش تزريق كرده و از تخمك زن ديگري استفاده مي كنند تا وي از اين طريق صاحب فرزند شود.

آنچه كه در روش هاي معمول پزشكي براي اهداء جنين يا گامت مورد استفاده قرار مي گيرد، همان روش اول لقاح مصنوعي است كه قانون آن در ۲۹ تيرماه سال ۱۳۸۲ طي 5 ماده در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد و در هشتم مرداد ۱۳۸۳ به تاييد شوراي نگهبان و آيين‌نامه آن در تاريخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۳ به تصويب هيأت دولت رسيده و مجوز پرورش كودك حاصل از سلول مادر و پدر شرعي در رحم فرد ديگر، در قبال دريافت اجرت صادر شد.

پاره اي از استفتائات مراجع عظام تقليد در خصوص اين نوع از لقاح مصنوعي را در ادامه مي خوانيد:

آيت الله خامنه اي:

الف ـ آيا لقاح آزمايشگاهي در صورتي كه اسپرم و تخمك از زن و شوهر شرعي باشد، جايز است؟ ب ـ بر فرض جواز، آيا جايز است اين كار توسط پزشكان اجنبي صورت بگيرد؟ و آيا فرزندي كه از اين طريق به دنيا مي‏آيد ملحق به زن و شوهري است كه صاحب اسپرم و تخمك هستند؟ ج ـ بر فرض كه عمل مذكور في‌نفسه جايز نباشد، آيا موردي كه نجات زندگي زناشويي متوقف بر آن باشد، از حكم عدم جواز استثنا مي‏شود؟

ج: الف ـ عمل مذكور في‏ نفسه اشكال ندارد ولي واجب است از مقدمات حرام مانند لمس و نظر اجتناب شود. ب ـ كودكي كه از اين طريق متولد مي‏شود ملحق به زن و شوهري است كه صاحب اسپرم و تخمك هستند. ج ـ گفته شد كه عمل مذكور في‌نفسه جايز است.

آيت الله سيستاني:

پرسش: لقاح مصنوعي از زن و مرد شرعي و گذاردن آن در رحم زن ديگر براي باردار شدن چيست؟

پاسخ: في حد نفسه اشكال ندارد.

آيت الله سبحاني:

هرگاه اسپرم زوج با تخمك زوجه تلقيح شود اما پرورش جنين در رحم اجاره اى قرار گيرد، حكم فرزند چيست؟

فرزند ياد شده از آن زوج و زوجه است كه از اسپرم و تخمك آنها متولد شده است ولى نسبت به صاحب رحم اجاره اى احتياط شود يعنى اين فرزند احتياطاً نمى تواند با صاحب رحم و فرزندان او ازدواج كند. 

شوهرو همسر اسپرم و تخمك دارند ولى رحم قابليت نگهدارى جنين را ندارد ولذا اسپرم را با تخمك در بيرون تلقيح مى كند و در رحم اجنبيه (رحم اجاره اى) قرار مى دهند اگر اين كار با مقدمات حلال صورت گيرد جايز است؟ و آيا فرزند با اين سه نفر(صاحب اسپرم، صاحب تخمك، صاحب رحم) محرم است؟

در صورتى كه صاحب رحم اجاره اى شوهر نداشته باشد صاحب اسپرم وى را در مدت نگهدارى جنين عقد موقت كند و فرزندِ صاحب اسپرم و تخمك مى باشد و نسبت به صاحبِ رحم بايد احتياط كرد.

آيت الله مكارم شيرازي:

تلقيح اسپرم و تخمك زن و شوهر شرعى در خارج از بدن و جايگزينى آن در رحم همان زن چه حكمى دارد؟ آيا كودك حاصل حلال زاده است؟

اين كار ذاتاً اشكالى ندارد; ولى چون معمولاً مستلزم نظر و لمس حرام است، تنها در صورت ضرورت جايز مى باشد. (منظور از ضرورت اين است كه مثلاً اگر اين كار انجام نشود زندگى زناشويى آن مرد و زن مختل، و يا زن گرفتار بيمارى مى شود). و در هر حال فرزند مذكور حلال زاده است.

آيت الله صافي گلپايگاني:

چنانچه ملازم با حرام از قبيل لمس و نظر نباشد في نفسه مانعي ندارد.

اما روش ديگر براي بارورسازي زوج هاي نابارور تزريق اسپرم مرد به رحم زني غير از همسرش است كه در حكم شرعي اين مورد بين فقها اختلاف نظر وجود دارد. برخي از مراجع نقليد به طور صريح اين كار را مجاز ندانسته اند و برخي هم براي آن شروطي قائل شده اند كه در ادامه مشروح آن را مي خوانيد: 

آيت الله خامنه اي:

گاهي بعضي از زوج‏ها به علت عدم تخمك گذاري در زن كه وجود آن براي عمل لقاح ضروري است، مجبور به جدايي شده و يا به علت عدم امكان درمان بيماري و بچه‏دار نشدن، با مشكلات زناشويي و روحي مواجه مي‏شوند، آيا در اين صورت جايز است كه به روش علمي از تخمك‏گذاري زن ديگري براي انجام عمل لقاح با نطفه شوهر در خارج از رحم استفاده شود و سپس نطفه لقاح يافته به رحم آن زن منتقل گردد؟

گفته شد كه عمل مذكور في‌نفسه جايز است.

آيت الله سبحاني:

خانمى، تخمك براى بچه دار شدن ندارد، لذا اسپرم شوهرش را با تخمك زن ديگرى بارور مى كنند و در رحم اين خانم قرار مى دهند اگر اين كار با مقدمات حلال صورت گيرد جايز است؟

هرگاه زنى كه اسپرم شوهر با تخمك او تلقيح شده، زن شرعى او باشد و در اين صورت تخمك تلقيح شده را در رحم زن اول قرار دهند اشكال ندارد و فرزندى كه متولد مى شود براى زن صاحب رحم محرم خواهد بود چون فرزند شوهرش است و اما اگر آن زن زوجه شرعى نباشد چنين تلقيحى جايز نيست. 

 آيت الله سيستاني:

پرسش: آيا قرار دادن نطفه مرد اجنبي در رحم زن اجنبيه في نفسه جايز است ؟ آيا اين عمل شبيه به زنا نيست ؟

پاسخ: جايز نيست ولي حكم زنا را ندارد.

آيت الله مكارم شيرازي:

خانمى بر اثر تزريق آمپول، از مرد بيگانه‌اى حامله شده، (و به اصطلاح رحم خود را اجاره داده،) و پس از وضع حمل، فرزند را به صاحب نطفه مى‌دهد. حكم اين مسأله چيست؟ و فرزند ملحق به كيست؟ و از نظر ارث، چگونه است؟

جواب: تزريق نطفه مرد اجنبى به زن اجنبى حرام است. و بچّه‌اى كه از تركيب اين دو نطفه متولّد مى‌شود، حكم فرزند نامشروع دارد. ولى اگر نطفه مردى را با نطفه همسر شرعى‌اش در خارج رحم تركيب كنند، و در رحم زن ديگرى پرورش يابد، فرزند مشروع و متعلّق به صاحبان نطفه است. ولى اين كار جز در موارد ضرورت، اشكال دارد.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۵۶:۵۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

ايده هاي احمقانه اي كه صاحبان شان را ثروتمند كردند!

هميشه در مورد ايده هاي افراد مختلف مي شنويم كه باعث شده آن ها بسيار پولدار شوند. در اينجا چند اختراع و ايده بسيار عجيب و پيش پا افتاده را مي خوانيم.

هنري فورد اتومبيل و بيل گيتس مايكروسافت را خلق كرد كه باعث شد آن ها افراد ثروتمندي شوند. اختراعاتي هم هستند كه هرچند ممكن است احمقانه يا مسخره به نظر برسند، بسيار كاربردي هستند و فروش خوبي دارند. در اينجا بعضي از اين اختراعات را مي خوانيم كه شايد احمقانه برسند اما فروشي بيش از آنچه دانشتند كه صاحبان ايده ها تصور مي كردند.

1. برگه استراحت از پزشك: كاري كه اين شركت انجام داده راه حل مناسبي براي افراديست كه تصميم گرفتند يك روز سركار نروند ولي بهانه قابل قبولي پيدا نكردند. مردم حاضرند 25 دلار بدهند تا يكي از اين برگه ها را تهيه كنند و يك روز از سركار رفتن خودداري كنند.

image(10)

2. جناق خوش شانسي: باور نمي كنيد اگر بشنويد كسي ميليون ها دلار از اين ايده سود برد. همانطور كه مي دانيد هر مرغ يا بوقلمون تنها يك استخوان جناق دارد كه به اين معنيست تنها يك نفر مي تواند آن را بشكند و آرزو كند. اين كمپاني با توليد جناق هاي پلاستيكي اين امر را امكان پذير كرده هر فرد بتواند به آرزوي خود برسد. اين شركت با اين ايده حدود 4 ميليارد دلار دارمد كسب كرده است.

image(12)

3. وب سايت ميليون دلاري: الكس تيو خالق اين ايده، وب سايتي ايجاد كرد كه در آن از كساني كه قصد تبليغ محصولاتشان را داشتند خواست تا هر كدام يك پيكسل از وب سايتش را بخرند. تنها در 4 ماه او اين ايده را به تعداد زيادي شركت تبليغاتي فروخت و از اين طريق به راحتي 1 ميليون دلار بدست آورد.

image(13)

4. ايميل بابانوئل: در اينجا افرادي كه وقت يا حوصله ندارند. اين افراد از اين شركت مي خواهند تا نامه اي از طرف بابانوئل براي كودكانشان بنويسند. اين شركت از سال 2002 حدود 300 هزار نامه فرستاده كه مبلغ هر نامه حدود 10 دلار بوده است.

 

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۵۵:۳۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

پفك نخودچي خانگي

chickpea-snack

در اين بخش آسموني يك پفك سالم خانگي با آرد نخودچي يا هر آرد دلخواه ديگر را به شما آموزش مي دهيم تا بتونيد براي كوچولوهاي دوست داشتنيتون تنقلات سالم خونگي تهيه كنيد .

مواد لازم تهيه پفك نخودچي خانگي :

آرد نخوچي نرم يك پيمانه

آرد برنج يا ذرت يك پيمانه

يا مخلوط از آرد ذرت و نشاسته ذرت

جوش شيرين 1/8 ق چ يا دو برابر بكينگ پودر جايگزين شود : 1/4 ق چ بكينگ پودر

3 تا 4 ق غ آب

يك ق غ كره يا مارگارين

پودر پنير پارمزان 1/3 پيمانه

نمك به قدر لازم

ادويه جات دلخواه مخلوط يا پودر آويشن

رنده يا كفگير سوراخ دار چرب شده

در صورت تمايل رنگ غذايي يا مقداري زردچوبه

طرز تهيه پفك نخودچي خانگي :

ابتدا آرد ها را با زردچوبه و ادويه جات دلخواه و طعم دهنده ها و جوش شيرين الك كنيد . سپس كره ذوب شده و پودر پارمزان را اضافه كنيد و مقداري آب افزوده و آن را ورز دهيد . خمير نسبتا سفتي بدست ميايد .

اگر كفگير سوراخ دار نداريد از رنده استفاده كنيد . روغن مايع سرخ كردني را گرم كنيد . روغن بايد زياد باشد تا غوطه ور سرخ شوند .

مقدار كمي از آن را با دست برداشته و روي رنده يا كفگير بكشيد . خمير رشته رشته وارد روغن ميشود و پف كرده و سرخ ميشود . در كنار دست خود يك ظرف يا سيني با حوله كاغذي قرار داده و آنها را جمع كنيد . 

نكته : ميتوان از رنگ هاي مجاز خوراكي پودري يا ژله اي استفاده كرد و خمير را به چند بخش تقسيم نمود و سپس هر خمير را جداگانه سرخ كرد و سپس در بسته يا در ظرف باهم مخلوط نمود . زردچوبه و زعفران رنگ دهنده هاي خوب و مناسبت تري هستند . به جاي رنگ از آب لبو يا آب ترشي كلم بنفش هم ميتوان مقداري كه مزه را تغيير ندهد , استفاده كرد .


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۵۳:۰۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

ساخت دوربيني كه به راحتي مي توان آن را خم كرد!!دوربين, دوربين انعطاف پذير, دوربين خم شونده

اين دوربين انعطاف پذير را مي توان خم كرد تا ميدان ديد منظره را افزايش داد

 

دوربين انعطاف پذير ساخته شد
محققين دانشگاه كلمبيا آمريكا دوربيني را طراحي كرده اند كه همچون يك ورق كاغذ است و مي توان آن را خم كرد تا تصاويري با زاويه ۳۶۰ درجه اي از اجسام گرفت.

 

اين دوربين را مي توان خم كرد تا ميدان ديد منظره را افزايش داد. در صفحه اين دوربين منحصر به فرد تعداد زيادي دوربين هاي مينياتوري كه هر كدام از آنها به اندازه چشم يك حشره است، تعبيه شده است. در اين دوربين ۱۱۰۰ لنز سيليكون قرار گرفته است كه با اين تعداد لنز مي توان در هر حالتي تصويري با كيفيت بالا گرفت. به گفته محققين اين دانشگاه در آينده مي توان دوربين هاي انعطاف پذيري به اندازه يك كارت اعتباري توليد كرد كه ميليون ها لنز و حسگر بر روي آن قرار بگيرند.
منبع : mehrnews.com


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۴۹:۳۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

ايستگاه فضايي بين‌المللي كجاست و چه مدت طول مي كشد تا به آن برسيم؟ايستگاه فضايي, ايستگاه فضايي بين‌المللي,ايستگاه فضايي بين‌المللي كجاست

  ايستگاه فضايي در مدار زمين و در ارتفاع ۳۵۰ كيلومتري از سطح زمين در حركت است

 

ايستگاه فضايي بين‌المللي كجاست؟
ايستگاه فضايي بين‌المللي (International Space Station) يك ايستگاه فضايي است كه با مشاركت بيش از ۱۵ كشور ساخته مي‌شود. اين ايستگاه فضايي در مدار زمين و در ارتفاع ۳۵۰ كيلومتري از سطح زمين در حركت است. سرعت ايستگاه فضايي بين‌المللي در مدار معادل ۲۷٬۷۰۰ كيلومتر بر ساعت است، كه به اين ترتيب روزي ۱۵ بار به دور سياره زمين گردش مي‌كند.

 

بيشتر بخش‌هاي اصلي اين ايستگاه فضايي ساخته شده اما در سال ۲۰۱۵ چند بخش جديد به آن افزوده شد. پس از تكميل، ايستگاه فضايي بين‌المللي ۴۵۰ تُن وزن خواهد داشت و ۱۲۰۰ متر مكعب فضاي كار، پژوهش و زندگي براي فضانوردان فراهم خواهد آورد. ايستگاه فضايي بين‌المللي در شب بصورت ستاره‌اي متحرك با چشم غيرمسلح قابل رؤيت است.

 

ايستگاه فضايي بين‌المللي محصول همكاري مشترك سازمان ناسا، سازمان فضايي روسيه، سازمان فضايي اروپا، سازمان فضايي ژاپن، و سازمان فضايي كانادا است. سازمان فضايي برزيل از طريق همكاري با ناسا با اين برنامه مشاركت مي‌كند. سازمان فضايي ايتاليا، هم به عنوان يك عضو فعال در سازمان فضايي اروپا، و هم بطور مستقل در برنامه ايستگاه فضايي مشاركت مي‌كند. سازمان فضايي چين نيز علاقه خود را براي پيوستن به جمع مشاركت‌كنندگان، به ويژه از طريق همكاري با سازمان فضايي روسيه اعلام داشته است.

 

ايستگاه فضايي بين‌المللي در حقيقت فرزند و تركيبي از چندين پروژه فضايي است كه قبلاً توسط كشورهاي مختلف برنامه‌ريزي شده بود. از جمله اين برنامه‌ها مي‌توان به ايستگاه فضايي مير-۲ (روسيه)، ايستگاه فضايي آزادي (آمريكا)، آزمايشگاه فضايي كلمبوس (اروپا) و آزمايشگاه فضايي كيبو (ژاپن) اشاره كرد.

 

ايستگاه فضايي, ايستگاه فضايي بين‌المللي,ايستگاه فضايي بين‌المللي كجاست

 ايستگاه فضايي بين‌المللي در حقيقت فرزند و تركيبي از چندين پروژه فضايي است

 

حضور فضانوردان در ايستگاه فضايي بين‌المللي از آغاز نخستين ماموريت در ۱۲ آبان ۱۳۷۹ تاكنون بدون وقفه ادامه داشته است. اين ايستگاه در حال حاضر ظرفيت شش سرنشين دائمي را دارا است، اگرچه هنگام اتصال فضاپيماها و ورود اردوهاي جديد، تعداد فضانوردان درون ايستگاه بطور موقت تا بيش از ۱۰ نفر هم افزايش مي‌يابد. دو فروند فضاپيماي سايوز هر يك با ظرفيت ۳ نفر بطور دائمي براي تخليه اضطراري ايستگاه در هنگام خطر به آن متصل اند.

 

در ابتداي كار ايستگاه، سرنشينان آن از سازمان‌هاي فضايي روسيه و آمريكا انتخاب مي‌شدند، تا اينكه در ژوئيه ۲۰۰۶ يك فضانورد آلماني سازمان فضايي اروپا، در قالب اردوي ۱۳ به ايستگاه فضايي بين‌المللي سفر كرد. تاكنون روي هم رفته فضانورداني از ۱۶ كشور جهان در اين ايستگاه اقامت كرده‌اند؛ اين تعداد شامل ۵ توريست فضايي نيز هست؛ انوشه انصاري، فضانورد ايراني، در روز ۲۷ شهريور ۱۳۸۵ به ايستگاه فضايي بين‌المللي وارد شد و ۹ روز در آن اقامت داشت.

 

ايستگاه فضايي بين‌المللي,ايستگاه فضايي,ايستگاه فضايي بين‌المللي كجاست

ايستگاه فضايي روزي ۱۵ بار به دور سياره زمين گردش مي‌كند

 

چه مدت طول مي كشد به ايستگاه فضايي بين المللي برسيم؟
ايستگاه فضايي بين المللي در حدود ۳۵۰ كيلومتري بالاي زمين قرار دارد. اين بدان معنا است كه اگر ما با سرعت 65 مايل بر ساعت (97 كيلومتر بر ساعت) مستقيم به هوا رانندگي كنيم، تنها سه ساعت طول مي كشد تا به ايستگاه فضايي بين المللي برسيم. اما يك مشكل كوچك وجود دارد و آن اين كه ايستگاه فضايي بين المللي با سرعت  17500 مايل بر ساعت (28163.52 كيلومتر بر ساعت) به دور زمين مي گردد.

 

براي فضانورداني كه از زمين با فضاپيما راهي فضا مي شوند فقط هشت دقيقه طول مي كشد تا به فضا برسند، اما رسيدن آنها به ايستگاه فضايي بين المللي به خاطر سرعت ايستگاه فضايي بين المللي مستلزم محاسبه پيوستن است. تعقيب كردن ايستگاه فضايي در مدار مي تواند سه روز طول بكشد. در طول اين مدت، خدمه كشتي فضايي نزديك به 30 بار به دور زمين مي گردند.

 

در سال 2013، فضانوردان روسي در مدت تنها 6 ساعت به ايستگاه فضايي بين المللي رسيدند كه ركوردي محسوب مي شد. خدمه در مدت تنها چهار دور گشتن به دور زمين (به جاي بين 25 تا 30 گشتن) به ايستگاه رسيدند. فضاپيماي آنها از قزاقستان پرتاب شد و فضانوردان صعود خود را با زمان عبور ايستگاه فضايي بين المللي زمان بندي كردند.


گردآوري: بخش علمي بيتوته

 

منابع :

www.020.ir

yjc.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۴۸:۰۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

راه هاي شادبودن بدون نياز به پول و مادياتشادبودن,شادتر بودن,رنگ شادي

انسان مي تواند بدون نياز به ماديات شادبودن را تخربه كند

 

تا به حال چقدر براي شادبودن يا شادتر بودن پول خرج كرده ايد؟ چقدر هزينه كرده ايد تا با سفر رفتن، خريد كردن، انتخاب يك ماشين جديد، رفتن به يك رستوران لوكس و... خودتان يا اطرافيانتان را حخوشال كنيد؟ نتيجه هم گرفته ايد؟ قطعا جوابتان مثبت است ولي تا كي مي شود براي شادبودن به ماديات تكيه كرد؟ اصلا مگر قرار است هميشه شادبودن را بخريم؟

يعني نمي شود با تغييرات نسبتا كوچك و كم خرج لبخند به لب شد و احساس نشاط و آرامش كرد؟ اين بار قصد داريم يك روش اسان، كم خرج و قابل دسترس را به شما معرفي كنيم تا شادبودن را بدون ماديات تجربه كنيد. روشي كه به پشتوانه تاييد مطالعات بين المللي مي تواند رنگ شادي را به زندگي مان بپاشد و روحيه مان را بهتر كند. اين روش كه روان شناسان نوين اثربخشي اش را تاييد كرده اند، استفاده از رايحه هاي خوش در محيط زندگي است.

بوهايي كه خاطرات را زنده مي كنند
براي بيشتر مردم، عطرهاي مختلف فقط يك رايحه نيستند، بلكه جزئي از خاطراتشان محسوب مي شوند و باعث شادبودن افراد ميشود. بعضي ها هنگامي كه بوي بيسكوييت هاي تازه اي به بيني شان مي رسد كه رويش پودر شكلات پاشيده اند، ياد آشپزخانه مادرشان مي افتند يا وقتي بوي گل هاي تازه به مشامشان مي خورد، خاطرات روز عروسي خود را به خاطر مي آورند.

 

احساس شادي,آرامش و شادي بيشتر,محرك شادي و نشاط

بوي خوش عطر ها باعث محرك شادي و نشاط مي شود 

 

اين ارتباطات نوستالژيك تصادفي نيست، بلكه دانشي پشت سرش نهفته است. پاسخ پويايي بدن ما به طور مستقيم به مركز عاطفي مغزمان مرتبط است و صرفا با يك بوكشيدن ساده، سيلي از احساسات گرم و شادبودن به وجودمان هجوم مي آورند اما گذشته از قدرت عطر در تحريك حافظه بشري، مي توان از رايحه هاي مختلف براي رهايي از استرس، شادتر بودن، تسكين سردرد، آرامش يافتن و... استفاده كرد.

اسطوخودوس؛ آرام بخش روان
رايحه اسطوخودوس تقريبا بلافاصله بعد از اينكه استشمام مي شود ذهن و بدن را آرام مي كند و يكي ديگر از مهم ترين تاثيراتش رفع اختلالات خواب است. در يك پژوهش دانشگاهي 42 زن كه دچار افسردگي و مشكلات خواب بودند، در تماس با رايحه اسطوخودس قرار گرفتند و به دنبال آن احساس شادي و آرامش بيشتري را در زندگي شان گزارش كردند.

 

خلق و خويي شاد,افزايش احساس شادي,احساس شادي و آرامش

اسطوخودوس بعد از اينكه استشمام مي شود موجب شادبودن مي شود

 

دارچين؛ تقويت مغز
اين ادويه خوشبو علاوه بر اينكه روز شما را مي سازد، گفته شده است كه عملكردهاي شناختي مغزي را نيز تقويت مي كند. نتايج مطالعه اي كه در دانشگاه ويلينگ انجام شد، نشان داد بوييدن رايحه دارچين پاسخ هاي بصري فرد را تقويت مي كند و باعث افزايش حافظه و تمركز مي شود.

 

شادبودن,شادتر بودن,رنگ شادي

دارچين باعث شاد بودن ميشود و عملكرد مغز را تقويت مي كند

 

كاج؛ دشمن استرس
عطر و بوي كاج استرس را از وجود شما مي راند و باعث شادبودن مي شود از ته دل بخنديد و احساس آرامش كنيد. محققان ژاپني با انجام پژوهشي دانشگاهي نشان دادند كه قدم زدن در جنگل هاي كاج افسردگي و استرس را به طور قابل ملاحظه اي كاهش مي دهد و باعث مي شود افرادي كه در تماس با بوي خوش كاج بوده اند، آرامش و شادي بيشتري را در وجود خود احساس كنند.

 

احساس شادي,آرامش و شادي بيشتر,محرك شادي و نشاط

عطر و بوي كاج استرس را از وجود شما مي راند و باعث شادبودن مي شود

 

چمن تازه؛ شادي بخش
درست است كه چمن زني كاري نيست كه هوس كنيم هرروز انجامش دهيم، ولي احتمالا خيلي از ما اگر مي دانستيم كه رايحه چمن هاي تازه تا چه اندازه مي تواند باعث شادبودن شود، حاضر نبوديم از اين كار دست بكشيم. عطر چمن تازه كوتاه شده محرك شادي و نشاط در انسان است و همچنين از كاهش توانايي مغز كه با افزايش سن رخ مي دهد پيشگيري مي كند.

 

خلق و خويي شاد,افزايش احساس شادي,احساس شادي و آرامش

رايحه چمن هاي تازه تا مي تواند باعث شادبودن شود

 

مركبات؛ انرژي بخش
اگر مي خواهيد در طول روز انرژي بيشتري داشته باشيد، دور قهوه و نسكافه خط بكشيد و مستقيما سراغ مركباتي مانند ليمو و پرتقال برويد. خواص مركبات تنها در ويتامين ث آن نهفته نيست، بلكه اين گروه از ميوه ها، شادبودن و انرژي شما را بيشتر مي كند و هوشياري را نيز تقويت خواهدكرد.

 

شادبودن,شادتر بودن,رنگ شادي

گروه ميوه هايي مانند پرتقال و ليمو باعث شادبودن و انرژي بيشتر مي شود

 

وانيل؛ سرشار از حس خوب زندگي
وانيل حتي اگر نخواهد هم شما را ياد شيريني مي  اندازد و جالب اين است كه رايحه اش هم مي تواند خلق و خويي شاد و شيرين را به شما هديه كند. مجموعه مقالاتي كه در سال 2004 در اين زمينه منتشر شده  نشان داد كه رايحه وانيل مي تواند با افزايش احساس شادبودن و آرامش در افرادي كه در معرض اين بو قرار گرفته اند، همراه باشد.

احساس شادي,آرامش و شادي بيشتر,محرك شادي و نشاط

وانيل سرشار از حس خوب شادبودن و زندگي است

 

نعناع فلفلي؛ رفع كسالت
نعناع فلفلي علاوه بر اينكه نفس را خوشبو مي كند، آثار مثبتي روي مغز شما خواهدداشت. نتايج مطالعه ديگري در دانشگاه ويلينگ حاكي از آن است كه استشمام بوي گياه نعناع فلفلي با بهبود عملكرد شناختي مغز و افزايش انگيزه فرد در ارتباط است. علاوه بر اين تماس با اين رايحه باعث مي شود كمتر احساس كسالت كنيد.

خلق و خويي شاد,افزايش احساس شادي,احساس شادي و آرامش

نعنا فلفلي باعث رفع كسالت و شادبودن مي شود

 

گل ياس؛ عليه غمگيني
زيبايي هنرمندانه اين گل به كنار، عطر ياس مي تواند شما را از دام غمگيني برهاند و باعث شود خلق و خوي بهتري داشته باشيد. همچنين نتايج مطالعه اي در سال 2010 نشان داده گل ياس با افزايش هوشياري رابطه مستقيم دارد و افكار منفي ناشي از افسردگي را از ذهن دور مي كند.

 

شادبودن,شادتر بودن,رنگ شادي

گل ياس باعث شادبودن و سر زندگي مي شود‎

منبع:هفته نامه زندگي مثبت

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۶:۴۶:۴۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

روايت امام خامنه‌اي از شكست آمريكا در طبس + تصاوير

۱۳:۵۷
رهبر انقلاب طبس

بخشي از بيانات رهبر انقلاب در تاريخ ۱۲ ارديبهشت سال ۱۳۶۲ و واقعه تاريخي طبس منتشر شد.

به گزارش گروه سياسي خبرگزاري تسنيم به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌‌اي، در آستانه سالروز شكست آمريكا در تجاوز به خاك جمهوري اسلامي ايران و حمله به طبس، پايگاه اطلاع‌رساني KHAMENEI.IR بخش‌هايي از بيانات حضرت آيت‌الله خامنه‌اي را درباره اين واقعه منتشر كرد. اين سخنان مربوط به 1369/02/12 است.

براي شنيدن فايل صوتي بيانات رهبر انقلاب درباره شكست آمريكا در طبس اينجا كليك كنيد.

مروري بر گزيده‌اي از بيانات رهبر انقلاب درباره واقعه‌ي طبس

اولين باري كه دخالت نظامي در اين مناطق انجام گرفت، سال 1359 بود كه نيروهاي امريكا به فرمان رئيس‌جمهور دمكرات، به قصد اين‌كه خود را به تهران برسانند، به طبس حمله‌ي نظامي كردند. البته از همان نيمه‌ي راه، جسدهاي سياه‌شده و جزغاله شده‌شان برگشت!عجيب است! كشور عزيز و ملت بزرگ و منطقه‌ي تاريخي ما، آزمايشگاه چه تجربه‌هاي بزرگي است. 69/08/28

رئيس جمهور آمريكا براي نجات اين گروگانها [لانه جاسوسي] دست به حمله‌ي نظاميِ پنهاني و شبانه به ايران زد. جاسوسانشان را در اينجا بسيج كردند، مقدمات فراواني فراهم كردند، آدم ديدند، جا ديدند، با هليكوپتر و هواپيما حمله كردند، آمدند كه طبس پياده شوند و از آنجا بيايند و به خيال خودشان گروگان‌ها را خلاص كنند و ببرند؛ كه آن ماجراي معروف طبس اتفاق افتاد، خداي متعال آبروي اينها را برد، هواپيماها و هليكوپترهاشان آتش گرفت و مجبور شدند از همان طبس برگردند و بروند. 89/08/12

آنها دائم عليه جمهوري اسلامي و اين ملت توطئه مي‌كنند. البته سرشان هم دائم به سنگ مي‌خورد؛ امّا ادب نمي‌شوند. يكي از رئيس جمهورهاي امريكا، به داخل اين كشور هلي‌كوپتر فرستاد و سر و كارش با توفان طبس، يعني جنودِ غيبيِ الهي افتاد. اينها چه مي‌گويند؟! مي‌فهمند چه مي‌كنند؟! مي‌فهمند چرا؟! با كي مواجهند؟! اين ياوه‌هايي كه مي‌گويند عليه كيست؟ جوابش با كيست؟ ملت ايران ملت بزرگ و نيرومندي است. ملت ايران ملت متّحد و بافرهنگي است. من تعجّب مي‌كنم چرا اينها از گذشتگان خودشان و از اين شانزده سال، عبرت نمي‌گيرند؟! دائم عليه جمهوري اسلامي و ملت و مسؤولين ايران ياوه‌گويي و دروغ‌پراكني مي‌كنند! سران و بزرگان آنها، دائم راجع به جزاير خليج فارس، تسليحات ايران، انرژي اتمي و سلاح شيميايي دروغ پراكني مي‌كنند. اگر روزنامه‌ها بنويسند، آدم مي‌گويد «خوب؛ روزنامه نگارند. براي نانشان مجبورند دروغ بگويند!» رؤساي مجلس و رئيس جمهورشان مي‌گويند! انسان تعجّب مي‌كند كه چرا يك نظام، بايد اين قدر دچار انحطاط و نكبت معنوي شود، كه به درون اين مزبله دروغگويي بيفتد! 74/01/03

 

انتهاي پيام/


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ] [ ۰۴:۵۵:۵۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب