خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 304
دیروز : 262
افراد آنلاین : 2
همه : 1959035
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

دستور پخت كماج

مواد لازم براي تهيه ي خمير كماچ : آرد سمنو يا آرد سن يك كاسه آرد گندم يك كاسه آرد سفيد يك كاسه روغن جامد آب كرده دو ملاغه مايع خمير ترش يك قاشق مربا خوري ادويه ي كماچ سن...

مواد لازم براي تهيه ي خمير كماچ :

آرد سمنو يا آرد سن يك كاسه
آرد گندم يك كاسه
آرد سفيد يك كاسه
روغن جامد آب كرده دو ملاغه
مايع خمير ترش يك قاشق مربا خوري
ادويه ي كماچ سن كه شامل : جوز هندي، زنجبيل، قلمفور، هل و دارچين است به ميزان لازم
آب كمي

مواد لازم براي تهيه ي مواد وسط كماچ :

خرماي بدون هسته كه با كمي روغن نرم شده باشد .
گردوي خورد شده به ميزان لازم
مقداري از ادويه ي كماچ را داخل آردها و مقداري از آن را به اين مواد اضافه كنيد.

طرز تهيه :
آردها را با هم مخلوط كرده، مقداري ادويه ي كماچ همانطور كه گفته شد به آنها اضافه كنيد. يك قاشق مربا خوري پودر خمير ترش را دركمي آب ولرم حل كرده و آردها را به آن اضافه كنيد، سپس يك ملاغه روغن و بعد از آن كمي آب تا خمير شكل گرفته و درست شود.
خمير آماده شده را در سيني فر يا ماهي تابه ي بزرگ نچسبي كه خوب با روغن چرب شده باشد پهن كنيد به طوري كه زياد نازك نباشد، خرما و گردوهاي آماده شده را بر روي اين خمير پهن شده ريخته و دوباره يك لايه خمير ديگر كه برروي سيني ديگري با وردنه پهن كرده ايد را برداشته و روي اين مواد طوري قرار دهيد كه دو طرف خميرها به هم رسيده و اطراف آن را خوب بپوشاند و مواد وسط كماچ ديده نشود .در اين مرحله يك ملاغه روغن باقي مانده را روي اين خمير آماده شده ريخته و در همين جا، قبل از اينكه داخل فر يا روي گاز قرار دهيد آن را به برشهاي لوزي يا مربعي شكل و يا حتي اگر در ماهي تابه ي گرد كوچكي درست كرده ايد به شكل مثلثي برش دهيد و داخل فر در طبقه ي وسط و با شعله ي ملايم قرار داده و يا روي شعله ي گاز با حرارت كم بگذاريد و زماني كه از پخته شدن يك طرف آن مطمئن شديد، اگر در فر گذاشته ايد شعله ي بالاي فر را روشن كنيد و اگر در ماهي تابه و روي گاز آن را بر گردانده تا طرف ديگر آن نيز سرخ شده و به رنگ قهوه اي در آيد .پس از آماده شدن، بگذاريد كاملا سرد شده و برشها را عميق تر كرده تا قطعات آن از هم جدا شوند، آنهارا درون ظرف مورد نظر چيده و روي آنها را با پودر پسته يا پودر قند تزيين كنيد و با چاي نوش جان كنيد .اين شيريني يك ميان وعده ي بسيار مقوي براي كودكان و نوجوانان در حال رشد مي باشد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۳۵:۱۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

بزرگترين و بهترين سرگرمي مردم قوچان در ايام نوروز كه يادگاري از پيشينيان ما مي‏باشد ورزش‏ كشتي است.در ايام نوروز در هواي سرد و يخ‏زده‏ قوچان و در اكثر محلات و روستاها جوانان به مبارزه‏ فردي مشغول مي‏ شوند و اين خود نوعي بدنسازي‏ است.كشتي،تاريخي بس دراز و قديمي دارد…..

imagesمحمد جاباني – قوچان

بزرگترين و بهترين سرگرمي مردم قوچان در ايام نوروز كه يادگاري از پيشينيان ما مي‏باشد ورزش‏ كشتي است.در ايام نوروز در هواي سرد و يخ‏زده‏ قوچان و در اكثر محلات و روستاها جوانان به مبارزه‏ فردي مشغول مي‏ شوند و اين خود نوعي بدنسازي‏ است.كشتي،تاريخي بس دراز و قديمي دارد و نام آن‏ از كنربند مخصوص زرتشتيان گرفته شده است،كه‏ اصل آن در زبان پهلوي كستيك و در فارسي دري‏ كستي است.كستي كه زرتشتيان آن را«بند دين» مي‏ناميدند كه به دست زن موبدي بافته مي‏شود.كستي‏ كه بعدها با شين تلفظ شده،كمربند كشتي‏گيران را نيز مي‏گفته‏اند و پهلوانان به هنگام زورآزمايي به آنان‏ مي‏ آويخته‏ اند.۱

اين ورزش رزمي در حوزه‏ي قوچان در ايام نوروز با دهل و سرنا همراه است و وقتي زورآزمايي به اوج‏ مي‏رسد بر سرعت چوب طبل و صداي سرنا افزوده‏ مي‏گردد و پهلوانان تشويق مي‏شوند.ورزش كشتي‏ در حوزه‏ي قوچان به طرز خاصي برگزار مي‏گردد وبا لباس خاصي نيز همراه است.

ورزش و بازي‏هاي‏ محلي قوچان

بازي يكي از وسايل مهم آموزشي‏ و نوعي سرگرمي مفيد كودكان و نوجوانان‏ است.اقوام مختلف به نسبت زندگي در منطقه‏ي خاص خودشان به اين موضوع اهميت‏ مي‏دادند،و بازي‏ها را در قالب‏هاي خاصي به كودكان‏ خود مي‏آموختند،و حتي با گويش قصه و افسانه نيز از انتقال اين مواريث به آيندگان دريغ نمي‏كردند.بازي‏هاي‏ محلي در درجه اول باعث ايجاد تحرك براي افراد و انجام‏ حركات بدني براي پرورش جسم و روح و از طرفي روح‏خمودگي‏ را از كودكان و جوانان و حتي پيرمردان مي‏گيرد و به آنان شادابي و سرزندگي مي‏دهد.

وقتي با دقت به بازي‏هاي مختلف محلي مي‏نگريم هربازي اثر خاصي در افراد برجاي مي‏گذارد از جمله حركات بدني،مقاومت،جهش و پرش،به كار بردن فكر و انديشه،همكاري و همفكري جمعي،ايجاد روح تعاون‏ و مبارزه با مشكلات و سختي‏ها.

مبارزه با دشمنان اين آب و خاك هميشه در بازي‏ها منظور بوده و به كودكان القا گرديده است،چنانچه در بسياري از بازي‏ها،رديابي و استتار،شناسايي محل و موقعيت‏ جغرافيايي،ايجاد روح آمادگي،هشياري،دلاوري و پايمردي،چالاكي و نشاط مشاهده‏ مي‏شود.

آنچه به وسيله بازي به كودكان و نوجوانان آموخته مي‏شود جنبه‏ي آموزشي دارد. آنان بسياري از مطالب را در قالب بازي با شوق ياد مي‏گيرند و استقبال مي‏كنند.همان‏ طوري كه آموختن فنون نظامي در محيطي خشك اثرات نامطلوبي دارد و با خاطره‏اي‏ تلخ همرا است،محيط بازي،شادكننده خواهد بود.پس به اين جهت بايد اين‏ سنت‏هاي خوب قومي زنده نگهداشته شود و در ترويج آن تلاش شود.

در قوچان بازي‏هاي مختلفي در مركز شهر و روستا رواج دارد كه بعضي از آنها  در ساير شهرستان‏ها نيز مشترك است. در اينجا سعي‏ شده است كه به بازي‏هاي خاص منطقه توجه گردد.

بزرگترين و بهترين سرگرمي مردم قوچان در ايام نوروز كه يادگاري از پيشينيان ما مي‏باشد ورزش‏ كشتي است.در ايام نوروز در هواي سرد و يخ‏زده‏ قوچان و در اكثر محلات و روستاها جوانان به مبارزه‏ فردي مشغول مي‏ شوند و اين خود نوعي بدنسازي‏ است.كشتي،تاريخي بس دراز و قديمي دارد و نام آن‏ از كنربند مخصوص زرتشتيان گرفته شده است،كه‏ اصل آن در زبان پهلوي كستيك و در فارسي دري‏ كستي است.كستي كه زرتشتيان آن را«بند دين» مي‏ناميدند كه به دست زن موبدي بافته مي‏شود.كستي‏ كه بعدها با شين تلفظ شده،كمربند كشتي‏گيران را نيز مي‏گفته‏اند و پهلوانان به هنگام زورآزمايي به آنان‏ مي‏ آويخته‏ اند.۱

اين ورزش رزمي در حوزه‏ي قوچان در ايام نوروز با دهل و سرنا همراه است و وقتي زورآزمايي به اوج‏ مي‏رسد بر سرعت چوب طبل و صداي سرنا افزوده‏ مي‏گردد و پهلوانان تشويق مي‏شوند.ورزش كشتي‏ در حوزه‏ي قوچان به طرز خاصي برگزار مي‏گردد وبا لباس خاصي نيز همراه است.

هرجا چمني و يا خاك نرمي وجود داشت و حتي در هنگام درو در گوشه‏ي مزرعه و يا هنگام‏ بيكاري،جوانان به هم مي‏آويختند و خود را آماده‏ مي‏ساختند.ب عدها كشتي چوخه با همت شادروان‏ حبيب الله بلور در قوچان به طور رسمي انجام شد و جزء ورزش‏هاي استاني در مسابقات قرار گرفت.

علاوه بر ايام نوروز كه تا روز چهاردهم‏ فروردين‏ ماه ادامه داشت و در النگ و مرغزار بزرگ‏ چمن ليلي به پايان مي‏ رسيد درساير محل‏ها نيز به‏ نسبت موقعيت محل و روزهاي عيد كه با شادي‏ همراه است نيز انجام مي‏پذيرفت،بيشتر زورآزمايي‏ها فردي و قواعد خاصي داشت و لباسي‏ ويژه‏اي نيز كه در اين اواخر تغييراتي در آن داده شده‏ است.علاوه بر كشتي همزمان رقص‏هاي جمعي‏ نيز با دهل و سرنا پا مي‏گرفت.

مردان و زنان روستايي با صداي ساز در گوشه‏ و كنار روستاها مشغول بودند. رقص‏هاي محلي‏ نوعي آمادگي رزمي محسوب مي ‏شد و هم‏آهنگي‏ آنان را در كارشان نشان مي‏داد به خصوص جهش و قرص‏ها…و روبه‏رو شدن با هم و بازي با چوب و يا چوب‏بازي كه مهارت جوانان را در مبارزات به حد كمال مي‏رساند و چون با موسيقي همراه بود احساس خستگي نمي‏كردند.در اين بازي زن و مرد شركت مي‏نمودند و بيشتر نشان كردن‏ها و عروس‏ گرفتن در اين روزها به انجام مي‏رسيد.

در شهرها محل ‏هايي به نام عيدگاه آماده‏ مي‏ گرديد كه فقط خاص زنان بود و در آنجا به طناب‏ بازي و يا به اصطلاح محلي به ياد خوردن و رقص‏ و پايكوبي مشغول مي‏شدند.يادخوردن به اين‏ صورت بود كه دو سر طناب را از شاخه‏اي‏ مي‏آويختند و بالشي هم در قسمت پاييني آن قرار مي‏دادند و روي آن مي‏نشستند و تا حد انتهايي‏ بال‏هاي طناب كه آويزان بود بالا مي‏رفتند.اين كار (به تصوير صفحه مراجعه شود) به مهارت بسياري بستگي داشت و با طناب‏بازي در روي زمين تفاوت دارد و بيشتر مخصوص زنان‏ است.

نوع ديگر بازي و سرگرمي در ايام نوروز در شهر و روستاها اوپشتك‏۶ يا اوپشتنك بود كه جوانان‏ آن را درهمين ايام انجام مي‏ دادند. به اين صورت‏ كه در محيطي باز قسمتي از زمين را مي‏كندند و خاك آن را به صورت سكوي پرش درست‏ مي‏كردند و تا فاصله حدود ده و يا پانزده متر نيز خاك‏ را با بيل كنده و نرم مي‏كردند تا پاي بازيكنان صدمه‏ نيبند.

و بعد به ترتيب پشت مي‏گذاشتند و از روي آن‏ نفر،با زدن دست به پشت او،مي‏بريدند. اين عمل‏ نياز به مهارت خاص داشت و در واقع آماده‏سازي‏ كامل بدني بود و گذر از موانع را به آنان ياد مي‏داد و يكي از بازي‏هاي مخصوص جوانان و مردان‏ است.در همين هنگام طناب يا نخ را گرفته و از روي‏ همان سكو يا در زمين هموار از روي طناب‏ مي‏پريدند.يك نوع اوپشتك هم در حال حركت‏ است كه براي گرم كردن بدن به كار مي‏برند به اين‏ ترتيب كه بازيكنان به تدريج پشت مي‏گذارند و از روي پشت هم مي‏پرند تا بدنشان گرم شود.
اسب‏سواري

يكي از بازيهايي كه به اسب مربوط مي‏شد، ارنگ‏ارنگ بود.بازيكنان دو نفر را به استادي‏ انتخاب مي‏كردند.آن دو نفر در محلي مي‏نشستند و طنابي كوتاه يا تسمه‏اي را در دست نگه مي‏داشتند و با هم به طور مخفي نام اسب پادشاهي و يا اسب‏ خاص مشهور منطقه را انتخاب مي‏كردند و بعد بازيكنان به ترتيب مي‏آمدند و استادان مي‏گفتند: ارنگ‏ارنگ اسب چه رنگ،از اي اسب‏ها اسب كي؟

بازيكن نام اسبي را مي‏ برد و اگر درست نبود از دور خارج مي‏شد و در غير اين صورت تسمه را به او مي‏دادند و مي‏گفتند درخانه‏ي پادشاه پاك.و او با تسمه بقيه‏ي بازيكنان را از محيط دور مي‏كرد. استادان مي‏گفتند:جو،جو،جو،گندم،گندم،گندم و در هنگام گندم گفتن بازيكن مي‏بايست خود را به‏ مركز بازي نزد استادان برساندو اگر در اين فاصله او را گرفته و يا با دست مي‏زدند بازنده محسوب و از دور خارج مي‏گردد.در اين بازي هوش،آمادگي‏ ذهني براي گفتن نام اسب‏ها،سرعت حركت، چالاكي،جلوگيري از به بند افتادن و فرار از تهاجم‏ بسيار مطرح است.
بازي با فلاخن يا به اصطلاح محلي پلخمون

اين بازي در قديم براي پرتاب سنگ به طرف‏ دشمن بوده است.پلخمون را در روستاها با پشم‏ مي بافند و رشته آن حدود ۵/۱ متر است.در وسط آن محلي را براي گذاشتن سنگ درست كرده‏ سنگي در داخل آن مي‏گذارند و دو سر رشته را در دست گرفته و هنگام پرت كردن يك سر طناب را رها مي‏كنند.اين امر به تجربه و مهارت نياز دارد.به‏ طوري كه محلي را كه نشانه مي‏گيرند با سنگ‏ مي‏زنند.باغبانان براي جلوگيري از هجوم پرندگان‏ كه به باغات و مزارع صدمه مي‏زنند از آن استفاده‏ مي‏برند،چوپانان حتي براي بازگردانيدن گوسفندان‏ و براي زدن و زخمي كردن حيوانات درنده و دور كردن دشمن به كار مي‏برند و به محل تجمع‏ دشمن سنگ پرتاب مي‏كنند.
ازبك چور

اين بازي يادآور تهاجمات ازبك‏ها به سرزمين‏ ما بوده است.در اصطلاح محلي جور كردن،يعني با حمله‏ي ناگهاني چيزي را از جايي يا از دست كسي‏ ربودن و بردن است.ازبك‏ها به يك باره در دسته‏هاي متعدد به روستاها حمله مي‏ كردند و آنچه‏ در دسترس مي‏يافتند و مي‏بردند.اين بازي را گوگ‏ ازبكي يا گوگ مره هم مي‏گفتند.

وسايل بازي،چوبي در حدود ۷۵ سانتي‏متر و توپي چرمي يا نخي كوچك با محوطه‏اي وسيع.

ابتدا محلي را براي ايستگاه اصلي انتخاب‏ كرده و بازيكنان به دو دسته تقسيم مي‏شوند.با سكه يا مشت گرفتن مشخص مي‏كنند كه كدام‏ عده بايد توپ بزنند و كدام عده بگيرند.پس از تعيين جايگاه،بازيكنان زننده‏ي توپ به ترتيب،هر كدام سه توپ مي‏زنند.اگر افراد طرف مقابل توپ را گرفتند كه اين عده بازنده محسوب مي‏شوند و جا عوض مي‏شود و الا پس از زدن سه ضربه،طرف زننده‏ در ايستگاه مي‏ايستد و نفر بعدي توپ را مي‏زند و آن‏ نفر بايد تا انتهاي محلي كه تعيين كرده‏اند برود و برگردد و در صورت آن نفر نو مي‏شد و مي‏تواند دوباره‏ توپ بزند.اين بازي تا گرفتن توپ و يا زدن يكي از بازيكنان ادامه دارد و بعد نوبت طرف مقابل مي‏شود. در ايام نوروز پير و جوان در زمين‏هاي باز به اين بازي‏ مشغول مي‏شدند.به طوري كه مشاهده مي‏شد مردي ۸۰ ساله در كنار نوجوان ده سال مشغول بازي‏ است:

اين بازي مخصوص مردان است و سرعت‏ عمل،دقت،حس مسؤوليت براي نجات گروه تقويت‏ مي‏شود.
ازي نمترسي،از اين نمي‏ترسي

اين بازي نوعي ترسانيدن طرف و به اصطلاح‏ معروف پلتيك زدن است.بازيكنان به طور دايره‏وار روي زمين چمباته مي‏زنند.دو نفر انتخاب شده و يكي ديگري را تعقيب مي‏كند.حريف روي سر يكي  از بازيكنان مي‏ايستد و مي‏گويد ازي نمترسي. تعقيب‏ كننده نيز يك نفر را انتخاب مي‏كند و مي‏گويد ازي نمترسي،اين عمل ادامه مي‏يابد و بالاخره با «دوبرت»۳گفتن يكي را كه انتخاب كرده ‏اند به تعقيب‏ وامي‏دارند و طرف هم ممكن است با گفتن همين‏ لفظ يكي را انتخاب كند و مقابل حريف قرار دهد و اين‏ دو يكديگر را تعقيب مي‏كنند و بعضي اوقات يك‏دفعه‏ دست‏به‏يقه مي‏شوند و هركس زودتر با دست حريف‏ را زد از دور خارج مي‏كند.هرچه در اين بازي تعداد افراد زياد و محيط بزرگتر باشد بازي جذاتر مي‏شود.
اوشتلك

اوشتلك در اصطلاح محلي نوعي سوت زدن را مي‏ گويند. بازيكنان براي خود استادي انتخاب مي‏كنند و او معاونيني دارد و با گل رفتن بين بقيه افراد نفر آخر را انتخاب مي‏كنند.بازيكن آخر كنار استاد مي‏نشيند و بقيه در گوشه و كنار محوطه‏ي بازي مخفي مي‏شوند و محل بازي نيز بايد داراي پستي و بلندي و زوايايي‏ باشد تا استتار خوب انجام شود.موقع اين بازي اغلب‏ غروب آفتاب بعد از تعطيل مغازه‏ها و زماني است كه‏ شاگردان مرخص مي‏شوند.آن‏گاه استاد به ترتيب‏ بازيكنان را به اسم صدا مي‏زند و اوشتلك را هم به آخر آن اضافه مي‏كند،مثلا مي‏گويد:حسن اوشتلك؛ طرف هم بايد با سوت جواب دهد.نفر مانده نزد استاد بايد محل اختفاي حسن را نشان دهد اگر درست گفت‏ كه استاد مي‏گويد:محل تو را فهميدند و در صورت‏ خلاف بايد حسن به فردي كه نتوانسته است محل او را نشان دهد تا محل مركز استاد،سواري دهد و اين‏ عمل ادامه مي‏يابد.
الك‏دولك و الك مشهدي

از بازي‏هايي است كه در بسياري از شهرها رواج دارد.
الاكلنگ

كه در كل به ال لومبك معروف است نيز همگاني است.
اوصولولي

بازيكنان به دو عده تقسيم مي‏شوند و دو استاد انتخاب مي‏كنند بعد مشخص مي‏نمايند كدام عده بايد سواري بدهند،سپس عده‏اي از بازيكنان سوار گروه‏ مخالف مي‏شوند.البته بايد همه به طور دايره‏وار بايستند.استادي كه سوار شده است چشمان مركوب‏ خود را با يك دست مي‏گيرد و در حالي كه با انگشت‏ دست ديگر به يكي از جهات اصلي اشاره مي‏كند مي‏گويد:اوصولولي.مركوب كه چشمش بسته است‏ بايد با دست،طرف مورد اشاره‏ي راكب را نشان دهد. اگر درست گفته برنده است و از سواري دادن رها مي‏شود و آن بازي ادامه مي‏يابد.
پاراپارا

وسيله‏ ي بازي عبارت است از يك تكه سرب‏ پهن كه وزن آن برابر با يك سكه بيست ريالي است. وسيله را سوراخ نموده و پوستي مدور به آن‏ مي‏چسبانند.پوست بايد داراي پشم باشد و يا سرب را در پارچه‏اي مي‏پيچانند و بازي را به صورت فردي و يا گروهي انجام مي‏دهند.در اين بازي اصطلاحات‏ خاصي وجود دارد.

اولين نفر پاراپارا مي‏زند و هربار ضربه زدن به پارا يك شماره محسوب مي‏شود.ممكن است طبق قرار هرده شماره يك بار جهش به هوا و يا با پشت و پهلوي پا زده شود كه داراي امتيازات زيادتري خواهد بود و هرنوع آن اسم خاصي دارد.با روي پا يك پارا، با بغل پا،نيم پارا و با هوا جهيدن و با پاي ديگر زدن، لر گفته مي‏شود.
پادشاه وزير

در مراسم ختنه سوري و داماد سلطاني اين بازي‏ رواج دارد يك نفر به عنوان پادشاه و عده‏اي وزير و فراش انتخاب مي‏كردند و به عناوين‏ مختلف مردم عادي را جريمه مي‏نمودند يا تنبيهات بدني روي يك پا ايستادن يا باسن افراد را به زمين زدن و چمپاتمه‏ نشستن و در حقيقت كار مأموران دولتي‏ را انجام دادن و به عناوين مختلف پول‏ گرفتن و اداي آنها را درمي‏آورند.
پوري چرب‏كن

«پيري چرب‏كن» وسايل بازي‏ توپ جيري كوچك و پناه ديواري است‏ كه فرد بازيكن و توپ زن بايد پاي آن بايتسد.ابتدا با گل گرفتن،يك نفر از بازيكناني كه در آخر مي‏ماند پاي ديوار مي‏رود و توپ را به ديوار مي‏زند.بازيكناني‏ كه در ميدان پراكنده شده و پشت سر او قرار دارند سعي مي‏كنند توپ را بگيرند.اگر دو دستي گرفتند يك بار و اگر با دست راست ديوار و با دست چپ سه‏ بار مي‏توانند به بازيكن پاي ديوار ضربه بزنند.او بايد فرار كند تا ضربه نخورد و هركس نتوانست بازيكن‏ پاي ديوار را بزند خودش در جاي او قرار مي‏گيرد و بازي ادامه مي‏يابد.
چشم قويمك

عده به دو گروه تقسيم مي‏شوند.يك عده‏ مخفي مي‏گردند.محوطه بازي بايد بسيار وسيع باشد عده ديگر كه در موقع مخفي شدن آنها چشم‏هاي‏ خود را بسته بودند باز مي‏كنند و با راهنمايي استاد گروه‏ دنبال دسته اول مي‏گردند.آنها بايد فرار كنند و خود را به مركز برسانند و الا طرف مقابل يكي از بازيكنان را مي‏گيرد و تا مركز اصلي سوار مي‏شود.البته اين بازي‏ بيشتر در غروب آفتاب و درتاريكي و دربازي ديگري‏ به نام شير دررو و روبا بخور تكميل مي‏شود.بازي چشم‏ قويمك را بيشتر در داخل محوطه بسته،دختران‏ انجام مي‏دادند.
شير دررو روباه بخور

بازيكنان به دو گروه تقسيم مي‏شوند و هركدام‏ براي خود استادي را انتخاب مي‏نمايند.سپس با گل‏ گرفتن طبق قرار،يك دسته با راهنمايي استاد خودشان در فاصله‏اي دور مخفي مي‏شوند و استاد آنها با استاد ديگر و ساير بازيكنان به طرف محل استتار كه‏ فقط استاد خودشان مي‏داند به راه مي‏افتند و اين اشعار را مي‏خوانند.

استادها:گل گل چه،بازيكنان جواب مي‏دهند قمار بيچه-استادها:از اون بالا چه آمد؟شاگردان: صداي شمشير آمد.استادها:درخت ما سينجد دره. بازيكنان:غمزه بزي لذت دره-استادها:درخت ما پسته بازيكنان:ننه غلو مسته…اشعار ديگر كه‏ اغلب بي‏معني است و گل گل چه،قمار بيچه در بين‏ اشعار وجود دارد.و در آخر همه نيز:شير دررو،روبا بخور نيز تكرار مي‏گردد.

بازيكنان و استاد سعي دارند محل اختفا را شناسايي كنند و هرنوع جنبنده‏اي را كه در مسير هست‏ زير نظر مي گيرند و اگر حدس زدند كه بازيكنان مقابل‏ را ديده‏اند مي‏گويند:«قرنه گوردم»يعني سياهي آنها را ديدم و به طرف مركز بازي فرار مي‏كنند.چون‏ طرف‏هاي مقابل اگر باشند آنها را تعقيب مي‏نمايند و تا مركز سواري مي‏گيرند.اين بازي بسيار شاد و با هوشياري و زرنگي و سرعت و حركت همراه است و نشان مي‏دهد كه در برهه‏اي از زمان چقدر اين مسائل‏ براي مردم منطقه اهميت داشته است.
حلقه‏ ي چكمندي

دايره‏اي به نسبت تعداد بازيكنان روي زمين‏ رسم مي‏كنند سپس با قرعه يا گل گرفتن معلوم‏ مي‏كنند كدام عده بايد در داخل دايره قرار بگيرند. عده‏اي داخل دايره رو به طرف مركز مي‏ايستند و آماده‏ي سواري دادن مي‏شوند.استاد آنها بايد در اطراف آنها بچرخد و نگذارد آنها سوار شوند و اگر هركدام به داخل حمله كرد با پا او را بزند و از دور خارج كند،البته فريب هم در كار است و حمله از جهات مختلف انجام مي‏شود.پس از سوار شدن‏ مدت‏ها در همان حالت مي‏مانند و باز يك دفعه‏ پياده مي‏شوند و به بيرون فرار مي‏كنند اين بازي تا موقعي كه يكي از افراد در داخل دايره زده نشود ادامه دارد.
حموم سوسي

اين بازي خاص كودكان و نوجوانان بود.مقداري‏ خاك را روي زمين به صورت نيم‏كره درمي‏آوردند و بعد روي آن را با آب صاف مي‏كردند و چون خاك‏ قوچان رسي است در همان حالت مي‏ماند.سپس در و پنجره مي‏گذاشتند و با چوب نازكي خاك‏هاي داخل‏ را به تدريج درمي آوردند.انحناي نيمكره با پنجره‏ها وضع جالبي پيدا مي‏كرد و اين بازي به هنر و خلاقيت‏ بچه‏ ها كمك زيادي مي‏كرد.

خروس‏بازي:اين بازي فردي است و به‏ صورت جمعي هم انجام مي‏شود.بازيكنان به دو گروه‏ تقسيم مي‏شوند و بعد از هرگروه يك نفر با لي‏لي‏ كردن و يك پا رو هم حركت مي‏كنند و با زدن شانه‏ به هم سعي دارند كه طرف را از دور خارج كنند.البته‏ جاخالي دادن آنها و ضربه زدن‏ها در خارج كردن افراد بسيار مؤثر است.هرگروهي كه تعداد زيادتري را از دست بدهد بازنده است.البته هرفرد پس از افتادن و يا اينكه پا را به زمين بگذارد بازنده محسوب و از دور خارج مي‏گردد.در بازي گروهي حملات دو گروه با همان حالت به هم آغاز مي‏گردد و هركس سعي مي‏كند يكي از طرف مقابل را از پاي درآورد و در صورتي كه همه‏ي افراد گروه مقابل خارج شدند بازنده‏ محسوب مي‏گردند.
رهارها

بازينكان به دو گروه تقسيم مي‏شوند و با قراري‏ كه مي‏گذارند،يا پستي وبلندي‏ها را و يا درخت‏ها را و يا مراكزي را مشخص مي‏كنند و يا دو نفر از يك گروه به هم‏ رسيدند رها مي‏گردند و طرف ديگر حق زدن ندارد،بعد افراد در محل‏هاي تعيين‏شده مي‏ايستند و طرف‏هاي‏ بازي نيز مترصدند كه آنها را از آن محوطه خارج كنند اين‏ بازي تا آخر كه مانده و از دور خارج نشده است‏ ادامه دارد.چالاكي،سرعت عمل،هشياري بسيار مؤثر است.
سه بسه قطار

بازي هوشي است و در اكثر جاها متداول است. مربعي با خطوط موازي رسم مي‏كنند از نيمه مربع به‏ طرف مقابل نيز خطوطي مي‏كشند و اقطار آن را نيز رسم مي‏نمايند،به طوري كه در هرضلع سه نقطه‏ برخورد وجود دارد.دو بازيكن مي‏نشينند و هركدام‏ مهره يا سنگ يا شي خاصي را مي‏گزيند و در محل‏ تقاطع و مركز قرار مي‏دهد.نفر دوم هم پس از او اين‏ كار را مي‏كند و هركس توانست زودتر سه مهره‏ي‏ خود را رديف نمايد برنده است.بازي فردي است و بستگي به هوش زياد دارد.
گرگم ‏به‏ هوا

تقريبا نظير رهارهاست.پستي وبلندي‏هايي را براي خود انتخاب مي‏كنند و اگر زمين مسطح باشد قرار مي‏گذارند كه هركس يك پاي خود را بالا بگيرد محفوظ است.در رهارها اگر دو يار دست به‏ هم دادند رها مي‏شوند ولي در اينجا بايد حتما در محل‏هاي انتخابي قرار بگيرند تا محفوظ باشند. اين بازي بيشتر خاص دختران است و به تحرك‏ افراد كمك مي‏كند.
گوگ چمبه

توپي جيري با چوبي حدود ۷۵ سانتي‏متر وسيلهء بازي است.محوطه‏اي بزرگ لازم است. طبق گل گرفتن يك نفر براي زدن توپ انتخاب‏ مي‏شود و توپ را با چوب مي‏زند.هركس توپ را گرفت به جاي او مي‏آيد و مشغول توپ زدن‏ مي‏شود.فرقي كه با ازبك‏چور دارد در آنجا دو گروه انتخاب مي‏شوند و فرار از مبدأ تا مقصد و برگشت نو مي‏گردد.ولي در اينجا فقط گرفتن‏ توپ و زدن آن است.
گوش توي

استاد پولي يا وسيله‏اي انتخاب و پرتاب‏ مي‏كند.يك گروه دنبال برداشتن آن مي‏روند و گروه ديگر آنها را تعقيب مي‏كنند و در صورتي كه‏ به او سيدند از گوشش مي‏گيرند و مي‏كشند تا شئي مورد نظر را پرتاب كند و يا بگيرند.

شئي دست هركس بيفتد همين حالت را دارد و كسي برنده است كه شيء مورد نظر را به مقصد برساند و اگر پول باشد از آن او خواهد بود.
گل‏گل

بازي زمستاني و هوشي است.بازيكنان به دو گروه تقسيم مي‏شوند و دو استاد براي خود انتخاب‏ مي‏كنند.استادان در محلي مي‏نشينند و هرگروه در كنار استاد خود قرار مي‏گيرد.با گل گرفتن مشخص‏ مي‏كنند كه گل دست چه گروهي باشد آنگاه استاد گل را مي‏گيرد و در ظاهر دم مشت افراد خود قرار مي‏دهد بعد در محل خود قرار مي‏گيرد.آن‏گاه‏ طرف‏هاي مقابل با كمك استاد بايد گل را پيدا كنند. روحيه قوي،تيزهوشي،روان‏شناسي در اين امر مؤثر است.استاد طرف مقابل با كمك افراد خود مي‏تواند دست‏هاي بازيكنان طرف را پوچ كند.براي اين امر به چشم بازيكن زل مي‏زنند و مي‏گويند گل را بده او هم براي رد گم كردن مطالبي مي‏گويد و بالاخره‏ دست راست و يا چپ را پوچ مي‏نمايند و به همين‏ ترتيب بازي ادامه دارد.اگر گل را گرفتند نوبت بازي‏ به عد همقابل مي‏رسد براي اين منظور قرار مي‏گذارند هرگل كه گرفته شده يا بيست امتياز به حساب آيد و اگر به صد رسيد آن عده برنده مي‏شوند و ممكن‏ است گل چندين بار ردوبدل شود.اغلب در زمستان‏ها و در عروسي‏ها،در قهوه‏خانه‏ها انجام‏ مي‏گردد.
گو-گزره پنيره

عده‏اي بازيكنان به دو دسته تقسيم مي‏شوند و همان‏طوري كه از نام آنها پيداست به محلي بستگي‏ خاصي دارد.وسيله‏اي سياهرنگ براي نمود گاو، سبزه كه از نام گزري يك نوع گياه محلي است‏ استفاده شده و پنيز هم بايد شي سفيدرنگ باشد و دو نفر استاد انتخاب مي‏شوند.آن‏گاه يكي از استادها وسيله‏اي را در مشت خود قرار مي‏دهد و از نفر اول مي‏پرسد گو،گزره يا پنيره؟آن نفر بايد نام‏ يكي از سه اسم را ببرد الي آخر بعد مشت خود را باز مي‏كند.آنهايي كه جواب صحيح داده‏اند يك‏ طرف قرار مي‏گيرند باز اين عمل از نو شروع‏ مي‏شود تا حالت تعادل بين دو عده برقرار شود و دسته برنده و باز استاد شروع به پرسش مي‏كند و يكي از سه وسيله را در مشت خود قرار مي‏دهد. اگر مركوب درست گفت كه رها مي‏شود و الا استاد مي‏گويد يك چشم قنيّم يعني يك چشم بسته و باز اگر براي بار دوم نگفت مي‏گويد چشم ديگر بسته و يا نقيم و براي بار سوم ممكن است استاد بگويد يك پا بالا و اين نوعي تنبيه است و بازي تا حدس زدن صحيح براي طرف مقابل ادامه دارد و بعد جا عوض مي‏شود.
لپر،لپر

لپر در اصطلاح محلي،عبارت است از يك تكه‏ سنگ صاف و قدري برجسته و احتمالا قدري مدور. بازي دو نفري است كه بايد يكي لپر را پرت كند و ديگري بايد لپر او را بزند و اگر چنين شد از محل‏ پرتاب تاجاي زدن لپر سوار طرف مي‏شود.نوع ديگر آن اين است كه دايره‏اي روي زمين رسم مي‏كنند و سنگ‏هايي بر روي قطر دايره قرار مي‏دهند و بعد آنها را با لپر فاصله‏اي معيني مي‏زنند هريك از بازيكنان سنگ بيشتري خارج كرد برنده است.
مازالاق

وسيله بازي چوبي است به شكل مخروط و در رأس آن ميخي نصب مي‏كنند و نخ با طناب خاص‏ بازي را به دور مخروط از قسمت رأس آن تا سطح‏ مي‏پيچند و بعد يك سرنخ را در دست مي‏گيرند و از روي سر خود رها و پرتاب مي‏كنند.مازالاق به روي‏ زمين رها مي‏شود.نوع كوچك آن فرفره است كه‏ در روي ميزها استفاده مي‏شود و بعد هركس‏ نتوانست درست عمل كند مازالاق خود را در مركز قرار مي‏دهد و بعد ديگران با پرتاب مازالاق خود سعي مي‏كنند مازالاق وسط را بزنند.بعضي اوقات‏ ممكن است مازالاق وسط بشكند.اين نوع بازي ار قارت مي‏گويند.
نون‏نون

وسايل بازي توپ جيري كوچك-محوطه‏اي‏ وسيع-بازيكنان به دو دسته تقسيم مي‏شوند و با قرارداد يك عده توپ را مي‏گيرند و بعد با دست به‏ هم پاس مي‏دهند.عده‏ي مقابل بايد جلو پاس توپ‏ را بگيرند و توپ را تصاحب نمايند.اين بازي يك‏ نوع پاسكاري با توپ است كه به فرم بسكتبال‏ عمل مي‏شود منتهي با توپي كوچكتر بازي مي‏شود كه براي همه ميسر باشد.
هركي همچي،همچي نكنه چو مخوره يا هرچي استا گفت:

عده‏اي براي خود استادي انتخاب مي‏كنند او بايد مهارت كافي داشته باشد تا بتواند بچه‏ها را و يا نوجوانان را سرگرم كند.بعد استاد مي‏گويد:توپول‏ موپول،بچه‏ها آن را تكرار مي‏كنند.او بعد مي‏گويد: دست توپول.بازيكنان تكرار مي‏كنند و بعد مي‏گويد پا توپولو،باز هم بازيكنان تكرار مي‏كنند.آن‏گاه او مي‏گويد:هركي همچي،همچي،همچي نكنه چو مخوره و بعد نرمشي و يا كاري را آغاز مي‏كند. بازيكنان بايد مطابق استاد عمل كنند هركس انجام‏ ندهد جريمه مي‏شود و دست و پاي او را مي‏گيرند و باسنش را به زمين مي‏زنند.اين بازي در عروسي‏ها و ختنه‏سوري‏ها هم انجام مي‏شود.استاد كف دست‏ خود را سياه مي‏كند و بعد به روي افراد مي‏مالد و همين اشعار را مي‏خواند و ديده مي‏شود كه روي‏ عده‏اي سياه شدهاست.آنها ناخودآگاه دست خود را به روي ديگران هم مي‏مالند و روي عده‏اي را سياه‏ مي‏نمايند كه با تفريح و خنده همراه است اين بازي‏ با انجام حركات بدني و نرمشي مفيد همراه است.
ارغن ارغن بابجول«تاپ»

آغل‏آغل با تشله-تشله‏ بازي يا تيله‏ پازي- چفت‏چفت با تيله و گردو و يا سنگ-يك قل دو قل‏ كه بيشتر بازي دخترانه است-آقات از شهر آمده- استاي زنجيرباف گرگم و گله مي‏زنم تيز از بازي‏هايي است كه در محل انجام مي‏شود و مشابه‏ آن در محل‏هايي ديگر وجود دارد.
پاورقي:

(۱)-نقل از كتاب فن و بند كشتي نوشته حبيب الله بلور.

(۲)-به دست زدن،قرص مي‏گفتند.

(۳)-دوبرت صدايي است كه در محل گوسفندان را مي‏خوانند.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۲۷:۳۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

كاتي مهم در مورد امنيت تبلت

Asemooni.com

tips-for-tablet-security

يكي از مهمترين مواردي كه بايد در استفاده از تبلت ها به آن توجه كنيد بحث امنيت در تبلت هاست كه آسمنوني در اين بخش به توضيح آن مي پردازد. مهمترين مسئله اي كه در اين باب بايد به آن دقت كنيد اين است كه حتما براي تبلت خود از هر نرم افزاري كه براي رمز عبور ساخته شده است استفاده كنيد و از در واقع هر گزينه اي را كه سيستم عامل در اختيار كاربران قرار مي دهد تا بتوانند براي گوشي خود حفاظت هاي امنيتي ايجاد كنند استفاده كنيد.اين كار باعث مي شود تا داده هايي كه به دستگاه شما به صورت بي سيم وارد يا از آن خارج مي شوند ايمن شوند

اما آيا واقعا مي توان ايمني تبلت را فرآهم كرد؟

يكي از مواردي كه بايد حتما به آن دقت كنيد اين است كه كمپاني و يا شركت خود را در برابر حملات محافظت كنيد و يا اينكه از بروز اطلاعات جلوگيري كنيد. البته استفاده از ديوايس هايي مانند تبلت و يا گوشي هاي همراه پيشرفته امروزه يكي از اصلي ترين مواردي است كه در يك سازمان براي سهولت در كار كارمندان استفاده مي شود بنابراين يكي از پر دغدغه ترين مواردي كه بايد به آن توجه نمود ايجاد امنيت اين نوع دستگاه ها براي كارمندان است كه با توصيه هاي امنيتي براي آن ها بايد از درز اطلاعات توسط اين ديوايس ها جلوگيري كرد.

1- يكي از پراستفاده ترين توصيه هاي امنيتي كه در اين باب مطرح است اين باشد كه رمز عبور خود را تا مي توانيد به صورت ايمن ايجاد كنيد و از رمز عبور هايي كه به صورت لمسي ايجاد مي شود جدا خودداري فرماييد چرا كه اين رمز عبور ها به راحتي قابل شناسايي اند و هنوز هم امنيت قفل هاي رمزي بيشتر مي باشد.

2- يكي ديگر از مهمترين مواردي كه شما بايد براي كارمندان خود متزكر شويد اين است كه حتما توصيه كنيد تا تمامي برنامه هاي امنيتي نظير آنتي ويروس ها و فايروال ها و همچنين برنامه هاي كاربردي خود را همواره به روز نگه دارند در عين حال اقداماتي نظير پاك نمودن كش مرورگر خود و همچنين داده هاي ذخيره شده مانند كلمه عبور مي تواند ايده خوبي براي برقراري امنيت تبلت و گوشي هاي هوشمند باشد.اين موارد باعث مي شود كه اگر در موقعيتي اين وسايل در اختيار افراد غير مجازي قرار گرفت نتوانند از مواردي چون حساب شما در وبسات ها و يا حساب ايميل باز شما سو استفاده كنند و قانون پاك نگه داشتن بايد براي لاگ اين هاي روزمره و برنامه هاي كاربردي سازمان اعمال گردد.

3- اما به هنگام استفاده از اكانت ايميل خود با تبلت و … بسيار هوشيار باشيد و به هيچ عنوان با اين وسايل اطلاعات محرمانه خود را رد و بدل نكنيد و سعي كنيد براي اين كار از يك كامپيوتر مطمئن استفاده كنيد و هميشه سعي كنيد تا اطلاعات را در سمت سرور يا كمپاني خود رمزگذاري كنيد.

4- يكي ديگر از مواردي كه لازم است تا حتما در مورد آن صحبت گردد اين است كه به هيچ عنوان از اينترنت هاي بي سيم غير امن استفاده نكنيد . بسياري از افراد زماني كه متوجه مي شوند كه مكاني نظير يك كافي شاپ داراي يك hotspot wi-fi است سريع به آن متصل شده و شروع به وبگردي در اكانت هاي محرمانه خود مي كنند كه اين كار بسيار اشتباه است چرا كه افراد سود جو مي توانند از طريق روش هايي به هنگامي كه شما با خيال راحت در حال چك كردن اطلاعات محرمانه خود هستيد شروع به جاسوسي در اطلاعات شما بكنند بدون اينكه شما از اين موضوع با خبر شويد.

به طور كلي اين قانون را براي كاركنان خود تعيين كنيد كه به هيچ عنوان زماني كه در مكان هاي عمومي هستند از اينترنت هاي نا امن استفاده نكنند و تا زماني كه به يك شبكه خصوصي و يا VPN دسترسي نيافته اند به رد و بدل كردن اطلاعات محرمانه شركت نپردازند.

5- شبكه هاي خصوصي مجازي يا همان VPN ها به كاركنان كمك مي كند تا زماني كه دور از دفتر كار خود هستند بتوانند به راحتي و با اطمينان خاطر به تبادل اطلاعات بپردازند و به شكلي امن به اطلاعات درون كمپاني دست پيدا كنند بنابراين كمپاني ها مي توانند يك شبكه مجازي راه اندازي كنند و از اين تونل امن به تبادل اطلاعات حتي از راه دور بپردازند و زماني كه كاركنان به اين شبكه متصل شدند بتوانند به راحتي به تبادل تصاوير و فيلم و ساير فايل هاي مهم خود بپردازند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۲۹:۲۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

مثلث برمودا و عجايب آن

Asemooni.com

 

مثلث برمودا (Bermuda Triangleمحلي است وهم‌ انگيز كه در آن صدها هواپيما و كشتي در هوا و دريا ناپديد شده‌اند. بيش از هزار نفر در اين منطقه وحشت گم شده‌اند، بدون اينكه حتي يك جسد يا قطعه پاره‌اي از يك هواپيما يا كشتي مفقود شده ، به جا مانده باشد.

 

موقعيت مثلث برمودا

مثلث برمودا واقعا يك مثلث نيست، بلكه شباهت بيشتري به يك بيضي (و شايد هم دايره‌اي بزرگ) دارد كه در روي بخشي از اقيانوس اطلس در سواحل جنوب شرقي آمريكا واقع است. راس آن نزديك برمودا و قسمت انحناي آن از سمت پايين فلوريدا گسترش يافته و از پورتوريكو گذشته ، به طرف جنوب و شرق منحرف شده و از ميان درياي سارگاسو عبور كرده و دوباره به طرف برمودا برگشته است. طول جغرافيايي در قسمت غرب مثلث برمودا ۸۰ درجه است، بر روي خطي كه شمال حقيقي و شمال مغناطيسي بر يكديگر منطبق مي‌گردند. در اين نقطه هيچ انحرافي در قطب نما محاسبه نمي‌شود.

در غرب اقيانوس اطلس، در آن سوي سواحل جنوب شرقي ايالات متحده ، ناحيه ‌اي وجود دارد كه به شكل مثلث است . اين ناحيه از برمودا در شمال آغاز مي‌شود و تا قسمت جنوبي فلوريدا امتداد مي‌يابد ، سپس از سمت شرق با گذشتن از جزاير باهاما و پورتوريكو،به طول جغرافيايي ۴۰ درجه به سمت غرب كشيده مي‌شود و دوباره به برمودا باز مي‌گردد.

اين ناحيه كه به مثلث برمودا معروف است ،در ليست رازهاي ناشناخته جهان به مكاني اضطراب انگيز وباور نكردني به ثبت رسيده است . در اين مكان بيش از صدها هواپيما و كشتي بدون آنكه كوچكترين اثري از آنان باقي بماند ، ناپديد شده‌اند.

اغلب اين حوادث از سال ۱۹۴۵ به بعد روي داده است ، و در طول ۲۶ سال اخير بيش از ۱۰۰۰ نفر در اين ناحيه از جهان جان خود را از دست داده اند ، بي آنكه حتي اثري از جسد يكي از آنها يا نشانه اي از بقاياي هواپيماهاو كشتي‌هاي ناپديد شده باقي مانده باشد .
وينسنت گاديس كه مثلث برمودا را نامگذاري كرده، آن را به صورت زير توصيف مي‌كند: « يك خط از فلوريدا تا برمودا ، ديگري از برمودا تا پورتويكو مي‌گذرد و سومين خط از ميان باهاما به فلوريدا بر مي‌گردد.

اين محل فتنه‌انگيز و تقريبا باور نكردني اسرار غير قابل توصيف جهان را به خود اختصاص داده است. مثلث برمودا نامش را در نتيجه ناپديد شدن ۶ هواپيماي نيروي دريايي همراه با تمام سرنشينان آنها در پنجم دسامبر ۱۹۴۵ كسب كرد. ۵ فروند از اين هواپيماها به دنبال اجراي ماموريتي عادي و آموزشي ، در منطقه مثلث ، پرواز مي‌كردند كه با ارسال پيامهايي عجيبي درخواست كمك كردند. هواپيماي ششم براي انجام عمليات نجات ، به هوا برخاست كه هر شش هواپيما به طرز فوق‌العاده مشكوكي مفقود شدند.

آخرين پيامهاي مخابره شده آنها با برج مراقبت حاكي از وضعيت غير عادي ، عدم روييت خشكي ، از كار افتادن قطب نماها يا چرخش سريع عقربه آنها و اطمينان نداشتن از موقعيتشان بود. اين در حالي بود كه شرايط جوي براي پرواز مساعد بود و خلبانان و ديگر سرنشينان افرادي با تجربه و ورزيده بودند. با وجود مدتها جستجو هيچ اثري از قطعه شكسته ، لكه روغن ، آثاري از اجسام شناور ، خدمه يا تجمع مشكوكي از ه‌ها ديده نشد. هيچ حادثه‌اي چه قبل و چه بعد از آن ، تا اين حد حيرت‌آورتر از ناپديد شدن دسته جمعي هواپيماهاي مذكور نبوده است. در حوادثي مشابه در اين منطقه ‌قايقها و كشتيهايي مفقود شده‌اند (قربانيان مثلث برمودا)، در برخي موارد هم فقط خدمه و سرنشينان ناپديد گشته‌اند.

 

 

اما بدانيد در مورد هواپيماي ايرفرانسي كه به طور اتقاقي از روي برمودا گذشته بود:

2 روز تا پيدا شدن بقاياي پرواز شماره 447 اير فرانس و يك هفته هم تا پيدا شدن جسد 2 مسافر طول كشيد. همين فاصله زماني و مفقود بودن باقي اجساد باعث شد تا دوباره شايعات عجيب و غريبي مثل مثلث برمودا سر زبان ها بيفتد و حتي در همين ايران خودمان هم نقل بشود. ماجراي سقوط ايرباس A-130 فرانسوي، با اينكه در لابه لاي خبرهاي داغ انتخابات گم شد اما براي دوستداران خبرهاي علمي و حتي علمي -تخيلي ازآن خبرهاي داغي بود كه مدت ها بود خبري از آنها نداشتيم.

 

يكي از دوازده تا 

وقتي 12 هواپيماي ديگر در همان زمان و در مسير همان كانال هوايي داشتند برفراز اقيانوس اطلس پرواز مي كردند، از شانس بي نظيرشان داس مرگ فقط به آنها گير داد و همه چيز موافق آمد تا هواپيمايشان تا ته دريا فرود برود و همه گروه هاي جست و جو گر برزيلي را معطل كشف آهن قراضه كند. بخش راز آميز داستان آنجاست كه هيچ كدام از 12 هواپيماي ديگر شرايط نامساعد آب و هوايي اي گزارش نكرده اند و در كمال صحت و سلامت به زمين فرود آمده اند. همين يك دليل براي اهالي خرافاتي ينگه دنيا كافي است كه ماجراي اين پروازرا به فهرست رويدادهاي سري و اعجاب انگيزاضافه كنند. يادمان باشد كه مثلث معروف برمودا توي همين اقيانوس بوده. كارشناس هاي پرواز مي گويند: «حتي اگر هوا خراب بود، به صرف درب و داغان بودن شرايط جوي، چنين سقوط و گم و گور شدني اتفاق نمي افتاد». تازه هوا هم مي تواند به سرعت در فواصل كوتاه، كوتاه تغيير كند.ضمناً بارادارهاي ....ي كه اين جور هواپيماها دارند، مي توانند با تشخيص يك توفان خطرناك، آن را دور بزنند يا ارتفاع بالاتر مسير خود را ادامه دهند و همه اينها يعني بايد دنبال يك دليل اسرار آميز براي سقوط اين هواپيماي بخت برگشته باشيم. سيستم هاي كامپيوتري هواپيما 4 ساعت بعد از تيك آف اخطارهاي سريالي خود را آغاز كردند و به محض ورود به يك توفان مهيب در چند مايلي ساحل شرقي برزيل هواپيما ناپديد شد. اين نوع از گم شدن طياره ها در اطراف اقيانوس اطلس دوباره بحث مثلث برمودا و بلاهايي را كه سر هواپيماهاي بخت برگشته آورده است، سر زبان ها انداخت؛ مثلثي كه مدت هاست وجودش تكذيب شده است. 

 

228 مسافر ارزشمند

مسافران اين هواپيما كه 228 نفر مسافر داشته و همگي به رحمت ايزدي پيوستند آدم هاي شاخصي بودند؛ 4 تا دكتر ايرلندي كه يار گرمابه و گلستان هم بودند با اين پرواز داشتند از تعطيلات2هفته اي خود در برزيل به فرانسه بر مي گشتند. 2 تا از اين دكترها هنگام خواندن درس هاي پزشكي شان در بسياري از كشورهاي دنيا برنامه هاي هنري اجرا كرده اند و به قول خودمان چند بعدي بودند.61فرانسوي، 58برزيلي، 26 آلماني، 9 چيني و 9 ايتاليايي دراين هواپيما همسفر بوده اند. 

يك دانشمند زمين شناس آمريكايي هم كه همراه همسرش درهواپيما بود و براي برگزاري كنفرانس علمي به بارسلوناي اسپانيا مي رفت، ملتش را داغدار كرد. 

يك مهندس سازه بريتانيايي كه براي انجام پروژه هاي نفتي به برزيل رفته بود، به علاوه 2 مدير ارشد برزيلي و يك مهندس فرانسوي از ديگر تلفات اين سقوط آزاد بوده اند. 10 مدير فروش يك شركت توليد كننده تابلوي برق (CDED)هم سوار اين هواپيما بودند. اينكه مي گوييم دكتر و مهندس و مدير ارشد و فلان و بهمان، براي اين است كه بدانيد كشته شدن اين همه آدم خبره و با تجربه از آن موضوعات مهمي بود كه داستان را بيشتر به تراژدي نزديك كرد وخيلي براي آن ور آبي ها گران تمام شد. 

 

 bermuda-triangle-and-its-wonders4

 

همان مثلث هميشگي 

تخيلي ها مي گويند حادثه اخير، شبيه اتفاقي است كه براي پرواز شماره TWA800 افتاده؛ هواپيمايي كه از نيويورك به فرانسه مي رفت، در اقيانوس اطلس سقوط كرد و 230سرنشين آن كشته شدند. با اينكه فرض هاي اوليه بيانگر يك حمله تروريستي بود اما شركت NTSB در سال 2000 مداركي را ارائه كرد كه نقص فني را علت اصلي سقوط هواپيما مي دانست. 

با اين وجود، علت اين سانحه هوايي هنوز به درستي مشخص نشده است. هايزيك خلبان كار كشته آمريكايي و استاد پرواز و صاحب كتاب «تشريح سقوط هواپيما»است. او معتقد است چون مردم هنوز به هواپيما به عنوان يك وسيله عجيب نگاه مي كنند و با طرز كار و هدايت آن به طور كامل آشنا نيستند، دوست دارند درباره آن خيالبافي كنند. به نظر او «اگر جان اف كندي در اتومبيل شخصي اش كشته نمي شد، مرگ او بسيار جذاب تر مي بود». 

اين خيالبافي ها و تعداد زياد مسافراني كه در هر حادثه هوايي از بين مي روند و همچنين مخابره شدن تمام سقوط ها باعث شده حساسيت مخاطبان اخبار روي چنين موضوعاتي بسيار زياد باشد. CNN در مقاله اي مدعي شده است كه سقوط هواپيماي فرانسوي هم به فهرست وقايع عجيب و غريب اضافه خواهد شد؛ اتفاقاتي كه هنوز به علت كشف نشدن دليل قطعي و علمي شان براي پژوهشگران جذابند و در حافظه جامعه جهاني هم ماندگار شده اند؛ حوادثي كه در حوالي مثلث برمودا اتفاق افتاده اند، در رديف اولين حوادث خارق العاده اي هستند كه توجه همه را به خود جلب مي كنند. 

 

ماهيگيري از آب گل آلود

اما در كنار اين همه خبر علمي و انساني، ماجرا خبرهاي حاشيه اي خيلي زيادي هم داشت. ماجرا از اين قرار است كه اين هكرها واقعاً آب پاكي را ريخته اند روي دست مردم و معرفت و انسانيت. آخر فرصت طلبي تا كجا؟ آخر چرا از نگراني عمومي مردم سوء استفاده مي كنيد؟ شما را چه مي شود؟ بدون شك اين حادثه آن قدر بزرگ و حساس بود كه خيلي زود به موضوع اول جست و جوي مردم در گوگل تبديل شود. 

يك عده آدم هكر سودجو هم با شناختن جو موجود شروع كردند به ايجاد دام هاي اينترنتي. تصور كنيد به گوگل مي رويد و كلمه هاي كليدي جست و جوي اين خبر را وارد مي كنيد؛ كلماتي مثل ايرفرانس، پرواز 447، 228 كشته و حتي فرانسه + برزيل. شما هيچ كار اشتباهي نكرده و حتي فايل هاي ضميمه را هم دانلود نمي كنيد. اما حتي در اين موقعيت هم هكرها دست بردار نيستند و با استفاده از امكانات SEO(برجسته كردن لينك هاي موتور جست و جو)شما را به صفحه هايي هدايت مي كنند كه هنگام بازديد از آنها فايلي به اسم Trof-yektel.AA در كامپيوتر شما ذخيره مي شود و دمار از روزگار رايانه تان در مي آورد. 

اگر اين روزها آنتي ويروستان را آپديت كرده باشيد، حتماً با اخبار سقوط ايرفرانس 447 هم مواجه شده ايد. لازم نيست بيخود تعجب كنيد. همه ماجرا زير سرهكرها است كه با ساختن ويروس هايي شبيه به بمب گوگلي، دست به ابتكار زده اند. 

اين ماجرا قبلاً هم سر انتخابات رياست جمهوري فرانسه و رقابت سار كوزي و رويال تكرار شده بود. ظاهراً هكرها علاقه زيادي به فرانسه دارند.

 

bermuda-triangle-and-its-wonders3

 

اين برمودا كجاست؟ رازي در ميان نيست 

از آن وقتي كه جو مثلث برمودا و تب اين حفره اسرار آميز بين ما داغ داغ بود، 20 سالي مي گذرد. ولي با ناپديد شدن اين هواپيماهاي كذايي دوباره تمام حرف و حديث هايي كه مدت ها بود فراموش شده بودند، سر زبان ها افتادند. مثلث برمودا يك منطقه در قسمت غربي شمال اقيانوس اطلس است كه گزارش هاي زيادي از ناپديد شدن هواپيماها و كشتي ها در اطراف آن مخابره شده است. خطاي انساني، خطاي ابزار و اتفاقات ناگوار طبيعي زيادي كه درحول و حوش اين مثلث شيطاني اتفاق افتاده اند باعث شده بود تا خيلي ها اين ناحيه از زمين را مرموز و اسرار آميز بدانند. حتي با اضافه كردن يك سري خرافات و رژن ايراني ماجرا هم ساخته شده بود. محل دقيق اين مثلث مشخص نيست اما معمولاً 3 راس آن در فلوريدا، پورت ريكو و جزيره برمودا در اقيانوس اطلس در نظر گرفته مي شود.

بيشترين حوادث و سوانح در حوالي ضلع جنوبي آن بين باهاما و فلوريدا اتفاق افتاده اند. صفحات مربوط به مثلث برمودا در اينترنت بسيار زياد و جامعند. اين مطالب، بخشي از همان حرف و حديث هايي است كه در دهه 60 در همين ايران خودمان هم طرفدار داشت. امروزه مشخص شده كه از لحاظ علمي هيچ رازي در كار نيست و حوادث مثلت برمودا به علت تغييرات الكترومغناطيس ناشي از توفان هاي دريايي، مرموز به نظر مي رسيده. 

 

برخي از سقوط هاي طول تاريخ 

2008: بوئينگ 777بريتيش ايرويز، مدت كوتاهي بعد از بلند شدن هواپيما از فرودگاه معروف هيترولندن سقوط كرد كه منجر به مصدوميت 19نفر از 152سرنشين اين پرواز شد. 

علت سقوط: نامعلوم.

2007: فازت (اولين ماجراجويي كه دور دنيا را با بالون طي كرد)در آسمان نوادا ناپديد شد. ماهها جست وجوي محققان براي پيدا كردن جسد او به نتيجه نرسيد تا اينكه در فوريه 2008استخوان هاي او نيم مايل دورتراز محل سقوط كشف شد. 

علت سقوط: نامعلوم.

1999: پين استوارت با هواپيماي جت خود سقوط كرد.

علت سقوط: كاهش فشار هوا در كابين خلبان (علت اين كاهش ناگهاني فشار هنوز مشخص نشده .)

1994: پرواز شماره 427كه ازشيكاگو به فلوريدا پرواز مي كرد، در پنسيلوانيا سقوط كرد و هر 132مسافر پرواز كشته شدند.

علت سقوط: مشكلاتي در سكان هواپيما پيدا شد اما اين، دليل كافي براي توجيه انحراف ناگهاني مسير و سقوط هواپيما نبود. 

1987: پرواز شماره 295هواپيمايي آفريقاي جنوبي بلافاصله بعداز مشاهده دود در كالپيكت هواپيما در اقيانوس هند سقوط كرد. زباله هاي ناشي از اين سقوط در سواحل ماداگاسكار پيدا شد. 

علت سقوط: نامعلوم.

1937: آمليا ارهارت، هوانوردي كه مشغول سفر به دور دنيا بود و كمك خلبانش در حال پرواز بر فراز اقيانوس آرام ناپديد شدند.

علت سقوط: از كار افتادن موتور دو قلوي هواپيما.

1945: گم شدن پرواز شماره 19 و تيم 5نفره ملوانان انگليسي.

علت سقوط: عدم توانايي در تشخيص مختصات هواپيما.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۲۶:۳۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

ختراعات ايرانيان در طول تاريخ

Asemooni.com

Iranian-inventors-in-history

قطب نما

در مورد اختراع قطب‌نما روايت‌هاي زيادي وجود دارد. تني چند از دانشمندان آن را به چيني‌ها و يا حتي ايتاليايي‌ها نسبت مي‌دهند. اما بيشتر دانشمندان همداستانند كه قطب‌نما به وسيله ايرانيان ساخته شده‌است. قطب‌نماي ايراني برخلاف قطب‌نماي چيني كه ۲۴ جهت داشت، داراي ۳۲ جهت بوده‌است. عدد ۳۲ علاوه بر نشان‌دادن دقت بيشتر قطب‌نماي ايراني، نمايانگر آشنايي ايرانيان با اعداد در مبناي ۲ و دانش رياضي پيشرفته آنان است. در افسانه‌هاي كهن ايراني آمده‌است كهاسفنديار رويين به هنگام حركت براي نبرد با اژدها از پيكاني آهنين سود مي‌جسته، كه همواره جهت ثابتي را به او نشان مي‌داده‌است. در دوران نخستين اسلامي، قبله‌نما توسط ايرانيان به قطب‌نما افزوده شد تا همواره و در هر وضعيتي بتوان جهت درست قبله را پيدا نمود. ايرانيان از اين اختراع استفاده كامل نموده و آن را به ديگر مسلمانان شناساندند. نام‌هاي فارسي اجزاي قطب‌نما در زبان عربي شاهد تاريخي مسلمي است كه كاربرد قطب‌نما از طريق ايرانيان به دست ديگر ملت‌هاي مسلمان رسيده‌است.

 

ژرفاياب

براي تعيين ژرفناي آب در دريا، به ويژه مناطق ساحلي درياي پارس و درياي مكران، ايرانيان ابزاري اختراع نموده و به كار مي‌بردند كه شباهت زيادي به شاقول بنايي داشته‌است. هرچند كه اختراع اين سوند باستاني به سندباد ناخداي پرآوازه ايراني نسبت داده شده‌است، اما اكتشافات اخير كشتي‌هاي غرق شده ايراني در درياي اژه، كه در يورش به يونان شركت داشته‌اند، نشان مي‌دهد كه از دوران هخامنشيان، ايرانيان اين ابزار را شناخته و به كار مي‌بردند.

 

مسافت ياب و واحد سنجش دريايي گره

دريانوردان ايراني، از زمان‌هاي باستان، ابزارهايي براي پيمودن مسافت‌هاي دريايي به كار مي‌برده‌اند. يكي از اين ابزارها ريسماني بوده كه داراي گره‌هايي در طول خود بوده و به تدريج باز مي‌شده، كه پس از رسيدن به انتها، آن را مي‌پيچيدند و دوباره استفاده مي‌كرده‌اند.

 

رهنامه‌ها

ره‌نامه‌ها، نقشه‌ها و نوشته‌هايي بودند كه در آنها كليه اطلاعات مربوط به دريانوردي ثبت و مستند شده بود. ايرانيان از روزگار باستان، مبتكر و صاحب رهنامه‌هايي بوده‌اند و به كمك آنها دريانوردي و درياپويي مي‌كرده‌اند. رهنامه‌هاي ايرانيان، اطلاعات و آگاهي‌هايي در مورد بنادر و جزاير، گاه‌نگاري و جهت يابي، جريان‌هاي دريايي، جريان‌هاي هوايي، ابزارهاي دريانوردي و… را در بر داشته‌اند. پس از اسلام، بسياري از رهنامه‌هاي دوران ساساني به عربي ترجمه شد و دريانوردان دوران اسلامي، بهره فراواني از آنان برگرفتند.

 

پيل الكتريكي

در سال ۱۳۳۰ خورشيدي، باستان شناس آلماني ويلهلم كونيك و همكارانش در نزديكي تيسفون ابزارهايي از دوران اشكانيان را يافتند. پس از بررسي معلوم شد كه اين ابزارها پيل‌هاي الكتريكي هستند كه به دست ايرانيان در دوران اشكانيان ساخته شده و به كار برده مي‌شده‌اند. او اين پيل‌هاي تيسفون را باتري بغداد يا باتري پارتيان (Baghdad Battery) ناميد. جهت آگاهي بيشتر از اين پيل الكتريكي مي‌توانيد به سايت‌هاي با موضوع Baghdad Battery در اينترنت مراجعه نماييد. اكتشاف اين اختراع ايرانيان به اندازه‌اي تعجب و شگفتي جهانيان را بر انگيخت كه حتي برخي از دانشمندان اروپايي و آمريكايي اين اختراع ايرانيان را به موجودات فضايي و ساكنان فراهوشمند سيارات ديگر كه با بشقاب‌هاي پرنده و كشتي‌هاي فضايي به زمين آمده بودند، نسبت دادند، و آن را فراتر از دانش متفكران و پژوهشگران ايراني دانستند. براي ايشان پذيرفتني نبود كه ايرانيان ۱۵۰۰ سال پيش از گالواي ايتاليايي (۱۷۸۶ ميلادي) پيل الكتريكي را اختراع نموده باشند. (براي آگاهي بيشتر مي‌توانيد به كتاب ارابه خدايان نوشته اريك‌فن‌دنيكن مراجعه كنيد). ايرانيان از اين پيل‌هاي الكتريكي جريان برق توليد مي‌كردند و از آن براي آبكاري اشيا زينتي سود مي‌جستند. اما در پهنه دريانوردي ايرانيان از اين اختراع جهت آبكاري ابزارهاي آهني در كشتي و جلوگيري از زنگ زدن و تخريب آنها استفاده مي‌كردند.

 

كشتي‌سازي

فرهنگ فني و مهندسي ايرانيان از ديدگاه دريانوردي و كشتي‌سازي بسيار غني و پربار است. آب‌هاي درياي پارس، درياي عمان، و اقيانوس هند، همچنين رودخانه‌هاي جنوب غربي ايران، از ديرباز پهنه دريانوردي و درياپويي ايرانيان بوده‌است. در شاهنامه فردوسي، چندين بار، از كشتي‌سازي و كشتي‌راني ايرانيان، سخن رانده شده‌است. قدمت و پيشينه اين رشته از دانش و فن مهندسي ايرانيان را از سروده‌هاي فردوسي مي‌توان دريافت. فردوسي از جمشيد، پادشاه پيشدادي، به عنوان نخستين انساني كه هنر غواصي و صنعت كشتي‌سازي و دريانوردي را به ديگران آموخت، نام برده‌است. مي‌توان دريافت كه دانشمندان ايراني در دوره تابندگي نژاد آريا كه در شاهنامه فردوسي به نام دوره پادشاهي جمشيد نام برده شده‌است، موفق به اختراع كشتي و فنون دريانوردي و درياپويي شده‌اند. گذركرد زان پس به كشتي بر آب ز كشور به كشور برآمد شتاب
كشتي‌راني در آب‌هاي ايران از ديرباز انجام مي‌شده و با توجه به اين سنت دريانوردي، نياز به كشتي‌سازي و سودجستن از ابزارهاي دريانوردي در ايران وجود داشته‌است. نخستين كشتي‌هايي كه در رودخانه‌هاي ميان‌رودان آمدوشد مي‌كردند، به شكل‌هاي گوناگون ساخته مي‌شدند و ابزار حركت دادن آنها پارو بوده‌است. نبردناوهاي ايراني در زمان هخامنشيان، بزرگ‌ترين كشتي‌هاي جنگي زمان خود بودند كه سه رديف پارو زن و بادبان داشتند و با سرعت ۸۰ ميل دريايي در روز حركت مي‌كردند. هر نبردناو شامل ۲۰۰ جنگجو بود كه ۳۰ نفر از آنها سربازان زبده پارسي، تكاور، بوده‌اند. نيروي دريايي ايران در زمان ساسانيان نيز، قدرت مطلق در درياي پارس و اقيانوس هند بوده كه زير بناي فرهنگ دريانوردي و درياپويي مسلمانان را تشكيل داد.

 

استرلاب

استرلاب astrolabe، ابزاري بوده كه در جهان باستان براي تعيين وضعيت ستارگان نسبت به كره زمين به كار مي‌رفته‌است. استرلاب، در سه گونه استرلاب خطي، استرلاب صفحه‌اي و استرلاب كروي ساخته مي‌شده‌است. قطعات استرلاب نسبت به يكديگر حركت كرده و مي‌توانستند جهت ستارگان، ارتفاع جغرافيايي آنها و فواصل نسبي را مشخص نمايند. استرلاب در دريانوردي، براي جهت‌يابي به كار مي‌رفته‌است. استرلاب‌هاي ايراني از برنج و آلياژهاي ديگر مس ساخته مي‌شده‌اند. هرچند پاره‌اي مورخان اختراع اوليه استرلاب را به يونانيان و فنيقيان نسبت مي‌دهند، اما سهم انديش‌ورزان ايراني در اختراع انواع گوناگون استرلاب و تكامل و افزودن بخش‌هاي مختلف آن، انكارناپذير بوده و از سوي تمامي تاريخ‌نگاران ثبت شده‌است.

 

نقشه‌برداري

از دوران‌هاي پيشين در ايران‌زمين كارهاي مهندسي با سودجستن از ابزارهاي مساحي و پياده كردن نقشه انجام مي‌گرفته‌است. نقشه‌برداري از سواحل و تعيين مسيرهاي ايمن دريايي، به ويژه در نقاط كم‌عمق، از وظايف نيروي دريايي ايران بوده‌است.

 

ابزارهاي اندازه‌گيري

تراز (تئودوليت) تراز شاهيني، كه نخستين نوع تئودوليت به شمار مي‌آيد توسط كرجي مخترع و دانشمند ايراني، اختراع شده‌است. اين دستگاه شامل صفحه‌اي مدرج بوده كه به وسيله زنجيري از ميله‌اي آويزان مي‌شده‌است. با تعيين امداد افقي مي‌توان مستقيم اختلاف ارتفاع بين دو نقطه را از روي درجه‌بندي آن تعيين نمود.

 

شاخص خورشيدي

پيشينه تعيين تغيير زمان از طريق اندازه‌گيري سايه آفتاب به زمان باستان برمي‌گردد. در آغاز، شاخص‌هاي خورشيدي، ويژه اندازه‌گيري زمان و حركت خورشيد، از سايه ساختمان‌ها و درختان تشكيل مي‌شده‌است. به‌تدريج، با گذشت زمان از ابزارهايي كه به صورت شاخص قائم بر روي صفحه‌اي قرار داده مي‌شده ساخته شدند. شاخص‌هاي آفتابي معمولاً ارتفاع خورشيد و عرض جغرافيايي روزانه را مشخص مي‌نمودند. علاوه بر اين شاخص‌ها شواهدي هم در دست است كه ايرانيان از ابزارهاي آفتابي ديگري براي مشخص نمودن طول جغرافيايي و جهت سود مي‌جستند. در دوران اسلامي، دريانوردان ايراني، براي مشخص نمودن جهت مكه، جهت انجام وظايف مذهبي روزانه، در هر نقطه شاخص‌هايي ساخته بودند. در اين ابزار يك شاخص آفتابي قائم نصب شده كه زمان را مشخص مي‌كرده و آنگاه با گرداندن آن ابزار در امتداد مدار، جهت مكه كاملاً مشخص مي‌شده‌است.

 

ابزار نمايش و پردازش حركت سيارات

از جمله ابزارهايي بوده كه ريشه‌هاي تاريخي آن را نياز به مطالعات ستاره‌شناسي و دريانوردي تشكيل مي‌دهد، اين ابزارها براي نمايش حركت سيارات، زمين و خورشيد و همچنين محاسبات زاويه‌اي و طولي به كار مي‌رفته‌است. اينكه ايرانيان، دست‌كم ۱۵۰۰ سال پيش از اروپاييان مي‌توانستند طول جغرافيايي را، به ويژه در دريا، از نصف‌النهار مبدا (نيمروز – سيستان) حساب كنند، از سوي بسياري از دانشمندان و تاريخ‌نگاران پذيرفته شده‌است. اين محاسبات و پردازش‌هاي پيچيده، بدون سودجستن از ابزارهايي كه در مثلثات و محاسبات زاويه‌اي به كار مي‌رود، غيرممكن بوده‌است. يكي از اين ابزارها كه در لاتين اكواتوريوم، Equatorium، ناميده مي‌شود براي تعيين مدار خورشيد و سيارات به كار مي‌رفته‌است.كه در صنايع جنگي دريايي براي محاسبات روش حمله و نيز نحوه استفاده از تجهيزات مورد استفاده مي گرفت.

 

مواد نفتي

مواد نفتي به صورت‌هاي گوناگون در جهان باستان، ايران و ميان‌رودان، شناخته شده و به كار برده مي‌شده‌است. گذشته از استفاده‌هاي سوختي و گرمائي كه از آغاز عمل شناخت قير و برداشت‌هاي متافيزيكي از آتش و آتش‌جاويدان بوده، در دانش و فناوري استفاده مي‌شده‌است. كاربرد آن به صورت عامل چسباننده، عايق‌بندي كننده و ملات بوده‌است. ايرانيان، كف كشتي‌ها را قيراندود و نفوذ ناپذبر مي‌ساخته‌اند.

 

استفاده از آتش در صنايع نظامي

كاربرد آتش در جنگ، براي سوزاندن كشتي‌ها و تأسيسات دريايي دشمن، از دوران باستان معمول بوده‌است. در ارتش ايران، هم در نيروي زميني و هم در نيروي دريايي همواره گروهي به نام نفت‌انداز، نپتان يا نفات، با اونيفورم ويژه خود ماموريت پرتاب مواد قيري و نفتي را بر عهده داشته‌اند. ساده‌ترين روش، پرتاب آتش با تير بوده‌است، اين روش سپس به صورت پرتاب ظرفي از آتش، نارنجك مانند، تكامل پيدا نمود. براي پرتاب ظرف‌هاي بزرگ از ابزارهاي مكانيكي، همچون منجنيق، سود مي‌جستند. نفت يا نپتا، كه در شاهنامه از آن تحت عنوان قاروره ياد شده‌است، تا مدتها جزو اسرار نظامي بود. پروكوپيوس، Preoccupies، تاريخ نگار رومي در سده ششم ميلادي، از روغن مادها نام مي‌برد و مي‌گويد كه ايرانيان، ظرف‌هايي از روغن مادها و گوگرد را پر كرده و آنها را آتش زده و به سوي دشمن پرتاب مي‌كنند. پروكوپيوس مي‌گويد كه اين ماده در روي آب شناور مانده و به محض تماس، كشتي‌هاي دشمن را به آتش مي‌كشيده‌است. در شاهنامه فردوسي واژه قير به صورت قار به كار رفته‌است.
چو درياي قار است گفتي جهان همه روشناييش گشته نهان يكي خيمه زد بر سر از رود قار سيه شد جهان، چشمها گشت تار

 

خشاب (چراغ دريايي)

از دوران‌هاي پيشين در درياي پارس ساختمان‌هايي ساخته بودند كه بر فراز آنها آتش افروخته مي‌شد. اين ساختمان‌ها عمل برج‌دريايي و چراغ‌دريايي را براي راهنمايي دريانوردان و همچنين خبررساني انجام مي‌دادند. فاصله اين چراغ‌هاي دريايي چنان بوده كه با پديد شدن يكي، ديگري نمايان مي‌شده‌است. برج‌هاي دريايي، با آتشي كه بر فراز آنها افروخته مي‌شد، به چند دليل ساخته مي‌شدند. نخست آنكه، با بالا آمدن آب در زمين‌هاي كم عمق اين خطر وجود داشته كه كشتي‌ها ندانسته به سوي آب‌هاي كم عمق رفته، به شن نشسته و نابود شوند. دوم آنكه، با ديدن نور در تاريكي، كشتي‌ها، در تاريكي شبانگاه و هواي ابري راه و جهت خود را بيابند. سوم اينكه، در صورت يورش دزدان و غارتگران دريايي، به پادگان‌هاي زميني و رزم‌ناوها خبر داده تا به سرعت جهت مقابله با آنها اقدام كنند. دليل چهارم اين بوده‌است كه دريابان‌هاي مستقر در اين ساختمان‌ها، پديده‌هاي هواشناختي و درياشناختي را ثبت مي‌كرده‌اند. دريانوردان تازه‌كار ايراني از اين اطلاعات براي رويارويي با رخدادهاي هوا و دريا، به ويژه رخدادهاي چرخه‌اي و دوره‌اي استفاده مي‌كردند.

 

چكيده‌نويسي

در دربار پادشاهان ايراني، گروهي از دبيران وظيفه داشتند كه گزارش‌هاي رسيده از اطراف كشور را كوتاه‌نوشته كرده به مقامات بالاتر ارائه دهند. در امر دريانوردي و كشتي‌راني هم نياز دريانوردان ايراني در به همراه داشتن چكيده‌اي از سفرهاي پيشين ديگر درياپويان در مسيرهاي دريايي، باعث گسترش اين فن در ميان دريانوردان بوده‌است.

 

دوربين (تلسكوپ)

در تاريخ سلسله پادشاهي يوان در چين مندرج شده كه براي تأسيس رصدخانه پكن، به سرپرستي كوئوشوچينگ منجم دربار، تعدادي ابزارهاي رصدي از رصدخانه مراغه در ايران خريداري شده‌است. از جمله اين ابزارها حلقه‌دار، عضاده (اليداد)، دو لوله رصد، صفحه‌اي با ساعتهاي مساوي، كره سماوي، كره زمين، توركتوم (نشان دهنده حركت استوا نسبت به افق) هستند. چينيان لوله رصد را «وانگ-تونگ» ناميده‌اند. به گفته تاريخ سلسله پادشاهي يوان ايرانيان از اين اختراع نه تنها براي رصد اجرام آسماني، بلكه براي مشاهده دوردست‌ها، به ويژه در دريا سود مي‌جسته‌اند.

 

پزشكي دريايي

در سفرهاي دريايي اكتشافي كه در زمان هخامنشيان انجام مي‌شد، همواره پزشكاني با كاروان‌هاي دريايي همراه بودند كه وظيفه مراقبت‌هاي بهداشتي دريانوردان را بر عهده داشته‌اند. در دانشگاه گندي‌شاپور، دوره ساسانيان، هم بخشي به گردآوري اطلاعات در باره بيماري‌هاي دريانوردان و راه‌هاي درمان آنها اختصاص داشته‌است. اما نخستين كتابي كه در اين باره نوشته شد، بخشي از كتاب جامع، فردوس الحكمه، است كه توسط علي بن ربان طبري (تبرستاني)، پزشك ايراني، گردآوري و تاليف شده‌است. ربان تبرستاني، يك پزشك بود كه در طي سفرهاي فراوان دريايي خود اطلاعاتي در باره بيماري‌هاي دريانوردان و درمان آنها گردآوري نمود. او يادداشت‌هاي ارزشمند خود را براي پسرش علي به ميراث گذاشت. علي‌بن‌ربان تبري نخستين كتاب جامع در پزشكي را نوشت كه بخشي از آن به بيماري‌هاي دريايي و درمان آنها اختصاص داشت. هم او بود كه در زمان اقامتش در شهر ري به آموزش پزشكي پرداخت و رازي پزشك نامدار ايراني و كاشف الكل، شاگرد او بوده و اصول علم طب را از وي فراگرفته بود. ابوعلي‌سينا هم در بخش پنجم كتاب قانون، بيماري‌هاي كل بدن، فصلي را به بيماري‌هاي دريايي اختصاص داده‌است. علي بن عباس اهوازي نيز در دانشنامه پزشكي خود در سده چهارم هجري در اين زمينه مطالبي را ارائه داشته‌است


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۲۴:۴۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

آشنايي با خواص گلاب

Asemooni.com

rose-water(2)

آسموني : گلاب علاوه بر خواص خوراكي، خاصيت درماني متنوعي دارد كه اين خواص تنها در گلاب‌هاي مرغوب و باكيفيت ديده مي‌شود. با مطالعه اين مطلب در سايت آسموني علاوه بر آشنايي با برخي خواص درماني گلاب، با چگونگي شناسايي گلاب مرغوب از نوع نامرغوب آن آشنا مي‌شويد.

اين مايع همان اسانس رز (گل ‌محمدي) است كه تا امروز 200 نوع از آن شناسايي شده است، اما تنها دسته محدودي از آن را در تهيه گلاب مورد استفاده قرار مي‌دهند.

اين گل بهاري از اواسط ارديبهشت تا اواخر خرداد رويش دارد و از خواص درماني فراواني برخوردار است. طبيعت گلاب گرم است و مقوي معده، قلب، كبد و اعصاب بوده و آرامبخشي قوي به حساب مي‌آيد. به همين دليل است كه قديمي‌ترها مصرف گلاب را در روزهاي سخت و پرتنش لازم مي‌دانستند. اين مايع خوشبو و معطر تا حدودي تحريك‌كننده جريان خون بوده و بافت پوست را به توليد سلول‌هاي جديد تحريك مي‌كند.

خوردن گلاب براي رفع سردرد و بوي بد دهان مفيد است و همچنين تحريك‌كننده هورمون‌ها بوده و ميل جنسي را افزايش مي‌دهد و تا حدودي تنظيم‌كننده قاعدگي است. خوردن گلاب را به بيماران قلبي توصيه مي‌كنيم و نوشيدن روزانه يك ليوان دوغ مخلوط با گلبرگ‌هاي گل‌ محمدي را براي تنظيم كار جهاز هاضمه خصوصا در روزهاي گرم سال پيشنهاد مي‌كنيم.

طبق سنت قديم، براي هر 30 كيلوگل، 50 ليتر آب در نظر مي‌گيرند كه گلاب حاصل از اين مقدار 30 ليتر است و به آن «گلاب مايه يا عطري» گويند. از تقطير مجدد گلاب مايه، فرآورده‌اي به دست مي‌آيد كه به آن «گلاب دو آتشه» يا استاندارد گفته مي‌شود.

اين نوع مرغوب‌تري از گلاب است كه مزه و بوي آن بسيار تلخ‌تر از گلاب مايه است ولي به دليل آن‌كه آب به كار رفته در آن بيشتر تبخير شده و گلاب حاصله غليظ‌تر است بيشترين اثر درماني را دارد لذا تهيه اين گلاب براي مصارف خانگي و درماني مناسب است.

البته از تقطير مجدد، گلاب دوآتشه غليظ‌تري به دست مي‌‌آيد كه بسيار معطر است و در حقيقت آن را «گلاب ناب و خالص» مي‌نامند كه كمتر در بازار عرضه مي‌شود.
گاهي نيز از گل‌هايي كه به صورت تفاله درآمده‌اند به همراه كمي گل تازه براي توليد مجدد گلاب استفاده مي‌شود كه گلاب به دست آمده را «پساب» گويند كه كيفيت بسيار نازلي دارد و طبيعتا اثرگذاري ضعيفي داشته و در اصل خاصيت درماني ندارد.

تقويت لثه با گلاب

درمانگران طب سنتي براي افزايش استحكام و تقويت لثه قرقره گلاب را توصيه مي‌كنند. آنها بر اين باورند كه نگه‌داشتن گلاب در دهان و قرقره كردن آن علاوه بر استحكام لثه به درمان برفك و آفت دهاني هم كمك مي‌كند و سرعت از بين رفتن آلودگي‌ها و باكتري‌ها را در دهان بيشتر مي‌كنند.

شيوه نگهداري گلاب

بسياري از كارشناسان بر اين باورند كه براي نگهداري گلاب بهتر است آن را درون ظرفي پاستوريزه و كاملا تميز نگهداري كرد.

در صورتي كه گلاب به صورت صنعتي تهيه شده باشد بهتر است آن را در همان ظرف اوليه نگهداري كنيد اما دقت داشته باشيد كه در ظرف را كاملا بسته و آن را در محيطي خنك و دور از تابش نور خورشيد قرار دهيد. به اين ترتيب با گذشت زمان تغييري در خواص درماني، عطر و طعم گلاب ايجاد نمي‌شود و براي مدت‌هاي طولاني قابل استفاده است.

rose-water

كاهش خستگي و تقويت قلب

با نزديك شدن تابستان علاوه بر گرمي هوا ميزان حرارت دروني بدن نيز افزايش مي‌يابد و اين مسئله مي‌تواند تاثير زيادي در خستگي جسمي افراد داشته باشد. يكي از روش‌هاي طبيعي و موثر براي افزايش نشاط و كاهش خستگي بدن گنجاندن عرقيجات گياهي همچون گلاب خنك به برنامه غذايي است.

نوشيدن گلاب خنك در تابستان و حتي ماه‌هاي پيش از شروع تابستان به كاهش ميزان حرارت بدن و همين‌طور تقويت بدن و افزايش توان بدن كمك مي‌كند. البته بايد توجه داشت كه بهتر است براي مصرف روزانه گلاب حتما با يك متخصص طب سنتي مشورت و متناسب با نوع مزاج براي مصرف اين عرق گياهي اقدام كرد.

گلاب طبيعي را بشناسيم

از جمله ويژگي‌هاي گلاب مرغوب و خوب شفافيت، صافي و بيرنگي آن است. گلاب باكيفيت هرگز ناخالصي ندارد و بافت آن كاملا همگن است. طعم گلاب مرغوب و سنتي كه خواص درماني و دارويي دارد لطيف، سبك و مايل به تلخي است.

علاوه بر اين وقتي به ظاهر گلاب نگاه مي‌كنيد كاملا شفاف است و هيچ‌گونه ناخالصي در آن ديده نمي‌شود. يكي ديگر از راه‌هاي شناسايي گلاب سنتي و مرغوب آن است كه مقدار كمي از آن را كف دستتان بريزيد. اگر با همين مقدار كم، عطر گلاب فضاي اتاق و محيط اطراف شما را پر كرد و همه متوجه عطر و بوي آن شدند نشانه‌اي از خالص بودن و باكيفيت بودن گلاب است.

تمام اين فاكتورها در كنار هم، نشان دهنده مرغوبيت و كيفيت مناسب گلاب است. بنابراين هنگامي كه در مورد يكي از اين فاكتورها ترديد كرديد بايد درباره ميزان خلوص و طبيعي بودن گلاب و اسانس به كار رفته در آن يا شرايط تهيه و توليد آن، بيشتر تحقيق كنيد.

بهبود پوست‌هاي خشك با گلاب

يكي از كاربردهاي مهم گلاب بهبود و درمان پوست‌هاي خشك و حساس است. ماسك كردن گلاب روي پوست يا جايگزين كردن آن به جاي شيرپاك‌كن توسط افرادي كه پوست خشك يا حساس دارند موجب مي‌شود تا به مرور پوست آنها طراوت و نشاط خود را به دست آورد.

بهترين روش براي ماسك كردن گلاب روي پوست آن است كه پارچه‌اي نخي و تميز را به گلاب خالص آغشته كنيد و آن را براي 20 دقيقه روي صورت‌تان بگذاريد. اين كار بعد از هر بار استحمام تاثير درماني بيشتري دارد. ضمن آنكه گلاب به دليل خاصيت ضدعفوني‌كننده‌اي كه دارد به پاكسازي منافذ پوست كمك مي‌كند و مانع از بروز جوش‌هاي چركي، آكنه و دانه‌هاي سرسياه روي پوست مي‌شود.

rose-water(1)

گلاب جوش صورت را خوب مي‌كند؟

در منابع مختلفي به كاربردهاي گلاب و خواص درماني آن به صورت موضعي و خوراكي اشاره شده است. برخي از اين نسخه‌ها را با هم مرور مي‌كنيم:

يكي از نسخه‌هاي طبيعي براي از بين بردن جوش‌ها استفاده از تركيب گلاب با جوش‌شيرين است. درمانگران به مراجعان خود توصيه مي‌كردند اين مرهم را شب روي جوش‌ها بگذارند و صبح آن را بشويند.

در برخي از منابع طب سنتي براي رفع خستگي و درد چشم، اين ناحيه را با گلاب مرغوب و خالص شست‌وشو مي‌دادند.

برخي از درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درمان مصرف گلاب داغ را براي درمان و رفع درد معده، درد شكم و نفخ بسيار مفيد مي‌دانند. به گفته اين درمانگران نوشيدن گلاب داغ بعد از جراحي‌هاي دستگاه گوارش كه موجب كم‌كاري و فلج روده‌ها و نفخ آنها مي‌شود، بسيار كارساز است.

افرادي كه دچار التهاب و تورم حنجره هستند با قرقره گردن گلاب مي‌توانند اين التهاب‌ها را تا حد زيادي كاهش دهند.

افرادي كه به رماتيسم مبتلا هستند مي‌توانند با ماساژ تركيبي از روغن زيتون و گلاب بر مفاصل و استخوان‌ها به كاهش درد و افزايش ميزان جريان خون كمك كنند.

نسخه‌اي براي تشخيص گلاب تقلبي

بسياري از مردم بر اين باورند كه اگر گلاب را با روغن بادام يا زيتون تركيب كرده و همچنان عطر و بوي گلاب قابل استشمام باشد ، اين امر نشان‌دهنده مرغوب بودن گلاب و كيفيت خوب آن است و اگر پس از تركيب گلاب با يكي از اين روغن‌ها، عطر و بوي گل سرخ استشمام نشود، اين مسئله نشان دهنده نوع تقلبي و كم‌فايده بودن گلاب است.

اين نكته اگرچه شيوه‌اي است كه هنوز هم برخي مردم از آن براي شناسايي كيفيت گلاب استفاده مي‌كنند اما بايد توجه داشت كه گلاب‌ها به ويژه گلاب‌هاي صنعتي امروزه به دو حالت گلاب‌هاي سنگين و گلاب‌هاي سبك كه ميزان خلوص اسانس گل سرخ در آنها متفاوت است، توليد مي‌شوند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۸:۵۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

نقش دشمن دانا و دوست نادان

نقش دشمن دانا و دوست نادان

▪ پرسش:
دشمن دانا و دوست نادان چه نقشي را درجهت انحراف افكار وانديشه هاي ناب اسلامي و عملكردهاي صحيح و تاثيرگذار ايفا مي كنند؟
▪ پاسخ:
به طور كلي هر مكتبي براي حفظ و بقاي خود لاجرم …

پرسش:

دشمن دانا و دوست نادان چه نقشي را درجهت انحراف افكار وانديشه هاي ناب اسلامي و عملكردهاي صحيح و تاثيرگذار ايفا مي كنند؟

پاسخ:

به طور كلي هر مكتبي براي حفظ و بقاي خود لاجرم بايد دشمنان خود را شناخته و با آنها به مقابله برخيزد. عدم شناسايي و شناخت دشمنان موجبات رخنه و نفوذ آنها را در داخل صفوف پـيروان هر مكتب فراهم آورده و دريك زمانبدي مشخص آن مكتب و انديشه را به انحراف كشانده و از اصالتهاي مكتبي و ارزشي آن دور مي گرداند. نكته اساسي در اين فرايند ميزان تاثيرگذاري اين دو دسته دشمن است كه چگونه و با چه روشي عمل مي كنند؟ دشمن دانا غالبا در لباس دشمني آشكار افكار و عملكرد خود را به ما عرضه مي كند و كساني كه در نقطه مقابل آن باشند به روشني مي توانند او را مورد شناسايي قرار داده و با افكار و اعمال او به مقابله برخيزند.

به تعبير ديگر دشمن عريان، افكار و ماهيت او را در زمان و مكان معين مي توان مورد شناسايي قرارداد و با او مبارزه نمود. اما دوست نادان درقالب دشمن عريان ظاهر نمي شود بلكه در مقام دوستي به جهت ناآگاهي و يا جهل مركب افكار و اعمالي را از خود بروز مي دهد كه فرايند آن در نهايت به مكتب و ارزش هاي خودي لطمات و ضربات سنگيني را وارد خواهد كرد. تعبير قرآن كريم نيز در اين زمينه مويد همين مطلب است كه بعد از نصب امامت علي (ع) توسط پيامبر اعظم(ص) در روز غدير و اكمال دين و اتمام نعمت به مسلمانان هشدار مي دهد. امروز ديگر كفار و دشمنان از دين شما نااميد شده اند پس ديگر از آنان نهراسيد بلكه از خودتان بترسيد. تجربه بيست و نه ساله انقلاب و نظام ما نيز اين نكته كليدي را ثابت مي كند كه دشمنان داخلي به ويژه آنان كه درلباس خودي ظاهر شدند بيشترين ضربات و لطمات را به ما وارد كرده اند. شهيد والامقام مرتضي مطهري (ره) اين مطلب را به شايستگي تبيين نموده اند كه با الهام از نوشتار ايشان مطلب را به پايان مي بريم:

«انديشه هاي بيگانه از دو طريق نفوذ مي كنند، يكي از طريق دشمنان، هنگامي كه يك نهضت اجتماعي اوج مي گيرد و جاذبه پيدا مي كند و مكتبهاي ديگر را تحت الشعاع قرار مي دهد. پيروان مكتب هاي ديگر براي رخنه كردن در آن مكتب و پوسانيدن آن از درون، انديشه هاي بيگانه را كه با روح آن مكتب مغاير است، وارد آن مكتب مي كنند و آن را به اين ترتيب، از اثر و خاصيت مي اندازند يا كم اثر مي كنند.

ديگر از طريق دوستان و پيروان، گاهي پيروان خود مكتب به علت ناآشنايي درست با مكتب، مجذوب يك سلسله نظريات و انديشه هاي بيگانه مي گردند، و آگاهانه يا ناآگاهانه آن نظريات را رنگ مكتب مي دهند و عرضه مي نمايند. امروز كه نهضت اسلامي ايران اوج گرفته و مكتبها و «ايسم»ها را تحت الشعاع قرار داده است.

هر دو جريان را مشاهده مي كنيم؛ هم گروهي را مي بينيم كه واقعاً دلبسته به مكتبهاي ديگر بخصوص مكتب هاي ماترياليستي هستند و چون مي دانند با شعارها و ماركهاي ماترياليستي، كمتر مي توان جوان ايراني را شكار كرد، انديشه هاي بيگانه را با مارك اسلامي عرضه مي دارند و هم مي بينيم- و اين خطرناكتر است- كه افرادي مسلمان، اما ناآشنا به معارف اسلامي و شيفته مكتب هاي بيگانه، به نام اسلام اخلاق مي نويسند و تبليغ مي كنند، اما اخلاق بيگانه، فلسفه تاريخ مي نويسند، همان طور فلسفه دين و نبوت مي نويسند، همان طور...

من به عنوان يك فرد مسئول با مسئوليت الهي، به رهبران عظيم الشان نهضت اسلامي كه براي همه شان احترام فراوان قائلم، هشدار مي دهم و بين خود و خداي متعال اتمام حجت مي كنيم كه نفوذ و نشر انديشه هاي بيگانه به نام انديشه اسلامي و با مارك اسلامي، اعم از آنكه از روي سوء نيت يا عدم سوء نيت صورت مي گيرد خطري است كه كيان اسلام را تهديد مي كند. راه مبارزه اين خط، تحريم و منع نيست. مگر مي شود تشنگاني را كه براي جرعه اي آب له له مي زنند، از نوشيدن آب موجود، به عذر اينكه آلوده است، منع كرد؟!

اين ما هستيم كه مسئوليم، ما به قدر كافي در زمينه هاي مختلف اسلامي، كتاب به زبان روز عرضه نكرده ايم، اگر ما به قدر كافي آب زلال و گوارا عرضه كرده بوديم به سراغ آبهاي آلوده نمي رفتند.(۱)

۱- شهيد مرتضي مطهري(ره) نهضتهاي اسلامي در۱۰۰ ساله اخير، صص ۸۷تا ۸۹


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۳۹:۳۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

علائم دعوت‏هاي شيطان

.

شيطان از راه‌هاي مختلف انسان را وسوسه مي كند و او را به گناه و نافرماني مي‌كشاند كه خداوند به برخي از آنها در قران كريم اشاره فرموده است.
«الشيطان يعدكم الفقر و يامركم بالفحشاء(۱) …

شيطان از راه‌هاي مختلف انسان را وسوسه مي كند و او را به گناه و نافرماني مي‌كشاند كه خداوند به برخي از آنها در قران كريم اشاره فرموده است.

«الشيطان يعدكم الفقر و يامركم بالفحشاء(۱) ؛ شيطان شما را از فقر مي‏ترساند و به كار ناشايسته فرمان مي‏دهد. هنگامي كه مي‏خواهد انسان را از انفاق في سبيل الله بازدارد، مي‏گويد: خرج نكن، خودت فقير مي‏شوي! يا براي آن كه آدمها را از جهاد باز دارد، آنان را مي‏ترساند:

انما ذلكم الشيطان يخوف اولياءه فلا تخافوهم و خافون ان كنتم مؤمنين(۲) ؛ همانا اين شيطان است كه پيروان خود را مي‏ترساند، شما از آنان نهراسيد و اگر مؤمن هستيد از من بترسيد.

يكي ديگر از علائم و قرائن وساوس شيطاني، امر به فحشاء است، هر گاه آدمي احساس كرد كه تمايل به فحشاء دارد بداند كه وسوسه‏اي از شيطان است.

و من يتبع خطوات الشيطان فانه يامر بالفحشاء و المنكر(۳)؛ كسي كه از گام‌هاي شيطان پيروي مي‏كند،(بدان)كه او به كار ناشايسته و ناپسند فرمان مي‏دهد.

و علامت ديگر، بازداشتن از ياد خداست:

و اما ينسينك الشيطان فلا تقعد بعد الذكري مع القوم الظالمين(۴)؛ و چون شيطان تو را به فراموشي اندازد (از ياد خدا)، پس از ياد آوردن (اين مطلب يا خدا) ديگر با گروه ستمكاران منشين.

در جزء نخستين همين آيه آمده است:

و اذا رايت الذين يخوضون في اياتنا فاعرض عنهم حتي يخوضوا في حديث غيره(۵)؛ اگر ديدي كساني در آيات ما فرو رفته‏اند(آن را به استهزاء گرفته‏اند)، از آنان رويگردان تا هنگامي كه گفتگو را تغيير دهند و مطلب ديگري بگويند.

خطاب خداوند به پيامبر بزرگوار و ارجمند اسلام است البته از باب‏ «به در مي‏گويند كه ديوار بشنود»؛ «اياك اعني و اسمعي يا جار(۶)» با كساني كه آيات خدا را به استهزاء مي‏گيرند، منشين.

همان مضمون آيه‏ ديگر است كه مي‏فرمايد:

...ان اذا سمعتم ايات الله يكفر بها و يستهزا بها فلا تقعدوا معهم ...(۷)؛ اين كه مي‌فرمايد: هنگامي كه شنيديد كه(اهل مجلسي) به آيات خدا كفر مي‏ورزند يا آنها را مسخره مي‏كنند، با آنان منشينيد، و بعد مي‏افزايد:

ان الله جامع الكافرين ‏و المنافقين في جهنم جميعا، اشاره به اين واقعيت است كه نشستن در چنين مجالس، كم‏كم ايمان را از بين مي‏برد و آدمي را به نفاق و كفر مي‏افكند.

ما به خاطر داريم كه بسياري از مسلمانان، بر اثر معاشرت با ماركسيست‏ها، كارشان به جايي كشيد كه منافق و كافر شدند.

اينها در اصل و ذاتاً مخالف اسلام نبودند، كم‏كم كشيده شدند به سويي كه به اينجا ختم مي‏شد. اگر كسي هم بخواهد به عنوان بحث و مجادله با ماركسيست‏ها، با آنان معاشرت كند بايد نخست ظرفيت ‏خود را بسنجد، حتي در مسابقه‏ كُشتي نيز، «وزن كشي‏» به دقت انجام مي‏گيرد و دو هموزن كشتي مي‏گيرند. و اما آيه‏ مشهور: الذين يستمعون القول فيتبعون احسنه. (۸)

اولا: منظور از قول در اين آيه،«القول‏» قرآن است، ثانيا بايد بتواند(۹) «احسن‏» را تشخيص دهد، پس هر كس حق ندارد با هر كس بنشيند و در هر بحثي شركت كند، اگر معلوماتش كم است ‏يا قدرت تشخيص ندارد و يا ضعف اراده و شخصيت دارد، حق شركت در هر بحثي را ندارد.

از ديگر نشانه‏هاي تبعيت از شيطان، «تبذير»است:

ان المبذرين كانوا اخوان الشياطين (۱۰)؛ اهل تبذير و اسراف برادران شيطانند.

 

پي‌نوشت‌ها:

۱- بقره/۲۶۸.

۲- آل عمران/ ۱۷۵.

۳- نور/۲۰.

۴- انعام/۶۸.

۵- انعام/ ۶۸.

۶- رويم به توست اما همسايه! تو بشنو.

۷- نساء/۱۴۰.

۸- زمر/ ۱۸ .

۹- اين مساله ‏«ضعيف الاراده بودن‏» و كم شخصيتي و «داشتن عقده حقارت‏»، خصوصا در اين زمينه بسيار مهم است. غالبا اينگونه افراد تحت تاثيرهاي جنبي قرار مي‏گيرند، خاصه اگر «حريف‏ها» رند و «وارد» و روانشناس هم باشند كه اغلب هستند!

بي‏مناسبت نيست‏ براي تقريب ذهن در اينجا حكايتي نقل شود اگر چه موضوعا با آنچه گفتيم در يك زمينه نيست، اما براي نشان دادن ‏«ضعف‏»ها، مفيد است.

مرحوم آيهٔ الله بروجردي اعلي الله مقامه، كسي را به يكي از كشورهاي غربي براي امر تبليغ گسيل داشتند، اين شخص كه در لباس روحانيت ‏بود، از همان نخست از معظم له خواسته بود كه اجازه دهند تا مدتي با لباس معمولي(غير روحاني)، در آن كشور تبليغ كند، و وقتي به اصطلاح ‏«جا افتاد»، آنوقت لباس روحانيت ‏خود را آشكار نمايد.

ايشان در پاسخ وي فرمودند: من تو را فرستادم كه آنان را به شكل خود درآوري، تو مي‏خواهي از همان نخست ‏خودت به شكل آنها درآيي؟

آري، اگر مسلمان، مؤمني باشد به تعبير قرآن: ان الله يحب الذين يقاتلون في سبيله صفا كانهم بنيان مرصوص . (صف/۴) ؛ مثل پايه‏هاي مستحكم از سرب ريخته، به اصطلاح امروز «بتون آرمه‏»، باكي نيست، با هر كس مي‏خواهد بحث كند، البته باز به شرط آن كه علاوه بر اين آمادگي روحي، از جهت علمي نيز آمادگي داشته باشد، همراه با طلاقت لسان و قدرت بيان.

در صدر اسلام نمونه‏هاي عالي اينگونه افراد، طرماح بن عدي فرستاده امام علي عليه السلام نزد معاويه و نيز هشام بن حكم شاگرد بزرگ رئيس مذهب حقه جعفري اثنا عشري حضرت ابو عبدالله جعفر بن محمد الصادق عليه السلام است. توصيه مي‏كنيم زندگينامه‏ اين دو شخصيت‏ بزرگ را مسلمانان به ويژه جوانان مسلمان بخوانند.

۱۰- اسراء/۲۷ .

منبع:

معارف قرآن (۳-۱)، ص ۳۰۴، آيهٔ الله مصباح يزدي،‌ با تصرف .


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۳۴:۳۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

خدايا كمك كن كه دروغ نگويم!

خدايا كمك كن كه دروغ نگويم!

يكي از كارهايي كه بايد در هرجامعه آرماني بايد به آن توجه داشت، فرهنگ بيزاري از دروغ است. خانواده‌اي كه ابايي از دروغگويي ندارد، خيلي زودتر متلاشي مي‌شوند.

يكي از كارهايي كه بايد در هرجامعه آرماني بايد به آن توجه داشت، فرهنگ بيزاري از دروغ است. خانواده‌اي كه ابايي از دروغگويي ندارد، خيلي زودتر متلاشي مي‌شوند.

 

دروغگويي به هر شكل كه باشد بي‌صداقتي را همراه خود دارد و اثر وضعي را هم داراست، از اين نظر علماي اخلاق سفارش مي‌كنند كه حتّي گناهاني را كه در مواقع ناچاري جايز دانسته شده است، حتّي الامكان مرتكب نشويم.

 

بعضي‌جاها اشخاصي توجيه مي‌كنند كه دروغ مصلحتي گفتم، درست هست كه دروغ مصلحتي داريم، اما اثر وضعيش را مي‌گذارد، يعني علاوه بر اينكه اثر تكليفي اش، جهنم و تجسّم عمل است، يك اثر وضعي نيز در اين دنيا دارد. و لذا اگر واقعا دروغ مصلحتي هم باشد و عقاب نداشته باشد، اثر دروغ كه مثل بي اعتمادي و... را خواهد گذاشت؛ مثل شراب، كه اگر كسي فكر مي‌كرد توي ليواني آب هست لذا نوشيد و بعد متوجه شد شراب بوده است، گرچه گناه نكرده و عقاب ندارد، اما آن شخص حتما مست خواهد شد، چرا كه از اثرات شراب مست كردن مي باشد.

 

بعضي از فرمايشات و اثرات دروغ و نشانه‌هاي شخص دروغگو آنطور كه از آيات و روايات استفاده مي‌شود عبارتند از:

 

روسياهيِ دروغگويان

 

خداوند عزّ و جلّ كه مي‌فرمايد:« وَ يَوْمَ الْقِيامَهِٔ تَرَي الَّذِينَ كَذَبُوا عَلَي اللَّهِ وُجُوهُهُمْ مُسْوَدَّهٌٔ»[الزمر/ ۶۰]روز قيامت خواهي ديد كساني را كه بر خدا دروغ‏ بستند رويشان سياه شده‏ است.

 

محروميت از نماز شب و روزي مقدّر

 

يكي ديگر از آثار دروغ گفتن اين‌است كه طرف از روزي كه برايش مقدّر شده بود محروم گردد. همانطور كه حسين بن حسن كندي از امام جعفر صادق(عليه السّلام) نقل كرده كه فرمود:« شخص گاهي دروغي گويد و باعث آن شود كه از روزي مقدّرش محروم گردد، گفتم چگونه از روزي محروم مي‏‌شود؟ فرمود: اثر دروغ گفتن موفّق نشدن به نماز شب است، و چون از نافله شب محروم ماند، از روزي مقدّر بي‏‌نصيب گردد»[۱].

 

يكي ديگر از نشانه‌هاي آدم دروغگو بي‌عقلي اوست.

 

هشام بن حكم گويد: موسي بن جعفر(عليهم السلام) بمن فرمود:«اي هشام- عاقل دروغ‏ نگويد اگر چه دلخواه او باشد»[۲].

 

ويراني خانه و كاشانه، و قطع شدن نسل

 

حضرت باقر(عليه السلام) فرمود:«...بدرستي كه قسم دروغ‏ و قطع رحم، خانه‌‏ها را ويران و خالي از اهل و خانمان كند، و خويشاوندي را از جا بركند، و از جاي بركندن خويشي‏ مايه قطع نسل گردد»[۳].

 

جرأت به گناه‌هاي بزرگ

 

سيد العابدين علي بن الحسين (عليه السلام):«از دروغ‏ كوچك و بزرگ، جدي و شوخي، بپرهيزيد، كه چون كسي دروغ‏ كوچك گفت كم‌كم به بزرگ هم جرات مي‌‏كند»[۴].

 

نشانه عدم ايمان ويا ضعف آن

 

علي بن رئاب گويد: شنيدم حضرت صادق (عليه السّلام) مي‌فرمود: « سرشت و طبيعت مؤمن دروغ‏ و بخل و زناكاري نيست»[۵].

 

همچنين أمير المؤمنين علي (عليه السّلام‏) مي‌فرمايند: «هيچ بنده‏اي مزه ايمان را نچشد، مگر آنگاه كه دروغ- چه به شوخي و چه به جدّي- را ترك كند»[۶].

 

خدا او را تكذيب كند

 

عبد اللَّه بن عجلان گويد: امام صادق(عليه السّلام) مي‌فرمود:«چون بنده‏‌اي راست گويد نخستين كس كه او را تصديق كند خدا خواهد بود، و خودش نيز داند كه‏ راستگو است، و هر گاه دروغ گويد اوّل كس كه او را تكذيب كند خداست و خود نيز داند كه دروغگو مي‌باشد»[۷].

 

مبارزه با خدا

 

يعقوب احمر گويد: امام صادق(عليه السّلام) فرمود:«هر كس (نزد قاضي براي اثبات حقّي يا نفي آن) قسم ياد كند و خود بداند كه دروغ مي‌گويد، گوئي بمبارزه با خداي عزيز و جليل برخاسته است»[۸].

 

اينها تنها بخشي از هزاران اثر مخرب و ويران كننده دروغ مي‌باشد، لذا خانواده‌اي كه ميل به كمال دارند، ناگزير به برنامه‌ريزي جهت پيشگيري و استفاده از اين سم هلاك كننده مي‌باشند.

 

 

پي‌نوشت‌ها:

 

[۱]. ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه غفاري، ص: ۱۰۰

 

[۲]. أصول الكافي / ترجمه مصطفوي، ج‏۱، ص: ۲۳

 

[۳]. أصول الكافي / ترجمه مصطفوي، ج‏۴، ص: ۴۸

 

[۴]. تحف العقول / ترجمه جنتي، متن، ص: ۴۴۳

 

[۵]. أصول الكافي / ترجمه مصطفوي، ج‏۴، ص ۱۷۸

 

[۶]. تحف العقول / ترجمه حسن زاده، ص: ۳۷۳

 

[۷]. ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه غفاري، ص: ۳۹۶

 

[۸]. ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه غفاري، ص: ۵۱۱

 

 

ذبيح الله محمدي بردبري


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۳۲:۲۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
اولين نامه امام زمان (عج) به نائب ايراني اش
 
حضرت مهدي(عج) در نخستين توقيع خود به حسين‌بن روح نوبختي اين چنين مي‌نويسند: به درستي كه او نزد ما مكان و منزلت آنچنان بلندي دارد كه آن مكان و منزلت او را خوشحال مي‌سازد، خداي تعالي احسان خود را درباره او زياد فرمايد.

به گزارش جهان به نقل از فارس، روز يك‌شنبه ششم شوال سال ۳۰۵ هجري قمري اولين توقيع امام زمان(عج) در دوران غيبت صغري براي جناب حسين بن روح از نواب اربعه صادر شد، اين در حالي است كه پس از رحلت امام حسن عسكري(ع) در سال ۲۶۰ بلافاصله غيبت صغري شروع شد و تا رحلت آخرين نايب امام زمان(عج) در سال ۳۲۹ ادامه داشت و پس از آن غيبت كبري آغاز شد.

در دوره غيبت صغري، امام زمان(عج) از طريق چهار نفر نايبان خاص خود با شيعيان در رابطه بود و امور آنان را حل و فصل مي‌كرد، اين امور افزون بر مسائل مالي، شامل مسائل عقيدتي و فقهي نيز مي‌شد، رابطين ميان آن حضرت و شيعيان چهار نفر از اصحاب با سابقه و مورد اعتماد امامان گذشته بودند كه يكي پس از ديگري اين وظيفه خطير را بر عهده داشته و به عنوان نواب خاص آن حضرت معروف هستند، در اين دوره نه تنها شخص امام(عج) از ديده‌ها پنهان بود، بلكه سفراي او نيز به طور ناشناخته و بدون آنكه جلب توجه كنند عمل مي‌كردند.

سومين نايب خاص امام مهدي(عج) حسين بن روح بود كه از معتمدان ابوجعفر عمري و از نزديكان وي در بغداد به شمار مي‌رفت، ابوجعفر با ارجاع مراجعين به حسين بن روح، زمينه جانشيني وي را فراهم آورد و در واپسين روزهاي حيات، به دستور حضرت(عج) او را به عنوان جانشين خود معرفي كرد؛ پس از آن شيعيان براي تحويل اموال به وي رجوع مي‌كردند.

اقبال در «خاندان نوبختي» اخبار مفصلي درباره حسين بن روح آورده و او را از طرف مادر منتسب به خاندان نوبختي دانسته است، اين بدان دليل است كه وي را قمي نيز خوانده‌اند، وي از اصحاب امام عسكري(ع) بوده و با حضور جمعي از بزرگان شيعه در بغداد مانند ابوعلي بن همام، ابوعبدالله بن محمد الكاتب، ابوعبدالله الباقطاني، ابوسهل اسماعيل بن علي نوبختي، ابو عبدالله بن الوجناء وعده‌اي ديگر به جانشيني ابوجعفر عمري معرفي شده است.

حسين بن روح كه از سال ۳۰۵ تا ۳۲۶ هجري قمري به مدت ۲۱ سال منصب سفارت از ناحيه مقدسه را بر عهده داشت، در تاريخ ۱۸ شعبان همين سال، چشم از جهان فرو بست و پيكر مطهرش در بغداد در سوق الشورجه به خاك سپرده شد.

اما آنچه مهم است در نخستين توقيعي كه حضرت صاحب‌الامر(عج) در روز يكشنبه ششم شوال سال ۳۰۵ هجري خطاب به حسين بن روح نوشتند، به امانت‌داري ويژه سومين نائب خود اشاره مي‌كنند كه متن اين توقيع به شرح زير است:

«نعرفه، عرفه الله الخير كله و رضوانه، و اسعده بالتوفيق، و قفنا علي كتابه و وثقنا بما هو عليه، و انه عندنا بالمنزلة و المحل الذين يسرانه، زاد الله في احسانه اليه، انّه ولي قدير، و الحمدلله الذي لا شريك له، و صلي الله علي رسوله محمد و آله و سلم تسليماً كثيراً»

ما او را مي‌شناسيم، خداوند بشناساند و او را به طريقه همه خير و رضاي خود عالم گرداند و او را به توفيق خود ياري فرمايد، ما بر مكتوب و نوشته او مطلع شديم و بر امانتداري او مطلع شديم و به دينداري او وثوق و اعتماد داريم، به درستي كه او نزد ما مكان و منزلت آنچنان بلندي دارد كه آن مكان و منزلت او را خوشحال مي‌سازد، خداي تعالي احسان خود را درباره او زياد فرمايد، به درستي كه او صاحب همه نعمت‌هاست و بر همه چيز قادر است و حمد و سپاس خداوندي را سزاست كه شريكي ندارد و صلوات و سلام خداوند بر محمد رسول او و آل او باد. (بحار الانوار، ج۵۱، ص۳۵۶)


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۲۴:۵۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

نابغه قرآني، پيشنهادميلياردي وهابيت را رد كرد

 

نابغه قرآني و شيعه جهان اسلام با اشاره به اينكه از طرف وهابيت به او پيشنهاد شده است تا در ازاي دريافت مبلغ ۶ ميليارد تومان شيعه بودن خود را انكار كند، گفت: در پاسخ به اين پيشنهاد جواب دادم كه محب علي بن ابي طالب (ع)هستم.
به گزارش فرهنگ نيوز ، محمد تقي‌خان نابغه قرآني جهان اسلام از كشور پاكستان شامگاه دوشنبه ( ۲۳ تير ) در محفل انس با قران در مسجد جامع روستاي ده زيار از توابع بخش چترود با بيان اينكه در زمان حفظ كردن قرآن روزانه ۱۲ ساعت تلاوت قرآن داشته است،اظهار داشت: هر روز قرآن را باز كنيد و روز خود را بازيارت قرآن كريم آغاز كنيد.

اين نابغه قرآني جهان اسلام خطاب به مردم ايران اسلامي با بيان اينكه قدر نعمت هاي كشورتان را بدانيد، گفت: خداوند زيباترين رهبر دنيا را به شما داده است و اگر تنها عكس ديگر رهبران دنيا و رهبر خودتان را كنار هم بگذاريد و مشاهده كنيد، خواهيد ديد كه عكس رهبر شما نورافشاني مي كند.

اين نابغه قرآني جهان اسلام با اشاره به اينكه براي رضاي خدا و حضرت محمد و آل محمد (ص) حافظ كل قرآن شدم، افزود: خداوند نعمت‌هاي فراواني به ما داده است ولي وقتي غرق در آنها مي شويم خدا را فراموش مي‌كنيم.

وي ادامه داد: نعمت داشتن پدر و مادر از نعمت هاي بزرگي است كه نصيب هركس نمي شود و من قرآن كريم را حفظ كردم تا روح پدرم را شاد كنم.

محمد تقي خان با بيان اينكه از همان ابتدا ثواب فعاليت هاي قرآني خودم را به روح پدرم تقديم كردم، خاطرنشان كرد: احترام به پدر و مادر رمز موفقيت من است.

وي در توصيه به حاضرين در محفل انس با قرآن افزايش حافظين قرآني در جهان را آرزوي خود دانست و با اشاره به اينكه يك پدر و مادر وقتي مي خواهند به فرزندشان دفتر نقاشي بدهند يك‌عدد پاك كن هم مي دهند كه اگر اشتباهي كرديم بتوانيم آن را از دفترمان پاك كنيم، گفت: خداوند نيز وقتي ما را خلق كرد براي پاك كردن اشتباهات ما در دنيا توبه را آورده است پس بياييد در اين ماه مبارك رمضان از خداوند بخواهيم ما را ببخشد و توبه كنيم.

اين نابغه قرآني و شيعه جهان اسلام با اشاره به اينكه از طرف وهابيت به او پيشنهاد شده است تا در ازاي دريافت مبلغ ۶ ميليارد تومان شيعه بودن خود را انكار كنم، خاطرنشان كرد: در پاسخ به اين پيشنهاد جواب دادم كه من محب علي بن ابي طالب (ع) هستم و عشق به حسين بن علي (ع) را با هيچ چيز در دنيا عوض نمي‌كنم.

محفل انس با قرآن كريم در روستاي ده زيار كه به همت هيئت تعزيه خواني حضرت ابوالفضل (ع) و كانون فرهنگي هنري شهيد پوردراني مسجد جامع روستاي ده زيار برگزار شد با قرائت ترتيل جزء بيست و ششم قرآن كريم و ساير برنامه‌هاي فرهنگي قرآني همراه بود.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۱۲:۱۷:۲۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

فقط برادرهاي با غيرت بخوانند!

 

آيا چون همسايگان و دوستانتان خواهرتان را با حجاب نادرست مي بينند شرمنده مي شويد و مي خواهيد حتماً او را تغيير دهيد؟ يا اين كه صرفاً از روي دوست داشتن خواهرتان است و نگران عاقبت او هستيد و مي خواهيد رضاي الهي را بدست آوريد؟

 به گزارش فرهنگ نيوز ، براي عملي شدن يك رفتار الهي در درون خود يا ديگران لازم است قدم هاي حساب شده اي برداشت تا شاهد اثرات زيبا و ماندگاري باشيم. لذا اگر شما برادري هستيد كه نسبت به خواهرتان غيرت داريد و مي خواهيد او با حجاب باشد لازم است موارد زير را با دقت اجرا نماييد. واضح است كه نكات و ريزبيني ها در اين زمينه بسيار، اما اين مجال اندك است. بنابراين سعي شده است نكات كليدي و عمومي در اين زمينه ارائه شود.
 
۱- تكليفتان را با خودتان مشخص كنيد: قبل از هرچيز از خود بپرسيد كه چرا چنين قصدي داريد؟ آيا چون همسايگان و دوستانتان خواهرتان را با حجاب نادرست مي بينند شرمنده مي شويد و مي خواهيد حتماً او را تغيير دهيد؟ يا اين كه صرفاً از روي دوست داشتن خواهرتان است و نگران عاقبت او هستيد و مي خواهيد رضاي الهي را بدست آوريد؟
حتماً روي اين سؤال ها فكر كنيد و تكليف خود را با خودتان روشن كنيد. بايد بدانيد كه اگر از روي خودخواهي اقدام به اين كار نماييد، ديدگاه شما بر روي كلامتان و حتي نگاه هايتان تأثيرگزار خواهد بود و خواهرتان باطن رفتار شما را به وضوح خواهد ديد و زماني كه مي بيند شما بخاطر خودتان او را ارشاد مي كنيد؛ قطعاً از شما نخواهد پذيرفت. بايد نيتتان فقط براي خدا و از روي دلسوزي براي خواهرتان باشد. بايد بتوانيد نيتتان را براي خدا خالص كنيد و قصد انجام يك امر الهي كه همان امر به معروف است را داشته باشيد. در اين صورت امداد الهي نيز به كمك شما خواهد آمد.
 
۲- در ابتدا از خدا كمك بخواهيد: با توسل به اهل بيت عليهم السلام و واسطه قرار دادن ايشان از خدا كمك بخواهيد تا كلامتان و قدم هايتان مؤثر باشد. تحول در دل ها به دست خداوند است و شما فقط بايد به انجام وظيفه تان فكر كنيد. توسل به اهل بيت عليهم السلام داشته باشيد و بعد از آن هم تا زمان دستيابي به هدفتان توسل را ادامه دهيد.
 
۳- خودتان بيش از پيش به دستورات الهي پايبند باشيد: اگر تاكنون خود نيز در انجام اوامر الهي سستي داشتيد از اين پس بايد خودتان پايبندتر باشيد. بايد همزمان روي خودتان نيز كار كنيد تا از نظر اخلاقي خوش خلق تر و صبورتر باشيد. شايد به نظر سخت بيايد و شما را از ادامه مسير منصرف كند اما بايد بدانيد كه بهترين روش براي اثرگزاري بر ديگران اين است كه خود شخص به دستورات ديني كاملاً پايبند بوده و از روي اشتياق و رغبت به آن ها عمل نمايد. در واقع موثرترين قدم در اين راه اين است كه با عمل كردن خود به احكام دين مشوق ديگران به انجام اوامر الهي باشد.
قرآن كريم در سوره بقره مى ‏فرمايد: (أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَ تَنْسَوْنَ أَنْفُسَكُم) «آيا ديگران را به نيكى دعوت مى‏ كنيد در حالى كه خودتان را فراموش كرده‏ ايد.»(البقره : ۴۴)
حضرت صادق عليه السّلام نيز فرمودند: مردم را با غير زبان خود (با اعمال و رفتار خود) به راه حق دعوت نمائيد. بايد مردم از شما ورع و كوشش و اعمال خير ببينند؛ كه اين روش كاملا ًجلب‏ كننده است. (بحار الأنوار ج‏۶۷ ص ۳۰۳ )
 
۴- سعي كنيد با خواهرتان ارتباط بگيريد: اگر تاكنون رابطه صميمانه اي با خواهرتان نداشته ايد از اين پس سعي كنيد با او ارتباط بيشتري داشته باشيد. از موضوعات مختلف براي ارتباط گيري استفاده كنيد و به عنوان برادر برخي خواسته هاي او را تأمين كنيد. در اين ارتباط، رفتاري متفاوت ارائه دهيد. با شناختي كه از روحيات او داريد، سعي كنيد تشنج زدايي كنيد و تا حد امكان رفتارهايي كه باعث ناراحتي او مي شود انجام ندهيد.

۵- اگر خواهر شما در سنين تكليف است: در اين سن دختران پذيرش بيشتري دارند و به استدلال هاي منطقي كمتر نياز دارند در عوض به توجه و محبت خانواده و تشويق مخصوصاً از طرف والدين نياز دارند و كارهايي كه بيشتر جنبه احساسي دارند روي آن ها اثرگزار است. معمولاً دختران خاطرات زيبايي را كه از اين دوران دارند هيچ گاه فراموش نمي كنند و حتي اگر در سال هاي بعد حجاب را كنار بگزارند اما از خاطرات سن تكليف به خوبي ياد مي كنند. در اين سن بايد با تهيه لباس هاي زيبا و شاد، شور و شوق كودكي او را مد نظر قرار دهيد. مثلا از انواع چادرهاي رنگي آذين شده با تور و روبان يا مانتوهاي زيبا و پوشيده براي او تهيه نماييد تا ميل او به زيبا بودن تأمين شود. براي انتخاب رنگ لباس و يا چادر، از او نظر خواهي كنيد. دختر بچه ها لباس هاي چين دار و دنباله دار را بسيار دوست دارند. سعي كنيد در حجاب و پوشش آنچه را كه او دوست دارد انجام دهيد و تنها شرط شما، پوشش اسلامي باشد. سليقه خود را به هيچ عنوان بر او تحميل نكنيد.
 
۶- اگر خواهرتان نوجوان است: بايد اقتضائات نوجواني را در نظر بگيريد. در اين سن دختران در شرايط حساسي از نظر جسمي و روحي هستند. لازمه موفق بودنتان اين است كه با خانواده مشورت كنيد و دائماً شرايط را با هم بررسي كنيد. در اين سن نوجوان به دنبال هيجان است، مي توانيد او را به گردش و تفريحات سالم ببريد كه هيجان او را ارضا كند. يكي از بهترين تفريحات كوهنوردي است كه علاوه بر تفريح، باعث خودسازي نيز مي شود.
نوجوان به سختي نصيحت را مي پذيرد، پس سعي كنيد زياد او را نصيحت نكنيد، فقط در موارد خاصي كه لازم است در همان لحظه عكس العمل نشان دهيد به آرامي او را نصيحت كنيد.
 
۷- اگر خواهر شما جوان است: مي توانيد بصورت مستقيم با او وارد گفتگو شويد و از او بخواهيد كه در اين مورد با هم گفتگو كنيد و استدلال هاي خود را مطرح كنيد.
 
۸- بر مبناي عقل و استدلال بحث كنيد: سعي كنيد همزمان اطلاعات خود را بالا ببريد و آگاهي لازم را بدست آوريد تا بتوانيد از روي عقل و منطق با او صحبت كنيد. توجه داشته باشيد كه هيچ گاه نبايد گفتگوهايتان به جدال و بگو مگو منتهي شود. (آيه ۱۲۵ سوره نحل مطالعه نماييد)
 
۹- به دنبال اثبات خود نباشيد: در گفتگو ها ممكن است شما جواب بسياري از سؤالات را ندانيد، به راحتي و با اعتماد به نفس بگوييد «نمي دانم» و بگوييد به دنبال جواب آن خواهيد رفت و در جلسه بعدي در مورد آن صحبت خواهيد كرد. در تمام طول گفتگو بايد آرامش خود را حفظ كنيد و به دنبال قانع كردن او نباشيد فقط قصدتان بيان حقايق باشد.
 
۱۰- زمان مناسب را در نظر بگيريد: براي صحبت در مورد مسائل اعتقادي نمي توان هر زمان و هر مكان را در نظر گرفت. بايد در انتخاب زمان مناسب دقت نمايد. براي مثال ممكن است در خانواده به خاطر حجاب او بحث و جدلي شده باشد و كسي به او بي احترامي كند. قطعاً آن لحظه زمان مناسبي براي نصيحت كردن نيست بيشتر بايد به دنبال آرام كردن او باشيد و شرايطي را فراهم كنيد كه با شما درد و دل كند و از ناراحتي هايش بگويد. گاهي لازم است شما فقط شنونده باشيد.
 
۱۱- از روي محبت و دلسوزي با او صحبت كنيد: بايد طوري با خواهرتان از روي محبت و دلسوزي صحبت كنيد كه او متوجه شود، خواست شما مبني بر رعايت حجاب به خاطر خود اوست. براي مثال حجاب موجب سلامت فردي مي شود و نشاط و طراوت زن را با دوام مي كند.
امام على عليه السّلام فرموده اند: پوشيده و محفوظ داشتن زن مايه آسايش بيشتر و دوام زيبايى اوست. (غررالحكم، ۵۸۲۰)
امام صادق عليه السلام نيز فرموده اند: حجاب زن براي طراوت و زيبايي اش مفيدتر است. (المستدرك، ج۵)
 
۱۲- زمينه هاي گناه و منكر را در خانه حذف كنيد: اگر در منزل خود از ماهواره استفاده مي كنيد؛ جزو اولين اقدامات شما بايد اين باشد كه با والدين خود صحبت كنيد و آن را به طور كامل جمع كنيد. حتي به بهانه اين كه از شبكه هاي مذهبي و علمي آن استفاده مي كنيد؛ نبايد آن را در خانه داشته باشيد. بايد اين را بپذيريد كه ماهواره به تدريج حيا را در زنان و غيرت را در مردان از بين مي برد. لازم است زمينه هاي گناه هم چون ماهواره و فيلم هاي مبتذل و موسيقي هاي حرام را در خانواده از بين ببريد، شايد شما نتوانيد همه ي آن ها را به يك باره از خانه تان حذف كنيد. اما بايد در اين راه تلاش كنيد. مطمئناً خود شما نيز به يك فضاي سالم و پاك از نظر اخلاقي و اعتقادي نيازمنديد.
 
۱۳- هديه دادن را فراموش نكنيد: به مناسبت تولد او و اعياد بزرگ اسلامي به او هديه بدهيد. به كمك خانواده تولد او را در بين اعضاي خانواده به خوبي و دوستانه برگزار كنيد. هر سال، روزجشن تكليف خواهرتان مراسمي كوچك به پا كنيد چون آن روز نيز تولدي ديگر است.
اگر خواهرتان سن كمي دارد و در سنين تكليف يا دوران نوجواني است مي توانيد از پاداش و جايزه استفاده كنيد. يكي از روش هاي تشويق، دادن پاداش است به طوري كه روانشناسان بر اين باورند كه تقويت هاي بيروني مانند جايزه موجب ايجاد تقويت هاي دروني مانند ميل به داشتن حجاب خواهد شد، بر اين اساس براي رعايت حجاب خواهرتان هديه هاي هر چند كوچك اما مستمر تهيه كنيد.
 
۱۴- رگ خواب خواهرتان را پيدا كنيد: هر شخصى يك نقطه پذيرش و به قول معروف «رگ خوابى» دارد، سعى كنيد اين رگ خواب و نقطه پذيرش را به دست آوريد و از اين طريق وارد شويد و هدف خود را تعقيب كنيد.
 
۱۵- از محبت او به اهل بيت عليهم السلام استفاده كنيد: اگر خواهرتان به يكي از معصومين عليهم السلام علاقه ويژه اي دارد، حتماً از اين عشق و محبت استفاده نماييد و از سيره آن معصوم عليه السلام نمونه هايي را كه مؤيد حجاب و عفاف است براي او نقل نماييد.
 
۱۶- به دنبال ارائه يك الگو براي او باشيد: معمولاً دختراني كه حجاب را رعايت نمي كنند يا در زندگي الگويي ندارند و يا يك الگوي نامناسب دارند. كه بر همه ي جوانب زندگي آنان تأثير مي گزارد. گاهي خود اين افراد هم نمي دانند در عمل دارند از يك انسان ديگر الگو برداري مي كنند. با دقت در شخصيت ها و چهره هايي كه مورد علاقه اوست مانند بازيگران و خوانندگان مشهور، آنان را شناسايي كرده و نقاط ضعف زندگي آنان را استخراج كنيد و در زمان مناسب در خلال صحبت هايتان آن ها را بيان كنيد. معمولاً افراد وقتي از پشت پرده زندگي بازيگران و خوانندگان مطلع مي شوند كمتر خود را علاقمند به آنان نشان مي دهند و به تدريج آن الگو را كنار مي گزارند. لازم است هم زمان به فكر يك الگوي جايگزين نيز باشيد.
 
۱۷- او را مجبور نكنيد: از اجبار كردن او جداً بپرهيزيد چرا كه تحميل كردن چيزي، بيشتر موجب مقاومت در برابر آن چيز مي شود و خواهرتان را از رعايت حجاب منصرف مي كند. براي چنين تغييري در خواهرتان كه به مباني فكري و اعتقادي او بر مي گردد، بايد صبور باشيد شايد نتيجه به زودي حاصل نشود. در طول اين مسير دائماً بر خدا توكل كنيد و به او پناه ببريد.
 
۱۸- خوش اخلاق باشيد: همواره در اين مسير خوش برخورد باشيد، حتي اگر حجاب خواهرتان شما را خيلي ناراحت مي كند سعي كنيد همواره به او احترام بگذاريد. ممكن است زماني او به شما بي احترامي كند ولي شما صبور باشيد و به خدا پناه ببريد.
 
۱۹- ويژگي هاي مثبت خواهرتان را به رويش بياوريد: صفات پسنديده و نقاط مثبتي كه در او هست را مدنظر قرار دهيد و همواره او را به خاطر آن ويژگي هاي مثبت مورد احترام و تكريم قرار دهيد.
 
۲۰- استفاده از مكان ها و زمان هاي مقدس: سفرهاى زيارتى و درك فضاهاي معنوي مى ‏تواند در تشويق او به حجاب نقش مؤثرى داشته باشد. بنابراين سعى كنيد به همراه خانواده او را به اين گونه مسافرت‏ ها ببريد.

۲۱- از كساني كه خواهرتان آن ها را دوست دارد كمك بگيريد: در اطرافيان و دوستان خود دقت كنيد و از كساني كه خود حجاب دارند و ارتباط عاطفي و صميمانه اي با خواهرتان دارند؛ كمك بخواهيد. گاهي وقتي كسي از بيرون خانواده با خوهرتان صحبت كند او پذيرش بيشتري خواهد داشت.

۲۲- با افراد مقيد بيشتر رفت و آمد كنيد: سعي كنيد با كساني كه حجاب اسلامي را رعايت مي كنند و البته اخلاق و منش اسلامي دارند بيشتر رفت و آمد نماييد و تا آن جا كه ممكن است از رفت و آمد با خانواده هايي كه حدود شرعي را چه در پوشش و چه در رفتار رعايت نمي كنند بپرهيزيد.

در اين زمينه قطعاً موارد بيشتري وجود دارد كه قابل بررسي است در عين حال هر شخصي شرايط مخصوص به خود دارد كه با بررسي دقيق تر و مشورت با افراد دانا مي تواند راهكارهايي مخصوص به خود را پيدا نمايد كه با انجام آن ها به مقصود خود نزديك تر شود. بنابراين لازم است براي رسيدن به هدف مقدس خود بيشتر وقت بگزاريد و با دقت بيشتري قدم برداريد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۱۲:۱۴:۱۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

هيجان انگيزترين روز زندگي ما

 

روزي هست كه هيجانش قابل وصف نيست اما تفاوت اين روز با ساير روزهاي خاص ما اين است كه فصلي نو در زندگي ما آغاز مي شود و اين روز خاص روز من و تو نيست، يك روز خاص است كه هيجانش دامن همه را مي گيرد، و فصلي نو آغاز مي شود.

به گزارش فرهنگ نيوز ، در زندگي ما روزهايي هست كه خيلي هيجان انگيزند، مثل روزي كه قرار است نتيجه كنكورمان معلوم شود، روزي كه خبر پدر يا مادر شدن را به ما مي دهند، يا روزي كه خداي ناكرده خبر مرگ عزيزانمان را مي شنويم، روزي هم هست كه هيجانش قابل وصف نيست اما تفاوت اين روز با ساير روزهاي خاص ما اين است كه فصلي نو در زندگي ما آغاز مي شود و اين روز خاص روز من و تو نيست، يك روز خاص است كه هيجانش دامن همه را مي گيرد، و فصلي نو آغاز مي شود.

بله آن روز روز مرگ ماست، روزي مبهم و اسرار آميز و براي خيلي هايمان ترسناك، هيچ نمي دانيم كه وقتي دست مرگ، ما را سفت مي چسبد و از همه داشته هايمان جدا مي كند چه حالي خواهيم داشت؟

روزي كه در يك ثانيه بايد با پدر و مادر و همسر و فرزند و هر آنچه برايمان محبوب و دوست داشتني است را در چشم بهم زدني رها كنيم مال و منال و كار و عبادت و همه و همه را رها كنيم و برويم.

«كُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ وَ نَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَ الْخَيْرِ فِتْنَةً وَ إِلَيْنا تُرْجَعُونَ[انبياء/35] ؛ هر انسانى مرگ را خواهد چشيد، و ما شما را در مدت عمرتان، چنان كه بايد، به بد و نيك مى آزماييم، و سرانجام به سوى ما بازگردانده مى شويد».

نكته
«حضرت علي (عليه السلام) درباره ي "نَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَ الْخَيْرِ" فرمودند: سلامتي و غني، خير، و بيماري و فقر، شر است و هر دو براي امتحان مي باشد.»[1]

سيماي مرگ در قرآن و روايات

آمادگي براي مرگ، نشانه ي اولياي خداست.[2]

مرگ، پايان راه نيست، بلكه به منزله ي تغيير در حيات و شيوه ي زندگي است، مانند لباسي كه تعويض مي شود.[3]

به عبارتي كسي كه اعمال خوبي ندارد لباسش تنگ است و آن را به سختي از تنش خارج مي كنند، ولي كسي كه داراي اعمال نيك مي باشد مانند اين است كه لباس راحتي پوشيده و به راحتي هم از تنش خارج مي شود.

هركس از انسان ها به نحوي از اين جهان رخت بر مي بندند، بعضي با سخت ترين حالات و عده اي مثل بو كردن گل.[4]

امير متقيان امام علي (عليه السلام) در خطبه ي نوراني 83 : «هنگامي كه تشييع كنندگان بروند و مصيبت زدگان بازگردند، او را براي پرسش هاي حيرت آور، و امتحان لغزش زا، در گودال قبر مي نشانند»

و بدا به حال كساني كه براي اين مهم آمادگي لازم را نداشته باشند ، و بدا به حال تهي دستان و بي توشگان سفر آخرت.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۱۲:۱۱:۵۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

پاسخ به شبهات در مورد پيكرهاي شهداي غواص و خط شكن+ فيلم

» سرويس: فرهنگ حماسه - حماسه

فرمانده جست‌وجوي مفقودين ستادكل نيروهاي مسلح امروز به شبهات مربوط به پيكرهاي شهداي غواص و خط شكن كه پيكرهايشان اخيرا به دست آمده است،پاسخ گفت.

 

به گزارش خبرنگار سرويس فرهنگ حماسه خبرگزاري دانشجويان ايران ايسنا،سردار سيدمحمد باقرزاده كه امروز در يك نشست خبري در محل معراج شهداي تهران سخن مي‌گفت،اظهاركرد:بناي ما پرهيز از بيان جزئيات تفحص پيكرهاي شهيدان بوده و هست. چه بسا اين نگراني وجود دارد كه كشش آگاهي از چنين مسائلي وجود نداشته باشد اما وقتي ديديم مظلوميت اين شهيدان توسط برخي افراد ناآگاه و به ويژه رسانه‌هاي دشمنان خدشه‌دار مي‌شود لازم شد توضيحاتي ارائه كنيم.

 

وي با اظهار تاسف گفت: متاسفانه مظلوميت آشكار و پنهان عده‌اي از خط شكنان و غواصان شهيد ما در يك بازي رسانه‌اي از سوي دشمنان و بعضا دوستان ناآگاه ما به حاشيه رفت البته تعدادي از رسانه‌ها نيز در اين رابطه به خوبي عمل كردند و وظيفه خود را انجام دادند.

 

 

دو خطر تهديد كننده مسائل مربط با دفاع‌مقدس

وي بيان كرد: روش متعارف ما براي چگونگي شرح كاوش شهدا به اين شكل است كه از بيان برخي از جزئيات پرهيز مي‌كنيم. چرا كه همواره اين نگراني را داريم كه ممكن است كشش لازم براي دريافت برخي از حقايق جنگ تحميلي در جامعه وجود نداشته باشد. در اين راستا با دو خطر مهم مواجه هستيم كه اولين آن تخريب و دومين هم تحريف است.

 

 

سردار باقرزاده در اين زمينه توضيح داد: تخريب به اين معنا كه پس از كاوش پيكرهاي اين شهدا موجي ايجاد شد كه چهره نوراني فرماندهان و شخصيت‌هاي ما را زير سوال برد و تحريف نيز به اين معنا كه ممكن است بسياري از حقايق دوران دفاع مقدس منحرف شود. مطرح كردند كه سوء تدبير فرماندهان منجر به شهادت اين رزمندگان شده است.

 

 

عمروعاص‌هاي زمان شبهه افكني مي‌كنند

سردار باقرزاده ادامه داد: ناگزيرم در اينجا شهادت عمار و ياسر را بيان كنم.چرا كه پيامبر (ص) مدت‌ها قبل شهادت عمار را خبر داده بودند تا اينكه او در 90 سالگي در جنگ صفين به شهادت رسيد. از آنجايي كه تعدادي از نيروهاي معاويه سخنان پيامبر (ص) را به خاطر داشتند برايشان اين سوال پيش آمد كه نكند واقعا ما او را كشته‌ايم و براساس آنچه كه پيامبر گفته است در مسير حق نيستيم. اما عمروعاص حيله‌اي به خرج داد و بيان كرد كه هر كسي عمار را به جنگ آورده است او قاتل عمار است و مي‌خواست قتل عمار را به گردن حضرت علي(ع) بياندازد. اكنون نيز انگلستان اين حيله را در سر مي‌پروراند.

 

وي گفت: در همين رابطه نخستين شك و ترديدي كه در خصوص كاوش پيكرهاي خط شكنان و غواصان شهيد ايجاد شد‌، توسط دشمن بود. آنها اين شبهه را ايجاد كردند كه چرا بايد اين تعداد از رزمندگان شهيد شوند؟ چرا كه معمولا در نقطه‌هايي كه ما كاوش مي‌كرديم رقم به دست آوردن پيكرهاي شهدا اين چنين بالا نبود. در عمليات اخير كميته جست‌وجوي مفقودين ستاد كل نيروهاي مسلح توانستيم پيكرهاي 270 شهيد را كاوش كنيم كه از اين ميان 175 پيكر متعلق به خط شكنان و غواصان بود.

 

 

مي‌گويند پيكر شهداي حرم است

سردار باقرزاده يادآور شد: آنهايي هم كه زخم خورده بودند در راستاي همان اهداف دشمنان و اغراض آنها اين موضوع را مطرح كردند كه چرا در يك عمليات اين تعداد شهيد شده‌اند. جالب است كه در اين بين BBC بيشتر ازديگر شبكه‌هاي معاند به موضوع غواصان شهيد پرداخت و روي آن مانور رسانه‌اي داد و شبهاتي مطرح كرد. عده‌اي هم آمدند و گفتند چه كسي گفته است كه اساسا غواص بوده‌اند. اينها پيكرهاي شهداي جنگ تحميلي نبوده‌اند و مربوط به شهداي مدافع حرم هستند كه در عراق و در جنگ با داعش كشته شده‌اند. اين را بايد بگويم كه ما همواره پيكرهاي مدافع حرم را در ايران آشكارا و با حضور گسترده مردم تشييع و تدفين مي‌كنيم چرا كه شهادت براي ما افتخار است. اگر آنها راست مي‌گويند بروند از عشايري كه براي تشييع پيكرهاي اين شهدا به مرز آمده بودند بپرسند كه وزن تابوت‌ها چقدر بوده است.جمهوري اسلامي ايران مشكلي ندارد كه بگويد ما در اين راستا شهيد داده‌ايم.

 

 

سردار باقرزاده

وي تاكيد كرد: اين 175 پيكر شهيد مربوط به خط شكنان و غواصان بوده است و كشتن و كشته شدن پديده‌اي است كه در همه جنگ‌ها وجود دارد. در همين رابطه شبهه ديگري ايجاد شد كه مي‌پرسيدند چرا خط شكنان ؟! اساسا مگر ممكن است آنها اسير هم بشوند.در ادامه عده‌اي آمدند گفتند ما اين تعداد غواص شهيد نداشتيم.

 

 

پيكرها متعلق به خط شكنان و غواصان هستند

سردار باقرزاده خاطرنشان كرد: من باز تكرار مي‌كنم كه اين پيكرها متعلق به خط شكنان و غواصان ما بوده است. تاكيد مي كنم اين شهدا اول اسير شده‌اند و بعد به شهادت رسيده‌اند. دلايل اين مساله را هم عنوان مي‌كنيم. اما در همين رابطه باز عده‌اي معتقد بودند كه نبايد اين خبر رسانه‌اي مي‌شد. من مي‌پرسم كه تا كي مي‌توانيم مظلوميت شهدا را كتمان كنيم؟ چرا نبايد بيان مي‌كرديم؟ آيا نگفتن اين موضوع كتمان حق نيست؟

 

 

وسايل بستن دست شهدا

وي تاكيد كرد: دوستان ما بايد در اين راستا هوشيار باشند و نبايد در زمين دشمن بازي كنند.بايد اين مظلوميت را بيان مي‌كرديم چرا كه آنان خط شكنان دوران دفاع مقدس ما بوده‌اند و بعد به شهادت رسيده‌اند. اين شهدا ابتدا از اروندرود عبور كرده بودند و جزاير ام‌الرصاص را پشت سر گذاشته بودند و در جزيره «ابوفلوس» در يك روستا در منطقه ابوخصيب كه 15كيلومتر جلوتر ازخط مقدم است، پيكرهايشان كاوش شده است. مگر مي‌شود شهيد تا آنجا خودش جلو رفته باشد. آنها به اسارت درآمده بودند و دستانشان با سيم،‌ مفتول، پارچه و طناب بسته شده بود.

آنها به اسارت درآمده بودند و دستانشان با سيم،‌ مفتول، پارچه و طناب بسته شده بود.
حتي دشمن در دست بسته بودن اين شهدا نيز شبهه ايجاد كرد. اين مساله بسيار بديهي است. البته بسياري از شهدا نيز مجروح بوده‌اند و تعدادي از آنها هم زنده به گور شده بودند. اينكه مي‌گويم آنها زنده به گور شده‌اند به اين دليل است كه حتي پارگي در لباس و شكستگي دراستخوان و بدن‌هايشان به چشم نمي‌خورد.

 

 

اعلام يگان‌هاي شهدا

سردار باقرزاده گفت: پيكرهايي كه كاوش شده‌اند مربوط به لشكرهاي 25 كربلا (استان مازندران ) ،41 ثارالله(استان كرمان)، 14 امام حسين(استان اصفهان)و 7وليعصر(استان خوزستان) بوده‌اند.

 

فرمانده كميته جست‌وجوي مفقودين ستاد كل نيروهاي مسلح با اشاره به اينكه پيكرهاي اين شهدا سند رسوايي جنايت‌هاي حكومت بعث عراق و هم پيمانان آنها در دوران جنگ تحميلي محسوب مي‌شود، تاكيد كرد: همچنان همپيمانان حكومت بعث عراق در كشورهاي عراق و سوريه و يمن مشغول جنايت هستند. كشوري همچون عربستان مدافع سرسخت صدام بود و نمونه‌اي از اين جنايتكاران است كه هم اكنون در يك جرم و جنايت جديدي به نيابت از آمريكا عمل مي‌كند و كارهاي ضد حقوق بشري انجام مي‌دهد.

 

وي با اشاره به پيام دستان بسته شهدا گفت: موضوع اصلي اين است كه نبايد فعلا روي جزئيات تمركز كنيم. دستان بسته آنها براي ما بسيار با اهميت است و بايد به هدفي كه شهدا داشته‌اند توجه كنيم. قطعا پيام دستان بسته اين شهدا اين است كه آنها با دستان بسته شهيد شدند تا ما امروز دستانمان مقابل دشمنان بسته نباشد و از شرف و حيثيت خود با دستان باز دفاع كنيم. دست بسته بودن اين شهدا اوج اقتدار و مظلوميت آنهاست و نه خفت و خواري.تربت و قتلگاه اين شهدا مقدس است.

 

سردار باقرزاده با اشاره به اين موضوع كه اين نخستين بار نيست كه خبر كاوش شهدا به اين صورت بيان شده است، خاطرنشان كرد: چندين سال پيش در شهر العماره در قبرستان «حطين» پيكرهاي 100شهيد كاوش شد. البته اين شهدا سه گونه بودند. نخست تعدادي به شهداي ايراني تعلق داشتند، بخش دوم آنها مربوط به مردم شيعه شهر العماره بودند كه در انتفاضه اول‌شان مظلومانه به دست صدام به شهادت رسيده بودند. در بين اين پيكرها پيكر يك پرستار با لباس پرستاري و حتي جنيني شش ماهه در شكم مادرش نيز كه زنده به گور شده بودند پيدا كرديم. بخش سوم اين پيكرها هم مربوط به جسدهاي نيروهاي عراقي بود كه ما آنها را تحويل عراقي‌ها داده بوديم كه به خانواده‌هايشان بدهند اما حكومت صدام بار ديگر اين اجساد را دفن كرده بود.

 

 

غواص شهيد

وي يادآور شد: مردمي كه در اين منطقه بوده‌اند روايت مي‌كردند كه عده‌اي از اين شهدا مجروح بودند. برخي‌ها را در مقابل سگ‌هاي وحشي انداخته شده بودند كه حتي يك سرباز عراقي را هم اين سگ‌ها خورده بودند همچنين تعدادي ديگر از شهدا كه در منطقه العماره پيدا شده بودند تشنه بودند و مسافت‌هاي طولاني را سينه‌خيز به دنبال آب ‌گشته بودند. يادآور مي‌شوم كه گفتن اين خبر در حقيقت بيان مظلوميت يك ملت بوده است و من وظيفه داشتم كه بيان كنم.

 

سردار باقرزاده در بخش دوم سخنان خود اشاره‌اي به شهداي گمنام كرد و گفت: در آخرين كاوشي كه از دوهفته قبل آغاز شده است تاكنون پيكرهاي 48 شهيد كاوش شده است. 39 پيكر مربوط به منطقه جنوب عراق و 9 پيكر هم در كردستان عراق به دست آمده است.

 

 

آخرين آمار فعاليت‌هاي كميته جستوجوي مفقودين ستاد كل نيروهاي مسلح

وي ادامه داد: درباره وضعيت تدفين شهداي گمنام هم تاكنون در 189 نقطه دانشگاهي در سراسر كشور حرم شهيد ايجاد شده است. در حوزه‌هاي علميه نيز براي شش شهيد حرم ايجاد شده است. درصورت درخواست مسئولان مدرسه فيضيه قم، اين مكان معنوي در اولويت تدفين شهداي گمنام قرار دارد. در اين راستا دانشگاهيان از حوزويون پيشتاز بوده‌اند. همچنين سه حرم شهيد در سه محوطه‌هاي قوه مجريه‌، مقننه و قضاييه‌ ميزبان علاقه‌مندان است.علاوه بر اين در وزارتخانه‌هاي دفاع ‌،نفت و اطلاعات هم سه حرم شهيد وجود دارد. البته در ادارات كل اطلاعات سراسر كشور نيز 24 شهيد گمنام آرام گرفته‌اند. درهمين رابطه در ساختمان انرژي هسته‌اي در تهران‌،سايت نطنز،‌ آب سنگين اراك‌، بوشهر و «يو.سي.‌اف» اصفهان نيز چند شهيد گمنام تدفين شده است.

 

 

وي افزود: 148 شهيد گمنام در مراكز ستادي‌، عملياتي و آموزشي نيروهاي مسلح ‌، 16 شهيد در مناطق يادماني غرب‌، شمال غرب و جنوب‌، در دونقطه در بازار اصلي و مراكز استاني‌ و چندين شهيد در شهرهاي اهل تسنن‌ و مراكز تحقيقاتي و پژوهشي تدفين شده‌اند. بدون احتساب گلزارهاي شهدا، تاكنون 1087 شهيد گمنام در سراسر كشور تدفين شده‌اند و در حال حاضر نيز 1100نقطه در نوبت دريافت شهيد گمنام هستند كه 188 دانشگاه از جمله اين نقاط هستند.

 

فرمانده كميته جست‌وجوي مفقودين ستادكل نيروهاي مسلح گفت:همچنين بيشترين يادمان سرباز گمنام در جهان،در كشور جمهوري اسلامي ايران واقع است و مرتفع‌ترين نقطه‌اي كه شهيد و سرباز گمنام در آنجا تدفين شده است در كلكچال و ارتفاع 2650 متر بالاتر ازسطح دريا قرار دارد.همچنين بيشترين شهيد گمنام تدفين شده در آرامستان‌هاي دنيا، مربوط به بهشت زهرا است كه 4000 شهيد گمنام دارد.

 

 

نقض دو اصل مسلم ژنودر يمن

سردار باقرزاده در بخش پاياني سخنان خود اشاره‌اي به وضعيت كنوني كشور يمن كرد و گفت: پيكرهاي چهار شهيد يمني هم‌اكنون در سردخانه معراج نگهداري مي‌شود. اين پيكرها متعلق به مجروحيني است كه به ايران براي مداوا آمده بودند و قرار بود كه آنها را به كشورشان بازگردانيم اما با فرود هواپيما ايراني در يمن ممانعت به عمل آمد.از صليب سرخ خواسته‌ايم كه مقدمات بازگشت اين پيكرها را به كشورشان فراهم كند. متاسفانه اخباري كه اكنون به دست ما مي‌رسد بسيار تاسفبار است. تا كنون محموله‌اي كه براي كمك به دست جمعيت 26 ميليوني كشور يمن توسط صليب سرخ رسيده فقط 50 تن بوده است.

 

وي افزود: در جنگ يمن دو اصل مسلم ژنو نقض شده است. يك تناسب و ديگري تفكيك.تناسب يعني سلاح‌هايي كه براي جنگ استفاده مي‌كنند بايد با هدفشان همخواني داشته باشد و ديگر اينكه نظاميان را از غيرنظاميان تفكيك كنند. تاكنون براساس آنچه سازمان ملل آمار داده است 2000 تن به شهادت رسيده‌اند اما آماري كه صليب سرخ اعلام مي‌كند بيش از اين آمار است.به اعتقاد مسئولين صليب سرخ آنچه كه از فجايع يمن نشان داده مي‌شود نوك يك كوه يخي است كه پايه‌هاي آن در زير آب پنهان شده است. ما وظيفه داريم كه در اين راستا فعال باشيم چرا كه متاسفانه اخبار اعلام شده از فجايع حتي توسط سازمان‌هاي بين‌المللي از جمله صليب سرخ نيز سانسور مي‌شود و ممكن است به اين دليل باشد كه در راه كمك‌رساني آنها اخلال ايجاد شود.

 

 

زمان احتمالي تشييع پيكرهاي شهدا

در بخش پاياني اين نشست خبري،سردار باقرزاده در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر زمان تشييع و تدفين پيكرهاي 270 شهيد دوران دفاع مقدس گفت: زماني كه ما در نظر گرفته‌ايم 25 شوال يعني پس از ماه مبارك رمضان و همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع) است كه اميدواريم تا تاريخ اعلام شده شهداتشييع شوند.كارهايي است كه بايد انجام شود.

 

وي در پاسخ به سوال ديگري در رابطه با روند كاوش پيكرهاي شهدا در عراق بيان كرد: خوشبختانه با روي كار آمدن آقاي محمد البياتي وزير امور انساني عراق، همكاري‌ها بهتر از قبل شده است. اما متاسفانه اين كشور اكنون با چهار چالش در رابطه با كاوش پيكرهايي كه در عراق موجود هستند، روبرو است. نخست اينكه در زمان حكومت صدام حدود يك ميليون نفر از مردم اين كشور كشته شده‌اند هنوز پيكرهايشان پيدا نشده است. از جمله مي‌توان به جنايت «انفال» اشاره كرد. مساله دوم شهداي ايران و كشته شدگان عراقي در جنگ تحميلي است.‌ در اين راستا‌، 52 هزار عراقي جسدهايشان در طول جنگ تحميلي مفقود بوده است كه از اين آمار توانسته‌ايم در عمليا‌ت‌هايي كه در رابطه با كاوش پيكرهاي شهدا انجام مي‌دهيم 17 هزار جسد عراقي را تحويل عراقي‌ها بدهيم. سومين چالشي كه عراقي‌ها با آن مواجه هستند مفقودي 300 نفر در جنگ كويت است. چهارمين مساله نيز جنگ با داعش است كه باعث مفقود شدن تعدادي از مردم شده است.

 

به گزارش ايسنا،در پايان اين نشست خبري،سيم‌،كابل و وسايلي ديگر كه دست شهداي غواص پس از اسارت به دست نيروهاي رژيم بعث عراق با آنها بسته شده بود‌، به نمايش گذاشته شد. همچنين پيكر يكي از شهيدان غواص با دستان بسته به خبرنگاران نشان داده شد


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۱ تير ۱۳۹۴ ] [ ۱۲:۰۴:۱۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب