خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 350
دیروز : 262
افراد آنلاین : 4
همه : 1959081
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس
 آش گوشواره (آذربايجان – قفقاز) 
 آش كلم برگ (تبريز) 
 آش آلو (ساوه) 
 آش سبزي (شيراز) 
 آش ماستي (سبزوار) 
 آش قليه (گيلان) 
 آش بادمجان (ملاير) 
 آش شير (تبريز، دريان) 
 آش نذري (گيلان) 
 آش كلم قمري (تويسركان) 
 آش يخ (آذربايجان) 
 آش ترخينه دوغ (اراك) 
 آش مصطفي (اراك) 
 آش عدس بلغور (سنندج) 
 آش اماج (همدان ) 
 آش غلغل (شوشتر) 
 آش شولي (يزد) 
 آش كشگينه (ترخينه) 
 آش كشك (سنندج ) 
 آش دوغ (اردبيل) 
 آش سماق (اصفهان) 
 آش‌هاي محلي استان زنجان و گلستان 
 آش‌هاي محلي استان يزد 
 آش‌هاي محلي استان مركزي 
 فوايد آش برنج همداني ها 
 سير قليه (گيلان) 
 كوفته نخودي (تويسركان) 
 برنج كاسه اي (آذربايجان) 
 كوكوي اِشبل (غذاي گيلاني) 
 آبگوشت كشك (لرستان) 
 ريزه كوفته (آذربايجان) 
 خورش فسوجن كشك (تفرش) 
 قروتو (غذاي بجنوردي) 
 رشته پلو قيصي (آذربايجان) 
 كوفته شيرين (كرمانشاه) 
 خورش خلال بادام (كرمانشاه) 
 ماهي ميدم (غذاي جنوب) 
 دو پيازه‌ي ميگو (جنوب) 
 فسنجان گيلانى 
 ترش كباب (غذايي شمالي) 
 ترش تره (غذايي شمالي) 
 بريوني (اصفهان) 
 ماهي تنوري صُبور(خوزستان) 
 آبگوشت بادمجان و كشك (كرمان) 
 كشك كدو (كرمان) 
 كدوبره (مازندران) 
 قيمه نثار (غذاي سنتي قزوين) 
 خورش سيب درختي (لرستان) 
 خورش هويج (تبريز) 
 پلو شوشتري 
 كال كباب(غذاي شمالي) 
 باقلا وابيج (شمال) 
 چند نوع غذاي گيلاني 
 ميرزا قاسمي (شمال) 
 نازخاتون( غذاي مخصوص شمال كشور) 
 كوكوي پوكورا (خوزستان) 
 باقلا قاتق (شمال) 

 

 

 

طراح و گرافيست : فرحناز قمصري

 

تهيه و تنظيم مطالب : بخش تغذيه و سلامت

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۶ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۳۴:۳۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

25درس براي داشتن زندگي ساده‌تر

زندگي در واقع يك شوخي است، نه يك امر جدي، اگر آن را جدي بگيري، آن‌وقت رنج مي‌بري، از افكارت رنج خواهي برد، زندگي مانند يك وزنه سنگين مي‌شود و تو زير بار آن خرد مي‌شوي، آن‌گاه زندگي تمام نشاط خودش را از دست مي‌دهد، تمام خنده‌هايش را. اوشو

گروه سبك زندگي : خوب زندگي كردن يك هنر است كه در كنار در نظر گرفتن پارامترهاي مادي و معنوي بايد به عنوان يك دانش، آموخته شود. اغلب ما سال‌هاي طولاني از عمر خود را صرف تلاش براي كسب موقعيت و ساخت زندگي بهتر و شرايط آرماني مي‌كنيم، حال آن‌كه تعداد كمي هستند كه در طول اين تلاش مداوم و طي كردن مسير و يا حتي در زمان رسيدن به اهداف مد نظرشان، از زندگي لذت مي‌برند. شايد بهتر باشد براي درك بهتر جنبه‌هاي زيستن، ساده‌تر زندگي كنيم. اين عبارت شعارگونه كه تحت عنوان ساده‌زيستي از كودكي به عنوان يك خصلت معنوي بيان شده است به راحتي قابل دسترس نيست. نمي‌شود يك شبه شيوه زندگي را عوض كرد، بلكه نياز است همگي راهكارهايي را بشناسيم كه به كمك آن بتوانيم بهنر و ساده‌تر زندگي كنيم. در نظر داشته باشيد كه قاعدتا لازمه «زندگي» داشتن سطح استانداردي از جنبه‌هاي مختلف است و منظور از زندگي ساده‌تر پايين آوردن پارامترها و حقير شمردن زندگي نيست بلكه درك بهتر معناي زندگي است.

به گزارش بولتن نيوز؛ زماني كه ياد بگيريد كه ساده‌تر زندگي كنيد، قادر هستيد زمان بيشتري را به فعاليت‌هايي بپردازيد كه دوست داريد، بيشتر وقت خود را با افرادي بگذرانيد كه از هم‌نشيني با آن‌ها لذت مي‌بريد. از بسياري از مسائل و درگيرهاي جسمي و روحي آزاد مي‌شويد و پيرامون شما را مباحثي پر مي‌كنند كه در واقع ارزشمند و يا ضروري هستند .

هدف اساسي ما از ساده كردن زندگي آن است كه بسياري از چيزهايي را كه در حال حاضر زندگي روزمره اغلب ما را پر كرده‌اند (چيزهايي نظير، عجله، استرس، افراد و كارهايي كه مورد علاقه ما نيستند و يا حتي براي ما آزاردهنده هستند و فكرهاي منفي) حذف كرده و در عوض فرصتي را براي فكر كردن، خلاقيت و ارتباط‌هاي موثر ايجاد كنيم.

قاعدتا هرگز نمي‌توانيد اين نظم را به طور قطع در زندگي خود ايجاد كنيد زيرا كه شما هم در اين دنياي پر مشغله زندگي مي‌كنيد و در دنياي حقيقي پيرامون ما براي برآورده كردن برخي از نيازهاي اساسي زندگي از قبيل داشتن يك سرپناه حداقلي، مجبور هستيد كه خود را درمعرض استرس و گاه كارهاي طاقت‌فرسا قرار دهيد . بنابراين ما هم در اين مقاله قصد نداريم يك دنيا و زندگي رويايي را براي شما به تصوير بكشيم. تنها تلاش شده است با پيشنهاد كردن راهكارهايي، تا آن‌جا كه ممكن زندگي را ساده‌تر ديد و ساده‌تر زندگي كرد.


Ready-for-Simplicity

۱- زندگي ساده به مفهوم اضافه كردن عناصر معني‌دار به زندگي است كه البته پيش از اضافه شدن اين عناصر بايد جاي خالي براي آن‌ها باز كنيد. در اطراف شما بسياري اقلام غير ضروري است كه نه تنها از آن‌ها استفاده نمي كنيد بلكه كماكان هزينه‌اي را صرف نگهداري آن‌ها مي‌كنيد. قاعدتا زندگي بدون پرداخت هزينه بابت اقلام غيرضروري نه تنها ممكن، بلكه دل‌پذيرتر خواهد بود.

۲- قرار نيست به بهانه ساده كردن زندگي، فقيرانه و يا در شرايط حادتر حقيرانه زندگي كنيد. هدف ايجاد تفاوت در نگاه شما در خصوص زندگي است. شما يك بار زندگي مي كنيد و بنابراين زمان و عمر شما بسيار ارزشمند و تكرار نشدني است در نتيجه بايد وقت خود را صرف چيزهاي ارزشمند در زندگي خود كنيد.

۳- در كنار هنر «انجام دادن كارها» هنري فراموش شده هم وجود دارد: هنر «انجام نشده رها كردن كارها»! سادگي و بهره‌وري در زندگي به شدت متكي به حذف موارد غير ضروري است.

۴- پر واضح است كه بايد در مقابل وسوسه‌ها كه هر ثانيه به سراغ شما مي‌آيند مقاومت كنيد و اجازه ندهيد كه نحوه زندگي كردن اطرافيان و يا تبليغات پر زرق و برق رسانه‌ها شما را از اين مسير خارج كند.

[اغلب، نوع زندگي ما به خصوص وقتي كه در اين گوشه از دنيا زندگي مي‌كنيم بسيار تحت تاثير اطرافيان و دوستان و آشنايان است. بسياري از اقلامي كه در خانه‌هاي ما نگهداري مي‌شود و حتي هر از چندي به‌روزرساني مي‌شود، تنها براي قرار گرفتن در معرض ديد اطرافيان است در حقيقت با نمايش دارايي‌هاي اغلب غير ضروري خود تلاش داريم براي مخاطبين خود اين ديد را ايجاد كنيم كه زندگي بسيار خوبي داريم و خوشبخت هستيم و عجب آن كه متاسفانه موفق مي‌شويم و دقيقا به همين صورت در نگاه مخاطب خود قضاوت مي‌شويم. نكته جالب و البته قابل تامل آن است كه اكثر هموطنان ما بعد از مهاجرت و دور شدن از جمع كثيري از دوستان و آشنايان،  زندگي متفاوتي را انتخاب مي‌كنند و در خانه‌هاي‌شان ديگر از آن ويترين‌هاي كريستال و زرق و برق‌هاي غير ضروري خبري نيست.

۵- اگر مي‌توانيد كاري را انجام دهيد به اين معنا نيست كه بايد آن را انجام دهيد! آن‌چه كه در ملاقات با اطرافيان‌تان مي‌بينيد يا مي‌شنويد، آن چه در شبكه‌هاي مجازي در صفحات مختلف دنبال مي‌كنيد قطعا بسيار هيجان‌انگيز و وسوسه كننده است. اما بلافاصله تصميم نگيريد آن‌ها را به زندگي خودتان هم اضافه كنيد. پيش از آن‌كه در دام آن اسير شويد اجازه دهيد به اين فكر كنيد كه آن‌ها فضاي زندگي شما را اشغال مي‌كنند. فضايي كه مي‌تواندكمك كند ذهن‌تان حركت كند و ايده‌هاي جديد و موثري را جايگزين وسوسه‌هاي شيطاني كند! تمركز خود را بر روي موارد با اهميت و حياتي قرار دهيد.

۶- چيزهايي كه حواس ما را پرت مي‌كنند بيش از آن‌چه فكر مي‌كنيم اغواكننده و خطرناك هستند. اين كه ما زندگي‌مان را با اين دل‌مشغولي‌هاي بي‌ارزش پر مي‌كنيم، نشانگر ترسي است كه از دنياي بدون آن‌ها (بدون تلويزيون، بدون شبكه‌هاي اجتماعي، بدون بازي‌هاي ويديويي، بدون چت و موسيقي و …) داريم. خودتان را با شلوغي بيش از حد خسته نكنيد. اجازه ندهيد اين دل‌مشغولي‌ها شما را از خود زندگي بازدارند. آن‌ها را كنترل كنيد پيش از آن‌كه شما را كنترل كنند.

Change

۷- اگر به تغيير علاقه‌مند نباشيد و همه‌چيز را به روال عادي رها كنيد، نمي‌توانيد زندگي ساده‌تري داشته باشيد.

۸- همكار شما با مشغله كاري مشابه، آخر هفته به كوهنوردي مي‌رود، در حال يادگيري يك نرم افزار تخصصي است و ايده‌هاي خلاقانه‌اي براي شروع كسب و كاري جديد دارد. شايد بارها براي شما پيش آمده باشد كه خود را با چنين فرد يا افرادي در جمع همكاران و دوستان  خود مقايسه كنيد. همواره در نظر داشته باشيد كه  اولويت‌ها خود به خود انجام نمي‌شوند. شما هستيد كه بايد براي كارهاي مهم‌تان وقت بگذاريد. وقتي براي صرف كردن با بچه‌ها، وقتي براي كارهاي خلاقانه، وقتي براي يادگيري و . . . براي ايجاد اين وقت‌ها بايد ساير چيزها را كنار بگذاريد. با نه گفتن به چيزهاي جذابي كه چندان هم ضروري نيستند، مي‌توانيد وقت كافي براي كارهاي واقعا مهم كنار بگذاريد.

۹- سحرخيز باش تا كام‌روا باشي. زودتر از خواب برخاستن واقعا مفيد است. داشتن صبحي بدون استرس و عجله يك نعمت است كه نبايد از آن غافل شد.

waking-up-early

۱۰- براي آن كه بتوانيد كارهاي جديد انجام دهيد و در نتيجه سبك زندگي خود را عوض كنيد بايد عادت‌هاي جديد را جايگزين عادت‌هاي گذشته كنيد. دور ريختن عادت‌ها و سيستم‌هاي قديمي و ساخت عادات تازه كار دشواري است . به عنوان يك پيشنهاد كارآمد براي ترك هر عادت چالشي ۳۰ روزه براي خودتان تعريف كنيد شايد كار كمي ساده‌تر شود. مثلا ۳۰ روز دوري از سريال‌هاي تلويزيون. قطعا نمي‌شود به يكباره در تمام ابعاد زندگي تغيير ايجاد كرد، صبور باشيد و كار را مرحله به مرحله و با آرامش به پيش ببريد.

۱۱- بيشتر و بيشتر خريد كردن، مشكلات ما را حل نمي‌كند. يك وعده خوراك بيشتر و يك برنامه تلويزيوني جديد صرفا حواس شما را پرت مي‌كند و نه تنها مفيد نيست بلكه مي‌تواند بسيار مخرب باشد.

۱۲- خريد كردن يك سرگرمي نيست، و مسلما نمي‌تواند درمان چيزي هم باشد. خريد (بي‌خود) تنها تلف كردن وقت و پول است و به زندگي شلوغ‌تري منجر مي‌شود.

۱۳- شايد براي شما در طول سال بارها موقعيت سفر پيش آمده باشد اما هر بار به دليلي آماده رفتن نيستيد. وقتي سبك‌تر سفر مي‌كنيد، آزادتر هستيد، كمتر خسته مي‌شويد و كمتر دچار استرس مي‌شويد. اين موضوع را مي‌توانيد به سفر زندگي هم تعميم دهيد.

offbeat-travel-destination-norway-mountain-1

۱۴- تعداد چيزهايي كه داريم يا چيزهايي كه نداريم مهم نيست. مهم اين است كه كدام‌ها براي ما مهم و مفيد هستند. داشتن ۳ جلد كتابي كه واقعا آن‌ها را بخوانيد از داشتن ۳۰۰ جلد كتابي كه به سراغ آن‌ها هم نمي‌رويد بهتر است.

۱۵- خلوت كردن فضاي فيزيكي اطراف‌تان مي‌تواند به ساده كردن و خلوت كردن فضاي ذهن‌تان كمك كند. اين شلوغي‌هاي بصري بيش از چيزي كه فكر مي‌كنيد حواس ما را پرت كرده و به ما فشار مي‌آورند.

۱۶- زيادي فكر كردن يكي از شايع‌ترين منابع استرس و آشفتگي ذهني است. نكته كليدي اين است كه بفهميم خود «مشكلي كه داريم» مشكل ما نيست. مشكل اصلي ما زياد فكر كردن به آن است. رهايش كنيد و آزاد باشيد.

۱۷- مثبت بودن هميشه نتايج خوبي در بر خواهد داشت. پس پيش از اين‌كه با عصبانيت، رنجش و حسادت آن را تلف كنيد به اين فكر كنيد كه زمان شما تا چه اندازه ارزشمند و غيرقابل بازگشت است.

۱۸- در روياهاي ديگران زندگي نكنيد. و البته بدون دليل و احتياج براي خودتان روياي بي‌اساس نسازيد.

۱۹- ذهني ساده‌تر و مثبت‌تر در هر زمان و مكاني با تغيير دادن شيوه تفكر قابل دستيابي است. چرا كه استرس و آشفتگي حاصل نحوه واكنش شما است نه نتيجه واقعيت چيزهايي كه با آن‌ها روبرو مي‌شويد.

۲۰- ساده‌ترين راز شادي و آرامش در زمان حاضر اين است كه بگذاريد همه چيز به همان شكلي كه هست (و نه آن شكلي كه شما ترجيح مي‌دهيد) باشد و از آن بهترين بهره را ببريد.

human-emotion-happiness-13

۲۱- قدرشناسي همواره برخورد با زندگي را ساده‌تر مي‌كند. چرا كه وقتي دست از گلايه از مشكلات برداريد و براي مشكلاتي كه نداريد شكرگزار باشيد، شادي ساده‌تر به سراغ شما مي‌آيد.

۲۲- اشتباه كنيد، از اشتباهات‌تان درس بگيريد، به آن‌ها بخنديد و به حركت ادامه دهيد. حتي يك دقيقه را هم براي چيزهايي كه نمي‌توانيد كنترل كنيد به هدر ندهيد.

۲۳- وقتي هيچ چيز را شخصي نكنيد، آزادي تمام وجود شما را در بر مي‌گيرد.

۲۴- صداقت ساده‌ترين مسير پيشرفت است. اگر به دقت به نداي درون‌تان گوش دهيد، همواره خواهيد دانست كه بهترين كار براي شما كدام است. همواره بهترين‌ها صادقانه خود را به شما نشان خواهند داد.

۲۵- احساسي كه از انجام يك كار مهم (و صادقانه) خواهيد داشت، بسيار بهتر و كم‌استرس‌تر از احساسي است كه با نشستن و آرزو كردن به شما دست خواهد داد.

ممكن است ايراد بگيريد كه اين همه دستورالعمل براي «ساده‌زيستي» زيادي بلند و طولاني است و خود نوعي نقض غرض است! بايد به همه شماهايي كه چنين فكري مي‌كنيد بگوييم كه همه اين‌ها تنها بسط دو قدم ساده است:

بدانيد چه چيزهايي بيشترين اهميت را براي شما دارند

هر چه مي‌توانيد بقيه عوامل را حذف كنيد

اما خوراندن اين دستورالعمل به جنبه‌هاي مختلف زندگي، كاري است كه تنها خودتان بايد انجام دهيد.


 منبع (+)

منبع: يك پزشك

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۵:۳۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

مواد معدني به طور طبيعي داراي يك ساختار اتمي خاص هستند اما سنگ ها بر خلاف مواد معدني، يك تركيب شيميايي خاص ندارند و مي توانند از هر دو مواد معدني يا غير معدني ساخته شوند.

تاكنون بيش از 4900 نوع از مواد معدني شناسايي شده است كه در اينجا مي توانيد برخي از زيباترين انواع آن ها را ببينيد.

اوپال اقيانوس

عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

كروكوئيت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

اوپال خورشيدي
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

كهرباي هندوانه اي
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

بيسموت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

بيسموت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

زمرد سبز
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

رودوكروزيت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

آزوريت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

كروكوئيت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

فلوريت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

بزرگترين ياقوت ارغواني جهان در اروگوئه
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

كوارتز
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

كاني اوپال يا سنگ چشم گربه
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

اسكولسيت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

كاني اوپال فسيل شده
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

كهرباي برمه
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

زرنيخ سرخ در كلسيت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

كهربا در كوارتز و لپدوليت و كليولانديت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

رودوكروزيت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

تيتانيوم كوارتز
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

كريسوكولا در مالاكيت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

تركيب فلوريت/ كوارتز/ پيريت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

اوپال سياه
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا

كوبالت كلسيت
عكس هاي شگفت انگيز از سنگ هاي معدني بسيار زيبا


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۲۳:۰۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
چه رواياتي در زمينه رزق وجود دارد؟ راه هاي دست يابي به رزق حلال چيست؟ چه دعاهايي براي افزايش رزق وجود دارد؟
پرسش
سلام خسته نباشيد. چه رواياتي در زمينه رزق وجود دارد؟ راه هاي دست يابي به رزق حلال چيست؟ چه دعاهايي براي افزايش رزق وجود دارد؟ و چه كارهايي سبب كاهش رزق مي شوند؟
پاسخ اجمالي

بر خلاف تصور عموم مردم كه روزي را در مصاديق مادي آن به كار مي برند، در روايات واژه روزي، معنايي گسترده دارد و شامل تمام نعمت هاي خدا مي شود. خواه آن نعمت مادي يا معنوي باشد. با اين وجود، رواياتي در مورد رزق مادي نيز وجود دارد كه در پاسخ تفصيلي به تعدادي از آنها اشاره خواهيم كرد.

 

پاسخ تفصيلي

قبل از پرداختن به موضوع مطرح شده در سؤال، اين نكته را ياد آور مي شويم كه بر خلاف تصور عموم مردم كه روزي را منحصر در مصاديق مادي آن به كار مي برند، در روايات واژه روزي، معنايي گسترده دارد و شامل تمام نعمت هاي خدا مي شود. خواه آن نعمت مادي يا معنوي باشد؛ از اين رو تندرستي، آرامش، توفيق انجام واجباتي؛ چون حج، دوست خوب و ... كه تمامشان از موارد روزي محسوب مي شود.

 

البته روايات فراواني مربوط به رزق مادي نيز در كتاب هاي روايي آمده است كه تعدادي از آنها را از باب نمونه ذكر مي كنيم:

 

1. كوشش در جهت تحصيل روزي: امام صادق (ع) در اين باره مي فرمايند: "كسي كه دنبال روزي كم باشد، اين كار سبب جلب روزي زياد براي او مي شود، اگر كسي دنبال روزي كم نرود روزي بسيار را نيز از دست خواهد داد". [1]

 

2. نماز و دعا جهت زياد شدن روزي: در كتاب كافي عنواني در اين زمينه آمده [2] و در آن دعاهايي براي زيادي رزق ذكر شده است، از جمله امام باقر (ع) به زيد شحام فرمود: براي زياد شدن روزي، در سجده هاي نماز واجب اين دعا را بخوان: "يَا خَيْرَ الْمَسْئُولِينَ وَ يَا خَيْرَ الْمُعْطِينَ ارْزُقْنِي وَ ارْزُقْ عِيَالِي مِنْ فَضْلِكَ الْوَاسِعِ فَإِنَّكَ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيم"اي بهترين «اى بهترين پناه سائلان و اى بهترين بخشايشگران. به من و خانواده ام از فضل وافرت روزى بخش كه تو صاحب فضلى عظيم هستى». [3]

 

مردى از اصحاب پيغمبر اكرم (ص) مدتى خدمت آن حضرت نيامد پس از مدتى بحضورش مشرف شد، پس رسول خدا (ص) به او فرمود: چه مانع شد كه پيش ما نيايي؟

 

عرض كرد بيمارى و فقر و نيازمندى، حضرت به او فرمود: آيا نمي خواهي دعايى به تو ياد دهم كه خداوند بيمارى و فقر را (به وسيله آن) از تو برطرف فرمايد، عرض كرد اى رسول خدا رحمت و درود خدا بر تو باد آرى (آن دعا را به من تعليم فرما)، پس حضرت فرمود بگو:

 

لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ تَوَكَّلْتُ عَلَى الْحَيِّ الَّذِي لَا يَمُوتُ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَمْ يَتَّخِذْ صَاحِبَةً وَ لَا وَلَداً وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ شَرِيكٌ فِي الْمُلْكِ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ وَلِيُّ مِنْ الذُّلِّ وَ كَبِّرْهُ تَكْبِيرا. [4]

 

راوى گويد: مدتى بر آن مرد نگذشت كه به خدمت پيغمبر (ص) مراجعت نمود و عرض كرد: اى رسول خدا، خداوند (به واسطه آن دعا) بيمارى و فقر را از من بر طرف فرمود.  ‏

 

3. بيداري ما بين الطلوعين (اذان صبح تا طلوع خورشيد): محمد بن مسلم از امام باقر يا صادق (ع) در باره خوابيدن بعد از نماز صبح سؤال كرد، در پاسخ فرمودند: روزي در اين هنگام پخش مي شود و من خوش ندارم كه كسي در اين زمان خوابيده باشد.

 

همچنين امام صادق (ع) فرمود: خواب صبحگاهي شوم است و چهره آدمي را زرد و زشت مي نمايد، و چنين خوابي خواب افراد نامبارك است و خداوند روزي بندگان را از وقت طلوع فجر تا بيرون آمدن آفتاب تقسيم مي نمايد. [5]

 

4. خواندن نماز شب: از امام صادق (ع) روايت شده است كه مردى نزد امام از تهي دستى زبان به گله گشود و گله از حدّ گذراند تا آن جا كه نزديك بود از گرسنگى نيز گله كند. امام (ع) به او فرمود: اى مرد! آيا نماز شب مى‏خوانى؟ عرض كرد: آرى. امام (ع) به همراهش رو نموده و فرمود: آن كس كه مي پندارد كه نماز شب مي خواند و روز گرسنه مى‏ماند دروغ مى‏گويد. به راستى كه خداى گرامى و بزرگ با نماز شب، روزى روز را بر عهده گرفته است. [6]

 

اعمالي كه به جا آوردن آن در فزوني روزي مؤثر است، فراوان است و ما به همين مقدار اكتفا مي كنيم.

 

اما برخي اسبابي را كه سبب كاهش روزي مي شود، به صورت خلاصه بيان مي نماييم:

 

1.نيت: البته نيت، در هر دو جنبه (زيادي و كاهش روزي) مؤثر است. علي (ع) مي فرمايد: روزى مرد به قدر نيت او است. [7] مراد از اين سخن اين است كه، نيت و قصد انسان در زيادي و كمي روزي مؤثر است، پس هر گاه قصد و همت او اين باشد كه بر خانواده و ديگران توسعه دهد، خداوند روزي او را زياد مي كند و اگر قصد او قرار دادن آنان در تنگنا باشد خداوند نيز او را در تنگنا قرار خواهد داد.

 

2. انجام بعضي كارها نيز در روايات به عنوان كاهش دهنده روزي معرفي شده است.

 

علي (ع) مي فرمايد: اموري كه باعث كاهش روزي مي شود عبارت است از: وا نهادن تار عنكبوت در منزل، قضاي حاجت در حمام، خوردن و آشاميدن در حال جنابت، خلال كردن با چوب درخت گز، شانه كردن موي سر در حال ايستاده، نگهداشتن خاكروبه در منزل، قسم دروغ خوردن، زنا، خوابيدن بين نماز مغرب و عشا، خوابيدن هنگام صبح قبل از بيرون آمدن خورشيد، اعتياد به دروغ گفتن، زياد به آواز لهوي گوش كردن، رد كردن انسان مستمند در شب، رعايت نكردن ميانه روي در هزينه ها، قطع پيوند فاميلي. [8]

 

رسول خدا (ص) فرمود: بيست خصلت سبب كاهش روزي مي شود، از جمله: برهنه بلند شدن از رختخواب براي قضاي حاجت، و نشستن دست ها هنگام غذا خوردن، بي احترامي به خورده هاي نان، سوزاندن پوست سير و پياز، نشستن در چارچوب درب منزل، جاروب كردن منزل در شب، نظافت منزل با گوشه لباس، خشك كردن سر و صورت با آستين، نشستن ظروف آلوده در شب، باز گذاشتن درب ظرف آب، عجله كردن در خارج شدن از مسجد، صبح زود بازار رفتن و تا شب ماندن در بازار، خريد نان از فقراء، نفرين كردن اولاد، دوختن لباس در تن، خاموش كردن چراغ با دميدن. [9]

 

براي اطلاع بيشتر به سؤال 3783 (سايت: 4007) ، نمايه مقدر بودن روزي و سؤال 2626 (سايت: 4801)   نمايه دعا براي كسب ثروت مراجعه نماييد.

 

 

[1] كليني، محمد بن يعقوب، الكافي، ج 5، ص 311، ح 29، دار الكتب الإسلامية، تهران، 1365ش.

[2] ر.ك: الكافي، ج 2، ص 550، بَابُ الدُّعَاءِ لِلرِّزْقِ.

[3] همان، ص 551، ح4.

[4] همان، ص 551، ح3.

[5] طوسي، محمد بن حسن، الاستبصار، ج 1، ص 350، ح 2، دار الكتب الإسلامية، تهران، 1390ق.

[6] صدوق، محمد بن علي، من لا يحضره الفقيه، ج 1، ص 474، ح 1371، انتشارات جامعه مدرسين، قم، 1413 ق.

[7] آمدي، عبد الواحد، غرر الحكم، ص 399، انتشارات دفتر تبليغات، قم، 1366ش.

[8] طبرسي، علي بن حسن، مشكاة الأنوار، ج1، ص 128، كتابخانه حيدريه، نجف، 1385ق.

[9] مجلسي، محمد باقر، بحار الأنوار، ج 73، ص 314 ح1، مؤسسة الوفاء، بيروت، 1404 ق.

 

پرسش هاي مرتبط

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۴:۳۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
سك سك


سك سكسك سك (سك با ضمه س و سكون ك) نوع ديگر از بازي قايم موشك است كه به تفاوت آن در ادامه اشاره مي­شود.
«گرگ» هنگامي كه يكي از بازيكنان را ديد بايد با گفتن كلمات « سك­سك» خود را به محل چشم گرفتن برساند. در اين­صورت نفري كه توسط گرگ ديده شده گرگ بعدي خواهد بود، در اين بازي نيز كليه نفرات بايد پس از آغاز بازي خود را به محل شروع بازي برسانند.
▪ اگر بازيكني كه ديده شده است خود را زودتر از گرگ به محل شروع بازي برساند. از گرگ شدن نجات پيدا مي­كند و گرگ اول، همچنان گرگ است.
▪ محل شروع بازي را با رسم دايره ، ضربدر ، مربع و يا گذاشتن يك شئي مشخص مي­كنند.
● اهداف پرورشي بازي :
تقويت قواي عمومي بدن ، آمادگي جسماني، تقويت عضلات پاها ، تشخيص موقعيت ، افزايش هوش ، سرعت عمل ، هماهنگي اعصاب و عضلات ، ايجاد شادي و نشاط ، تلاش براي رسيدن به هدف.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۳:۱۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

اشكنه برگه زرد آلو

اين غذا از غذاهاي محلي قوچان است كه با نان خورده ميشود.از غذاهاي  ديگر قوچان  ميتوان  آش دوغ  آش بلغور  آش قيش  آش اماج  اگينجه  نان كماج  قاتلمه  وغيره را نام برد.اين منطقه كوهستاني  از اقوام مختلف  كرد ترك  و  فارس  تشكيل شده است  كه همه در كمال صميميت  با هم زندگي ميكنند. 

اما اين غذا

مواد لازم:

برگه زرد آلو         نيم كيلو

روغن               دويست گرم

نمك  فلفل زرد چوبه        به  مقدار لازم

آرد                ۲  قاشق  و نيم

پياز               ۲  تا ۳  عدد

 

طرز  تهيه:

ابتدا  برگه  ها  را از شب  قبل خيس مي كنيم  تا كاملا  نرم  و له شود  ( اگر  برگه ها  ترش بود  آن  را  در شكر  ميخوابانيم  تا  شيرين شود  از  شيره  ميوه هاي  شيرين مثل  انگور و  انجير هم ميتوان استفاده كرد  بر حسب ذايقه) بعد روغن را داغ  كرده پياز  را در آن  تفت داده  تا كاملا سرخ  و طلايي شود  بعد آرد را  به آن اضافه ميكنيم  و تفت كوچكي ميدهيم   بعد  نمك فلفل  و زرد چوبه  اضافه ميكنيم  و  در آخر  برگه ها را كاملا  له ميكنيم  و  به  مواد اضافه  ميكنيم   و ميگذاريم  به همراه  چند ليوان  آب  بجوشد بعد از اينكه  آب آن  به جوش آمد زير  شعله را كم ميكنيم  تا  اشكنه  غليظ شود و جا بيفتد  .اگر ميخواهيد  اشگنه تان لعاب بيشتري داشته باشد  يك قاشق به آرد آن   اضافه كنيد  ولي مواظب باشيد  آرد آن گلوله نشود  و اشكنه  بيشتر بجوشد تا  بيشتر آب آن تبخير شود.واگر ميخواهيد اشكنه تان  زياد شيرين نشود  از برگه ترش استفاده كنيد  و  شكر نزنيد اين بسته به ذايقه خودتان دارد.حتما اين غذا را امتحان كنيد


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۰:۱۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
دره شمخال نزديك شهر مرزي باجگيران در كناره شمال شرقي ايران و در نزديكي كشور تركمنستان واقع شده است. شروع حركت از روستاي شمخال در نزديكي باجگيران و ارتفاع ديواره 2 طرف دره در بلندترين نقاط تا 200 متر هم برآورد شده است. اين روستا در دهستان دولتخانه قرار دارد و بر اساس سرشماري سال 1385 جمعيت آن 164نفر (44خانوار) بوده است.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۳۰:۳۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
پزشكان يك جنين 50 ساله را درون شكم زني حدوداً 92 ساله پيدا كردند.
به گزارش گروه وبگردي باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سايت قطار، پزشكان يك جنين 50 ساله را درون شكم زني حدوداً 92 ساله پيدا كردند.
اين زن بعد از زمين خوردن به يكي از بيمارستان‌هاي شيلي برده شد و آنجا پزشكان بعد از عكسبرداري از بدن او، متوجه شدند كه جنيني 2 كيلويي و 50 ساله در شكمش وجود دارد.
اين جنين به دنيا نيامده كه در رديف پديده اي با نام «بچه سنگي» دسته بندي مي‌شود، در بيرون از رحم بزرگ تر شده و در نهايت به توده اي كلسيمي تبديل شده است.
در تاريخ پزشكي كمتر از 300 مورد بچه سنگي ثبت شده است.
پزشكان با توجه به سن اين زن، عمل جراحي براي بيرون آوردن جنين را خطرناك تشخيص دادند و او را به خانه فرستادند. سال قبل در برزيل نيز پزشكان جنين 44 ساله اي را در بدن يك زن 84 ساله كشف كردند.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۴ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۳۲:۱۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
چرا گوشت خوك حرام است؟
در شريعت حضرت موسى عليه السلام حرمت گوشت خوك نيز اعلام شده است، و در اناجيل، گناهكاران به خوك تشبيه شده ‏اند، و در ضمن داستانها، مظهر شيطان، خوك معرفى شده است.
چرا گوشت خوك حرام است؟

سرويس مذهبي افكارنيوز-خوك حتى نزد اروپائيان كه بيشتر گوشت آن را مى‏ خورند سمبل بى‏ غيرتى است، و حيوانى است كثيف، خوك در امور جنسى فوق ‏العاده بى ‏تفاوت و لا ابالى است و علاوه بر تأثير غذا در روحيات كه از نظر علم ثابت است، تأثير اين غذا در خصوص لاابالي گرى در مسائل جنسى مشهود است.

در شريعت حضرت موسى عليه السلام حرمت گوشت خوك نيز اعلام شده است، و در اناجيل، گناهكاران به خوك تشبيه شده‏ اند، و در ضمن داستانها، مظهر شيطان، خوك معرفى شده است.

جاى تعجب است كه بعضى با چشم خود مى‏ بينند از يك سو خوراك خوك نوعاً از كثافات و گاهى از فضولات خودش است و از سوى ديگر براى همه روشن شده كه گوشت اين حيوان پليد داراى دو نوع انگل خطرناك بنام كرم «تريشين» و يك نوع «كرم كدو» است بازهم در استفاده از گوشت آن اصرار مى‏ ورزند.

تنها كرم «تريشين» كافى است كه در يك ماه ۱۵ هزار تخم‏ريزى كند و در انسان سبب پيدايش امراض گوناگونى مانند كم خونى، سرگيجه، تبهاى مخصوص اسهال، دردهاى رماتيسمى، كشش اعصاب، خارش داخل بدن، تراكم پيه‏ ها، كوفتگى و خستگى، سختى عمل جويدن و بلعيدن غذا و تنفس و غيره گردد.

در يك كيلو گوشت خوك ممكن است ۴۰۰ ميليون نوزاد كرم «تريشين» باشد و شايد همين امور سبب شد كه چند سال قبل در قسمتى از كشور روسيه خوردن گوشت خوك ممنوع اعلام شد.
آرى آئينى كه دستوراتش به مرور زمان جلوه تازه‏اى پيدا مى‏ كند آئين خدا، آئين اسلام است.

بعضى مى‏ گويند با وسائل امروز مى‏ توان تمام اين انگلها را كشت و گوشت خوك را از آنها پاك نمود، ولى به فرض كه با وسائل بهداشتى با پختن گوشت خوك در حرارت زياد انگلهاى مزبور بكلى از ميان بروند باز زيان گوشت خوك قابل انكار نيست، زيرا طبق اصل مسلمى كه اشاره شد گوشت هر حيوانى حاوى صفات آن حيوان است و از طريق غده‏ ها و تراوش آنها (هورمونها) در اخلاق كسانى كه از آن تغذيه مى‏ كنند اثر مى‏ گذارد، و به اين ترتيب خوردن گوشت خوك مى‏ تواند صفت بى‏ بندوبارى جنسى و بى‏ اعتنائى به مسائل ناموسى را كه از خصائص بارز نر اين حيوان است به خورنده آن منتقل كند.
و شايد يكى از علل بى‏ بندوبارى شديد جنسى كه در كشورهاى غربى حكومت مى‏ كند همان تغذيه از گوشت اين حيوان آلوده باشد. «۱»


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۴ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۲۵:۱۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

كثيف و مضرترين تفريح جوانان +تصاوير/اسلام چه تفريحاتي را سالم و سودمند مي داند؟

 

كثيف و مضرترين تفريح جوانان +تصاوير/اسلام  چه تفريحاتي را سالم و سودمند مي داند؟

عدالت خواهان گلستان : اين ماده مخدر به عنوان يك تفريح كم هزينه در ميان جوانان رايج شده است و در بسياري از بوستان ها و مراكز تفريحي جزو منو رستوران ها مي باشد و تاسف بارتر آنكه در ميان بسياري از خانواده ها نيز هرگز يك ابزار مخدر و زيان آور به شمار نمي رود.

 

تفريح سالم، بخشي از سبك زندگي مسلمانان به شمار مي رود چرا كه تفريح سالم از عوامل تامين كننده سلامتي آدمي است كه انسان را در تقويت و انجام ديگر امور ديني و زندگي ياري مي رساند. سبك زندگي به آداب، مهارت‌ها و فرهنگ زندگي باز مي‌گردد.انسان‌ها آن گونه كه مي‌انديشند و اعتقاد دارند رفتار مي‌كنند و سبك زندگي همان روش هايي است كه براي رسيدن به اهداف  در زندگي اتخاذ مي‌ شود.

 
در حقيقت تفريح  به خودي خود هدف نيست ، تفريح آنگاه پسنديده است كه با انگيزه تجديد قوا، و بدست آوردن نشاط براى فعاليت و تلاش صورت بگيرد، اگر تفريح هدف و غايت قرار گيرد، در حقيقت همان لهو و لعبى است كه در اسلام بسيار مذموم و ناپسند است.
 
تفريح سالم، غذا و مسكن نيازهاي واقعي هستند
نيازهاي واقعي؛ به نيازهايي اطلاق مي گردد كه انسان براي رشد جسمي، ذهني و روحي به آنها احتياج دارد. تفريح سالم، غذا و مسكن نيازهاي واقعي هستند، اما تفكر غلطِ تفريح با مواد مخدر، فرهنگ غلطي است كه فقط سرمايه آدمي يعني سلامتي او را هدر مي‌دهد و هرگز انسان به واسطه اين تفريح ناپسند به شادابي اي كه مد نظر اسلام است دست نخواهد يافت.
 
امام علي (ع)  در تفسير آيه « لا تَنسَ نَصيبَكَ مِنَ الدُنيا» (سوره قصص آيه77 7 )مي فرمايند: سلامتي، توانايي، فراغت، جواني، نشاط، بي نيازي و ثروت خود را فراموش نكن و با بهره گيري[ سالم] از آنها در پي آخرت باش .(الدعوات، ص122) 
 
امير المؤمنان(ع) مي فرمايند: اوقات سرور و شادماني فرصت مناسبي براي طراوت روح و جان است. (غررالحكم، ص319) نيز مي فرمايند: سرور و شادماني مايه انبساط روان و افزايش طراوت است.(غررالحكم، ص319)
 
اسلام  چه تفريحاتي را سالم و سودمند مي داند؟
اسلام تفريحاتي را سالم و سودمند مي داند كه هيچگونه زياني براي جسم، روح و فكر يك مسلمان نداشته باشد. يعني اينكه: در چهارچوب قوانين شرع(واجب، حرام، مباح، مكروه و مستحب) باشد. تعادل در آن مهم است( نه افراط و نه تفريط).فوايد عقلي(تكامل و رشد شخصيت اسلامي و انساني)، جسمي(نشاط و شادابي) و روحي(شجاعت) داشته باشد. بعد اجتماعي در آن لحاظ شود. هر تفريحي كه باعث خفت و سبكي عقل شود، حرام است( مانند شرب خمر، مواد مخدر، قمار و موسيقي مبتذل).
 
امام صادق (ع) مي فرمايند: اسراف در اموري است كه مال را تباه كند و به بدن زيان رساند.(الكافي،ج4، ص53) در اين روايت زيان رساندن به بدن از مصاديق اسراف به شمار مي رفته كه از گناهان بزرگ است. 
 
متاسفانه امروزه پرداختن به تفريحات جزء سبد هزينه‌ خانواده‌هاي ما نيست و اولويت اول در سبد هزينه‌ خانوار تعيين مايحتاج و نيازهاي اوليه خانواده است، با توجه به هزينه هاي بالايي كه بايد صرف تفريح سالم و متنوع در مراكز تفريحي نمود، بنابراين خانواده ها ترجيح مي‌دهند زماني را براي تفريح بگذارند كه امكان مالي آن را داشته باشند، اين در حالي‌است كه براي روي آوردن خانواده‌ها و جوانان به تفريح سالم بايد امكانات تفريحي با هزينه‌ كم يا به صورت رايگان در اختيار آنان قرار گيرد.
 
روند صعودي واردات توتون قليان
متاسفانه چند سالي است كه گرايش به استفاده از قليان در ميان نوجوانان و جوانان دختر و پسر در كشور افزايش چشمگيري يافته است. آماري كه گمرك ايران در اين باره منتشر كرده است نشان از روند صعودي واردات توتون قليان به ايران از سال89 به بعد دارد. واردات توتون قليان در سال هاي 87 و 88 با افت قابل ملاحظه اي روبه رو بوده است. اما اوضاع در سال هاي 84 تا 86 به گونه اي ديگري بوده است. در اين سال ها روند واردات توتون ميوه اي به شدت شاهد رشد بوده است. آمار تكان دهنده گوياي اين موضوع است كه رقم دلاري واردات توتون ميوه اي، از حدود 2.1  ميليون دلار در سال 1380 به نزديك 13 ميليون دلار در سال 1391 رسيده است. يعني طي 11 سال، واردات كالايي مانند توتون ميوه اي، حدود 520 درصد رشد كرده است. كه البته نشان مي دهد كه ميل مردم همزمان با رشد نجومي اين كالا افزايش پيدا كرده است.
 
 
اين ماده مخدر به عنوان يك تفريح كم هزينه در ميان جوانان رايج شده است و در بسياري از بوستان ها و مراكز تفريحي جزو منو رستوران ها مي باشد و تاسف بارتر آنكه در ميان بسياري از خانواده ها نيز هرگز يك ابزار  مخدر و زيان آور به شمار نمي رود.
 
طبق آمار، قيمت تمام شده يك قليان چه در قهوه خانه يا سفره خانه و حتي در مكان هاي لوكس و امروزي يا سنتي و قديمي، در جنوبي ترين نقطه شهر و يا بالاي شهر ، براي صاحب قهوه خانه يا سفره خانه هيچ فرقي نمي كند و بيشتر از 1500 تومان نمي باشد. اما صاحبان اين قليان ها  هزينه اصلي را با قرار دادن سرويسي در كنار قليان ها به مشتريان عرضه مي كنند تا استفاده از اين ماده مخدر براي آنان لذت بخش تر باشد. اين سرويس شامل آجيل ، ميوه ، نبات و خرما است كه هر چقدر سنگين تر و شكيل تر باشد، گرانتر هم هست. با احتساب اين ترفند، در بعضي از سفره خانه ها قيمت يك قليان بين 3 تا 6 هزار تومان است و در بعضي ديگر اين قيمت ها تا مرز 250 هزار تومان نيز مي رسد.درآمدهاي اين چنيني براي تنها يك سرويس قليان واقعا وسوسه كننده است.
 
بنده با ايجاد محدوديت براي قليان كشيدن خانم ها، مخالفم
و متاسفانه  به دليل نبود كوچكترين محدوديت در مصرف قليان و مراكز فروش عرضه كننده آن ، سن مصرف كنندگان استفاده از قليان هر روز پايين تر مي آيد  و اين زنگ خطري است براي سلامتي جوانان كه بايد امكانات كافي، كم هزينه و نشاط آور براي آنان فراهم آيد تا به سمت اين هيجانات زيان آور و كم هزينه گرايش پيدا نكنند. اما متاسفانه برخي از صاحب نظران به جاي هدايت جوانان، با بيان نظرات خود كه سمت و سويي مخالف اهداف و سبك زندگي اسلامي دارد باعث انحراف افكار عمومي مي شوند.
 
 
"جناب آقاي نجفي" كه از سوي دولت  تدبير و اميد به عنوان وزير آموزش و پرورش معرفي گرديده بود و خوشبختانه از سوي مجلس موفق به دريافت رأي اعتماد نگرديد، در اظهاراتي تاسف بر انگيز مي گويد "ببينيد چقدر امكان تحرك، تفريح و حتي نفس كشيدن! براي مردم باقي گذاشته ايم؟ بنده موافق قليانم، اما در محيط هاي مشخص و با استانداردهاي كافي. بنده با ايجاد محدوديت براي قليان كشيدن خانم ها، مخالفم. حالا بنده با همسرم يا دخترم رفتيم قليان بكشيم، دو پك هم آن ها بزنند، چه مشكلي دارد؟ مي دانم خيلي ها با حرف هاي من مخالف هستند، اما ببينيم مجموع محدوديت ها قابل دفاع هستند؟ اگر نبود، بدانيم بعضي محدوديت ها را زياد به مردم تحميل مي كنيم و در تصميمات، ترديد كنيم".
 
اين در حالي است كه به اعتقاد جامعه شناسان، قبح استعمال دخانيات در ميان اقشار جامعه به خصوص در ميان جوانان و حتي بانوان شكسته شده، به همين دليل است كه قليان مي‌تواند زمين ساز مصرف ديگر مواد دخاني باشد، در واقع در سايه قليان كشيدن مجاز و عادي كردن مصرف مواد دخاني در جوانان كه در آنها ايجاد نياز شديد به نيكوتين مي‌كند، امكان آسيب‌هاي اجتماعي بزرگتر‌ نيز بروز پيدا مي‌كند.
 
مهم‌ترين علت گرايش نوجوانان به قليان
كارشناسان معتقدند كه مهم‌ترين علت گرايش نوجوانان به قليان نبود شادي و تفريح در جامعه و عدم ارائه جايگزين‌هاي مناسب از سوي خانواده‌ها، عدم كنترل و نظارت والدين، سرخوردگي جوانان و خانواده‌هاي بدسرپرست، فشار گروه همسالان، عدم موفقيت تحصيلي و تامين نشدن نيازهاي عاطفي است، بطوري كه 59 درصد آنها به دليل تفريح و سرگرمي و نيز كسب لذت به مصرف سيگار و قليان روي آورده‌اند و بقيه نيز به دلايلي نظير كنجكاوي، الگوبرداري از افراد ناشناس و تقليد از دوستان  است كه  با توجه به اين دلايل اهميت فرهنگ سازي درست اين مهم از سوي آموزش و پرورش، آموزش عالي و نيز رسانه ملي را در اين زمينه بيش از پيش نشان مي‌دهد.چرا كه  بسياري از گرايشات به دليل نبود آگاهي خانواده ها است كه اين جهل به فرزندان آنان هم منتقل مي گردد.
 
 
نيازسنجي سازمان هاي فرهنگي و فراهم كردن تفريحات سالم و شايسته جوانان مسلمان ايراني
نكته مهم ديگر در بحث تفريحات سالم توجه به روحيات و نياز هاي نوجوانان و جوانان است.هر مرحله از زندگي و هر رده سني تفريح خاص خود را مي‌طلبد و با توجه به اينكه خصلت انسان‌ها همواره زياده خواهي و برتر خواهي است بايد بتوان خواسته‌هاي جوانان و نوجوانان را مديريت كرد و تفريحات سالم متناسب با گروه سني شان را به آنان معرفي كرد.بايد زمينه‌هاي تفريح كردن در جامعه و محيط فراهم باشد و محرك‌هاي بيروني، تشويق پدر و مادر،‌ اعتماد به فرزندان و ايجاد فرصت براي جوانان از زمينه‌هاي تفريح كردن در جامعه‌اند و تنها كافي است تا نظارت توسط خانواده‌ها و مديران و مسئولان انجام گيرد.
 
 
تفريحات بايد تا حد امكان متنوع باشند تا پس از يك دوره زماني، زدگي را در فرد ايجاد نكنند و همواره تازگي خود را حفظ نمايند و بدون شك اين امكانات مي تواند از سوي شهرداري ها، سازمان ورزش و جوانان  تامين گردد. كه البته نيازمند مديريتي جهادي دارد تا با توانمندي بتواند نيازها را شناسايي و تقسيم بندي كند.
 
  1. به عنوان مثال تدارك اردوهاي يك روزه تفريحي توسط شهرداري كه در اين اردوها مي توان بخش كوتاهي از آن را به بيان مباحث تربيتي جذاب اختصاص داد.
  2. فراهم نمودن مكان هاي تفريحي با امكانات و تجهيزات ورزشي به صورت انفرادي و يا گروهي كه ارگان هاي گوناگون آموزش و پرورش، شهرداري ها و سازمان جوانان با همكاري يكديگر و با توجه به امكانات و بودجه هايي كه دارند جوانان و نوجوانان را در اين مراكز با مديريت يكي از ارگان ها در طول فصل تابستان اداره كرده و گروه هاي سني مختلف را به صورت هفته اي، ماهانه و يا فصلي ثبت نام و سازمان دهي كنند و در كنار فعاليت هاي ورزشي، از جوانان تاثيرگذار ديني و علمي دعوت كنند تا با جوانان و نوجوانان در اين فضاهاي فرهنگي ارتباط برقرار كنند، تا به صورت غير مستقيم با يك الگوي مناسب آشنا شوند و از سبك زندگي او تاثير بگيرند. 
  3. گسترش خانه ورزش كه در برخي از مناطق از سوي شهرداري به بهره برداري رسيده است ، اين مكان سالم در تمام نقاط كشور به عنوان مراكز ورزشي كم هزينه اما با كيفيت و متنوع ايجاد گردد،كمبود مكان هاي ورزشي در بسياري از مناطق تهران و ديگر شهرها احساس مي شود.
  4. اختصاص دادن زمان هايي خاص در بوستان هاي شهر به برگزاري مسابقات ورزشي انفرادي و گروهي مانند فوتبال ، واليبال، بسكتبال و يا شطرنج براي رده اي مختلف سني دختر و پسر و اهداء جوايزي فرهنگي و ورزشي به برندگان اين مسابقات براي ترغيب بيشتر افراد .
  5. برگزاري كلاس ها و كارگاه هاي آموزشي براي خانواده از سوي وزارت آموزش و پرورش ، تا بدين وسيله آنان را از خطرات اين ماده مخدر آگاه نمايند و در ضمن در اين كلاس ها به تبليغ فعاليت هاي فرهنگي- ورزشي خود و آشنا نمودن آنان با تفريحات سالم نيز  بپردازند.
 
نياز به تفريح طبيعي و فطري است
از مسائل مهم زندگي ، تفريح است. نياز به تفريح طبيعي و فطري است و بايد در تمام دوران عمر برآورده شود و برآورده شدن آن براي مردم لذت بخش و نشاط آور است. هر چه كارها و فعاليت هاي اجتماعي ، تلاش هاي تحصيلي بيشتر باشد، احتياج به تفريح شديدتر احساس مي شود. كه آدمي نيروي تازه همراه با نشاطي نوين به دست مي آورد و آمادگي بيشتري براي كار و فعاليت به دست مي آورد. بي توجهي به اين مسئله مهم و حياتي ، خطرات زيادي را به همراه خواهد آورد زيرا اگر وسائل تفريح سالم به قدر احتياج در دسترس مردم نباشد، اكثر مردم به نام تفريح به راه هاي زيانبار: مانند قليان و ديگر مواد مخدر كشانده مي شوند.
 
اميد است مراكز فرهنگي، با مديريت خود در بحث بودجه  و نيازسنجي روحي ، فكري و فرهنگي اقشار مختلف جامعه، بتوانند با فرهنگ سازي، آگاه سازي و جايگزين كردن تفريحات سالم و متنوع ، قليان و ديگر مواد مخدر را از ميان تفريحات ناسالم و خطرناك جوانان و نوجوانان خارج كنند.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۲:۳۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
ماجراي مامور گشت زني و ديدن سه سر بيرون مانده از قبر، جاسازي مرده در كيف زنانه و زنده شدن ناگهاني يك مرده از جمله خاطرات كاركنان آرامستان بهشت زهراست كه اگرچه باوركردني نيست اما واقعيت دارند.
خبرگزاري مهر: ماجراي مامور گشت زني و ديدن سه سر بيرون مانده از قبر، جاسازي مرده در كيف زنانه و زنده شدن ناگهاني يك مرده از جمله خاطرات كاركنان آرامستان بهشت زهراست كه اگرچه باوركردني نيست اما واقعيت دارند.

در غسالخانه سازمان بهشت زهرا (س) پايتخت روزانه به صورت ميانگين 120 مرد و 80 زن شسته مي شوند تا به منزل ابدي بروند. در اين مجموعه بزرگ افراد زيادي كار مي كنند كه  همه آنها در طول سالهاي كاري خود در غم انگيزترين بخش زندگي انسانها شريك بوده اند و خاطراتي  دارند كه بسياري از آنها اگرچه باور كردني نيست اما واقعيت دارد و جاي تامل.

جاسازي جسد در كيف زنانه / بيرون ماندن سر مرده از قبر!

يكي از اين خاطرات مربوط به حسين گودرزي است كه سالها پيش در شيفت 12 شب تا 4 صبح كار مي كرده و وظيفه گشت زني در محوطه قطعات بهشت زهرا را داشته است. او درباره يكي از همين شبهاي شيفت كاري مي گويد: با يكي از همكارانم در محوطه با ماشين در حال گشت زني بوديم، پايين قطعه 72 در موازات نور چراغ ديدم سه سر آدميزاد تا گردن از خاك بيرون است و ما را نگاه مي كنند. از ترس جرات تكان خوردن نداشتم، حتي نمي توانستم همكارم را كه خوابيده بود، بيدار كنم، مات و مبهوت با دستم او را متوجه كردم. اين صحنه را كه ديد گفت فرار كنيم . بالاخره بعد از چند دقيقه اسلحه را برداشتيم و با چراغ قوه قدم به قدم با ترس جلو رفتيم كه ناگهان با سه انسان زنده در حالي كه به ما سلام مي كردند روبرو شديم. ماجرا از اين قرار بود كه روز گذشته يكي از بستگانشان اينجا دفن شده بود. آنها براي مراسم از شهرستان راه افتاده بودند اما به دلايلي آخر شب به تهران رسيده بودند. ماشين را در پاركينگ حرم پارك كرده و از ورودي حرم به اينجا آمده بودند و به علت تالم بسيار تصميم گرفته بودند شب سر مزار آن مرحوم بخوابند. وقتي نيمه شب صداي ماشين گشت و نور چراغ را ديدند در حالي كه دراز كشيده بودند سرهايشان را از زير پتو بيرون آورده و به ما نگاه مي كردند. در نهايت آنها را به طرف حرم امام هدايت كرديم.

مرده اي كه زنده شد

يكي ديگر از كاركنان سازمان بهشت زهرا ماجراي مرده اي را تعريف مي كند كه زنده شد. او مي گويد در سالهاي جنگ تحميلي تعداد آمبولانس ها كم بود و حمل جنازه بيشتر به صورت گروهي انجام مي شد. من در آن زمان تلفنچي مركز اعزام آمبولانس در پايانه بودم.

ناصر برجسته ادامه مي دهد: يك روز آمبولانسي به رانندگي آقاي فلاحت چيان به آدرس هاي مختلف فرستادم. او مجبور بود چند جنازه از بيمارستانهاي مختلف را به صورت فشرده روي هم سوار كرده و به بهشت زهرا بياورد. وقتي به سازمان رسيد در حال تخليه جنازه ها بود كه ديديم جنازه مردي كه زير بقيه جنازه ها قرار داشت نفس مي كشد. اين موضوع را با بيمارستاني كه جنازه را به آمبولانس تحويل داده بود اعلام كرديم و او را كه به علت سكته فوت كرده بود به بيمارستان انتقال داديم.

فرداي آن روز از روي كنجكاوي حال آن فرد را پرسيدم. گفتند حالش خوب شده و در حال حاضر زنده است و حدس مي زنند چون اين جسد در زير اجساد ديگر قرار داشته در دست اندازها به دليل فشار جنازه هاي بالايي روي قفسه سينه اش مجددا قلبش شروع به فعاليت كرده و به زندگي برگشته است.

چرا مرده ما را زنده كرديد

ضيايي از ديگر كاركنان بهشت زهرا است كه خاطره اي مشابه با ناصر برجسته دارد و مي گويد:  روزي به من اطلاع دادند يكي از امواتي را كه براي كارهاي شستشو و دفن آورده بودند نفس مي كشد و احتمالا زنده است. بلافاصله دستور دادم با همان ماشيني كه جسد را آورده بود به نزديك ترين بيمارستان اعزام شود. چندي بعد از مسئولان بيمارستان جوياي حال او شدم كه گفتند خوب شده است. خدا را شكر كردم اما در همين حين از دفترم اطلاع دادند كه خانواده آن فرد در اتاق منتظر ديدن من هستند. خودم را به مرد ميانسالي كه به ديدارم آمده بود معرفي كردم ولي او با عصبانيت گفت: چه سلامي؟ چه عليكي؟ چكار كرديد؟ ما كلي تدارك ديده بوديم و كارهايمان را انجام داده ايم،چرا بايد مرده ما زنده شود؟ من نمي دانستم چه بايد بگويم. صبر كردم تا ناراحتي آنها تمام شود تا اينكه دوباره از دفترم تماس گرفتند و گفتند آن بنده خدا در بيمارستان فوت كرد. من هم بلافاصله گفتم حالا تبريك عرض مي كنم!

جاسازي مرده در كيف

سعيد خال، هم يكي ديگر از كاركنان سازمان بهشت زهرا است كه اكنون در روابط عمومي اين سازمان فعاليت مي كند. او مي گويد: روزي مردي به همراه خاله اش نزد من آمد و گفت متاسفانه برادرم در خارج از كشور فوت كرده و مي خواهيم جنازه اش را در بهشت زهرا دفن كنيم. او را به همراه خودمان به اينجا آورده ايم تا شما پس از ديدن او اقدام به دفن برادرم كنيد. من كه تعجب كرده بودم، گفتم چطور جنازه را به طبقه دوم ساختمان بهشت زهرا آورده ايد و دژبان شما را نديده است. در همين حين برادر متوفي رو به خاله اش كرد و گفت: "خاله جنازه را به من بده" . با تعجب بسيار نگاه مي كردم كه قرار است چه اتفاقي بيفتد تا اينكه خاله از داخل كيفش يك جعبه چوبي بيرون آورد؛ روي ميز گذاشت و گفت "اين هم جنازه" و بعد گريه كرد و گفت: او در يكي از بيمارستانهاي آلمان فوت كرده و به دليل اشتباه رخ داده به گورستان غير مسلمانان منتقل شده است. جنازه اش را سوزانده و به خاكستر تبديل كرده اند.  اين موضوع باعث شد ما جنازه اي در اختيار نداشته باشيم، منتهي از آنجا كه او مسلمان بود مي خواهيم به سنت خودمان در بهشت زهرا دفن شود. من اين موضوع را به دفتر مديرعامل اطلاع دادم و رئيس هم دستور داد از طريق دفتر روحانيون مستقر در سازمان اين مسئله با علما در ميان گذاشته شود. سرانجام پس از استفتاءبا رعايت همه مسائل شرعي، قبري براي اين فرد اختصاص داده شد.

پسرطمعكار جنازه پدرش را از قبر بيرون كشيد

اسماعيل دانش پژوه از كاركنان باسابقه اين سازمان با 25 سال سابقه فعاليت در بهشت زهرا خاطره اي عجيب نقل مي كند. او مي گويد: اطلاع دادند در يك آرامگاه خانوادگي پسري جنازه پدرش را از قبر خارج كرده است. به سرعت به محل رفته و متوجه شديم مرده اي كه هنوز چهل روز از فوتش نگذشته بود، توسط پسرش به بيرون قبر منتقل شده و مي خواسته او را دوباره دفن كند. وقتي از آن پسر علت اين كار را پرسيديم گفت خواب ديده پدرش زنده است و مي خواسته با اين كار مطمئن شود. البته دروغ مي گفت چون ماموران انتظامات پس از انجام تحقيقات منوجه شدند اين پيرمرد مريض بوده و همه اقوامش بجز اين پسر خارج از كشور بوده اند. براي همين وقتي او مي ميرد پسرش براي تغيير اسناد مالكيت اموال آمده تا انگشت سبابه پدرش را كه هنوز آثار خطوط روي پوستش تغيير نكرده بود، با استامپ روي اسناد واگذاري بزند. ما اين پسر را به مقامات قضايي تحويل داديم اما هميشه به اين فكر مي كنم كه چطور يك انسان مي تواند با پدرش چنين كاري كند.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۳:۴۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
درباره‌ي ساخت نخستين بناي آرامگاه براي امام حسين (ع) اختلاف‌ نظر وجود دارد؛ برخي معتقدند قبيله‌ي بني‌اسد كه پيكر شهداي كربلا را دفن كردند، ساختماني هم براي آرامگاه امام (ع) ساختند و برخي ديگر مي‌گويند، نخستين آرامگاه به‌دست مختار ثقفي براي امام حسين (ع) ساخته شد.

خبرگزاري ايسنا: نخستين نشانه‌ي محل دفن پيكر امام حسين (ع) يك درخت سدره بود و امروز معماري باشكوه حرم اين امام، يكي از پرازدحام‌ترين مكان‌هاي مقدس شيعيان است؛ بنايي كه بارها مورد هجوم دشمنان قرار گرفت، اما امروز با نشانه‌هايي از هنر هنرمندان ايراني، مانند يك نگين در كربلا مي‌درخشد.
 
چند روز پس از واقعه‌ي عاشورا، پيكر امام حسين (ع) در همان محلي كه به شهادت رسيده بودند،‌ توسط قبيله‌ي بني‌اسد به خاك سپرده شد. از همان زمان براي قبر سيدالشهدا (ع) يك درخت سدره را نشانه گذاشتند تا محل دفن اين بزرگوار براي زيارت شيعيان مشخص باشد.
 
درباره‌ي ساخت نخستين بناي آرامگاه براي امام حسين (ع) اختلاف‌ نظر وجود دارد؛ برخي معتقدند قبيله‌ي بني‌اسد كه پيكر شهداي كربلا را دفن كردند، ساختماني هم براي آرامگاه امام (ع) ساختند و برخي ديگر مي‌گويند، نخستين آرامگاه به‌دست مختار ثقفي براي امام حسين (ع) ساخته شد.
 
از زمان ساخت نخستين بنا به‌عنوان آرامگاه امام حسين (ع) تا امروز، در دوره‌هاي مختلف، ساختمان حرم بارها مورد تجاوز دشمنان قرار گرفت. درخت سدره‌اي كه نخستين نشانه‌ي قبر بود، به‌دستور هارون‌الرشيد بريده شد. پس از به قدرت رسيدن مأمون عباسي و آزادي عمل نسبي شيعيان، بناي تازه‌اي ساخته شد كه چند سال بعد، متوكل عباسي دستور داد آن را ويران كنند، زمينش را شخم بزنند و در آنجا كشاورزي كنند. اين بنا در زمان منتصر (فرزند متوكل) دوباره بازسازي شد.
 

حرم امام حسين چگونه ساخته شد؟
 


حرم امام حسين (ع) در سال‌هاي دور


آنچه را كه امروز به‌عنوان بناي اصلي آرامگاه امام حسين (ع) در كربلا وجود دارد، به دوره‌ي آل بويه متعلق مي‌دانند. در آن زمان به‌دستور عضدالدوله ديلمي، ساخت بناي آرامگاه امام حسين (ع) در سال 367 هجري قمري شروع شد و چهار سال زمان برد تا كامل شود. اگرچه از آن زمان تا كنون تغييرات زيادي در تزيينات داخلي و خارجي حرم انجام شده و بارها مورد تعمير و تغيير قرار گرفته است و يك‌بار هم به‌دليل آتش‌سوزي خسارت‌هاي بسياري به بنا وارد شد، اما ساختمان اصلي را همان بنايي مي‌دانند كه در آن دوره ساخته شد.
 
سلطان اويس، مؤسس سلسله‌ي جلايريان، از جمله كساني بود كه در بازسازي و تعمير حرم امام حسين (ع) نقش پررنگي داشت. دو فرزند او به نام‌هاي سلطان حسين و سلطان احمد نيز در اين بازسازي نقش داشتند.
 
نقش ايراني‌ها در بازسازي حرم سيدالشهدا (ع)
 

پادشاه‌هاي صفوي نقش مهمي در افزودن تزيينات به حرم امام حسين (ع) داشتند. نادرشاه از كساني بود كه در بازسازي و تزيين بارگاه امام حسين (ع) نقش داشت. پس از آن، قاجاريان وارد كار شدند. آغامحمدخان دستور نوسازي گنبد و تذهيب آن را داد و فتحعلي‌شاه هم ويراني‌هاي بنا براثر حمله‌ي وهابي‌ها را تعمير كرد. در زمان ناصرالدين‌شاه هم طلاكاري گنبد تجديد شد.
 

حرم امام حسين چگونه ساخته شد؟

 

حرم امام حسين (ع)


همه‌ي ضريح‌هاي حرم امام حسين (ع) ساخته‌ي دست هنرمندان ايراني در دوره‌هاي مختلف بوده است. آخرين ضريح ساخته‌شده براي اين حرم نيز در ايران ساخته شد. اين ضريح كه با ۱۱۸ كيلوگرم طلا همراه نقره و چوب درخت ساج ساخته شده، مانند ضريح قديمي، ولي از نظر ارتفاع كمي بلندتر است و مساحت آن حدود ۳۴ مترمربع و تعداد پنجره‌هاي آن ۲۰ باب است. علاوه بر اين، بسياري از تزيينات حرم از جمله آينه‌كاري‌ها هم كار دست هنرمندان ايراني است.
 
براي اين بنا 10 ورودي به صحن داخلي با نام‌هاي «القبله»، «الرحمه»، «زينبيه»، «راس‌الحسين»، «السلطانيه»، «السدره»، «الاسلام»، «الكرامه»، «الشهدا» و «قاضي‌الحاجات» تعبيه شده، دو طرف ايوان طلا هم دو مناره‌ي بلند است.
 
ويژگي منحصربه‌فرد حرم امام حسين (ع) شش‌گوشه بودن ضريح است كه براساس روايات گوناگون به‌دليل وجود قبر حضرت علي‌اكبر (ع) در پايين پاي ايشان، حرم اين‌گونه ساخته شده است.
 
قرابت معماري ايراني با معماري حرم امام حسين (ع)
 
حميدرضا عظمتي - معمار و عضو هيئت علمي دانشگاه - در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، درباره‌ي معماري حرم امام حسين (ع) اظهار كرد: آنچه به‌طور مشخص مي‌توان درباره‌ي معماري حرم امام حسين (ع) گفت، اين است كه اين حرم به‌شدت متأثر از معماري ايراني ساخته شده است. به‌طور كلي، معماري حرم‌ها و بقاعي كه در سطح كشور و در قلمرو ايران وجود دارد، بسيار نزديك به معماري اين‌گونه بناها در خارج از كشور است.
 

حرم امام حسين چگونه ساخته شد؟

 

ضريح جديد حرم امام حسين (ع)

 
او ادامه داد: عصر صفويه يكي از دوره‌هايي بود كه معماري در كشور ما گسترش خوبي داشت و تكنولوژي‌هاي پيشرفته‌تري به اين عرصه وارد شد. اين موضوع در معماري ساختمان‌هاي مهم دولتي، آموزشي و مذهبي مشهود است. تأثيرات اين تكنولوژي را مي‌توان در حوزه‌ي معماري كشورهاي اطراف جست‌وجو كرد. بسياري از معماري‌هاي كشورهاي همجوار مانند پاكستان، افغانستان و كشورهاي آسياي ميانه و به‌طور خاص، كشور عراق كه قبور برخي ائمه (عليهم‌السلام) در آنجا قرار دارد، تحت نفوذ معماري ايراني در دوره‌ي صفويه بودند.
 
سرپرست دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي درباره‌ي نزديكي معماري اين حرم با معماري‌هاي مشابه در ايران نيز گفت: امروز وقتي يك ايراني به حرم امام حسين (ع) و ساير بقاع متبركه‌اي كه در كشور عراق وجود دارد، وارد مي‌شود، به هيچ عنوان احساس غربت نمي‌كند، چون در معماري آن‌ها قرابت بسيار زيادي با معماري بقاع داخل ايران وجود دارد. معماري ايران صد درصد در معماري اين‌گونه بناها در خارج از كشور نقش داشته است و معماران ايراني از سال‌ها پيش به‌عنوان هنرمندان ممتاز اين عرصه به كشورهاي ديگر مي‌رفتند و به‌صورت مستقيم و غيرمستقيم در ساخته شدن شاهكارهاي معماري دنيا نقش داشتند. نمونه‌ي اين بحث، ساختمان تاج‌محل در كشور هند است.
 
عظمتي ادامه داد: حتي همين حالا هم به‌دليل حساسيت‌هاي خاصي كه ايراني‌ها به امامان شيعه دارند، معماري ايراني در ساخت و تعميرات و تزيينات حرم مطهر امامان (ع) نقش پررنگي دارد.
 
نشانه‌اي براي يك شهر
 

او درباره‌ي ويژگي‌هاي معماري حرم امامان (ع) گفت: ساختمان اين حرم‌ها معمولا يك نشانه براي شهر است. اين بناها همواره طوري ساخته مي‌شوند كه به‌عنوان يك نشانه در شهر در نظر گرفته مي‌شوند. در عين حال كه بسيار باشكوه هستند، تناسبات انساني هم در آن‌ها رعايت شده است. از ديگر ويژگي‌هاي معماري اين بناها مي‌توان به محل نماز خواندن و نيايش زائران اشاره كرد كه در آن‌ها وجود سقف‌هاي بلند نشان از نزديكي به آسمان دارد. تزيينات متعددي كه در اين بناها به‌كار برده مي‌شود نيز ناشي از توجهات و تعلقات ويژه و تا حدودي وجود تكنولوژي در زمينه‌ي معماري داخلي است.
 

حرم امام حسين چگونه ساخته شد؟

 

بخشي از تزئينات حرم امام حسين (ع)


اين استاد دانشگاه همچنين به نقاط مشترك معماري حرم امام حسين (ع) با ساير حرم‌هاي ديگر از جمله حرم حضرت ابوالفضل (ع) و امام علي (ع) در كشور عراق اشاره و اضافه كرد: ويژگي مشترك اين بناها اين است كه يك بناي بزرگ هستند كه روي آن يك گنبد مستقر است. اطراف گنبد رواق‌هاي جانبي براي نيايش تعبيه شده و بلافاصله بعد از آن با يك حياط مواجه مي‌شويم و بعد هم ديوار بلندي كه به‌نظر مي‌رسد نقش حفاظتي و امنيتي در برابر هجوم دشمناني را داشته است كه در دوره‌هاي مختلف به قصد تخريب بنا به آن حمله مي‌كردند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۵۱:۱۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
شايد در نگاه اول، اين عكس فقط يك منظره زيبا از جنگل به نظر برسد؛ اما در واقع ساختماني ۲۲ متري است كه به وسيله آيينه استتار شده است!

وبسايت مجله مهر: شايد در نگاه اول، اين عكس فقط يك منظره زيبا از جنگل به نظر برسد؛ اما در واقع ساختماني ۲۲ متري است كه به وسيله آيينه استتار شده است!

نماي بيروني اين ساختمان چوبي مرتفع با آيينه پوشيده شده است. به همين خاطر نور را بازتاب مي‌دهد و درنتيجه باعث مي‌شود نامرئي به نظر برسد. اين ساختمان نامرئي جالب در جنگل‌هاي نزديك به درياچه تاهو در كاليفرنيا واقع شده است. نماي آيينه‌اي شكل اين سازه موجب خطاي ديد افراد مي‌شود تا حدي كه آن‌ها خيال مي‌كنند اصلا خانه‌اي وجود ندارد. كار ساخت اين كلبه كه پروژه يكي از دانشگاه‌هاي كاليفرنيا است، در ماه ژوئن (ماه گذشته ميلادي) به پايان رسيد.

سخنگوي اين پروژه مي‌گويد: «در اطراف اين خانه ۱۳-۱۲ درخت وجود دارد كه تقريبا هم قدوقواره هم هستند. به خاطر شباهت اين درختان با هم و محل قرار گرفتنشان و همچنين بازتاب تصاوير آن‌ها توسط آيينه‌هاي سطح خانه، مردم قادر به تشخيص آن از جنگل نيستند.»

اين ساختمان نامرئي است!


درواقع اين پروژه باعث مي‌شود كه افراد فضاي بين اين درخت‌ها را مه آلود ببينند و دچار خطاي ديد شوند؛ تا جايي كه در و پنجره چوبي اين ساختمان را معلق در هوا ببينند!

اين ساختمان كه به عنوان انبار مورد استفاده قرار خواهد گرفت، ۱۰هزار دلاري براي سازندگانش خرج بر داشته است.

اين ساختمان نامرئي است!

اين ساختمان نامرئي است!

اين ساختمان نامرئي است!

اين ساختمان نامرئي است!

اين ساختمان نامرئي است!

اين ساختمان نامرئي است!


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۶:۴۲:۵۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

«قوچان» ميراث دار كهن‌ترين ورزش باستاني است

قوچان، شهرستاني در شمال خراسان است، با دهها اثر باستاني، طبيعت زيبا و ديدني‌هاي بسيار، رودها و دره‌هاي سرسبز و پرآب، غارهاي تودرتو و ميراث‌دار كشتي پهلواني، اما تا يادمان نرفته است بايد بگوييم اين شهر زيبا، 4 بازار مهم و سنتي دارد كه در يك ميدان به هم مي‌رسند و جالب اين است كه قوچان، مشهد، سبزوار و عشق آباد، نام اين بازارهاست كه در آنها مي‌توان بهترين و زيباترين و البته ارزان‌ترين سوغاتي‌هاي اين شهرستان را خريداري كرد.

روزنامه توريسم نوشت: قوچان، داراي ييلاقات زيبايي هم هست،‌مانند خان و كلاته گل كه در دره‌اي سرسبز و پرآب قرار گرفته‌اند. در ميان غارهاي ديدني قوچان هم غار «باغچه» واقع در جاده قوچان – درگز، جذابيت بيشتري دارد. اين غار به ده شعبه تقسيم شده و فاقد ستون‌هاي آهكي است.

ديدني‌هاي قوچان:

گشت و گذار در شهر تاريخي و ييلاقي قوچان را از امامزاده سلطان ابراهيم«ع» شروع مي‌كنيم كه مي‌گويند برادر امام رضا «ع» بوده است. اين آرامگاه در شهر كهنه قوچان در 12 كيلومتري شهر جديد قوچان در جاده قوچان- فاروج قرار دارد. شهرستان قوچان با داشتن ارتفاعات و دره‌هاي متعدد و چشمه‌هاي فراوان، از پوشش گياهي متنوعي برخوردار است. از شقايق‌ و لاله‌هاي وحشي تا گياهاني با نام‌هاي محلي چريش، زياني، گزي و كنگر محلي كه در كوهستان‌هاي قوچان فراوان ديده مي‌شود.

در كوههاي شمالي قوچان، خصوصاً در منطقه حفاظت شده اين شهرستان، قوچ و ميش و بز كوهي هم يافت مي‌شود. قوچان داراي تاكستان‌هاي بسيار است و باغ‌هاي زردآلو، گوجه‌سبز، شفتالو و سيب در جاي جاي اين شهرستان، گسترده است. كشمش، برگه زردآلو و شيره انگور از مهمترين صادرات قوچان به شمار مي‌رود.

 چوخه؛ بوسه بر خاك پهلواني:

كشتي با چوخه، ورزش سنتي و ملي ايرانيان است و قوچان، ميراث‌دار هزاران ساله آن به شمار مي‌رود. از روزگاران كهن، ترك‌ها و كردهاي خراسان براي اين كشتي اهميت خاصي قائل بوده و در پرورش پهلوانان اين رشته كوشيده‌اند.
در اين ورزش پهلواني، كشتي گيران جُبّه‌اي از پارچه ابريشمي خشن كه به آن «چوخه» مي‌گويند، به تن مي‌كنند، آستين‌ها را تا آرنج بالا مي‌زنند و كمربندي پارچه‌اي به ميان مي‌بندند و دامن‌هاي چوخه را براي آن كه مانع فعاليت نشود، به پشت برمي‌گردانند و زير كمربند محكم مي‌كنند. شلوار را نيز تا زانو بالا مي‌زنند و با پاهاي برهنه زير نظر داوران، كشتي مي‌گيرند.
در كشتي باچوخه كسي پيروز است كه پشت حريف را به خاك برساند. در اين مراسم، ساز و دهل نيز مي‌نوازند و تماشاگران، كشتي گيران را تشويق مي‌كنند. معمولاّ به برنده اين مسابقات، يك رأس گاو يا گوسفند جايزه مي‌دهند.

پل تاريخي اترك:

پل «اترك» بر روي رودخانه اترك در بازار «عشق آباد» قوچان قرار دارد. بناي اين پل قوسي شكل در سال 1318 توسط آلماني‌ها همزمان با جنگ جهاني دوم با ستون‌هايي از بتن ساخته شده است كه با گذشت دهها سال، همچنان استوار مانده است.
جالب اين است كه در سال 1372 وقتي قرار بود لوله گاز شهري از طريق پل اترك كشيده شود، مهندسان ايراني متوجه شدند كه آلمان‌ها با چه ظرافتي در زير اين پل مستحكم، مكان‌هاي خاصي براي عبور انواع لوله در نظر گرفته‌اند!

بهشت كوچك خراسان:

«دره شمخال» يا بهشت كوچك خراسان در قوچان، با شيبي ملايم، از روستايي به همين نام شروع مي‌شود. چشمه‌سارهاي متعدد، آبشارهاي زيبا، درختان سر به فلك كشيده، جريان آب‌هاي زلال و ديواره‌هاي عظيم و پر صلابت صخره‌اي، تنها بخشي از جذابيت‌هاي اين دره است، اما دالان‌ها و غارگونه‌ها بسياراند و وصف ناپذير.
دره «شمخال» از درون پارك ملي «تندوره» پيش مي‌رود و بعد از حدود ۱۲ كيلومتر، به دره «دُر بادام» مي‌رسد. از اينجا به بعد، دره كمي باز مي‌شود و رود «درونگر» شكل مي‌گيرد. رود «درونگر» با حجم آب زياد به شهرستان درگز سرازير مي‌شود و شما بعد از حدود 7 ساعت گذر در اين تنگه، مبهوت زيبايي‌هايي مي‌شويد كه پشت سر جا گذاشته‌ايد. رودي كه در مسير خود مي‌بينيد، باغ‌هاي ميوه، يونجه‌زارها و شاليزارها را سيراب مي‌كند. بنابراين، ماندگاري زيبايي‌هاي دره شمخال را بايد در گشاده دستي طبيعت جستجو كرد!

آبشار شارشار و دره سراب:

اين آبشار زيبادر 12 كيلومتري جنوب شهرستان قوچان در دامنه ارتفاعات كوه سنگر و محمدبيك روستاي سراب با ارتفاع تقريبي 2840متر سرازير است و در نزد اهالي به «شارشار» معروف است. محيط سرسبز اطراف اين آبشار، چشم انداز بديعي به وجود آمده است. از روستاي سراب تا آبشار، حدود 3 كيلومتر فاصله است و جريان آب آن در دره زيباي سراب با چندين آبشار كوچك درمي‌آميزد و به رودخانه ديدني سراب سرازير مي‌شود.

رودخانه سراب كه از كوه‌هاي اطراف سرچشمه مي‌گيرد، در بهار و تابستان با سرسبزي و رنگ‌آميزي گل‌هاي زيبا، چشم‌اندازي بسيار زيبا و كم نظير ايجاد مي‌كند. نغمه پرندگان و مناظر بكر، به‌ويژه در نيمه اول سال، محيط جذابي براي تفريح و تفرج پديد مي‌آورد.

دره سرسبز يوسف‌خان:

روستاي يوسف‌خان در ده كيلومتري دره زيبا و سرسبز يوسف‌خان امتداد يافته است. اين دره كه از نواحي ييلاقي شهرستان قوچان به شمار مي‌رود، از انواع درختان انبوه و سر به فلك كشيده چنار، سپيدار، گردو، گيلاس، بادام، گلابي و ديگر درختان پوشيده شده است. جريان آب رودخانه يوسف خان ضمن طراوت بخشي به محيط پيرامون، زيبايي دره را دو چندان كرده است. گياهان دارويي و تنوع رنگ‌ها و آب و هواي مطلوب، طبيعت گردان بسياري را در ايام مختلف سال به سوي دره يوسف‌خان جلب مي‌كند.

شگفتي‌هاي گردنه «تيوان»:

يكي از زيباترين مناطقي كه در نزديكي قوچان وجود دارد و عطر گل‌هايش و سرسبزي دامنه‌هاي آن در بهار انسان را سرمست مي‌سازد، گردنه «تيوان» در 50 كيلومتري شمال قوچان و جاده قوچان به درگز است.
تيوان با 2 هزار متر ارتفاع، دقيقاً در خط الرأس شمالي رشته كوههاي هزار مسجد قرار گرفته و از سمت شمال مشرف به دشت‌هاي تركمنستان و دشت‌هاي پهناور آسياي مركزي است. تيوان در واقع، بر بلنداي آخرين ديواره شمال شرقي فلات ايران قرار دارد و هيچ مانعي پيش روي آن در برابر بادهاي سرد شمال و پيشروي بادهاي پرفشار سرد و خشن سيبري و آسياي ميانه قرار ندارد.

تيوان همچنين به دليل بارش مناسب، داراي پوشش گياهي انبوه، علفزار و جنگل‌هاي تُنك سرو كوهي است، دومين پارك بزرگ ملي كشور پس از پارك گلستان نيز در مجاورت اين گردنه قرار دارد و در حقيقت اراضي شمالي گردنه تيوان متعلق به پارك ملي «تندوره»، بزرگترين زيستگاه پلنگ ايراني است. گردنه تيوان به دليل قرار گرفتن در منتهي اليه شمال شرقي و در مسير بادهاي سرد آسياي ميانه، يكي از سردترين و زيباترين مناطق كشور محسوب مي‌شود.

پوستين دوزي:

پوستين‌هايي را كه بر سر در مغازه‌هاي قوچان مي‌بينيم، گرمابخش بسياري از ايراني‌ها در روزهاي سرد زمستان است. در شهر قوچان، استادكاران حاذق پوستين دوز همچنان به كار مشغولند و كالاي خود را در مغازه‌هاي فروش صنايع چرم و پوست متعددي كه در شهر وجود دارد، به فروش مي‌رسانند. پوستين‌ها شايد در سبك زندگي شهري ما زياد جايي نداشته باشند، اما مي‌توانيد از آنها به عنوان دكور يا يادگاري براي عزيزانتان استفاده كنيد.

دوتار قوچاني‌ها:

قوچان يكي از شهرهاي مهم كشورمان در موسيقي نواحي به شمار مي‌رود. شايد اگر بخت يارتان باشد، در سفر به اين شهر، نواي دلنشين دو تارنوازان قوچان را گوش جان بسپاريد.
استاد حاج قربان سليماني، استاد حاج حسين يگانه و استاد اسماعيل ستارزاده، از بزرگ‌ترين استادان موسيقي نواحي كشورمان هستند كه صداي سازشان هميشه در اين شهر به گوش مي‌رسد.
موسيقي نواحي در شمال خراسان برگرفته از باورها و اعتقادات قوميت‌هاي مختلف در طول تاريخ بوده است و مي‌توان آن را در انواع مقامي كرمانجي، مقامي تركي و موسيقي فارسي مورد بررسي قرار داد. نوازندگان موسيقي در قوچان را مي‌توان بر اساس جايگاه و مرتبه‌اي كه به لحاظ اجتماعي دارند، به بخشي‌ها، عاشق‌ها و لوطي‌ها طبقه بندي كرد. همچنين سازهاي رايج در موسيقي مقامي اين خطه شامل دوتار، كمانچه، قوشمه، ني، دهل و سرنا است. بخشي بودن كار در موسيقي نواحي، آسان نيست و تعداد بخشي‌هاي اين سرزمين هم اندك و رو به زوال است و حتي متأسفانه ديگر كمتر جواني دل به اشعار بومي سرزمينش مي‌سپارد، اشعاري كه نسل به نسل و سينه به سينه نقل شده است تا ياد كسي نرود قصه‌هاي خراسان را.

دوتار، ساز دل است، سازي هزاران ساله كه ميراث معنوي قوم خراساني است.دو تار، دو تار دارد؛ تاري بم و مذكر و تاري زير و مونث و چه تركيب شگفتي است وقتي نوازنده زخمه بر تن دو تار مي‌زند تا در هم آغوشي آن دو، صداي شكوه عشق را به گوش عالميان برساند.

خورد و خوراك:

اشكنه «برگه زرد آلو» از غذاهاي محلي قوچان است كه با نان خورده مي‌شود. از غذاهاي ديگر قوچان مي‌توان به انواع آش‌ها، مانند آش دوغ، آش بلغور، آش قيش و آش اماج اشاره كرد. نان سنتي كماج هم از نان‌هاي معروف قوچان است.
«قئيش» يكي از مهمترين غذاهاي محلي قوچاني‌ها است، كه بيشتر در فصول بهار و تابستان كه سبزي‌هاي معطر در دامنه كوهها و كنار رودخانه‌ها مي‌رويد، طبخ مي‌شود. رشته‌هاي «قئيش» مانند رشته آش، از آرد گندم درست مي‌شود، البته با اين فرق كه مانند يك خط كش پهن است. در عين حال، برگ چغندر تازه و دوغ و سير نيز به آن اضافه مي‌كنند و آش خوشمزه‌اي از آن تدراك مي‌بينند.

سوغات قوچان:

انگور و شيره انگور قوچان كه اين روزها شهره جهان شده است، مهمترين سوغات قوچان است. البته در اين ميان نمي‌توان از سيب درختي منطقه «اوغاز» باجگيران قوچان چشم پوشيد. برخي از گردشگران قوچان، معتقدند پنير كردي اين شهرستان هم كه به شيوه‌اي سنتي تهيه مي‌شود، مزه‌اي منحصر به فرد دارد كه نمي‌توان به سادگي از آن گذشت.

البته جاجيم مخصوص اين شهر را كه نوعي پارچه زبر و رنگي اين منطقه است و مردم محلي از آن نوعي كت به نام چوخه تهيه مي‌كنند، از ديگر سوغاتي‌هاي بسيار سنتي اين شهر به شمار مي‌رود. اين پوشش تفاوت خاصي با ديگر كت‌هاي دنيا دارد، زيرا با اين كت به هيچ مجلسي نمي‌توان پا گذاشت و تنها با آن مي‌توان كشتي چوخه گرفت!


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۳۷:۳۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب