خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 411
دیروز : 262
افراد آنلاین : 2
همه : 1959142
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس
پشت كردن آمريكا به مصدق و ملت ايران زماني رخ داد كه اين كشور با بريتانيا بر سر نفت ايران به توافق رسيد. از اين مقطع به بعد ديگر آمريكا نه تنها از ملي شدن نفت ايران حمايت نكرد، بلكه با عدم اعطاي وام به ايران، تلاش كرد تا با فشار اقتصادي، ايران را مجبور كند با انگليس كنار بيابد.
به گزارش گروه تاريخ مشرق؛ مروري بر رفتار آمريكا در قبال ملي شدن صنعت نفت نشان مي‌دهد اگر چه اين كشور برخلاف تصور برخي از محققان، در ابتداي ملي شدن صنعت نفت، از ايران حمايت مي‌كرده، اما اين سياست نه به دليل حمايت از حقوق ايران، بلكه براي تحت فشار قرار دادن انگليس براي به رسميت شناختن منافع نفتي اين كشور بوده است. بر اين اساس، وقتي كه آمريكا از تأمين منافع خود توسط انگليس مطمئن مي‌شود، از حمايت مصدق دست برداشته و بسترهاي كودتاي 28 مرداد را فراهم مي‌كند. اين در حالي بود كه مصدق اعتماد ويژه اي به آمريكايي‌ها داشت. اما هنگامي آمريكا به رهبري ترومن به او پشت كرد، اوضاع مصدق طوري به هم ريخت كه با ويلچر به ايران بازگشت.
بلايي كه آمريكايي‌ها بر سر مصدق آوردند

*جلب توجه آمريكا به نفت ايران

بعد از اتمام جنگ جهاني دوم، آمريكا بيش از پنجاه درصد نفت دنيا را مصرف مي‌كرد. اين در حالي بود كه هنوز توليدكنندگان نفت در دنيا محدود بودند. از اين رو، نزديك به 66 درصد از نفت جهان در خاورميانه توليد مي‌شد. با اين حال، در بين كشورهاي خاورميانه، عربستان، عراق و ايران، بيشترين ذخاير نفتي را داشتند.[1]

لذا يكي از استراتژي‌هاي آمريكا بعد از اتمام جنگ دوم جهاني، تسلط بر منابع نفتي مناطق مختلف از جمله نفت ايران بود. در حقيقت كنترل منابع نفتي نقش كليدي را براي آمريكايي‌ها ايفا مي‌كرد. در اين ميان، منابع نفتي مناطقي نظير خليج فارس، به دليل ارزان بودن و فراواني، به‌شدت مورد توجه آمريكا قرار گرفته بود؛ به‌گونه‌اي كه اين كشور اگر تا سال 1948 صرفاً به دنبال تضمين جريان نفت خاورميانه بود، از اين به بعد، تسلط بر اين منابع به‌عنوان بخشي از استراتژي امنيت ملي آمريكا درآمد. با اين حال، يكي از بزرگ‌ترين موانع آمريكا در تحقق اين هدف، قرارداد انگليس با ايران و عراق بود كه باعث شده بود در عمل، كنترل نفت اين دو كشور با هزينه‌ي اندكي در دستان انگلستان باشد. آمريكا در اين زمان تلاش كرد با مقامات اين سه كشور [ايران، عراق و انگلستان]وارد مذاكره شده و بسترهاي لازم براي تسلط بر منابع نفتي خليج فارس را فراهم كند.

در اين راستا، ايالات متحده مجموعه اقداماتي را براي ايجاد رضايت در بين كشور هاي عمده توليد كننده نفت آغاز مي كند كه در حقيقت براي از ميدان به در كردن انگلستان صورت مي گيرد. براي مثال  در سال 1950، وزارت خارجه‌ي آمريكا طرح كاهش ماليات از چهار شركت بين‌المللي نفتي آمريكا را مطرح كرد. براساس اين طرح، شركت آرامكو مي‌توانست در قبال حق‌الامتيازي كه به عربستان مي‌پرداخت، از ميزان مالياتش در آمريكا كسر شود. اين مسئله باعث شد تا اين شركت بتواند قراردادي براساس سود 50-50 با دولت عربستان منعقد كند. البته دولت آمريكا در همين زمان به عربستان اعلام كرد كه مبلغ 50 ميليون دلاري را كه از شركت آرامكو دريافت كرده است، در واقع بايد كمك آمريكا به دولت خود تلقي كند. [2]

در رابطه با ايران نيز ايالات متحده خود را با ملي شدن صنعت نفت موافق نشان داد، چرا كه اين مسئله مي توانست به انگلستان ضربه بزرگي را وارد نمايد. لذا همينطور هم شد و فرجام كار انگستان از بسياري از منافع خود در نفت ايران محروم شد و ايالات متحده در دهه هاي بعد جايگزين آنها گرديد. اما در رابطه با ايران، به زعم آمريكايي ها قدرت گيري بيش از حد افرادي مانند مصدق كه احتمال داشت به زعم آمريكايي‌ها ايران را به عنوان متحد غرب به دامن كمونيسم بياندازد اين كشور را نگران كرده بود. لذا دو هدف دور كردن انگلستان از منافع نفتي ايران و حذف مصدق به دليلي برخي اقدامات ضد غربي در دستور كار آمريكايي ها قرار داشت.

در اين راستا آمريكا هم‌زمان با پيگيري براي تسلط بر نفت عربستان، تلاش‌هاي خود براي تسلط بر نفت ايران را نيز آغاز كردند. در اين راستا، وزارت خارجه‌ي آمريكا طرحي مطالعاتي تهيه و در آن با ذكر خطرهاي كمونيست در خاورميانه به انگلستان پيشنهاد كرده بود كه با افزايش سهم كشورهاي منطقه از درآمد نفتي، باعث بهبود وضعيت مالي اين كشورها از جمله ايران و در نتيجه كاهش فقر در آن‌ها بشود تا به اين ترتيب، خطر تسلط شوروي بر منابع نفتي خليج فارس كاهش بيابد. طرحي كه در نهايت امر سبب نارضايتي ايران انگلستان و آغاز تلاش ها براي ملي سازي نفت كشور مان شد.

با توجه به مقاومت انگلستان در دادن سود بيشتر به ايران درگيري تاريخي ايران و انگلستان آغاز شد و در مقطعي كه مبارزات ملي شدن نفت در ايران جريان داشت. آمريكا ، با انتقاد از مواضع انگليس، از اين انگلستان خواست در قرارداد نفتي خود با ايران تجديدنظر كند. اين در حالي بود قرار داد نفتي آمريكا با عربستان سبب شد تا مواضع انگلستان در مذاكرات با ايران تضعيف شده و اين دولت نتواند از موضع دست بالا با ايران مذاكرات را ادامه دهد.

در اين مقطع، مطبوعات آمريكا در حمايت از مصدق، نخست‌وزير وقت، مطالب زيادي را منتشر مي‌كردند. «واشنگتن‌پست» در اين‌باره نوشت: «ايراني‌ها كمپاني نفت را به چشم يك كشور در شكم يك كشور مصيبت‌زده و بلاديده و مظهر مجسم فقر خود مي‌بينند. بنابراين آنان تنها راه نجات را ملي كردن منافع نفت مي‌دانند.» روزنامه‌ي «نيويورك‌تايمز» در اين زمان نوشت: «اگر ايالات متحده از مصدق پشتيباني نكند، حيثيت آمريكا در ايران و سراسر خاورميانه به خطر مي‌افتد.» [3]

بلايي كه آمريكايي‌ها بر سر مصدق آوردند

وراي اين حمايت ها در ميانه‌ي نخست‌وزيري مصدق، آمريكا به عنوان ميانجي بين ايران و انگلستان ظاهر شد اما، به دليل منافع خود اما با توجيه ترس از به قدرت رسيدن كمونيست‌ها در ايران، با انگليس همدست شده و كودتاي 28 مرداد را به راه انداخت. اين در حالي بود كه برمبناي بيانيه اي كه متفقين در سال 1943 صادر كرده بودند به كمك خود در رابطه با ايران تعهد داده و تاكيد كرده بودند. اما زماني كه مصدق و حتي خود شاه خواستار كمك هاي ايالات متحده براي توسعه چاههاي نفتي همزمان با منازعه ايران و انگلستان بودند، مسئولان آمريكايي به مصدق گفتند كه در اين رابطه با يك سري محدوديت ها رو به رو هستند.

پشت كردن آمريكا به مصدق و ملت ايران زماني رخ داد كه اين كشور با بريتانيا بر سر نفت ايران به توافق رسيد. از اين مقطع به بعد ديگر آمريكا نه تنها از ملي شدن نفت  ايران حمايت نكرد، بلكه با عدم اعطاي وام به ايران، تلاش كرد تا با فشار اقتصادي، ايران را مجبور كند با انگليس كنار بيابد. در نهايت، سرسختي مردم ايران در دفاع از ملي شدن نفت و كوتاه نيامدن در مقابل خواسته‌هاي انگليس، باعث شد تا آمريكا و انگلستان طي نقشه‌اي، كودتاي 28 مرداد را طراحي و اجرا كنند. اما بعد كودتاي 28 مرداد، قرارداد جديد نفتي سعي شد به‌گونه‌اي منعقد شود كه منافع نفتي آمريكا را به‌خوبي تأمين كند.

*مصدق مايوس از آمريكا

مصدق مجموعه مذاكراتي با آمريكايي ها داشت و در واقع امر به ادعاي آمريكايي ها براي كمك به ايران اعتماد كرده بود. اما هنگامي كه مصدق به آمريكا رفت و ترومن دوباره تلاش كرد، بين بريتانيا و ايران سازش ايجاد كند، اين برخورد تاثير بدي بر وي گذاشت. مصدق از طريق قاهره به ايران بازگشت. در قاهره حدود ده هزار نفر به استقبال وي در فرودگاه رفتند و چندين بار نيز در مقابل قصري كه او در آن اقامت داشت، تجمع كردند. جمعيت پلاكاردهايي را حمل مي كرد كه بر روي آن خطاب به مصدق نوشته شده بود: "نابودگر بريتانيا" و "دشمن امپرياليسم." برخي روزنامه ها گزارش دادند كه در ميان شعارهاي طرح شده، برخي شعارهاي ضد آمريكايي نيز شنيده مي شد. اين شعارها علي الظاهر به اين خاطر بود كه ايالات متحده از دادن وامي كه براي حفظ سكوهاي نفتي و پالايشگاه آبادان به آن نياز بود امتناع كرده بود. از آنجا كه مصدق حال مساعدي نداشت، همراهان وي از مردم تشكر كردند و خود مصدق كه با ويلچر به هتل محل اقامتش برده شد، پيامي صادر كرد مبني بر اينكه ايرانيان از خواست مصري ها در خروج انگليس از مصر حمايت قاطع مي كنند. [4]مصدق نخست وزير ايران بود كه صنعت نفت ايران را ملي كرده بود و در مصر به عنوان يك قهرمان نگريسته مي شد.

پي نوشت:

1. سعيد ميرترابي، مسائل نفت ايران، انتشارات قومس، چاپ سوم، 1386، ص 19.
2.  رابرت د.شولزينگر، ديپلماسي آمريكا در قرن بيستم، ترجمه‌ي رفيعي مهرآبادي، دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي، 1379، ص 426.
3. مصطفي علم، نفت، قدرت و اصول، ترجمه‌ي غلامحسين صالحيار، انتشارات اطلاعات، 1371، ص 165.
4.  Acheson to Caffery, October 16, 1951, FR, 1951,5:226-27.

*مركز اسناد انقلاب اسلامي

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۴۹:۰۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
يك دانشمند جوان ايراني فقط با ۲۳ سال سن توانسته است با موفقيت هاي خود در زمينه رباتيك توجه رسانه هاي جهان و كرسي دانشگاه هاي بزرگ را به خود جلب كند. دانشمند كوچكي كه به بيل گيتس ايراني شناخته مي شود.

 به گزارش مشرق، ساده، قدبلند، لاغر و سبزه بزرگترين خصوصيات ظاهري «سجاد يعقوبي» ۲۳ ساله است كه حالا توانسته با همين سن كم تبديل به يكي از بزرگترين افتخارات كشور تبديل شود. سجاد متولد «ماكو» دورترين شهر شمال غربي كشور در استان آذربايجان غربي واقع در مرز ايران و تركيه است.

وي سومين فرزند و تك پسر خانواده است براي همين بايد بسياري از آرزوهاي پدر و مادرش را برآورده كند. با اينكه او در شهري زندگي مي كرد كه امكانات تحصيلي و آموزشي بسيار پايين تر از شهرهاي بزرگ بود اما هيچ كدام از اين كمبودها نتوانست تلاش و پيشرفت سجاد را متوقف كند.

او در كودكي علاقه زيادي به بازكردن و خراب كردن ربات هاي اسباب بازي و ماشين آلات مختلف داشت و يكي از تقريحات سالمش سردرآوردن از شيوه عملكرد ربات ها و ماشين ها در وسايل خانه بود. تا جايي كه پول توجيبي هايش را خرج خريد قطعات رباتيكي مي كرد تا از اين دنياي شگفت انگيز سر در بياورد.

در يكي از جشن هاي تولد سجاد پدرش تصميم گرفت براي خوشحال كردن پسرش يك تلفن همراه بخرد تا با او بتواند به راحتي در مكان هاي مختلف ارتباط برقرار كند. اما درست فرداي همان روز وقتي پدر براي پيدا كردن سجاد بارها با شماره همراهش تماس گرفت؛ فهميد اتفاقي افتاده و نمي تواند پسرش را به صورت تلفني پيدا كند. بعد از اين اتفاق آقاي بازيگوش اعتراف كرد كه تلفن همراهش را براي خريد قطعات رباتيكي فروخته است.

با بيل گيتس ايراني آشنا شويد +عكس


در سفر به رشته رباتيك، دنياي جديدي پيش روي سجاد باز شد كه توانست او را تا قله هاي بلندي از افتخارات سوق دهد. اما او براي رسيدن به اين جايگاه زحمات زيادي كشيد. در دوران مدرسه منفي بافان زيادي سعي كردند كه او را از رسيدن به روياهايش دور كنند اما پسر نابغه ماكويي با عزم راسخ خود همه را پشت سر گذاشت تا آنجا كه زماني كه دانش آموز دوم دبيرستان بود توانست اولين جايزه سراسري رباتيك كشور را از آن خود كند. بعد از آن سجاد مقام دوم ربوكاپ كشور آلمان در سال ۲۰۰۹ و مدال طلاي مسابقات ربوكاپ بلژيك را در همان سال دريافت كرد.

اما اين تازه شروع راه بود. سجاد دوره دبيرستان را در حالي به پايان رساند كه حدود ۴۰ ربات در زمينه هاي مختلف فوتبال، انسان نما، امداد و نجات، مسيرياب براي جراحي، كشاورزي، نظامي و صنعتي ساخته بود و توانست مقام اول مسابقات روبوكاپ مالزي را در نوآوري و اختراع كسب كند و همچين در مسابقات كره جنوبي جايزه بهترين مخترع زير ۱۸ سال آسيا را دريافت كند.

يكي از اختراعات بزرگ و كاربردي سجاد كه در ۱۶ سالگي ساخته شد، دستگاه تجهيزات ورزش چشم بود. عضلات چشم نيز مانند ديگر عضلات خارجي بعد از فعاليت نياز به ورزش و استراحت دارند كه اين دستگاه اين كار را از طريق بهبود وضعيت گردش خون در زمان ۵ دقيقه انجام مي دهد.

موسسات آموزش عالي زيادي از اروپا و آمريكا تمايل خود را براي تحصيل سجاد در دانشگاه هاي خود اعلام كردند. اما پدر و مادرش دوست نداشتند تنها پسرشان را به مكان هاي دور بفرستند. براي همين هم اكنون اين نابغه جوان با دريافت يك بورس تحصيلي از دانشگاهي در تركيه در حال تحصيل است.

با بيل گيتس ايراني آشنا شويد +عكس


بعد از آن سجاد تصميم گرفت  كه با راه اندازي يك شركت خصوصي اختراعات خود را به فروش برساند. روزنامه تايمز تركيه سجاد يعقوبي را در سال گذشته ميلادي به عنوان چهره جوان دانشمند سال خود معرفي كرده است.

اين كار آفرين جوان اين روزها چهره بين المللي با اختراعات خود گرفته بطوري كه با اختراعات ميليون دلاري كه در دست دارد، توجه مشتريان زيادي را به خود معطوف كرده است. اين جوان ايراني اواخر سال ميلادي در بزرگترين نمايشگاه تجهيزات الكترونيكي لاس وگاس آمريكا آخرين اختراعات و يافته ها و محصولات جديد خود را به نمايش خواهد گذاشت. بدون شك آينده درخشاني براي بيل گيتس آينده ايران سجاد يعقوبي وجود خواهد داشت.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۴۳:۰۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
او در مهر 1340 بازنشسته شد و در بهمن آن سال از ايران اخراج گرديد. متعاقباً شاه دستور مصادره اموال و دارايي‌هاي تيمور بختيار را صادر كرد و همزمان تمامي رجال و شخصيت‌هاي طرفدار بختيار بازداشت شدند.
به گزارش گروه تاريخ مشرق؛ روز 16 مرداد 1349 سپهبد تيمور بختيار اولين رئيس ساواك كه از چندي پيش در عراق مي‌زيست و به فعاليت عليه حكومت پهلوي سرگرم بود، در شكارگاه استان دياله، توسط يكي از اعضاي نفوذي ساواك كه جزء محافظين وي بود ترور شد و پيكر نيمه جانش به بيمارستان الرشيد بغداد انتقال يافت.

تيمور بختيار اولين رئيس ساواك در 1293 در يكي از ايلات بختياري در اصفهان متولد شد، او مدارج نظامي را طي كرد و پس از كودتاي 28 مرداد 1332 فرماندار نظامي تهران شد. در اسفند 1335 به رياست سازمان جديدالتأسيس ساواك منصوب شد. از 1336 در كابينه‌هاي اقبال، شريف‌امامي و اميني، معاون نخست‌وزير و رئيس ساواك بود. وي كه همواره سوداي احراز قدرت مطلقه را در كشور داشت، در 1337 طي سفري به آمريكا به كرميت روزولت و آلن دالس رئيس سيا پيشنهاد كودتا در ايران و بركناري شاه را كرد. دالس پيشنهاد او را رد كرد و به وزير خارجه آمريكا نيز توصيه كرد كه در ملاقاتش با بختيار اجازه طرح چنين مسائلي را ندهد.(1)

رئيس ساواك چگونه كشته شداين ديدگاه بعداً از سوي حسين علاء وزير دربار به اطلاع شاه رسيد. شاه نيز در اسفند 1339 تيمور بختيار را از رياست ساواك عزل كرد. بختيار در مرحله بعد عليه دكتر علي اميني كه در ارديبهشت 1340 به نخست‌وزيري رسيده بود و همچنين عليه اصلاحات ارضي شاه موضع گرفت.

او در مهر 1340 بازنشسته شد و در بهمن آن سال از ايران اخراج گرديد. متعاقباً شاه دستور مصادره اموال و دارايي‌هاي تيمور بختيار را صادر كرد و همزمان تمامي رجال و شخصيت‌هاي طرفدار بختيار بازداشت شدند. تيمور بختيار ابتدا به رم و ژنو رفت و از آنجا راهي جنوب فرانسه شد. وي به محض خروج از كشور مبارزه عليه رژيم شاه را آغاز كرد.

در تهران پرونده‌اي عليه بختيار در ساواك تشكيل شد و وي به قتل، غارت، فساد اخلاقي و شكنجه متهم گرديد. سپس با ورود بختيار به فرانسه، دادستان تهران به استناد قانون استرداد مجرمين از دادگستري پاريس خواستار تحويل بختيار شد. ولي بختيار تابعيت كشور عراق را پذيرفته بود و امكان تحويل او ميسر نبود. در عين حال دولت فرانسه به محمدرضا پهلوي قول داد تا موقعي كه تيمور بختيار در فرانسه حضور دارد، پليس مخفي فرانسه مراقب رفتار او خواهد بود و به ساواك گزارش روزانه خواهد داد و به قول خود عمل خواهد كرد.(2) مقامات رژيم بعث عراق پس از آنكه بختيار تابعيت عراقي را به دست آورده بود، وي را به بغداد دعوت كردند. بختيار مي‌خواست از طريق لبنان به عراق برود ولي در فرودگاه بيروت به اتهام حمل غيرمجاز اسلحه بازداشت شد. (16 ارديبهشت 1347) در اين هنگام دولت ايران با ارائه مدارك مجرميت بختيار از دولت لبنان خواستار تحويل بختيار شد. اما دولت لبنان بي‌توجه به اين درخواست، بختيار را پس از يك بازداشت كوتاه‌مدت، راهي عراق كرد. دولت ايران نيز در فروردين 1348 روابط خود را با لبنان قطع كرد. مواضع يكسان عراق و لبنان در برابر رژيم شاه را مي‌توان بازتابي از هم‌پيماني شاه با اسرائيل و تبعات آن در جهان عرب دانست.(3)

تيمور بختيار به اين ترتيب در 27 ارديبهشت 1347 وارد عراق شد تا با استفاده از تيرگي روابط تهران بغداد، مبارزه‌اي را با حكومت شاه سازمان دهد. بختيار از عراق با رهبران حزب توده، حزب دمكرات كردستان، سازمان جاسوسي اتحاد جماهير شوروي (كا.گ.ب)، جبهه ملي، ناراضيان ارتش، فئودال‌ها، مخالفين «اصلاحات ارضي» و هر گروهي كه به نوعي با رژيم شاه در تعارض بود، تماس گرفت و تلاش كرد تا تشكيلاتي فعال را عليه حكومت پهلوي در عراق ايجاد كند.

طبق گزارشهاي روزمره ساواك، در بغداد بختيار از امكانات فراوان رژيم بعث برخوردار بود و يك گروهان براي حفاظت از جان وي اختصاص داده بودند. او با آنكه تلاش كرد تا همه ناراضيان ايراني را گرد هم آورد و از آنان يك «سازمان آزاديبخش» به وجود آورد با اين همه، نتوانست حمايت امام خميني را كه مقتدرترين و بانفوذترين رهبر مخالفين شاه بود، جلب كند. او يك بار به صورت ناشناس به همراه استاندار نجف به ديدار امام رفت ولي حتي اجازه صحبت حضوري با امام را نيز نيافت.

از 31 شهريور 1348 كه تيمور بختيار در دادگاه عالي شماره يك دادرسي ارتش غياباً به اعدام محكوم شد، ساواك برنامه‌ريزي خود را براي ترور وي آغاز كرد. مؤثرترين بخش اين برنامه‌ريزي، تماس ساواك با يك ناراضي ارمني ارتش به نام مستعار «فرهنگ ماه نشان» بود. فرهنگ پيش از اين با درجه استوار يكمي بازخريد و از ارتش اخراج و به طور غيرقانوني از كشور خارج شده و در ژنو نزد بختيار رفته بود. خانواده بختيار در اين شهر به سر مي‌بردند و بختيار هر از چند گاهي نزد آنان مي‌رفت. فرهنگ توانسته بود اعتماد بختيار را جلب كند و حتي به عنوان يكي از محافظين خانواده‌اش استخدام شود. در چنين شرايطي ساواك با فرهنگ ارتباط برقرار كرد و از او خواست در ازاي واگذاري پنج امتياز به وي، بختيار را ترور كند اين پنج امتياز عبارت بودند(4):

1. خروج غيرقانوني او از مرز بخشوده شود.
2. پس از بازگشت به ايران با يك درجه ترفيع با درجه ستوان سومي داخل ارتش خواهد شد.
3. مبلغ 250 هزار تومان به او به عنوان پاداش خواهند پرداخت.
4. يك خانه سازماني تا زنده است در اختيارش خواهد بود.
5. از تاريخ بازخريد تا تاريخ مراجعت به ايران بدون احتساب مبلغي كه به عنوان بازخريد گرفته حقوق بازنشستگي او يك جا به او پرداخت خواهد شد.

ضمناً براي نجات و سلامت او اطمينان كامل داده شد كه پس از عمليات ترور، وي را به سرعت از مهلكه نجات خواهند داد.

فرهنگ در شرائطي كه از طرف بختيار مأمور حفظ جان خانواده‌اش بود، با اين پيشنهاد نهايتاً موافقت كرد. ولي اجراي طرح مستلزم حضور وي نزد بختيار بود و هر جابجايي بدون اطلاع بختيار سئوا‌ل‌برانگيز مي‌نمود و زمينه عكس‌العمل وي را فراهم مي‌كرد. اين مشكل در تيرماه 1349 برطرف شد و آن زماني بود كه بختيار با كشف قرائن و شواهدي احساس كرد كه امنيت خانواده‌اش در معرض تهديد ساواك قرار دارد. با اين حال او به فرهنگ هنوز سوءظن نداشت. در نتيجه وي را مأمور كرد كه خانواده‌اش را از ژنو به بغداد منتقل كند. اين مأموريت در تيرماه 1349 عملي شد. از اين زمان تا يك ماه هيچ زمينه‌اي براي اجراي طرح ترور وجود نداشت. اما در شانزدهم مرداد 1349 بختيار تصميم گرفت ظاهراً به اسم شكار و در اصل با هدف انجام بعضي اقدامات مرزي، به شكارگاهي حفاظت شده در ايالت دياله عراق برود. در اين سفر «فرهنگ ماه نشان»، عباسعلي شهرياري و اردشير قلي‌خاني به عنوان محافظان ايراني همراه با پنج محافظ عراقي، بختيار را همراهي كردند.

فرهنگ به حدي به بختيار نزديك و مورد اعتمادش شده بود كه اغلب او را در اتومبيل خودش مي‌نشاند. پس از ورود به استان دياله در منطقه‌اي بيشه زار به نام «سعديه» در نزديكي مرز آنان از اتومبيل‌ها پياده شدند. چون هوا گرم بود قدري نوشابه نوشيدند و در سايه‌اي توقف كردند. در اين بين بختيار از عباسعلي شهرياري خواست با هم به گوشه‌اي بروند و گفت كه با وي كار دارد. در حالي كه آن دو در گوشه‌اي سرگرم صحبت بودند و محافظان مسلح عراقي نيز از دور مراقب آنان بودند، فرهنگ در فرصتي به دور از چشم قلي‌خاني به سوي بختيار از پشت آتش گشود. با اين تيراندازي محافظان عراقي فوراً عكس‌العمل نشان داده و به سوي فرهنگ و قلي‌خاني تيراندازي كردند. قلي‌خاني به تصور آنكه نقشه‌اي از جانب عراقيها عليه جان بختيار در جريان است همراه با فرهنگ به طرف آنان تيراندازي كردند. در اين زد و خورد يك سرگرد عراقي و نظامي ديگري كه متصدي بي‌سيم بود كشته شد. قلي‌خاني در فرصتي با استفاده با پوشش بيشه‌زار به طرف مرز ايران گريخت و شهرياري نيز بي‌خبر از آنچه به وقوع پيوسته بود، خبر تير خوردن بختيار را به فرهنگ داد و وي را از قصد خود براي فرار به سوي مرز مطلع كرد. در اين فرصت فرهنگ كه از ناحيه پا هدف گلوله قرار گرفته بود لنگ لنگان خود را در نقطه‌اي پنهان كرد. او پس از ساعتي توسط قواي جديد عراقي كه در صحنه حاضر شده بودند تحت تعقيب قرار گرفت و بازداشت شد. پيكر نيمه‌جان تيمور بختيار نيز به بيمارستان انتقال يافت. در پي اين حادثه باقي مانده محافظان، پيشخدمتها، نگهبان و آشپز بختيار توسط مقامات عراقي دستگير شدند تا احتمال رابطه آنها با ساواك را مورد بررسي قرار دهند. فرهنگ در زير شكنجه مأموراني عراقي به همه ارتباطهاي خود با ساواك اعتراف كرد. سپس وي به همراه 5 محافظ مسلح عراقي به اتهام خيانت در حفاظت از جان تيمور بختيار اعدام شدند.

فردوست از قول پرويز ثابتي مديركل اداره سوم ساواك مدعي شد كه قاتل تيمور بختيار يك سرگرد سابق نيروي هوايي بود كه به او گفته شده بود اگر موفق به قتل تيمور بختيار شود او با پول گزاف به آمريكاي جنوبي اعزام خواهد شد. بر اساس اين ادعا، سرگرد موردنظر نيز اين وعده را پذيرفت و تيمور بختيار را در شكارگاه به رگبار بست و به سوي مرز ايران گريخت و ساواك هم به وعده خود وفا كرد و او را با پول وعده شده به آمريكاي جنوبي اعزام كرد.(5)

به نظر مي‌رسد اين ادعا قرين حقيقت نباشد و شايد ابعاد حادثه در آن زمان كه ثابتي براي فردوست تشريح مي‌كرد روشن نبود. واقعيت اين است كه ضارب يك نظامي بازخريد شده ارتش به نام «اگلن ماطاوسيان» بوده كه اسم مستعار «فرهنگ» را بر خود نهاده بود. اين شخص پس از ترور بختيار توسط مأموران رژيم بعث بازداشت شد و پس از شكنجه فراوان تيرباران گرديد.(6)

نكته ديگر اينكه پرويز ثابتي مدعي است ضارب از طريق شهرياري در جريان مأموريت ساواك قرار گرفته و عمليات را به انجام رسانده و شهرياري حلقه ارتباط فرهنگ با ساواك بوده و هر دو در ادعاي پرويز ثابتي از اعضاي پرنفوذ حزب توده بوده‌اند.

از ابتداي اين درگيري، تيمسار نعمت‌الله نصيري اخبار آن را از طريق امير اسدالله علم و يا به طور خصوصي به اطلاع شاه مي‌رساند.

علم در كتاب خود «يادداشتهاي علم» در خاطرات مربوط به روز 24 مرداد 1349 راجع به ترور تيمور بختيار چنين مي‌نويسد:

«... ايادي ما در اطراف بختيار موفق شدند او را با تير بزنند. روزي كه در بغداد براي شكار به خارج از شهر رفته بودند كسي كه او خيال مي‌كرد از همه به او نزديك‌تر است و از ايادي ما بود او را زد. ولي متأسفانه اين مرد پوست‌كلفت هنوز نمرده است. من عقيده دارم كه خواست خداست براي اينكه بيشتر رنج و عذاب ببرد. بالاخره مي‌ميرد. اين آدم شقي خيلي مردم را اذيت كرد كه براي خودش مقام و پول به دست آورد. ولي از حق نبايد گذشت، مرد شجاع و نترسي است. گويا حسن‌البكر رئيس‌جمهور عراق تاكنون سه بار از او عيادت كرده است...

او در خاطرات روز 31 مرداد 49 مي‌نويسد:

«... خبر قطعي رسيده است كه بختيار مرده و عملش تمام شده است. نمي‌دانم تا چه حد بايد آن را بپذيرم. به عرض رساندم. شاهنشاه هم مردد بودند و باور نمي‌‌كردند» و در خاطرات روز دوم شهريور 49 چنين مي‌نويسد:

«... صبح شرفياب شدم. عرض كردم قتل بختيار انعكاس عجيبي در مردم داشته است. عده زيادي كه از كشته شدن اين آدم شقي خوشحال هستند، يك عده ديگر هم از اين قدرت عجيب دستگاه شاهنشاه ماست‌ها را كسيه كرده‌ اند، حتي مي‌گويند آن دو نفر جواني كه هواپيماي ملي ما را ربودند، مأمور ساواك بودند كه خواستند رد گم كنند و آنها هم در قتل بختيار شركت كردند. شاهنشاه خنديدند. فرمودند، اين قسمت كه مهمل است ولي شما تأييد بكنيد! چه بهتر كه قدرت ما هم مثل قدرت سابق انگليس‌ها افسانه‌اي بشود...»(7)

پس از مرگ تيمور بختيار همسر و دو فرزندش راهي سوئيس شدند و از هرگونه فعاليت سياسي خودداري كردند.

«عباس سالور» كه در زمان مرگ بختيار استاندار خوزستان بود در خاطرات خود مي‌نويسد:(8)

«تيمور بختيار در عراق با ارسال نامه‌هاي دوستانه و كمك‌هاي مالي به دوستان خود مي‌خواست برنامه‌هاي خود را در نواحي مرزي و داخلي كشور اجرا نمايد. از اين نظر ساواك مناطق مرزي را تحت كنترل داشت و از مراسلات و فعاليتهاي او و همكاران و طرفدارانش مطلع بود. در بسياري موارد پاسخ نامه‌ها به وسيله ساواك صورت مي‌گرفت. بختيار براي 19 نفر از كلانتران و بزرگان ايل بختياري نامه ارسال داشته و گاهي هم پول حواله كرده بود. به رؤساي ساواك شهرستانها و استانها كه تصور مي‌كرد نسبت به او وفادار هستند نامه مي‌نوشت، كه آنها عيناً نامه‌‌ها را به رؤساي خود مي‌‌دادند. از جمله به رئيس ساواك دزفول، سرهنگ افراسيابي، نامه‌اي نوشته بود كه او اين نامه را به تيمسار خاوري ـ رئيس ساواك خوزستان ـ داد. همچنين به رؤساي ساواك خوزستان، كهگيلويه و بويراحمد، سنندج، اصفهان، كرمانشاه، بوشهر، بندرعباس، رضائيه نامه‌هايي نوشت.

به شيوخ خوزستان نيز نامه مي‌نوشت و گاهي پول مي‌فرستاد. از جمله به شيخ صدام برامك نامه نوشته بود، به همراه سي هزار تومان پول، كه با عشاير شوش و كارون اهواز تماس بگيرد. با مكي فيصلي كه دو دوره نماينده مجلس بود، با شيخ فيصل طرفي نيز مكاتبه نمود كه ساواك اطلاع داشت.

پي‌نويس‌‌ها:
1. دانشنامه جهان اسلام، دايره‌المعارف اسلامي، ج 2، ص 406.
2. فردوست، ظهور و سقوط سلطنت پهلوي، مؤسسه مطالعات و پژوهشهاي سياسي، ج 1، ص 420.
3. سپهبد تيمور بختيار به روايت اسناد ساواك، مركز بررسي اسناد تاريخي، ج دوم، بختيار در لبنان، ص 11.
4 خسرو معتضد، سپهبد بختيار، تهران، انتشارات علمي، 1379.
5. فردوست، همان، ص 422.
6. تيمور بختيار به روايت اسناد ساواك، مركز بررسي اسناد تاريخي، ج 3، بختيار در عراق، ص 414. رجوع كنيد به مقاله «تيمور بختيار» در سايت مؤسسه مطالعات و پژوهشهاي سياسي.
7. يادداشتهاي امير اسدالله علم، انتشارات مازيار و معين، ج 2.
8. تاريخ معاصر ايران، سال 8، شماره 30، تابستان 1383، ص 129.

ماهنامه الكترونيكي «دوران» ، شماره 42 ، ارديبهشت 1388

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۴۰:۲۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
روز گذشته معاون وزير بهداشت در ديدار با مقامات ناجا صحبت از مصرف سالانه ۴۲۰ ميليون ليتر الكل در كشور كرد؛ صحبت‌هايي كه اگر واقعيت داشته باشد يك فاجعه به شمار مي‌رود. اين در حالي است كه فرمانده پيشين ناجا تعداد دائم‌الخمرها را يك‌دهم تعداد معتادان كشور عنوان كرده است.

 به گزارش مشرق، مصرف، خريد و فروش الكل در كشور با توجه به موازين و تعاليم اسلامي ممنوع به شمار مي‌رود و قانون مجازات‌هايي براي مصرف كننده، خريدار و فروشنده در نظر گرفته است.

نيروي انتظامي سالانه گزارش‌هايي در مورد كشف انواع مشروبات الكلي ارائه مي‌كند و هر سال از كاهش ميزان كشفيات سخن مي‌گويد. سردار زمانيان رئيس پليس مبارزه با قاچاق كالا و ارز در يكي از نشست‌هاي خبري خود از كاهش 44 درصدي قاچاق مشروبات الكلي خبر داده بود.

130 هزار الكلي در ايران

اسماعيل احمدي مقدم فرمانده پيشين نيروي انتظامي نيز در صحبت‌هايي تعداد معتادان به الكل را يك دهم معتادان به مواد مخدر عنوان كرده و گفته با توجه به تعداد يك ميليون و 300 هزار معتاد موادمخدري در كشور، تعداد الكلي‌ها در ايران 130 هزار نفر است.

البته علي هاشمي دبيركل اسبق ستاد مبارزه با موادمخدر در مصاحبه‌اي با يكي از خبرگزاري‌ها تعداد معتادان را حدود 4 ميليون نفر اعلام كرد كه با اين تعداد، تعداد دائم الخمرها افزايش خواهد يافت.

با توجه به افزايش تعداد دائم الخمرها در كشور، وزارت بهداشت اولين كلينيك دولتي ترك اعتياد در ايران را تأسيس كرد. اين مركز كه با مجوز وزارت بهداشت در مركز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشكي تهران راه‌اندازي شده است و دوشنبه هر هفته فعال است و در آن خدمات مشاوره‌اي، شامل مشاوره فردي، مددكاري، گروه‌درماني و خانواده‌ درماني ارائه مي‌شود.

50 درصد تست الكل رانندگان در تهران مثبت بوده است

در بسياري از كشورها مصرف الكل و رانندگي در حال مستي عامل بسياري از موارد سوانح رانندگي است. در ايران نيز همراه با بالا رفتن مصرف الكل شمار سوانح رانندگاني كه مشروبات الكلي مصرف كرده‌اند رو به ازدياد گذاشته است. پليس راهنمايي و رانندگي تهران نيز در اسلايدي كه در يكي از نشست‌هاي خود به نمايش گذاشته بود، آورده بود: «در 9 ماه ابتدايي 91، از 402 تست انجام شده مواد مخدر و مشروبات الكلي از رانندگان تعداد 169 مورد مثبت بوده است در حاليكه در سال 92 از 526 مورد تست انجام شده، 272 مورد مثبت بوده است.»

روز گذشته نيز علي اكبر سياري معاون بهداشت وزارت بهداشت در ديدار با مسئولان نيروي انتظامي از آماري عجيب رونمايي كرد. وي گفت: سالانه 420 ميليون ليتر مشروبات الكلي در ايران به مصرف مي‌رسد.

اين در حالي است كه پيش از اين حسن تاميني نايب رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس نهم، ضمن ارائه آماري درخصوص افزايش مصرف مشروبات الكلي در برخي نقاط  ايران، گفته بود: «بر اساس اعلام مدير كل سلامت روان وزارت بهداشت در بسياري از مناطق مصرف الكل افزايش داشته به گونه اي كه بيش از 200 ميليون ليتر انواع مشروبات الكلي ساخت داخل و قاچاق در كشور مصرف مي‌شود».

پيگيري‌ها از حاجبي، مديركل دفتر سلامت روان و اعتياد وزارت بهداشت بي نتيجه ماند و وي حاضر نشد تا آمار جديد اعلام شده از سوي معاون بهداشتي وزارت بهداشت را تأييد يا تكذيب كند.

ورود 42 هزار كاميون قاچاق الكل به ايران

اكنون معاون بهداشت از افزايش 2 برابري مصرف الكل طي 9 ماه گذشته در كشور خبر داده و اگر اين آمار حقيقت داشته باشد به اين معني است كه روزانه 115 كاميون 10 تني حامل مشروبات الكلي قاچاق، به كشور وارد مي‌شود و در سال اين تعداد به 42 هزار كاميون مي‌رسد.

اگر تعداد دائم‌الخمرها را نيز 130 هزار نفر در نظر بگيريم، هر نفر از اين افراد روزانه 8.8 ليتر الكل مصرف مي‌كند يعني بيش از نياز بدن به آب! اما اين ميزان سالانه حدود 3230 ليتر الكل مي‌شود كه آماري بسيار بالا محسوب مي‌شود.

مصرف هر ايراني سالانه 5.25 ليتر الكل

مطابق آمار سياري، به اين نتيجه مي‌رسيم كه با توجه به جمعيت 80 ميليوني ايران، به هر ايراني سالانه 5.25 ليتر الكل مي‌رسد. و مطابق آمار روزانه يك ميليون و 150 هزار و 684 ليتر الكل در كشور مصرف مي‌شود.

با توجه به آمار ورود روزانه 115 كاميون 10 تني قاچاق به نظر مي‌رسد كه اين آمار غير واقعي باشد چرا كه نيروي انتظامي و مرزباني احاطه كاملي بر مرزهاي كشور دارند.

چندي پيش نيز يك خبرگزاري در گزارشي نسبت به فروش الكل‌هاي طبي خوراكي در سوپرماركت‌ها هشدار داده بود و شايد مقدار زيادي از الكل مصرفي در كشور، توليد داخل است و از مرزها قاچاق نمي‌شود.

اما با اين وجود مجيد ابهري، آسيب‌شناس اجتماعي نيز در مصاحبه‌اي كه سال 92 انجام داده بود گفته: در 10 سال گذشته مصرف مشروبات الكلي به حداقل 18 سال رسيده است و الكليسم به عنوان يك اعتياد ويرانگر در دامنه سني 25 تا 40 سال مشاهده شده است.

همين چند سال قبل بود كه در رفسنجان ركورد مسموميت با الكل نيز شكسته شد و 355 جوان همزمان به علت مسموميت الكلي به مراكز درماني مراجعه كردند.

در شرايطي كه مصرف الكل به حكم شرع و قانون در ايران غير قانوني‌ است؛ برخي معتقدند اينكه دولت به فكر تاسيس كلينيك‌هاي ترك افتاده، مي‌تواند گوياي آن باشد كه وضع اعتياد و مصرف بي‌رويه الكل بحراني ا‌ست.

سازمان بهداشت جهاني هم، چندي پيش، آمار مصرف الكل طي سال هاي 2010 و 2011 را اعلام كرد كه بر اساس اين آمار از بين 199 كشور، ايران در رتبه 166 جهاني قرار گرفته بود و كشورهاي بلاروس، مولداوي، ليتواني،روسيه، روماني، اوكراين، آندورا، مجارستان، جمهوري چك،اسلواكي، پرتغال، صربستان، گرانادا، لهستان، لتوني، فنلاند، كره جنوبي، فرانسه، استراليا و كرواسي در رده هاي اول تا بيستم جهان قرار داشتند.

حال اگر چه نمي‌توان عدد 420 ميليون ليتر را باور كرد، اما با توجه به هشدارهاي كارشناسان و افزايش دائم‌الخمرها بايد در نظر داشت كه مصرف الكل به هر ميزان نيز يك مسئله اي است كه بايد با آن به شدت برخورد شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۳:۳۳:۵۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

نكاتي براي خوشمزه شدن غذاهاي گوشتينحوه پختن گوشت, خوشمزه شدن غذاهاي گوشتي

 

بسياري از ما به دنبال راهي براي خوش‌طعم كردن غذاهاي خود هستيم. طعم خوش غذا علاوه بر اينكه محركي براي اشتها است، مي‌تواند براي افراد كم وزن، كم اشتها يا گاها بيمار نيز مفيد باشد. با به كار بردن روش‌هاي ساده، اما كاربردي زير مي‌توان غذايي با طعم خوش و متفاوت را تجربه نمود. 


1- كف گوشت در حال پخت را دور بريزيم يا نه؟
بهتر است مايعي كه در روند پخت گوشت از آن خارج مي‌شود، مستقيم داخل غذا استفاده شود. معمولاً بيشترين ميزان پروتئين‌هاي محلول در آب و ويتامين‌هاي محلول در آب، به‌خصوص ويتامين‌هاي گروه B، هنگام پختن از بافت گوشت خارج و به آب در حال جوش وارد مي‌شوند بنابراين نبايد آب و كف اوليه گوشت را دور بريزيد چون عملا بخش زيادي از ريزمغذي‌هاي گوشت با اين كار از بين مي‌رود. البته بايد توجه داشته باشيد معمولاً زماني كه گوشت در حال پختن است، ابتدا آب آن كمي كدر و پر از كف است. از نظر بهداشت مواد غذايي، زماني گوشت و آب آن كاملا ايمن و قابل خوردن مي‌شوند كه آب يا عصاره حاصل از جوشيدن گوشت به رنگ شفاف درآيد. اين عصاره، داراي ارزش تغذيه‌اي است و دور ريختن آن توصيه نمي‌شود.

خيلي از افراد هم كف روي گوشت يا مرغ را دور مي‌ريزند اما اين كف شامل پروتئين‌هايي است كه در مراحل اوليه از گوشت خارج مي‌شود و يكي از ويژگي‌هاي پروتئين‌ها اين است كه امكان فومينگ يا كف كردن دارند. به همين دليل دور ريختن كف حاصل از جوشيدن انواع گوشت در آب هم توصيه نمي‌شود. اگر خانم خانه كمي صبوري كند، اين كف سرشار از پروتئين به مرور در آب حل خواهد شد و عصاره گوشت را شفاف و مغذي خواهد كرد.


اگر مي‌خواهيد گوشت قرمز را بپزيد، بهتر است پيش از اين كار، آن را با پياز، فلفل سياه و كمي زردچوبه تفت دهيد و بعد آن را بپزيد. با اين كار، هم گوشت طعم بهتري پيدا مي‌كند و هم از نظر ظاهري بافتش را از دست نمي‌دهد

2- آيا از گوشت شتر و بز هم مي‌توانيم در تهيه‌ي غذا استفاده كنيم؟
بله. گوشت شتر با طبعي گرم و كم‌چرب و اندكي شور مزه است كه بيشتر آن را كباب مي‌كنند يا در خورش مصرف مي‌شود. گوشت بز هم اگر بزغاله باشد بسيار مطلوب است.

3- چرا بعضي مواقع رنگ گوشت خيلي تيره‌تر است؟
به طور كلي هر چه چهارپا پيرتر باشد رنگ گوشت آن تيره‌تر است و گوشت بيات شده است كه براي كباب كردن اگر در قدري ماست بخوابانيد رنگ گوشت صورتي مي‌شود.

4- چرا بعضي اوقات كباب كوبيده روي آتش باز مي‌شود؟
علل مختلفي وجود دارد: اول اينكه گوشت بسيار چرب است. دوم تركيب گوشت مناسب نيست و چسبندگي لازم را ندارد. سوم در هنگام گرفتن گوشت به سيخ خوب اين عمل را انجام نداده‌ايد. بهترين قسمت گوشت براي كباب كوبيده نيمي قلوه‌گاه و نيمي ديگر صافي شده‌ي فيله و راسته مي‌باشد.

5- براي خوابانيدن گوشت آيا بهتر است نمك آن را هم در آن زمان اضافه كنيم؟
خير. اگرچه از نظر مزه خيلي تغيير مي‌كند ولي از ارزش غذايي گوشت كاسته مي‌شود. زيرا مقداري از خونابه‌ي گوشت در مايه حل مي‌شود و از دست مي‌رود. بهتر است در هنگام به سيخ كشيدن گوشت يا پس از كباب كردن، نمك به آن بيفزاييد.

6- چرا گوشت را پيش از پختن غالباً در روغن تفت مي‌دهند؟
 منظور از تفت دادن اين است كه منافذ گوشت بسته شود تا خونابه از آن بيرون نزند و طعم گوشت در آن باقي بماند.

7- براي تهيه‌ي استيك كدام قسمت از گوشت مناسب‌تر است؟
معمولاً راسته‌ي گاو جوان با برش عمودي بر الياف گوشت مناسب‌تر است.
 
8- براي بريدن گوشت پخته مانند ژيگو، زبان و غيره چگونه عمل كنيم؟
معمولاً در شام‌هاي نشسته و تشريفاتي بريدن گوشت سر ميز مرسوم است. ولي در شام ايستاده گوشت را بايد در آشپزخانه بريد. كه بايد از كارد بلند، نازك و تيز استفاده شود.

9- فرق بين ژيگو و رُست‌بيف چيست؟
ژيگو در زبان فرانسوي به ران بره، گوسفند، بز و گوساله‌ي پخته اطلاق مي‌شود. ولي رُست‌بيف به گوشت گوساله‌ي بريان گفته مي‌شود.

10- اگر گوشت كبابي سفت بود چگونه آن را نرم كنيم؟
بهتر است گوشت را در آب پياز، سركه و روغن زيتون بخوابانيد و حداقل 2 ساعت گوشت را با درپوش در يخچال نگه داريد.


11- فرق بين كباب بُناب و كباب كوبيده چيست؟
گوشت كباب بناب يك‌بار از چرخ‌گوشت رد مي‌شود و سپس با پياز خردكرده ساطوري مي‌شود. ولي كباب كوبيده 2- 3 بار از چرخ‌گوشت رد مي‌شود و با پياز رنده كرده و آبگرفته تركيب مي‌شود.


12- بهترين زمان براي افزودن پياز به گوشت كباب كوبيده چه زماني است؟
ابتدا گوشت را از صفحه‌ي درشت چرخ‌گوشت رد كنيد. آنگاه پياز را همراه با قدري نمك به گوشت بيفزاييد و اين بار گوشت را از صفحه ريز چرخ‌گوشت رد كنيد. حالا مايه‌ي كباب آماده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۲۸:۰۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

خانه تكاني در تابستان با مواد طبيعي

حالا كه چند ماه از خانه تكاني عيدتان گذشته و آلودگي‌ها به همه جاي خانه تان نفوذ كرده، به شما فوت و فن دوباره تميز كردن خانه با مواد طبيعي را ياد مي دهيم.

مواد لازم براي خانه تكاني, تميزكاري با مواد طبيعي

سينك ظرفشويي تان را با جوش شيرين و سركه برق بيندازيد


مواد لازم:

* جوش شيرين
* روغن‌هاي گياهي مثل روغن زيتون
* روغن زيتون
* پارچه نخي مخصوص نظافت
* روزنامه

سينك ظرفشويي
جوش شيرين + سركه
جوش شيرين را در سينك بريزيد و بعد سركه را روي آن خالي كنيد. بعد از گذشت چند دقيقه آب داغ را باز كنيد تا تاثير پاك‌كنندگي اين مواد بيشتر شود.

براي پاك كردن شير آب،يك توپ پنبه را آغشته به سركه كنيد تا درخشش به فلز كدر شده شير آشپزخانه بازگردد. اگر هم روي شير، سينك، كاشي‌هاي پشت آن يا سطوح ديگر آشپزخانه‌تان لكه چربي چسبيده، يك قطره اسانس ليمو را روي آن بچكانيد و سپس با اسفنج لكه را تميز كنيد.

ظرف هايي كه لكه غذا از روي‌شان پاك نشده را هم مي‌توانيد به كمك ليمو تميز كنيد. براي اين كار نصف ليموترش را روي ظرف مورد نظر بچكانيد، چند قاشق نمك رويش بريزيد و سپس با اسفنج روي آن ناحيه را بسابيد.

جوش شيرين چاره خوبي براي پاك كردن كثيفي‌هاي روي اجاق‌گاز است پس اگر به هيچ طريقي نتوانستيد لكه‌هاي غذا را از روي گاز پاك كنيد، دست به دامان جوش شيرين شويد.

تميز كردن خانه با مواد طبيعي,فنوني براي تميز كردن خانه با مواد طبيعي

دستمال آغشته به آب گرم و سركه سيب را روي زمين بكشيد سپس با دستمال خشك تميز كنيد


زمين
آب گرم + سركه سيب
يك دستمال نخي را با استفاده از اين مايع مرطوب كنيد و روي زمين بكشيد، بعد با كمك يك دستمال خشك دوباره زمين را تميز كنيد تا برق بيفتد.

مايكروفر و اجاق گاز
سركه
براي پاك كردن لكه‌هاي غذا از روي اجاق گاز كمي سركه روي‌شان اسپري كنيد و چند دقيقه بعد سراغ لكه‌ها برويد. براي تميز كردن مايكروفر هم يك‌چهارم فنجان سركه و يك فنجان آب را حدود يك دقيقه داخل مايكروفر قرار دهيد تا مخلوط به نقطه جوش برسد. پس از آن تميز كردن لكه‌ها براي‌تان كاري نخواهد داشت.

پنجره
سركه + آب + جوش شيرين
امسال به جاي استفاده از شيشه‌شوي، يك‌چهارم فنجان سركه و دو فنجان آب را با هم مخلوط كنيد. مقدار بسيار كمي جوش شيرين به آن اضافه كنيد و مخلوط را روي شيشه‌ها اسپري كنيد سپس با روزنامه سطح شيشه را پاك كنيد.

حمام و توالت
جوش شيرين + آبليمو
سطوح آلوده را مي‌توانيد با كمك جوش شيرين و اسفنجي كه با آبليمو يا سركه مرطوب شده تميز كنيد.  پس به جاي اينكه نفس‌تان را به‌خاطر شستن وان و كف دستشويي و حمام با شوينده‌هاي شيميايي بند  بياوريد، سراغ اين تركيب طبيعي و بي‌خطر برويد.

تميزكاري با مواد طبيعي,تميز كردن خانه با مواد طبيعي

وسايل چوبي را با روغن زيتون و آبليمو برق بيندازيد


مبلمان
روغن زيتون + آبليمو
وسايل چوبي را بعد از گردگيري با استفاده از پنبه‌اي كه كمي به آبليموي طبيعي و دوبرابر ميزان آبليمو روغن زيتون آغشته شده، برق بيندازيد.

ماشين ظرفشويي و لباسشويي
سركه
به جاي شوينده‌هاي شيميايي كه در بازار فروخته مي‌شود، هر هفته يك‌بار در ماشين ظرفشويي و هر ماه يك‌بار در ماشين لباسشويي‌تان يك فنجان سركه بريزيد و برنامه كوتاه شست‌وشو را بدون لباس يا ظرف اجرا كنيد.

آفات گياهي
سركه + برگ خشك فلفل + پودر فلفل قرمز + فلفل چيلي
اين مخلوط را روي گياهان آفت زده اسپري كنيد تا مثل يك مانع براي ورود آفات عمل كند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۲۵:۴۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
۲۰ اندرز از پيامبر اعظم ـ صلي الله عليه و آله ـ درباره بهداشت و درمان
 
عناب، تب و سرفه را از بين مي‎برد و قلب را نوراني مي‎كند. بر شما باد كرفس كه اگر چيزي عقل را بيافزايد، همان است.
۲۰ اندرز از پيامبر اعظم ـ صلي الله عليه و آله ـ درباره بهداشت و درمان

گروه جامعه جهان نيوز ـ دكتر محمد لطفي زاده: در اين نوشته ۲۰ اندرز از پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله درباره بهداشت و درمان، برگرفته از كتاب روش تندرستي در اسلام، ترجمه طب النبي صلي الله عليه و آله را مرور مي‎كنيم :

۱ - خربزه را با دندان بخوريد و آن را قطعه‎قطعه نكنيد كه آن ميوه مبارك و پاكي است، دهان را پاك و قلب را مقدس و دندانها را سفيد مي‎كند و خدا را خشنود مي‎سازد، بوي آن از عنبر و آب آن از كوثر و گوشت آن از بهشت و لذت آن از جنت و خوردن آن از عبادات است.

۲ - هر كس قدري خربزه بخورد، خداوند متعال براي او هفتاد هزار حسنه مي‎نويسد و از او هفتادهزار سيئه محو مي‎كند.

توضيح آنكه مهرباني و رحمت خداوند متعال آن قدر زياد است كه حتي خوردن خربزه و لذت بردن از آن را هم از عبادات قرار داده و پيرو انجام اين عبادت پاداشي در نظر گرفته است.

۳ - بر شما باد ليمو كه آن قلب را نوراني مي‎كند و بر عقل مي‎افزايد.

۴ - هيچ زن حامله‎اي خربزه نمي‎خورد مگر اينكه نوزاد او زيباروي و خوش ‎خلق (با اخلاق نيكو) مي‎شود.

۵ - (گل) نرگس را بو كنيد اگرچه روزي يك بار باشد، اگرچه هفته‎اي يك بار باشد، اگرچه ماهي يك‎بار باشد، اگر چه سالي يك بار باشد، اگرچه در عمر يك بار باشد، چون در دل (قلب) دانه‎‎‎اي (نقطه‎اي) از جنون و جذام و برص وجود دارد كه بوئيدن نرگس، آن را از بين مي‎برد.

۶ - هر كس مي‎خواهد عطري را استشمام كند، گل سرخ را ببويد.

۷ - سير بخوريد كه در آن شفاي هفتاد بيماري است.

۸ - وقتي به شهري وارد شديد از سبزي يا پياز آن بخوريد كه بيماري آن شهر را از شما دور مي‎كند.

۹ - هر كس هفت روز به شدت بيمار باشد، خداوند سبحان هفتاد سال گناه او را مي‎آمرزد.

۱۰ - تب، گناهان را مي‎ريزد همانگونه كه درخت برگ‎ها را مي‎ريزد.

۱۱ - كرفس، سبزي پيامبران است.

۱۲ – هر كس اناري بخورد و آن را تمام كند، خداوند سبحان چهل روز قلب او را نوراني مي‎كند.

۱۳ - وقتي يكي از شما آبگوشت تهيه مي‏كند، در آن بسيار كدو بريزد كه بر عقل و فكر مي‎افزايد.

۱۴ - هر كس سركه بخورد، فرشته‎اي بپا مي‎خيزد و براي او استغفار مي‎كند تا وقتي كه از آن فارغ شود.

۱۵ - عناب، تب و سرفه را از بين مي‎برد و قلب را نوراني مي‎كند.

۱۶ - هيچ برگي از كاسني نيست مگر اينكه بر آن قطره‎اي از آب بهشت است.

۱۷ - هر كس سير و پياز و چيز بدبو بخورد به ما و مسجد نزديك نشود.

توضيح آنكه در كنار توصيه به خوردن سير و پياز بايد مراعات مردم را هم نمود و هنگام حضور در اجتماع خوش‎بو بود.

۱۸ - سفره ‏هاي خود را با سبزي زينت دهيد كه خوردن آن همراه با گفتن بسم‎الله، شياطين را مي‎راند.

۱۹ - بر شما باد كرفس كه اگر چيزي عقل را بيافزايد، همان است.

۲۰ - خربزه پيش از غذا شكم را شست‎وشو مي‏دهد و بيماري را به كلي از بين مي‎برد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۲۲:۴۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

درس هايي براي داشتن زندگي سالم تر

healthy life

داشتن يك زندگي خوب يك هنر است كه مي توان آن را به همراه پارامترهاي مادي و معنوي آموخت .

زندگي يك شوخي است اگر آن را جدي بپنداريد از آن رنج خواهيد كشيد و زندگي برايت مانند يك وزنه سنگيني خواهد شد كه در زير آن خرد خواهي شد در اين صورت است كه زندگي تمام نشاطش را خواهد گرفت .

اكثر انسان ها سال هاي زيادي از عمرشان را صرف تلاش براي كسب موفقيت و به وجود آوردن زندگي بهتر و شرايط آرماني مي كنند . تعداد كمي از افراد علاوه بر اين كه تلاش مي كنند و اين مسير را طي مي كنند تا به اهداف خودشان دست يابند از زندگي شان نيز لذت مي برند . توصيه مي شود براي بهتر درك نمودن جنبه هاي زيستن زندگي را ساده بگيريد .

هرگز نمي شود كه يك شبه زندگي تان را عوض كنيد براي اين كار نياز است كه راهكارهايي را بشناسيد و با كمك آن ها زندگي تان را بهتر و بهتر كنيد . و اين مسئله را در نظر داشته باشيد كه لازمه يك زندگي داشتن سطح استانداردي از جنبه هاي مختلف مي باشد و هدف از زندگي ساده تر پايين آوردن پارامترها و حقير شمردن زندگي نيست بلكه درك بهتر معناي زندگي مي باشد .

اگر ياد بگيريد كه ساده تر زندگي كنيد قادر خواهيد بود كه زمان زيادي را صرف فعاليت هايي كنيد كه به آن ها علاقه منديد و همين طور بيش تر وقت تان را با افرادي مي گذرانيد كه از هم نشيني با آن ها لذت خواهيد برد . با اين كار از بسياري از مسائل و درگيري هاي جسمي و روحي آزاد خواهيد شد . و زندگي تان با مباحثي پر خواهد شد كه براي تان ارزش مند است .

اساسي ترين هدف از ساده كردن زندگي اين است كه بسياري از چيزهايي كه اغلب زندگي ما را فرا گرفته است مانند استرس ، عجله ، انجام دادن كارهايي كه اصلاً مورد علاقه ما نيستند و حتي باعث آزارمان هم مي شوند را حذف كنيم و به جاي آن فرصتي را براي خودمان ايجاد كنيم كه بتوانيم بهتر فكر كنيم و در كارهاي مان خلاقيت داشته باشيم .

به طور قطع نمي توان اين نظم را در زندگي ايجاد كرد چرا كه شما نيز مانند ديگر افراد در اين دنياي پر مشغله مشغول فعاليت هستيد و در واقعيت انسان براي برآورده نمودن برخي از نيازهايش مانند نياز به خوراك ، پوشاك ، مسكن و … مجبور است كه در معرض استرس و گاه كارهاي طاقت فرسا قرار گيرد .

ما در اين مقاله سعي خواهيم كرد راهكارهايي را به شما پيشنهاد دهيم تا آن جايي كه امكان دارد زندگي تان را ساده تر كرده و از آن لذت ببريد .

درس هايي براي داشتن زندگي ساده تر

منظور از زندگي ساده اين است كه عناصر معني دار را به زندگي تان وارد كنيد . قبل از اين كه بخواهيد اين عناصر را به زندگي تان وارد كنيد بايد حتماً جاي خالي آن ها باز كنيد . در اطراف تان بسياري از اقلام و اجناس هستند كه غير ضروري مي باشند و گاهي نه تنها از آن ها استفاده نمي كنيد بلكه هزينه اي هم بابت نگه داري از آن ها صرف مي كنيد با حذف اين موارد مي توانيد زندگي تان را دل پذيرتر كنيد .

منظور از ساده زندگي كردن فقيرانه زندگي كردن نيست . هدف اين است كه در نگاه تان به زندگي تفاوت ايجاد كنيد . شما يك بار فرصت زندگي داريد و زمان و عمرتان بسيار ارزش مند است در نتيجه بايد وقت تان را صرف موارد ارزشمند كنيد .

اگر مرتباً دچار وسوسه مي شويد بايد در مقابل آن ها مقاومت كنيد و هرگز نبايد اجازه دهيد كه تبليغات پر زرق و برق مسير زندگي تان را عوض كند .

اكثر ما در زندگي مان تحت تأثير ديگران قرار مي گيريم . و بعضي از اقلامي كه در خانه مان قرار دارد تنها براي نمايش دادن به ديگران است ما با اين كار مي خواهيم به آن ها نشان دهيم كه زندگي بسيار خوبي داريم و خوشبخت هستيم و متأسفانه از نظر مخاطب نيز همين گونه هستيم .

خوشبختانه بعد از مهاجرت و عوض شدن ديدشان ديگر در خانه هاي شان از اين نوع كريستال هاي پر زرق و برق خبري نيست .

اگر توانايي انجام كاري را داريد به اين معنا نيست كه حتماً بايد آن كار را انجام دهيد . هر چيزي را كه در ملاقات با اطرافيان تان مي بينيد قطعاً بسيار هيجان انگيز هستند . اما شما نبايد بلافاصله تصميم بگيريد كه آن را در زندگي تان وارد كنيد . قبل از آن كه در اين زمينه تصميم گيري كنيد به اين فكر كنيد كه اين وسيله چه فضايي از زندگي تان را اشغال خواهد كرد . فضايي كه مي تواند ايده هاي بهتري را جايگزين اين وسوسه شيطاني نمايد . بنابراين تمركزتان را بر روي موارد بهتر قرار دهيد .

مواردي كه باعث مي شوند حواس مان پرت شوند مي توانند براي مان خطرناك باشند . اين كه ما در زندگي مان اين موارد را داريم به خاطر ترسي است كه بدون آن ها داريم . خودتان را با شلوغي بيش از اندازه خسته نكنيد . هرگز اجازه ندهيد اين نوع دل مشغولي ها شما را خسته كند . آن ها را تحت كنترل خودتان در بياوريد .

براي اين كه زندگي ساده تري داشته باشيد بايد به تغيير علاقه مند باشيد .

هرگز خودتان را با ديگران مقايسه نكنيد . حتما براي كارهاي مهم تان وقت بگذاريد . براي اين كه براي كارهاي مهم تان وقت ايجاد كنيد بايد ديگر كارهاي تان كه از اهميت كم تري برخوردارند را كنار بگذاريد . به مواردي كه براي تان مهم نيستند نه بگوييد با اين كار وقت كافي براي كارهاي مهم تان ايجاد خواهد شد .

سحرخيز باشيد .

اگر مي خواهيد كارهاي جديدي را انجام دهيد بايد سبك زندگي تان را عوض كنيد و عادت هاي جديدتان را جايگزين عادت هاي قبلي تان كنيد . هر چند دور ريختن عادت ها مي تواند در ابتدا براي تان مشكل باشد .

براي ترك دادن عادت ها يك دوره 30 روزه را براي خودتان در نظر بگيريد . با اين كار ترك عادت براي تان ساده تر خواهد شد . براي مثال به يك باره نمي توان از يك سريال تلويزيوني دست كشيد صبور باشيد و اين كار را مرحله به مرحله انجام دهيد .

خريد كردن زياد نمي تواند مشكلات شما را برطرف كند . گاهي اين مسئله مي تواند براي تان بسيار مخرب هم باشد .

خريد كردن سرگرمي نيست . با خريد بي خود نه تنها وقت بلكه پول تان نيز به هدر مي رود و زندگي تان را شلوغ خواهيد كرد .

اگر تصميم به سفر داريد سبك تر سفر كنيد با اين كار كم تر خسته خواهيد شد و استرس تان نيز كم تر مي شود . داشتن 3 جلد كتاب كه آن ها را خوانده ايد بهتر از داشتن 300 جلد كتاب است كه هرگز به سراغ آن ها نرفته ايد .

محيط اطراف تان را خلوت كنيد اين كار به خلوت كردن ذهن تان نيز كمك مي كند . دقت داشته باشيد كه شلوغي هاي بصري مي تواند حواس تان را پرت كند و به ذهن تان فشار وارد كند .

زيادي فكر كردن مي تواند باعث ايجاد استرس شود . اگر مشكلي داريد زياد به آن فكر نكنيد و آن را رها كنيد و آزاد باشيد .

مثبت نگر باشيد .

نيازي نيست كه در روياهاي ديگران زندگي كنيد . و بدون دليل براي خودتان روياهاي بي اساس را نسازيد .

اگر مي خواهيد شاد باشيد و آرامش تان نيز حفظ شود بايد همه چيز را به همان شكلي كه هست بپذيريد و از آن لذت ببريد .

در زندگي تان قدر شناس باشيد . اين كار برخورد شما از زندگي تان را ساده تر خواهد كرد . زماني كه دست از گله و شكايت بر مي داريد و شكرگزار هستيد شادي نيز به سراغ تان خواهد آمد .

از هر اشتباهي در زندگي تان درس بگيريد به آن ها لبخند بزنيد و به حركت تان ادامه دهيد . اگر چيزي را نمي توانيد كنترل كنيد زمان تان را هدر ندهيد و از آن بگذريد .

اگر مي خواهيد پيشرفت كنيد صادق باشيد . بهترين ها هميشه صادق هستند .

احساسي كه از يك كار صادقانه حس خواهيد كرد بسيار بهتر و كم استرس تر از حسي است كه با دروغ ايجاد شده است .

شايد تصور كنيد كه اين همه دستورالعمل براي ساده زيستي بسيار زياد و خسته كننده است . اما اين طور نيست .

با تغيير در شيوه تفكرتان مي توانيد ذهني ساده تر و مثبت تر را در هر زمان و مكاني داشته باشيد .

دو مورد را هميشه بايد مد نظر داشته باشيد و آن اين است كه بدانيد چه چيزهايي براي شما از اهميت بيش تري برخوردار است بنابراين تا آن جا كه مي توانيد بقيه عوامل را حذف كنيد . انجام اين دستورالعمل ها در زندگي تان كاري است كه به تنهايي بايد خودتان آن ها را انجام دهيد .


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۱۷:۰۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
او آنقدر پولدار است كه رسانه هاي مختلف به او لقب "مرد پول" داده اند.
 جام جم نوشت: "فلويد مي ودر" بوكسور بدون شكست آمريكايي همچنان در صدر پردرآمدترين ورزشكاران جهان قرار دارد. مي ودر 38 ساله كه ساليانه بيش از 80 ميليون دلار كسب درآمد مي كند ثروتي نجومي را براي خود دست و پا كرده است. البته مي ودر عادت بسيار ناپسندي هم در زمينه فخر فروشي با ثروتش و نشان دادن دارايي هاي خود به ديگران دارد. او سال گذشته با نمايش جت اختصاصي خود در شبكه اجتماعي در حالي كه تمامي اتومبيل هاي گران قيمت وي مقابل جت پارك شده بود انتقادهاي زيادي نسبت به خود برانگيخت. علاوه بر اين او در عكس هاي مختلف ديگري كه در اينستاگرام منتشر مي كند پول هاي زياد خود را به ديگران نشان مي دهد. او روز گذشته نيز بار ديگر تصويري از خود و بخشي از پول هايش را منتشر كرد. به گزارش ديلي ميل ، در اين عكس نشان داده مي شود كه چطور پردرآمدترين ورزشكار جهان پول هاي خود را براي يك مسافرت تفريحي بسته بندي مي كند
پولدارترين ورزشكار جهان +عكس
پولدارترين ورزشكار جهان +عكس
برچسب ها: پولدار ، ورزشكار

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۱۲:۰۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

وطن

مشاهير روستازاده

نكته : شهرستان قوچان داراي مفاخر ومشاهير بزرگ و زيادي است كه اين كانون اديب قوچاني به دليل حفظ امانداري در مطالب از ذكر نام انها در اينج خوداري مي نماييد اين مطلب به عنوان يك از هزاران و به نفل از رسانه هاي ملي نقل ميشود

خبرگزاري تسنيم: وقتي نام فردي به دليل عموميت و محبوبيت بر سر زبان‌ها مي‌افتد و در جهان شناخته مي‌شود، فرقي نمي‌كند اين شهرت در عرصۀ ملّي است يا سياسي، اجتماعي، فرهنگي و... خواه ناخواه بيوگرافي/ رزومه/ زندگي‌نامۀ وي مورد توجه افكارعمومي قرار مي‌گيرد.

به گزارش گروه رسانه‌هاي خبرگزاري تسنيم،رهبر معظم انقلاب حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مورخ 14 تير ماه 1368 طي مراسم بيعت با اصناف، در قدرشناسي از ايثار و فداكاري‌هاي بي‌شائبۀ روستائيان كشور بياناتي ايراد فرمودند:

"اين‌ نكته‌ را به‌ برادران‌ و خواهران‌ روستايي‌ ابلاغ‌ كنيد كه‌ روستاييان‌ در طول‌ ساليان‌ بعد از پيروزي‌ انقلاب‌، نقش‌ مهمي‌ در همه‌ي‌ مراحل‌ خودكفايي‌ جبهه‌ي‌ جنگ‌، بسيج‌ عمومي‌ و پشتيباني‌‌ها داشتند."

وقتي نام فردي به دليل عموميت و محبوبيت بر سر زبان‌ها مي‌افتد و در جهان شناخته مي‌شود، فرقي نمي‌كند اين شهرت در عرصۀ ملّي است يا سياسي، اجتماعي، فرهنگي و... خواه ناخواه بيوگرافي/ رزومه/ زندگي‌نامۀ وي مورد توجه افكارعمومي قرار مي‌گيرد.

خط اول از بيوگرافي هر انسان، زمان و مكان تولد اوست.

مشاهير معاصر كشور ما در كجاي پهنۀ پهناور اين سرزمين ديده به جهان گشوده و رشد يافته‌اند؟ در پايتخت؟ در شهرهاي بزرگ؟ يا در روستاهاي محروم و دورافتاده؟

در اين گزارش قصد داريم به طور اجمالي به ذكر زادگاه برخي از مشاهير كشورمان، از رؤساي جمهور ادوار مختلف گرفته تا سياستمداران و علماء و در نهايت بزرگمرداني كه با نثار خون خود، نامشان تا ابد بر جبين تاريخ بشريت خواهد درخشيد، بپردازيم.

 

پيش از ارائۀ اين ليست، سه تبصره مهم ذيل را نبايد از نظر دور داشت:

1. بنابر اعلام سازمان ملل متحد، ايران در 30 سال پيش 104 اُمين كشور جهان از لحاظ جمعيت بالاي روستايي محسوب مي‌شد. با افزايش شهرنشيني در جامعۀ رو به صنعتي شدنِ ايران، اين رقم به مرور رو به كاهش است، اما با اين حال پيش بيني شده تا سال 2015 به صد و سي و دومين كشور با جمعيت روستانشين جهان تبديل شود.

براساس جديدترين اعلام رسمي مركز آمار ايران، جمعيت روستانشين كل كشور در سال 1394 برابر با 21.446 ميليون نفر از جمعيت كل 78.773 است.

اين آمار به اين معني است كه به طور ميانگين از هر چهار نفر ايراني، يك نفر ساكن روستاهاي كشورمان است. بديهي است فقط ذكر نام تعداد مشاهير و بزرگاني كه از دل اين رقم بالا بيرون آمده‌اند، امري نزديك به محال است، لذا اين نمونه‌هاي انگشت‌شمار تنها قطره‌اي از درياست.

 

2. محل تولد و زندگانيِ بعضي از مشاهير و بزرگان ملّي و مذهبيِ كشورمان، روستاهايي بسيار دورافتاده و گمنام بوده، لذا نويسندگان در بيوگرافي‌هايي كه از اين اشخاص ارائه مي‌دهند (چه در فضاي مجازي و چه به صورت كتب منتشرشده) معمولاً نام نزديك‌ترين شهر يا شهرستان به آن روستا را به عنوان محل تولد فرد ذكر مي‌كنند تا براي عموم آشناتر باشد.

 

3. بسياري از شهرستان‌هاي فعلي، طي يك الي دو دهۀ اخير به شهرستان تبديل شده و در اسناد رسمي كشور ثبت شده‌اند، در حالي كه هنگام تولد انسان‌هاي بزرگ در آنجا، اين مناطق، روستاهايي كوچك و ناشناخته بوده‌اند.

 

 • حسن روحاني رئيس جمهور فعلي كشورمان در 21 آبان سال 1327 در شهرستان سرخه استان سمنان زاده شد.
 • محمود احمدي نژاد ششمين رئيس جمهور ايران در 6 آبان سال 1335 در روستاي آرادان از توابع شهرستان گرمسار استان سمنان به دنيا آمد.
 • اكبر هاشمي رفسنجاني چهارمين رئيس جمهور ايران در 3 شهريور 1313 در روستاي بهرمان شهرستان رفسنجان واقع در استان كرمان به دنيا آمد.

 

 

 • اصالت خانوادگي آيت‌الله صادق آملي لاريجاني و علي لاريجاني، رؤساي فعلي قوه قضاييه و مقننه به روستاي پردمه شهرستان لاريجان در هفتاد كيلومتري آمل مازندران بازمي‌گردد.
 • سردار قاسم سليماني فرماندۀ نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي متولد 1336 در دهستان رابُر از توابع استان كرمان است.
 • سيد يحيي رحيم صفوي فرمانده سپاه پاسداران و از رزمندان و فرماندهان جنگ تحميلي متولد سال 1331 در روستاي همام از بخش باغ بهادران شهرستان لنجان، از توابع استان اصفهان است.  
 • محمدباقر قاليباف شهردار تهران، متولد 1340 در شهرستان طرقبه از توابع مشهد است.
 • علي اكبر ولايتي  متولد سال 1324 در روستاي رستم‌آباد شميران است.
 • محسن رضايي متولد سال 1333 در روستاي بنه‌وار از توابع شهرستان لابي در استان خوزستان به دنيا آمد.

 

مشاهير روستازاده

 

 

علاوه بر سياستمداران كنوني نظام مقدس جمهوري اسلامي، در نسل اول انقلاب نيز بسياري از برجسته‌ترين نظريه‌پردازان و شخصيت‌هاي طراز اول اجتماعي، مذهبي و سياسي كه منشأ پيدايش انقلاب بودند، در روستاها، دهستان‌ها، بخش، ناحيه و شهرستان‌هاي كوچكِ دور و نزديك در اين مرز و بوم متولد شده‌اند.

 

 • شهيد آيت‌الله دكتر سيد محمد حسيني بهشتي زادهٔ 2 آبان 1307 در  منطقهٔ قديمي لُنبان در شهر اصفهان ديده به جهان گشود.
 • شهيد آيت‌الله دكتر مرتضي مطهري متفكر شهيد، زادهٔ 13 بهمن 1298 در شهرستان فريمان در شرق استان خراسان رضوي است.
 • دكتر علي شريعتي نويسنده، محقق، جامعه‌شناس، تاريخ‌شناس و از مبارزان و فعالان سياسي-مذهبي، 2 آذر 1312 در روستاي كاهك در كوير مزينان در نزديكي شهرستان سبزوار در غرب خراسان رضوي زاده شده است.
 • شهيد آيت‌الله سيد محمود طالقاني از رهبران انقلاب اسلامي، عضو مجلس خبرگان و نخستين امام جمعه تهران پس از انقلاب، 13 اسفند 1289 در روستاي گليرد شهرستان طالقان ديده به جهان گشود.
 • شهيد آيت‌الله محمدجواد باهنر در منطقۀ قديمي و محروم  محله‌شهر در اطراف شهر كرمان به دنيا آمده است.  
 • شهيد محمدعلي رجايي سال 1312 در شهرستان دارالمومنين قزوين متولد شد.

 

1

 

*** زادگاه شهدا  

 

 • شهيد خلبان علي‌اكبر قربان شيرودي، سال 1334 در روستاي بالاشيرود از توابع شهرستان تنكابن در غرب مازندران ديده به جهان گشود.
 • شهيد خلبان احمد كشوري، زادۀ سال 1332 در روستاي كياكلا، از توابع شهرستان سيمرغ استان مازندران است.
 • شهيد محمود كاوه متولد سال 1340 در دهستان بيهود از توابع قائن  مركز شهرستان قائنات از شهرهاي استان خراسان جنوبي است.
 • شهيد سرلشكر محمد بروجردي سال 1333 در روستاي دره‌گرگ از توابع بروجرد  مركز استان لرستان به دنيا آمد.
 • شهيد امير سپهبد علي صياد شيرازي، سال 1323 در روستاي درگز  از توابع استان خراسان رضوي متولد شد.
 • شهيدان مهدي، علي و حميد باكري هر سه متولد منطقۀ مياندوآب، بين دو رود زرينه‌رود و سيمينه‌رود واقع در جنوب درياچه اروميه در استان آذربايجان غربي هستند.
 • شهيد 13 سالۀ انقلاب، حسين فهميده سال 1346 در روستاي سراجه از توابع بخش مركزي استان قم زاده شد.
 • شهيد يوسف كلاهدوز متولد 1325 قوچان، شهرستاني در 148 كيلومتري شمال غرب مشهد است.
 • شهيد احمد كاظمي فرمانده سپاه متولد 2 مرداد 1337 در نجف آباد از شهرستان‌هاي استان اصفهان است.
 • شهيد سرلشكر ولي‌الله فلاحي فرمانده نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي، سال 1310در روستاي كولج شهرستان  طالقان استان البرز متولد شد.

 

شهدا

 

*** زادگاه علماء

 

بسياري از علما، مراجع عظام تقليد و مجتهدين طراز اول كشور نيز در توابع شهرستان‌ها به درجات بالاي علوم ديني و حوزوي رسيده‌اند و بلكه سير و سلوك و تهذيب نفس را نيز در همان محيط سنتي روستا طي نموده‌اند.

به طور مثال از بين مراجع عظام تقليد آيت‌الله العظمي محمدتقي بهجت (زادۀ شهرستان فومن در جنوب غرب گيلان) و شيخ حسنعلي اصفهاني نخودكي (زادۀ روستاي نخودك در حومۀ مشهد مقدس) در زمرۀ علما و عرفايي هستند كه درجات معنوي سير و سلوك الي الله را در روستاي محل تولدشان پيموده‌اند.

 

شناسنامه امام خميني

 

حسن ختام اين نمونه‌ها بنيانگذار كبير انقلاب حضرت امام خميني (ره) است كه زادهٔ 1 مهر 1281 در خمين، واقع در جنوبي‌ترين قسمت استان مركزي است.

 

خبرگزاري تسنيم: انتشار مطالب خبري و تحليلي رسانه‌هاي داخلي و خارجي لزوما به معناي تاييد محتواي آن نيست و صرفا جهت اطلاع كاربران از فضاي رسانه‌اي بازنشر مي‌شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۰۳:۲۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
پژوهشي درباره پاپوش هاي سنتي ايران؛

قديمي‌ترين كفش ايراني ۱۷۰۰ سال پيش به پاي مرد نمكي رفت

شناسهٔ خبر: 2878100 - يكشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۵

قديمي‌ترين كفش ايران۱۷۰۰ پيش به پاي مرد نمكي رفت اما همين كفش در زمان قاجار به عنوان كفش اروپايي به ايران آمد!

به گزارش خبرنگار مهر، كتابفروشي آينده نشستي را با حضور علي دهباشي و شعله جليلي برگزار كرد كه در آن جليلي به عنوان مردم شناس و عضو انجمن گردشگري ايران از مطالعاتش در حوزه كفش و پاپوش هاي سنتي اطلاعاتي را به حاضران در اين نشست ارائه داد.

شعله جليلي متولد سال ۱۳۳۳ در تبريز  و تحصيلاتش در زمينه مترجمي زبان آلماني است و ۲۴ سال سابقه گردشگردي دارد و عضو انجمن گردشگران است ولي بخش عمده مطالعات وي روي پايپوش هاي سنتي ايراني است. تا كنون بيش از ۲۰۰ جفت از اين كفش ها را جمع آوري و برايشان شناسنامه درست كرده اند. چندين نمايشگاه داشتند و تقريباً تمام موزه هاي مردم شناسي كفش در دنيا را (اروپا و فرانسه و كانادا) را ديده است.

پله‌هاي آپادانا تخت جمشيد موزه پوشاك ايران است

جليلي در اين نشست گفت: كفش براي من جايگاه خيلي ويژه اي در زندگي داشت، چون خيلي راه مي رفتم، دوچرخه سوار بودم و بعدها كوهنورد شدم.  ما خيلي سفر مي رفتيم. وقتي وارد كار گردشگري شدم، هر بار كه به سفر مي رفتم و بر مي گشتم مي ديدم استاد چارق ديگري را از دست داده ايم و اين خاموش شدن بزرگان من را نگران مي كرد. راهنماي شيراز بودم و پله هاي آپادانا تخت جمشيد براي من جايگاه ويژه اي داشت و اسم آن را موزه پوشاك ايران مي گذاشتم، چون مي توان روي اين پله ها تنوعي از كفش ها و لباس ها را بر تصاوير سنگي ديد.

وي ادامه داد: اولين كفش را از روستاي هجيج (از توابع شهرستان پاوه استان كرمانشاه) خريدم، اسم اين روستا را موزه زنده صنايع دستي ايران مي گذارم زيرا در هر خانه اي حال و هواي خلق يك اثر هنري ديده مي شود، كفش دوم،  سواس را از يك نمايشگاه و از يك خانم بلوچ خريدم كه حتي نمي توانست زبان من را بفهمد، چون كفش خودم گرم بود و مي خواستم يك كفش سبك تر داشته باشم؛ سواس كفشي است كه از الياف گياهي درست مي شود، خصوصاً از الياف درخت خرما. بيش از ده سال است كه مطالعه كفش ها را به صورت حرفه اي شروع كرده ام و فقط دو سال براي استخراج نام ها كار كتابخانه اي انجام داده ام.

جليلي گفت: يكي از زيباترين كفش هايم چارقي است كه از قوچان جمع آوري كردم و يك جفت از آن را در بريتيش ميوزيم گذاشته ام. از نظر من كفش هاي ما مربوط به سه منطقه جغرافيايي و اقليمي هستند، شمال ايران از شرق تا غرب بيشتر كوهستاني است و كفش هاي اين ناحيه بيشتر چارق و چموش است كه جنس آن از چرم گاو ميش و گاو گرفته تا كفل الاغ است، من كفش هايي دارم كه قبل از دباغي مي پوشيدند و در واقع پوست حيوان بوده است كه به دور پايشان مي كشيدند. از گرگان و مناطق تركمن نشين كفشي خريده ام كه از پشم شتر است و در يورت هايشان صندل ها و كفش هايي كه مخصوص رقص تركمني است، را ديده ام. از مازندران كفش بسيار خاصي دارم كه مربوط به صد سال پيش است، يك تكه چرم گاوميش است كه سوراخ دارد، آن را در آب مي اندازند، باز و نرم مي شود و مي توانند به آن شكل پا را بدهند. از گيلان يك جفت كفش عجيب در ارتفاعات حدود سه هزار متري دلفك (از توابع شهرستان رودبار استان گيلان) پيدا كردم، اين كفش دورش از چوب است و وسط آن از روده گاو، در ارتفاعات و برف سه متري شما با هيچ كفش معمولي نمي توانيد راه برويد، مگر اينكه پهن باشد و سطح اتكاي شما را افزايش دهد.

وي ادامه داد: در طراحي اين كفش از پنجه پرندگان ايده گرفته اند، به راحتي با اين كفش ها راه مي رفتند و وقتي مريض هايشان را مي خواستند از يك روستا به روستاي ديگر ببرند احتياج داشتند كه خيلي سريع حركت كنند و اين كفش براي اين كار خيلي مناسب است، وقتي به موزه باتا تورنتو رفتم كه با دوهزار جفت كفش، بزرگترين موزه كفش جهان است، اين كفش عينا در آنجا بود و متعلق به سرخپوستاني بود كه آن را روي برف مي پوشيدند، دراستان گيلان يك دمپايي مخصوص حمام هم خريدم كه جاهاي ديگر هم ديده بودم.

كفشي كه هادي گرما نيست

جليلي بيان كرد: حسن كفش هاي ايراني اين است كه علاوه بر رعايت اصول زيبايي شناسي، ارگونومي و آناتومي پا، كاربردي هم هستند. اين دانش كاملاً هوشمندانه است و طراحي كفش ها همگي بي نظير است، مردم ايران با آن هوشمندي كه داشتند نيازشان را برطرف مي كردند و هيچ كدام از برندهاي معروف دنيا به فكر كفشي نيستند كه بتوان فقط روي برف پوشيد و يا كفشي را ندارند كه در دماي ۵۰ درجه بتوانيد به راحتي بپوشيد؛ اگر به جنوب ايران برويد هيچ كفش معمولي روي شن هاي داغ كوير جوابگو نيست، مگر كفشي كه كف آن چوبي باشد، كه من نمونه آن را براي شما آورده ام، اين كفش كمي ارتفاع دارد، از زمين فاصله مي گيرد و هادي گرما نيست. از شمال ايران تا جنوب ايران، از سردترين تا گرمترين نقطه كفش مناسب آن اقليم دوخته شده است. در مركز ايران كه هوا نسبتاً معتدل تر است بيشتر گيوه حاكم است. انواع گيوه هايي كه من جمع آوري كردم  هركدام دوخت خاص خود را دارند؛ گيوه مانند يقه لباس طراحي و شناسنامه ويژه خودش را دارد.

اين مردم شناس گفت: تمام استاداني كه در اين زمينه كار كرده اند شناسايي و برايشان شناسنامه درست كرده ام، يكي دو روز نزد آن ها مانده ام تا از رفتارهاي آنها و آثاري كه خلق مي كنند درس بگيرم؛ متأسفم از اينكه نسل جديد از آنها فاصله گرفته است، نسل جديد اين هنر را به عنوان يك هنر نمي شناسند بچه هاي روستايي به جاي اينكه اين تجربه هاي ارزشمند را ياد بگيرند، موبايل به دست دارند و با يك حالت تمسخري به شغل پدر بزرگ و مادربزرگ هايشان نگاه مي كنند.

پاپوش

وي درباره نقش زنان در هنر كفش دوزي گفت: ما در بعضي زمينه هاي صنايع دستي مي بينيم كه زن ها در آن ها نقشي ندارند ولي در كفش هاي ايراني حتماً زن ها نقش داشته اند و از وقتي كه اين كفش ها دارند از بين مي روند به همان اندازه هم زن ها شغل هايشان را از دست مي دهند، چون رويه و بخش زيباي كفش با هنر گلابتون و گلدوزي زن ها شكل مي گيرد. نسل جوان روستايي اين كفش ها را كمتر مي پوشند كه جاي تعجب است، چون اين كفش ها و لباس هاي محلي بخشي از هويت آن هاست و ما داريم بسيار از فرهنگمان فاصله مي گيريم. من فكر مي كردم كه با اين پژوهش ها مي توانم دوباره اين كفش ها را احيا كنم، چون من خيلي از موزه ها دنيا از موزه گاوچران هاي آمريكا گرفته تا موزه كلارك را ديده ام و اكثر آن ها مي گويند كه محال است اين تنوع كفش براي يك سرزمين باشد.

قديمي ترين كفش ايران ۱۷۰۰ سال دارد

جليلي به كفش مردان نمكي اشاره كرد و گفت: برخي طرح هاي ما از ايران در گذشته خارج شده اند و دوباره به عنوان يك طرح اروپايي به ما برگشته اند. قديمي ترين كفشي كه ما الان در ايران داريم مربوط ۱۷۰۰ سال پيش و دوره ساسانيان است، كه مربوط به مرد نمكي است.  استاد حيدري كه از هنرمندان كفاش بزرگ زنجان است الگوي كفش مرد نمكي را براي من در آورد و ما شبيه آن را ساختيم. ولي اصل آن هنوز به پاي مرد نمكي است و كاملاً  سالم  مانده چون اين جنازه ها را از نمك در آوردند تجزيه نشده است؛ اين پوتين ۱۷۰۰ ساله از همه نظر كامل و بي عيب است و ما مي بينيم كه همين كفش در زمان قاجار به عنوان كفش اروپايي به ايران مي آيد.

وي با يبان اينكه كفش هاي ايراني، كفش هاي كاربردي هستند تصريح كرد:  يك كفش تك وجود دارد كه فقط مخصوص بيل زدن است، چون با كفش معمولي و يا پا برهنه نمي توانيد بيل بزنيد و به سرعت كفش هايتان خراب مي شود و يا پايتان آسيب مي بيند  . كفش مخصوص حمام هم طوري طراحي شده است كه از زير گره هاي كنف حفظ شده است تا كفش به روي زمين خيس حمام سر نخورد، من حتي با ارتوپد ها و طراحهاي كفش هم صحبت كرده ام كه دليل اين گره ها را بدانم و متوجه شدم كه به خاطرسر خوردگي، شكستگي كمر يا پا در حمام ها بيشتر است، پس نشان مي دهد كه با وجود اينكه ما الان به اين نكته توجه نمي كنيم و هر كفش نايلوني را در حمام مي پوشيم، ولي در گذشته حتي اين شرايط نيز در نظر گرفته شده بود و براي آن يك كفش خاص طراحي كرده اند. من خودم يادم هست كه در كرمان وقتي به حمام عمومي مي رفتيم هيچ وقت كفش ها سر نمي خورد.

وي افزود: در گذشته تفاوت مذاهب و يا اختلافات اجتماعي و طبقاتي را از روي كفش ها مي شد فهميد، كتابي مي خواندم كه به يك گروه از اقليت هاي مذهبي حكم شده بود كه بايد كفش هايشان را تا به تا بپوشند كه مشخص باشند و به اين طريق بتوانند آن ها را تحقير كنند و يا كفش پرت كردن به سمت كسي، خودش يك فرهنگ و مفهومي دارد كه در ايران و مخصوصاً در قسمت كرد نشين وقتي كسي از نظر اجتماعي نمي تواند حقش را از كسي بگيرد كفشش را به سمت او پرت مي كند. من خيلي كفش ها را غير اين كه خودشان را جمع آوري كردم مي خواستم بدانم در ادبيات شفاهي و در زندگي مردم در مورد كفش چه چيزهايي هست و حدود ۱۵ جلد كتاب در مورد ضرب المثل ها و اشعار بين مردم در مورد كفش جمع آوري كرده ام. خود واژه كفش حدود ۱۲۰ واژه دارد، براي خودم باور كردني نبود چون با مردم كه صحبت مي كنم نهايتاً گيوه و چارق را مي شناسند، من يك كفش دارم به اسم كلارك، جنس اين كفش از شاخ بز وحشي است؛ و آن را از ارتفاعات چهار محال بختياري پيدا كرده ام.

پاپوش

جليلي گفت: اسكيموها ماهي را باز، خشك و دباغي مي كردند و به دور پايشان مي پيچيدند، ما اين را به شكل ديگري در ايران داشتيم. من دباغي را در روستاها به چشم خودم ديدم كه كار خانم ها و بسيار دقيق و ظريف است، چرم هايي كه در ايران دباغي مي شوند براي استفاده هاي متفاوت به شكل هاي مختلفي دباغي مي شوند، مثلاً براي نگهداري ادويه، روغن، ماست، شير و ... همه اين ها دباغي هايشان با هم فرق دارد، براي كفش هم همينطور است و قسمت هاي مختلف بدن حيوانات براي قسمت هاي مختلف كفش استفاده مي شد.  در گذشته تفاوت مذاهب و يا اختلافات اجتماعي و طبقاتي را از روي كفش ها مي شد فهميد، كتابي مي خواندم كه به يك گروه از اقليت هاي مذهبي حكم شده بود كه بايد كفش هايشان را تا به تا بپوشند كه مشخص باشند و به اين طريق بتوانند آن ها را تحقير كنند و يا كفش پرت كردن به سمت كسي، خودش يك فرهنگ و مفهومي دارد كه در ايران و مخصوصاً در قسمت كرد نشين وقتي كسي از نظر اجتماعي نمي تواند حقش را از كسي بگيرد كفشش را به سمت او پرت مي كند.

وي تصريح كرد:  خيلي كفش ها را غير اين كه خودشان را جمع آوري كردم مي خواستم بدانم در ادبيات شفاهي و در زندگي مردم در مورد كفش چه چيزهايي هست و حدود ۱۵ جلد كتاب در مورد ضرب المثل ها و اشعار بين مردم در مورد كفش جمع آوري كرده ام. واژه كفش حدود ۱۲۰ واژه دارد، براي خودم باور كردني نبود چون با مردم كه صحبت مي كنم نهايتاً گيوه و چارق را مي شناسند، من يك كفش دارم به اسم كلارك نمي دانم كه چقدر اين واژه به گوش شما خورده است، جنس اين كفش از شاخ بز وحشي است؛ و آن را از ارتفاعات چهار محال بختياري پيدا كرده ام. من به خيلي از موزه هاي دنيا به خاطر مجموعه ام، دعوت شده ام، اين خاص بودن، تنوع كفش ها و اينكه اينقدر حساب شده از عناصر اطراف براي نيازهاشان استفاده كردند، همگي تنوع قومي و هوشمندي مردمان سرزمين ما را نشان مي دهد و من به سهم خودم به آن افتخار مي كنم و هر كجاي دنيا كه مي روم با دست پر مي روم.

مردم عادي حق پوشيدن كفش را  نداشتند

اين عضو انجمن گردشگري ايران گفت: اسكيموها ماهي را باز، خشك و دباغي مي كردند و به دور پايشان مي پيچيدند، ما اين را به شكل ديگري در ايران داشتيم. من دباغي را در روستاها به چشم خودم ديدم كه كار خانم ها و بسيار دقيق و ظريف است، چرم هايي كه در ايران دباغي مي شوند براي استفاده هاي متفاوت به شكل هاي مختلفي دباغي مي شوند، مثلاً براي نگهداري ادويه، روغن، ماست، شير و ... همه اين ها دباغي هايشان با هم فرق دارد، براي كفش هم همينطور است و قسمت هاي مختلف بدن حيوانات براي قسمت هاي مختلف كفش استفاده مي شد. يكي از علل مرغوبيت و كيفيت كفش هاي ايتاليا رعايت اين نكته است كه هر كفش در دوره هاي مختلف تاريخي به عنوان نوعي تشخص محسوب مي شد و مردم عادي دربعضي مواقع حتي حق پوشيدن كفش را هم نداشتند. كفشي به نام " كب كاب " از قشم آمده است و محلي ها مي گفتند كه اين كفش را فقط خانم هاي حكام اجازه داشتند بپوشند تا ديگران با صداي كفش از آمدن ايشان باخبر شوند درحالي كه زن هاي معمولي حق نداشتند حتي كفش بپوشند، صداي اين كفش دقيقاً هست : كب - كاب؛ و اسم آن هم از اين صدا گرفته شده است، البته يك درخت خرما هم به همين نام داريم، ولي اين كفش از جنس آن درخت نيست.

پاپوش

وي افزود: من فكر مي كردم كه پا از بدن واجب تر است براي اينكه مستقيماً با زمين تماس دارد در صورتي كه در غلات (از توابع شهرستان شيراز، استان فارس) من شاهد اين بودم كه يك خانم روستايي مسن از ارتفاعاتي كه حتي شايد كمتر كوهنوردي مي تواند از آن بالا برود با پاي برهنه بالا مي رفت و گياهان دارويي جمع آوري مي كرد، كف پاي اين خانم مثل سم حيوانات محكم و ضخيم شده بود و من فكر مي كنم از دوران غارنشيني به اين طرف درابتدا پاي ما به طور طبيعي به سخ؆وادگي


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۸:۵۸:۲۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
مشورت چيست؟ مشاور كيست؟
طنز: مشاوران جوان، شير و خط، فال حافظ!
رضا احسان پور
وقتي حتي اسپري ضد عرق يا مايع دستشويي، انواع، اقسام و مدل‌هاي مختلف دارند، چگونه ممكن است، چيز مهمي مثل «مشورت» انواع مختلفي نداشته باشد؟

تريبون مستضعفين – رضا احسان پور

:: تعريف:

وقتي آدم براي تصميم‌گيري در مورد كاري از كسي چيزي بپرسد، آن چيز، مشورت و آن شخص، مشاور نام دارد.

:: انواع مشورت و مشاور:

وقتي حتي اسپري ضد عرق يا مايع دستشويي، انواع، اقسام و مدل‌هاي مختلف دارند، چگونه ممكن است، چيز مهمي مثل «مشورت» انواع مختلفي نداشته باشد؟ لذا انوع مشورت و مشاور به اين شرح است:

 

۱- مشاوران جوان و مشورت جوانان:

از آنجايي كه جوانان، خام و نپخته هستند، مشورت گرفتن از آنها و سپردن سمت مشاور به آنان چندين مزيت دارد. اول از همه اين كه، چون اصولاً مشورت گرفتن از افراد، هيچ ضمانت اجرايي به همراه ندارد، مسئولين مي‌توانند براي ساكت كردن رسانه‌ها و افكار عمومي، به ميزان لازم از جوانان در پست مشاور استفاده برده و مدعي باشند كه به جوانان ميدان داده‌اند. مزيت بعدي اين است كه برخلاف مشاوران جاافتاده كه دوست ندارند شما بعنوان يك مدير از ايده‌هاي آنها استفاده و رشد كنيد، يك جوان مشاور براي اثبات خود و طي نمودن پله‌هاي ترقي سعي مي‌كند بهترين مشاوره‌ها را به شما بدهد و بعيد نيست كه گاهي بعضي از ايده‌هايش از قضا خوب از آب در بيايد. شما مي‌توانيد اين ايده‌ها را به نام خود تمام كنيد. تا آن جوان مي‌آيد به مديريت برسد (تازه اگر برسد) شما از نظر رتبه و پست و مقام، فرسنگ‌ها از او فاصله گرفته‌ايد.

 

۲- نظرسنجي عمومي/ افكار عمومي:

گاهي مشاهده مي‌شود كه براي تصميم‌گيري در خصوص يك موضوع از افكار عمومي تقاضاي كمك مي‌شود. براي مثال سامانه‌ي اينترنتي طراحي مي‌شود و از هموطنان عزيز درخواست مي‌شود كه با رفتن به آن پايگاه اينترنتي، نظر خود را ثبت كنند. با توجه به اينكه اينترنت در همه جاي كشور در دسترس نيست و آنجاهايي هم كه در دسترس هست، فرقي با در دسترس نبودن ندارد اين روش از مشورت گرفتن، روش بسيار خوبي براي ساكت كردن افكار عمومي است. يعني شما هم از آنها نظرسنجي كرده‌ايد و هم در عين حال نظرسنجي نكرده‌ايد! ضمنا مي‌توان اين بهانه را آورد كه بدليل هجوم زياد هموطنان براي مشاركت در سرنوشت خود و شركت در نظرسنجي، سايت مورد نظر موقتاً از كار افتاده است؛ اين از كارافتادگي مي‌تواند از همان لحظات اوليه آغاز شده و تا پايان نظرسنجي ادامه يابد. يعني حتي مي‌شود از اول هيچ سامانه‌اي در كار نباشد. مردم آن قدر به مسئولين اعتماد دارند كه هر چه بگويند باور كنند!

 

۳- خرد جمعي:

وقتي بنا باشد يك نفر در خصوص يك موضوع تصميم‌گيري كند و مطمئن است كه هر تصميمي بگيرد به ضررش تمام مي‌شود، تصميم‌گيري را به خردجمعي مي‌سپارد. يعني براي خودش از هر قشر و دسته و گروهي، شريك جرم مي‌تراشد. آن وقت ديگر هيچكس نمي‌تواند مدعي باشد كه چرا در خصوص فلان موضوع، فلان تصميم گرفته شد.

 

۴- فال حافظ/ رمال، كف‌بين/ شير و خط:

وقتي شما تصميم داريد كاري را انجام دهيد و صرفا براي اينكه دلتان قرص‌تر شود، دنبال دليل مي‌گرديد اين روش، بهترين روش است. البته روش سكه انداختن يا به اطلاح شير و خط، بنا بر احتمالات، تنها ۵۰ درصد امكان دارد كه نتيجه‌اش مطابق با نظر شما حاصل شود. مراجعه به كف بين و رمال و … هم هزينه‌بر و مشكل است. لذا بهترين و سهل الوصول‌ترين وسيله ديوان خواجه حافظ شيرازي است. كافي است برخي از غزليات خوش يمن و خوب حافظ را از قبل، آماده كرده باشيد و يا آنقدر صفحه‌ي مربوط به آن غزل را باز كرده باشيد كه در هر حالتي همان صفحه باز شود و شما به مراد دل خود برسيد. اگر هم فرصت اين كار را نداريد، كافي است يك غزل را بخوانيد و آن را هر طور كه مايل بوديد تفسير كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۸:۵۶:۰۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

.۰۰:۲۵


رسم جوانمردي در شبكه‌هاي اجتماعي
اگر روزي كسي در يك نقطه از اين كشور پهناور با زشتي و پليدي مواجه شد آيا صحيح است كه آن را چنان بي مهابا در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر كند كه گويي كل جامعه را فساد و پلشتي دربرگرفته؟ اگر به مطلبي در يكي از گروه‌هايي كه عضو هستيم برخورد نموديم و به نظرمان جالب آمد آيا صحيح است كه آن را بدون تامل در هر گروه ديگري منتشر كنيم؟

تريبون مستضعفين – زهره نصرآبادي

امروزه اينترنت به بستري مناسب جهت انتقال اطلاعات تبديل شده و افراد با استفاده از امكانات فراواني كه در اين بستر فراهم گشته با سرعتي حيرت‌انگيز قادر به انتشار اخبار و نيز افكار و عقايد خويش مي‌باشند. وبلاگ‌ها، شبكه‌هاي اجتماعي، ويكي‌ها و ميكروبلاگ‌ها تنها بخش كوچكي از دنياي وسيعي هستند كه اينترنت در اختيار افراد گذاشته است، دنيايي مجازي كه به كاربران حقيقي اجازه مي‌دهد با هويتي مجازي، فارغ از محدوديت‌هاي زمان و مكان دست به انتشار اطلاعات زده و يا از اطلاعاتي كه ديگران در اين فضا منتشر نموده‌اند استفاده نمايند. اين فرايند ارسال و دريافت اطلاعات منجر به شكل‌گيري تعاملي دو يا چند سويه در بستر اينترنت مي‌گردد كه ناخودآگاه باعث ايجاد قالبي جديد از جوامع انساني و روابط اجتماعي مي‌شود.

در حال حاضر شبكه‌هاي اجتماعي تلفن‌هاي همراه يكي از پرطرفدارترين شبكه‌هاي مجازي هستند كه به دليل سهولت استفاده و فراهم آوردن امكان ارسال متن، عكس، صوت و فيلم به شكلي سريع و بدون هزينه، در سال‌هاي اخير به شكلي فزاينده و رو به رشد مورد اقبال عمومي واقع شده‌اند. يكي از مهمترين ويژگي‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي تلفن‌هاي همراه اين است كه افراد در هر ساعتي از شبانه روز و در هر موقعيتي كه قرار داشته باشند تنها با در اختيار داشتن يك گوشي همراه كه مجهز به نرم‌افزارهاي مربوطه و قابل اتصال به اينترنت باشد مي‌توانند حجم وسيعي از اطلاعات را در قالب‌هاي مختلف با ساير كاربران عضو اين شبكه‌ها به اشتراك بگذارند. امروزه كمتر كسي را مي توان پيدا كرد كه در صورت داشتن گوشي هوشمند، نرم‌افزارهايي نظير تلگرام، واتس‌آپ، وايبر و لاين را روي گوشي خود نصب نكرده باشد.

اين امكانات و قابليت‌ها در شبكه‌هاي اجتماعي هم‌چون ساير فن‌آوري‌هاي جديد مي‌تواند به چشم فرصت نگريسته شود و يا به چشم تهديد. در هر حال انتشار اين حجم عظيم از اطلاعات ميان گروه‌هاي مختلف شكل گرفته در اين شبكه‌ها مسلماً توام با مسائلي خواهد بود كه هر يك در جاي خود بايد مورد بحث قرار گيرد ولي آن‌چه باعث نگارش اين سطور شد مسئله‌اي است كه حكايتي ديرين را به ذهن متبادر مي‌سازد:

جوانمردي در باديه سوار بر اسب مي‌تاخت كه مرد افليجي را بر سر راه خود ديد. مرد افليج كه خسته و تشنه و گرسنه بود از او تقاضاي كمك كرد. سوار كه آيين فتوت را مي‌شناخت از اسب پياده شد و با جرعه آبي و قرص ناني كه داشت افليج را مدد رساند. سپس او را سوار بر اسب خويش ساخت و مسافتي را با هم طي كردند. شب هنگام كه براي استراحت در منزلي فرود آمدند افليج از تاريكي شب و غفلت جوانمرد سوء استفاده كرد و اسب او را دزديد و به تاخت گريخت. سپيده دم كه جوانمرد بيدار شد و از ماجرا آگاه گشت به دنبال دزد به راه افتاد تا بالاخره در منزلي ديگر به او رسيد. وقتي او را يافت به او گفت: اي مرد! اين اسب از آن تو، نيامده‌ام كه آن را پس بگيرم. من تنها به اينجا آمدم تا به تو بگويم هرگز ماجراي ميان من و خودت را براي كسي بازگو نكن و نگو كه چگونه صاحب اين اسب شد زيرا بيم آن دارم كه ديگر هيچ سواري به هيچ در راه مانده‌اي رحم نكند و رسم جوانمردي از ميان برود.

غرض از ذكر اين حكايت اشاره به اصولي است كه در مراودات اجتماعي از آن به عنوان هم‌نوع دوستي و حس اعتماد متقابل ياد مي‌شود، اعتمادي كه باعث مي‌شود هم‌نوعان خود را باور كنيم و در صورت لزوم به آن‌ها ياري رسانيم. چنان كه ذكر شد در حال حاضر با گسترش حضور افراد در شبكه‌هاي اجتماعي، زمينه براي شكل‌گيري نوع جديدي از تعاملات اجتماعي فراهم گشته است. افراد در طول روز بارها به گروه‌هايي كه در آن عضو هستند مراجعه كرده و در جريان اخبار و اطلاعاتي كه ساير اعضاء منتشر كرده‌اند قرار مي‌گيرند و هرگاه احساس كنند مطلب يا خبري براي آن‌ها جالب است آن را با دوستان‌شان در ساير گروه‌ها نيز به اشتراك مي‌گذارند. گاهي اوقات اين انتشار و به اشتراك‌گذاري آن قدر سريع اتفاق مي‌افتد كه افراد حتي فرصت خواندن كل مطلب را هم پيدا نمي‌كنند يعني به صرف جالب بودن عنوان يا چند سطر اول مطلب، آن را به اشتراك مي‌گذارند، بدون توجه به تبعاتي كه ممكن است در اثر اين كار رخ دهد.

متاسفانه اين مشكل وقتي حادتر مي‌شود كه افراد علاقه وافري در انتشار اخبار مربوط به نا امني، خيانت، دزدي و … نشان مي‌دهند. ما وقتي به مطالبي از اين دست در شبكه‌هاي اجتماعي برمي‌خوريم بدون توجه به صحت و سقم آن يا اعتبار منبع اصلي خبر دست به انتشار آن مي‌زنيم، غافل از اين كه با انتشار توده‌وار اين مطالب در گروه‌هاي مختلف، تيشه به دست به جان ريشه جوانمردي افتاده‌ايم. هر روز در اين شبكه‌ها افكارمان را پر مي‌كنيم از بي اعتمادي به يكديگر، ظن خيانت، توهم توطئه، نااميدي از آينده و هزاران اما و اگر ديگر كه كم كم ريشه باورهايمان را مي‌خشكاند.

اگر روزي كسي در يك نقطه از اين كشور پهناور با زشتي و پليدي مواجه شد آيا صحيح است كه آن را چنان بي مهابا در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر كند كه گويي كل جامعه را فساد و پلشتي دربرگرفته؟ اگر روزي به مطلبي در يكي از گروه‌هايي كه عضو هستيم برخورد نموديم و به نظرمان جالب آمد آيا صحيح است كه آن را بدون تامل در هر گروه ديگري منتشر كنيم؟ چه بسا مطلبي كه در يك گروه مخاطب منجر به تبعات مثبت مي‌شود در گروهي ديگر به تبعاتي منفي بيانجامد. البته اين هرگز به معناي سكوت نيست، بلكه به اين معني است كه در شبكه‌هاي اجتماعي نيز هم چون ساير رسانه‌ها سواي بررسي اعتبار منبع خبر بايد مخاطب شناسي هم نمود و سپس دست به انتشار خبر در گروه‌هاي خاصي زد. شايد مطرح كردن يك درد يا يك معضل در ميان جمعي از افراد كه به نوعي با آن مسئله دست به گريبان هستند در برطرف كردن آن معضل راه‌گشا باشد ولي مطرح نمودن همان مشكل در گروهي ديگر نه تنها دردي را دوا نكند بلكه بر درد و نااميدي آن‌ها هم بيافزايد. اميد است با رعايت اين نكته و به اشتراك نگذاشتن هر مطلبي در هر گروهي رسم جوانمردي را در فضاي شبكه‌هاي اجتماعي نيز تسري دهيم تا به وقت نياز با نگاهي جوانمردانه يكديگر را ياري رسانيم.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۸:۵۴:۱۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

مقبره پير پالان دوزمقبره پير پالان‌دوز,مقبره محمد عارف عباسى,عكس هاي مقبره محمد عارف عباسى

مقبره پير پالان دوز
مقبره پير پالان‌دوز (محمد عارف عباسى)
اين مقبره در قسمت شمال شرقى مجموعه حرم حضرت رضا (ع) قرار دارد و شامل بنايى چهارگوش با گنبدى بر فراز آن، ‌و ايوانى آجرى در مقابل است. در داخل بقعه، شاه‌نشينى است كه در بالاى آن، يزدى‌بندى‌هايى اجرا شده كه در اصل داراى نقاشى بوده است، و به داخل بقعه جلوه ي خاصى مى‌بخشيده است. بدنه‌هاى بنا، از دوران صفويه، داراى تزئينات نقاشى بوده كه بر اثر گذشت زمان و نفوذ رطوبت، جز بخش كمى از آن كه مرمت و ثابت گرديده، بقيه از ميان رفته است. در زير كاسه ي گنبد نيز ترنج زيبايى با نگاره‌هاى گياهى نقش‌اندازى شده است.


نماى خارجى بنا به ايجاد طاق‌نماهاى تيزه‌دار آجرى و پشت‌‌بغل‌هاى كاشى و قاب‌هاى مستطيل تزئينى بر فراز آن‌ها، در عين سادگى، منظره‌اى زيبا دارد. سطح گنبد پيازى شكل فراز بنا كه بر روى گردنى استوانه‌اى شكل استوار شده، داراى پوشش ساده‌اى از كاشى فيروزه‌اى است. شكل كلى بنا و بازمانده‌‌هاى نقاشى‌هاى درون آن، بنا را اثرى از دوران صفوى معرفى مى‌كند كه در سال 985 هـ.ق ساخته شده است. تاريخ مزبور، بر كتيبه ي سنگ سفيد مربعى كنده شده است.


شخصيت به خاك سپرده شده در اين بقعه، با توجه به نوشته ي سنگ مزارش، «محمد عارف عباسي»، از عرفاى سلسله ي ذهبيه‌ است. لقب «پالان‌دوز» از اين رو به او داده شده كه براى گذران زندگى خود، با وجود مقام والايى كه نزد مردم داشته، به كار پالان‌دوزى اشتغال داشته است. از اين‌ شخصيت، قرآن هفت‌سوره‌اى در دست است كه به خط خوش ثلث نوشته شده است و حكايت از توانايى او در كار خطاطى دارد.

 

مقبره پير پالان‌دوز,مقبره محمد عارف عباسى,عكس هاي مقبره محمد عارف عباسى

 

آنچه بهتر است بدانيم:
ذهبيه شاخه اي عرفاني از پيروان معروف كَرخي و نجم الدين كفبري بوده اند كه از سده هفتم قمري به بعد شيوخي چون مير سيد علي همداني، خواجه اسحاق خَتَلاني و سيد عبدالله برزش آبادي پيشوايي اين فرقه را بر عهده داشته اند. سيد عبدالله كه از اعقاب امام سجاد عليه السلام و نسل بيستم وي بوده عمده عمرش را در قريه بفرزش آباد مشهد گذرانيده و به سال 872 قمري درگذشته و در همان روستا مدفون شده است.

از زمان سيد عبدالله به بعد پيروان وي خصوصاً به ذَهَبيه شهرت يافته و عمدةً روي به تشيّع نهاده اند. ششمين قطب سلسله ذهبيه پس از سيد عبدالله برزش آبادي همين شيخ محمد كارندهي بوده است، چنان كه در اين باره گفته اند:

                هم زختـلاني بـه عبدالله رسيد   برزش آبادي است آن شاه جديد
                شيخ رشيد الدين بفدوازي دگـر     شيخ شاه اسفـراييني برشمـر

               شيخ حاجي محمد آمد شـاه كل      آن خبوشاني است يا بستان گل
               شيخ غلامعلي دگـر من بعد او      شيخ تاج الدين حسين آمد از او
                شيـخ درويش محمد كـارندهي       بود خفـاف آن شهنشـاه ولي
منبع: tebyan.net


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۰۸:۴۶:۴۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب