خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 313
دیروز : 262
افراد آنلاین : 2
همه : 1959044
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس
عالم رباني و فقيه اهل بيت(ع)، آيت‌الله حاج ميرزا علي فلسفي تنكابني (قده)، از دانش آموختگان حوزه علميه نجف و محفل درسي آيت‌الله العظمي خويي(قده) و نيز عالمان طراز اول شهر مقدس و حوزه علميه مشهد در دوران معاصر به شمار مي‌رود.
آفتاب : عالم رباني و فقيه اهل بيت (ع)، آيت‌الله حاج ميرزا علي فلسفي تنكابني (قده)،از دانش آموختگان حوزه علميه نجف و محفل درسي آيت الله العظمي خويي(قده) و نيز عالمان طراز اول شهر مقدس و حوزه علميه مشهد در دوران معاصر به شمار مي‌رود.

آن بزرگ پس از نيل به مقامات عاليه علمي در شهر نجف، به ايران و تهران مهاجرت و در مسجد لرزاده به خدمت و تبليغ معارف ديني مشغول گشت. پس از چندي رحل اقامت را به مشهد برد و سالها در اين شهر مقدس، به تربيت علما و طلاب اشتغال يافت.

در سالروز ارتحال اين عالم رباني،تصاويري از ايشان را به شما تقديم مي كنيم.

1.فريمان، آيت‌الله حاج‌ميرزا علي فلسفي در كنار آيات:سيد علي خامنه‌اي، مرتضي مطهري و محمدتقي فلسفي در يكي از سفرها

2.فرودگاه تهران، آيت‌الله حاج ميرزا علي فلسفي و برخي علما و اهل منبر تهران در مشايعت حجت الاسلام والمسلمين محمدتقي فلسفي، در سفر استعلاجي به آلمان 1339

3- آيت الله حاج ميرزا علي فلسفي در كنار حجت‌الاسلام و المسلمين محمدتقي فلسفي و برخي ارادتمندان در يكي از سفرها

4-.مشهد، آيت‌الله حاج ميرزا‌علي فلسفي در كنار آيت‌الله سيد‌عزالدين حسيني زنجاني در يكي از راهپيمايي‌هاي انقلاب 1357

5.مشهد، آيت‌الله حاج ميرزا علي فلسفي در كنار آيات:سيد‌كاظم اخوان مرعشي، شيخ ابوالحسن شيرازي و شيخ حسنعلي مرواريد در يكي از راهپيمايي‌هاي انقلاب -1357

6- ارديبهشت 1358. مسجد گوهر شاد مشهد، آيت‌الله حاج ميرزا علي فلسفي در كنار آيات:محمدتقي فلسفي، عباس واعظ طبسي، سيدصادق شريعتمداري و سيدعلينقي طبسي حائري در مراسم بزرگداشت شهيد آيت الله مطهري

7. آيت‌الله حاج ميرزا‌علي فلسفي در كنار حجت الاسلام والمسلمين محمدتقي فلسفي در ديدار با آيت الله العظمي سيد عبدالله شيرازي - 1359

8- آيت‌الله حاج ميرزا علي فلسفي تنكابني

9- آيت‌الله حاج‌ميرزا علي فلسفي در كنار آيات: محمدتقي فلسفي،سيدمحمدباقر شيرازي و محمدرضا ناصري (امام جمعه كنوني يزد)

10- آيت‌الله حاج ميرزا علي فلسفي در كنار آيات: سيد‌علينقي طبسي،سيد محمدعلي ميلاني و سيد محمد حسين مصباح موسوي در مشهد مقدس

11-آيت‌الله حاج ميرزا علي فلسفي در حال اقامه نماز بر پيكر آيت الله حاج ميرزا حسنعلي مرواريد

12- آيت‌الله حاج ميرزا علي فلسفي تنكابني در واپسين ساليان حيات


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۲۰:۱۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

نشانه‌اي از امام حسين(ع) كه از زمين محو نشد

» سرويس: فرهنگي و هنري - تجسمي و موسيقي

بريدن درخت سدره به عنوان اولين نشانه‌ي قبر سيدالشهدا (ع) به دستور هارون‌الرشيد، شخم زدن زمين كربلا در زمان متوكل عباسي و همه‌ي كارهايي كه براي از بين بردن نشانه‌ي محل دفن امام حسين (ع) انجام شد، موثر نبودند. بعد از گذشت 14 قرن، محرم هر سال «بين‌الحرمين» شلوغ‌ترين جاي دنياست.

 

به گزارش خبرنگار سرويس هنرهاي تجسمي ايسنا، چند روز پس از واقعه‌ي عاشورا، پيكر امام حسين (ع) در همان محلي كه به شهادت رسيده بودند،‌ توسط قبيله‌ي بني‌اسد به خاك سپرده شد. از همان زمان تا امروز نشانه‌هايي بر قبر امام گذاشته شد تا شيعيان بتوانند به زيارت سيدالشهدا (ع) و يارانش بروند؛ نشانه‌هايي كه بارها توسط دشمنان اهل بيت (ع) مورد تعرض و در معرض نابودي قرار گرفت اما در نهايت حرم امام حسين (ع) پابرجا ماند و سال‌هاست در ماه‌هاي محرم و صفر، ميليون‌ها شيعه راهي كربلا مي‌شوند؛ تا مزار ايشان را زيارت كنند. معماري حرم امام حسين (ع) بارها تغيير كرد؛ تا به شكل امروز خود دربيايد. بخش بزرگي از شكل امروزي اين حرم و هنرهاي به كار رفته در معماري آن، مديون هنر دست ايراني‌هاست.

 

 

تصويري قديمي از حرم امام حسين (ع)

 

زمين كربلا را شخم زدند

 

محمدعلي خان‌محمدي -عضو هيأت علمي دانشكده معماري دانشگاه علم و صنعت- پژوهشي درباره‌ي تاريخچه‌ي حرم امام حسين (ع) از ابتدا تا امروز انجام داده است. اين استاد دانشگاه بخشي از اين پژوهش را در اختيار خبرنگار ايسنا قرار داده است.

 

در سال 64 قمري پس از مرگ يزد و در آستانه قيام توابين، مختار ثقفي در مسير خود از مكه به كوفه ابتدا به كربلا رفت و قبر امام حسين (ع) را زيارت كرد. سيدمصطفي آل كليدار در كتاب «مدينه‌الحسين» به نقل از سفرنامه «ميراسد علي خان هندي» مي‌گويد: پس از حاكميت مختار ثقفي و ابراهيم پسر مالك اشتر بر كوفه، مختار، محمد پسر ابراهيم بن اشتر را مأمور كرد كه بر قبر سيدالشهدا (ع) بنايي را احداث كند. اين نخستين بنايي بود كه بر مزار امام ساخته شد. اين بنا شامل يك ساختمان مسقف و يك مسجد بود كه دو در داشت؛ دري به سمت مشرق و ديگري به سمت مغرب براي پناهگاه و عبادتگاه زائران. اين ساختمان و مسجد از اواخر سال 65 تا پايان دوره فرمانروايي امويان و روي كار آمدن حكومت عباسي، يعني سال 132 قمري پابرجا بود.

 

در اواخر دوره هارون‌الرشيد،‌ درخت سدري كه به عنوان نشانه در كنار قبر حضرت كاشته شده بود، نابود شد؛ موقعيتي كه هارون در مورد مرقد امام حسين (ع) ايجاد كرده بود، با درگذشت او تغيير كرد. هر چند درباره مرقد امام حسين (ع) در دوران امين (193-198 ق) ششمين خليفه عباسي گزارشي در تاريخ به چشم نمي‌آيد، ولي در دوران مأمون هفتمين خليفه عباسي اوضاع تغيير كرد. او كه منافع خود را در نزديكي هر چه بيشتر به علويان مي‌ديد و امام رضا (ع) را وليعهد خود كرده بود، به شيعيان و علاقه‌مندان اهل بيت (ع) اجازه داد كه به زيارت مرقد امام شيعه بروند.

 

پس از اين دوره، محمد بن زيد علوي، ملقب به «داعي صغير» به بازسازي بناي حرم اهتمام ويژه نشان داد. تاريخ بناي ساخته شده بر حرم حسيني به سال‌هاي ميان 279 و 289 قمري و در دوران حاكميت معتضد عباسي (279-289 ق) مربوط مي‌شود. محمد بن زيد كه رابطه استواري با معتضد عباسي داشت و به بركت همين رابطه توانسته بود دو بناي نجف و كربلا را بسازد، خودش نيز به زيارت اين دو مزار رفت. حرمي كه وي در كربلا ساخت، گنبدي بلند بود و دو درب داشت. او همچنين بارويي را كه پيرامون حرم امام حسين (ع) و خانه‌هاي مجاور بود بازسازي كرد. اين عمارت تا دوران آل‌بويه برقرار بود.

 

متوكل عباسي در زمان حكومت خود دستور داد بناي حرم را ويران كنند، زمينش را شخم بزنند و در آنجا كشاورزي كنند. اين بنا در زمان منتصر (فرزند متوكل) دوباره بازسازي شد. در پي به قدرت رسيدن او، فشارها از شيعيان برداشته شد و منع آنان از زيارت امام حسين (ع) پايان يافت. خليفه فرمان داد گنبدي بر مرقد امام بسازند.

 

سلطان اويس، مؤسس سلسله‌ي جلايريان، از جمله كساني بود كه در بازسازي و تعمير حرم امام حسين (ع) نقش پررنگي داشت. دو فرزند او به نام‌هاي سلطان حسين و سلطان احمد نيز در اين بازسازي نقش داشتند.

 

 

حرم امام حسين (ع)

 

آتش‌سوزي در حرم امام حسين (ع)

 

پادشاهان آل بويه از شيعيان و دوستداران ائمه اطهار (ع) بودند؛ در زمان آل‌بويه حضور زائراني كه از راه‌هاي دور و نزديك به حرم مي‌آمدند باعث شد بناي موجود گنجايش آن همه جمعيت را نداشته باشد. به همين دليل عضدالدوله ديلمي عمارتي را بر مرقد شريف امام تجديد بنا كرد كه گنبدي بلند از آجر و گچ داشت و رواق‌هايي در اطراف عمارت ساخت. اين عمارت از هر طرف يك درب داشت و داخل عمارت با چوب ساج قرمز مزين شده بود و در اطراف ساختمان حياط بزرگي وجود داشت كه با حصار بلندي احاطه مي‌شد.

 

در سال 407 قمري، بر اثر سقوط دو تا از شمع‌هاي بزرگ حرم بر فرش‌ها، آتش‌سوزي در حرم اتفاق افتاد و شبانه بخش عمده‌اي از ساختمان فرو ريخت.

 

بعد از ضعيف شدن دولت آل بويه سلجوقيان بر عراق مسلط شدند و جايگاه كربلا را گرامي داشتند. در سال 489 قمري نيز كربلا مورد تعرض دزدان و غارتگران قرار گرفت. از سال 553 قمري تا نيمه قرن هفتم، كربلا روزگار آرامي را سپري كرد.

 

تلاش صفويان براي توسعه حرم سيدالشهدا (ع)

 

در سال 906 هجري قمري (1501 ميلادي)، شاه اسماعيل دولت صفوي را در ايران تأسيس كرد. عراق تحت سلطه صفويان قرار گرفت و مرحله جديدي از تاريخ اين كشور آغاز گشت. شاه اسماعيل در همان سال و در در دومين روز سفرش به عراق به زيارت حرم امام حسين (ع) رفت و فرمان داد حاشيه‌هاي ضريح را تذهيب كنند.

 

 

حرم امام حسين (ع)

 

او همچنين 12 چرغدان طلا به حرم هديه كرد. شاه اسماعيل يك بار ديگر در سال 920 قمري (1514 ميلادي) به زيارت كربلا آمد و دستور داد صندوقي از چوب ساج بر ضريح بسازند. دوران حكومت شاه اسماعيل بر عراق، دوران آرامش و شكوفايي به ويژه براي شهرهاي مقدس بود.

 

شاه عباس صفوي در سال 1032 قمري پس از تسلط بر بغداد به زيارت كربلا و نجف آمد. او ضريحي مسي براي قبر مطهر امام حسين عليه‌السلام ساخت و گنبد را نيز به سنگ‌هاي كاشاني تزيين كرد. نادرشاه افشار نيز پس از تصرف عراق، عتبات عاليات را مورد توجه ويژه قرار داد و اموال فراواني در اختيار حرم حسيني گذاشت و فرمان داد نوسازي گسترده‌اي در حرم انجام دهند.

 

طلاكاري گنبد حرم امام حسين (ع) سه بار در دوران قاجار به دستور آقا محمدخان، فتحعلي‌شاه و ناصرالدين‌شاه انجام شد. از آنجا كه ساختمان حرم فرسوده و آسيب ديده بود، مردم كربلا براي فتحعلي‌شاه قاجار نامه نوشتند و از او درخواست كمك كردند. او نيز دستور بازسازي حرم را داد و ورق‌هاي طلاي گنبد را تعويض كرد. به دستور فتحعليشاه قاجار، ضريح نقره‌اي جديدي براي حرم حسيني ساخته شد. همچنين بقاياي ويراني‌هاي برجا مانده از حمله وهابيون بازسازي شد.

 

به گزارش ايسنا، هنرمندان ايراني هنر خود را در ساخت ضريح حرم امام حسين (ع) به زيبايي نشان داده‌اند. آخرين ضريح ساخته‌شده براي اين حرم نيز در ايران ساخته شد. اين ضريح كه با ۱۱۸ كيلوگرم طلا همراه نقره و چوب درخت ساج ساخته شده، مانند ضريح قديمي، ولي از نظر ارتفاع كمي بلندتر است و مساحت آن حدود ۳۴ مترمربع و تعداد پنجره‌هاي آن ۲۰ باب است. علاوه بر اين، بسياري از تزيينات حرم از جمله آينه‌كاري‌ها هم كار دست هنرمندان ايراني است.

 

ويژگي منحصربه‌فرد حرم امام حسين (ع) شش‌گوشه بودن ضريح است كه براساس روايات گوناگون به‌دليل وجود قبر حضرت علي‌اكبر (ع) در پايين پاي ايشان، حرم اين‌گونه ساخته شده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۷:۵۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

وقتي پيدا كردن نذري هم موبايلي مي‌شود؛ نذري‌ياب 1000 تومان

فناوري اطلاعات > ارتباطات - ايسنا نوشت: نرم‌افزارهايي كه با استفاده از آنها مي‌توان محل‌هاي پخش غذاي نذري در ايام محرم و صفر را بدست آورد، اين روزها از جمله نرم‌افزارهاي جديد بازار به شمار مي‌روند.

طي چند سال اخير استفاده از گوشي‌هاي هوشمند و نرم‌افزار‌هاي مختلف رواج بسياري پيدا كرده و ديگر براي مواردي از شمردن تعداد صلوات تا مكان‌يابي جغرافيايي و به يادآوري مناسبات مختلف نرم‌افزارهاي خاصي طراحي شده است، اما يكي از نرم‌افزارهايي كه مي‌توان آن را ايده‌اي بومي و جديد دانست نرم‌افزارهاي نذري‌ياب است كه گويا بازار نسبتاً گرمي هم دارند.

بر اين اساس، سايت‌هايي مانند بازار كه نرم‌افزارهاي مختلف را براي دانلود افراد در دسترس آنها قرار مي‌دهند طي هفته‌هاي اخير چنين نرم‌افزارهايي را معرفي كرده و در اختيار علاقه‌مندان قرار داده‌اند. نكته جالب اين‌كه اين نرم‌افزارها برخلاف بخش قابل توجهي از نرم‌افزارهايي كه بر روي بازار ارائه مي‌شوند، رايگان نبوده و براي نصب و فعالسازي آنها بايد مشترك هزينه‌اي 1000 توماني را تقبل كند.

اما شما مي‌توانيد با اين اپليكيشن‌هاي تلفن همراه براساس روزها و مناسبت‌هايي مانند تاسوعا، عاشورا، اربعين و غيره محل‌هاي مختلفي كه در شهر شما به پخش غذاي نذري مي‌پردازند را مشاهده كنيد.

نكته جالب اين‌كه اين ليست براساس آدرس، نوع غذا و روز طراحي شده و در آن اطلاعات كاملي در اختيار كاربر قرار داده مي‌شود كه به طور مثال در ظهر فلان روز، در كدام مناطق شهر چه غذاهايي نذري داده مي‌شود.

همچنين با استفاده از جست‌وجوي پيشرفته و موقعيت‌ياب حتي اين امكان فراهم شده كه افراد نزديك‌ترين غذاهاي نذري كه به محل سكونت‌ آنها وجود دارد را پيدا كند.

البته با توجه به وسعت نذري‌هايي كه اين روزها داده مي‌شود قطعا اطلاعات اين نرم‌افزار تمام نذري‌هاي شهرها را در بر نمي‌گيرد، اما در آنها امكاني براي بررسي برخي از اين موارد فراهم شده و حتي به ساير افراد هم اجازه داده مي‌شود تا در صورت علاقه‌مندي نذورات خود را از طريق اين نرم‌افزار ثبت كرده و در معرض ديد ديگران قرار دهند.

هنوز استفاده از اين نوع نرم‌افزارها تمام شهرهاي كشور را در بر نگرفته و تقريبا شهرهايي مانند تهران، مشهد و اصفهان را شامل مي‌شود.

نمايش موقعيت كاربر، محاسبه فاصله او و جست‌وجوي لحظه‌اي و پيشرفته از جمله امكاناتي است كه در اين نرم‌افزارها در نظر گرفته شده است.

 

 

5656

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۵:۲۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) :

سايت گرداب وابسته به مركز بررسي جرائم سازمان‌يافته سپاه در مطلبي نسبت به جولان برخي افراد سودجو و اقدامات مجرمانه افراد در تلگرام، به كابران هشدار داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ سايت گرداب وابسته به مركز بررسي جرائم سازمان‌يافته سپاه در مطلبي هشدارآميز نوشت: نرم‌افزار ارتباطي تلگرام كه اين روزها مورد توجه و اقبال ايرانيان است، تاكنون سرويس‌هاي مختلفي را ارائه كرده است و شايد يكي از دلايل محبوبيت اين نرم‌افزار، همين سرويس‌هاي متفاوت باشد.

در ميان خدمات ارائه شده، امكان ساخت استيكر، ساخت ربات و امكان ايجاد كانال، حاشيه‌ساز شده است.

ارائه استيكرهاي غيراخلاقي و يا ساخت استيكر با تصاوير كاربران ديگر، نخستين حاشيه اين نرم‌افزار بود. در حاليكه گمان مي‌رفت اين اقدامات، باعث خواهد شد كه كاربران ايراني نتوانند از تلگرام استفاده كنند، اما موضوع با همكاري شركت مذكور، ختم به فيلتر نشد. واضح است كه مديران تلگرام نيز نمي‌خواهند حجم بالاي مخاطبان ايراني خود و منافعي كه از اين ناحيه به آنان مي‌رسد، را از دست بدهند.

اكنون پس از غير فعال شدن اين امكان، دو امكان ايجاد ربات و كانال، محلي براي جولان برخي افراد سودجو شده است. عده‌اي كه به صورت فردي و يا سازماندهي شده در پي نشر محتواي خاص بر روي گوشي هاي مردم هستند. محتوايي كه به نظر مي‌رسد با همه بندهاي فهرست مصاديق محتواي مجرمانه (موضوع ماده ۲۱ قانون جرايم رايانه‌اي)، قابل تطبيق است:

الف) محتوا عليه عفت و اخلاق عمومي

ب) محتوا عليه مقدسات اسلامي

ج) محتوا عليه امنيت و آسايش عمومي

د) محتوا عليه مقامات و نهادهاي دولتي و عمومي

ه) محتواي كه براي ارتكاب جرايم رايانه اي به كار مي رود ( محتوا مرتبط با جرايم رايانه اي )

و) محتواي كه تحريك ، ترغيب ، يا دعوت به ارتكاب جرم مي كند ( محتواي مرتبط با ساير جرايم )

ز) محتوا مجرمانه مربوط به امور سمعي و بصري و مالكيت معنوي

ح) محتواي مجرمانه مرتبط با انتخابات مجلس شوراي اسلامي

ط) محتواي مجرمانه مرتبط با انتخابات رياست جمهوري

سواي از كاربراني كه به گوشه‌اي از اقدامات مجرمانه آنها در بالا اشاره شد، تعدادي از سايت‌هاي معاند نيز، اقدام به راه‌اندازي كانال در تلگرام كرده‌اند. اقدامي كه مي‌توان آن را در راستاي پروژه نفوذ دشمن نيز ارزيابي كرد.

فهم اينكه اين سايت‌ها به چه دليلي فيلتر شده‌اند، چندان دشوار نيست. كافي است به محتواي آنها نگاهي انداخت. محتوايي كه مي‌توان گفت با هر يك از بندهاي فوق، قابل تطبيق است.

اينك استفاده از بستر تلگرام براي انتشار محتواي مجرمانه موجب نگراني ساير كاربران شده است. چرا كه با تداوم وضع موجود، احتمال آن وجود دارد كه دود بي فرهنگي اين عده، به چشم همه كاربران برود.

بخشي از كاربران با درك اين موضوع، در گروه‌هاي خود، مباحثي مانند راه‌اندازي كمپين درخواست از اين سايت‌ها براي خروج از تلگرام را مطرح مي‌كنند.

گرداب ضمن هشدار جدي به اين كاربران (به ويژه كساني كه به صورت سازماندهي‌شده اين اقدامات را انجام مي‌دهند) به مسئولان وزارت ارتباطات پيشنهاد مي‌كند براي اين موضوع نيز چاره‌اي بينديشند و موضوع را به گونه‌اي با مديران نرم‌افزار مذكور حل و فصل نمايند.

فراموش نكنيم كه در توضيح كارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه ـ متشكل از نمايندگاني از سه قوه قضائيه، مجريه و مقننه ـ براي فيلترينگ وي چت آمده بود:

«به دليل اينكه نرم‌افزار وي‌چت علاوه بر جمع‌آوري كليه اطلاعات موجود در گوشي‌هاي كاربران و رصد ارتباطات اعضاء، حريم خصوصي آنها را نقض نموده و در عين حال اين نرم‌افزار عامل انتشار بسياري از محتواهاي مجرمانه غيراخلاقي و مستهجن كه براي نوجوانان ضررهاي جبران ناپذيري را به‌دنبال داشته و به خاطر آسيب‌هاي اجتماعي بسيار زيادي كه براي جامعه در بر داشته و دارد و همچنين به لحاظ اينكه ايجادكنندگان اين نرم‌افزار در خارج از كشور قرار داشته و به هيچ وجه پاسخگوي تخلفات خود و شكايات خانواده هاي زيان ديده نبوده و نيستند؛ بنابراين كارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه در اجراي درخواست‌هاي متعدد خانواده‌هاي آسيب‌ديده ناچار به فيلتر و مسدودسازي نرم‌افزار مذكور گرديده است.»

سايت گرداب پيش‌تر نيز در مطلبي با عنوان «از روزهاي دايال‌آپي تا استيكرهاي تلگرامي»، تاريخچه‌اي از سوءاستفاده برخي كاربران از فضاي مجازي را بازگو كرده بود. سوء استفاده‌هايي كه باعث ايجاد محدوديت براي همه كاربران مي‌شود.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۳:۱۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

با شايع‌ترين روش‌هاي كلاهبرداري به روايت پليس آشنا شويد

جامعه > پليس - ايسنا نوشت: معاون مبارزه با جعل و كلاهبرداري پليس آگاهي ناجا، با بيان اينكه هموطنان براي صحت عمل مراكز فروش اقساطي خودرو (ليزينگ) از سايت بانك مركزي يا شركت هاي خودروساز استعلام كنند، تصريح كرد: صرف داشتن شماره ثبت در اداره ثبت شركت ها، مجوز فعاليت ليزينگ خودرو نمي باشد بلكه برابر قانون مجوز بانك مركزي لازم است.

سرهنگ رهبريان در خصوص كلاهبرداري‌هاي شايع گفت:عمده كلاهبرداري ها در پوشش فروش مال غير، پيش فروش آپارتمان و خودرو، امور بازرگاني و تجاري و همچنين انجام اموراداري، اجاره مال غير و درصد بسيار ناچيزي كاريابي و استخدام، فروش اجناس بدلي و تقلبي و به صورت محدود رمالي و فالگيري است.

وي با بيان اينكه يكي از شيوه هاي مرسوم كلاهبرداري در سال هاي اخير، كلاهبرداري هاي تلفني و پيامكي است، تصريح كرد: در اين شيوه، كلاهبرداران از طريق تماس تلفني باچرب زباني، انجام مانورهاي متقلبانه و انتساب خود به دستگاه هاي دولتي، نظامي و انتظامي درخواست خريد كالا يا خدمات را كرده و يا با ارسال پيامك برنده شدن در قرعه كشي مسابقات، مالباختگان را به پاي دستگاه خودپرداز كشانده و با گمراه كردن مردم حساب آنان را از طريق انتقال وجه به روش كارت به كارت خارج مي كنند.

رهبريان روش هاي ديگر كلاهبرداران براي تصاحب غير قانوني اموال و وجوه مردم را پيش فروش اقساطي خودرو و آپارتمان دانست گفت: شهروندان بايد قبل از هر اقدامي از مراجع ذي صلاح استعلام كرده و سپس اقدام به انعقاد قرارداد نمايند.

وي با بيان اينكه هموطنان براي صحت عمل مراكز فروش اقساطي خودرو (ليزينگ) از سايت بانك مركزي يا شركت هاي خودروساز استعلام كنند، تصريح كرد: صرف داشتن شماره ثبت در اداره ثبت شركت ها، مجوز فعاليت ليزينگ خودرو نمي باشد بلكه برابر قانون مجوز بانك مركزي لازم است.

معاون مبارزه با جعل و كلاهبرداري پليس آگاهي ناجا در ادامه اظهار داشت: عمده ترين گزارش ها درحوزه جعل؛ مربوط به اسناد و مدارك بانكي، جعل مدارك شناسايي پايه مانند كارت ملي و شناسنامه، اسناد مالكيت، قراردادها، قولنامه ها، اسناد و مدارك غير دولتي است.

وي با اشاره به اينكه جرم جعل زمينه وقوع ساير جرايم است، افزود: اسناد و مدارك پايه مانند كارت ملي و شناسنامه ها به دليل داشتن ضرايب امنيتي بالا و به كار رفتن فرايندهاي پيچيده در توليد آنها، قابل جعل نبوده لذا جاعلان اين گونه اسناد را سرقت كرده و سپس از اين اسناد براي مقاصد سوء همانند كلاهبرداري و برخي جرايم ديگر استفاده مي نمايند.

براساس گزارش سايت پليس، سرهنگ رهبريان با بيان اينكه در سال هاي اخير رشد و پيشرفت فناوري موجب تسهيل در امر داد و ستد و سرعت بخشيدن به ارائه خدمات در حوزه بازرگاني و تجارت شده است، اذعان داشت: متاسفانه برخي از جاعلين از فناوري هاي نوين در جهت ارتكاب جرم استفاده كرده اند. به عنوان نمونه در يك روش، جاعلين با مراجعه به مراكز خريد درخواست خريد كالا يا خدمات كرده و با ترفندهاي گوناگون از جمله سرگرم كردن مسئول فروشگاه يا پايانه فروش به بهانه اينكه مي خواهند مبلغ كالا يا خدمات را خود از طريق دستگاه POS ( پايانه فروش ) پرداخت نمايند در فرصت مناسب و با تمهيدات قبلي رسيد جعلي كه از قبل تهيه كرده اند با رسيد دستگاه جايگزين نموده و به مسئول مربوط تحويل مي دهند و پس از تحويل جنس از محل خارج مي شوند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۵:۱۲:۰۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
سفارش آيت الله العظمي بهجت(ره)در خصوص زيارت عاشورا
گروه استان ها-ذحضرت آيت الله بهجت(ره)در پاسخ به سوالي ضمن تصريح به جايگاه زيارت عاشورا به حكايتي از حالت كشفي كه براي يكي از بزرگان در اثر زيارت عاشورا ايجاد شده است، اشاره كرده اند.

 
به گزارش خبرنگار پايگاه خبري پليس، از حضرت آيت الله العظمى بهجت(ره)پرسيدند، داستان ها و قضايايى از كسانى كه پيوسته زيارت عاشورا مى خواندند و به اين صورت، متوسل مى شدند، گردآورى و چاپ شده است، نظر حضرت عالى در اين باره چيست؟

 

ايشان پاسخ داده اند كه: متن زيارت عاشورا، بر عظمت آن گواه است؛ خصوصاً با ملاحظه آنچه در سند زيارت رسيده است كه حضرت صادق(عليه السلام)به صفوان مى فرمايد:((اين زيارت و دعا را بخوان و بر آن مواظبت كن به درستى كه من چند چيز را بر خواننده آن تضمين مى كنم:1-زيارتش قبول شود2-سعى و كوشش وى مشكور باشد3-حاجات او هرچه باشد، برآورده شود و نا اميد از درگاه خدا برنگردد.

 

اى صفوان! اين زيارت را با اين ضمان، از پدرم يافتم و پدرم از پدرش...تا اميرالمؤمنين(عليه السلام)و حضرت امير نيز از رسول خدا(صلى الله عليه و آله و سلم)و رسول خدا(صلى الله عليه و آله و سلم)از جبرئيل و او هم از خداى متعال نقل مي كند و هركدام اين زيارت را با اين ضمان، تضمين كرده اند و خداوند به ذات اقدس خود قسم ياد نموده كه:((هركس اين زيارت و دعا را بخواند، دعا و زيارت وى را بپذيرم و خواسته اش هرچه باشد، برآورده سازم)).

 

و از سند او استفاده مى شود كه زيارت عاشورا از احاديث قدسى است و همين مطالب، سبب شده است كه علماى بزرگ ما و استادان ما با آن همه مشغوليت هاى علمى و مراجعاتى كه داشتند به خواندن آن مقيد بودند تا جايى كه استاد ما، مرحوم حاج شيخ محمد حسين اصفهانى، از خداوند خواسته بودند كه در آخر عمرشان، زيارت عاشورا را بخوانند و سپس قبض روح شوند و دعايشان هم مستجاب شد و پس از پايان اين زيارت، درگذشتند.

 

شيخ صدرا بادكوبه اى، با تبحرش در علوم عقلى و نقلى، آنچنان مقيد به زيارت عاشورا بود كه به هيچ عنوان، آن را ترك نكرد و كسى باورش نمى آمد كه ايشان، اين چنين پاى بند به عبادات و زيارت عاشورا باشد.

 

يكى از بزرگان هم نقل مى كردند روزى به قبرستان وادى السلام رفتم، در مقام حضرت مهدى(عجل الله تعالى فرجه الشريف)ديدم پيرمردى نورانى، مشغول زيارت عاشورا است و از حالات او معلوم شد كه زائر است.

 

نزديك او رفتم؛حالت كشف براى من نمودار شد و حرم امام حسين(عليه السلام) و زائران آن حضرت را كه مشغول رفت و آمد و زيارت بودند، مشاهده كردم!)).

 

پايگاه خبري پليس قم

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۵:۰۹:۲۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
نسخه چاپيارسال به دوستان
فارس گزارش مي‌دهد
«ابيانه» روستاي منحصر به‌فردي كه آئين‌هاي محرم در آن ديدني است+تصاوير

با آغاز محرم در همه شهرها و روستاها مراسم باشكوهي برپا مي‌شود كه در اين ميان مي‌توان گفت «ابيانه» يكي از روستاهاي منحصر به‌فردي است كه آئين‌هاي محرم در آن ديدني است.

خبرگزاري فارس: «ابيانه» روستاي منحصر به‌فردي كه آئين‌هاي محرم در آن ديدني است+تصاوير

به گزارش خبرگزاري فارس از نطنز، هم‌زمان با نزديك شدن به ايام محرم، جوانان روستاي ابيانه خود را براي برگزاري هر چه باشكوه‌تر مراسم عزاداري حضرت اباعبدالله الحسين (ع) آماده مي‌كنند و از چند روز زودتر به روستاي زادگاه خويش رفته تا با آماده‌سازي مساجد و حسينيه‌ها و تهيه وسايل و مقدمات برگزاري اين مراسم سهم خود را در اداي احترام به سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) به‌جاي آورند.

در روزهاي تاسوعا افراد به ابيانه آمده و اهالي در روستا دور هم جمع مي‌شوند تا در برگزاري مراسم تاسوعا و عاشوراي حسيني حضور يابند و اكثر جوانان و كودكان نيز در اين مراسم شركت مي‌كنند. در اين روزها علاوه بر اهالي روستا، افرادي از ديگر نقاط كشور به اين روستا مي‌آيند.

مجموعه مراسم روزهاي تاسوعا و عاشورا در اين روستا از مراسم و آداب متنوعي برخوردار است كه عبارت‌اند از مراسم جغجغه، نخل‌گرداني، زنجيرزني و سينه‌زني و ... كه در روز تاسوعا و عاشورا توسط اهالي روستا برگزار مي‌شود.

براي جويا شدن از حال و هواي محرم در روستاي زيباي ابيانه به سراغ محمد عادلي دهيار اين روستا رفتيم و با او در اين خصوص به گفت‌و‌گو پرداختيم.

عادلي در اين رابطه گفت: مراسم نخل‌گرداني در دو روز به‌صورت جداگانه و در دو مسير كاملاً مجزا داخل محلات انجام مي‌شود.

وي افزود: نخل به‌مثابه پيكر مطهر حضرت امام حسين (ع) است كه تفاوت آن با ديگر نخل‌هاي ايران سوار شدن يك نفر بر روي نخل است و اين فرد موروثي نخل مي‌شود و مشخص است 30 سال ديگر نيز چه كسي از چه طايفه‌اي بايستي اين عمل را انجام دهد و همين فرد غروب عاشورا نيز عزاداران را اطعام مي‌نمايد و علت سوار شدن نيز به دليل كوچه‌هاي تنگ روستا است تا نخل به ديوار منازل برخورد ننمايد.

دهيار ابيانه تأكيد كرد: اگر به منزلي نخل برخورد نمايد گوسفندي را صاحب‌ منزل قرباني نذر نموده و نخل كه ابتدا بدون لباس است ابتدا توسط باباي نخل كه طايفه مشخصي هستند لباسي پوشانده مي‌شود و زيورآلات نخل كه نذورات طول تاريخ نخل است را آويزان مي‌نمايند كه ارزش تاريخي دارند و از جنس نقره و زيورآلات سنتي ابيانه است.

عادلي تصريح كرد: جالب است كساني كه دستك‌هاي زير نخل را نيز مي‌گيرند از طايفه معلوم و موروثي است و هر طايفه‌اي دستك نخل خود را مي‌داند.

وي عنوان كرد: نذورات نخل شامل زيورآلات و پارچه‌هاي قيمتي و چادرشب‌هاي ابريشمي به‌واسطه برآورده شدن حاجات در طول تاريخ نخل جمع شده است و وظيفه طايفه باباي نخل نگهداري از آن‌هاست و جالب اينكه محل نگهداري نخل حسينيه است و براي هر دو نخل به اين نام ساخته ‌شده كه قدمت تاريخي دارند و در هيچ جاي ايران كه نخل‌گرداني دارند؛ حسينيه‌اي به نام حسينيه نخل نيست.

دهيار ابيانه با اشاره به اينكه روز تاسوعا نخل توقف ندارد و در حال گردش است بيان كرد: برخلاف اطلاع‌رساني كه تاكنون شده است ابيانه هر دو روز نخل‌گرداني دارد و اگر روز عاشورا مردم تجمع كنند، موجب كندي مراسم مي‌شود.

عادلي افزود: مسير نخل‌ها در طول تاريخ هيچ‌گونه تغيير نداشته و نخل «هرده» از كوچه چشمه بعد از نماز ظهر عبور مي‌كند كه به دليل شيب كوه، مراسم به اوج خود مي‌رسد.

وي ادامه داد: اين نمادي است از همبستگي كه علاوه بر پايه و دستك‌داران نخل در محله چشمه، طناب‌هاي بلندي هم به جلوي نخل بسته مي‌شود و ديگر اهالي از كوه مي‌كشند تا نخل سقوط نكند و محل نخست نخل‌گرداني نخل «برازه» كوچه علي صادق است كه از كوچه سنگ با شيب شديد پايين مي‌آيد.

دهيار ابيانه افزود: شب تاسوعا و صبح عاشورا نيز افرادي كه عزادار اقوام خود هستند (يعني كساني كه از عاشوراي پارسال تا امسال فوت كرده‌اند) درب منزل متوفي تجمع نموده، فرش دستباف پهن و منقل آتش در هر فصلي روشن مي‌نمايند و اهالي با حضور در سر منقل فاتحه‌خواني مي‌نمايند. شب عاشورا مراسم همخواني در مسجد انجام مي‌شود و حزن‌انگيز و زيباست.

عادلي ادامه داد: اما از جمله مراسم بي‌ريا و حزن‌انگيز مراسم طلوع‌خواني است كه صبح عاشورا از ساعت‌ها قبل از اذان صبح شروع و تا طلوع آفتاب پايان مي‌يابد.

وي اظهار كرد: بعد از طلوع‌خواني صبح عاشورا حدود ساعت 8 صبح نخل‌گرداني در دو محله شروع و نخل محله به محله در مكان‌هاي مشخص توقف دارد و انجام نذورات پاي نخل (از جمله نان زرد) ديدني است و نماز ظهر عاشورا نيز در توقف‌گاه چشمه انجام‌ شده و عصر پس از بازگردان نخل هيئت مذهبي حركت مي‌نمايد.

گفتني است در اين دو روز جمعيتي حدود چهار هزار نفر از ابيانه‌اي‌هاي مقيم تهران و ديگر شهرها و كشورها به محل مي‌آيند و به عزاداري مي‌پردازند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۴ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۱:۵۷:۱۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

امام حسين(ع) در لحظه ورود به كربلا چه كرد؟/ وقايع منزل سيزدهم تا رسيدن به نينوا در دوم محرم

فرهنگ > دين و انديشه - كاروان امام حسين(ع) پس از گذشتن از 25 منزل در دوم محرم سال 61 هجري به زمين كربلا قدم مي گذارد./ قدم به قدم با تاريخ واقعه كربلا

شناخت هر واقعه به شناخت جزئيات و مسائل تاريخي آن واقعه وابسته است. حركت كاروان امام حسين(ع) به سوي كربلا و واقعه عاشورا نيز نياز به بررسي تاريخي اين واقعه و جزئيات مربوط به آن دارد. دكتر محمدرضا سنگري، پژوهشگر تاريخ در مطالعات و پژوهش هاي عاشورايي خود با استفاده از بررسي منابع مختلف، نكات و اطلاعاتي را از وضعيت حركت كاروان امام در مسير مكه تا كربلا نوشته است.

بخش نخست از يادداشت ها درباره جزئيات «12 منزل حركت كاروان حسيني» روز اول محرم منتشر شد كه مي توانيد در اينجا بخوانيد. با فرارسيدن دومين روز ار محرم كه مطابق با رسيدن كاروان امام به سرزمين كربلاست، گلچين خبرآنلاين از نكات مهم و خواندني مربوط به 13 منزل بعدي تا كربلا را در ادامه مي خوانيد.

گزارشي از وضعيت حركت كاروان از مكه تا كربلا

فاصله نسبي هر منزل 4 تا 5 فرسنگ بوده و ميزان توقف در هر منزل از چند ساعت تا دو روز ذكر شده است.

مجموع منازل: 25 تا 28 منزل ذكر شده است.

نحوه برخورد با مسافران: معمولا امام با مسافران كه عمدتا از كوفه عازم مكه بودند چند گونه برخورد داشتند:

1.كسب خبر از راه و وضعيت كوفه
2.طرح فساد و گمراهي و نيرنگ ها و جنايات بني اميه.
3.دعوت به همراهي و ياري در حركت و قيام
4.پاسخ به پرسش هاي ديني و شرعي آنان
5.ابهام زدايي و توضيح دلايل حركت و قيام
6.دعوت به دوري و فاصله گرفتن از رزمگاه در صورت همراهي نكردن.(امام مي فرمود هر كس همراهي نكند و صداي مظلوميت مرا بشنود با ستمگران و قاتلان من در دوزخ خواهد بود.)

«در اين نقشه منزلگاه هاي مهم كاروان با علامت مربع مشخص شده است»

فاصله مكه تا نينوا: 430 كيلومتر بود و ميانگين حركت روزانه امام تقريبا 18 كيلومتر بوده است.

تعداد پيوستگان و گسستگان: هيچ كدام به روشني و درستي معلوم نيست. هفده تن از پيوستگان در مسير در كربلا به شهادت رسيدند. اما برخي پيوستگان در منازل ديگر مي گسستند و مي رفتند. جمعي از پيوستگان در كربلا با اباعبدالله همراه شدند. برخي در يك منزل مي پيوستند و در منازل بعد با آگاهي از فرجام كاروان، شبانه، از قافله جدا مي شدند. در هيچ منبعي نام چنين كساني ذكر نشده است.

اطلاعات مربوط به منازل سيزدهم تا بيست و پنجم

منزل سيزدهم

نام منزل: زَرود (زُرود)

وجه تسميه: زرود يعني بلعنده، اين منطقه ريگذار و شنزار بود و آب را مي بلعيد.

زمان ورود: احتمالاً ۲۱ ذي الحجه (دوشنبه) معادل ۳۱ شهريور ۵۹ شمسي

مدت توقف: احتمالاً امام شبي را در اين منطقه گذرانده است.

ويژگي و امكانات: ۱. داراي حوض و بركه بوده است. ۲. ميان منطقه بني عبس و بني يربوع و متصل به جَدود بوده است. (منطقه مهم اقتصادي) ۳. چادر مجلل و با شكوه زهير در اين منطقه افراشته بود. قصري نيز در اين منطقه بوده است.

رويدادها: ۱. ملاقات عبدالله بن سليم و مذري بن مشمعل با ابا عبدالله و گزارش شهادت مسلم بن عقيل و هاني بن عروه كه باعث گسستن گروهي از امام شد. ۲. اعلام وفاداري و همراهي همراهان آبگاه جهينه مجمع بن زياد، عيّادبن مهاجر و عقبة بن صلت. ۳. مهم ترين حادثه پيوستن زهيربن القين بحلي به امام است. او در اين نقطه در چادر بود كه امام يكي از ياران را به سراغش فرستاد تا امام را همراهي كند و زهير به تحريك همسرش دلهم يا ديلم به امام پيوست. برخي نوشته اند زهير عثماني بود و قصد همراهي نداشت و امام با شيوه ي شيرين و خاص خود او را جذب و همراه كرد.

منزل چهاردهم

نام منزل: ثعلبيّه

وجه تسميه: ثعلبه، مردي از بني اسد، در آنجا قناتي ساخته بود به همين سبب به آن ثعلبيه مي گفتند.

زمان ورود: قبل از ظهر روز سه شنبه ۲۲ ذي الحجه معادل اول مهر ماه ۵۹ شمسي

مدت توقف: توقف بسيار كوتاهي داشته است.

ويژگي و امكانات: ۱. آب كافي و مقداري درخت ۲. قنات و چشمه ۳. جمعيت قابل توجه، محل اُتراق كاروان ها

رويدادها: ۱. ديدار فرزدق را با امام در اين محل ذكر كرده اند كه قطعاً نادرست است. ديدار بشربن غالب اسدي نيز مطرح شده است. ۲. ملاقات اباهره ازدي كه علت خروج امام را پرسيد و بني اميه را ستايش كرد. امام فرمود: اگر در مدينه بودي جاي پاي جبرئيل را در خانه مان نشانت مي دادم. ۳. ديدار وهب بن عبدالله (عبدالله عمير كلبي) و همسرش و مادرش با امام و همراهي تا كربلا برخي گفته اند ابتدا مسيحي بودند. ۴. ديگر بار خبر شهادت مسلم و هاني به امام رسيد. امام به خانواده ي عقيل فرمود: برويد. آنان گفتند تا انتقام نگيريم از پاي نمي نشينيم.(اين گفته قابل ترديد است.) ۵. امام ماجراي حضرت يحيي و شباهت فرجام خود را به اين پيامبر (شهادت و قرار گرفتن سر در تشت) بيان كرد. ۶. ملاقات بجير، پيرمردي از اهالي ثعلبيه با امام، وي مي گويد امام با لباسي زردرنگ با جيبي در قسمت بالاي آن ديده شد. ۷. امام در اين محل خواب ديد كه منادي مي گويد: شما شتابانيد و مرگ نيز با شتاب در پي شماست. تا به بهشتتان برساند و علي اكبر در باب اين خواب با پدر گفت و گو كرد (اين خواب را به منزلگاه هاي ديگر نيز نسبت داده اند.)

منزل پانزدهم

نام منزل: زباله

وجه تسميه: زباله به معني محلي است كه آب را در خود نگه مي دارد.

زمان ورود: چهارشنبه 23 ذي الحجه برابر با 2 مهرماه 59 شمسي.

مدت توقف: معلوم مي شود امام و كاروان وي در اين محل درنگ داشته و چادرها برپا كرده اند.

ويژگي ها و امكانات: 1. بين واقصه و ثعلبيه، گسترده و سرشار از آب بوده است. 2. داراي حصار و مسجد بوده است. 3. بازارهايي داشته است.

رويدادها: 1. امام خبر شهادت عبدالله بن يقطر برادر رضاعي خود را در اين منطقه دريافت كرد. 2. خبر شهادت فجيع مسلم بن عقيل و هاني بن عروة ديگر بار دقيق و با جزئيات به امام رسيد و گروه گروه ار همراهان پيوسته، گسسته و رفتند. دختر مسلم بن عقيل، حميده همين كه دريافت گريه كرد. امام او و برادرانش را نواخت و گفت من جاي پدر شما هستم.
3. فرستاده محمد بن اشعث كه به خواهش مسلم، پيمان شكني مردم كوفه را به اطلاع امام مي رساند در همين آبگاه با امام ديدار كرد. گويا همين پيك خبر كشته شدن قيس بن مسهر صيداوي را نيز داد.
منزل زباله يكي از پالايشگاه هاي مهم راه است. دريافت خبرهاي تلخ باعث گسستن سست عنصران دنيازده شد. آنان كه تا اين لحظه هنوز ژرفاي حادثه را درك نكرده بودند.

منزل شانزدهم

نام منزل: قاع

وجه تسميه: قاع يعني دشت صاف و هموار.

زمان ورود: چهارشنبه 23 ذي الحجه معادل دوم مهرماه 59 شمسي

مدت توقف: گذرا، بي درنگ از آن گذشته است.

ويژگي ها و امكانات: 1. دشت صاف و هموار، 2. بدون آب و درخت، با خارها و گياهان پراكنده بياباني

رويدادها: 1. هيچ رويداد شخصي در اين منزل گزارش نشده است. 2. امام از رهگذران بيشتر كسب اطلاعات كرده است. 3. كاروان امام پس از گسستن تعداد قابل توجهي از همراهان در منزل زباله، از اين محل گذشته است. 4. ديگر بار امام از شهادت خويش و همراهان سخن گفته است.

منزل هفدهم

نام منزل: بطن عقبه (بطان)

وجه تسميه: عقبه به كوه دراز مي گويند.

زمان ورود: جمعه 25 ذي الحجه معادل چهارم مهرماه 59 شمسي

مدت توقف: توقف كوتاهي داشته است.

ويژگي ها و امكانات: 1. اين منزلگاه از شخصي به نام عكرمة بن بكروائل بوده است. 2. قصري مرتفع و مسجدي زيبا در اين محل به چشم مي خورد.به قصر اين محل قصر حمران مي گفتند. 3. طايفه اي از بني اسد در اين محل زندگي مي كردند.

رويدادها: 1. ديدار با عمروبن لوذان، وي به امام توصيه كرد برگرد و به كوفه نرو. امام در پاسخ اين پيرمرد فرمود: مسائل بر من پنهان نيست، امر و اراده خدا گريز ناپذير و حتمي است. عمروبن لوذان به امام گفت: ابن زياد در كمين است و از قادسيه تا عذيب الهجانات لشكريان و جاسوسان هستند. 2. خواب ديدن امام كه سگاني به وي حمله ور مي شوند به اين منزلگاه نسبت داده شده است. 3. امام از اين منزلگاه آب گيري كرده است.

منزل هجدهم

نام منزل: واقصه

وجه تسميه: به معني شكستگي گردن و نيز پوشال و ريزه هاي چوب است. شايد اين منزلگاه داراي گردنه يا چوب هاي بوده كه از آبرفت ها فراهم مي آمده است.

زمان ورود: 26 دي الحجه معادل شنبه پنجم مهرماه 59 شمسي

مدت توقف: درنگي نداشته و از اين منزلگاه سريع گذشته است.

ويژگي ها و امكانات: 1. مناره اي از شاخ شكاري هاي صحرايي و سم هاي آنان در اين محل بوده كه ملكشاه سلجوقي آن را ساخته بوده است. 2. اين منزل بعد از قرعاء (زمين كم گياه) بوده است در نتيجه واقصه از نظر پوشش گياهي نيز كم گياه بوده است.

رويدادها: 1. احتياط هاي لازم در اين منطقه بيشتر شده است چون اخبار قبلي دال بر استقرار نيروهاي عبيدالله و حضور جاسوسان و گشتي ها در اين منطقه بوده است. 2. امام توصيه كرده است كه آب ها را نگه داري كنند كه تشنگاني در راه اند. 3. امام به سمت ارتفاعات شراف دستور حركت داده است. از اين منزلگاه به بعد كاروان حسيني وارد مرحله جديدي از حركت خويش مي شود كه برخورد با سپاه حر است.

منزل نوزدهم

نام منزل: شراف يا اشراف

وجه تسميه: مردي به نام شراف چشمه اي كند و آب هاي خوش گوار را در بركه اي جمع كرد و اينجا را شراف ناميد.

زمان ورود: شنبه 26 ذي الحجه، پنجم مهرماه 59 شمسي.

مدت توقف: نيمروزي درنگ در اين منطقه بوده است.

ويژگي ها و امكانات: 1. وجود بركه و آب فراوان 2. سه چاه بزرگ 3. ارتفاعات متوسط در نزديكي اين منزلگاه

رويدادها: 1. بزرگ ترين و مهم ترين حادثه كه مسير كاروان اباعبدالله را تغيير داد، برخورد سپاه حر بن يزيد رياحي با سپاه و همراهان امام است. حر با خود هزار نفر همراه تشنه و خسته به شراف رسيدند. امام فرمان داد آنها را سيراب كنيد. وقت نماز ظهر، امام فرمان اذان داد. حجاج بن مسروق جعفي اذان گفت. امام با عبا و نعليني بيرون آمد تا نماز بگذارد و به حر گفت من بنا به دعوت مردم كوفه و اين نامه ها آمده ام. امام فرمود: تو با يارانت نماز مي گذاري؟
حر گفت: با شما نماز مي خوانم. پس از نماز هر يك به خيمه خويش رفتند. پس از نماز عصر امام خطبه خواند و به نامه ها اشاره كرد. حر گفت: من از نامه ها بي خبرم اما ماموريم از شما جدا نشويم تا شما را به نزد عبيدالله ببريم. امام فرمود: مرگ از اين كار به من نزديك تر است. امام دستور حركت داد، حر مانع شد و امام فرمود: مادرت سوگورات شود! حر سر جنگ نداشت. زهير بن القين پيشنهاد جنگ به امام داد و امام فرمود ما آغازگر جنگ نخواهيم بود.
موافقت شد امام به كوفه نرود تا از عبيدالله كسب تكليف شود و در نتيجه مسير حركت كاروان به سمت كربلا تغيير كرد.

منزل بيستم

نام منزل: ذوحَسم

وجه تسميه: حسم به معني بازدارنده است و چون كوهي بزرگ مانند حصار بوده به نام گفته شده است. ذو حسم به معني خارزار نيز هست.

زمان ورود: ورود به اين منطقه احتمالا روز يكشنبه 27 ذي الحجه معادل 6 مهر ماه بوده است.

مدت توقف: حدود نيمروزي توقف بوده است.

ويژگي ها و امكانات: 1. ذو حسم منطقه شكارگاه نعمان بن منذر بوده است. 2. اگر حسم از واژه حسام باشد اين منطقه خارزار بوده است. 3. منطقه نظامي و محل اسقرار نيروهاي عبيدالله زياد بوده است.

رويدادها: 1. امام دستور داد تا زنان و كودكان را كه با ديدن سپاه حر دچار ترس شده بودند در پناه كوه ذوحسم قرار دهند. 2. عقبه بن ابي الغيرار مي گويد: امام در اين نقطه خطبه خواند و به واژگوني روزگار (معروف منكر و منكر معروف شده است) اشاره كرد و فرمود در اين روزگار شهادت را جز سعادت نمي بينم. 3. پس از خطبه زهير و برير و هلال بن نافع اعلام وفاداري كردند. اين منزلگاه پايگاه عشق بازي و پاي فشري بر پيمان است. 4. گفته اند امام در خطبه به بيدادگري بني اميه و شايستگي خود براي رهبري امت اشاره كرده است.

منزل بيست و يكم

نام منزل: بيضه

وجه تسميه: بيضه به معني سفيد و روشن است. اين منزلگاه هموار و بي گياه و وسيع و فراخ بود كه به همين سبب به آن بيضه مي گفتند.

زمان ورود: احتمالا بيست و هشتم ذي الحجه معادل هشتم مهرماه 59 شمسي

مدت توقف: تقريبا نيمروزي درنگ داشته است.

ويژگي ها و امكانات: 1. چشمه آبي به نام بيضه در اين محل بوده است. 2. برخي از مسافران در اين منزل، توقف و استراحت داشتند.

رويدادها: 1. مهم ترين رويداد در بيضه، خطبه عميق و مشهور و پرمحتواي امام است. ابا عبدالله الحسين (ع) از زبان رسول خدا نقل كرد كه هر كس سلطان ستمگري را ببيند كه حرام خدا را حلال و حلال خدا را حرام كرده و پيمان خدا را شكسته و با قانون و سنت پيامبر مي ستيزد و با چنين كسي به رفتار و گفتار درنياويزد بر خداوند است كه اين خاموش ستم پذير را با ستمگر در جهنم قرار دهد.
در بخش بعدي خطبه به بيدادگري بني اميه و فرستادن نامه هاي اهل كوفه اشاره دارد. امام در اين خطبه خود را اسوه معرفي مي كند و به سرزنش پيمان شكنان كوفه مي پردازد و سرانجام اين پيمان شكني را ترسيم مي كند.
اين خطبه را نه تنها ياران امام كه هزار تن همراهان حر بن يزيد رياحي گوش دادند.

منزل بيست و دوم

نام منزل: عذيب الهجانات

وجه تسميه: عذيب از عذب به معني آب گواراست و هجانات جمع هجان يعني شتر نجيب و گزيده است. اين منزل متعلق به بني تميم و از منازل حج به سمت كوفه مخسوب مي شده است.

زمان ورود: بعد از ظهر دوشنبه بيست و هشت ذي الحجه معادل با هشتم مهر ماه شمسي.

مدت توقف: احتمالا شب را در اين محل توقف كرده است.

ويژگي ها و امكانات: 1. زمين سرسبز و خوش آب و هوا 2. بركه و چاه و چندين خانه در اين محل بوده است. 3. داراي قصر، مسجد و پاسگاهي كه محل نگهباني براي ايرانيان بوده است. 4. نعمان بن منذر در اين محل چراگاه اسبان و محل پرورش اسب داشته است.

رويدادها: 1. امام در اين محل از ياران پرسيدند: در ميان شما كسي هست كه سمت جاده را بداند؟ هر كس راهي را نشان داد كه ناگهان 7 سوار پيدا شدند كه راهنمايي آنان را شترسواري به نام طرماح به عهده داشت، نام اين 7 نفر عبارت بود از: عمروبن خالد صيداوي، مجمع بن عبدالله العائذي، پسر مجمع بن عبدالله، جنادة بن حارث سلمان، سعد غلام عمرو بن خالد، واضح غلام ترك، غلام حارث. اين عده براي ياري ابا عبدالله از كوفه آمده بودند.
طرماح آذوقه و خواربار به مكه مي برد تا به خويشاوندانش برساند. او پيشاپيش قافله، شعر مي خواند كه گواه شوق ديدار امام بود. طرماح اجازه گرفت آذوقه را برساند و بازگردد اما زماني بازگشت كه در همين منزل خبر شهادت امام را شنيد. او اهل كوفه را رشوت زدگان دل باخته دنيا معرفي كرد.
پيشنهاد طرماح اين بود كه امام به كوهستان سلمي و اجاء برود تا به او نيرو برساند اما امام نپذيرفت. حر مي خواست مانع پيوستن اين عده به لشكر امام شود كه امام فرمود اگر مانع شوي عهد ما شكسته خواهد شد (جنگ شروع مي شود) و حر آرام شد.

منزل بيست و سوم

نام منزل: قُطقطانيه

وجه تسميه: نام يكي از چشمه هاي آنجاست.

زمان ورود: سه شنبه بيست و نهم ذي الحجه معادل نهم مهرماه 59 شمسي

مدت توقف: درنگ كوتاهي داشته است.

ويژگي ها و امكانات: 1. چشمه ها و قنات هايي داشته است كه در زمان شاپور ساساني حفر شده بودند. 2. نعمان بن منذر در اين محل زنداني داشته است. 3. اردوگاه نيروهاي حصين بن نمر رئيس شرطه هاي كوفه بوده است.

رويدادها: 1. برخي ملاقات با عبيدالله بن حر جعفي را در اين منزلگاه نوشته اند. 2. پس از حادثه كربلا گزارشي از دختر اباعبدالله -فاطمه صغري- درباره اين محل و گم شدن خواهرش سكينه آمده است. 3. اين قسمت دو راهي يا چند راهي بوده است كه كاروان ها پس از رسيدن راه خود را انتخاب مي كردند.

منزل بيست و چهارم

نام منزل: قصر بني مقاتل

وجه تسميه: در اين محل قصري متعلق به مقاتل بن حسان بوده است.

زمان ورود: چهارشنبه اول محرم سال 61 هجري قمري معادل يازدهم مهرماه 59 شمسي.

مدت توقف: حدود نيمروزي در اين منزل درنگ بوده است.

ويژگي ها و امكانات: 1. قصري كه هنوز بقاياي آن ديده مي شده است. 2. مسجد نسبتا بزرگ. 3. چند بنا و خانه ساده گلي و سنگي. 4. چند حلقه چاه.

رويدادها: 1. ديدار با عبيدالله بن حر جعفي. عبيدالله شجاع و شاعر و سخنور بود كه از كوفه بيرون آمده بود تا نه در سپاه عبيدالله باشد نه در سپاه اباعبدالله. امام، حجاج بن مسروق، هم قبيله اي او را فرستاد تا به همراهي دعوتش كند. حجاج به خيمه شكوهمند و اشرافي او درآمد و او را دعوت كرد.
عبيدالله گفت: من از كوفه بيرون آمدم تا نه با موافقان باشم نه با مخالفان. حجاج موضوع را با امام باز گفت. امام خود به ديدن و دعوت آمد و گناهان گذشته اش را به ياد آورد و فرمود با من همراه باش تا پاك شوي. عبيدالله بن حر پيشنهاد اسب خود (ملجمه) و شمشير و غلام كرد كه امام نپذيرفت و فرود: خيري در تو و شمشير و اسبت نيست. عبيدالله بعد ها پشيمان شد و بر مزار اباعبدالله سوكواري كرد. او در جنگ صفين همراه اميرمومنان بود ولي جدا شد و به معاويه پيوست.
2. نوشته اند در اين منزلگاه انس بن حارث به امام رسيد و با او همراه شد.
3. خواب ديدن امام و گفت و گو با علي اكبر را در اين منزل نيز نوشته اند.
4. حر همچنان همراه امام بود. امام از اين منزل اندكي به سمت راست رفت و به كربلا رسيد.

منزل بيست و پنجم

نام منزل: كربلا (نينوا)

وجه تسميه: برخي آن را عبري، آرامي، سرياني، عربي و فارسي دانسته اند. كربلا به معني نرم و سستي (خاك نرم)، وسيله پوشاندن سر، مزرعه خدا (كرت + لا)، و قرب الااله و كربل (نوعي خار) دانسته اند. تا شانزده نام براي اين سرزمين برشمرده اند. امام حسين(ع) قبلا در جنگ صفين همراه پدرش از كربلا گذشته بود.

زمان ورود: پنجشنبه دوم محرم معادل 12 مهر ماه 59 شمسي و 9 اكتبر سال 680 ميلادي.

مدت توقف: از دوم محرم تا عاشورا (روز شهادت)

ويژگي ها و امكانات: 1. زمين خارزار، خاك آن نرم و تا فرات فاصله بسيار كمي داشته است. 2. خالي از سكنه و در فاصله چند كيلومتري آن بني اسد مستقر بودند. 3. زمين داراي پستي و بلندي ها و گودال هايي بوده است.

رويدادها: 1. امام در لحظه ورود خاك را بوييد و فرمود همان است قتلگاه و خوابگاه ماست.
2. هفت اسب عوض كرد و با هفتمين اسب وارد شد. امام با لباس پيامبر وارد زمين كربلا شد.
3. هنگام ورود امام، سپاه حر نيز با وي وارد كربلا شدند در همين موقع سواري كمان بر دوش رسيد و نامه عبيدالله زياد را به حر داد. در نامه نوشته بود همين كه نامه ام رسيد بر حسين سخت بگير و او را در زميني بي آب و خشك و بي پناهگاه فرود آور. اين پيك نيز مراقب است كه همراه تو باشد و جدا نشود تا دستورم را كاملا انجام دهي. حر نامه را به امام نشان داد و گفت چاره اي جز اين ندارم. در همين جا فرود آي. امام فرمود بگذار در دهكده غاضريه فرود آيم يا در شفيه كه حر نگذاشت و گفت اين مامور مراقب من است.
4. امام با ورود به كربلا نامش را پرسيد چندين نام گفتند و با شنيدن نام كربلا فرمود اللهم اني اعوذ بك من الكرب و البلاء.
5. امام شهادت خود و حمل بر سر نيزه را براي زهير بن قين بازگو كرد. حوادث فراوان ديگر كه ناشي از عكس العمل ياران و خانواده امام است نيز ذكر شده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۴ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۱:۵۵:۵۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
وارد ميدان نقش جهان كه مي شويد ديگر از دروازه زمان گذشته ايد. چشم بر هم بگذاريد، چوگان بازاني را خواهيد ديد كه بر سنگ فرش هاي قديمي مي تازند و صداي دست فروشان قيصريه كه در غبار گام اسبان، كالا مي فروشند و نواي شان با «بيدار باش و هوشيار باش» غلامان و خدام عالي قاپو به هم مي آميزد.

مجله اينترنتي برترين ها

هفته نامه اوقات خوش: وارد ميدان نقش جهان كه مي شويد ديگر از دروازه زمان گذشته ايد. چشم بر هم بگذاريد، چوگان بازاني را خواهيد ديد كه بر سنگ فرش هاي قديمي مي تازند و صداي دست فروشان قيصريه كه در غبار گام اسبان، كالا مي فروشند و نواي شان با «بيدار باش و هوشيار باش» غلامان و خدام عالي قاپو به هم مي آميزد.

شاه لميده بر اريكه شاهي رو به فواره حوض ايوان، پك بر قليان مي زند و انعكاس اذان مسجد جامع در شهر مي پيچد و در غروب گلفام آفتاب، گنبد هزار رنگ و هزار نقش شيخ لطف الله روياهاي شما را به هفت افلاك خواهد رساند. اينجا اصفهان ست، پايتخت صفويه و شكوه نصف جهان.

بهترين برياني هاي اصفهان + دستور پخت
 


چرا برويم؟

آندره مالرو اصفهان را فقط با دو شهر پكن و فلورانس قابل قياس مي داند و شاردن بسيار از آن سخن گفته است. اگر اهل تاريخ و هنر هستيد، اين شهر فرصت خوبي براي شماست تا همراه با جريان زاينده رود گذشته را زنده كنيد و بر كوچه پس كوچه هاي پرهويت اين شهر قدم بگذاريد.

بازارهاي سنتي اصفهان و خصوصا مغازه هاي اطراف ميدان نقش جهان براي گردشگران خارجي و ايراني بهشت صنايع دستي است. تنوع بالاي اين مصنوعات در كنار ذوق و سليقه ميراث داران گذشته صفوي، اين شهر را به مركز هنرهاي سنتي بدل كرده است. در دكان هاي قديمي و لا به لاي پستوهاي آنها چه بسا بتوان ترمه و گلابتون جهاز مادربزرگ ها را نيز يافت.

خوردني ها

اصفهان غذاهاي سنتي متنوعي دارد ولي فقط برخي از اين غذاها را مي توان ر رستوران هاي اين شهر يافت و اگر علاقه مند به تست بقيه هستيد، بايد با يك خانواده اصفهاني معاشرت كنيد. برياني، گوشت و لوبيا، عدسي، حليم بادمجان، قرمزه نخودچي، كوفته سبزي، خورش ماست، كال جوش، آش سماق، قيمه ريزه، باقالي ذرت (خوراسگان)، پلو ماش، سرگنجشكي و ماش و زردك از مهم ترين غذاهاي سنتي اصفهان هستند. با اين وجود، فقط برياني و خورش ماست به رستوران هاي اين شهر راه يافته اند.

بهترين برياني هاي اصفهان + دستور پخت


اصفهان مثل هر جا غذاهاي سني دارد آن هم برياني است. اگر آمديد حتما ميل كنيد. حتي اگر نسبت به خوردن غذاهاي چرب حساس هستيد، دست كم يك وعده از اين غذا امتحان كنيد. براي تهيه آن مي توانيد به طباخي هاي مخصوص اين غذا كه به برياني مشهور هستند مراجعه كنيد. در تمام محله هاي اصفهان برياني وجود دارد و در همه آنها اين غذا با رعايت كامل اصول بهداشتي طبخ مي شود.

صف طولاني براي برياني

وقت ناهار كه مي رسد، اگر گذرت به يكي از خيابان هاي حاشيه زاينده رود افتاد، تعجبي ندارد اگر صف طولاني مردم را جلوي در يكي از برياني پزي هاي اصفهان ببيني؛ خيلي ها قصد دارند ناهار را برياني ميل كنند. آن هم از نوع درجه يك.

يكي از غذاهاي معروف اصفهاني ها برياني است؛ غذايي لذيذ، سالم و مقوي كه به يقين گردشگران با ميل كردن آن، طعمي به ياد ماندني را در سفر به نصف جهان به يادگار مي برند.
خوردن غذاهاي محلي يكي از تفريحات سالم و خاطره انگيز براي مردم هنگام سفر به مناطق مختلف كشورمان است.

در اصفهان هم كه ديدني هاي تاريخي و كم نظيري دارد، اگر سري به غذاخوري هاي شهر به ويژه از نوع سنتي آن بزنيد، خوردن برياني كه به لهجه شيرين اصفهاني بريوني گفته مي شود را فراموش نكنيد. زيرا اين غذا سرشار از پروتئين است.

از آنجا كه نصف جهان در روزهاي مختلف سال شاهد حضور گرم و صميمي گردشگراني از مناطق مختلف كشور و دنياست و اين ميزباني در ايامي همچون نوروز به  اوج مي رسد، پذيرايي از مهمانان آن هم با معروف ترين غذاي سنتي اين ديار سفر به شهر هنرمندان را خاطره انگيزتر مي كند.

بهترين برياني هاي اصفهان + دستور پخت


يكي از آشپزهاي اصفهاني كه خيلي ها مشتاق ميل كردن برياني در غذاخوري او هستند، مي گويد: بيش از 25 سال است كه به پخت برياني مشغول هستم.

حسين مرتضوي كه شاگردان و مشتريان هميشگي اش او را حسين آقا صدا مي زنند، يكي از لذت بخش ترين شغل هاي دنيا را پختن غذا براي همنوعان خود مي داند و تصريح مي كند: وقتي مي بينم مردم با چه لذتي يكي از بهترين  غذاهاي سنتي ايراني را مي خورند، احساس مي كنم بهترين شغل دنيا را دارم چون سهمي هرچند كوچك در ثبت خاطره اي خوش براي آنان را داشته ام.

وي كه صاحب برياني پزي در خيابان حافظ و در كنار ميدان تاريخي نقش جهان اصفهان است، مي گويد: برياني اصفهان خيلي لذيذ و بسيار مقوي است؛ پيشنهاد مي كنم اگر مسافران مي خواهند انرژي و شادابي خود را براي ادامه سفرهاي نوروزي حفظ كنند، بدن شك يك بار هم كه شده سري به برياني پزي هاي شهر ما بزنند.

آوازه جهاني

ديويد كه از آلمان به نصف جهان آمده، مي گويد: تقريبا هر سال به اصفهان مي آيم و يكي از غذاهايي كه تمايل به خوردن آن دارم برياني است.

او در پاسخ به اين سوال كه نظرش درباره ايستادن در صف طولاني براي خريد غذاي سنتي چيست، گفت: در كشورهاي مختلف بيشتر شاهد اين نوع تجمع مرم براي خريد فست فودها هستيم اما در ايران بسيار جذاب است كه خيلي ها در صف مي ايستند تا غذايي سنتي و اين چنين لذيذ بخرند.

اين گردشگر آلماني بيان كرد: ايران به ويژه اصفهان بسيار باشكوه و خاطره انگيز است و من هم ترجيح مي دهم مثل اصفهاني ها در اين صف باشم تا برياني بخرم.

بهترين برياني هاي اصفهان + دستور پخت
 


راز خوشمزگي برياني

سرخ كردن برياني در كفگير مخصوص برياني اصفهان، اصلي ترين نكته تهيه اين غذاست.

اضافه كردن ادويه هاي اصفهاني و چگونگي پخت گوشت با ظرف و اجاق ويژه، از مهم ترين نكات تهيه برياني است كه طعم آن را در مكان هاي مختلف متفاوت مي كند و اين همان لم دست آشپزان اصفهاني در پختن برياني است.

برشي از نارنج يا ليموي تازه همراه با برگ هاي باطراوت ريحان، يك ليوان دوغ محلي و شايد يه برش پياز، خوردن برياني را به يكي از روياي ترين وعده هاي غذايي به ويژه براي مسافران نوروزي در ديار نصف جهان تبديل كرده است.

اين غذاي سنتي خوردنش با نان سنگك طرفداران زيادي دارد. به تازگي بعضي از برياني فروشي ها براي تزيين برياني خود از خلال بادام و پسته يا گردو هم استفاده مي كنند.

شش گوسفند و آبگوشت برياني هم جزو مخلفاتي است كه معمولا در كنار برياني اصفهاني قرار دارد و كمك مي كند كه طعم واقعي برياني را احساس كنيد.

نام هاي آشنا

بهترين برياني هاي اصفهان + دستور پخت


برياني اعظم يكي از برياني هاي خوب اصفهان است كه چندي سال سابقه كار دارد. اگر گذرتان به اصفهان خورد حتما به برياني اعظم سر بزنيد و تستش كنيد. درست است كه شلوغ است ولي خيلي سريع غذا را تحويل مي دهند. گول كوچك بودن غذا را هم نخوريد چون به طور وحشتناكي آدم را سير مي كند. مي گويند برياني شعبه سه اعظم خوشمزه تر است.

شعبه 1: دروازه دولت ابتداي چهارباغ پايين

شعبه 2: خيابان مسجد سيد- جنب اداره پست

شعبه 3: خيابان كمال اسماعيل- جنب پمپ بنزين

ريحون

اصفهاني ها برياني ريحون را خيلي قبول دارند. ادويه و سبزي خوردن همراهش، واقعا جذاب است.

خيابان فردوسي نرسيده به سيد علي خان، قبل از بانك پاسارگاد

سفره خانه جارچي

بهترين برياني هاي اصفهان + دستور پخت


سفره خانه جارچي باشي هم برياني دارد و براي سرو آن از كمازدان (ظروف مسي) استفاده مي كنند. تزيين برياني آن هم پرهيجان است.

خيابان حكيم، خيابان سپه، بعد از بازار فرش فروش ها (بازار حكيم)، بعد از مسجد حكيم، كوچه باغ قلندرها، سفره خانه ملك سلطان جارچي باشي (حمام ملك سلطان جارچي باشي)

برياني حاج محمود

بهترين برياني هاي اصفهان + دستور پخت

بريان حاج محمود قديمي ترين برياني شهر اصفهان است كه قدمت آن به بيش از 100 سال پيش باز مي گردد. تاريخ تاسيس برياني حاج محمود شفاعت روي كاشيكاري هاي سردر برياني، سال 1281 نوشته شده است. اين برياني با وجود سادگي، يكي از پرطرفدارترين برياني هاي اصفهان است.

برياني شاد

اصفهان ميدان امام حسين، دروازه دولت، ابتداي خيابان طالقاني

بيشه

بوستان سعدي رو به روي صدا و سيما

برياني هاي خوب ديگر اصفهان

برياني اخوان در خيابان فروغي، برياني لُرد در ابتداي خيابان ميرزاطاهر، برياني شمشاد در ميدان امام (ره) و برياني بهشت در ميدان انقلاب از ديگر برياني هاي معتبر اصفهان هستند. همچنين كباب و برياني هايي هم در اصفهان هستند كه برياني آنها به گردشگران توصيه مي شود از جمله كباب و برياني عشاير و كباب و برياني احمدي در خيابان آتشگاه، كباب و برياني اصفهان در خيابان باهنر، كباب و برياني محمد در ميدان امام (ره)، كباب و برياني هاي قصر و المهدي و ماه در خيابان احمدآباد.

دستور پخت برياني

مواد لازم براي 6 نفر:

  • آب: 8 پيمانه (معادل 1280 ميلي ليتر)
  • گوشت سردست و قلوه گاه: يك كيلوگرم
  • پياز: 2 عدد (معادل 280 گرم)
  • نعناع خشك، نمك، فلفل و زردچوبه: به مقدار لازم
  • روغن مايع: به مقدار لازم
  • زعفران ساييده شده (حل شده در آب جوش): يك قاشق سوپخوري (معادل 14 ميلي ليتر)
  • نان: چند برش
  • دارچين: به مقدار لازم
  • كشك: به مقدار لازم


بهترين برياني هاي اصفهان + دستور پخت


روش تهيه:

1- آب را روي حرارت قرار دهيد تا جوش آيد، سپس گوشت را با پياز و زردچوبه به آب جوش اضافه كنيد و به مدت 30 دقيقه روي حرارت بگذاريد تا نيم پز شود. پس از آن گوشت را از آب گوشت جدا كنيد و آب گوشت را روي حرارت ملايم قرار دهيد تا حدي كه 1.4پيمانه از آب آن باقي بماند.

2- گوشت را پس از سرد شدن دوبار چرخ كنيد و به آن مقداري نعناع، كمي نمك، فلفل و زردچوبه بيفزاييد و خوب ورز دهيد. سپس روي كفگير مخصوص برياني را با روغن مايع چرب كنيد و روي حرارت قرار دهيد.

3- مقداري دارچين، فلفل و كمي زعفران آب شده كف كفگير بريزيد و به اندازه 100 گرم از گوشت را روي آن كاملا پهن كنيد، به طوري كه كفگير كاملا پر باشد. كفگير را روي حرارت متوسط و مستقيم قرار دهيد تا گوشت سرخ و آماده شود.

4- روي برشي از نان، كمي از روغن آب گوشت را بريزيد تا نان كمي چرب شود، برياني آماده شده را روي نان برگردانيد و روي آن كمي دارچين بپاشيد.

نكته: دقت كنيد كه گوشت حتما سرد شود و سپس آن را چرخ كنيد.

پيشنهاد:

در صورت تمايل آب گوشت را زمان كمتري روي حرارت قرار دهيد و از آب باقيمانده براي آبگوشت برياني استفاده كنيد. در اين صورت مقداري نان خشك در آبگوشت تيليت كنيد، به طوري كه نان خمير نشود. سپس مقداري كشك روي آن بريزيد.

در اصفهان، كنار برياني جگر سفيد پخته و چرخ شده قرار مي دهند و ظرف برياني را با كاسه آبگوشت، كشك، نان سنگك، ريحان و يك پارچ دوغ سر سفره مي گذارند.

بهترين برياني هاي اصفهان + دستور پخت


جايگزين:

در صورت نبودن كفگير مي توانيد از ماهي تابه كوچك تفلون استفاده كنيد. البته سعي كنيد حتما از كفگير استفاده كنيد.

در هر پرس برياني اصفهان 458.625 كيلوكالري انرژي، چربي 20.37 گرم، 13.255 گرم كربوهيدرات و 58.6 گرم پروتئين وجود دارد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۳ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۸:۲۱:۲۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
سواستفاد‌‌ه از شهرت يك نفر كه حالا فوت كرد‌‌ه است د‌‌ر كنار ساد‌‌ه انگاري گروهي از كابران تلفن همراه براي منفعت مالي و اقتصاد‌‌ي ، اقد‌‌امي مذموم است كه مشابه ند‌‌ارد‌‌.
كد خبر: ۵۳۶۰۸۴
تاريخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۷ - 03 October 2015

خبرش شوكه آور بود‌‌. ايست قلبي و مرگ ناگهاني بازيكن جوان پرسپوليس ، براي هيچ كسي قابل باور نبود‌‌. بعد‌‌ از آنكه خبر اوليه را سايت خبري ورزش سه منتشر كرد‌‌، به سرعت ميان شبكه ها د‌‌ست به د‌‌ست شد‌‌ و همگان با كنجكاوي، اصالت خبر را د‌‌نبال كرد‌‌ند‌‌. گو اينكه د‌‌ر ماه هاي اخير و با شد‌‌ت گرفتن نفوذ شبكه‌هاي اجتماعي ميان مرد‌‌م، اخبار جعلي و د‌‌روغ بسياري از مرگ افراد‌‌ مشهور منتشر شد‌‌ه بود‌‌، خيلي ها باور نمي كرد‌‌ند‌‌ خبر فوت «هاد‌‌ي نوروزي» صحت د‌‌اشته باشد‌‌.

به گزارش قانون، از خبرهاي جعلي و شايعه هاي فوت افراد‌‌ شهيري چون «محمد‌‌ علي كشاورز» گرفته تا شايعه هايي كه مد‌‌ام د‌‌ر مورد‌‌ تغذيه مرد‌‌م مانند‌‌ «آلود‌‌گي مرغ خام» مطرح شد‌‌ه است، اصالت خبر فوت بازيكن فوتبال را زير سوال مي‌برد‌‌. همين امر باعث شد‌‌ تا د‌‌ر اتفاقي عجيب، د‌‌ر ساعات اوليه صبح روز نهم مهر ماه و ساعتي بعد‌‌ از فوت مرحوم نوروزي، پيامكي به جمع زياد‌‌ي از كاربران تلفن همراه ارسال شود‌‌ كه بسيار تاسف انگيز بود‌‌...

 سوء استفاد‌‌ه از يك اتفاق


پيامكي كه به كاربران تلفن همراه و آنها كه د‌‌ريافت پيامك تبليغاتي را مسد‌‌ود‌‌ نكرد‌‌ه بود‌‌ند‌‌، ارسال شد‌‌، حاوي اين مطلب بود‌‌ كه «خبر فوري: كاپيتان تيم فوتبال پرطرفد‌‌ار، د‌‌رگذشت!!» د‌‌ر اد‌‌امه اين پيامك نيز آمد‌‌ه بود‌‌: «جزييات با ارسال 95، هر پيام 35 تومان!». اين پيامك سبب شد‌‌ تا خيل زياد‌‌ي از كاربران تلفن همراه كه د‌‌سترسي به اينترنت و منابع رسمي تاييد‌‌ خبر ند‌‌ارند‌‌ و يا برد‌‌اشتي عاميانه از چنين موضوعاتي مي كنند‌‌، اقد‌‌ام به ارسال چند‌‌ين پيامك به شماره ارسال كنند‌‌ه كرد‌‌ه تا اطلاعاتي پيش پا افتاد‌‌ه مانند‌‌ نام كاپيتان، علت فوت و ... را به‌د‌‌ست آورند‌‌. بهره برد‌‌اري ارسال كنند‌‌ه پيامك تبليغاتي از ساد‌‌ه انگاري گروهي از كاربران تلفن همراه د‌‌ر حالي اتفاق مي افتد‌‌ كه اين روزها، معضل پيامك هاي تبليغاتي د‌‌ر تلفن هاي همراه و مزاحمت هاي آن، بيش از پيش شد‌‌ه و حال سوء استفاد‌‌ه از خبر فوت يك بازيكنان، به نقطه اوج آن رسيد‌‌ه است.

 سود‌‌ي ميليارد‌‌ي از پيامك


بر اساس آمار نسبي‌اي كه از تعد‌‌اد‌‌ مشتركان تلفن همراه منتشر شد‌‌ه است، د‌‌ر حال حاضر قريب به 76 ميليون شماره تلفن همراه منحصر به فرد‌‌ اعم از د‌‌ائمي و اعتباري و همراه اول و ايرانسل د‌‌ر كشور ثبت شد‌‌ه است كه د‌‌ر اين آمار افراد‌‌ي كه يك يا چند‌‌ين خط تلفن همراه د‌‌ارند‌‌ ، وجود‌‌ د‌‌ارد‌‌. حال د‌‌ر نظر بگيريد‌‌ از اين تعد‌‌اد‌‌ شماره تلفن همراه د‌‌ر ايران، تنها يك د‌‌رصد‌‌ يعني 760 هزار نفر، بعد‌‌ از د‌‌ريافت پيامك خبر فوت هاد‌‌ي نوروزي جهت د‌‌ريافت اطلاعات تكميلي، فقط يك پيامك به شماره ارسال‌كنند‌‌ه فرستاد‌‌ه باشند‌‌. هر پيامك 35 تومان عنوان شد‌‌ه بود‌‌ كه با احتساب 760هزار نفر، رقمي معاد‌‌ل 266000000 ريال  مي شود‌‌ كه د‌‌ر نوع خود‌‌ كم نظير و البته تاسف انگيز است. سواستفاد‌‌ه از شهرت يك نفر كه حالا فوت كرد‌‌ه است د‌‌ر كنار ساد‌‌ه انگاري گروهي از كابران تلفن همراه براي منفعت مالي و اقتصاد‌‌ي ، اقد‌‌امي مذموم است كه مشابه ند‌‌ارد‌‌. سود‌‌ هنگفتي كه به‌خاطر فوت يك نفر نصيب سود‌‌ جويان مي شود‌‌، اقد‌‌امي قابل تامل است كه د‌‌ر اين ميان د‌‌ستگاه‌هايي همچون شركت مخابرات بايد‌‌ نظارتي بيشتر بر اين‌گونه اقد‌‌امات كنند‌‌. هرچند‌‌ كه د‌‌ر اين گونه فعاليت ها، نگاه صرفا اقتصاد‌‌ي و ماد‌‌ي، حرف نخست را مي زند‌‌ و د‌‌ر ارسال پيام هاي تبليغاتي، توجه چند‌‌اني بر محتوا نمي‌شود‌‌.از طرفي با توجه به نوع قرارد‌‌اد‌‌هاي مخابرات براي ارسال پيام هاي تبليغاتي، سود‌‌ كلاني نيز نصيب اين شركت د‌‌ولتي مي‌شود‌‌ و سود‌‌ آوري از خبر مرگ ! بسيار تامل بر انگيز است.

 كلافگي از پيامك هاي تبليغاتي


اما علاوه بر سود‌‌جويي تاسف بار اخير توسط پيامك‌هاي تبليغاتي، سال‌هاست كه از د‌‌رد‌‌سرهاي اين پيامك‌ها گفته مي شود‌‌ و د‌‌ر سايه ضعف نظارت مسئولان، همچنان تد‌‌اوم د‌‌ارد‌‌. پيامك هايي كه گاه و بيگاه باعث كلافه شد‌‌ن كاربران شد‌‌ه است و اين پيامك ها تمامي ند‌‌ارد‌‌. اما گذشته از محتوا، اين امر از لحاظ سود‌‌آوري اقتصاد‌‌ي هم بسيار حائز اهميت است. به طور كلي سه نوع ارسال پيامك د‌‌ر كشور صورت مي گيرد‌‌ كه عبارتند‌‌ از ارسال مشتركان شخصي با سيم كارت، ارسال انبوه توسط خطوط با سرشماره 1000، 2000، 3000 و 5000 و ارسال مشاركتي و تعاملي. د‌‌ر اين بين مخابرات به ازاي هر ارسال پيامك انبوه توسط نوع د‌‌وم از شركت ها مبلغ 62 ريال د‌‌ريافت مي كند‌‌. پيامك‌هاي تبليغاتي د‌‌ر سال‌هاي اخير بسيار مورد‌‌ توجه شركت‌هاي تبليغاتي قرار گرفته است. د‌‌ليل اين استقبال، اول از همه ارزان و به صرفه بود‌‌ن آن است و اينكه ارسال اين پيامك‌ها تقريبا هيچ هزينه اي براي اين شركت‌ها ند‌‌ارد‌‌. از طرف د‌‌يگر د‌‌رآمد‌‌ نسبتا زياد‌‌ اين نوع تبليغات د‌‌ليل د‌‌يگر گسترش آن است. شايد‌‌ كسي فكر نكند‌‌ كه د‌‌رآمد‌‌ اين نوع تبليغات، فقط د‌‌ر يك روز ميليارد‌‌ي باشد‌‌!

 آيا همه اين پيامك ها تاييد‌‌ مي شوند‌‌؟


فرآيند‌‌ ارسال همه اين پيام‌ها  قانوني است. اين پيام‌ها ابتد‌‌ا د‌‌ر«مركز رسانه هاي د‌‌يجيتال» تاييد‌‌ و سپس با مخابرات قرارد‌‌اد‌‌ بسته مي‌شود‌‌. مثلا ممكن است اين محتوا، قطعاتي از كتابي باشد‌‌ كه اين كتاب خود‌‌ قبلا مجوز نشر گرفته است. پس محتوا را اين مركز تاييد‌‌ مي‌كند‌‌؛ اما اين به معناي نظارت بر تمام محتواهاي توليد‌‌شد‌‌ه نيست! چراكه روزانه ميليون‌ها پيامك رد‌‌وبد‌‌ل مي شود‌‌ و قاعد‌‌تا كنترل و نظارت بر آنها مشكل است. مجوز پريميوم‌ها هم مثل مجوز روزنامه و مجلات است؛ يعني ابتد‌‌ا صاحب محتوا تاييد‌‌ مي‌شود‌‌؛ اما به اين به معناي تاييد‌‌ تمام محتواي توليد‌‌ي وي نيست و فقط د‌‌ر صورت شكايت به آن رسيد‌‌گي مي‌شود‌‌. تمام اين پيامك‌ها بايد‌‌ د‌‌ر اولين پيام خود‌‌ توضيح د‌‌هند‌‌ كه چه هد‌‌في د‌‌ارند‌‌ و محتواي اين پيامك‌ها چيست. همچنين بايد‌‌ حتما هزينه را د‌‌ر پايان پيام ذكر كنند‌‌. تعرفه را هم معمولا هر صنف براي خود‌‌ تعيين مي‌كند‌‌؛ براي مثال صنفي 75 تومان و صنفي د‌‌يگر كمتر يا بيشتر؛ اما معمولا ميزاني انتخاب مي‌كنند‌‌ كه مخاطبان خود‌‌ را هم راضي نگه د‌‌ارند‌‌ و معمولا بيشتر از 100 تومان نيست.

 چگونه از شر پيامك‌هاي تبليغاتي خلاص شويم؟


اگر هر روز برايتان تبليغ آرايشگاه محله يا فروشگاه‌ها و... مي آيد‌‌ و مي خواهيد‌‌ از شر آنها خلاص شويد‌‌؛ براي سيم كارت هاي همراه اول عد‌‌د‌‌ يك را به 8999 و براي سيم كارت هاي ايرانسل عد‌‌د‌‌ 2 را به 5005 ارسال كنيد‌‌. براساس آمارهايي كه مركز توسعه فناوري اطلاعات وزارت ارشاد‌‌ منتشر كرد‌‌ه، تنها د‌‌ر 6 ماهه د‌‌وم سال 92 بالغ بر 14 هزار شكايت از پيامك هاي هرز د‌‌ر اين مركز به ثبت رسيد‌‌ه است؛ نويد‌‌ كمالي، محقق و پژوهشگر حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات با ياد‌‌آوري اين نكته مي‌گويد‌‌: البته سوءاستفاد‌‌ه اپراتورها از خد‌‌مات پيام كوتاه و ارسال تبليغات پيامكي آزار د‌‌هند‌‌ه، سابقه زياد‌‌ي د‌‌ر جهان د‌‌ارد‌‌ و مورد‌‌ استفاد‌‌ه اپراتورهاي مختلفي د‌‌ر جهان قرار گرفته كه بعد‌‌ها قوانين حامي حقوق مصرف كنند‌‌گان به برچيد‌‌ه شد‌‌ن‌شان منجر شد‌‌ه است. وي مي‌افزايد‌‌:  به‌طور مثال د‌‌ر سال 2008 يك سرويس د‌‌هند‌‌ه تلفن همراه د‌‌ر ايالات متحد‌‌ه مجبور به پرد‌‌اخت 150 د‌‌لار خسارت بابت ارسال هر پيام تبليغاتي به مشتركان خود‌‌ شد‌‌؛ جريمه‌اي سنگين كه اگر د‌‌ر ايران وضع شود‌‌، به نظر بايد‌‌ تمام سرمايه اپراتورها صرف پرد‌‌اخت خسارت به مشتركان شود‌‌.كمالي د‌‌ر اد‌‌امه، ضربه زد‌‌ن به اعتماد‌‌ مرد‌‌م با نسبت د‌‌اد‌‌ن پيامك هاي ارسالي به خد‌‌مات ارزش افزود‌‌ه مي‌گويد‌‌: وقتي مي‌بينيم شهروند‌‌ان يكد‌‌يگر را نسبت به حذف بي د‌‌رنگ اين گونه پيامك‌ها تشويق و ترغيب مي‌كنند‌‌، يعني خد‌‌مات ارزش افزود‌‌ه تلفن همراه كه قرار بود‌‌ خد‌‌متي براي علاقه‌مند‌‌ان به د‌‌ريافت خد‌‌مات اطلاعاتي خاص باشد‌‌، تبد‌‌يل به آزاري براي مشتركان شد‌‌ه و شكست خورد‌‌ه است؛ آنقد‌‌ر كه مشتركان مطالبي به طنز عليه آن مي‌نويسند‌‌ و شبكه هاي اجتماعي و حتي رسانه ملي عرصه بروز انتقاد‌‌ات مرد‌‌م د‌‌ر اين‌باره شد‌‌ه است. مطمئنا اپراتورها بد‌‌ون وجود‌‌ قوانين سفت و سخت، مشتاقانه از اين راه كسب د‌‌رآمد‌‌ خود‌‌ عقب نشيني نخواهند‌‌ كرد‌‌ و لازم است نهاد‌‌هاي نظارتي با وضع قوانين و مقررات جد‌‌يد‌‌، به حمايت از حقوق مصرف‌كنند‌‌گان بها د‌‌اد‌‌ه و ثابت كنند‌‌ بعد‌‌ از سپري شد‌‌ن بيش از يك د‌‌هه از راه اند‌‌ازي سرويس پيامك د‌‌ر كشورمان، به اشكالات آن واقف شد‌‌ه و راهكار گرهگشايي از مشكل مرد‌‌م د‌‌ر اين باره را يافته‌اند‌‌. با اين حال بد‌‌ نيست تا وضع قوانين مورد‌‌ نياز د‌‌ر اين باره و اجرايي شد‌‌ن آن، راهكارهاي جلوگيري از د‌‌ريافت پيامك‌هاي تبليغاتي آزار د‌‌هند‌‌ه را مرور كنيم.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۴۶:۵۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

 به گزارش مشرق، محمدجواد اخوان فرزند يكي از جانباختگان فاجعه منا در نامه‌اي سرگشاده به رهبر انقلاب ضمن انتقاد از ديپلماسي انفعال مسئولان، عزت حاصله را مرهون اقتدار ولايي دانست و از رهبر انقلاب سپاسگذاري كرد.

مشروح اين نامه به شرح زير است:

بسمه تعالي

وَ مَن يَخرُج مِن بَيتِه‌ مُهاجِراً اِلَي اللهِ وَ رَسولِه‌ ثُمَّ يُدرِكهُ المَوتُ فَقَد وَقَعَ اَجرُه‌ُ عَلَي الله؛

محضر رهبر  معظم انقلاب اسلامي و ولي امر مسلمين

حضرت آيت‌الله‌العظمي امام خامنه‌اي (مدظله‌العالي)

سلام‌عليكم

با درود بر خاتم پيامبران و خاندان پاكش و ارواح طيبه امام راحل و شهداي انقلاب اسلامي، با چشماني اشك‌بار قلم را به دست گرفته‌ام و بر لوح ادب مي‌سايم تا بخشي از آنچه در نهانخانه دلم مي‌گذرد را با امام امت در ميان بگذارم.

رهبرا!

پدرم مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمين حاج شيخ محمدصادق اخوان، عمري را در راه اعتلاي فرهنگ و معارف حقه اسلامي و مكتب اهل‌بيت سپري كرد و پس از سال‌ها ترويج معارف و ذكر مصائب اهل‌بيت، خصوصاً حضرت سيدالشهدا امام حسين (ع)، به تأسي از مولايش با لبان خشكيده، در صحراي مني پر كشيد و دست تطاول دشمنان خدا و ظلمه طاغوت، او را در اين قربانگاه، آسماني كرد.

با آنكه اين مصيبت براي من و بقيه بازماندگان او بسيار سخت است، اما اين مصيبت را نيز براي خود امتحاني الهي مي‌شماريم و اميدواريم ما نيز در اين امتحان سربلند بيرون آمده و در اين راه به دعاي خير حضرت‌عالي و همه مؤمنان نيازمنديم.

اما آنچه بيشتر سبب شد تا اين تنها پسر آن مرحوم قلم را دست گرفته و اين سطور را به رشته تحرير درآورد، نخست عرض ارادتي به محضر ولايت و نيز عرض سپاس از سوي خود و همه بازماندگان آن مرحوم است.

آقاجان!

خدا را سپاس مي‌گويم كه مرحوم والد ما، از كودكي ما را با عشق ولايت و آماده براي سربازي در ركاب مقام ولايت مطلقه فقيه تربيت نموده است و اكنون‌كه در غم از دست دادن پدر به مصيبت نشسته‌ايم، حضرت‌عالي را علاوه بر آنكه امام و ولي‌فقيه خود مي‌دانيم بلكه سايه پدري شما را بر سر خود و همه فرزندان جان‌باختگان اين فاجعه دردناك و ديگر شهداي انقلاب اسلامي، احساس مي‌كنيم.

حادثه مني هرچند براي ما مصيبت‌بار بوده است، اما در آن عبرت‌هايي براي اهل بصيرت و زنده‌دلان آشكار است. نيك مي‌دانيم اگر جملات پرصلابت و اقتدار علوي حضرت‌عالي در سخنراني خود در ديدار ارتش جمهوري اسلامي ايران نبود، بي‌شك سفاكاني كه خون پاك هزاران حاجي بي‌گناه را بر صحراي مني ريختند، از تحويل ابدان مطهر آن‌ها خودداري مي‌كردند. اساساً هيچ بعيد نيست كه اين توطئه براي تحقير ملت بزرگ ايران و قدرت‌نمايي پوشالي اذناب منطقه‌اي آمريكا طراحي‌شده بود.

اما عرض سپاس ويژه اين كمترين و ديگر بازماندگان از حضرت‌عالي آن است كه در اين زمانه حساس، صلابت و اقتدار برخاسته از صولت حيدري‌تان، بازيچه‌هاي دست دشمن را به عقب راند و مي‌دانيم كه اين «عزّت» خود را مديون «اقتدار ولايي» خود هستيم نه «ديپلماسي التماس». يك هفته‌ي سرنوشت‌سازي كه ابدان مطهر اين عزيزان پاكباخته در صحراي حجاز در سردخانه‌ها و كانتينرها رها شده بود «ديپلماسي التماس» مشغول مصافحه با شيطان بزرگ بود و التماس از «اميرك»هايي كه روزي تاج‌وتخت خود را در قمار احمقانه در حمايت از صدام حسين ملعون باختند!
بگذار عده‌اي خوش‌خيالانه وانمود كنند كه اين «ديپلماسي التماس» بوده است كه «عزت و شرف ملت ايران» را حفظ كرده است اما تاريخ گواهي خواهد داد كه آن دو جمله از زبان ولي امر مسلمين جهان خارج شد و از «عكس‌العمل سخت و خشن» سخن به ميان آمد، ورق را برگرداند.
آقاجان!

هرچند صبر و تحمل بر اين مصيبت براي من سخت است، اما از اراده من نكاسته و نخواهد كاست، ان‌شاءالله. اميدوارم به دعاي خير شما، افتخار تداوم سربازي در مسير ولايت را يافته و بار ديگر پادرركاب بودن خود را با صداي رسا فرياد مي‌زنم. رجاي واثق دارم، روح مطهر پدرم كه شاهد و ناظر هست در اين راه ياري‌ام خواهد كرد و از خداوند منان، مسئلت مي‌كنم تا مرگي در راه محمد و آل محمد (ص) همچون پدرم نصيبم فرمايد.

سايه‌تان بر سر امت مستدام باد

محمدجواد اخوان

دوازدهم مهرماه هزار و سيصد و نودوچهار


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۴۵:۲۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

كلنل پسيان آزاديخواهي كه پنج بار دفن شد

مشهد- ايرنا- نوه كلنل محمدتقي خان پسيان گفت: مرحوم پسيان بعد از مرگ پنج بار دفن شد كه سه بار آن با تشييع پيكرش از سوي مردم مشهد همراه بود.

فريده پسيان روز شنبه در مراسم بزرگداشتي در باغ نادري مشهد و بر مزارش افزود: وي به دليل آزاديخواهي مورد بغض حاكمان ستمشاهي وقت قرار گرفت و وي را به تجزيه تطلبي متهم مي ساختند.
وي گفت: از آنجا كه مادر پسيان خواسته بود پيكر پسرش به تبريز انتقال يابد وي را در تابوتي آهنين به صورت امانت در مشهد و در باغ نادري دفن نمودند.
نوه كلنل محمدتقي خان پسيان افزود: بار نخست قبر او را از باغ نادري به ايستگاه سراب تغيير دادند ولي در بازسازي ميدان سراب با برخورد به صندوق آهنين به گمان كشف گنج، در آن را باز نمودند و متوجه شدند كه تابوت كلنل است لذا براي بار دوم مردم مشهد وي را تشييع و در مكان كنوني دفن كردند.
وي گفت: براي بار دوم مزار وي را نبش قبر نموده و صندوق را در مكاني دفن كردند كه در زمان نخست وزيري مصدق با حفاري آن مكان جهت ساخت حمام سناباد به صندوق برخوردند كه دوباره مردم مشهد جنازه را در مراسمي پرشكوه تشييع نمودند و در مكان فعلي دفن شد.
او افزود: بار سوم به صورت شبانه صندوق حاوي جسد را در مكان نامعلومي دفن مي كنند كه اين بار نيز سيل در مشهد آن را جابجا و نمايان كرد و مشخص شد كه اين تابوت كلنل پسيان است و اين بار نيز با تشيع جنازه در مكان كنوني دفن مي شود.
كلنل محمدتقي خان پسيان در سال 1270 در تبريز به دنيا آمد. وي در پايان جنگ جهاني اول به آلمان رفت و فرمانده بخشي از نيروهاي آلمان شد كه عمليات موفقي عليه جبهه متفقين انجام داد. در همانجا بود كه وي با يادگيري خلباني نام خود را به عنوان نخستين خلبان ايراني ثبت نمود.
وي در سال 1298 به ايران بازگشت و به دستور سيدضياء الدين طباطبايي، احمد قوام السلطنه استاندار خراسان را دستگير كرد و به تهران فرستاد و خود به جاي او نشست.
پسيان در طول دوره استانداري خود اقدامات عام المنفعه بسياري از قبيل تاسيس بيمارستان، ساخت نخستين سيلوي گندم در ايران، لغو مالياتهاي ظالمانه و مبارزه با اعتياد، احتكار و بيكاري انجام داد.
با نخست وزيري قوام، وي حاضر به اطاعت از وي نشد و به حكومت در خراسان ادامه داد و در نهايت دهم مهر ماه سال 1300 در سن 30 سالگي در نبردي نابرابر با سپاه قوام در نزديكي آبادي جعفرآباد قوچان در راه مبارزه با ظلم و ستم جان خود را فدا كرد.
مرحوم پسيان در ديدار با رضاخان در كرمانشاه و قوام السلطنه در خراسان از آنها خواسته بود تا از مزدوري روسيه و انگليس دست بردارند.
7500/1858

 

انتهاي پيام /*


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۴۲:۲۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
گفت‌وگويي خواندني با موسس «تلگرام»
كد مطلب : 91943
گروه اقتصادي: ذهن‌هاي خلاق، حد و مرز و كشور نمي‌شناسند. تنها ويژگي مشترك افراد خلاق و كارآفرين، متفاوت بودن آنهاست. «پاول دوروف» نيز از اين قاعده مستثني نيست؛ مرد جواني كه در مدت كوتاهي در سراسر جهان مشهور شد و نامش در كنار غول‌هاي فناوري مانند «زاكربرگ» و «استيو جابز»، ديده مي‌شود. اين مرد جوان اهل روسيه حركات، فعاليت‌ها، عقايد و دلايلش براي انجام هر كاري نوعي معماست؛ معمايي كه خبرنگار «فايننشال تايمز» سعي مي‌كند از خلال گفت‌وگويي دوستانه هنگام ناهار خوردن در رستوراني شيك در لندن از آن رمزگشايي كند.
گفت‌وگويي خواندني با موسس «تلگرام»

در زير متن ترجمه‌شده گفت‌وگو با موسس شبكه اجتماعي محبوب «تلگرام» را مي‌خوانيد:

كاراكتر ماتريكس يا شاهزاده رويايي ديسني
در رسانه‌هاي روسيه، پاول دوروف، مارك زاكربرگ كشورش نام گرفته كه البته بيراه هم نيست. هرچند اين مقايسه با خالق فيس‌بوك جالب است اما به نظرم چندان هم درست نيست. اين مقايسه، موفقيت تجاري دوروف را اغراق مي‌كند اما همزمان دستاوردهاي شخصي او را نيز ناديده مي‌گيرد.

اين برنامه‌نويس سن‌پترزبورگي مانند زاكربرگ بازيگوش، محبوب‌ترين شبكه اجتماعي كشورش به نام VKontakte را خلق كرده كه به‌نوعي در اينترنت روسيه انقلابي به پا كرد. اما در ‌سال ٢٠١١ دوروف به نشانه اعتراض، از پايين آوردن سرور و بستن صفحات مخالفان كرملين سر باز زد. به اين ترتيب هدف آزار و اذيت پليس قرار گرفت و در نهايت مجبور شد VKontakte را به سرمايه‌گذاراني بفروشد كه حامي كرملين بودند. او در ‌سال ٢٠١٤ از سمتش به‌عنوان مدير ارشد اجرايي اين شركت بركنار شد. بنابراين با ٣٠٠‌ ميليون دلار سرمايه، روسيه را ترك كرد و يك برنامه پيام‌رسان تازه به نام «تلگرام» ساخت. او اكنون در نقاط مختلف جهان پرسه مي‌زند و درباره مزاياي ارتباط ايمن و آزاديخواهي سخنراني مي‌كند.

جداي از مقايسه دوروف با ديگران، او بي‌شك در عمر ٣٠ ساله خود تجربيات زيادي اندوخته و برنامه‌هاي بزرگي براي آينده دارد. بنابراين وقتي با يك جوان لاغراندام و بي‌تكلف روبه‌رو مي‌شوم كه وارد يك رستوران ايتاليايي شيك در محله بالا شهر لندن شده و با انگليسي بدون لهجه خودش را معرفي مي‌كند، تعجب مي‌كنم. لباس‌هاي يك‌دست سياه او همراه ظاهري كه نشانه‌هايي از شورشي بودن دارد، يادآور شخصيت «نيمو» در مجموعه فيلم‌هاي ماتريكس است. اما صورت رنگ‌پريده دوروف، موهاي يك‌دست مشكي و چشمان معصوم او مرا به ياد يكي از شاهزادگان رويايي در كارتون‌هاي ديزني مي‌اندازد.

او به من مي‌گويد: رستوران Quattro Passi را براي ناهار انتخاب كرده چون نزديك محل اقامت اوست و البته غذاهاي رستوران هم خوشمزه است. دوروف مي‌گويد: غذاي ايتاليايي ساده و سلامت است. گياهخواران هم راحت‌تر مي‌توانند از منو غذايي انتخاب كنند. البته شايد هم غذاهاي ايتاليايي او را به ياد كودكي‌اش مي‌اندازد. دوروف چند‌ سال را در تورين ايتاليا گذرانده زيرا پدرش (والري كه دكتراي زبانشناسي دارد و يكي از كارشناسان در حوزه تاريخ روم باستان است) در آنجا استخدام شده بود. او ادامه مي‌دهد: من در جماهير شوروي متولد شدم. سپس وقتي سه يا چهار ساله بودم به ايتاليا رفتم و وقتي دوباره به روسيه برگشتيم، ديگر خبري از اتحاد جماهير شوروي نبود.

حتي يك بيت اطلاعات فاش نكردم
در اين رستوران ايتاليايي دكوراسيون شيك، آينه‌هاي متعدد و مبلمان خاكستري مايل به قهوه‌اي چشم‌نواز، خودنمايي مي‌كنند. ما با هم منو را بررسي مي‌كنيم. دوروف «بوراتا» نوعي پنير ايتاليايي و اسپاگتي ساده به‌عنوان غذاي اصلي سفارش مي‌دهد و از پيشخدمت مي‌خواهد غذايش نمك نداشته باشد يا حداقل نمك كمي به آن اضافه شده باشد. سپس مقداري نان خانگي سفارش مي‌دهد. حالا به نظر مي‌رسيد سفارش ماهي، سوپ سبزيجات و ماكاروني من كمي زياد باشد.

از او درباره سبك زندگي‌اش به‌عنوان يك كوچ‌نشين بين‌المللي مي‌پرسم. دوروف هم پاسخ مي‌دهد به كلانشهرها معتاد شده است اما مفهوم كشور براي او بي‌معناست و توضيح مي‌دهد كه چگونه خودش همراه يك تيم چهارنفره از مهندسان تلگرام كارشان را در سفر به دور دنيا انجام مي‌دهند. او مي‌گويد: ما مكاني را انتخاب مي‌كنيم و سه چهار ماهي اطراق مي‌كنيم. سپس به مكان ديگري مي‌رويم. خداحافظ!

او با پاسپورتي از جزيره سنت كيتس در ‌سال گذشته سفر كرده است. دوروف و تيمش در سانفرانسيسكو، نيويورك، لندن، پاريس و برلين فعاليت كرده‌اند و اكنون تصميم دارد به فنلاند سفر كند. اين سبك زندگي دوره‌گردانه، همچنين تاكيد زياد او روي امنيت، با كسب و كارش همخواني دارد. دوروف مي‌گويد: از روزي كه ١٨ ماه قبل تلگرام را راه انداختم، حتي يك بيت از اطلاعات كاربران را به طرف سوم و مقامات دولتي افشا نكردم.

هرچند تلگرام به‌عنوان يك شركت انگليسي و همين‌طور آمريكايي ثبت شده اما دوروف هيچ‌گاه مشخص نكرده دفاتر خود را در چه اماكني يا تحت چه ماهيت قانوني اجاره مي‌كند. اين روند به او و تيمش كمك مي‌كند تا از هر گونه تاثير غيرضروري به‌دور باشند. همزمان شركت نيز مي‌تواند از ٦٢ ‌ميليون كاربر خود در برابر دولت‌هايي محافظت كند كه تقاضاي اطلاعات دارند. تلگرام برخلاف بقيه نرم‌افزارهاي پيام‌رسان به جاي استفاده از يك مركز قدرتمند، از شبكه گسترده سرورها در چند حوزه مختلف استفاده مي‌كند.

نظارت بر تلگرام غيرممكن است

به گفته دوروف جرقه اوليه براي خلق هر دو شركتش پاسخ به نيازهاي شخصي بود. تمايل به برقراري ارتباط با دوستان در دوران دانشجويي به خلق VKontakteمنجر شد و لزوم خلق يك سيستم پيام‌رسان ايمن دليلي براي ساخت تلگرام شد. ايده خلق تلگرام در ‌سال ٢٠١١ و زماني به وجود آمد كه به‌شدت تحت نظر مقامات روسيه بود. در آن زمان پليس مسلح سعي كرد وارد خانه او در سن‌پترزبورگ شود. همچنين دوروف متوجه شد تمامي ارتباطات او تحت نظر است و ثبت مي‌شود. در اين زمان او به ابزاري براي برقراري ارتباط با برادر ٣٤ ساله خود به نام نيكلاي نياز داشت. نيكلاي يك رياضيدان و مهندس بود كه در خلق VKontakte همكاري كرد و بعدا يك كد رمز براي برنامه تلگرام نيز خلق كرد.

دوروف مي‌گويد: حق ما براي برقراري ارتباط خصوصي مهم‌تر از تهديدهايي است كه برخي سياستمداران ما را از آن مي‌ترسانند. اگر براي يك دقيقه احساسات را كنار بگذاريم و درباره خطر تروريسم به‌طور منطقي و برحسب آمار و احتمال فكر كنيم، متوجه مي‌شويم اين تهديد حتي وجود ندارد. احتمال آنكه فردي روي زمين خيس حمام بلغزد و بميرد، ‌هزار مرتبه بيشتر از احتمال مرگ او در نتيجه اعمال تروريستي است.

اما به نظر من از اين آمار و احتمالات مي‌توان براي پشتيباني از فرضيات مختلفي استفاده كرد و جلوي بسياري از حملات تروريستي را گرفت. آيا رمزگذاري انتها به انتها كه او استفاده مي‌كند، به تروريست‌ها كمك نمي‌كند؟ او معتقد است اين ساده‌لوحانه است كه تصور كنيم وقوع كم حوادث تروريستي در غرب لزوما به دليل اقدامات دولت‌ها بوده است. با توجه به سهولت انجام اعمال تروريستي، شايد اين امر نشان‌دهنده فقدان قصد و نيت تروريست باشد.

دوروف مي‌گويد: تصور مي‌كنم در تمدن غربي ما تمايل داريم توانايي‌هاي خود براي حل مشكلات و چالش‌هاي پيش رو را اغراق كنيم. به‌عنوان مثال صنعت داروسازي، ما را تشويق مي‌كند قرص‌هايي مصرف كنيم تا سالم بمانيم. من هيچ دارويي كه شركت داروسازي معرفي مي‌كند، مصرف نمي‌كنم، با اين وجود سالم و سرحالم. شايد نبايد آنقدر به آنچه تبليغات سعي دارند به ما بقبولانند، وابسته باشيم. شايد نبايد به سياستمداراني تكيه كنيم كه سعي دارند به ما بقبولانند امنيت ما به دليل فعاليت‌ها و اقدامات آنان است. علاوه بر آن اگر سازمان‌هاي امنيتي واقعا بخواهند به اطلاعات كاربران دست يابند، مي‌توانند از گوگل و اپل استفاده كنند.

او مي‌افزايد: از آنجا كه هميشه احتمال دارد اين شركت‌ها به سازمان‌هاي امنيتي اجازه دسترسي مستقيم به دستگاه فرد را بدهند، هيچ‌كس ١٠٠‌ درصد مطمئن نيست. اما تلگرام تضمين مي‌كند كه نظارت بر خدماتش غيرممكن است. دوروف درباره رشد صنعت فناوري با احتياط سخن مي‌گويد: تصور مي‌كنم فيس‌بوك به‌طور گسترده با دولت همكاري مي‌كند. مردم از اينكه زندگي‌شان ضبط و ذخيره شود، خسته شده‌اند.

يك‌ميليون دلار هزينه ماهانه بدون درآمدزايي
اكنون روزانه ٥ ‌ميليارد پيام از طريق تلگرام رد و بدل مي‌شود اما امنيت تنها دليل جذابيت اين پيام‌رسان نيست. دوروف توضيح مي‌دهد: اين تنها برنامه پيام‌رسان در بازار است كه با منبع باز ارائه شده است. بنابراين برنامه‌نويسان ديگر تشويق مي‌شوند از آن به‌عنوان بستر فعاليت‌هاي خود استفاده كنند. اين امر به آنها كمك مي‌كند مثلا برنامه‌هاي آموزشي براي يادگيري زبان چيني راه بيندازند يا حتي گروه‌هاي گفت‌وگوي دوستانه بسازند. به نظرم تلگرام ابزاري براي برقراري ارتباط اجتماعي است.

او تلفن هوشمندش را با صفحه نمايشي كه ترك خورده، بيرون مي‌آورد و نشان مي‌دهد يك برنامه‌نويس طرف سوم چگونه در تعطيلات آخر هفته نمونه يك برنامه دوست‌يابي را در بستر تلگرام ساخته است. به‌طور همزمان ارتباطي ميان او با فردي ٣٢ ساله در سن‌پترزبورگ برقرار مي‌شود. دوروف مي‌گويد: اگر من بگويم تمايل دارم با اين شخص صحبت كنم و او هم تمايل به صحبت داشته باشد، ارتباط ميان ما برقرار مي‌شود.

اما در حال حاضر تلگرام هيچ درآمدي ندارد. هزينه‌هاي تجهيزات، كارمندان و ترافيك اينترنت ماهانه يك‌ ميليون دلار از سرمايه دوروف را مي‌سوزاند. هرچند او ديدگاهي غيرمعمول درباره پول دارد. در ٢٠١٢ او و همكارانش اسكناس‌هاي ٥‌ هزار روبلي را به شكل موشك در مي‌آوردند و از پنجره محل كارشان به بيرون پرتاب مي‌كردند كه گاهي اوقات به دعوا و زد و خورد در خيابان منجر مي‌شد! البته سرمايه‌گذاران خارجي و شركت‌ها تمايل دارند در تلگرام سرمايه‌گذاري كنند يا آن را بخرند اما دوروف مي‌گويد هنوز آماده نيست با شركت ديگري همكاري كند.

او مي‌گويد: برخي غول‌هاي فناوري آمريكايي سعي زيادي در درآمدزايي دارند. آنها از كارمندان، مشتريان و رقبايشان سوءاستفاده مي‌كنند و بعد ثروت را به سازمان خيريه مي‌بخشند. دوروف اميدوار است كسب و كارش را توسعه دهد و همزمان به سود جامعه رفتار كند.

دور زدن قوانين عقب‌افتاده
غذاهاي اصلي ما از راه مي‌رسند و بحث به جايي مي‌رسد كه دوروف آن را پروژه قبلي مي‌نامد. او بدون آموزش قبلي كدهاي خلق بازي‌هاي كامپيوتري را يادگرفته بود و بنابراين هنگامي كه دانشجوي هنرهاي آزاد در دانشگاه دولتي سن‌پترزبورگ بود، برنامه يك شبكه اجتماعي را نوشت. در اصل اين برنامه بستري بود كه دانشجويان در آن سخنراني‌هاي استادان را براي دانشجويان غايب به اشتراك مي‌گذاشتند. اين برنامه بعد شكل و ساختار خاص خود را يافت و چندهزار دانشجو از آن براي ايجاد گروه‌هاي بحث و گفت‌وگو و به اشتراك گذاشتن تصاوير، بلاگ و پيام‌هاي خصوصي استفاده مي‌كردند. دوروف هنگام فارغ‌التحصيلي در ٢٠٠٦ ميلادي تصميم گرفت آن را به‌عنوان يك كسب‌ و كار و ابزاري براي برقراري ارتباط با همكارانش، گسترش دهد.

او مي‌گويد: بنابراين برايش نامي متناسب انتخاب كردم. VKontakte در زبان روسي به معناي در ارتباط بودن است. همه چيز را دوباره از نو خلق كردم، تمام كدها، طرح‌ها، استراتژي بازاريابي و ... . مارك زاكربرگ خيلي خوش‌شانس بود كه در ‌هاروارد درس مي‌خواند و در چند هفته اول توانست هم‌اتاقي‌اش را مجاب كند با او همكاري كند. من مجبور شدم همه كارها را از نو خودم انجام بدهم.

دوروف اعتراف مي‌كند كه از فيس‌بوك الهام گرفته است. در آن زمان فيس‌بوك بسيار سريع در دانشگاه‌هاي آمريكا گسترش يافت و دوروف به‌طور دقيق نحوه فعاليت آن را بررسي كرد. او هيچ مشكلي در يافتن مهندسان مستعد براي توسعه شبكه نداشت و VKontakte به سرعت محبوب شد. او مي‌گويد: VKontakte يك بهشت آزاديخواهي در بازار بي‌قانون اينترنت در روسيه بود. مي‌توانستيد در آن هر كاري انجام بدهيد. البته قوانين احمقانه‌اي هم وجود داشت؛ البته مي‌توان با كمك از نيروهاي فاسد اين قوانين را دور زد كه اصولا كار زياد جالبي نيست. اما وقتي قوانين واقعا احمقانه و عقب‌افتاده هستند و نوآوري را محدود مي‌كنند، دور زدن آنها كار چندان بدي نيست.»

اروپاي بوروكراتيك و آمريكا درگير انحصار
در اواخر ٢٠١١ اوضاع كسب‌ و كار و سياست تغيير كرد. در آن زمان ولاديمير پوتين نخست‌وزير وقت روسيه به‌طور واضح اعلام كرد كه به رياست‌جمهوري برمي‌گردد و تظاهرات عظيمي درباره انتخابات اوليه به وجود آمد. به گفته دوروف در آن زمان دولت روسيه ترسيده بود و به‌طور مكرر از VKontakte مي‌خواست تا فعاليت حزب مخالف را متوقف كند. دوروف اين درخواست‌ها را جدي نگرفت. بيم آن داشت كه در رقابت ترافيك اينترنتي به فيس‌بوك و توييتر ببازد.

او مي‌گويد: بنابراين آن را مسخره كردم. يك پيام توييتري فرستادم كه در آن سگي با سويي‌شرت كلاهدار زبان‌درازي مي‌كرد! همچنين اسكني از درخواست‌هاي رسمي را منتشر كردم. در ‌سال ٢٠١٢ او با انتشار پيامي در توييتر ملي‌گرايان روسيه را خشمگين كرد. او در سالگرد پايان جنگ جهاني دوم نوشت: استالين در برابر هيتلر از حق خود براي منكوب كردن مردم اتحاديه جماهير شوروي دفاع كرد.

او در ادامه مي‌افزايد: تصور مي‌كنم اين پيام كاملا صحيح است اما شايد زمان آن اشتباه بود. استالين بيشتر از هيتلر مردم را به كام مرگ فرستاد. من به يك اندازه از هر دو آنها متنفرم. دوروف در تشخيص شرايط موجود بسيار بد عمل كرد. در نتيجه اين اشتباه او منجر به حمله‌اي بي‌ثمر به آپارتمانش در سن‌پترزبورگ شد. سپس به مجروح كردن يك پليس در تصادف خياباني متهم شد. در نهايت او و شريكانش توسط سرمايه‌گذاران طرفدار كرملين خريداري شدند.

او مي‌گويد: VKontakte را فروختم زيرا مي‌دانستم اين وضع به وجود مي‌آيد. مي‌دانستم هر ملكي كه در روسيه داشته باشم، دارايي به حساب نمي‌آيد بلكه نوعي تعهد است. با اين وجود هنوز هم به‌عنوان يك روس كه پدر و مادربزرگش توسط دولت استالين محاكمه شدند، پدربزرگي كه به جاي دريافت نشان افتخار در جنگ جهاني دوم به اداره كار اجباري فرستاده شد، تفكراتي فلسفي دارد. او مي‌داند كه امكان داشت اتفاقات بدتري هم برايش بيفتد. او همچنين شركتش را قبل از پايين‌آمدن ارزش سهامش فروخت.

پس از آنكه غذاهاي اصلي ما تمام مي‌شود، منتظر يك چاي نعنا مي‌مانيم. سعي مي‌كنم مسير گفت‌وگو را به مسائل شخصي‌تري بكشانم اما او به صراحت مي‌گويد: ترجيح مي‌دهم درباره زندگي شخصي‌ام اظهارنظري نكنم. هنگام خروج، او يك كلاه بيس‌بال سياه به سر مي‌گذارد. آن را روي سرش صاف مي‌كند و با حالتي خجالتي خداحافظي مي‌كند و در عصر آفتابي خيابان گم مي‌شود. من مي‌مانم و اينكه آيا واقعا با فردي از روسيه آينده ملاقات كرده‌ام يا يك يادگاري عجيب و غريب از نسل گذشته آزاديخواهان.

سياستمدار نيستم اما اسنودن، قهرمان من است
از دوروف مي‌پرسم كه آيا اعمال «ادوارد اسنودن» را درباره برملا كردن برنامه‌هاي نظارتي آمريكا و انگليس تاييد مي‌كند يا خير؟ او پاسخ مي‌دهد: مسلما بله. او قهرمان من است. ما هم‌سن هستيم و به‌نوعي معتقدم كارزار او با سازمان امنيت ملي، جنگ ميان نسل‌هاست. دقيقا مقابله كهنه با نو. دوروف به‌طور حضوري با اسنودن ملاقات نكرده و فقط از طريق ويدئو كنفرانس با او سخن گفته است. او شغلي در تلگرام به اسنودن پيشنهاد كرده بود؛ دعوتي كه رد شد.

او در ادامه مي‌گويد: هر دولتي كه بخواهد خود را دموكرات بنامد بايد پذيراي اسنودن باشد و به او اجازه دهد در آن كشور زندگي كند. او هنوز هم اميدوار است نيروهاي استبدادي كه در روسيه قدرت دارند، ضعيف‌تر بشوند و نسلي نوانديش‌تر از سياستمداران وارد بازي شوند. دوروف مي‌گويد: من خودم را يك كارآفرين بخش فناوري مي‌دانم، نه سياستمدار يا فيلسوف. من از اينكه ببينم ارزش‌هاي طرفدار آزادي گسترش مي‌يابد، خوشحال مي‌شوم اما اين ماموريت من نيست.

به عقيده او حكومت‌هاي ديگر جهان هم چندان خوشايند نيستند. اتحاديه اروپا يك هيولاي بوروكراتيك است كه با روباني قرمز شركت‌ها را محدود مي‌كند و به‌سختي با تغييرات قرن ٢١ خود را سازگار مي‌كند. او اصول بنيادين آمريكا را تقدير مي‌كند اما معتقد است به دليل سلطه جهاني اين كشور، اين اصول فاسد شده‌اند.

دوروف احساس مي‌كند اختلاف ميان روسيه و اوكراين بسيار عميق است اما از اتخاذ جهت هميشه امتناع كرده است. او مي‌گويد: مادرم اوكرايني و پدرم اهل روسيه است. شخصا تصور مي‌كنم ميان كشورهاي مختلف، آنها بيش از بقيه به يكديگر نزديك هستند. او مي‌گويد: مي‌توانيد شرايطي را تصور كنيد كه در آن تبليغات دولتي چنان خوب است كه نسل جديد باور مي‌كند تمركزگرايي بهتر از تمركززدايي است، برنامه‌ريزي بهتر از خلاقيت و بداهه است، قوانين بهتر از آزادي هستند. حدوث اين امر را مي‌توانم تصور كنم اما اميدوارم اين اتفاق نيفتد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۱۲:۵۳:۵۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

عشق پدر و مادر جوان به پسر كوچولوي بي‌ سر + تصاوير

دو چشم درخشان خاكستري بسيار درشت، لب هاي غنچه اي خيس از شير، گونه هايي صورتي و برجسته و پوستي سپيد و لطيف؛ همه اين ها، منهاي نيمكره بالاي جمجمه كه بايد مغز را در خود بگنجاند، مي شود «جكسون امت بوئل»، نوزاد يك ساله اي كه وقتي به دنيا آمد، سرش فقط يك نيمكره بود و پزشكان مي گفتند امكان ندارد زنده بماند!

به گزارش كرج رسا، جام جم نوشت: پسرك، گرچه شبيه عروسكي شد كه كودكي تخس، سرش را توي مشت فشار داده و له كرده باشد، اما زنده ماند و دل پدر و مادرش را خوش كرد و حالا هر بار به آنها مي خندد و پوست نرم صورتش را وقت بغل كردن، به شانه شان مي سايد، دل شان غنج مي زند و ذوق مي كنند كه توصيه پزشكان را نشنيده گرفتند و او را در دوره حاملگي، سقط نكردند.

پزشكان به برندن و بريتني بوئل، والدين پسرك با قطعيت گفته بودند كه حتي اگر نخواهند طفل شان را سقط كنند به هر حال در لحظه تولد، او خواهد مرد.

جكسون، آنسفالي دارد. نام اين بيماري برگرفته از زبان يوناني و به معناي « بي سر » است و وجه تسميه اش اين است كه در آن بخش هايي از مغز و جمجمه تشكيل نمي شود و در برخي موارد پوست سر هم روي آن وجود ندارد و به همين خاطر بخش هايي از مغز نوزاد آشكار است. نوزادان مبتلا به آنسفالي در بيشتر مواقع مرده به دنيا مي آيند و اگر جزو استثناءها باشند و زنده بمانند، معمولا نقص هايي مانند نابينايي، ناشنوايي و ناتواني در تفكر دارند.

 

عشق پدر و مادر جوان به پسر كوچولوي بي‌سر

 

والدين جكسون در هفته هفدهم بارداري، متوجه ناقص بودن جنين شان شدند تا هفته ها او و همسرش، سوگوار و غمگين خانه نشين شدند تا تصميم بگيرند كه پسرك متولد نشده شان را بكشند يا نگه دارند.

آنطور كه بريتني مادر جكسون مي گويد او و همسرش سرانجام از خودشان پرسيدند « ما چه جايگاهي داريم كه بتوانيم براي مرگ و زندگي يك انسان ديگر تصميم بگيريم ؟ » و اين شد كه حق زنده ماندن را از او نگرفتند و انتخاب براي رفتن يا ماندن را به عهده خودش گذاشتند. او به ديلي ميل مي گويد « تا جايي كه توان داشتيم، آنچه براي نبرد با مرگ لازم بود در اختيار نوزادمان گذاشتيم و او هم از لحظه اي كه متولد شده با مرگ جنگيده است. »

 

عشق پدر و مادر جوان به پسر كوچولوي بي‌سر

 

جنگي كه بريتني از آن حرف مي زند، جنگي ناعادلانه بود بين درد با همه قدرتش و پسركي كه در لحظه تولد يك كيلو و ۸۰ گرم وزن داشت و آنقدر ضعيف بود كه حتي نفس نداشت گريه كند اما عشق دو جفت چشم منتظر و پر اشك را حس مي كرد كه ساعت ها به او خيره مي شدند و دعا مي كردند زنده بماند.

درد، تا سه هفته اول، برنده جنگ بود و جكسون، در اين مدت بي حال و ناتوان، در آغوش والدينش آرميده بود با سوزن ها و لوله هاي پلاستيكي كه تنش را كبود و سوراخ سوراخ كرده بودند اما بعد از آن سه هفته، او نه تنها سر پا شد و به مرور زمان دستگاه ها را از بدنش جدا كردند بلكه بر خلاف بيشتر كودكان بيمار در شرايط خودش، مي شنود، مي بيند و حتي با جيغ هايي كوتاه سعي مي كند به صداي والدينش پاسخ بدهد.

 

عشق پدر و مادر جوان به پسر كوچولوي بي‌سر

 

عشق آدم ها را زنده نگه مي دارد حتي اگر به گواه علم مادي، هيچ اميدي به فرارشان از چنگ مرگ نباشد و جكسون، نمونه يكي از آن آدم هاست؛ معجزه اي كه هر صبح به زندگي لبخند مي زند تا ثابت كند هر محالي، با عشق، ممكن مي شود.

 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۸ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۲:۳۱:۱۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب