خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 357
دیروز : 262
افراد آنلاین : 2
همه : 1959088
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس
اگر تصميم گرفته ايد كه جزو پرورش دهندگان مرغ شاخدار شويد، اين گزارش را با دقت بيشتري بخوانيد چرا كه سوژه اين گزارش مي خواهد فوت و فن پرورش مرغ شاخدار و البته آن فوت هاي ريز كوزه گري را با شما در ميان بگذارد.

تسنيم: اگر تصميم گرفته ايد كه جزو پرورش دهندگان مرغ شاخدار شويد، اين گزارش را با دقت بيشتري بخوانيد چرا كه سوژه اين گزارش مي خواهد فوت و فن پرورش مرغ شاخدار و البته آن فوت هاي ريز كوزه گري را با شما در ميان بگذارد.

به گزارش بسيج سازندگي، كافي است كمر همت ببنديد و تلاش كنيد تا به آرزوهايي كه داريد جامه عمل بپوشانيد. شما اين توانايي را داريد تا به آرزوهايي دست پيدا كنيد كه از نظر بقيه افراد، دست نيافتني و عجيب هستند، اما باور كنيد خيلي از آرزوها زاده شده اند تا شما آن ها را وارد دنياي واقعيت كنيد. اين آرزو مي تواند در هر زمينه اي باشد؛ از خريد يك ماشين گرانقيمت گرفته تا وارد شدن به عرصه كاري كه هيچكس حتي به آن فكر هم نكرده است. در اطرافمان آدم هاي زيادي وجود دارند كه از صفر شروع كرده اند و حالا به آرزوهايشان رسيده اند، درست مثل اين جوان اهل تبريز كه براي اولين بار در ايران به سراغ پرورش عمده مرغ شاخدار رفت و حالا پس از گذشت سال ها، به يكي از پرورش دهندگان اين حيوان زيبا كه گوشت لذيذي هم دارد تبديل شده است.

آغاز كار با پرورش ماهي تزئيني
حامد مظفري 35 ساله است، مي گويد از سال 89 پرورش مرغ شاخدار را شروع كرده است، پاي حرف هاي او كه بنشينيد خواهيد ديد زندگي اين جوان ايراني پر از پستي و بلندي بوده و براي اين كه به يك پرورش دهنده موفق تبديل شود، سختي ها و دشواري هاي زيادي را تحمل كرده است.«قبل از سربازي، مغازه اي براي خودم دست و پا كردم و با خريد چند آكواريم بزرگ، مشغول پرورش و فروش ماهي هاي زينتي شدم».

او بعد از مدتي راهي سربازي شد اما در اين دوران هم به اين فكر مي كرد كه پس از پايان خدمت بايد وارد چه شغلي شود كه كمتر كسي به سراغش رفته باشد، سود خوبي داشته باشد و البته در زمره كارهايي باشد كه بتوان در آن كار آفريني كرد.

«در دوران سربازي دائم به اين فكر بودم كه پس از پايان خدمت كاري را تجربه كنم كه برايم درآمدزايي خوبي داشته باشد. از آنجا كه قبلا دستي در آتش نگهداري پرندگان داشتم، از بين كارهايي كه به ذهنم خطور مي كرد تصميم گرفتم پرورش بلدرچين را تجربه كنم. سال 82 در حالي كه روزهاي آخر خدمت سربازي را پشت سر مي گذاشتم، 49 جوجه بلدرچين به قيمت 500 تومان خريداري كردم و آن ها را در يكي از آكواريوم هاي بزرگي كه از زمان پرورش ماهي برايم مانده بود نگهداري كردم. از آن تعداد جوجه، 35 قطعه بزرگ شدند و تخم گذاري كردند. وقتي نتيجه كار را ديدم به پرورش بلدرچين علاقه مند شدم و با خريد حيوان مولد و اجاره مكاني براي پرورش، كار حرفه اي ام را آغاز كردم و بعد از چهار سال به يك پرورش دهنده بزرگ تبديل شدم».

به دنبال يك شغل جديد
اگر از كاري كه داريد احساس رضايت نكنيد به دنبال شغل جديدي مي رويد؟ يعني آنقدر ريسك پذير هستيد كه همه مشكلات يك كار جديد را به جان بخريد اما دنبال كار مورد علاقه تان باشيد؟ حامد مظفري اين كار را انجام داد و پس از 7 سال فعاليت در حوزه پرورش بلدرچين به سراغ شغل جديدي رفت كه تا آن روز هيچكس در كشور تجربه آن را نداشت و حتي كمترين اطلاعاتي از آن در دسترس نبود. حامد درباره اين شغل جديد مي گويد: «سال 89 احساس كردم در كار بلدرچين، دست زياد شده و به اين فكر افتادم كه به دنبال پرورش حيوان ديگري بروم. طي اين سال ها وارد دانشگاه شدم و تحصيلاتم را تا مقطع كارشناسي ارشد پرورش طيور ادامه دادم، به همين خاطر بود كه مطالعات و تحقيقات زيادي در اين باره داشتم، مدت ها به دنبال حيواني بودم كه مردم آن را نشناسند و هيچكس در داخل كشور آن را پرورش نداده، در ميان همه پرندگاني كه بررسي مي كردم به مرغ شاخدار رسيدم. حيوان شگفت انگيزي كه قدرت تطبيق بالايي با محيط دارد و مي تواند از دماي 40 درجه زير صفر سيبري گرفته تا گرماي طاقت فرساي گينه در آفريقا زندگي كند».

من و مرغ شاخدار
جرقه اوليه پرورش مرغ شاخدار در ذهن حامد خورد و تصميمش را براي راه اندازي مكان و شرايط پرورش مرغ شاخدار گرفت.

«طبق اطلاعاتي كه بدست آورده بودم مرغ شاخدار به صورت اصلاح نژاد براي توليد صنعتي در ايران وجود نداشت و فقط در چند كشور خارجي اين حيوان را پرورش مي دادند. تحقيقات گسترده اي كردم تا اين كه با دو كشركت فرانسوي آشنا شدم و از طريق ايميل با آنها ارتباط برقرار كردم. حتي براي خريد مرغ شاخدار از اين شركت پولي را هم كنار گذاشته بودم اما متاسفانه به دليل تحريم هايي كه وجود داشت اين شركت ها از فروش حيوان به من خودداري كردند».

"نه" كه بيايد پيگيرتر مي شوم
«من آدمي هستم كه اگر در يك كاري "نه" بيايد مصمم تر مي شوم و به قولي سر لج مي افتم و تا آن كار را انجام ندهم بيخيال نمي شوم». اين جملات را حامد مي گويد تا نشان دهد كه چقدر در پرورش مرغ شاخدار ثابت قدم بوده است: «به دنبال راهي براي شروع پرورش مرغ شاخدار بودم تا اين كه فكري به ذهنم رسيد. قبلا اطلاعاتي داشتم كه اين حيوان را در بازارهاي محلي مي فروشند به همين خاطر راهي بازار شدم و 6 قطعه مرغ شاخدار خريداري كردم. اين پرندگان را در همان محلي كه در آن زمان براي پرورش بلدرچين اجاره كرده بودم نگهداري كردم. جوجه ها را در اواخر فصل سرما خريداري كردم و 6 ماه از آنها نگهداري كردم تا اينكه در فصل بهار و زمان جفت گيري طبيعي، مرغ هاي شاخدار تخم گذاري كردند و با استفاده ار دستگاه هاي جوجه كشي كه براي بلدرچين مورد استفاده بود، توانستم 90 قطعه پرنده پرورش بدهم. اين اولين قدم براي آغاز پرورش مرغ شاخدار بود. در قدم بعدي، از بين اين 90 قطعه 27 قطعه پرنده را انتخاب كردم، 19 قطعه ماده بودند و 8 قطعه ديگر نر. اين تعداد مرغ به من كمك كرد تا بتوانم پرورش اصلي مرغ شاخدار را آغاز كنم. يك سال بعد، تعداد مرغ هاي شاخدار به 1200 قطعه رسيد و سال گذشته هم حدود 20 هزار مرغ شاخدار پرورش دادم.»

مرغ شاخدار بهتر از مرغ معمولي
با ديدن مرغ شاخدار در درجه اول، زيبايي اين پرنده به چشم مي آيد، اما اين حيوان به غير از زيبايي، خصوصيت مهم ديگري هم دارد كه مشتريان را براي خريد آن ترغيب مي كند، اين كه بجاي استفاده از مرغ معمولي، از اين حيوان براي تغذيه استفاده شود.

«يكي از مزاياي پرورش مرغ شاخدار اين است كه محصولات مستقيم و غير مستقيم آن را مي توانيد وارد بازار كنيد. به طور مثال مي توانيد اين حيوان را به عنوان يك حيوان تزئيني به فروش برسانيد يا اينكه گوشت آن را بفروشيد علاوه بر آن مي شود تخم خوراكي اش، تخم نطفه دار آن، جوجه، نيمچه و پرنده مولد را به بازار عرضه كنيد. از طرفي اين حيوان به خاطر تطابق خوبي كه با محيط دارد نسبت به خيلي بيماري ها مقاوم است، البته اين حيوان در مقابل بيماري "نيوكاسل" ضعيف است كه با مديريت درست مي توان از آلوده شدن گله به اين بيماري جلوگيري كرد».

از كجا شروع كنيم؟
اگر تصميم گرفته ايد كه جزو پرورش دهندگان اين حيوان زيبا شويد، از اينجا گزارش را با دقت بيشتري بخوانيد چرا كه سوژه اين گزارش مي خواهد فوت و فن پرورش مرغ شاخدار و البته آن فوت هاي ريز كوزه گري را با شما در ميان بگذارد. مظفري توضيحاتش را با بحث هاي مالي شروع مي كند: «در بخش مالي دامپروري و پرورش طيور دو بخش داريم. بخش اول هزينه هايي مثل خريد يا اجاره محل پرورشگاه و احداث سالن ها و خريد تجهيزاتي مانند دان خوري، آب خوري، تجهيزات سرمايشي و گرمايشي، دستگاه هاي جوجه كشي و... است. در بخش هزينه هاي جاري هم مي توان به خريد جوجه، دان، ويتامين و غيره اشاره كرد كه البته اين هزينه ها به توان مالي هر فرد بستگي دارد. از قديم گفته اند هرچقد پول بدهي همانقدر آش مي خوري اما به نظر من شما مي توانيد اين كار را از صفر شروع كنيد همانطور كه من شروع كردم يا آنكه با پول زيادي شروع به كار كنيد و در هر دو صورت به موفقيت برسيد.»

با 200 ميليون شروع كنيد
اين پرورش دهنده مرغ شاخدار در كشور مي گويد: «اگر بخواهم مبلغ پايه اي را براي آغاز كار پرورش پيشنهاد كنم مي گويم حدودا 200 ميليون تومان مي تواند به شما كمك مي كند تا در اين كار موفق تر باشيد. هرچند در شرايط كنوني بيشتر افرادي كه پول كلاني دارند پول خود را در اختيار بانك ها مي گذارند و بدون هيچ دردسري سود ماهيانه شان را مي گيرند و ريسك كارهايي مثل پرورش را به جان نمي خرند اما اين كار هم سود قابل توجهي دارد.»

6 ماهه به سود برسند
پرورش مرغ شاخدار جزو مشاغل زود بازده است و در يك بازه زماني 6 ماهه شما را به سود خوبي مي رساند. حامد مظفري كه حالا چند سالي است از پرورش مرغ شاخدار به سوددهي خوبي رسيده درباره مسائل مالي اين كار اطلاعات خوبي در اختيارمان مي گذارد: «مرغ شاخدار در يك محيط روستايي هم قابل پرورش است و اگر شما چنين مكاني را در اختيار داريد چند قدم از افرادي كه بايد مكاني براي پرورش تهيه كنند جلوتر هستيد. اما مهمترين قسمت اين كار تعيين هدف است بايد تصميم بگيريد كه مي خواهيد مولدگيري كرده و بعد از آن جوجه كشي داشته باشيد و يا اين كه به پرورش براي توليد گوشت فكر مي كنيد.»

قيمت ها را بدانيد
«اگر قصد جوجه كشي و مولدگيري داريد مي توانيد هر جوجه را حدود 7500 تومان بخريد و هر جوجه پس از يك دوره 6 ماهه 140 تخم مي گذارد. حالا شما مي توانيد مقداري از تخم ها را براي مصرف خوراكي وارد بازار كنيد و از طرف ديگر اين امكان وجود دارد كه تخم هاي نطفه دار را براي جوجه كشي وارد دستگاه جوجه كشي كنيد. جوجه كشي از تخم هاي نطفه دار به غير از دستگاه جوجه كشي كه حدودا 10 ميليون قيمت دارند احتياج به يك سالن هم دارد كه شرايط دمايي مناسب را براي جوجه شدن تخم ها داشته باشد. اما اگر فقط قصد داريد حيوان گوشتي پرورش دهيد كافي است جوجه يكروزه خريداري كنيد و بعد از 100 روز كه دوره پرورش آن تمام شد مرغتان را به فروش برسانيد.»

تخم اين مرغ فروش بيشتري دارد
مظفري درباره قيمت ها نيز مي گويد: «يك مرغ شاخدار نهايتا تا يك كيلو و چهارصد گرم گوشت دارد كه الان در بازار كيلويي 30 هزار تومان به فروش مي رسد، البته هنوز خريد و استفاده از گوشت اين پرنده در بين مردم رواج پيدا نكرده است و اميدواريم با تبليغات بيشتر مردم با اين حيوان و مزاياي گوشت آن بيشتر آشنا شوند. يكي از مزاياي مهم اين مرغ چربي بسيار اندكي است كه نسبت به مرغ هاي معمولي دارد. در شرايط كنوني تخم خوراكي اين حيوان متقاضي خوبي دارد و هر دانه آن هزار تومان فروخته مي شود البته شما مي توانيد نطفه دار اين حيوان را به قيمت 5 هزار تومان به افرادي كه قصد پرورش اين حيوان را دارند بفروشيد. قسمت ديگر درآمدزايي در پرورش اين حيوان نيز مربوط به فروش نيمچه پرنده مي شود كه حدودا 45 هزار تومان قيمت دارد . حيوان مولد نيز 70 هزار تومان قيمت دارد كه هم اكنون در بازار عرضه مي شود.»


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۴۹:۱۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
تعطيلي ۵۰ روزه كار براي خدمت به خلق خدا
تاريخ انتشار : شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۳
 
حسينيه كمي بالاتر از ميدان فرحزاد قرار دارد. براي رفتن به داخل آشپزخانه بايد از پله‌ها پايين رفت. داخل آشپزخانه شور و حال عجيبي بر پاست. در اين آشپزخانه افرادي هستند كه با وجود شغل ثابت، مدت ۵۰ روز كار خود را تعطيل مي‌كنند و به‌عنوان خادم رسمي حسينيه در آن به پختن غذاي نذري مي‌پردازند. چراكه حسينيه اعظم فرحزاد از جمله نقاط شاخص محله فرحزاد است. با اينكه سال ۱۳۷۴ بناي حسينيه بازسازي شده، ولي اهالي قدمت آن را به ۴۰۰ سال قبل رقم مي‌زنند و سال‌هاست كه ماه محرم و صفر، آشپزخانه حسينيه به مدت ۵۰ روز به اهالي خرج مي‌دهد. هزينه نذري‌هاي اين ايام از محل زمين‌هاي وقفي حدود ۵۰ نفر از اهالي تأمين مي‌شود و هر روز حدود ۴ هزار نفر از اين مكان اطعام مي‌شوند. در اين گزارش با تعدادي از آشپزهاي اين حسينيه به گفت‌وگو نشستيم.

به گزارش جهان به نقل از محله من، چهره مهرباني و خنداني دارد و به اصطلاح ناخداي اين كشتي است. مدام صلوات مي‌فرستد و جمعيت حاضر در آشپرخانه او را همراهي مي‌كنند. «محمد فرحزادي» از زماني كه به ياد دارد، خادم حسينيه فرحزاد بوده است. او از ۱۲ سالگي با پدرش به حسينيه آمد. اجدادش همگي در حسينيه خادم بوده‌اند. او در حالي‌كه برنج داخل كفگير را مزه مزه مي‌كند مي‌گويد: «‌‌اوايل كفشدار حسينيه بودم. از ۲۰ سال پيش هم مسئول آشپزخانه شدم. در ماه محرم و صفر ۵۰ روز خانه و زندگي و كار را رها مي‌كنم و به عشق امام حسين(ع) در حسينيه ساكن مي‌شوم.» فرحزادي نمايندگي يكي از شركت‌هاي خودرو كشور را دارد. وقتي مي‌پرسم چگونه ۵۰ روز كار خود را رها مي‌كند مي‌گويد: «‌‌كار مهم نيست، من به عشق امام حسين(ع) اينجا هستم. از زماني كه براي او خدمت مي‌كنم زندگي‌ام شبيه دانه‌هاي انار شفاف شده است.»

* هديه خدمت

۴۰ سال قبل كفش‌دار حسينيه بود. «علي فرحزادي» در حالي كه روي برنج نذري با ملاقه بزرگ آب مي‌ريزد مي‌گويد: «اگر آقا امام حسين(ع) بخواهد همه مشكلات حل مي‌شود.» او از باغداران فرحزاد است و از ۸ سال پيش تمامي ۵۰ روز محرم و صفر، در آشپزخانه حسينيه به پختن غذاي نذري به هم‌محله‌اي‌هايش كمك مي‌كند. مي‌گويد: «نتيجه خدمت به امام حسين(ع) را در زندگي‌ام ديده‌ام. آقايم به من هديه‌هاي خوبي در زندگي داده است. ابتدا همسرم و بعد ۳ فرزند صالح هديه اوست. به گونه‌اي كه پسرم از خادمان حسينيه شده، يكي از دخترانم ازدواج كرده و دختر ديگرم تحصيلات حوزوي دارد.»

* تأثير لقمه حلال

سال‌هاست كه اجدادش خادم حسينيه فرحزاد هستند. او هم از سال ۱۳۷۸ به‌عنوان خادم حسينيه جانشين پدرش شده است. وقتي از «محمدمهدي فرحزادي» مي‌پرسم چه‌كاري در آشپزخانه حسينيه انجام مي‌دهي مي‌گويد: هر‌كاري كه از دستم بر بيايد. او تمام۵۰ روز در حسينيه خدمت مي‌كند و معتقد است اين كارش باعث شده كه نان حلال وارد زندگي‌اش شود. محمدمهدي فرحزادي فلسفه جالبي هم دارد مي‌گويد: «در فرحزاد آشپزخانه‌هاي ساكنان در ايام محرم و صفر به مدت ۵۰ روز تعطيل مي‌شود و مردم از غذاي نذري استفاده مي‌كنند.» او ادامه مي‌دهد: «وقتي نوزاد بودم مادرم در همين حسينيه و از غذاي نذري روزهاي محرم و صفر استفاده مي‌كرد. به همين‌ترتيب پدرم سر سفره امام حسين(ع) بزرگ شدند. همين باعث شد تا روزي حلال وارد خانواده ما شود.» شغل اصلي او خريد و فروش اتومبيل است؛ ولي او به عشق امام حسين (ع) مدت ۵۰ روز كار را تعطيل مي‌كند.

* احساس خستگي نمي‌كنم

حدود ۴۰ سال قبل همراه خانواده‌اش از قوچان به محله فرحزاد آمد. قوچاني‌هاي فرحزاد از طايفه‌هاي قديمي محله هستند. آنها براي خودشان حسينيه مستقل دارند. «محمد جعفري» شغلش بنايي ساختمان است. او در ايام محرم به مدت ۱۴ روز در حسينيه قوچاني‌هاي فرحزاد به اهالي خدمت مي‌كند. بعد از آن هم تا پايان ۵۰ روز همراه هم‌محله‌اي‌هاي فرحزادي‌اش است. «محمد جعفري» در فرحزاد حس غربت ندارد. او فرحزاد را محله خودش مي‌داند و مي‌گويد: «در ماه محرم و صفر از صبح زود تا حدود ۶ بعدازظهر در ساختمان كار مي‌كنم. سپس تا آخر شب در حسينيه مشغول خدمت به اهالي هستم.» او تأكيد مي‌كند: «زماني كه براي امام حسين(ع) خدمت مي‌كنم؛ اصلاً خسته نمي‌شوم.»

* پول نذر جور مي‌شود

از همه ساكت‌تر است. بايد خوب دقت مي‌كردي تا مي‌توانستي او را از ميان ديگ‌هاي بزرگ و كفگيرهاي كشيده پيدا كنيد. «محمود فرحزادي» آرام در گوشه‌اي از آشپزخانه مشغول هم‌زدن روغن است. او حدود ۵۰ سال است كه در تمامي روزهاي خرجي حسينيه كار مي‌كند. محمود فرحزادي زماني را به ياد مي‌آورد كه پدرش به او وصيت كرد كه دستگاه امام حسين(ع) را رها نكند و او سال‌هاست كه به وصيت پدرش عمل مي‌كند. او در گذشته در مسير امامزاده داود (ع) راننده بود اما حالا بازنشسته شده است. محمود فرحزادي نذر دارد كه هر سال يك گوسفند براي امام حسين(ع) قرباني كند. حاج محمود برايش عجيب است كه هر سال حتي وقتي دستش تنگ بوده پول گوسفند جور مي‌شود و تا به حال نشده كه نتواند نذرش را ادا كند.

* به پسرم افتخار مي‌كنم


روزهايي را به ياد مي‌آورد كه در آشپزخانه فرحزاد ۱۰ نفر به مدت ۱۰ شب خرج مي‌دادند. آن زمان روي اجاق و با هيزم غذا درست مي‌كردند. «محسن فرحزادي» كارش جابه‌جايي بار با وانت است. اوايل اجناس آشپزخانه را با وانت به حسينيه مي‌آورد. بعد به تدريج پايش در آشپزخانه باز شد. حالا حدود ۸ سالي مي‌شود كه در آشپزخانه فرحزاد ماه محرم و صفر كار مي‌كند. او مي‌خندد و مي‌گويد: «‌‌امام حسين(ع) ما را طلبيده براي همين ۵۰ روز كار را تعطيل مي‌كنم؛ چون تمام خير زندگي‌ام از خدمت به امام حسين(ع) است. در واقع از زماني كه خادم حسينيه شدم؛ پسرم مسير درست زندگي خود را پيدا كرد. اكنون به او افتخار مي‌كنم.»

* نذري پر بركت

«محمدحسين فرحزادي» ظرف آبكش را برمي‌دارد. شغلش سيم‌كشي ساختمان است. ولي ۵۰ روز ايام عزاداري فقط در حسينيه مي‌ماند. مي‌گويد: «ايام عزاداري هيچ جا مانند فرحزاد نيست. غذاي نذري اينجا به طرز عجيبي بركت دارد. مردم محله ۲ماه تمام غذاي روزانه‌شان از غذاي نذري حسينيه فرحزاد تأمين مي‌شود. به همه غذا مي‌رسد. او تأثير اين بركت را در زندگي‌اش هم ديده و معتقد است از زماني كه به امام حسين(ع) خدمت كرده، بركت به خانه‌شان آمده است.»

* معجزه امام حسين (ع)

با شور و هيجان خاصي آبكش‌هاي آهني مملو از برنج را جابه‌جا مي‌كند. موقع حرف زدن زبانش مي‌گيرد. نامش «جواد مقدسي» است. خانواده‌اش حدود ۵۰ سال قبل از تبريز به فرحزاد آمدند. او هم از ۸ سال پيش به‌عنوان خادم حسينيه هر سال در ايام محرم و صفر به مدت ۵۰ روز در آشپزخانه كار مي‌كند. شغل اصلي‌اش پيك موتوري است. وقتي از او مي‌پرسم چگونه ۵۰ روز كار نمي‌كند مي‌گويد: «گاهي روزها از ساعت ۱۱ صبح تا ۴ بعد از ظهر با موتور كار مي‌كنم. ساير ساعت‌هاي شبانه‌روز را در آشپزخانه حسينيه هستم.» او معتقد است از زماني كه در آشپزخانه كار كرده، معجزه را از نزديك ديده است و ادامه مي‌دهد: «قبل از اينكه در آشپزخانه كار كنم چشمانم ضعيف بود و لكنت زبان شديد داشتم. اكنون حالا ديد چشمانم بيشتر شده و بهتر از قبل مي‌توانم حرف بزنم.»

* صداي صلوات

ديگ خورشت فسنجان تمام تصوير او را مي‌گيرد. به دليل پخت‌و‌پز، هوا بسيار گرم است؛ ولي او با آرامش ديگ را هم مي‌زند. «علي‌اكبر فرحزادي» بومي محله فرحزاد است. كنار او يكي ديگر از هم‌محله‌اي‌هايش ايستاده و ديگ را هم مي‌زند. او به نظر جوان‌تر مي‌آيد. علي‌اكبر فرحزادي كمتر حرف مي‌زند. وقتي مي‌خواهم از او عكس بگيرم به ديگ خيره مي‌شود. او شغلش رانندگي است. صحبتم كه شروع مي‌شود او را نمي‌بينم. مي‌گويند براي نماز رفته است، همه صلوات مي‌فرستند صداي صلوات علي‌اكبر فرحزادي از دور مي‌آيد.

* از لبه پرتگاه پرت نشدم

شغل اصلي «عليرضا فرحزادي» آشپزي است. در واقع او در يك رستوران كار مي‌كند. براي نخستين بار در ۵ سالگي و اوج كودكي و شيطنت‌ها با پدرش به حسينيه آمده است. اما حالا سال‌هاست كه در آشپزخانه حسينيه كار مي‌كند. حتي شب‌ها در حسينيه مي‌ماند. وقتي برنج‌ها را از آبكش داخل ديگ مي‌ريزد؛ لبخند مي‌زند. بخار برنج به هوا پخش مي‌شود. «عليرضا فرحزادي» مي‌گويد: «امام حسين(ع) هميشه هوايم را دارد. اگر دلت با او باشد؛ او هم شما را حمايت مي‌كند. از زماني كه در حسينيه خدمت كردم؛ بارها به لب پرتگاه رسيدم؛ ولي هيچ‌گاه پرت نشدم.»


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۴۶:۱۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

نذر خوب

اصفهان - ايرنا - باشروع ماه محرم وتاپايان ماه صفر عاشقان اهل بيت تلاش مي كنند آنچه درتوان دارند رانذرآقا امام حسين عليه السلام كنند.

نذر آن است كه انسان ملتزم شود كه كار خيري را براي خدا بجا آورد، يا كاري را كه نكردن آن بهتر است براي خدا ترك كند.
نذر پيشينه اي به قدمت حيات بشر دارد كه در شريعت براي آن قواعد ومقرراتي در نظر گرفته شده است.
ولي آنچه بيشتر در روزهاي سوگواري ائمه در مذهب شيعه متبادر ذهن ها مي شود نذري به شيوه اطعام سوگواران به انحاي گوناگون خاصه در روزهاي عزاداري امام حسين عليه السلام است.اما خيلي بر اين باورند كه براي نذر يا اداي نذر راه هاي بهتري هم هست.
مهدي شايان مدير اجرايي موسسه نذر اشتغال امام حسين عليه السلام درگفتگو با خبرنگارايرنا اظهار كرد : حدود يك ماه قبل استاندار اصفهان در جرايد اعلام كرد خيران اصفهان از چهار سال قبل تاكنون يكهزار ميليارد تومان خيرات كردند جالب اينجاست كه بدانيم متاسفانه تنها كمتر از پنج درصد فعاليت هاي خيريه هاي استان به مبحث اشتغال و كارآفريني مي پردازند.
وي بااشاره به اينكه تغيير فرهنگ نذر بسيار مشكل و زمان بر است گفت : روش هاي بسيار بهتري وجود دارد تا بتوانيم از خيرات خيران استان استفاده كنيم كه از بهترين اين روش ها استفاده از اين خيرات براي اشتغال وكارآفريني است.
دكتر طاها عبدالعزيز مسلمان هندي الاصل تانزانيايي نيز در مورد نذورات عاشورا مي گويد: درهندوستان بيشتر نذورات در روز عاشورا، توسط معتمدين مساجدجمع آوري مي شود و چندين بورس تحصيلي به نام امام حسين (ع)تعريف مي شود و دانشجويان منتخب و متقاضي انتخاب و براي ادامه تحصيل در رشته هاي پزشكي و مهندسي به كشورهاي پيشرفته اعزام مي شوند و بعد از اتمام تحصيل به كشور مراجعه و تحت عنوان نذر امام حسين(ع) به مسلمانان خدمت مي كنند.
دريك خبر جالب ديگر كه دربسياري از رسانه ها نيز شنيده شد ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﻣﺸﻐﻮﻝ ﺩﺍﺩﻥ ﻧﺬﺭﯼ ﻫﺎﯼ ﺧﻮﺭﺍﮐﯽ بودند درشهرﺍﻫﻮﺍﺯ ﮔﺮﻭﻫﯽ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﺑﻪ ﺍﻫﺪﺍ ﮐﺘﺎﺏ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻧﺬﺭﯼ كردند.
ﮔﺮﻭﻩ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ' ﮐﺎﺷﺖ' ﮐﻪ ﻣﺘﻮﻟﯽ ﭘﺮﻭﻧﺪﻩ ﺍﻫﻮﺍﺯ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﭘﺎﯾﺘﺨﺖ ﮐﺘﺎﺏ است براي دومين سال متوالي درشب هاي تاسوعا وعاشورا ﻏﺮﻓﻪ ﺍﻫﺪﺍ ﮐﺘﺎﺏﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻧﺬﺭ ﺭﺍﻩ ﺍﻧﺪﺍﺯﯼ كردند.
ﻓﻬﯿﻤﻪ ﺻﯿﺎﺩﯼ ﻋﻀﻮ ﻫﯿاﺖ ﻣﺪﯾﺮﻩ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﺳﺴﻪ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﺗﻮﺿﯿﺢ ﺩﺍﺩ: ﺩﺭ ﺭﺍﺳﺘﺎﯼ ﺗﺮﻭﯾﺞ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﮐﺘﺎﺏ ﺧﻮﺍﻧﯽ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻧﺬﺭ ﮐﺘﺎﺏ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻭﯾﮋﻩ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﺎ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ شب تاسوعا آغاز ﻭ ﺩﺭ ﺭﻭﺯﻫﺎﯼ ﺁﯾﻨﺪﻩ ﻭﺍﺣﺪ ﺳﯿﺎﺭﻣﺎﻥ ﻧﯿﺰ ﺩﺭ ﭼﻨﺪ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﺑﻪ ﺗﻮﺯﯾﻊ ﮐﺘﺎﺏ تاپايان محرم مي كند.
ﺻﯿﺎﺩﯼ ﺍﻓﺰﻭﺩ: ﻣﻮﺳﺴﻪ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﮐﺎﺷﺖ ﺳﻌﯽ ﺩﺭ ﺩﺭﻭﻧﯽ ﺷﺪﻥ ﻭ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﻣﯿﺎﻥ ﺷﻬﺮﻭﻧﺪﺍﻥ ﺍﻫﻮﺍﺯﯼ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺩﺭ ﻫﻤﯿﻦ ﺭﺍﺳﺘﺎ دو ﻣﯿﻠﯿﻮﻥ ﺗﻮﻣﺎﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺭﺍ ﺗﻬﯿﻪ ﻭ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻧﺬﺭي ﺗﻮﺯﯾﻊ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ .
مديركل انتقال خون استان اصفهان نيز با اشاره به طرح نذر خون درباره اين طرح گفت: سال گذشته در ايام ماه محرم به ويژه روزهاي تاسوعا وعاشورابيش از سه هزارنفر به اكيپ هاي سيار واقع در شهرستان هاي خميني شهر,كوشك وقهدريجان مراجعه كردند كه از اين تعداد دوهزارو 352نفر موفق به اهداي خون شدند.
به نظر مي رسد گروهي از خيرين به تازگي در تلاشند تا تغييرات قابل توجهي در روش نذر ايجاد كنند تا تاثير فرهنگي وانسان دوستانه اش فقط در ايام ماه هاي محرم وصفر خود را نشان ندهد بلكه با جمع آوري درآمد حاصل از نذورات دراين ايام مبارك وبا ايجاد مراكز كارآفريني واشتغال زايي ايجاد شبكه هاي بزرگ اهدا كتاب نذري به گروهي كه توانايي خريد كتاب راندارند وگسترش فرهنگ كتابخواني
همچنين اهدا خون به نيازمندان راه هاي تازه اي را براي رساندن پيام عاشورا كه يكي ازمهمترين آنها 'امربه معروف' است رابا انجام كارهاي خيرو ماندگاربه جهانيان تجربه مي كنند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۱۷:۱۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
بيشتر آنچه مردم ثروتمند را از مردم معمولي جدا مي‌سازد، عوامل ذهني است- افراد ثروتمند متفاوت از مردم عادي فكر مي‌كنند. خبر خوب اين است كه موفقيت، مهارتي آموختني است، و هر كسي مي‌تواند بينديشد، عمل كند، و همچون ابرثروتمند عمل كند.

به گزارش گروه وبگردي باشگاه خبرنگاران جوان؛ هارو اِكر كه ميليونري خود- ساخته است، در كتاب پرفروش اش به نام "اسرار ذهن ميليونر، " به شناسايي كنش هاي ويژه اي از ذهن شخص ميليونر مي پردازد، كه مي توانند به افزايش مهارت شما و همچنين افزايش پولتان بينجامد.
هارواكر مي‌نويسد:
1.اهداف ويژه اي را براي پول خود مشخص كنيد.
آنچه مي خواهيد را مشخص سازيد و به سوي آن خيز برداريد.
" همه ي آنچه لازم است انجام دهيد تا به درآمد ساليانه و دارايي خالصي كه هدف قرار داده ايد برسيد، بنويسيد " اكِر تاكيد مي كند كه " شما بايد به دنبال خلق فراواني باشيد نه حدي ميانه.
وقتي چارچوبي زماني براي دستيابي به اين هدف ها تعريف مي كنيد، واقع گرا باشيد ولي در همان حال، جاه طلب باشيد و از اين كه خودتان را به چالش بكشيد، ترسي به خود راه ندهيد.
چرا چنين چيزي جواب مي دهد: افراد ثروتمند، دست يابي به ثروت را هدف خود قرار داده اند. اكِر تاكيد مي كند كه اين موضوع، نيازمند تمركز، جسارت، دانش و كوشش بسيار است، و در صورتي كه شما اهدافي دقيق و چشم اندازي شفاف را براي خود ترسيم كرده ايد، اين قضيه امكان پذير خواهد بود.
او مي نويسد "مهم ترين دليلي كه افراد به آنچه مي خواهند دست نمي يابند اين است كه در واقع آن ها نمي دانند چه مي خواهند". "افراد پولدار بدون هيچ تعارفي به دنبال ثروت هستند ".
2.به يك باشگاه پرتجمل بپيونديد
با افرادي نشست و برخاست كنيد كه از شما موفق ترند.
چنين جايي مي تواند يك باشگاه تنيس، گلف، سلامتي يا كسب و كار باشد و ايده اي كه پشت سر چنين كاري قرار دارد اين است كه با افراد پولدار در محيطي اعياني، نشست و برخاست داشته باشيد.
اكِر توصيه مي كند كه "اگر هيچ راهي وجود ندارد كه از پس هزينه پيوستن به چنين باشگاهي برآييد، به صرف قهوه يا چاي در شيك ترين هتل شهرتان بپردازيد"."در اين فضا راحت باشيد و توجه داشته باشيد كه اين مشتريان هيچ تفاوتي با شما ندارند "
دليل اينكه چنين كاري جواب مي دهد: افراد پولدار وقت شان را با كساني مي گذرانند كه به همان اندازه يا بيشتر از آن ها ثروت دارند.
استيو زيبُلد، مؤلف و ميليونر خود-ساخته توضيح مي دهد كه "رفت و آمد با افرادي كه از شما موفق تر هستند، مي تواند بطور بالقوه فكر شما را باز كند و درآمدتان را با جهشي بزرگ روبه رو سازد، " "در بيشتر موردها، دارايي خالص شما، بيانگر سطح نزديك ترين دوستان شماست "
3.مطاله كنيد، به پادكست ها گوش دهيد، و پول خود را صرف كلاس ها و سمينارها كنيد.
طي رفت و آمد روزانه خود به محل كار و در برگشت از آن، به پادكست ها گوش دهيد.
همواره به خودآموزي و كسب دانش درباره صنعت خود، سرمايه گذاري، كارآفريني و روانشناسي پول بپردازيد.
چرا اين كار جواب مي دهد: افراد ثروتمند مصمم هستند كه همواره بياموزند و رشد كنند. ثروتمندترين فرد ياد گرفته است كه چگونه با آموختن از كساني كه از او موفق تر و ثروتمند تر هستند، به موفقيت دست يابد. آنها حتي پس از اينكه به موفقيتي باورنكردني هم دست يافتند به آموختن ادامه مي دهند.
اكِر تاكيد دارد كه "موفقيت، مهارتي آموختني است". اگر شما مي خواهيد گلف باز بزرگي شويد، مي توانيد ياد بگيريد كه چطور اين گونه شويد. اگر مي خواهيد يك نوازنده بزرگ پيانو شويد، مي توانيد ياد بگيريد، اگر مي خواهيد كه ثروتمند باشيد، مي توانيد ياد بگيريد".
4.يك مشكل در زندگي تان را روي كاغذ بنويسيد و فهرستي از كارهاي ويژه اي كه درجهت حل آن مشكل هستند را در پي آن بياوريد.
روي راه حل ها تمركز كن، نه مشكلات.
اِكِر توضيح مي دهد"اين كار، شما را از مشكلات-انديشي به سوي راه حل-انديشي سوق مي دهد." "در وهله نخست، شما شانس خوبي براي حل مشكل داريد، و در وهله ي دوم، شما احساس به مراتب بهتري خواهيد داشت".
دليل جواب دادن اين كار: افراد پولدار مصمم هستند كه با مشكلات، از مسير اصلي خارج نشوند- اِكِر مي گويد آنها خود را به گونه اي بار آورده اند كه از مشكلاتشان بزرگ تر باشند.
او مي نويسد"راه ثروت، لبريز از دام ها و دشواري هاست، و درست به همين دليل است كه بيشتر مردم از پس آن برنمي آيند". "آن ها نمي خواهند به خود زحمت بدهند، سردرد بگيرند و مسئوليتي بپذيرند." در يك كلام، آن ها در پي مشكلات نيستند".
راهي براي رويارويي با مشكلات تان بيابيد، در اين مسير پيش رويد و روي هدف هاي خود تمركز كنيد.
5.زندگي نامه شخصي را بخوانيد كه به طرزي باورنكردني ثروتمند و موفق است.
نگاهي به كتاب ريچارد برانسون به نام "درنگ نكن، انجامش بده" بيندازيد.
اين كتاب ها را امتحان كنيد: "تيتان: زندگي جان دي راكفلر، " "اندرو كارنگي، " "استيو جابز" "گلوله برفي: وارن بافت و كسب و كار زندگي، " يا "اُپن، " خودزندگي نامه بازيكن حرفه اي تنيس، آندره آغاسي.
دليل جواب دادن آن: اِكِر مي نويسد، "افراد موفق به ديگر افراد موفق نگاه مي كنند تا بدينوسيله از آنها انگيزه بگيرند." "آن ها افراد موفق ديگر را به عنوان مدل هايي براي يادگيري در نظر مي گيرند. آنها به خودشان مي گويند، 'اگر آنها مي توانند اين كار را انجام دهند، من هم مي توانم انجام دهم' ".
6.چرايي اهميت ثروت اندوزي براي خودتان را يادداشت كنيد
پس از اينكه آن را يادداشت كرديد، پيوسته به اين نوشته خود نگاه بيندازيد.
اِكِر مي نويسد، اين نوشته مي تواند يك بند ساده و كوتاه باشد ولي هر چه خاص تر، بهتر!
چرا اين كار جواب مي دهد: افراد پولدار نسبت به موفقيت وسواس به خرج مي دهند. زيبُلد مي نويسد "واقعيت اين است كه افراد ثروتمند، وسواسي سالم را نسبت به آنچه به دست مي آورند به خرج مي دهند، از جمله نسبت به پول". شخص پولدار كسب و كار و زندگي اش را همچون يك بازي مي بيند، و اين بازي اي است كه آنها عاشق برنده شدن در آن هستند.
زيبلد توصيه مي كند كه درباره آنچه مي خواهيد و اينكه چگونه مي خواهيد به آن دست يابيد، فكر كنيد. پيروزي در اين بازي، سطح خاصي از نظم را مي طلبد.
7.به جاي اين كه بگوييد 'يا' ديگر بگوييد 'هر دو'.
شما مي توانيد همه آن چه مي خواهيد را داشته باشيد.
اِكِر مي گويد "تمرين كنيد تا به هر دو مورد فكر كنيد و براي داشتن هر دو مورد راهي را بسازيد". فارغ از اينكه چه زماني راه هاي جايگزين، پيش روي شما باشند، از خودتان بپرسيد، 'چگونه مي توانم هر دو مورد را به دست آورم ' "؟
دليل كارايي آن: افراد ثروتمند هرگز نمي گويند "يا" _ آنها مي گويند "هر دو"، چرا كه آن ها مي دانند شما مي توانيد به همه آنها دست يابيد.
اِكِر تاكيد مي كند " زماني كه صحبت از پول باشد، اهميت فكر كردن به هر دو مورد، دوچندان مي شود، " "افراد طبقه ي فقير و متوسط جامعه بر اين باور هستند كه بايد ميان پول و ديگر جنبه هاي زندگي، يكي را انتخاب كنند. و در نتيجه براي اين موضع گيري خود كه پول، به اندازه چيزهاي ديگر مهم نيست، يك استدلال منطقي مي يابند"
8.براي آنچه كه برايش تلاش مي كنيد و افرادي كه آنها را دارا هستند، ارزش قائل باشيد.
"آنچه مي خواهي را گرامي بدار" اين ميليونر خود ساخته مي گويد "به فلسفه ي هونا بپرداز كه مي گويد 'آنچه مي خواهي را گرامي بدار '." "در خيابان با خودرو چرخ بزن و به خريد مجله ها بپرداز، به خانه هاي زيبا و خودروهاي باشكوه نگاه كن و درباره ي كسب و كارهاي موفق مطالعه كن. هر آنچه را كه مي بينيد و دوستش داريد، و هم چنين صاحبان و افراد مرتبط را گرامي بداريد."
دليل كارايي اين كار: افراد ثروتمند، به ستايش افراد موفق و ثروتمند ديگر مي پردازند. آنها هراسي ندارند كه پول را حلاّل بيشتر مشكلات بدانند و با پول ذهن شان را از نگراني ها مي رهانند.
به جاي اينكه به افراد موفق ديگر حسادت ورزند، سپاسگزار آن ها هستند، چرا كه آن ها برايشان الگويي در دستيابي به موفقيت مي باشند. اِكِر توضيح مي دهد كه "سريع ترين و ساده ترين راه براي ثروت اندوزي اين است كه ياد بگيريم كه افراد ثروتمند كه استادان پول هستند، چگونه به بازي مي پردازند."
9.به جز شغل عادي خود، 3 منبع درآمد ديگر هم داشته باشيد.
فرصت هايي، بيشتر از آنچه فكر مي كنيد در انتظار شماست. اين فرصت ها مي تواند يك سرمايه گذاري باشد يا فرصت هاي كارآفرينانه. با مطالعه درباره راهبردهاي سرمايه گذاري گوناگون شروع كنيد و در كنار آن نگاهي هم به راه هاي خلاقانه براي پولسازي داشته باشيد.
دليل جواب دادن چنين كاري: كانون توجه ثروتمندان بر درآمد است. زيبلد مي گويد "توده مردم به اندازه اي توجه شان را معطوف به كوپن هاي بريده شده از روزنامه ها و... و هم چنين باصرفه زيستن، كرده اند كه از فرصت هاي اصلي غافل شده اند." حتي در اوج بحران گردش نقدينگي، افراد ثروتمند تن به تفكر دوزاري گرايي توده هاي مردم ندادند. آنها استاد تمركز انرژي ذهن خود بر چيزي هستند كه شايسته اين تمركز است: يعني پول فراوان. "
10. كاري انجام دهيد كه مايه سلب آسايش تان شود
با سلب آسايش از خودتان، به راحتي و آسايش برسيد.اِكِر تشويق كنان مي گويد "به عمد تصميماتي بگيريد كه مايه سلب آسايش شما شود." "تمرين كنيد كه از حوزه آسايش خود بيرون بياييد. به صحبت با افرادي بپردازيد كه در شرايط عادي با آنها سخن نمي گوييد، درخواست حقوق بيشتر كنيد يا قيمت هاي كسب و كارتان را بالا ببريد، يا هر روز يك ساعت زودتر برخيزيد".
دليل جواب دادن اين كار: افراد ثروتمند، آسايش را در بي قطعيتي مي يابند. زيبلد مي نويسد "انديشمنداني كه در سطح جهاني هستند خيلي زود ياد مي گيرند كه ميليونر شدن آسان نيست و آسايش طلبي مي تواند بسيار مخرب باشد، " "آن ها مي آموزند كه در يك بي قطعيتي مداوم كار كنند و در همين حال از آسايش هم برخوردار باشند."

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۱۴:۴۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
عزاداراني كه به صورت مختلط و با عدم رعايت موازين شرعي و اخلاقي عزاداري مي كنند شرايط را براي سوء استفاده دشمنان از يك طرف و از طرفي بي توجهي به عمق نهضت عاشورا فراهم خواهند كرد.
به گزارش گروه وبگردي باشگاه خبرنگاران جوان؛شام غريبان در فرهنگ عزاداران حسيني (ع به شام عاشورا اتلاق مي گردد كه به مرور زمان سبك و سياقي متفاوت نسبت به روزهاي ديگر را در عزاداري ها به خود اختصاص داده است. شام غريبان، شايد به نوعي يكي از سخت ترين اتفاقات تاريخي در قيام عاشورا باشد. شبي كه در كربلا همراه با وقايعي جانسوز از قبيل شهادت تعدادي از اطفال حرم، سوختن خيمه هاي حسيني و وقايع جانسوز ديگري كه سنگيني آن دلها را مالامال از درد و اندوه مي سازد همراه شده است.
 
شام غريباني كه با اختلاط زنان و مردان
اما نبايد فراموش كرد كه در تمامي اين وقايع توجه مخدرات حرم و همچنين ياران حضرت اباعبدالله (ع)  به ارزش هاي ديني و اسلامي به چشم مي خورد. به عبارت ديگر شايد عمق فاجعه كربلا و تفاوت آن با مصيبت هاي عظيم ديگر در عالم همين نكته باشد كه اين فاجعه براي بزرگمردي به وقوع مي پيوندد كه از نظر جايگاه معنوي در عالي ترين درجه انسانيت قرار داشته است. با اين وجود در برخي مراسم هاي عزاداري و در اين مجال در شام غريبان شايد يكي از بزرگترين مصائبي كه به چشم مي خورد بي توجهي به اصول و ارزش هاي ديني است كه جاي خالي آن در گوشه و كنار شهر به وفور به چشم مي خورد.
 
شام غريباني كه با اختلاط زنان و مردان
فرهنگ عزاداري هايي كه در شام غريبان گاه رنگ و بويي متفاوت از عزاداري پيدا مي كند و به فرصتي براي اختلاط دختر و پسر و حتي گرفتن تصاوير يادگاري از اين اتفاق تبديل مي شود. تعريف جايگاه هايي براي روشن كردن شمع كه در برخي مواقع نمي توان حتي تصويري ضعيف از واقعه عاشورا را در ذهن مجسم ساخت. فاصله گرفتن فرهنگ هاي عاشورا با فرهنگ هايي ساختگي گاهي آنچنان متغير مي شود كه براي درك آن فضا شايد نياز به سالها فرهنگ سازي باشد.
 
شام غريباني كه با اختلاط زنان و مردان
 
در سال هايي نه چندان دور نيز در يكي از ميادين شهر تهران (ميدان محسني) در شام غريبان تجمعي برگزار شد كه خشم عزاداران را برانگيخت و لزوم توجه جدي به فرهنگ سازي هاي اينچنيني را دوچندان نمود. با اين اوصاف موارد زير را مي توان در چند جمله نسبت به اين اتفاقات پياده سازي نمود:
 
1- آيين عزاداري اهل بيت عليهم السلام از ديرباز مورد توجه اهل بيت عليهم السلام بوده است و بر همين اساس همه ساله از شور و جايگاه بيشتري نسبت به سال هاي قبل برخوردار مي شود. زنده نگه داشتن قيام عاشورا و برگزاري آيين عزاداري باعث اعتلاي روحي و فكري جامعه خواهد شد. اما اين امر تا زماني چنين اثري را خواهد داشت كه بر مدار اخلاق طي طريق نمايد. عزاداراني كه به صورت مختلط و با عدم رعايت موازين شرعي و اخلاقي عزاداري مي كنند، شرايط را براي سوء استفاده دشمنان از يك طرف و از طرفي بي توجهي به عمق نهضت عاشورا فراهم خواهند كرد.
2- شايد مؤثرترين راهكار، ايجاد بسترهاي فرهنگي براي آيين عزاداري مي باشد. ترويج درست ترين سبك هاي عزاداري و اشاعه آن در سطح كشور به مرور زمان شرايط را براي افزايش بهره مندي از ايام عزاداري در سطح جامعه فراهم مي سازد. برخوردهاي صرفاٌ سلبي و قهري با فرهنگ هاي نادرست در هر زمينه فرهنگي نمي تواند اثرات دراز مدت و مانايي را در بافت فرهنگي جامعه به يادگار بگذارد. آنچه باعث تغيير ساختار فرهنگي در هر جامعه اي مي گردد فرهنگ سازي صحيح با ايجاد جذابيت ها و تبليغات لازم مي باشد.
 
 
3- بي توجهي به شكل عزاداري و بي تفاوت بودن نسبت به سبك و سياق هاي رايج عزاداري به مرور زمان اسباب انحراف را فراهم مي كند كه گاه بازگشت از شرايط سابق را دشوار مي سازد. به بيان ديگر چه بسا حضور با بدترين شكل حجاب و آرايش هاي غليظ در مراسمي همچون شام غريبان به مرور به امري غيرفرهنگي تبديل شود كه به دليل كوتاهي در امر به معروف و نهي از منكر (كه يكي از فلسفه هاي قيام حسيني معرفي شده است) به شكلي نهادينه در مراسم هاي سال هاي آتي نيز صورت پذيرد. چيزي كه از آن در فرهنگ اسلامي به بدعت گذاري نامگذاري شده است.
 
شام غريباني كه با اختلاط زنان و مردان
در يك جمع بندي به نظر مي رسد هرچند در گذر زمان حفظ آيين عزاداري و سبك و سياق حقيقي آن توسط شيفتگان اهل بيت عليهم السلام محافظت شده است، اما لزوم توجه مردم نهاد به فرهنگ عاشورا و ترويج غير حكومتي فرهنگ عاشورا در بين تكايا و محافل عزاداري توسط خود عزادارن به مرور زمان مي تواند به تقويت ساختار اصيل عزاداري اهل بيت (ع) بيانجامد. موضوعاتي همچون اقامه نماز اول وقت در ظهر عاشورا، حضور باحجاب و شئون اخلاقي در دسته جات عزاداري، احترام به خيمه عزاداري و موضوعات فراواني كه هر كدام در جاي خود بررسي و تحقيق مي طلبد.
شام غريباني كه با اختلاط زنان و مردان

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۱۰:۱۳:۱۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
ايوب آل ربيع يا ايوب فالح الربيعي شُهره به ابوعزرائيل (زادهٔ ۱۹۷۰ ميلادي) رزمنده و از فرماندهانِ نبردهاي بسيج مردمي عراق (حشد الشعبي) در عراق و سوريه است كه در مقابل نيروهاي موسوم به داعش ايفاي نقش مي‌كند. او در فرايندِ آزادسازيِ مناطقِ مختلفِ استان صلاح‌الدين و در دفاع از حرم حضرت زينب، ايفاي نقش كرده است.

به گزارش پارسينه، ايوب آل ربيع يا ايوب فالح الربيعي شُهره به ابوعزرائيل (زادهٔ ۱۹۷۰ ميلادي) رزمنده و از فرماندهانِ نبردهاي بسيج مردمي عراق (حشد الشعبي) در عراق و سوريه است كه در مقابل نيروهاي موسوم به داعش ايفاي نقش مي‌كند. او در فرايندِ آزادسازيِ مناطقِ مختلفِ استان صلاح‌الدين و در دفاع از حرم حضرت زينب، ايفاي نقش كرده است.

او پيشتر، با توجه به تخصص و تحصيلاتش در تربيت بدني، در دانشگاه تدريس مي‌كرد. اما پس از فتواي مرجعيت عراق به نيروهاي بسيج مردمي پيوست تا از نيروهاي ارتش اين كشور در مبارزه با داعش پشتيباني كند. ايوب علاوه بر تكواندو، در تيراندازي نيز بسيار مهارت دارد.
نبردِ آزادسازيِ تكريت
ابوعزرائيل كه به عنوانِ مسئولِ گردان‌هاي امام علي ايفاي نقش مي‌كند، داراي پتانسيل‌ها و قابليت‌هاي ويژه‌اي است و در نبردِ آزادسازي تكريت ستارهٔ درخشندهٔ آزادسازي و قلب «صلاح‌الدين» شناخته شد و در جنگ‌هاي خيابانيِ اطرافِ تكريت باعثِ ايجادِ رعب و وحشت در ميانِ داعش شد. وي با انواع سلاح‌هاي سبك و سنگين كار كرده و آشنايي با فنون نبرد را در حد مبارزه با تكفيريها دارد.
تركيبِ چهره
وي داراي ظاهري نسبتاً درشت و چهره‌اي خشن است با سري تراشيده و محاسني سياه، يونيفرم سياه‌رنگ مي‌پوشد و لقبِ ابو عزرائيل را بر روي بازوي خود بسته است و در ميدانِ جنگ با داعشي‌ها رجزخواني مي‌كند. ويدئوهايي كوتاه از او در عمليات پاكسازي تكريت منتشر شده كه با نعره زدن در خيابان‌ها نيروهاي داعش را بزدل خطاب مي‌كند. او يك بار هم از ناحيه دست مجروح شده است. برخي مجلات خارجي با انتشار عكس‌هايي از ايوب، از او به عنوانِ استاد دانشگاهي ياد مي‌كنند كه در حال مبارزه با تروريستها است.
شخصيت
همرزمانِ ابو عزرائيل در صلاح الدين مي‌گويند كه برخلاف چهره و نام ترسناكي كه دارد، در ملاقات و صحبت با او با لبخندي دلنشين مواجه مي‌شويد. ابوعزرائيل در فيلمهايي كه از او در اينترنت منتشر شده به شدت عناصرِ داعش و حاميانِ اين گروه را تهديد مي‌كند. گفته شده وي از نيروهاي كتائب امام علي مي‌باشد. بعضي از صفحات مرتبط با تكفيري‌ها در شبكه‌هاي مجازي ادعا كرده‌اند كه وي فارسي نيز صحبت مي‌كند. او مدافع حرم است.
شايعه كشته شدنِ الربيعي بوسيله داعش
داعش اخيراً اعلام كرده بود كه ابوعزرائيل را كشته است، در صورتي كه حضور او در مشهد و زيارت علي بن موسي الرضا، اين ادعا را باطل كرد. به گزارش اويس، در حالي كه رسانه‌هاي داعشي و سعودي تلاش دارند مجاهدين حشد الشعبي(بسيج مردمي عراق) را قاتل اهل سنت معرفي كنند. تصويري از ابو عزرائيل در اينترنت در حال نماز خواندن كنار يك نماز گذار سني منتشر شده كه شايد بسياري از ادعاهاي داعشي‌ها را پاسخ دهد. ادعاي داعش در حالي است كه بسياري از اهل سنت مانند قبيله البونمر جزو مجاهدين حشد الشعبي هستند. مسيحيان نيز در اين حركت شركت دارند.
كليپ كوتاهي از ديدار ابو عزرائيل و يكي از اعضاي جنبش انصارالله منتشر شد كه در آن ايوب فالح الربيعي (ابو عزرائيل) ۳۷ ساله به سران آل سعود اعلام كرد از يمن به سمت شما خواهيم آمد و پس از داعش شما را شكست خواهيم داد. به گزارش اويس، با منتشر شدن اين ويديو رسانه‌هاي سعودي و كاربران وهابي به شدت از دست او عصباني هستند.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۸:۵۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
ژاپن كه از سردمداران استفاده از روبات‌ها در جهان است در نظر دارد از اين ابزارها براي كار در مزارع و كشاورزي نيز استفاده كند.
به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوري‌هاي نوين گروه علمي پزشكي باشگاه خبرنگاران جوان؛ يك شركت ژاپني اعلام كرده است كه قصد دارد اولين مزرعه تمام روبوتيك كاشت و برداشت كاهو را در سال 2017 راه‌اندازي كند.
استفاده ژاپني‌ها از كشاورزان روبوتيك به جاي انسان‌ها در مزارع + تصاوير
گفتني است، اين شركت اعلام كرده است قصد دارد به جاي استفاده از انسان از روبات‌ها براي كار در كارخانه‌ كشت كاهو استفاده كند‌. 
بررسي‌ها نشان مي‌دهند، اين شركت اعلام كرده قصد دارد بيش از 10 ميليون بوته كاهو در يك سال پرورش دهد و در كارخانه اين شركت هيچ انساني مشغول به كار نخواهد بود و روبات‌ها در 6 مرحله به كاشت و برداشت كاهو‌ها اقدام خواهند كرد.
استفاده ژاپني‌ها از كشاورزان روبوتيك به جاي انسان‌ها در مزارع + تصاوير
شركت ژاپني حتي در نظر دارد روبات‌ها به طور خودكار به تنظيم سطح درجه حرارت،‌ نور محيط و حتي اعتدال بخشيدن به سطح دي‌اكسيد كربن مورد نياز بپردازند. 
هدف از اين كار بازده سود 25 درصدي،‌ كاهش حدود 50 درصدي هزينه استخدام و بيمه نيروي انساني و نيز كاهش هزينه تمام شده براي مصرف كنندگان نهايي است.
استفاده ژاپني‌ها از كشاورزان روبوتيك به جاي انسان‌ها در مزارع + تصاوير
محل ساخت كارخانه توليد كاهو در منطقه kizugawa در كيوتوي كشور ژاپن خواهد بود. 
شركت ژاپني Vegetus در حال حاضر با توليد 7.7 دهم ميليون بوته كاهو در كارخانجات سبزي خود كه با نور مصنوعي كار مي‌كنند يكي از بزرگترين توليد كننده‌هاي اين نوع سبزي در جهان است. 
قرار است در اين كارخانه از نور مصنوعي LED و سيستم نور‌رساني مشابه با طلوع و غروب خورشيد و نوع خاص خاك و سيستم آبياري پيشرفته استفاده شود.
استفاده ژاپني‌ها از كشاورزان روبوتيك به جاي انسان‌ها در مزارع + تصاوير
مساحت زير سطح اين مزرعه در حدود 4 هزار و 800 متر مربع خواهد بود و هزينه ساخت آن در حدود 2 ميليارد Yen تخمين زده شده است.
قرار است در اين مزرعه روبات‌هايي با قابليت حركت به انجام وظايف گوناگون بپردازند. 
كارشناسان اعلام كرده‌اند با وجود سخت بودن جايگزيني انسان با روبات بويژه در مراحل اوليه كاشت بذر و نهال كاهو اينكار را در آينده نزديك به انجام خواهند رساند. 
استفاده ژاپني‌ها از كشاورزان روبوتيك به جاي انسان‌ها در مزارع + تصاوير
از جمله ديگر مزاياي ساخت مزرعه روبوتيك پرورش كاهو،‌ عدم نياز به استفاده از آفت‌كش هاي شيميايي و نيز عدم آلودگي كاهو به انواع بيماري ها و عوامل سمي را مي‌توان نام برد. 

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۷:۰۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
مخدرهاي ديجيتالي، آهنگ‌هايي هستند كه در اينترنت يافت مي‌شوند و طبق اظهارنظر برخي منابع، افراد با گوش دادن به محتواي آنها و با رعايت برخي دستورالعمل‌ها استعمال مواد مخدر را احساس مي‌كنند. در اين گزارش صحت اين مطلب بررسي مي‌شود.

فارس: مخدرهاي ديجيتالي از سوي سازندگان آنها، فايل‌هاي صوتي توصيف شده‌اند كه افراد با گوش سپردن به محتواي آنها و با رعايت برخي دستورالعمل‌ها دچار همان احساسي خواهند شد كه هنگام استفاده از مواد مخدر به فرد دست مي‌دهد. توليدكنندگان يا عرضه كنندگان اين فايل‌ها، نام آهنگ‌ها را هم نام ماده‌ مخدري كه بايد احساس شود مي‌گذارند.
 
توليد كننده‌هاي فايل‌هاي موسيقي به ازاي عرضه فايل‌هاي خود مبالغي دريافت مي‌كنند، اما عرضه كننده‌ها بدون دريافت وجهي همان فايل‌ها را به صورت رايگان در اختيار علاقمندان قرار مي‌دهند.
 
فردي كه يك بار آهنگ را دانلود كند مي‌تواند به هر ميزان كه مايل بلاشد و هر زمان به موسيقي گوش بدهد و نيازي نيست پول اضافه‌اي بپردازد. البته بيشتر افراد به دليل كيفيت پايين آهنگ‌ها حتي يك آهنگ را نيز تا انتها گوش نمي‌دهند. شايد به همين دليل اين آهنگ‌ها جايگاهي در ميان فهرست پرفروش‌ترين موسيقي‌هاي دنيا ندارند.
 
دفتر فناوري‌هاي نوين مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي درباره مخدرهاي ديجيتالي گزارشي تهيه كرده است.
 
طبق اين گزارش، بخشي از گزارش آينده 2025 كه از سوي مركز پژوهشي پيوست در سال 2014 به عنوان پيش‌بيني‌هاي بدبينانه در سال 2025 ذكر شده، دنيايي به تصوير كشيده شده است كه در آن مجرمان مهارت‌هاي خود را گسترش داده‌اند و مخدرهاي سايبري – رواني خانواده‌ها و جوامع را متاثر خواهند ساخت (PEW RESEARCH CENTER,2014).
 
مطالعات مربوط به علوم شناختي و اثرگذاري روي مغز در اولويت سرمايه‌گذاري‌هاي تحقيق و توسعه اتحاديه اروپا و آمريكا (NSF,2015) و رژيم اشغالگر قدس (OECD,2014) قرار دارد. احتمال تلاش براي دستيابي به فناوري ايجاد مخدرهاي ديجيتال خارج از تصور نيست.
 
شايد نتايج اين تحقيقات زمينه توليد مخدرهاي ديجيتال را فراهم كند، اما تاكنون چنين دستاوردي حاصل نشده است. با توسعه مطالعات علوم شناختي، مسائل اخلاقي و مقرراتي متعددي حادث خواهد شد (Montgomery,2015) كه يكي از آنها احتمالا مخدرهاي ديجيتالي خواهند بود، بنابراين پيشنهاد مي‌شود مطالعات سياستگذاري بيشتري روي موضوع علوم شناختي صورت گيرد.
 
سازمان بهداشت جهاني اعتياد را چنين تعريف مي‌كند: حالتي مضر براي فرد و اجتماع كه به طور متناوب يا مزمن به وسيله مصرف مستمر ماده تخدير كننده طبيعي يا مصنوعي ايجاد مي‌گردد. خواص مواد مذكور عبارتند از: ميل و احتياج به مصرف مواد مخدر و تهيه آن به هر صورت ممكن، گرايش به اضافه كردن آن هر روز بيشتر و انقياد رواني و گاهي جسمي در نتيجه استعمال مواد مخدر.
 
اعتياد به مواد مخدر، حالت وابستگي يا عادت مرضي در به كار بردن مواد سمي تحريك كننده يا آرام‌بخشي دستگاه عصبي ايجاد مي‌كند به صورت مطبوع حس دروني و وضع عاطفي را تغيير مي‌دهد.
 
در مقطع زماني فعلي بيشتر مراجع رسمي و علمي نسبت به عملياتي بودن ايده مخدرهاي ديجيتالي ترديدهاي جدي وارد كرده (Wodward, 2010) و بيشتر اين موضوع را يك فضاسازي رسانه‌اي مي‌دانند تا يك موضوع علمي واقعي.
 
با توجه به اظهارات متخصصين مغز و اعصاب و كارشناسان اداره مبارزه با مواد مخدر آمريكا، امارات متحده عربي، عربستان و ايران و مطالعه ميداني و مصاحبه با خبرگان، مخدرهاي ديجيتالي داراي اثراتي كه در تعريف مخدر از سوي سازمان بهداشت جهاني ذكر شده نيستند.
 
يعني گرايش به استفاده از اين آهنگ‌ها به وجود نمي‌آيد و حتي رغبت لازم براي گوش سپردن كامل را نيز ايجاد نمي‌كنند. لذا ايده مخدرهاي ديجيتالي در حال حاضر عملياتي نيست.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۴:۲۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

حاشيه‌هاي حضور رهبر انقلاب در منزل سردار شهيد همداني + تصاوير

» سرويس: سياسي - سياست داخلي

سردار سرتيپ پاسدار حسين همداني از فرماندهان دوران دفاع مقدس و مستشاران ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و مدافعان حرم در طول سال‌هاي گذشته كه نقش تعيين كننده‌اي در حفظ و حراست حرم حضرت زينب(س) و كمك و تقويت جبهه مقاومت اسلامي در جنگ تروريستي سوريه داشت ، عصر روز پنجشنبه شانزدهم مهرماه در حين انجام ماموريت‌هاي مستشاري در حومه شهر حلب به دست تروريست‌هاي داعشي به شهادت رسيد.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي در بخشي در پيام تسليتي كه به مناسب شهادت سردار همداني منتشر كردند، آورده‌اند: صف استوار آرزومندان اين موهبت و كمربستگان راه جهاد و شهادت در ايران اسلامي و در سپاه و همه‌ي نيروهاي مسلّح جمهوري اسلامي، صفّي بلند و بنياني مرصوص است: و منهم من ينتظر و ما بدّلوا تبديلا. رحمت خدا بر شهيد همداني و بر همه‌ي مجاهدان راه حق.

 

ايشان با حضور در منزل شهيد همداني با خانواده آن مرحوم ابراز همدردي داشتند كه كه khamenei.ir فضاي آن ديدار را به شرح زير توصيف كرده است:

 

ديدار قرار است بعد از اذان مغرب باشد، چيزي حول و حوش هفت و هشت شب. درست روبه‌روي منزل شهيد همداني مسجد بزرگي است كه شلوغي‌اش در اين شب‌هاي محرم مي‌تواند كار را براي ديدار سخت كند. كافي است چند نفر از بچه‌هاي زبل هيئت مسجد بو ببرند كه آقا قرار است بيايند اينجا تا كار به‌كلي از روند خودش خارج شود. به همين خاطر بچه‌هاي دفتر سعي مي‌كنند خيلي دور و بر خانه و مسجد روبه‌روي آن آفتابي نشوند. بعضي‌ها حتي نماز مغرب را هم مي‌روند چند محله آن‌طرف‌تر مي‌خوانند. با همه‌ي اينها چند جوان و نوجوان كه انگار بوهايي برده‌اند يك‌جور خاصي به رفت‌وآمدها نگاه مي‌كنند و چيزهايي درِ گوش هم پچ‌پچ مي‌كنند!

 

 

حاشيه‌هاي حضور رهبر انقلاب در منزل سردار شهيد همداني

اما وقتي وارد خانه مي‌شويم تازه مي‌فهميم كه مسأله فقط آن چند نوجوان زبل و كنجكاو بيرون نبوده است! با يك حساب سرانگشتي نزديك پنجاه شصت نفر در خانه هستند! معلوم است كه در اين فاصله هر كس توانسته به يكي از اقوام خبر داده و او هم خود را رسانده است. يكي از مجريان شبكه‌ي خبر هم بين اين افراد است. اصرار دارد كه خبر نداشته و آمده به فاميلشان سر بزند. نسبتش را كه مي‌پرسم مي‌گويد خانمش، دخترخاله‌ي همسر شهيد است! جمعيت آن‌قدر هستند كه توي پذيرايي جا نشده‌اند؛ رفته‌اند داخل اتاق‌ها و سرك مي‌كشند تا از فضاي باز درها داخل پذيرايي را ببينند.

 

 

حاشيه‌هاي حضور رهبر انقلاب در منزل سردار شهيد همداني

خلاصه جمعيت كمي سامان مي‌گيرند و آقا وارد مي‌شوند. آقا مي‌نشينند. خانه شلوغ است. سر و صداي بچه‌هاي كوچك بلند است. آقا از جمعيت مي‌خواهند كه صلوات و فاتحه‌اي بخوانند. خود آقا مفصل اين كار را انجام مي‌دهند و بعدش به جمعيت مي‌گويند كه جلو بيايند تا افرادي كه داخل اتاق‌ها هستند هم در پذيرايي جا بشوند! ما رو باش... نگران زيادي جمعيت بوديم!

 

حاشيه‌هاي حضور رهبر انقلاب در منزل سردار شهيد همداني

 

جمعيت جابه‌جا مي‌شوند و دوباره همهمه مي‌شود. آقا از جمعيت صلوات مي‌گيرند.

«خدا درجات شهيد همداني را عالي كند، با پيغمبر صلي‌الله‌عليه‌وآله با سيد الشهداء عليه‌السلام محشورشان كند، با رفقاي شهيدش كه قبل از او رفتند محشورش كند...»

آقا با دعا براي شهيد همداني شروع مي‌كنند و بعد، از التماس دعاهاي امثال شهيد همداني براي اينكه شهادت نصيبشان شود مي‌گويند و يك‌دفعه چيزي مي‌گويند كه انتظارش را نداريم:

«البته من دعا نمي‌كنم!»

و بعد اضافه مي‌كنند:

«به اين معني كه مي‌گويم ان‌شاءالله بعد از بيست سال، سي سال ديگر شهيد شويد، مي‌گويم ما با شما هنوز خيلي كار داريم. اما خب مي‌روند در ميدان‌هاي خطر و به آرزويشان مي‌رسند كه بزرگ‌ترين سعادت است براي اينها.»

 

آقا گريزي مي‌زنند به روزهاي قبول قطعنامه‌ي ۵۹۸:

«آن روزي كه در سال ۶۷ قطعنامه را اعلام كرديم –بنده خودم به‌عنوان رئيس‌جمهور اعلام كردم- خب گرم بوديم! امام دستور داده بود و اعلاميه داده بود و ما جلسه گرفته بوديم، آدم وقتي گرم است درست متوجه نمي‌شود، يك روزي كه گذشت من يك‌دفعه ملتفت شدم كه قضيه چيست؟ احساسي كه من آن روز داشتم دقيقاً همين احساس بود كه يك جاده‌ي وسيعي بود، يك درِ بزرگي به روي همه باز بود كه افراد با ميل خود مي‌رفتند و از اين در وارد مي‌شدند؛ اين در بسته شد؛ بقيه ماندند پشت اين در... تا چند روز يك غمي بر من مستولي شد... البته خيلي طول نكشيد چون عراق مجدداً بعد از قطعنامه حمله كرد و آمد يك جاهايي را گرفت و اين راه دوباره باز شد؛ من هم تهران نماندم و به آنجا رفتم؛ تا به‌تدريج تمام شد و بچه‌ها عمليات كردند و دشمن را عقب راندند و باز به همين حالت برگشت. بعد از آن تصور نمي‌شد كه اين در شهادت مفتوح بماند براي بندگان... اما عده‌اي از بندگان خالص خدا در اين مدت به شهادت رسيدند. واقعاً حيف است امثال همداني، كاظمي، صياد... به غير از شهادت از دنيا بروند و مثل مردم عادي بميرند... ان‌شاءالله همه‌ي كساني كه آرزوي اين وضعيت را دارند خدا به آنها اين قابليت را بدهد كه به اين فوز برسند...»

 

آقا همسر شهيد را خطاب قرار مي‌دهند و از صبر و شكرگزاري او تجليل مي‌كنند و از سهيم بودن همسر در اجر مجاهدت‌هاي شهيد مي‌گويند و اينكه البته بايد اين اجر را حفظ كرد؛ از اينكه اين يك موهبت الهي است و انسان خودش بايد موهبت الهي را حفظ كند.

همسر شهيد تأييد مي‌كند و آقا مي‌گويند: «اگر شكر بازماندگان نمي‌بود اين عنوان شهادت اين‌قدر در جامعه‌ي ما رونق و جلا نداشت. اين صبرهاست كه به شهادت درخشندگي مي‌دهد و آن را به‌صورت يك آرزو در جامعه درمي‌آورد.»

 

پسر بزرگ شهيد كه وهب نام دارد، شروع مي‌كند به معرفي خانواده. شهيد دو پسر دارد و دو دختر. نوه‌ها معرفي مي‌شوند و كوچك‌ترينشان را -كه دختر چهارماهه‌اي به نام هانيه است و دختر مهدي، پسر كوچك‌تر شهيد است- مي‌آورند تا آقا در گوشش اذان و اقامه بگويند.

 

موقع اذان و اقامه گفتنِ آقا، گويي هانيه در آغوش پدربزرگ جا خوش كرده! با محاسن آقا بازي مي‌كند و حتي آنها را مي‌كشد، دست روي لب‌هاي آقا مي‌كشد؛ آقا هم با لبخند مشغول اذان و اقامه خواندن هستند؛ تمام كه مي‌شود با خنده مي‌گويند: «هر كار دلت خواست با ما كردي!»

 

حاشيه‌هاي حضور رهبر انقلاب در منزل سردار شهيد همداني

 

 

 

جمعيت مي‌خندند. مهدي -پدر هانيه- مي‌گويد: «بابا خيلي اين بچه را دوست داشت». آقا مي‌گويند: «خدا ان‌شاءالله چند برابرشان كند.»

 

آقا از سن شهيد همداني مي‌پرسند. ۶۵ ساله بوده است. همسر شهيد به ديدار چند روز قبل از شهادت سردار همداني با آقا اشاره مي‌كند، مي‌گويد: «حقش همين بود. من به بچه‌ها گفتم. خدا رو شكر مي‌كنيم كه به آرزويش رسيد.»

 

آقا مي‌گويند: «اخلاص ايشان كار خودش را كرد. خدا اين‌جوريست، جواب اخلاص را زود مي‌دهد. اين تشييعي كه اينجا شد، تشييعي كه در همدان شد، اين جواب اخلاص بود؛ خدا جواب اخلاص را در همين دنيا مي‌دهد، اين تازه در اين دنيا بود. هيچ اطلاعيه و سفارشي نمي‌تواند اين جمعيت را جمع كند. اين مغناطيس كه دل‌ها را مي‌كشد ناشي از اخلاص اين مرد بود، اينها اسوه‌اند براي همه؛ نمونه‌اند؛ خب مردم هم قدرشناسي كردند، الحمدلله...»

 

آقا از احوال دخترهاي شهيد هم جويا مي‌شوند. بعد استكان چاي را برمي‌دارند و مشغول مي‌شوند. در همين حين از شغل پسرها مي‌پرسند. يكي كارمند بانك است و يكي پاسدار. آقا از برادرها و خواهرهاي شهيد مي‌پرسند. برادر شهيد كه سه سال از او كوچك‌تر است در مجلس حضور دارد. شهيد دو خواهر دارد كه يكي از آنها به‌خاطر بيماري در مجلس نيست. پسر او از آقا چفيه‌شان را تبركي مي‌خواهد براي مادرش. آقا مي‌گويند: «چه پسر عاقل زرنگي»! دوباره جمعيت مي‌خندند.

 

پسر شهيد خاطره‌اي از آخرين ديدار با پدر تعريف مي‌كند. از اينكه قبل از رفتن، مادر با همه‌ي بچه‌ها تماس مي‌گيرد كه پدر مي‌گويد بياييد ببينمتان -پدر تازه چند روز بوده كه آمده بوده و دوباره قصد رفتن داشته- ديروقت بوده و راه هم كمي دور. اما مادر دوباره زنگ مي‌زند كه پدر اصرار دارد حتماً بياييد. بعد هم گفته بود كه اگر شهيد شدم حتماً در همدان دفنم كنيد.

آقا مي‌گويند: «هر جاي ديگر هم دفن مي‌شد همين‌طور بود اما اين نعمت و فرصتي بود كه خدا به مردم همدان داد تا احساسات شهادت‌طلبانه و انقلابي‌شان را بروز دهند.»

 

پسر ديگر شهيد خاطره‌اي تعريف مي‌كند از محل دفن شهيد؛ از اينكه پدر هميشه مي‌گفت اين بخش از گلزار شهداي همدان را خيلي دوست دارد. جايي كنار شهيد حسن ترك؛ يك جاي ساده و بدون تشريفات؛ مخلصانه.

آقا مي‌گويند: «اينها الطاف خاص الهي است كه شامل حال بعضي‌ها مي‌شود؛ بعضي هم نه. بعضي‌هايشان هم رفتند جنگ، چند سال هم در جنگ بودند، بعضي‌ها حتي مجروح هم شدند و خب اين نعمت بزرگي بود كه خدا به اينها داد، اما نتوانستند نگه دارند و در برخورد با حوادث گوناگون زندگي از دست دادند.»

 

يكي از پسرها به وصيتنامه‌ي شهيد اشاره مي‌كند كه نوشته است خودتان را بدهكار انقلاب بدانيد. آقا تأييد مي‌كنند و مي‌گويند: «انقلاب ماها را زنده كرد؛ برويد خاطرات جوان‌هاي اواخر انقلاب را بخوانيد؛ امثال فريدون هويدا؛ سفير بود در پاريس؛ يا فرد ديگري كه قوم و خويش فلان‌كس بود رفته بود لندن سفير شده بود؛ جاهاي مهم دست اينها بود؛ خاطرات اينها را بخوانيد؛ اينها چند صباح بعد مي‌آمدند ايران و مي‌شدند وزير و نخست‌وزير و حاكم بر سرنوشت مردم مي‌شدند؛ اينها نه اينكه فقط بي‌دين بودند، خب گذشتگان اينها هم خيلي‌ها بي‌دين بودند؛ اما بالاخره به يك‌سري چيزها اعتقاد داشتند؛ به سنت‌هاي ايراني، به خط فارسي و اين‌جور چيزها، به برخي امور ظاهري مذهبي مثل عزاداري؛ بالاخره قبول داشتند؛ اما اينها به هيچ‌چيز معتقد نبودند. يك‌سري آدم هرهري مذهب محض! ايران با اين عظمت و ملت به اين بزرگي، مي‌افتاد دست اينها. اگر انقلاب نشده بود، اين‌گونه مي‌شد. خدا اينها را تبديل كرد به كسي مثل امام خميني. حالا اين انقلاب منت ندارد سر ما؟ اگر همه‌ي ملت ايران تا آخر عمرشان خدا را شكر كنند كه گرفتار آنها نشدند و وضع عوض شد جا دارد؛ هر چه درباره‌اش فداكاري كنند جا دارد.»

 

پسر دوباره به وصيتنامه‌ي پدر اشاره مي‌كند كه خدا را شكر كرده كه در عصر خميني زيسته است. آقا هم ادامه‌ي كلامش را با تأييد مي‌گيرند و مي‌گويند: «واقعاً همين است. ماها اگر شرح حال امام خميني را در تاريخ مي‌خوانديم، نصفش را باور نمي‌كرديم؛ از بس عظمت در زندگي و رفتار امام هست، اگر خودمان نديده بوديم و بنا بود در تاريخ بخوانيم نصفش را باور نمي‌كرديم. من همين را يك وقتي به امام گفتم؛ گفتم "آقا اگر ما در تاريخ شرح حال كسي مثل شما را مي‌خوانديم همين‌طور حسرت مي‌خورديم كه چرا ما آدم‌هاي اين‌جوري را نديديم؛ حالا خدا به ما اين نعمت را داده داريم شما را از نزديك مي‌بينيمتان." اين واقعاً نعمت بزرگي است براي ما. آدم‌هاي بزرگي كه در تاريخ بودند آدم دلش مي‌خواست اينها را مي‌ديد مثلاً علامه حلي، شيخ بهايي... امام از همه‌ي اينها بالاتر بود با آن كارهايي كه كرده بود. اگر امام ۲۰۰ سال قبل بود و آدم فقط شرح حالش را مي‌خواند، پيش خود مي‌گفت اي كاش اين آدم را مي‌ديدم. گفتم "حالا خداوند اين نعمت را به ما داده، داريم شما را از نزديك مي‌بينيم، دستتان را مي‌بوسيم، از شما مي‌شنويم، با شما حرف مي‌زنيم." واقعاً نعمت بزرگي است كه خداي متعال به مردم ايران داد.»

 

حاشيه‌هاي حضور رهبر انقلاب در منزل سردار شهيد همداني

 

آقا به رسم همه‌ي ديدارهايي كه با خانواده‌ي شهدا دارند، در صفحه‌ي اول قرآني يادگاري مي‌نويسند و به همسر شهيد مي‌دهند. پسر شهيد، قرآن ديگري مي‌آورد و به آقا مي‌دهد تا در آن هم چيزي بنويسند. اين قرآن را سيد حسن نصرالله ۳ سال قبل به دختر كوچك شهيد هديه داده بوده و حالا آقا هم زير متن سيد حسن مي‌نويسند: «رحمت و فضل الهي بر شما و بر سيد عزيز نصرالله و بر شهيد همداني».

 

 

يك قاب عكس از شهيد همداني را هم مي‌آورند تا آقا روي آن براي دختر بزرگ شهيد يادگاري بنويسند. عكس را در حسينيه‌اي و هنگام عزاداري گرفته‌اند. آقا با ماژيك سفيد روي پس‌زمينه‌ي مشكي عكس مي‌نويسند: «رحمت و رضوان الهي بر شهيد عزيز».

 

حاشيه‌هاي حضور رهبر انقلاب در منزل سردار شهيد همداني

 

آقا مي‌خواهند بروند. پسر كوچك‌تر شهيد از آقا مي‌خواهند كه تحفه‌اي به او بدهد. آقا انگشتري مي‌دهند. پسر شهيد خواهش مي‌كند كه خود آقا انگشتر را درون انگشتش بيندازد. مادر خانواده حتي اينجا هم حواسش هست كه حق مادري را ادا كند. سريع مي‌گويد: «پس آقا به پسر بزرگ و دامادمان هم لطف كنيد». آقا با تبسم مي‌گويند: «بله ديگر، وقتي مي‌گويد پسر كوچك، پسر بزرگ هم توش هست!»

همهمه شده است. يكي از آقا مي‌خواهد كه براي جمعيت دعا كنند و آقا هم دعا مي‌كنند. آقا مي‌گويند «يا مولاي» و از جا بلند مي‌شوند. طي كردن فاصله‌ي چندمتري تا درِ خروج چند دقيقه‌اي طول مي‌كشد. مردها خودشان را مي‌رسانند و دست يا عباي آقا را مي‌بوسند.

بيرون از خانه، كنجكاوي آن بچه‌هاي زبل كار خودش را كرده است و جمعيتي جمع شده‌اند؛ همه سياه‌پوش. بچه هيئتي‌هاي پرشور صلوات مي‌فرستند.

شب پنجم محرم است؛ شب عبدالله بن الحسن عليه‌السلام.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۱۰:۴۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
استاد فرشچيان براي طراحي ضريح امام حسين(ع) چقدر دستمزد گرفت؟
تاريخ انتشار : يكشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۴

استاد فرشچيان به منظور طراحي و نظارت بر ساخت ضريح امام حسين بارها به ايران سفر كرد.

  ه گفته مديران پروژه ساخت ضريح امام حسين (ع)، استاد براي طراحي و نظارت بر ساخت اين ضريح بارها به ايران آمد و بارها به قم رفت ولي هـيچگاه به مسوولان ساخت ضريح اجازه نداد درباره مسائل مالي، حرف بزنند.

او حتي اجازه نداد پول هتلش را حساب كنند و هر بار كه مسئولان پول هتل را پرداخت مي‎كردند، استاد بيش از رقم پرداختي را به كارگاه ساخت ضريح برمي‌گرداند.

استاد، براي طراحي ضريح جديد امام رضا(ع) نيز ريالي دريافت نكرد و بعد از پايان پروژه، وقتي به او گفتند لااقل اين تسبيح ياقوت را به عنوان يادگار قبول كن، پاسخ داد: هيچ چيز قبول نمي‎كنم و اگر اين تسبيح را نيز به من بدهيد، آن را داخل ضريح خواهم انداخت.

استاد گفت: من مزدم را قبلا از ائمه گرفته ام و همين توفيق و هنري كه دارم را از آنان دارم


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۰۹:۰۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

آئين جامه پوشان پير علم دهها سال است كه در روستاي كلوده محمود آباد برگزار مي شود.

به گزارش مهر، اين مراسم آئيني پيش از آن روز هفتم محرم در روستاي دلارستاق آمل با نام باب الحوائج قمر بني هاشم برگزار مي شد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۰ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۱۲:۲۱:۰۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
پوشيدن لباس شمر و ظاهر شدن در هيبت منفورترين و ملعون ترين شخصيت هاي تاريخ دلي مي خواهد كه فقط از عهده بعضي آدمها برمي آيد. آدمهايي كه به گفته خودشان بارها در لباس شمر براي امام حسين (ع) گريه كرده اند.
به گزارش گروه وبگردي باشگاه خبرنگاران جوان، از ديرباز «تعزيه خواني» و تماشاي آن ميان ما ايرانيان به عنوان يك مراسم عزاداري محبوب بوده است و حتي در زماني كه برگزاري آن ممنوع بود همواره در كوچه پس كوچه هاي شهر با قوت ادامه پيدا كرد. تعزيه خوان ها نيز همواره به نقش شان شهره مي شدند و شمرخوان ها شايد تا پايان عمرشان اين اسم رويشان باقي مي ماند. به همين بهانه و با نزديك شدن به روزهاي اوج عزاداري اباعبدالله سراغ چند «مخالف خوان» قديمي رفتيم تا از حال و هواي تعزيه و خاطراتشان از سالها «اشقياخواني» و حاضر شدن در لباس شمر بپرسيم.
مرتضي صفاريان ۸۲ ساله
شايد معروف ترين شمرخوان حال حاضر كشور «مرتضي صفاريان» باشد. شبيه خواني كه از ۵ سالگي كارش را آغاز كرده و حالا در ۸۲ سالگي همچنان روي صحنه هاي تعزيه فعال است. با او زماني حرف مي زنيم كه فقط ۱۰ دقيقه فرصت دارد تا دوباره لباس سرخ اشقيا را بپوشد و روي صحنه برود.
شمرهايي كه براي امام حسين(ع) گريه كردند
 
دوست داشتم مخالف خوان باشم
از ۵ سالگي تعزيه مي خواندم. وقتي هم سنم از خواندن شبيه سكينه و قاسم و علي اكبر گذشت به مخالف خواني علاقه مند شدم. از پوشيدن كلاه خود و پرتاب خنجرها خوشم مي آمد. بچه هم كه بودم با چادر مادرم بازي مي كردم و اداي مخالف خواني در مي آوردم تا الان كه ۸۲ سال دارم هنوز مخالف مي خوانم. البته سنم الان بيشتر شده و تخت مي خوانم. يعني نقش يزيد و معاويه را دارم.
فكر مي كرد من واقعا شمرم
۱۲ سال پيش در قسمتي از تعزيه كه يزيد از شمر مي خواهد كه سر امام حسين را بياورد. داشتم به يك سمتي حركت مي كردم كه يك نفر در جمعيت با چوب دستي به من حمله كرد. من چون از پدرم شنيده بودم كه گاهي مردم احساساتي مي شوند و ممكن است به سمت مخالف خوان ها بيايند آماده بودم و جلويش را گرفتم. بعد آن بنده خدا گفت حركات شما به گونه اي بود كه من واقعا فكر مي كردم شما شمري و داري سر امام حسين را پيش يزيد مي بريد.
در صحنه بازار شام گريه ام گرفت
ما اگرچه مخالف خوانيم ولي خودمان هم منقلب مي شويم. مثلا من وقتي نقش جوانمرد قصاب را بازي مي كنم واقعا منقلب مي شوم. سر صحنه هاي شمرو قتلگاه و يا وقتي نقش حارث قاتل طفلان مسلم را بازي مي كنم هم حسابي منقلب مي شوم. ديروز هم جايي نقش شمر را در صحنه بازار شام بازي كردم كه دست بچه ها را بسته بودند و من مثلا با تركه اي كه داشتم بايد بچه ها را مي زدم و آنها گريه مي كردند. واقعا نتوانستم كلامم را شروع كنم و تحت تاثير احساسات مردم و آن صحنه خودم هم گريه ام گرفت.
روضه وداع امام حسين و حضرت زينب بسيار سخت است
حرمله منفورترين شخصيت كربلاست. يكبار هم نقش حرمله را در برنامه كه در نيويورك داشتيم بازي كردم. اما روضع وداع اباعبدالله و حضرت زينب برايم سخت ترين روضه است. در تعزيه صحنه اي است كه شمر در شام گزارش كربلا را به يزيد مي دهد و طرز كشته شدن ها را تعريف مي كند. بازي كردن شمر در اين صحنه و مرور اتفاقات كربلا هم يكي ديگر از مشكلات كار است.
 شمرهايي كه براي امام حسين(ع) گريه كردند
علي سعيدي۴۹ ساله
علي سعيدي متولد ۱۳۴۵ است و سابقه كار نمايشي و بازيگري دارد. از ۲۸ سالگي به تعزيه روي آورده است و به گفته خودش چون صداي بم و شايد چهره خشني دارد اشقيا خوان شده است و تا به حال بيشتري نقشي كه بازي كرده « شمر» بوده است. براي همين كلي خاطره دارد.
پيرزني گفت تو مسلمان نيستي؟
در تعزيه صحنه اي دارد كه وقتي حارث طفلان مسلم را پيدا نمي كند خسته به خانه مي آيد و از زنش غذا مي خواهد. آن روز در تعزيه غذا آماده نبود. يك جعبه خرما گوشه صحنه بود. من كه نقش حارث را بازي مي كردم در اجرا به آن خرما اشاره كردم و ايشان آورد. يك خانم مسني از تماشاگران كه خرما را آورده بود بعد از تعزيه زد به سينه من و گفت: «من خرما را آوردم كه مسلمان ها بخورند. تو چرا خوردي؟» يكبار هم شمر بودم و صحنه اي كه حضرت علي اكبر را به شهادت مي رسد، يك مقدار درگيري دارد. وقتي تعزيه تمام شد و براي لباس عوض كردن رفته بودم كه يك پيرمردي شروع كرد به كتك زدن من. بعد فهميدم آن پيرمرد پسرش جوان بوده كه در جنگ شهيد شده است.
روضه رقيه سخت ترين روزه كربلاست
ماهم مسلمان و شيعه هستيم حتما گاهي تحت تاثير قرار مي گيريم. در صحنه قتلگاه امام حسين كه من نقش شمر را بازي مي كردم. آنقدر فضا سنگين بود كه من منقلب شده بودم. بايد به قتلگاه مي رفتم اما آنقدر حالم بهم ريخته بود كه اصلا نمي توانستم اين كار را انجام دهم. واقعا صحنه تكان دهنده اي بود.به نظر من حرمله منفورترين شخصيت كربلا است. اين نانجيب با اهل بيت چه كارها كه كرد. آنهايي كه خودشان بچه يا نوه كوچك دارد بيشتر اين موضوع را مي رود. هنوز هم كه گاهي نقش حرمله را بازي مي كنم ونقش شبيه امام شبيه علي اصغر را مي آورد چقدر سخت است. ديگر صحنه اي كه آزارم مي دهد وفات حضرت رقيه در شام است كه واقعا آزار دهنده است. سنگين ترين نقش براي من يزيد در بازار شام است. نقش شمر هم سنگين است. چون بايد يك دور ديگر وقايع كربلا را شرح دهيم و آنجا كه يزيد مي گويد كه سرها را بياوريد واقعا اجرايش براي يك شبيه خوان سخت است.اما از انبياء روضه حضرت فاطمه بسيار مرا منقلب مي كند و در روضه كربلا روضه حضرت رقيه واقعا برايم سخت است.
 
حسين حيدري ۴۲ ساله
آقاي حيدري متولد ۵۲ است و از دوران كودكي در شهرش تفرش كه مهد تعزيه است تعزيه خواني را آغاز كرده است و ۲۲ سال است كه به صورت حرفه اي تعزيه مي خواند. حالا پسرش نيز راه پدر را ادامه داده و به گفته پدرش يكي از بهترين بچه خوان هاي كشور است. با آقاي حيدري در حالي حرف زديم كه در اجراي روز قبلش زمين خورده بود و كتفش دچار در رفته بود.
يك بار با چوب دنبالم كردند
بيشتر از بقيه شمر را بازي كردم. كتك نخورده ام اما چندسال پيش كه در شهر خودمان بازي مي كردم يك نفر با چوب دنبالم كرد. اما اشقيا خواني در زمان قديم طوري بود كه مسن ها آنقدر احساساتي مي شدند و بهم مي ريختند كه به سمت شبيه خوان ها حمله مي كردند. اما الان اينطور نيست. خب آن موقع ها تلويزيون نبود. تنها نمايشي كه مي ديدند همين تعزيه بود و چون اعتقاداتشان خيلي قوي بود اينطور بروز مي كرد.
به حضرت عباس ارادت ويژه اي دارم
در تعزيه زمان اجراي شهادت حضرت ابولفضل هنگام ضربه زدن به سر آقا و صحنه هاي قتلگاه واقعا احساساتي مي شوم و گريه مي كنم. ما شبيه خواني  شمر را مي كنيم اما حسين دوست هستيم. اصلا به عشق امام حسين است كه لباس شمر را مي پوشيم. درست است شمر سرامام را جدا كرد اما حرمله واقعا منفورترين شخصيت كربلا است. بدترين شخصيت است چون مستقيم هم به جنگ نيامد و فقط به قلب امام حسين، چشم عباس و گلوي علي اصغر تيراندازي كرد.من در روضه حضرت ابوالفضل خيلي گريه ام مي گيرد. اصلا ارادت ويژه اي به حضرت عباس دارم.
يك نفر در تعزيه شفا گرفت
يكبار در فرهنگسراي بهمن تعزيه مي خوانديم يك خانمي آمد كه سرطان خون داشت آن شب خيلي گريه كرد. بعد براي آزمايش كه رفته بود و گفتند كه خوب شده و شفا گرفته است. بعدها خيلي براي مصاحبه و گزارش سراغش رفتند. اين بهترين خاطره ام از تعزيه شد.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۰ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۱۲:۱۸:۵۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

جام نيوز - در عصر قاجار با شروع ماه محرم خيابان ها و كوچه و شهر به پرچم هاي سياه مزين مي شد و در تهران نزديك به دويست هيات مراسم عزاداري برقرار بود.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۳۱:۵۹ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
گزارش "مشرق" از «زنان هيكل»؛
"سازمان زنان هيكل" رهاورد تلاش‌هاي زنان يهودي افراط گرايي است كه تلاش داشتند، زنان لائيك و بنيادگراي يهودي را جذب اين سازمان كنند و به اين ترتيب، ميزان توجه و مشاركت زنان يهودي در بناي هيكل سوم سليمان را افزايش و گسترش دهند.

گروه بين‌الملل مشرق - يكي از بارزترين سازمان هاي تندرو صهيونيستي فعال در زمينه بناي «هيكل سليمان» يا همان معبد مورد ادعاي يهوديان صهيونيست سازمان «زنان در خدمت هيكل» يا «زنان هيكل» است.

همانگونه كه از نام اين سازمان برداشت مي شود، فعالان در آن تلاش دارند، به نوعي زنان يهودي را وارد عرصه تلاش هاي صهيونيستي براي ساخت هيكل سليمان بر خرابه هاي «مسجد الاقصي» كنند.

«زنان هيكل»، سازمان زنان يهودي فعال در زمينه بناي هيكل سوم سليمان

به همين دليل نام سازمان صهيونيستي زنان هيكل همواره در خبرهاي مربوط به تجاوزات يهوديان افراط گرا عليه مسجد الاقصي و درگير با نمازگزاران فلسطيني درج مي شود.
افزون بر حضور در عرصه درگيري‌ هاي جاري در محوطه مسجد الاقصي و مشاركت در تجاوزهاي صورت گرفته به اين مسجد مبارك، سازمان زنان هيكل فعاليت هاي ديگري دارد كه در جمع آوري طلا و جواهر براي بناي هيكل و فروش خاك آن به يهود، برگزاري كلاس ها و دوره هاي آموزشي و نشست ها و همايش ها در خصوص هيكل سليمان و بناي آن نمود پيدا مي كند.

تأسيس
سازمان صهيونيستي «زنان در خدمت هيكل»، سازماني زنانه - يهودي است كه از ائتلاف سازمان هاي هيكل نشات يافته است و «ائتلاف سازمان هاي هيكل» تعداد زيادي از جنبش ها و گروه هاي يهودي – صهيونيستي افراط گرا و تندرو را دربر مي گيرد كه بارزترين آنها جنبش «امناي هيكل، دانشجويان هيكل و بازگشت كنندگان به كوه هيكل» است.

«زنان هيكل»، سازمان زنان يهودي فعال در زمينه بناي هيكل سوم سليمان

رياست سازمان زنان هيكل را «اينات زيف» و «روكا شيمون» مشتركا برعهده دارند كه از يهوديان صهيونيست ساكن قدس اشغالي شمرده مي شوند. اغلب اعضاي اين سازمان را زنان ساكن قدس اشغالي تشكيل مي دهند، اما اعضاي ديگري در شهرك هاي صهيونيست نشين كرانه باختري نيز دارد.

اهداف سازمان
10 سال پيش در راستاي افزايش گرايش هاي يهودي رسيدن به «كوه هيكل» سازمان زنان هيكل بر اساس يك هدف اصلي و مهم تشكيل شد كه در تقويت و اشاعه ايده بناي هيكل و رسيدن به كوه هيكل نمود پيدا مي كرد.

«زنان هيكل»، سازمان زنان يهودي فعال در زمينه بناي هيكل سوم سليمان

همان گونه كه گفته شد، اين سازمان رهاورد تلاش هاي زنان يهودي افراط گرايي است كه تلاش داشتند، زنان لائيك و بنيادگراي يهودي را جذب اين سازمان كنند و به اين ترتيب ميزان توجه و مشاركت زنان يهودي در بناي هيكل سوم سليمان را افزايش و گسترش دهند.

يكي از موسسان اين سازمان تندرو به نام «سبوراه ويل» تصريح مي كند كه من تنها به خواندن نماز در مسجد الاقصي اكتفا نمي كنم، بلكه بايد هيكل سوم سليمان در سريع ترين وقت ممكن بنا شود، در واقع نمي توانم، ببينم، قبه طلايي مسجد الاقصي همچنان استوار و پا برجاست، بلكه مي خواهم ببينم، هيكل سوم به جاي آن بنا شده است.

براي تحقق اين هدف سازمان زنان هيكل به شكل دوره اي و مستمر اقدام به تجاوز و تعرض به مسجد الاقصي و برگزاري مراسم تلمودي با هدف اشاعه و گسترش ادعاي يهوديان در داشتن حق و حقوق در مسجد الاقصي مي كنند.

مهمترين اقدامات زنان هيكل
سازمان زنان هيكل از هر اقدامي براي تحقق اهداف مقطعي و نهايي مورد نظر اين سازمان ابا ندارد و مهمترين اين اقدامات را مي توان در موارد زير ملاحظه كرد:

جمع‌ آوري طلا و جواهر براي تزيين هيكل
يكي از وظايف سازمان زنان هيكل جمع آوري طلا و جواهر براي تزيين معبد مورد ادعاي يهوديان است تا از آنها براي تزيين اين معبد استفاده كنند.

«زنان هيكل»، سازمان زنان يهودي فعال در زمينه بناي هيكل سوم سليمان

فروش خاك
يكي از عجيب ترين اقداماتي كه سازمان زنان هيكل دست به آن زد، فروش كيسه هاي كوچك خاكي بود كه اعضاي اين سازمان ادعا مي كردند، از خاك برجا مانده از هيكل دوم سليمان در قدس اشغالي است.

رسانه هاي صهيونيستي در اين خصوص تصاويري از اين كسيه ها منتشر كردند كه روي آن نوشته شده بود، از خاك برجا مانده از هيكل دوم سليمان در «كوه هيكل».

«زنان هيكل»، سازمان زنان يهودي فعال در زمينه بناي هيكل سوم سليمان


برگزاري دوره ها و كلاس هاي آموزشي
سازمان زنان هيكل اقدام به برگزاري دوره هاي آموزشي و كلاس ها و همايش ها و نشست هاي اعتقادي و ديني تحت عنوان لزوم بسيج يهود براي بناي هيكل سوم مي كنند.
طي اين فعاليت ها، زنان عضو سازمان اقدام به پخش كردن نشريه ها، كتابچه ها و اطلاعيه هايي مي كنند كه بر ضرورت بناي هيكل سوم سليمان تاكيد دارد.

«زنان هيكل»، سازمان زنان يهودي فعال در زمينه بناي هيكل سوم سليمان

تحريك نمازگزاران الاقصي
اعضاي سازمان زنان هيكل به صورت مستمر طي فعاليت ها و اقداماتي كه براي آن برنامه ريزي كرده اند، تلاش مي كنند، موجب تحريك نمازگزاران فلسطيني مسجد الاقصي شوند و از جمله اين اقدامات نوشيدن شراب توسط اين زنان در مسجد الاقصي و دعوت از دختران و پسران يهودي جهت برگزاري مراسم ازدواج اشان در اين مسجد مبارك است.


«زنان هيكل»، سازمان زنان يهودي فعال در زمينه بناي هيكل سوم سليمان

نقش زنان بنيادگراي يهودي در نزاع اعراب - اسرائيل

نقش زنان بنيادگراي يهودي – صهيونيستي تنها به بسيج زنان يهودي براي حضور در نزاع اعراب – اسرائيل و جلب بيش از پيش توجه و نگاه آنها به بناي هيكل مورد ادعايشان محدود نمي‌ شود، بلكه يكي از عرصه هاي مهمي كه در قالب اين نزاع اين زنان در آن حضور دارند، جنگ و مبارزه جمعيتي در منطقه است.


جنگ و مبارزه جمعيتي اين زنان در قالب تشويق به افزايش زاد و ولد در ميان زنان يهودي به طور عام و زنان يهودي بنيادگرا به طور خاص نمود پيدا مي كند، به گونه اي ميزان باروري در ميان اين زنان به 8 زايمان مي رسد.

 

«زنان هيكل»، سازمان زنان يهودي فعال در زمينه بناي هيكل سوم سليمان

اين موضوع موجب شده است، «حوجي هوبرمن»، نويسنده راستگراي صهيونيست تاكيد كند كه «زنان يهودي بنيادگرا نقش مهمي را در مبارزه و جنگ جمعيتي اسرائيل با اعراب فلسطيني بازي مي كنند و بردن اين جنگ مقابل اعراب و فلسطينيان سرنوشت مبارزه اسرائيل با آنها را در تمام سطوح و ابعاد به سود يهود رقم مي زند».

 

در اين راستا زنان عضو سازمان زنان هيكل با اعمال فشار بر خاخام هاي يهودي خواستار صدور فتواي مجاز بودن حضور زنان در مسجد الاقصي شده اند، چون اغلب مردان يهودي حضور زنان خود در الاقصي را تا پيش از تصرف آن تحريم كرده اند.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۲۲:۴۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب