خرید iptv  ,خرید Cccam  ,خرید سی سی کم  ,خرید سیسیکم  ,خريد فرش ماشينى  ,buy glass mosaic tile online  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,دستگاه ضبط صدا  ,عکاسی صنعتی  ,آموزشگاه خیاطی  ,download serial irani  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,
سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد

سلام خوش آمديد - وبلاگي مفيد و دوست داشتني و گلچيني از جديترين مطالب آموزنده كانون اديب قوچاني لطفا براي بهتر شدن ما نظر بدهيد
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 395
دیروز : 262
افراد آنلاین : 1
همه : 1959126
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس
در حال حاضر تصوير كلي ما از پرتو زمينه كيهاني نسبتا يكنواخت است اما با اين وجود مناطقي در آن مشاهده مي شود به مربوط به قسمت هايي با چگالي بيشتر است و نشان دهنده بخش هايي از عالم هستند كه كهكشان ها و ستاره ها آنجا متولد شده اند.

مساله جهان هاي موازي از جمله موضوعاتي است كه در سال هاي اخير به شدت ذهن دانشمندان و فيزيكدانان جهان را به خود مشغول كرده است. نظريات ارائه شده درباره احتمال وجود چنين جهان هايي به دليل جذابيت فوق العاده زياد، در بين عموم مردم نيز طرفداران بسيار زيادي دارد و تا به حال فيلم ها، سريال ها و كتاب هاي مختلفي هم درباره اين نظريه فيزيكي نوشته و ساخته شده اند.

كشف شواهدي درباره جهان هاي موازي

در يكي از آخرين مقالات اين زمينه كه در ژورنال اخترفيزيك به چاپ رسيده، ادعا شده است كه شواهدي از برهمكنش بين عالم (universe) ما و ساير جهان ها از طريق بررسي تابش زمينه كيهاني (CMB) به دست آمده است. در اين مشاهدات تفاوت هايي با مقدار متوسط (آنومالي) در برخي از نقاط CMB مشاهده شده است كه گفته مي شود شواهدي مبني بر وجود جهان هاي ديگر هستند.

دكتر رانجا چاري، نويسنده اين مقاله، اين طور بيان كرده كه مشاهدات او احتمالا نشانگر برخورد جهان ما با جهان ديگري هستند كه نسبت باريون به فوتون آن در حدود 65 برابر بيشتر از جهان ما است. براي توضيح بيشتر بايد عنوان كرد كه CMB يا تابش زمينه كيهاني، در واقع اولين نوري است كه در عالم به وجود آمده و تقريبا 370000 سال پس از بيگ بنگ تابش آن شروع شده است. اين فاصله زماني هم  به دليل زمان مورد نياز براي سرد شدن جهان و شكل گيري اتم هاي هيدروژن و فوتون هاست كه مي توانستند بدون جذب شدن در ماده اوليه به حركت خود ادامه دهند. در حال حاضر تصوير كلي ما از پرتو زمينه كيهاني نسبتا يكنواخت است اما با اين وجود مناطقي در آن مشاهده مي شود به مربوط به قسمت هايي با چگالي بيشتر است و نشان دهنده بخش هايي از عالم هستند كه كهكشان ها و ستاره ها آنجا متولد شده اند. به وسيله مشاهده نقشه موجود از CMB، دكتر چاري از دانشگاه تكنولوژي كاليفرنيا توانسته است تابش هاي نا متوازني را بيابد كه مربوط به پنج نقطه سرد تر از CMB هستند (همان نقاط آبي رنگ در نقشه). اين نقاط پس از انفجار بزرگ (بيگ بنگ) به شدت چگال تر از ساير بخش ها بوده اند. حالا ادعا شده كه اين تابش ها مرتبط با برخورد عالم ما با يك جهان ديگر است.

اين مورد، اولين نظريه اي نيست كه درباره پرتو زمينه كيهاني و همچنين يافتن ارتباطات بين جهان هاي موازي با آن ارائه مي شود و بدون شك آخرين آنها هم نخواهد بود. تا كنون دانشمندان زيادي تلاش كرده اند رابطه اي بين اين دو مورد بيابند و به يك نتيجه علمي دقيق دست پيدا كنند كه البته تا به حال بي نتيجه مانده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۵۴:۱۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
بيل‌ گيتس و موسسه‌ي خيريه‌ي او يكي از موثرترين عوامل در ريشه‌كن شدن بيماري‌هايي مانند مالاريا بوده‌اند. حالا او توجه خود را به سمت بحران انرژي جهاني متمركز كرده و معتقد است با تحقيق بهتر مي‌توان اين مشكل را حل كرد.
zoomit.ir - ميعاد بافراست: بيل‌ گيتس و موسسه‌ي خيريه‌ي او يكي از موثرترين عوامل در ريشه‌كن شدن بيماري‌هايي مانند مالاريا بوده‌اند. حالا او توجه خود را به سمت بحران انرژي جهاني متمركز كرده و معتقد است با تحقيق بهتر مي‌توان اين مشكل را حل كرد. به علاوه بيل گيتس قصد دارد هزينه‌هاي اين تحقيق را نيز تامين كند.

بيل گيتس ۲ ميليارد دلار براي متوقف كردن تغييرات جوي هزينه مي‌كند

بيل گيتس اعلام كرد كه قصد دارد تا ۲ ميليارد دلار از سرمايه‌ي خود را براي كمك به متوقف كردن تغييرات آب و هوا هزينه كند. هر چند به زودي مذاكراتي در اين مورد در شهر پاريس برگزار خواهد شد اما گيتس معتقد است كه به سختي مي‌توان كشورهاي مختلف را ملزم به اجراي تعهداتشان كرد و بازار آزاد نيز توانايي مالي كافي براي جايگزيني روش‌هاي بهينه را ندارد. گيتس معتقد است كه در اين شرايط نياز به سرمايه‌گذاران شخصي داريم.

در حالي كه هيچ فناوري معادل براي سيستم انرژي كنوني وجود ندارد، گيتس معتقد است كه تاريخ نشان داده در صورتي كه دولت‌ها عزم خود را جزم كنند نوآوري‌ها نيز سرعت خواهند گرفت.

بيل گيتس و موسسه‌ي خيريه‌ي او در گذشته نيز مشاركت زيادي در برطرف كردن مشكلات روز دنيا داشته‌اند و به نظر مي‌رسد بار ديگر موسس مايكروسافت قصد دارد تا از سرمايه‌ي خود براي كمك به بشريت بهره بگيرد.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۵۰:۳۸ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
30ساله است اما اعتقادي ندارد كه سن ازدواجش گذشته و مي گويد با موقعيت اجتماعي كه دارد آنقدر صبر مي كند تا فردي با معيارهايي كه مي خواهد پيدا كند. مريم كه دانشجوي فوق تخصص قرنيه چشم است ...

به گزارش گروه وبگردي باشگاه خبرنگاران جوان؛ 30 ساله است اما اعتقادي ندارد كه سن ازدواجش گذشته و مي گويد با موقعيت اجتماعي كه دارد آنقدر صبر مي كند تا فردي با معيارهايي كه مي خواهد پيدا كند.

مريم كه دانشجوي فوق تخصص قرنيه چشم است و به زودي متخصص قرنيه مي شود درباره دليل ازدواج نكردنش به شفاف مي گويد: كسي را كه با معيارهاي من براي زندگي مشترك همخواني داشته باشد نيافته ام و عجله اي هم براي ازدواج ندارم.

او در پاسخ به اين سوال شفاف كه آيا او به عنوان يك دختر ايراني سن معمول ازدواج در جامعه  ايراني را رد نكرده است، مي گويد: در اين دوره و زمانه ديگر سن ازدواج معنايي ندارد.ديگر گذشت ان روزها كه مي گفتند، دختر كه رسيد به 20 بايد به حالش گريست.اين روزها زنان جامعه ايراني همه براي خود صاحب كمالات و تحصيلات هستند، شغل خوب دارند و نيازي نيست براي خلاص شدن از محدوديت هاي خانه پدري و براي استقلال زود ازدواج كنند.

به گفته او اين روزها ديگر دوره و زمانه اي نيست كه ازدواج امري حياتي باشد و چه زن و چه مرد  مي توانند با مجرد ماندن هم زندگي خود را در جامعه داشته باشند.

اين پزشك مجرد معتقد است: نگاه جامعه ايراني اين روزها به مجردها مثل سابق بد و تهديد اميز نيست و به نظر من يا بايد ازدواج نكرد يا بايد مطمئن شد كه ازدواج موفقي خواهي داشت و زندگيت بعد از ازدواج از اين كه هست بهتر مي شود.چه از لحاظ مادي و چه از لحاظ معنوي.
وقتي از او درباره معياريش براي ازدواج مي پرسم ، لبخند مي زند و مي گويد: دوس دارم همسرم سطح علمي بالاترسي از من داشته باشد و از لحاظ درآمديب نيز برتر باشد.ظاهر هم براي من مهم است.البته نه به اين معنا كه دنبال مردي رويايي هستم اما در هر حال بايد شكل و شمايل همسرم به خودم بيايد و مورد تاييد من و البته خانواده ام نيز باشد.سطح فرهنگ خانواده همسرم هم بسيار اهميت دارد و بايد از لحاظ سطح فرهنگي نيز با هم همخواني داشته باشيم.در ضمن من بايد همسرم را قبل از ازدواج خوب بشناسم و براي ازدواج ريسك نخواهم كرد اما اگر از كسي خوشم بيايد و شناخت لازم را درباره او كسب كرده باشم حتي حاضرم خودم پا پيش بگزارم به خواستگاري اش بروم.ازدواج سنتي را نمي پسندم.
 
محسن 35 ساله نيز با خواستگاري كردن دختران از پسران مشكلي ندارد.او كه فوق ليسانس مكانيك است و در حوزه مكانيك خودرو ها متخصص است و براي خود تعميرگاهي مدرن دارد در اين باره به شفاف مي گويد: من تا به حال ازدواج نكرده ام چرا كه دختران امروز مادي گرا شده اند و تنها براي پول به سراغ آدم مي آيند و احساسي در كار نيست.افرادي را هم كه خانواده به من معرفي مي كنند ، از آن جهت نمي پسندم كه اكثرا اجتماعي و امروزي نيستند و تفاوت هاي جدي فرهنگي داريم.

او مي گويد: امروز دوره زنان مظلوم و ساكت گذشته و فردي با موقعيت و تحصيلات من همسر مظلومي كه چيزي از در اجتماع حضور داشتن نداند را نمي خواهد.من دوست دارم همسرم دختري باشد كه حتي خودش حاضر باشد پا پيش بگذارد و از من تقاضاي ازدواج كند.يعني جسارت  تابو شكني را داشته باشد.ضمن اين كه ظاهر نيز براي من مهم است.
 
اين در حالي سات كه زهراي 32 ساله كه در يك خانواده سنتي بزرگ شده و هنوز ازدواج نكرده است، نظري متفاوت دارد.او كه ليسانس ادبيات دارد و خانه دار است در باره خواستگاري  دختران از پسران به شفاف مي گويد: پسرهاي امروزي خيلي از خود راضي و مغرور  هستند  و به جاي اين كه به موقعيت و شغل خود براي ازدواج فكر كنند به مال و منال خانواده دختر و خود دختر چشم دوخته اند تا جاييكه امروز بسياري از پسران مجرد به دنبال زن شاغل با درآمد بالا هستند و  توقع تيپ و قيافه انچناني هم از دخترها دارند.حالا فرض كنيد دختر هم پا پيش بگذرد، آنوقت است كه ديگر نمي شود پسر را كه اعتماد به نفسش به سقف رسيده كنترل كرد!

او ادامه مي دهد: من مطمئنم بعد از ازدواج سركوفت هاي پسر و خانواده اش در اين خصوص آغاز مي شود و زندگي را بر دختر زهر مي كند.

زهرا در پاسخ به اين سوال كه چرا تا به حال ازدواج نكرده مي گويد: من و خانواده ام اعتقادي به شاغل بودن زن بيرون از خانه نداريم و من هم علاقه اي به آشنايي هاي بيرون از خانه ندارم.خواستگارهايي هم كه از اين طرف و آن طرف معرفي شده اند تا به حال همه به دنبال زن شاغل بوده اند يا به دنبال خانواده پولد ار عروسشان كه من هيچ يك را ندارم.از طرفي از دوستانم مي شنوم كه اين روزها پسرها علاقه دارند خودشان همسرشان را انتخاب كنند و به شيوه سنتي علاقه اي ندارند.من هم ديگر از ازدواج كردن نااميد شده ام.

محسن 37 ساله نيز نظري نزدك به زهرا دارد.او كه دكتراي فيزيك دارد و استاد دانشگاه آزاد است معتقد است: دختران امروز نجابت مادرانمان را ندارند و همه مادي گرا و ظاهر گرا هستند.
او مي گويد: تا به حال دختر خانمي به من معرفي نشده كه مانند مادرم خانه دار و زن زندگي باشد و همه يا به دنبال كار بيرون از خانه هستند و يا به دنبال مد و سر و شكلشان.

محسن اما برخلاف زهرا معتقد است كه اين دختران هستند كه علاقه اي به ازدواج سنتي ندارند و دوست دارند قبل  از ازدواج با همسر خود ارتباط داشته باشند و خودشان همسرشان را انتخاب كند.محسن خواستگاري دختران از پسران را عملي خارج از شان زنان و دختران ايراني مي داند و معتقد است: زن با نجابت و حيا است كه زن است و اين عمل حجب و حياي زنانه را زير سول مي برد.

ازدواج و سبك زندگي اين روزها

به اين ترتيب است كه روز به روز جمعيت كشور كمتر مي شود و جوانان حاضر به ازدواج با هم نيستندو هر يك براي خود دلايلي دارند.دختران ، پسران را مقصر مي دانند و پسران، دختران را اما نكته اينجاست كه همين جوانان هستند كه سبك زندگي و ازدواج ها را با رفتار و توقعات خود تغيير داده اند.تغييراتي كه تقدس ازدواج رازير سوال برده و به ازدواج به عنوان ابزاري براي رسيدن به خواسته هاي مادي نگاه مي كند.البته نيم توان در اين ميان از نقش مشكلات اقتصادي در كاهش ازدواج گذشت اما در هر حال به نظر مي رسد قسمت مهم ماجرا، تفاوت فرهنگ ازدواج است.
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۳ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۲۰:۳۳ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

سازمان اطلاعات عربستان بودجه ۳ كشور را صرف مبازره با شيعيان مي‌كند

جهان > خليج‌ فارس - همشهري‌آنلاين:
يك چهره برجسته اپوزسيون نظام آل سعود فاش كرد بودجه «شعبه رافضي‌ها» در سازمان اطلاعات عربستان برابر با بودجه سه كشور است.

شاهزاده تركي بن بندر كه زماني در وزارت كشور و دستگاه اطلاعات عربستان به مدت يك سال به عنوان افسر فعاليت مي‌كرد براي نخستين‌بار اين مسئله را فاش كرد كه شعبه خاصي به نام "شعبه رافضي‌ها" وجود دارد كه بودجه آن برابر با بودجه تونس، اردن و يمن است و از اقدام‌هاي اين شعبه توطئه‌ عليه شيعيان و بدجلوه دادن آنها از طريق چاپ كتاب‌هاي دروغين و جعلي است و اين كتاب‌ها در موسم حج توزيع مي‌شود و حتي به كشتن شيعيان تحريك مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران به نقل از پايگاه اينترنتي المسله، شاهزاده تركي بن بندر بن محمد بن عبدالرحمان آل سعود، يك شخصيت مخالف نظام آل سعود مقيم پاريس است و در گفت‌وگويي در منزلش با حضور افراد برجسته‌اي از فرهيختگان عرب در پاريس از جمله اصحاب رسانه، انديشمندان، سياستمداران و ديگر افراد گفت: يك مسلمان شيعه بسيار بهتر از يك مسلمان سلفي است چراكه يك شيعه با زيارت امام حسين (ع) به خدا نزديك مي‌شود اما يك سلفي با اين ادعا كه به خدا نزديك شود شيعه را مي‌كشد و به شيطان نزديك مي‌شود.

او افزود: مسلمان شيعه اقدام حرامي را مرتكب نشده است اما يك سلفي دست به اقدام شنيعي مي‌زند و اين اقدام كشتن انسان‌هاي ديگر است كه اسلام اين اقدام را نهي كرده و آن را حرام كرده است.

اكثر حاضران در اين همايش نيز با شاهزاده تركي توافق نظر داشتند كه سلفيت هيچ حقي براي كشتن شيعيان پيرو اهل بيت به دليل اختلاف نظر با آنها ندارد.

اين مخالف نظام آل سعود عنوان داشت: من به دليل انتقاد از پادشاه و مخالفت با پادشاهي او از سوي علما در عربستان كافر شناخته شدم هرچند كه انتقاد از حقوق شخصي انسان است.

او افزود: در گذشته مي‌شنيدم كه شيعيان «كافر» هستند چراكه آنها با خلافت ابوبكر، عمر و عثمان مخالف هستند. امروزه من مطمئن شدم هر كس كه حاكم سياسي را رد كند از سوي علمايي كه در حاشيه آن حاكم قرار دارند تكفير مي‌شود.

وي در پايان گفت كه در آينده‌اي نزديك تابعيت فرانسوي خواهد گرفت و پس از آن براي پارلمان فرانسه كانديدا خواهد شد چراكه عربستان يك كشور عقب‌مانده است و در عصر حجر زندگي مي‌كند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۳ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۱۸:۰۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
نسخه چاپيارسال به دوستان
/يادداشت مهمان/
دل امام زمان(عج) را با اين عزاداري‌ها نشكنيم

ناهنجاري‌هاي جديدي در عزاداري‌ها رخ داده كه دل نازنين امام زمان(ع) را به درد مي‌آورد و با كمال تأسف آن‌ها به صورت اپيدمي در شهرهاي مختلف شيوع و رسوخ نيز پيدا كرده است.

خبرگزاري فارس: دل امام زمان(عج) را با اين عزاداري‌ها نشكنيم

به گزارش خبرنگار آيين و انديشه خبرگزاري فارس، سيدمرتضي ميرسراجي از پژوهشگران عرصه مهدويت با پايان يافتن دهه دوم محرم، يادداشتي را به شرح ذيل نگاشته است:

عشق به ساحت مقدس امام حسين(ع) نه تنها در دل شيعيان ايشان بلكه در دل هر انسان آزادانديش و سبزانديشي در هر نقطه عالم و از هر دين و مسلك آشيانه و مأوي دارد، در اين ميانه عاشقان اباعبدالله الحسين(ع) از هر كوششي در اعتلاي نام و سيره متعالي آن حضرت به اَشكال مختلف فروگذار نمي‌كنند و پيوسته و به طور خودجوش و مردمي اهداف و مظلوميت‌هاي ايشان را در راه دفاع از حق و اسلام عزيز پاسداري و ستايش مي‌كنند.

نمود عيني و بارز آن عزاداراي‌هاي باشكوه براي اين دُردانه خلقت در سرتاسر جهان است كه بدون اجبار يا حمايت‌هاي دولتي و حتي يك مديريت كلي بلكه به صورت عاشقانه، عارفانه و خودجوش از سوي دلباختگان اين امام همام و اين آينه صفات الهي انجام مي‌پذيرد.

اهميت عزاداري و تعظيم قيام عاشورا تا بدانجاست كه امام عصر، حجت زمان، حضرت مهدي(عج) در زيارت ناحيه مقدسه در رثاي امام حسين(ع) مي‌فرمايند: «فَلَأَنْدُبَنَّكَ صَبَاحاً وَ مَسَاءً، وَ لَأَبْكِيَنَّ عَلَيْكَ بَدَلَ الدُّمُوعِ دَماً،حَسْرَةً عَلَيْكَ وَ تَأَسُّفاً عَلَى مَا دَهَاكَ وَ تَلَهُّفاً، حَتَّى أَمُوتَ بِلَوْعَةِ الْمُصَابِ وَ غُصَّةِ الِاكْتِيَاب‏»؛ هر صبح و شام بر تو نُدبه و زاري مي‌كنم و به جاي اشك، خون مي‌گريم، از روي حسرت و تاسف بر مصيبت‌هايي كه بر تو وارد شد، تا آنجا كه از نهايت مصيبت و شدّت غصه جان دهم.

اما نكته‌اي كه به ذهن حقير در ايام عزاداري سالار شهيدان(ع) به نظر رسيد، موارد جديدي است كه دل نازنين امام زمان(ع) را به درد مي‌آورد و با كمال تأسف آن‌ها به صورت اپيدمي در شهرهاي مختلف شيوع و رسوخ نيز پيدا كرده است.

با نهايت اعتذار از همه دوستداران و شيفتگان امام حسين(ع) كه اين قبيل كارها را انجام مي‌دهند بايد عرض كرد كه اين موارد به شكلي انحراف از مسير پر بركت و معنوي عزاداري امام حسين(ع) محسوب مي‌شود و پسنديده‌تر آن است كه اين قبيل كارها كه در ادامه بدانها اشاره مي‌كنيم، در اين مراسمات معنوي و عرفاني ترك شود، بلكه به هيچ وجه نباشد تا خداي ناكرده اين دسته كارها به صورت فرهنگ يا سنت به مرور در سطح جامعه اسلامي و شيعي جا نيافتد و از طرفي بهانه‌اي هم به دست دشمن و مخالف ندهيم:

*آرايش مو با طرح‌هاي حسيني

اين كار جديد كه برگرفته از فرهنگ غربي‌ها است، با حال و هوايي عاشورايي با اذكاري مانند «يا حسين» و نظاير آن بر روي سر آقايان انجام مي‌شود، ارادت به امام حسين(ع) نبايد حالتي غير متعارف داشته باشد، به خصوص كه اين كار كه در سنت و سيره هيچ يك از متدينان و متشرعان نبوده است.

 

 

بنابراين بهتر است كه علاقه‌مندان به ساحت مقدس امام مظلوم و شهيد، عزاداري و حزن خود را به صورت‌هاي متعارف و معمول در جامعه نشان دهند تا روش‌هايي كه شايد بيشتر برازنده فوتباليست‌ها يا ورزشكاران غربي يا خواننده‌هاي فاسدالاخلاق آنجا است و در آن‌ها صددرصد تظاهر و خودنمايي غالب است و ما كه الگوهاي بسيار بهتري داريم به هيچ روي وارث آنها نيستيم.

*شيشه‌نويسي ماشين با جملات طنز!

دوستداران اهل بيت(ع) ايام شادي و عزاي معصومان اقدام به نوشتن اذكار و مطالبي در شيشه پشتي ماشين‌هايشان مي كنند كه با اين كار مي‌خواهند اوج غم و اندوه خود در ايام سوگواري يا اوج شادي خود را در ولادت‌ها، مبعث و عيد غدير نشان دهند.

برخي تمام شيشه پشت را يا رنگ مي‌زنند و مطلب مي‌نويسند يا مطلب مفصل يا موجزي قرار مي‌دهند. شايد بحث نوشتن پشت ماشين يا تيره شدن كل شيشه پشت ماشين خارج از موضوع ما باشد و مقرّرات و بايد و نبايدهاي آن را بهتر است از كارشناسان محترم راهنمايي و رانندگي پرسيد، اما آنچه به حوزه بحث ما مربوط مي‌شود بروز و ظهور عده‌اي جملات طنز و خنده‌دار، مرتبط با مقوله غمبار عاشورا است.

اولين كسي كه مبدع اين كار بوده شايد نمي‌دانسته كه مسبّب چه كار ناپسندي شده است و به جاي اينكه رضايت خداوند را كسب كند، عنايت امام حسين(ع) را به دست آورد و دل امام زمان(عج) را كه داغدار جد بزرگوارشان است، تسلّي بخشد، اسباب ناراحتي و آزردگي را فراهم ساخته است.

متاسفانه بنده در سطح شهر قم، ماشين‌هايي را ديدم كه اين قبيل جملات را داشت و جاي تاسّف دارد، در جايي كه حرم اهل بيت(ع) است، اين كارها در ايام سوگواري سيدالشهدا(ع) انجام مي‌شود.

در زير به نمونه‌هايي از اين عبارات توجه كنيد كه متاسفانه وقتي در اين ايام، ماشين‌ها در كنار خيابان پارك هستند يا از كنار دسته‌‌هاي عزاداري عبور مي‌كنند، اسباب خنده براي سينه‌زنان و سوگواران را فراهم مي‌كنند.

از ذكر آن‌ها در نوشتار خودداري مي‌كنم و توجه شما را به عكس‌هاي زير جلب مي‌كنم كه گوياتر بوده و باز هم تأكيد مي‌كنم اين قبيل امور با آنچه كه امام زمان(عج) در باب عزاداري و تعظيم و پاسداشت ابا عبدالله(ع) از ما مي‌خواهند، تناقض فراوان دارد و مانند دو خط متنافر هستند.

به جهت حفظ حرمت قلم و ساحت مقدس امام حسين(ع) مواردي را كه شامل دشنام‌هاي ركيك و دون شأن يك شيعه امام حسيني و يك شيعه منتظر صاحب الزمان(عج) بودند، در اين مقاله و اين تصاوير اشاره نكرديم.

 

 

در پايان از همه كساني كه به اين گونه كارها اعم از آرايش ويژه محرم يا شيشه‌نويسي‌هاي طنز ماشين روي آورده‌اند، تقاضا مي‌شود دقت بيشتري را در اين  امور و آنچه انجام مي‌دهند، داشته باشند.

فراموش نكنيم كه هر چيزي براي مؤمن جايگاه ويژه‌اي دارد و طنز نيز جايگاه خاص خود را، كاري نكنيم كه اين قبيل كارها - از عده‌اي كه البته اطلاع نداشته‌اند و حتماً اين كارهايشان را اصلاح و جبران خواهند كرد - دستاويزي براي مخالفان اهل بيت(ع) قرار گيرد و خاطر مبارك امام زمانمان(عج) مكدر و خداي ناكرده از روي ناداني و بي‌اطلاعي ما علاوه بر غم جانكاه ايشان از عاشورا، غمي ديگر بر دل نازنينشان بنشيند.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۳ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۱۵:۲۷ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

فون و فن هاي شگفت انگيز آشپزي در سفر

1394/08/05

آكايران :روزنامه توريسم: مي گويند جاده آدم را گرسنه مي كند. راست مي گويند. چون محمدعلي اينانلو هم از ريشه پزشكي اين اتفاق حرف مي زند و با اشتهاي فراواني، از آشپزي در سفر مي گويد. اين كه اعضاي گروه او همه، همه فن حريف درجه يكي هستند؛ از رانندگي گرفته تا شكار و فيلمبرداري و كمك هاي اوليه و البته آشپزي ولي قبل از گفت و گو كه صحبت مي كنيم، مي گويد: «تنها در آشپزي است كه قبولشان ندارم. نه اين كه قبولشان نداشته باشم؛ آنها هم تنها آشپزي مرا قبول دارند. آشپزي ام از همه بهتر است. اصلا آشپزي بخش مهم تفريحي سفرهاي ماست. لذت مي بريم و حسابي سر آشپزي كردن شوخي مي كنيم و خلاصه خوش مي گذرد.»
بنا به گزارش آكاايران : به همين خاطر است كه دستور پخت ويژه ترين غذاها با ساده ترين امكانات را در سفر با اشتهاي وصف ناپذيري تعريف مي كند، از طرز پخت تيهو در كره تا كباب داخل آلومينيوم فويل، حتي طرز تهيه آب جوش در پلاستيك فريز. شايد در سفرها به كارتان بيايد. به او گفتم، به شما هم مي گويم؛ سفر خوش و نوش جان.

در سفر خواب مهم تر است يا خوراك
آقاي اينانلو در سفر خواب مهم تر است يا خوراك؟ خواب و خوراك هر دو. هيچ كدام اول نيستند. خواب خوب نباشد، اشتها خوب نيست، خوراك خوب نباشد، خواب و آسايش نيست و اگر خواب و خوراك خوب نباشند، آدم در سفر خوش اخلاق نيست و بد مي گذرد؛ هم به خودمان، هم به ديگران. البته اهميت به خواب و خوراك به معناي تن پروري نيست، به معني جذاب كردن سفر است. اصلا آشپزي، يكي از سرگرمي هاي خيلي مفرح سفر است. خصوصا آشپزي هاي گروهي...
خانم ها استراحت كند
افراد گروه را بايد دسته بندي كرد؛ از سه ساله تا كهنسال و به آنها مسئوليت و عنوان داد، البته بيشتر به آقايان. خانم ها را استراحت مي دهم.
چون در «حضر» بيشتر كار مي كنند...؟
بله، خانم ها را بايد به عنوان بازرسان آشپزي در سفر منصوب كرد. خلاصه هركسي را مسئول يك چيزي مي كنيم. آقاي برنج، آقاي سيب زميني، گروه مسئول چاشني ها و... هر كس هم مسئوليتش را درست انجم نداد، جريمه مي شود؛ يا يك وعده غذا، يا كلاغ پر يا مسئوليت اضافه و... نكته اي كه در بيايان و سفر وجود دارد، كمبود امكانات است؛ اين كه با حداقل ها بايد تداركات را تكميل كرد.
تجربه هاي جالب از آشپزي در سفر
اين به تجربه بر مي گردد. البته بايد در سفر خوب غذا خورد و كالري بدن را تامين كرد و گرسنگي نكشيد ولي زياده روي هم نكرد. كسي هم كه وسايل را طراحي مي كند و كلا خود سفر را، بايد وسايل لازم و كافي بياورد و بار اضافه توليد نكند. يكي، دو تا نكته برايت بگويم از كمبود امكانات و نحوه تامين نياز. مثلا اگر يخ و يخدان و يخچال و... نداشته باشي و بخواهي آب و نوشابه ات را خنك كني، يك كيسه زباله بر مي داري و تا نصفه آب مي كني.
,فون و فن هاي شگفت انگيز آشپزي در سفر سفر,مسافرت,آشپزي در سفر,توصيه هاي سفر، توصيه سفر، توصيه هاي سفر به

كپسول گاز و يك شيلنگ هم بر مي داري و از گروه و ماشين و آتش فاصله مي گيري. شيلنگ را داخل كيسه مي كني و كپسول را باز، بعد در كيسه را مي بندي. 5 دقيقه بعد بطري هايي كه داخل آب درون پلاستيك قرار داده بودي، خنك و تگري مي شود. يا اگر بخواهي آب  جوش درست كني و قهوه و چاي بخوري و كتري و قوري نداري، در كيسه فريزر به آن نازكي مي شود آب جوش درست كرد. آب را داخل كيسه مي ريزي، كمي سرخالي و درش را گره مي زني و روي آتشي كه شعله اش فروكش كرده، مي گذاري. چند دقيقه بعد آب داخل كيسه جوش مي آيد.
كيسه را سوراخ مي كني و داخل فنجان ها آب جوش مي ريزي و قهوه ات را مي خوري. البته اين موارد مربوط به شرايط خاص است.
دنده كباب در سفر مي چسبد
در پيك نيك غذايي كه معمولا زياد درست مي شود و طرفدار هم دارد، كباب است، البته نه هر كبابي. دنده گوسفند برخلاف تصور همه كه فكر مي كنند به درد آبگوشت مي خورد، جان مي دهد براي كباب. همين جا بگويم كه بهتر است يك منقل تاشو كه همه جا مي فروشند، تهيه كنيم و به جاي سنگ و آجر در بيابان از آن استفاده كنيم. سنگ باعث مي شود سطح ناهموار شود و سيخ ها درست قرار نگيرند و خام و سوخته از آب دربيايد. همين منقل هاي تاشو يك سيم توري رويشان دارند شبيه باربيكيو. به درد دنده كباب مي خورد. دنده را بايد به ابعاد ده در ده بريد، آن را توي مخلفات (پياز، نمك، فلفل، روغن زيتون، آّب ليمو و...) خواباند و بعد روي منقل كباب كرد؛ با آتش ملايم. فوق العاده مي شود.
فويل همه فن حريف
يك وسيله مهم ديگر در سفر براي آشپزي، آلومينيوم فويل است. البته به شرط اين كه آن را در بيابان مچاله نكنيم و بيندازيم. غير از آشپزي خيلي هم به درد ظرف شدن مي خورد، مثلا آن را دور ديس قالب كني و از آن ديس بسازي براي وقتي كه تعداد بالاست و بشقاب كم. ضمنا خيلي هم به درد كباب ويژه درست كردن مي خورد؛ هر نوع گوشت، هر نوع ميوه حتي دل و جگر را. كمي هم آبدار در مي آيد.
پرنده هاي خوردني
عموما پرنده هاي وحشي گوشت خوشمزه اي دارند. پخت آنها در آمريكا معروف است به Game Coocking. مهم اين است كه خوب درست شوند. دراج خيلي خوشمزه است. تيهو هم همين طور. يك روش پخت ويژه تيهو يا كبك برايت بگويم از ايل خودمان؛ شاهسون.
قابلمه را پر از كره محلي مي كنند؛ قابلمه باريك و بلند. دارچين و نمك و فلفل و كمي شكر به آن كره اضافه و داغ مي كنند تا كاملا قبل بزند. آن وقت به پاي پرنده پاك شده نخ 30 سانتي مي بندند و سه دقيقه مي گذارند در اين كره داغ. يك مرغ سوخاري درجه يك آماده مي شود.
يادتان باشد اگر پرنده وحشي را خواستيد كباب كنيد، چون چربي كمي دارد، بايد مرتب حين پخت به آن كره و روغن زيتون بزنيد تا نسوزد و مرتب هم بچرخانيد.
يك نكته ديگر هم از ايل شاهسون بگويم كه معروف است به فرشاهسوني. يك از غذاهاي مهم در سفر كه كالري كافي دارد، خوشمزه است و زود آماده مي شود، سيب زميني است. شاهسون ها يك قابلمه را پر از نمك مي كنند و سيب زميني خوب شسته شده را داخل اين نمك مي گذارند و قابلمه را روي آتش قرار مي دهند. در قابلمه را مي گذاري و بعد از چند دقيقه سيب زميني ها را چاك مي دهي و با نمك و كره و آبليمو مي خوري؛ خيلي ها روغن زيتون هم با آن دوست دارند. كمي نعناع خشك هم به آن اضافه كنيم، عالي است.
,فون و فن هاي شگفت انگيز آشپزي در سفر سفر,مسافرت,آشپزي در سفر,توصيه هاي سفر، توصيه سفر، توصيه هاي سفر به

يك روش عجيب براي كباب كردن
يك طريقه ديگر كباب درست كردن را هم برايت بگويم كه كمي دردسر دارد ولي در سفر مي چسبد و كاملا ابتكاري است. در جايي كه اتراق مي كنيم، كمي خاك رس پيدا مي كنيم و با اين خاك و كمي آب، گل درست مي كنيم با غلظتي در حدود گل كوزه گري كه بشود با آن قالب گرفت. آن وقت جوجه را با پوست و پر- البته كله و پايش را قطع مي كنيم و شكمش را خالي- گل اندود مي كنيم، به طوري كه جايي از اين توپ گلي باز نباشد و مي اندازيم داخل آتش. با همان چربي هاي خودش در دل آتش كباب مي شود.
يادت باشد كه مخلفات را قبل از گل اندود كردن به شكم جوجه اضافه كني. البته هر پرنده اي را مي شود همين طور كباب كرد و ماهي را هم. بعد از مدتي حدود دو تا سه ساعت توپ هاي گلي را از آتش بيرون مي آوري و صبر مي كني تا خنك شود. بعد با يك كارد مثل وقتي كه نارگيل را مي شكني، توپ هاي گلي را مي شكني. پر و پوست به گل مي چسبد و جدا مي شود و گوشت لذيذ پرنده يا ماهي، گرم و خوشمزه آماده است.
غذا هم غذاي محلي
غذاهايي كه در سفر خيلي طرفدار دارند، غذاهاي محلي هستند. مي خواهم راجع به اينها صحبت كنيم. خيلي از اين غذاهاي محلي مهجور مانده اند، به خاطر اين كه كسي آنها را نشناسانده. عموما تا اسم غذاي محلي مي آيد، چند تا غذاي معروف شمالي مثل باقلاقاتوق و ميرزاقاسمي و يكي دو غذاي جنوبي مثل ميگو و قليه ماهي همه مي افتد.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۳۹:۴۵ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

زيباترين آرامگاه هاي تاريخي ايران (1)

1394/08/12

آكايران :همشهري 6و7 -  حميدرضا حسيني: از سرزمين پهناور و كهن ديار ايران، افراد بزرگ و نامداري برخاسته اند كه نام شان نه فقط در تاريخ ايران بلكه در صحيفه تاريخ جهان ثبت و ضبط شده است. آرامگاه هاي بسياري از آنان شناخته شده نيست يا در كمال گمنامي باقي مانده است.
بعضي آرامگاه ها نيز مانند آرامگاه ابن سينا، خيام، عطار، باباطاهر و حافظ در دوران جديد ساخته شده اند، زيرا اين بزرگان تا حدود 70 سال پيش آرامگاه هايي درخور شأن و مقام خود نداشتند و اين وظيفه ايرانيان معاصر بود كه با ساختن آرامگاه هاي باشكوه، به مقام بلند آنان در تاريخ و فرهنگ ايران زمين، اداي احترام كنند.
بنا به گزارش آكاايران :  در كنار اين دسته، آرامگاه هاي ديگري هستند كه در زمان حيات يا اندكي پس از مرگ صاحبان شان ساخته شده اند. اين آرامگاه هامعمولا به شاهان و مردان اهل دنيا تعلق دارند كه خود يا اعقابشان گمان مي بردند، خانه آخرت شان نيز بايد همچون كاخ هاي دنيوي شان زيبا و سترگ باشد.

برخلاف آرامگاه هاي اهل فضل و دانش كه همواره زيارتگاه مردم بوده اند، اين نوع آرامگاه ها بيشتر به عنوان اماكن گردشگري مورد توجه قرار دارند و واقعيت هم اين است كه بعضي از آنها از نظر هنري و معماري جزو مهم ترين مواريث فرهنگي ايران و جهان هستند.
در اين مطلب سراغ شماري از آرامگاه هاي تاريخي ايران رفته ايم كه بعضي شان بسيار معروف و تعدادي شان كمابيش گمنام هستند.
پاسارگاد
آرامگاه كورش كبير

,زيباترين آرامگاه هاي تاريخي ايران (1) آرامگاه هاي تاريخي ايران,آرامگاه كوروش,آرامگاه داريوش,شهرهاي استان تهران- ديدني هاي استان تهران

كورش و آرامگاه او در پاسارگاد معروف تر از آني است كه نياز به معرفي داشته باشد اما مي توان درباره ويژگي هاي معماري و پيشينه تاريخي آرامگاه او – كه در فهرست ميراث فرهنگي جهان ثبت شده است- به اجمال حرف زد.
 پاسارگاد به معناي اردوگاه پارسيان است و خيلي از مورخان معتقدند، اينجا همان جايي است كه كورش در نبردي  سرنوشت ساز، آخرين شاه دولت ماد را شكست داد و امپراتوري هخامنشي را بنيان نهاد. او اين نقطه را به عنوان پايتخت خود برگزيد و كاخ هايش را در آن بنا كرد.
 البته پس از درگذشت كورش و جانشينش(كمبوجيه)پايتخت هخامنشيان به شوش و همدان و تخت جمشيد منتقل شد اما پاسارگاد كه آرامگاه كورش را دربرگرفته بود، اهميت آييني پيدا كرد و همواره مورد احترام شاهان هخامنشي بود.
امروزه آرامگاه كورش ميان زميني وسيع و مسطح قرار گرفته اما در زمان خود، باغ هاي بزرگي آن را فراگرفته بودند. اين آرامگاه كه از تخته سنگ هاي بزرگ آهكي ساخته شده، بيش از 11 متر بلندا دارد و از دو قسمت تشكيل شده است.
 قسمت اول مركب از يك سكوي پلكاني با شش رديف سنگ است و قسمت دوم اتاق مقبره كورش است كه با سقفي سنگي و شيرواني مانند روي اين سكوي پلكاني استوار شده است.
بنابراين، كورش قطعا درون خاك دفن نشده بود و چون پيكر او را چند متر بالاتر از سطح زمين قرار داده بودند، عده اي اين طور نتيجه گرفته اند كه كورش همچون زرتشتيان به تقدس عناصر چهارگانه آب و باد و خاك و آتش اعتقاد داشته است و پيكرش را مانند زرتشتيان بيرون از خاك در معرض هوا قرار داده اند تا در گذر زمان تجزيه شود.
 البته بعدها يكي از سرداران اسكندر مقدوني كه مامور فتح پاسارگاد و دسترسي به خزانه هاي آن شده بود، نقل كرده كه تابوت طلايي و پيكر موميايي شده كورش را به چشم خود ديده است.
در اين زمان، 200 سال از مرگ كورش مي گذشت و اتاق آرامگاه او مملو از جواهرات و ديگر اشياي گرانبها بود كه گويا همگي توسط سپاهيان اسكندر به غارت رفتند. گفته مي شود كه اسكندر از اين عمل آنان رنجيد و دستور مرمت آرامگاه را صادر كرد؛ دستوري كه البته هيچ گاه اجرا نشد. 
نكته جالب اينكه بعدها در گذر زمان، مردم ايران و منطقه فارس ماهيت آرامگاه كورش را از ياد بردند و اين بناي سنگي بزرگ را قبر مادر سليمان نبي دانستند. اين تصور تا دوره قاجار وجود داشت تا اينكه پژوهش هاي جديد و رجوع به آثار مورخان يوناني نشان داد كه اينجا آرامگاه كورش كبير است.
اصفهان
آرامگاه خواجه نظام الملك طوسي و سلاطين سلجوقي

,زيباترين آرامگاه هاي تاريخي ايران (1) آرامگاه هاي تاريخي ايران,آرامگاه كوروش,آرامگاه داريوش,شهرهاي استان تهران- ديدني هاي استان تهران

خواجه نظام الملك طوسي، بزرگ ترين ديوان سالار تاريخ ايران پس از اسلام و يكي از دانشمندان سده پنجم هجري قمري است.
هنگامي كه تركان سلجوقي از آسياي مركزي به ايران يورش آوردند و سراسر اين سرزمين پهناور را تحت سلطه خود گرفتند، خواجه نظام الملك به دستگاه ديواني آنان پيوست و وزارت «ملكشاه سلجوقي» را برعهده گرفت و دولت سلجوقيان را به اوج قدرت رساند.
خواجه نظام الملك نويسنده كتاب «سياست نامه» و از آن مهم تر بنيانگذار مدارس معروف نظاميه است كه بسياري از بزرگان تاريخ ايران مانند امام احمد غزالي و سعدي شيرازي يا در آن درس مي داده اند يا درس مي خوانده اند.
او در اواخر عمر با ملكشاه سلجوقي دچار اختلاف نظر شد و مدتي پس از آنكه به صورت غــيررسمي از وزارت بركنار شد، به وسيله فداييان اسماعيلي به قتل رسيد و در شهر اصفهان ( پايتخت سلجوقيان ) به خاك سپرده شد.
اكنون در محله احمدآباد شهر اصفهان مقبره كوچكي متشكل از يك حياط و ايوان وجود دارد كه پيكر خواجه نظام الملك و ملكشاه سلجوقي و همسر او كه رقيب سرسخت خواجه بود و جمعي ديگر از شاهان و شاهزادگان سلجوقي در آن به خاك سپرده شده اند.
 اينجا بازمانده يك محوطه بسيار بزرگ بوده كه فقط همين مقدارش باقي مانده و از زرق و برق ظاهري هم خالي است. با اين حال، سنگ مزارهاي موجود در مقبره بسيارگران قيمت هستند. متاسفانه در ساليان نسبتا دور، سنگ قبر خواجه نظام الملك مورد سرقت قرار گرفت و سنگ كنوني، بدلي از سنگ اصلي است.
نقش رستم
آرامگاه داريوش و اعقاب او

,زيباترين آرامگاه هاي تاريخي ايران (1) آرامگاه هاي تاريخي ايران,آرامگاه كوروش,آرامگاه داريوش,شهرهاي استان تهران- ديدني هاي استان تهران

روبه روي كوه مهر – كه تخت جمشيد در پاي آن ساخته شده است – كوهي به نام «كوه حسين» قرار دارد كه آرامگاه يا بهتر بگوييم گور دخمه هاي چهار تن از شاهان هخامنشي را در خود جاي داده است. اين چهار تن عبارتند از: داريوش اول، خشايارشاه، اردشير اول و داريوش دوم. اين چهار آرامگاه تحت تاثير الگوهاي هنري و معماري مصر و آسياي صغير ساخته شده اند.
شكل بيروني آنها كه حدود21 متر از سطح زمين بالاتر است و در دل صخره هاي كوه حسين كنده شده، به شكل يك صليب بزرگ است. در محور عرضي اين صليب، ورودي آرامگاه قرار دارد كه با چهار نيم ستون زيبا شبيه ستون هاي تخت جمشيد تزيين شده است.
 در بالاي محور طولي يا عمودي نيز، حجاري ها و نقوش جالب توجهي خودنمايي مي كنند. در اينجا پادشاهي را به حالت ايستاده مي بينيم كه در دست چپ كمان دارد و دست راست خود را به نشانه سوگند يا سپاسگزاري بالا برده است. او روي تختي ايستاده كه 28ملت تحت فرمان هخامنشيان آن را روي سر و دستان خود حمل مي كنند.
 شاه روبه روي آتشدان مقدس ايستاده است كه شعله هاي آتش از آن زبانه مي كشد و بالاي سر او نماد فروهر كه نماد فره ايزدي و اقبال شاهانه است به چشم مي خورد. در دو سوي تختي كه پادشاه بر آن ايستاده است، سربازان گارد جاويدان و درباريان ايستاده اند.
 فضاي پايين محور عمودي آرامگاه ها خالي است و اين سبك و سياق و نقوش با اندكي تفاوت در هر چهار آرامگاه نقش رستم ديده مي شوند.
درون آرامگاه ها حفره اي قرار دارد كه مكان قرار دادن تابوت پادشاه بوده است، اين تابوت را از سنگ تراشيده اند و نكته جالب توجه اين است كه آرامگاه داريوش اول برخلاف سه آرامگاه ديگر چندين تابوت دارد كه دقيقا نمي دانيم به چه كساني تعلق داشته است؟
نقش رستم آثار ديگري از قبيل نقش برجسته هاي ساساني و ايلامي و بنايي موسوم به كعبه زرتشت دارد كه شرح آنها بيرون از موضوع گفتار ماست اما وجود اين نقش برجسته ها موجب شده بود كه در دوران اسلامي آنها را به رستم، پهلوان اسطوره اي ايران نسبت دهند و اين مجموعه را نقش رستم بنامند.
تخت جمشيد
آرامگاه اردشير دوم و سوم

,زيباترين آرامگاه هاي تاريخي ايران (1) آرامگاه هاي تاريخي ايران,آرامگاه كوروش,آرامگاه داريوش,شهرهاي استان تهران- ديدني هاي استان تهران

آرامگاه دو تن از شاهان هخامنشي در كوه مهر (رحمت) و مشرف به مجموعه كاخ هاي تخت جمشيد ساخته شده است. پژوهشگران اين دو مقبره را كه در ارتفاع 40 متري كوه مهر قرار دارند، متعلق به اردشير دوم و اردشير سوم مي دانند اما نتوانسته اند تشخيص دهند كه هر آرامگاه متعلق به كدام يك از اين دو پادشاه است.
يك آرامگاه ديگر هم مشرف به تخت جمشيد وجود دارد كه چون نيمه كاره است احتمالا به داريوش سوم، آخرين شاه هخامنشي اختصاص داشته اما با سقوط دولت هخامنشي به حال خود رها شده است. از محوطه جلوي اين آرامگاه ها مي توان منظره كاملي از تمام مجموعه تخت جمشيد و مجاور آن را نظاره كرد.
مشهد
آرامگاه باني سي و سه پل
در مجموعه آستان حضرت علي بن موسي الرضا(ع) و ميان رواق هاي پيرامون حرم، بناي هشت گوش بسيار نفيسي با گنبدي كم خيز وجود دارد كه از بالا تا پايين پوشيده از كاشي هاي معرق صفوي است.
 اينجا را رواق يا گنبد «الله ورديخان» مي خوانند؛ زيرا زير آن الله ورديخان گرجي، يكي از فرماندهان بزرگ سپاه ايران در دوره شاه عباس اول به خاك سپرده شده است.
او همان كسي است كه پل معروف سي و سه پل اصفهان را ساخته و چنان كه مي دانيم نام اصلي اين پل، «پل الله ورديخان» است. پسر او نيز، امامقلي خان از پرافتخارترين سرداران سپاه صفوي و كسي است كه موفق شد جزيره هرمز را از استعمارگران پرتغالي پس بگيرد.

,زيباترين آرامگاه هاي تاريخي ايران (1) آرامگاه هاي تاريخي ايران,آرامگاه كوروش,آرامگاه داريوش,شهرهاي استان تهران- ديدني هاي استان تهران


الله ورديخان زماني كه حاكم فارس بود، معماري را به مشهد فرستاد تا آرامگاهي را در جوار حرم امام هشتم(ع) برايش بسازد. او تنها يك سال پس از ساخت آرامگاه درگذشت و در آن به خاك سپرده شد.
متاسفانه متوليان آستان قدس رضوي در زماني نامعلوم نشانه هاي مزار الله ورديخان را محو كرده اند اما مي توان حدس زد كه او درست در نقطه مركزي زير گنبد به خاك سپرده شده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۳۵:۰۰ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

مرد بوشهري ركورددار درازترين سبيل جهان

1394/08/12
آكايران : 
 
 
 

  محمد علي نژاد ۵۵ ساله ساكن شهر خورموج استان بوشهر با طول سبييل ۱۲۲ سانتيمترو ركورد دار درازترين مرد سبيل ايران است. ۴۴۵۴۳ وي كه به شغل آشپزي اشتغال دارد و بهمراه ۵ فرزند پسرخود رستوراني در خورموج دارد در گفتگويي با خبرنگار مي گويد من از ۱۸ سالگي علاقه به داشتن سبيل پيدا كردم وآنهم بدليل آشنايي با چند دوست از كردستان و كرمانشاه بود


وي مي گويد براي نگهداري ازسبيل در طول ۲۷ سال گذشته با بسياري از مشكلات ازجمله نگاه هاي غير متعارف مردم و برخورد بعضي مسئولان مواجه شده ام و چند نوبت نيز مجبورشده ام كه سبيل خود را كوتاه كنم اما از سال ۸۴ تا كنون آن را كوتاه نكرده ام و با نوعي روغن مار كه از كشور هندوستان تهيه ميكنم براي نگهداري و بهداشت آن استفاده مي كنم.

 
,مرد بوشهري ركورددار درازترين سبيل جهان ركورددار,درازترين,سبيل,جالب انگيز، جالب انگيزترين ها، مطالب جالب، عكسهاي جالب، جالبترين ها، مطالب جالب و خواندني


بنا به گزارش آكاايران : در حال حاضر طول سبيل محمد ۱۲۲ سانتيمتر است و ظاهرا ركورد طولاني ترين سبيل مربوط به يك مرد هندي است كه ۱۱۴ سانتيمتر مي باشد.وي مي گويد عكس ها ي خود را جهت ثبت ركورد سبيلم به كتاب مخصوص گينس ارسال كرده ام


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۳۳:۴۶ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

بانو زينب كبري(س)، رسانه‌ي قيام عاشورا

مهدي مومني(سرپرست گروه مولفان مجموعه‌ي روزشمار تاريخ عاشورا) به مناسبت محرم مقاله‌اي را درباره‌ي جايگاه علمي و مقام روايي بانو زينب كبري(س) در اختيار ايلنا قرار داده است.

هنگامي كه به صفحات تاريخ مي‌نگريم در مي‌يابيم حضور مردان در تاريخ بسيار بيشتراز زنان است. بسيارند بانوان بزرگ، اديب، فاضل و خردمند كه در لابه لاي صفحات تاريك تاريخ به دست فراموشي سپرده شده‌اند به طوري كه تاريخ يا از احوال و آثار و زندگي آنان بي‌اطلاع است و يا بطور مقطعي و در شرايط خاص مورد توجه قرار گرفته و سپس فراموش شده‌اند. شايد بتوان گفت كه در بسياري موارد برخي حقايق در مورد آن‌ها به تحريف كشيده شده است.

اين بي‌مهري به بانوان فاضل درعرصه تاريخ اسلام نيز به چشم مي‌خورد. با تورقي در ميان صفحات كتب تاريخي مربوط به آن عصر مي‌بينيم اكثر مورخين اسلامي به تفصيل اهتمام به بررسي وثبت احوال همسران پيامبر نموده و به شرح وبسط زندگي آنان پرداخته‌اند اما متاسفانه از شرح حال برخي از زنان صحابه و دختران و زنان خاندان رسالت اخبار زياد و موثقي در دست نيست. قطعا دلايل زيادي در اين خصوص وجود دارد اما از ميان آن‌ها به دو نكته مي‌توان اشاره كرد:

۱ ـ از بين رفتن كتب و منابع تاريخي حاوي آثار وشرح حال اين بزرگان.

۲ ـ وجود حيا وعفت كه پيوسته مانع از حضور در ميان مردان جز به ضرورت شده است.

دلايل آن هر چه كه بوده به هر حال ما را از دستيابي به تاريخ اين بانوان بزرگ محروم كرده است.

زينب (س)، دختر ارشد اميرالمومنين (ع) و فاطمه زهرا (س) يكي از بانواني است كه اگر چه تاريخ درخشيدن بي‌نظير او را پس از كشته شدن برادرش در كربلا، نتوانسته مخدوش يا گم نمايد اما از شرح حال اين بانوي فاضله فرزانه، پيش از اين واقعه وپس از آن اخبار موثق و زيادي در دست نيست. مورخين حتي در مورد محل دفن وي نيز ـ هم چون مادر بزرگوارش ـ اختلاف نظر دارند ۱.

تنها در همين برهه كوتاه مي‌توان فضل وكمال وي را بررسي نمود. يعني از آغازين لحظه قيام او بر تل زينبيه تا بازگشت به مو طن اصلي‌اش شهر مدينه. در همين زمان است كه بلاغت، فصاحت، علم، فضل، زهد و شجاعت بانو متجلي شد. خطبه‌هاي كوفه وشام وي تنها بيانگراحياسازي دين جدش و تداوم نهضت برادرش نبود بلكه در تبلور اين خطبه‌ها فصاحت وبلاغت وعلم او جاري شد. وي هم چون مادرش زهرا (س) و پدرش علي (ع) با تكيه بر قرآن و علوم نبوي براي تداوم نهضت احيا سازي دين پيامبر اكرم (ص) در معيت امام علي بن الحسين (ع) به استدلال با حاكمان وقت وافشا سازي ماهيت ضد ديني حكومت اموي پرداخت و پس از آنكه امور را به برادر‌زاده خود علي بن الحسين (ع) سپرد هم چون گذشته در تاريخ ناپديد شد.

بي‌ترديد تاثير شگرف حضور زينب (س) در كربلا ودر كاروان اسرا ونقش وي در مغلوبه كردن آثار جنگ طف، منظور نظر بسياري بطور خاص و عام بوده وبررسي شده است.

اين مقاله قصد دارد تنها به گو شه‌اي از جايگاه علمي و مقام روايي حضرت زينب كبري (س) در شش بخش از منابع معتبر و معاصر شيعي و اهل سنت بپردازد:

۱ ـ جايگاه علمي زينب كبري (س)

۲ ـ بانوي رواي

۳ ـ زينب كبري (س) و اخبار عاشورا

۴ ـ كساني كه زينب (س) از آن‌ها روايت كرده است.

۵ ـ آنان كه از او روايت كرده‌اند.

۶ ـ برخي از احاديث مروي از زينب (س)

اميد است اين نوشته گامي ـ هر چند كم وناتوان ـ در جهت شناسايي عقيله بني هاشم (س) باشد.

جايگاه علمي زينب كبري (س)

زينب، زينت پدر، دختر اميرالمومنين علي بن ابيطالب (عبد مناف) بن عبدالمطلب بن هاشم قرشي هاشمي، مادرش فاطمه زهرا (س)، دخت گرامي رسول خدا (ص) است. در زمان حيات پيامبر به دنيا آمد. كنيه اش‌ام كلثوم،‌ام عبدالله و‌ام الحسن است. برايش كنيه‌هاي مخصوصي هم چون‌ام المصائب،‌ام الرزايا،‌ام النوائب ذكر كرده اند۲. هاشميان در تاريخ او را «عقيله» ۳ خود معرفي مي‌كنند و اين لقب منحصراً به زينب كبري (س) تعلق دارد ۴. لقب ديگري را نيز به وي اختصاص داده‌اند كه بازگو كننده علم و فضل فراوان او است، «لبيبه» ۵.

نام مباركش به وسيله جبرئيل بر رسول خدا (ص) عرضه شد و پيامبر فرمود: وصيت مي‌كنم حاضران و غائبان را كه حرمت اين دختر را پاس داريد، همانا وي به خديجه كبري مانند است ۶.

در خانۀ وحي در دامان فاطمه (س) و علي (ع) دوران عمر را سپري نمود تا آنكه پدر، بنا بر صلاح امت، در كوفه رحل اقامت گزيد. آن‌گاه بود كه كوفيان متوجه مرواريدي در صدف بيت علي (ع) گشتند. زنهاي كوفه توسط شوهرانشان از اميرالمومنين (ع) خواهش كردند كه اجازه فرمايد حضور زينب (س) شرف‌ياب شده و از علم او بهره‌مند گردند. اميرالمومنين (ع) اذن فرمود، زن‌ها مي‌آمدند و تفسير قرآن مجيد را از زينب (س) فرا مي‌گرفتند۷.

 اين اوّلين تجلي دانش زينب كبري (س) در جامعه آن روز مسلمين بود. اجازۀ اميرالمومنين (ع) به دانش آموز مكتبش براي تفسير قرآن به زنان كوفه، خود بالا‌ترين سند محكم براي بيان جايگاه والاي علم اين بانوست.

امّا پس از آن بهترين سند در بيان جايگاه رفيع علمي وي، كلام معصوم معاصر او، امام علي بن الحسين (ع) است.

امام سجاد (ع) پس از خطبۀ عمه بزرگوارش در شهر كوفه مي‌فرمايد: «... اَنتِ بِحَمدِ الله عالِمَۀ غير مُعَّلِمۀٌ وَ فَهِمَۀٌ غَير مُفّهمۀٌ» ۸. تو بحمد الله عالم آموزگار ناديده و خردمند نياموخته هستي!

با تكيه بر اين كلام معصوم، بي‌ترديد مي‌توان گفت زينب كبري (س) متعلم به علوم اكتسابي نبوده بلكه بدون واسطه علم را دريافت كرده است و اين عجيب نيست چرا كه اين خاندان از ازل خزّان علم و معادن حكمت بوده‌اند! ۹ شايد به دليل همين ويژگي است كه برخي معتقدند عقيله بني هاشم داراي علم منايا و بلايا بوده است ۱۰.

نكته ديگر در بيان مقام علمي زينب (س) اين است كه به نظر مي‌رسد كلام او با يزيد در مورد تعداد كشته‌شدگان سپاه كوفه تكيه بر مقام علمي وي دارد. آنجا كه يزيد گفت: حسين با يارانش به كوفه آمد و ما به آن‌ها تاختيم. آن‌ها در حالي كه به يكديگر پناهنده شده بودند ما همه را كشتيم.

زينب (س) بي‌درنگ فرمود:‌اي دروغگو! شمشير برادرم خانه‌اي را در كوفه نگذاشته مگر اينكه اهل آن گريانند ۱۱.

با عنايت به اينكه غلو و زياده گويي در كلام خاندان نبوت جايي ندارد و دقت به اين موضوع كه زينب (س) تمامي خانه‌هاي كوفه را در سخن خويش، بدون استثناء عزادار شمشير امام حسين بن علي (ع) دانسته و تذكر اين نكته كه در آخرين وداع سيدالشهداء (ع) با اهل بيت، آنان از جانب او مامور به استقرار در خيام شدند و پس از كشته شدنش از خيمه بيرون آمدند، مي‌توان گفت اين اطلاع دقيق و آگاهي از حجم عظيم كشته شدگان سپاه كوفه تكيه برعلم غير طبيعي آن مخدره دارد.

اما نكته آخر آنكه در كتاب كمال‌الدين و تمام النعمه، در باب توقيعات، مرحوم شيخ صدوق (ا علي الله مقامه) حديثي از حكيمه خاتون دختر امام جواد (ع) و عمه بزرگوار امام عصر (عج) نقل مي‌كند و ضمن آن ياد آور مي‌شود: حسين (ع) وصاياي خود را در ظاهر به خواهرش زينب (س) سپرد براي پنهان كردن امامت پسرش علي بن الحسين (ع) ۱۲ (و در امان ماندن جان او). اين را نيز دليل ديگري براي تبيين جايگاه رفيع علم عقيله بني هاشم مي‌توان شمرد چرا كه ازسوي امام حسين بن علي (ع) محرم سر ولايت و پاسبان آن گشت۱۳.

از علم و فضل اين بانوي ارجمند هر چه گفته شود قطره‌اي از درياست. آن چنان كه سيد محسن امين در اعيان شيعه در توصيف او مي‌گويد: جلالتشان و مقامش، بلندي مقام و منزلتش، قوه استدلال و برتري عقلش و ثبات و پايداريش را از خطبه‌هايش در كوفه مي‌توان ادراك كرد. فصاحت زبان و بلاغت كلامش در خطبه‌هاي كوفه و شام و... چنان است كه گويا از زبان پدرش اميرالمومنين (ع) سخن مي‌گويد۱۴.

بانوي راوي

گنجينه علوم و معارف رسول خدا (ص) و خاندان پاكش مجموعه‌اي از احاديث و رواياتي است كه از طريق راويان و محدثين موثق و متعدد به دست ما رسيده است.

اينكه كدام حديث جز احاديث معتبر است و يا اينكه آيا راويان آن موثق بوده‌اند يا از نه، علوم گسترده‌اي را همچون علم حديث و علم رجال به خود اختصاص داده كه بحث دربارۀ آن‌ها در اين مجال كوتاه نمي‌گنجد.

امّا آنچه كه ذكر آن خالي از لطف نيست، نقش مهم و ارزنده‌اي است كه هر يك از محدثين و راويان حديث در انتشار و انتقال علوم و اسرار معارف محمدي (ص) و استمرار دين مبين اسلام و مذهب ناب تشيع جعفري ايفا كرده‌اند. بطوري كه بدون ترديد مي‌توان گفت اكثر احكام شرعيۀ اسلام و علوم و معارف شيعه مديون آن‌ها و احاديث نقل شده از آن‌ها ست.

سلسله راوياني كه از پيامبر خاتم (ص) و دختر گرامي (س) و وصي بزرگوارش اميرالمومنين (ع) و فرزندان معصومشان و هم چنين بعضي از صحابه همچون سلمان، مقداد، ابوذر و برخي از همسران پيغمبر مانند‌ام سلمه ـ با واسطه‌هاي اندك و يا بدون واسطه ـ حديث يا احاديثي را روايت نموده‌اند، به لحاظ صحت روايت و مستند بودن احاديثشان، بسيار مورد توجه علما، فق‌ها و دانشمندان قرار گرفته‌اند.

زينب كبري (س) يكي از راويان مورد وثوق شيعه است كه بدون واسطه به بيت زهرا (س) وعلي (ع) متصل بوده.

 «محدثه» يكي از القابي است كه براي بانو ذكر شده و اين خود به تنهايي بيانگر نقش وي در نقل احاديث و روايات است. اگر چه از روايات منقول از وي اطلاع زيادي در دست نيست امّا‌‌ همان روايات معدود باقي مانده از آن حضرت بيانگر مقام روايي وي است.

اكنون به گوشه‌اي از گواهي مورخان، علما و محدثين در شهادت به مقام روايي زينب (س) اشاره مي‌كنيم.

۱ ـ ابن سعد در طبقات الكبري، زينب (س) را جزء راوياني ذكر مي‌كند كه از همسران پيامبر و ديگران (و آن‌ها از پيامبر (ص)) نقل حديث كرده‌اند ۱۵.

۲ ـ علامه جعفر نقدي به نقل از عمادالمحدثين آورده كه او (زينب كبري) از مادرش روايت مي‌كرده است ۱۶. مرحوم طبرسي در اعلام الوري بر اين قول تاكيد دارد و مي‌گويد او از مادرش فاطمه (س) حديث نقل مي‌كرده است ۱۷.

۳ ـ علامه مامقاني او را از نساء حديث شمرده و دربارۀ آن عليا مخدره مي‌نويسد:

صدوق او را در مشيّخه نام برده است... و ابن اثير در اسدالغابه او را از صحابه دانسته... و من مي‌گويم:

 «زَينَبُ، وَ ما زَينَبُ وَ ما اَدريكَ ما زَينَبُ، هِيَ عَقيلَۀُ بَني هاشِمٍ وَ قَد حازَت مِنَ الصِّفاتِ الحَميدَۀِ ما لم يَحز‌ها بَعدَ اُمّّ‌ها حتي حق ان يقال هي الصديقه الصغري»

تا جايي كه اگر او را صديقه صغري بخوانيم حق گفته‌ايم» ۱۸.

۴ ـ ابوالفرج اصفهاني صاحب مقاتل الطالبيين در مورد آن حضرت از ابن عباس اينگونه مي‌نويسد كه:

 «حدثنا عقيلتنا»، «عقيله ما برايمان روايت كرد» ۱۹.

۵ ـ ابن اثير نام زينب (س) را در زمرۀ اصحاب رسول الله ذكر كرده و دربارۀ او مي‌گويد: «كانَت زَينَبُ إمرَإۀٌ عاقِلَۀً لبيبَۀَ جَزلَۀً... و كلام‌ها ليزيد مشهور مذكور في التاريخ، و هو يدل علي عقل و قوۀ جنان» ۲۰

زينب زني عاقل، خردمند و با منطق قوي بود... و سخن او با يزيد، مشهور و مذكور در تاريخ است و اين سخنان دليل بر قدرت عقل و قوه منطق اوست.

با استناد به احاديث نقل شده از عقيله بني هاشم و سخن محدثين و مورخين بزرگ شيعه و سني در مقام روايي آن حضرت، مي‌توان گفت اين بانوي بزرگ، جزء محدثات ۲۱ بي‌واسطه از بيت وحي بوده است.

زينب كبري (س) و اخبار عاشورا

پس از حادثه عاشورا، امويان تلاش‌هاي فراواني در بي‌اهميت جلوه دادن، مخفي كردن ودفن اين واقعه كردند. اما علي رغم اين تلاش‌ها، شرح اين واقعه از طريق افراد گوناگوني سينه به سينه نقل شد. افرادي مانند: عبدالله حر جعفي، دو تن از اصحاب سيد الشهداء (ع) كه تا ظهر عاشورا در معيت آن حضرت بوده و ظهر روز دهم آن حضرت را ترك كردند، چند تن از ياران سيد الشهدا كه بر اثر جراحات زياد بيهوش شده بودند و از گزند سپاه عمر سعد در امان ماندند، تعدادي از افراد سپاه عمر سعد و...

 اين‌ها كساني بودند كه به ذكر وقايع عاشورا پرداختند وگفتار آنان از راه دست نوشته‌ها يشان يا از سينه‌اي به سينه ديگر به ابي مخنف، سيد بن طاووس، محمد بن جرير طبري، شيخ مفيد، علامه مجلسي وديگران رسيد تا اولين مقاتل معتبر و مكتوب از اين طريق به ما برسد.

امام علي بن الحسين (ع) و يكايك بانوان حرم حسيني و اسراء باز مانده اين كاروان نيز نقش شگرفي در خنثي كردن تلاشهاي امويان و بازگو كردن وقايع عاشورا داشتند. اين بزرگواران از هر فرصتي براي شرح جزئيات ما وقع اين قيام از ـ نامه نگاري‌ها و دعوت كوفيان تا قتل سيدالشهداء (ع) و اصحابش و غارت اموال و صدمه خوردن كودكان و اهل حرم ـ استفاده كرده به تبيين مباني قيام سيدالشهداء (ع) پرداختند.

يكي از راويان اين واقعه ـ كه شاهد حوادث اسفناك كربلا بود ـ زينب كبري (س) است. او خود عامل اصلي اقامه عزا در ميان زنان مدينه بود. اما عمر كوتاه بانو و فشار و خفقان موجود از سوي حكومت بني اميه در اين خصوص، ما را از دسترسي به اسرار نهفته در سينه آن بزرگوار محروم كرده به طوري كه دستيابي به اخبار عاشورا، منقول از زينب كبري (س) بسيار محدود است.

حديث طولاني‌ام ايمن يكي از احاديثي است كه زينب (س) در روز عاشورا براي علي بن الحسين (ع) بازگو كرد.

 اين حديث در كتاب كامل الزيارات ابن قولويه به طور كامل نقل شده و طي آن برخي از مصائب و ظلمهاي وارد بر خاندان وحي كه جبرئيل براي رسول خدا (ص) بازگو نمود، بيان شده است۲۲.

كساني كه بانو از آن‌ها روايت كرده است

شايد بتوان گفت به دليل زمان كوتاه زندگي حضرت فاطمه زهرا (س) و جو حاكم بر شهر مدينه و اوضاع سياسي زمان، خصوصاً پس از رحلت نبي مكرم اسلام، زينب كبري (س) از جمله راويان معدود و اندكي است كه احاديثي را از حضرت فاطمه زهرا (س) نقل كرده. از جمله احاديثي كه او از مادرش زهرا (س) نقل كرده خطبه مشهور فدكيه است كه در اين مجال اشاره مختصري به سند آن مي‌كنيم:

شيخ صدوق (اعلي الله مقامه) در «علل الشرايع» و هم چنين «من لا يحضر الفقيه» خطبه فدكيه حضرت فاطمه زهرا (س) را با سه سند مختلف ذكر مي‌كند كه در هر سه آن‌ها سر سلسله روات، عقيلۀ بني هاشم است. در اينجا به سلسله راويان يكي از اين سند‌ها اشاره مي‌شود:

 «حدثنا محمدبن موسي بن المتوكل، قال حدثنا علي بن الحسين السعد آبادي، عن احمد بن ابي عبدالله البرقي، عن اسماعيل بن مهران، عن احمد بن محمد بن جابر، عن زينب بنت علي، قالت، قالت فاطمه في خطبت‌ها... ۲۳»

در تاييد نقل شيخ در علل الشرايع، ابوالفرج اصفهاني در كتاب مقاتلش اين گونه آورده است: «العقيلۀُ هي التي رُوِيَ ابن عباس، كلام فاطمه في فدك ۲۴»، عقيله‌‌ همان است كه ابن عباس كلام فاطمه را در مورد فدك از او روايت كرده است.

ابن ابي الحديد معتزلي نيز در شرح نهج البلاغه‌اش (كتاب ۴۵) در توضيح اين عبارت اميرالمومنين (ع): «بَلي كانَت في ايدينا فدك» مي‌نويسد:

 «قال ابوبكر، حدثني محمد بن زكرياء، قال حدثني جعفر بن محمد عمارۀ الكندي، قال حدثني ابي، عن الحسين بن صالح بن حي، قال حدثني رجلان من بني هاشم، عن زينب بنت علي ابن ابيطالب عليه السلام.... ادامه خطبه ۲۵»

به هر حال به گواهي تاريخ و آنچه به دست ما رسيده، زينب كبري (س) يكي از راويان اصلي خطبه غّراي حضرت زهرا (س) در خصوص فدك است.

ديگر كساني كه آن حضرت از آن‌ها روايت نقل كرده و در سلسله روات حديث كم و بيش به آن‌ها اشاره شده عبارتند از:

ـ علي بن ابيطالب (ع) ۲۶

 ـ امام حسن مجتبي (ع) ۲۷

ـ اباعبدالله الحسين (ع) ۲۸

ـ همسران پيامبر (ص) ۲۹

ـ‌ام ايمن ۳۰

ـ‌ام هاني ۳۱

ـ اسماء بنت عميس ۳۲

و.....

آنان كه از او روايت كرده‌اند

 از ميان كساني كه از او روايت نقل كرده‌اند مي‌توان به روايات نقل شده از امام زين العابدين (ع) اشاره كرد۳۳.

 در اينجا به اختصار اشاره‌اي مي‌كنيم به نام كساني كه به جز امام چهارم، از او نقل حديث كرده‌اند و تاريخ نام ايشان را ذكر كرده است،؛ كساني هم چون:

ـ فاطمه، بنت حسين بن علي بن ابيطالب (ع) ۳۴

ـ عبدالله بن عباس بن عبدالمطلب مشهور به ابن عباس ۳۵

ـ زيد بن علي بن حسين ۳۶

ـ احمد بن محمد بن جابر ۳۷

ـ عطا بن سائب ۳۸

ـ محمد بن عمرو ۳۹

ـ عبّاد عامري ۴۰

ـ جابر بن عبدالله انصاري ۴۱

ـ عبدالله بن جعفر و... ۴۲

برخي از احاديث مروي ازعليا مخدره، زينب كبري

همانطور كه گفته شد به دليل عمر كوتاه بانو، خفقان حكومت بني اميه، درگيري برادر بزرگوارش با آل اميه و همراه بودن اين بزرگوار در اكثر لحظات با برادر، احاديث نقل شده از وي در تاريخ آن چنان كه در خور مقام علمي و روايي آن عزيز است، به چشم نمي‌خورد اما از مي‌ان‌‌ همان تعداد احاديث اندك نقل شده، دُرَرِ گرانبهايي به دست شيعه رسيده كه از ميان آن‌ها مي‌توان به احاديث زير اشاره نمود:

۱ ـ حديث نزول مائده بر مادرش زهراي اطهر ۴۳

۲ ـ حديث الجار ثم الدار۴۴

۳ ـ حديث مشتمل بر كيفيت دفن پدر بزرگوارش۴۵

۴ ـ حديث متضمن بر كيفيت ولادت برادرش امام حسين بن علي (ع) ۴۶

۵ ـ حديث‌ام ايمن ۴۷

و احاديث ديگر

در پايان من باب تيمن حديثي ـ مشهور به فاطميات۴۸ ـ از بانو عقيله بني هاشم (س) تقديم مي‌كنيم. اميداست تمامي شيعيان از گنجينه ارزشمند آل الرسول (ص) بهرمند گردند.

 «... عن فاطمه بنت السجاد علي بن الحسين عليه السلام، عن فاطمه بنت ابي عبدالله الحسين عليه السلام، عن زينب بنت اميرالمومنين علي عليه السلام، عن فاطمه بنت رسول الله صلوات الله عليه، قالت، اَلا مَن ماتَ علي حُبّ آل مُحَّمد (ص) مات شهيدا ۴۹»

 «... نقل كرد زينب دختر اميرالمومنين علي (ع) از فاطمه بنت رسول خدا (ص) كه گفت: بدانيد، هر كس بر دوستي آل محمد (ص) بميرد شهيد است.»

 

پاورقي‌ها:

۱ ـ نويسنده اعيان الشيعه مقبره حضرت زينب را در مدينه مي‌داند (اعيان الشيعه، ج ۷، ص ۱۴۰)، ابن عساكر، عبيدلي و ديگران مدفن او را در مصر دانسته‌اند (دايره المعارف تشيع، ج ۸، ص ۶۰۳ و ۶۰۲) و برخي از علماي شيعه شام را مدفن وي مي‌دانند (شام سرزمين خاطره‌ها، ص ۲۱۵)

۲ ـ محدثات شيعه، ص ۱۹۳

۳ ـ عقيله: جمع عقائل من النساء: الكريمۀ المخدره (بانوي گرامي و مخدره) المنجد

۴ ـ مقاتل، ص ۹۱

۵ ـ اللبيب، جمع البّاء، م لبيبه، جمع لبيبات و لبائب، العاقل، (خردمند) المنجد

۶ ـ رياحين الشريعه، ج ۳، ص ۳۸

۷ ـ خصائص الزينبيه، ص ۸۲ ـ زندگاني زينب كبري، عبدالحسين دستغيب، ص ۱۰

۸ ـ احتجاج، شيخ طبرسي، ج ۲، ص ۳۱ ـ مقتل مقرم، عبدالرزاق مقرم، ص ۴۰۵ و۴۰۴

۹ ـ زيارت جامعه كبيره

۱۰ ـ زينب كبري، ص ۵۸

۱۱ ـ خاتون دو سرا، ص ۲۴۰

۱۲ ـ كمال الدين و تمام النعمه، ج ۲، باب توقيعات، حديث ۲۴، ص ۱۷۸

۱۳ ـ البته لازم به ذكر است كه امام علي بن الحسين (ع) بي‌شك از طريق علم لَدني تمامي وصايا و اسرار ولايت و امامت را از پدر در لحظۀ شهادت امام حسين (ع) به ارث برده و مقام امامت به ايشان واگذار گرديده است.

۱۴ ـ اعيان الشيعه، سيد محسن امين، ج ۷، ص ۱۳۷

۱۵ ـ الطبقات الكبري، ابن سعد، ج ۸، ص ۴۶۱

۱۶ ـ زينب كبري، علامه نقدي، ص ۵۷

۱۷ ـ اعلام الوري، ص ۲۹۴

۱۸ ـ تنقيح المقال، ج ۳، ص ۷۹

۱۹ ـ مقاتل الطالبيين، ص ۹۱

۲۰ ـ اسد الغابۀ، ج ۵، ص ۳۰۰

۲۱ ـ زنان راوي احاديث

۲۲ ـ كامل الزيارات، ص ۵۶۶ الي ۵۷۱

۲۳ ـ علل الشرايع، ج ۱، ص ۳۳۰ ـ من لا يحضر الفقيه، ج ۳، ص ۵۶۷ ۲۴ ـ

۲۴ ـ مقاتل الطالبيين، ص ۹۱

۲۵ ـ شرح نهج البلاغه، ابن ابي الحديد، ج ۲۱، ص ۲۱۱

۲۶ ـ زينب كبري، ص۵۷

۲۷ ـ ه‌مان

۲۸ ـ ه‌مان

۲۹ ـ الطبقات الكبري، ابن سعد، ج ۸، ص ۴۶۱

۳۰ ـ كامل الزيارات، ابن قولويه قمي، ص ۵۶۷

۳۱ ـ زينب كبري، ص۵۷

۳۲ ـ محدثات شيعه، ص ۱۹۸

۳۳ ـ كامل الزيارات، ص ۵۶۷

۳۴ ـ عوالم، ج ۲۱، ص ۳۴۵

۳۵ ـ مقاتل الطالبيين، ص ۹۱

۳۶ ـ بحار الانوار، ج ۲۹، ص ۲۳۹

۳۷ ـ علل الشرايع، ج ۱، ص۳۲۱ و ۳۲۰

۳۸ ـ محدثات شيعه، ص ۱۹۸

۳۹ ـ ه‌مان

۴۰ ـ ه‌مان

۴۱ ـ ه‌مان

۴۲ ـ زينب كبري، ص۵۷

۴۳ ـ ثاقب في المناقب، ص ۲۹۶ و۲۹۵

۴۴ ـ زينب كبري، ص۶۳

۴۵ ـ كامل الزيارات، ابن قولويه قمي، ص ۵۶۷

۴۶ ـ زينب كبري، ص۶۳

۴۷ ـ كامل الزيارات، ص ۵۶۶ الي ۵۷۱

۴۸ ـ علت شهرت اين حديث به حديث فاطميات اين است كه تمامي راويان آن به جز دو تن همگي فاطمه نام دارند.

۴۹ ـ عوالم، ج ۲۱، ص ۳۴۵

منابع و مآخذ

۱ ـ ابن ابي الحديد، عبدالحميد بن هبۀ الله شرح نهج البلاغه، تحقيق محمد ابوالفضل ابراهيم، دار احياء الكتب العربيه، ۱۹۶۲ م.

۲ ـ ابن بابويه قمي، محمد بن علي، علل الشرايع، مقدمه محمد صادق بحر العلوم مطبعه الاولي، قم، دارالكتاب الاسلامي، ۱۴۲۵ هـ. ق.

 ۳ ـ ابن بابويه قمي، محمد بن علي، من لا يحضر الفقيه، تصحيح علي اكبر غفاري، چاپ دوم، قم

۴ ـ ابن بابويه قمي، محمد بن علي، كمال الدين و اتمام النعمه، ترجمه كمره‌اي، تهران، انتشارات اسلاميه، ۱۳۹۶ هـ. ق.

۵ ـ ابن اثير، علي بن محمد جزري، اسدالغابه في معرفۀ الصحابه، الشيخ خليل مامون شيحا، بيروت، لبنان، دارالمعرفه.

۶ ـ ابن سعد، محمد بن سعد، الطبقات الكبري، دارصار، دار بيروت، ۱۳۷۷ هـ. ق.

۷ ـ ابن قولويه قمي، جعفر بن محمد، كامل الزيارات، ترجمه امير وكيليان، چاپ اول، دفتر انتشارات اسلامي، ۱۳۸۵

۸ ـ ابي الفرج اصفهاني، علي بن الحسين، مقاتل الطالبيين، بيروت، دار المعرفۀ

۹ ـ امين سيد محسن، اعيان الشيعه، تحقيق حسن امين بيروت، دار التعارف للمطبوعات، ۱۴۰۳ هـ. ق.

۱۰ ـ بحراني، عبدالله، عوالم للعلوم و المعارف و الاحوال من الآيات و الاخبار و الاقوال، چاپ اول، قم، مدرسه الامام المهدي، ۱۴۰۹ هـ. ق.

۱۱ ـ پيشوايي، مهدي، شام سرزمين خاطره‌ها، چاپ اول، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ۱۳۶۹.

۱۲ ـ جزائري، نور الدين، خصائص الزينبيه، محقق ناصر باقري بيد هندي، چاپ چهارم، قم، مسجد مقدس جمكران، ۱۳۸۳.

۱۳ ـ دائرۀ المعارف تشيع، چاپ اول، تهران، انتشارات شهيد سعيد محبي، ۱۳۷۹.

۱۴ ـ دستغيب، عبدالحسين، زندگاني حضرت زينب (س) دختر اميرمومنان علي (ع)، تصحيح محمد هاشم دستغيب، تهران انتشارات دهقان.

۱۵ ـ طبرسي، احمد بن علي، الاحتجاج، النجف الاشرف، النعمان، ۱۳۸۶ هـ. ق.

۱۶ ـ طبرسي، فضل بن حسن، اعلام الوري باعلام الهدي، ترجمه عزيز الله عطاردي، چاپ دوم، تهران، اسلاميه، ۱۳۷۷.

۱۷ ـ ابن حمزه، محمد بن علي طوسي، ثاقب في المناقب، تحقيق نبيل رضا علوان، چاپ سوم، قم، موسسه انصاريان، ۱۳۷۷.

۱۸ ـ غروي نائيني، نهلا، محدثات شيعه، چاپ اول، تهران، دانشگاه تربيت مدرس، ۱۳۷۵.

۱۹ ـ فيض الاسلام، خاتون دو سرا، حروف چيني خودكار

۲۰ ـ مامقامي، عبدالله بن محمد حسن، تنقيح المقال في علم الرجال، نجف، ۱۳۵۲ هـ. ق.

۲۱ ـ مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، بيروت، دارالرضا.

۲۲ ـ محلاتي، ذبيح الله، رياحين الشريعه، طهران، دارالكتب الاسلاميه.

۲۳ ـ مملوف، لويس، المنجد في اللغۀ، چاپ سوم، تهران، اسماعيليان، ۱۳۶۷.

۲۴ ـ المقرم، عبدالرزاق، مقتل الحسين (ع)، الطبعۀ الخامسۀ، قم، مكتبۀ بصيرتي، ۱۳۹۴ هـ. ق.

۲۵ ـ نقدي، جعفر، زينب كبري (س)، ترجمه حسين اصفهاني، تهران، دانش،


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۲۹:۵۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

دعوت از پاپ براي حضور در مراسم اربعين امسال

فرهنگ > دين و انديشه - آيت الله مدرسي گفت: ‌در سفري كه به واتيكان داشتم، از پاپ دعوت كردم تا بيايد از نزديك اين مراسم بزرگ را مشاهده كند زيرا ديدن با آنچه از اخبار مي شنوند فرق مي كند. تا ببيند ما چه داريم.

به گزارش خبرآنلاين به نقل از پايگاه اطلاع رساني حج، حجت الاسلام والمسلمين نجفي روحاني نماينده بعثه مقام معظم رهبري در عراق با حضرت آيت الله سيد محمدتقي مدرسي از مراجع كربلا ديدار و گفت و گو كرد.

در اين ديدار كه حجج اسلام زماني، خادمي و جمعي از مسئولان بعثه كربلا نيز حضور داشتند، آيت الله مدرسي گفت: از جمله اشتراكات ما و شما، خدمت به زائران امام حسين عليه السلام است؛ گاهي به مديران كاروان هاي زيارتي مي گويم كه اگر بين زائراني كه به آنها خدمت مي كنيد، يك نفر از آنها از اولياء الهي باشد، براي شما كافي است.

وي افزود: البته همه زائراني كه به زيارت سيدالشهدا(ع) مي آيند، خوب و محترمند اما ممكن است در بين آنها اولياء خاصي باشند از همين رو بايد نگاه ويژه اي به امر خدمت رساني به زائران داشته باشيم.

استفاده از ظرفيت هيئت ها براي توجيه زائران اربعين

آيت الله مدرسي در ادامه به زيارت اربعين اشاره و تصريح كرد:‌ با توجه به سيل جمعيت كه در ايام اربعين به سوي كربلا روانه مي شود، توجيه و ساماندهي امور از عهده افراد و حتي دولت ها خارج مي شود و مي توان از ظرفيت هيئت ها، در اين راستا استفاده كرد.

وي خاطر نشان كرد: امروز در شهرهاي مختلف ايران به ويژه قم، كاشان و جاهاي ديگر، هيئت هاي بزرگ و با سابقه عزاداري داريم كه اينها مي توانند در زمينه توجيه زائران اربعين و انتقال توصيه هاي لازم نفش آفرين باشند.

طراحي دشمن براي جنگ هاي قومي و طائفه اي در منطقه

آيت الله مدرسي با بيان اينكه سفر اربعين با سفر كاروان هاي زيارتي در ساير فصول سال و يا كاروان هاي حج و عمره فرق مي كند گفت: با توجه به حجم بالاي جمعيت، لزوما همه افراد با يكديگر به مقصد نمي رسند و جمع كردن زائران در يك مكان مشخص، كار مشكلي است از همين رو، مناسب است كه توجيه زائران، قبل از سفر اربعين آغاز شود به ويژه آنكه ممكن است برخي گروه هاي كينه توز، دست به فعاليت هاي تبليغاتي عليه زائران ايراني بزنند و ما بايد از هوشياري لازم برخوردار باشيم تا با شناخت از روحيات مردم عراق، بهانه به دست افراد مغرض ندهيم زيرا يك طراحي دقيق صورت گرفته است تا جنگ هاي قومي و طائفه اي را در منطقه تشديد كنند.

پيشنهاد راه اندازي راديو اربعين

وي با اشاره به تجربه موفق راديو پيام در ايران، راه اندازي "راديو اربعين" را پيشنهاد داد و گفت:‌ در اين شبكه راديويي مي توان فرازهايي از فرمايشات مقام معظم رهبري، توصيه هاي لازم به زائران اربعين، سخنراني هاي منتخب و نوحه هاي سينه زني از مداحان معروف را پخش كرد و از قبل، يك شور معنوي همراه با ارائه مباحث محتوايي را براي زائران در نظر گرفت.

آيت الله مدرسي با تاكيد بر استفاده از ظرفيت هاي مردمي گفت: مهمترين كار در اربعين، كار بسيج است و لذا بايد مردم را توجيه كنيم تا در قالب هاي معيني، خودشان توصيه هاي لازم درباره اين سفر را به اجرا در بياورند و به اصطلاح مراقب يكديگر باشند.

نقش رسانه هاي بين المللي براي ثبت و انعكاس اربعين

وي با بيان اينكه اربعين، يك رويداد مهم و بزرگ بين المللي است كه بايد پيام آن را به جهانيان مخابره كنيم گفت: اگر 500 خبرنگار زبده بين المللي در اين موسم حضور يابند و امكان عكسبرداري و فيلمبرداري از طريق بالگرد را داشته باشند، شاهد موج رسانه اي درباره اربعين در سطح جهان خواهيم بود. هر چند عكس و فيلم هم نميتواند تمامِ عظمت اربعين را منتقل كند اما در حد امكان بايد در معرفي اش به دنيا تلاش كنيم.
آيت الله مدرسي افزود: اربعين، نه يك رويداد درون شيعي و نه درون ديني كه يك رويداد بين اللملي است و ما بايد پيام جهاني امام حسين را از اين طريق به مردم دنيا برسانيم.

دعوت از پاپ براي حضور در مراسم اربعين

وي به دعوت خود از پاپ براي شركت در موسم اربعين اشاره كرد و اظهار داشت:‌ در سفري كه به واتيكان داشتم، از پاپ دعوت كردم تا بيايد از نزديك اين مراسم بزرگ را مشاهده كند زيرا ديدن با آنچه از اخبار مي شنوند فرق مي كند. تا ببيند ما چه داريم. آنچه كه ببينند با آنكه در اخبار بشنوند فرق دارد. ما اصرار نداريم كه پيروان ساير اديان و مذاهب، با حضور در مراسم اربعين، لزوما شيعه شوند اما حداقل هيبت و هويت شيعه را درك مي كنند و فضاي تعامل بيشتري رخ خواهد داد.

اربعين، نماد اتحاد بزرگ دوستداران اهل بيت است

حجت الاسلام والمسلمين نجفي روحاني نيز در ابتداي اين ديدار با اشاره به نزديك بودن ايام اربعين گفت: در اين حركت عظيم، سيدالشهدا كار خودش را مي كند اما مسئولان هم به عنوان متصديان امور فرهنگي زائران بايد تلاش كنند تا زائران بهره بيشتري از حيث معنوي و معرفتي ببرند و اين مراسم با عظمت و اقتدار و شكوه بيشتري برگزار شود.

وي با اشاره به آماده شدن توصيه هاي كوتاه و 120 گانه به زائران اربعين گفت: اربعين، نماد اتحاد و همدلي است و تمام بسترها بايد فراهم شود تا مردم در اين سفر معنوي، با فرهنگ عاشورا و بوي خوشِ امام حسين را استشمام كنند و با امام حسين عليه السلام عهد و ميثاق ببندند.
نماينده بعثه مقام معظم رهبري خاطر نشان كرد: اربعين، محلي براي وحدت همه محبان اهل بيت اعم از شيعه و سني است و كه در آن، مشتركات همه سلايق، جلوه گر شده و بايد از هرگونه تشتت و تفرقه خودداري شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۴:۱۶:۰۱ ] [ اديب قوچاني - داودي ]

پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) : شايد باور اين واقعيت مشكل باشد كه همين بيخ گوش ما در تهران آدم‌هاي زيادي زندگي مي‌كنند كه به وجود آدم فضايي‌ها يا حداقل موجودات فضايي باور دارند. ترس از خرافاتي تلقي شدن يا فكر كردن به اينكه اگر باور خود مبني بر وجود موجودات فضايي را علني كنند، ديگران نگاهي متفاوت به آنها خواهند داشت، اغلب باعث مي‌شود اين فكر از خودآگاه افراد پس رانده شود. آنها وقتي در موقعيتي قرار مي‌گيرند كه مي‌توانند درباره اين مساله حرف بزنند به يك‌باره به ناخودآگاه خود مراجعه مي‌كنند و از باورهايي حرف مي‌زنند كه حتي فكر كردن به آنها هم دلهره‌آور است. اقشار مختلفي از شهروندان تهراني در پاسخ به سوال خبرنگار «آرمان» درباره موجودات فضايي پاسخ‌هاي جالب مي‌دهند كه مرور آنها ابعاد تازه‌اي از باوري را نشان مي‌دهد كه در پس‌زمينه ذهن برخي پايتخت‌نشينان وجود دارد. فرض كنيد وسط يك خيابان ايستاده‌ايد و بناگاه يك نفر به سمت شما مي‌آيد و مي‌پرسد: «به آدم فضايي يا موجودات فضايي اعتقاد داري؟» در ابتدا احتمالا از اين سوال تعجب خواهيد كرد و بعد سعي مي‌كنيد به طنز جواب او را بدهيد تا برود دنبال كار خودش. به احتمال زياد هنگامي‌كه آن فرد به شما مي‌گويد كه روزنامه‌نگار است و دارد درباره اين مساله تحقيق مي‌كند، آنگاه برايتان موضوع جدي‌تر خواهد شد. جدي شدن موضوع باعث مي‌شود، حرف‌ها و اظهارنظرهايي مطرح شوند كه مرور كردن آنها خالي از لطف نيست.

 مراقب ارتباط با فضايي‌ها باشيد
«موجودات فضايي خارج از زمين وجود دارند و بهتر است زمين مراقب ارتباط با آنها باشد.» اين جمله‌اي از يك فيلم علمي‌تخيلي نيست، بلكه چند سال قبل پروفسور هاوكينگ دانشمند انگليسي اين جمله را بيان كرد و دنيا را تكان داد. او در بخش ديگري از سخنانش مي‌گويد: «با توجه به مغز رياضي من اعداد به تنهايي حضور موجودات فضايي را معقول مي‌داند. بحث اصلي بر سر اين مساله است كه آنها احتمالا چه شكلي خواهند بود.» هاوكينگ در كنار اعتقاد به وجود آدم فضايي‌ها به برقراري ارتباط با آنها خوشبين نيست و مي‌گويد: «چنين موجودات فضايي پيشرفت‌هاي احتمالا به دنبال جمع‌آوري تمام سيارات غني هستند.» او سفر آدم فضايي‌ها به زمين را اين‌گونه توصيف مي‌كند: «درصورتي كه موجودات فضايي به زمين بيايند، نتيجه آن مشابه سفر كريستف كلمب به قاره آمريكا خواهد بود كه براي ساكنان بومي‌اين قاره پيامد مثبتي نداشت.» حدود دوسال قبل يك سند محرمانه اف ‌بي ‌آي درباره اينكه چگونه افسران پليس و ارتش شاهد انفجار يك بشقاب پرنده در شهر يوتا بودند، پس از 62 سال فاش شد. عكس‌هايي از آدم فضايي‌ها در اين سند وجود داشتند، هر چند كه درباره صحت اين سند شبهه وجود دارد اما اتفاقاتي اين‌چنيني كه هرازگاهي روي مي‌دهند باعث مي‌شوند كه باورها درباره وجود آدم فضايي‌ها جاني دوباره بگيرند. مهم‌تر از اين سند و گفته‌هاي هاوكينگ، يافته‌هاي علمي‌هستند كه باور به وجود آدم فضايي‌ها را تقويت مي‌كنند. كشف شدن كهكشان راه شيري و احتمال وجود كهكشان‌هاي ديگر در كنار پيدا شدن آثار حيات در سيارات ديگر باعث شده است كه باور به وجود آدم فضايي‌ها رنگي واقعي‌تر به خود بگيرد.

 آدم فضايي‌ها در قاب تصوير
«من نمي‌دانم موجودات فضايي وجود دارند يا نه، ولي تحقيقاتي كه ناسا انجام داده است و كشف كردن علائم حيات در سيارات ديگر باعث مي‌شود احتمال وجود آدم فضايي‌ها بيشتر شود.» اينها
گفته‌هاي سوما  32ساله است كه معتقد است ساكنان سيارات ديگر شايد آدم نباشند ولي موجود زنده هستند. او ادامه مي‌دهد: «تصويري كه از آدم فضايي‌ها در ذهن من وجود دارد همان تصويري است كه رسانه‌ها از آدم فضايي‌ها ارائه مي‌دهند و به نظرم شبيه انسان‌ها هستند.» او از آدم فضايي‌ها نمي‌ترسد و احتمال مي‌دهد كه آنها از انسان‌ها مهربان تر باشند. رسانه و به ويژه فيلم‌هاي تخيلي در ايجاد ذهنيت درباره آدم فضايي‌ها خيلي تاثير داشته‌اند، به حدي كه بيشتر افراد تصويري كه از آدم فضايي‌ها دارند همان است كه از رسانه‌ها گرفته‌اند. نه تنها تصويري كه از آدم فضايي‌ها داريم بلكه ترس يا عدم ترس ما از آنها هم مي‌تواند برخاسته از رسانه‌ها باشد. صبا 28 ساله مي‌گويد كه آدم فضايي‌ها را ديده است و حتي مي‌تواند تصوير آنها را هم نقاشي كند. او به «آرمان» مي‌گويد: «من يك برنامه مستند درباره آدم فضايي‌ها ديدم و از آن موقع به وجود آدم فضايي‌ها باور پيدا كردم.» به نظر او آدم فضايي‌ها ترسناك هستند و شروع به كشيدن تصوير آدم فضايي‌ها مي‌كند. آدم فضايي مورد نظر صبا كله درشتي دارد با چشمي‌هاي بزرگ و گرد. اين آدم فضايي بيني ندارد، دهانش عادي است، پوستي براق دارد و كچل است.
 
زميني‌ها در انتظار فرازميني‌ها
 توحيد 21 ساله آدم فضايي‌ها را موجوداتي تخيلي مي‌داند و درباره آنها به «آرمان» مي‌گويد: «من از چيزي كه نديدم نمي‌ترسم. من تا حالا آدم فضايي‌ها رو نديدم پس نمي‌تونم درباره‌شون چيزي بگم و وقتي نديدمشون نمي‌تونم بگم كه ترسناك هستند.» برخلاف توحيد كه آدم فضايي‌ها را موجوداتي تخيلي مي‌داند، حميد 25 ساله معتقد است كه آدم فضايي‌ها وجود دارند ولي ترسناك نيستند. او به «آرمان» مي‌گويد: «آدم فضايي‌ها را نديده‌ام ولي بر حسب تصوري كه از آنها دارم، مي‌توانند هر شكلي باشند.» شايد خيلي از افراد به وجود آدم فضايي باوري نداشته باشند يا درباره وجود آنها مطمئن نباشند اما با اين وجود اتفاقات مختلف ثابت كرده‌اند كه زميني‌ها تمايل زيادي به برقراري ارتباط با فرازميني‌ها دارند و هر خبري كه ردپايي از آسمان در آن باشد مي‌تواند با يك سرعتي باورنكردني انتشار يابد. سه ماه قبل بود كه خبر برخورد شهاب سنگ با چند شهر ايران جنجال خبري به پا كرد. هر چند اين خبر تكذيب شد اما در پستوي جنجال خبري پيرامون آن گرايشي عميق به اجسام فضايي نهان بود. مهسا 25 ساله مطمئن نيست كه آدم فضايي‌ها وجود داشته باشند. او مي‌گويد: «به نظر من وقتي كه آدم‌ها كهكشان‌هاي ديگر را كشف كنند، احتمال برخورد آنها با آدم فضايي‌ها و حمله آدم فضايي‌ها به زمين وجود دارد.» او درباره خبري كه چند روز پيش در يكي از خبرگزاري‌ها خوانده است، مي‌گويد: «در اين خبر نوشته شده بود كه روز 22 آبان يك شيء ناشناس كه شهاب سنگ هم نيست به زمين برخورد خواهد كرد. به نظر من وجود اين اشياي ناشناس احتمال وجود آدم فضايي را بيشتر مي‌كند.»
 
«آدم فضايي‌ها» مرهم تنهايي انسان
زماني كه اسم آدم فضايي‌ها يا موجودات فضايي به ميان مي‌آيد، قبل از اينكه وجود داشتن يا وجود نداشتن‌شان مساله باشد، تمايلي كه به وجود اين موجودات وجود دارد، مهم است. به نظر مي‌رسد كه احساس تنهايي در اين كره خاكي انسان‌ها را كلافه كرده و همين باعث شده است كه آنها به دنبال موجودات ديگري در جاهاي ديگر باشند. انسان از اين تك بودن خسته است و مي‌خواهد همانندهايي براي خودش بيابد تا به اين طريق از تنهايي‌اش كاسته شود. ساكن اين كره براي يافتن اين موجودات ديگر به فضا رو آورده است و نامشان را آدم فضايي گذاشته است. اين تمايل انسان به يافتن همتايان، زماني كه نام اين غريبه‌هاي فضايي را «آدم فضايي» مي‌گذارد به خوبي خود را نشان مي‌دهد. اسم آدم فضايي كه مي‌آيد لبخند مي‌زند و با تعجب مي‌گويد: «نمي‌دانم! شايد وجود داشته باشند.» سياوش 24 ساله مي‌افزايد: «خيلي از مكان‌ها وجود دارند كه انسان‌ها هنوز به آنجا نرفته‌اند، به همين دليل احتمال اينكه در آينده آدم فضايي‌ها يا آثار آنها كشف شوند، وجود دارد.» انسان‌ها از زماني كه به كرات ديگر قدم گذاشتند دائما به دنبال كشف آثار حيات و ردپاي موجوداتي ديگر در اين سرزمين‌هاي ناشناخته بودند. كشف آثار حيات در مريخ و ساير سيارات باعث شده است كه اميد انسان‌ها به يافتن همتايان فضايي بيشتر شود. جبار 42 ساله در مجلات علمي، مطالبي را درباره آدم فضايي‌ها خوانده و معتقد است كه آنها وجود دارند. او به «آرمان» مي‌گويد: «به نظر من آدم فضايي‌ها غول پيكر و درشت هستند ولي ترسناك نيستند و احتمال آمدن آنها به زمين كم است.»

 بچه‌ها آدم فضايي‌ها را مي‌شناسند
تصورات و تخيلات كودكان و نوجوانان درباره آدم فضايي‌ها با آدم بزرگ‌ها فرق دارد اما به نظر مي‌رسد كه آنها تخيل بازتري در اين زمينه دارند و راحت‌تر مي‌توانند درباره‌اش صحبت كنند. فيلم‌ها، كارتون‌ها و حتي اسباب‌بازي‌هايشان پر از تصويرها و داستان‌هاي مختلف از اين ديگري‌هاي ناشناخته است و همين آدم فضايي‌ها را براي آنها تبديل به ديگري‌هاي دوست‌داشتني يا غريبه‌هاي نفرت‌انگيز مي‌كند. صدف 14 ساله برايش تصورنشدني است كه آدم فضايي وجود داشته باشد، با اين وجود از آدم فضايي‌ها مي‌ترسد. او به «آرمان» مي‌گويد: «اگر بخوام آدم فضايي‌ها رو تصور كنم به نظر موجودات ترسناكي هستند به خاطر همين هيچ‌وقت دوست ندارم ببينمشون.» بعضي از بچه‌ها از آدم فضايي‌ها مي‌ترسند و بعضي ديگر آنها را دوست دارند. نيما نه ساله آدم فضايي‌ها را دوست دارد و مي‌گويد كه اگر يك روز آنها را ببيند با آنها دوست خواهد شد.

 شايد روزي آدم فضايي‌ها بيايند
محمد 24 ساله شك دارد كه آدم فضايي‌ها وجود داشته باشند و به «آرمان» مي‌گويد: «چون تصويري از آدم فضايي‌ها ندارم از آنها نمي‌ترسم.» او ادامه مي‌دهد: «به نظر من بايد بين آدم فضايي و موجود فضايي فرق گذاشت. احتمال وجود موجودات فضايي قابل‌قبول‌تر است.» محمد معتقد است كه آدم فضايي‌ها به اندازه انسان‌ها هوشمند نيستند و مي‌گويد: «به نظر من دو تصوير درباره آدم فضايي‌ها مي‌توان داشت. مي‌توان آنها را موجوداتي قوي ديد يا موجوداتي غيرمتفكر. به نظر من اگر موجود فضايي هم وجود داشته باشد حيوان غيرمتفكر است و از انسان‌ها پايين‌تر است.» با وجود تمام پيشرفت‌هاي علمي‌اما نمي‌توان درباره وجود يا عدم وجود موجودات فضايي به قطعيت قضاوت كرد، اما به قطعيت مي‌توان گفت كه بسياري از ساكنان اين كره خاكي چشم انتظار ديدار اين فضايي‌ها هستند. مانند هزاران اتفاق ديگر كه 300 سال قبل روي دادن آنها آن زمان باوركردني نبود، شايد روزي در آينده شاهد حضور آدم فضايي‌ها در زمين باشيم.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۸:۰۲:۰۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
جانوري كه زير پوست يك پسربچه زندگي مي‌كرد! + تصاوير
تاريخ انتشار : يكشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۲۴
 
ورم روي زانوي اين پسربچه به‌اندازه يك پرتقال بزرگ شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وقتي راشل فرانكلين، ساكن اُرنج كانتي، كاليفرنيا، پس از برگشت به خانه متوجه شد كه ورم روي زانوي پسرش به‌اندازه يك پرتقال بزرگ شده است و به‌شدت درد مي‌كند، به پزشكي مراجعه كرد. طبق تشخيص پزشك، پاول دچار عفونت استاف شده بود كه در اثر باكتري استافيلوكوك به وجود مي‌آيد. براي درمان وي آنتي‌بيوتيك تجويز شد و از مادر وي خواسته‌شده كه به‌هيچ‌عنوان به ورم فشار وارد نشود.

هرچند زماني كه اين تورم پوستي سياه شد و چرك از آن بيرون آمد، مادر توصيه پزشك را ناديده رفت و ورم را فشار داد و شيء مانند سنگ از آن خارج و نهايتاً مشخص شد يك حلزون دريايي است.

به نقل از زيست‌شناس دان راسكين، سواحل غربي آمريكا زيستگاه اين حلزون با نام ليتورينا اسكوتولاتا است. اين موجود مي‌تواند در دما و آب مختلف زنده بماند هفته‌ها خارج از آب دوام بياورد.

جانوري كه زير پوست يك پسربچه به زندگي مي‌كرد! + تصاوير

جانوري كه زير پوست يك پسربچه به زندگي مي‌كرد! + تصاوير

جانوري كه زير پوست يك پسربچه به زندگي مي‌كرد! + تصاوير

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۸:۰۰:۳۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
در حالي‌كه شركت عامل بيمه زائران در حج، مبلغ "ديه" جان‌باختگان منا را 55 ميليون تومان اعلام كرده، معاون سازمان حج و زيارت با رد عنوان "ديه" براي اين مبلغ، آن را صرفا يك "غرامت" و يا "خسارت" دانسته است.

خبرگزاري ايسنا: در حالي‌كه شركت عامل بيمه زائران در حج، مبلغ "ديه" جان‌باختگان منا را 55 ميليون تومان اعلام كرده، معاون سازمان حج و زيارت با رد عنوان "ديه" براي اين مبلغ، آن را صرفا يك "غرامت" و يا "خسارت" دانسته است.

براي سال 94 نرخ ديه‌ كامل يك مرد مسلمان در ماه‌هاي غير حرام با موافقت قوه قضاييه، 165 ميليون تومان تعيين شد كه در ماه‌هاي حرام نيز يك سوم اين مبلغ، به ميزان كل نرخ ديه افزوده مي‌شود. با اين حال طبق آن‌چه بهروز ناظمي مدير بيمه‌هاي اشخاص بيمه ايران گفته، «حق ديه جان‌باختگان حادثه منا تا سقف 55 ميليون تومان بوده است كه تاكنون علي‌الحساب 25 ميليون تومان آن پرداخت شده است.»

با اين حساب نرخ ديه براي ماه حرام ذي‌الحجه در حالي‌كه بايد 220 تومان محاسبه شود، به يك‌چهارم كاهش داده شده و 55 ميليون تومان درنظر گرفته شده است.

براساس توضيحات ناظمي، قرارداد بيمه‌نامه اين شركت با سازمان حج و زيارت، "اختياري" بوده كه پرداخت اين مبلغ ديه بنابر قرارداد مذكور صورت گرفته است.

ناظمي همچنين گفته است: سازمان حج و زيارت در قرارداد با شركت بيمه ايران حداقلِ بيمه‌نامه را براي حجاج فراهم مي‌آورد كه آن هم بيمه‌نامه اختياري است. پس از آن همه حجاج مختارند براي تكميل اين حداقل بيمه از طريق اطلاع‌رساني‌هاي انجام شده اقدام كنند. اين فرايند چندين سال است كه اجرا مي‌شود و هزاران نفر از حجاج براي تكميل حق بيمه‌نامه اختياري اقدام مي‌كنند.

اكنون كه شركت عاملِ بيمه حجاج ايراني اعلام كرده 25 ميليون تومان از آن ديه را علي‌الحساب پرداخت كرده‌ و البته چند نفري هم از آن قافله بازمانده‌اند، حميد محمدي، معاون سازمان حج و زيارت گفته 50 ميلون تومان كه براي حادثه‌ديدگان منا در نظر گرفته شده، "ديه" نيست بلكه "خسارت" است.

او به خبرنگار ايسنا توضيح داد: سازمان حج با شركت عامل بيمه قراردادي دارد كه طبق آن اگر زائري در طول حج فوت كرد، 15 ميليون و در صورت وقوع حادثه، 40 ميليون تومان خسارت پرداخت شود كه بر اين اساس حادثه‌ديدگان منا 55 ميليون تومان خسارت دريافت مي‌كنند.

محمدي تاكيد كرد: در قرارداد بيمه سازمان حج و زيارت براي زائران، اين مبلغ به عنوان خسارت درنظر گرفته شده نه ديه.

اگرچه معاون سازمان حج منكر طرح موضوع ديه براي جان‌باختگان منا شده، اما توضيحات شركت عامل بيمه در حج كه با تاكيد از لفظ "ديه" استفاده كرده نشان مي‌دهد در بيمه‌نامه اختياري سازمان حج و زيارت مبلغ ديه به يك‌چهارم نرخ واقعي كاهش يافته، موضوعي كه باعث شده برخي وكلاي دادگستري و حقوق‌دانان نسبت به آن واكنش نشان دهند و خواستار احقاق حق زائران جان‌باخته در فاجعه منا باشند.

نعمت احمدي، وكيل دادگستري به استناد به شرايط موجود و با اعتقاد بر اين‌كه خانواده قربانيان و آسيب‌ديدگان فاجعه منا بايد عليه سازمان حج و زيارت طرح دعوا كنند، گفته است؛ بايد عليه سازمان حج و زيارت دادخواستي را ارايه دهند، زيرا اين سازمان به وظايف اوليه خود عمل نكرده و حجاج را به اندازه ديه كامل يك انسان بيمه نكرده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۵۸:۱۲ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
دبير شوراي راهبري جويشگر بومي پرمخاطب ترين محتواهايي كه ايراني ها در اينترنت به دنبال آن مي گردند را اعلام كرد.
خبرگزاري مهر: دبير شوراي راهبري جويشگر بومي پرمخاطب ترين محتواهايي كه ايراني ها در اينترنت به دنبال آن مي گردند را اعلام كرد.

عليرضا ياري در مراسم رونمايي از موتور جستجوي پارسي جو با بيان اينكه بر اساس آمار سايت الكسا، ايران مركز اصلي ميزباني سايت هاي داخلي كشور است و ۶۰ درصد محتواي فضاي مجازي در داخل كشور ميزباني مي شود، گفت: بعد از ايران، آمريكا با حدود ۳۰ درصد، آلمان نزديك به ۱۰ درصد سهم بعدي در رتبه بندي ترافيك اينترنت ايران را دارند.

ياري افزود: بعد از اين كشورها، هلند، كانادا، چين و تركيه رتبه هاي بعدي را به خود اختصاص داده اند.

وي در مورد تحليل محتوايي خدمات داده اي پرمخاطب در ايران كه از طريق جستجو در موتور جستجوي اينترنتي انجام شده است، گفت: ايراني ها در اينترنت بدنبال خبر، شبكه توزيع تبليغات، بازي و شبكه اجتماعي هستند.

دبير شوراي راهبري جويشگر بومي گفت: بررسي محتواهاي بومي نيز در شبكه اينترنت نشان مي دهد كه كاربران اينترنت ايراني در زمينه اطلاعات خارجي بيشتر بدنبال وي كي، نقشه، بازي، مخزن كتاب و فيلم و شبكه اجتماعي متخصصان هستند و كاربرد محتواهاي داخلي متفاوت از اين موضوع است.

وي با اشاره به مدل مفهومي ترسيم شده براي موتور جستجوي بومي افزود: در فراخوان اوليه اين طرح ۱۰۷ پيشنهاد دريافت كرديم كه حدود ۴۸ دانشگاه و شركت محصول آماده در اين زمينه ارائه دادند.

ياري با اشاره به اينكه ۱۷۰ ميليارد تومان براي طرح موتور جستجوي بومي ظرف ۵ سال هزينه خواهد شد گفت: تاكنون ۱۰ درصد اين اعتبار اختصاص داده شده است.

به گزارش مهر، در اين مراسم نصرالله جهانگرد معاون وزير ارتباطات نيز گفت: تا دو سال پيش نسبت ميزباني پايگاههاي داده در ايران نسبت به خارج حدود ۱۰ درصد بود اما آخرين آمار سازمان آيكان نشان مي دهد ۶۴ درصد آدرس هاي كاربران ايراني در اينترنت محلي شده و ما از اين حيث در منطقه رتبه اول و قبل از تركيه و مصر قرار دارد.

وي گفت: طراحي و پياده سازده شبكه ملي اطلاعات با ۴ ابزار مرورگر، مرور جستجو، سرويس ايميل و شبكه هاي اجتماعي در دستور كار است كه بتواند شرايطي را فراهم كند كه در صورت نياز مستقل از شبكه هاي خارجي در شرايط مختلف به كاربران سرويس دهد.

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ] [ ۰۷:۵۱:۲۴ ] [ اديب قوچاني - داودي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By monoblog :.

درباره وبلاگ

سلام به همه دوستان خوبم به جمع ما خوش امديد دراين سايت شما انواع مطالب جالب در موضوعات مختلف را كه بيشتر جنبه كاربردي در زندگي روزمره را دارد ميتوانيد ببينيد و از انها استفاده كنيد اميدواريم مطالب ارايه شده رضايت شما را جلب كند لطفا پس از بازديد با ارايه نظرات خود را ما را در رابطه بهتر شدن سايت ياري فرماييد منتظر حضور سبزو هميشگي تان هستيم ياحق
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب